Regeering geeft haar visie op Oorlogsschadekwestie Sport in het Kort Avonturen Minister Ringers houdt zijn Maidenspeech Nog een aantal sprekers liet zich van middag hooren. Zoo de ehr. dem. Post- !h u m a, die, er op wijzende, dat de oor logsschade er een was, die het 'geheele volk had geleden, bepleitte, dat bedrijfs schade, huurderving en verlies van positie mede onder de regeling moesten vallen, dr Bierema (lib.) die het niet eens was met het nemen van de waarde van Mei "40 als basis voor toe te kennen schade; 'ds. Zandt (at. ger.) die waarschuwde tegen herhaling in een misère als die van de Zuiderzee-steunwet. De heer K r ij g e r (e. h.) vroeg welk bedrag door schade- molestverzekering is gedekt. De minister van Financiën, prof. L i e f- t i n c k, had dit keer zijn dag niet. Hij hield zich krampachtig vast aan wat hij op papier had gezet. De minister bestreed het door de meeste sprekers aanbevolen denkbeeld om de schadevergoeding van onroerend goed op de basis van de ver vangingswaarde te doen geschieden. Op moreele gronden achtte hij dit niet te verdedigen Maar goed bezien kwam deze vooral neer op economisch-financieele be zwaren, want in dit gedeelte van zijn uit eenzettingen liet de bewindsman zijn ge hoor duizelen en huiveren, door het voor te houden hoe het totaal der verzekerde schade 2l/a, de schadeomvang volgens de schade-enquête-commissie 4 milliard be draagt, terwijl het totaal van het tegen molest verzekerde bedrag neerkomt op 25.8 milliard. De minister stipte verder aan. dat de aao particulieren en onder nemingen te vergoeden schade 3 a 4 mil liard omvat, dat de staatsschuld geleide lijk op 30 milliard is gekomen en dat het nationale volksvermogen op basis-waarde van 1939 tusschen de 15 en 20 milliard bedroeg. Meer toegevendheid legde prof. Lief- tinck aan den dag t.a.v. de regeling voor vergoeding huisraad-schade. De laagste klasse zal hij of belangrijk herzien of heelemaal laten vervallen, den factor ge zinsomvang denkt hij te veranderen en voorts overweegt hij de verschillen tus schen stads- en plattelandsgemeenten te herzien. Verder zij aangestipt, dat in de plaats van het besluit 1945, dat slechts een voor- Walcheren weer eiland Het dijkgat bij Rammekens geblokkeerd Nadat al op 1 December een mislukte poging tot sluiting werd gedaan, is Don derdagmiddag het laatste Walcherensche dijkgat bij Rammekens opnieuw met een groote betonnen caisson geblokkeerd. De manoeuvre verliep gunstig, doch om tot volledige sluiting te komen, zal in de ko mende dagen nog hard moeten worden gewerkt, terwijl de geheele situatie nog aanzienlijke risico's oplevert. Benoemingen aan de Leidsche Universiteit Bij Kon. Besluit zijn de volgende benoe mingen aan de Leidsche Universiteit bekend gemaakt; tot buitengewoon hoogleeraar in de faculteit dei- letteren en wijsbegeerte om les te geven in de kunstgeschiedenis Dr. H. van de Waal, thans hoofdassistent bij het Prentenkabinet der Universiteit; in dezelfde faculteit voor het les geven m de archaeolo- gie en oude geschiedenis van Nederl.-Indië tot gewoon hoogleeraar dr. F. D. Bosch, thans bijzonder hoogleeraar te Utrecht; tot gewoon hoogleeraar in de wis- en natuur kundige faculteit om les te geven in de plantkunde dr. T. H. van der Honert. wnd. directeur van "s lands Plantentuin te Buiten zorg: voor het lesgeven in de organische scheikunde dr. E. Havinga, medisch-veteri- nair scheikundig conservator te Utrecht Aan dr. G. G. Rademaker, ts met ingang van 1 Maart a.s. het onderwijs ln de neurologie opgedragen in plaats van dat in de physio- logie. Den lector Dr. A. Gans is met ingang van dienzelfden datum eervol ontslag ver leend wegens opheffing van zijn betrekking. Mutaties ten Hove. II. M. de Koningin heeft den kamerheer in buitengewonen dienst en hofmaarschalk Jhr. A. D. Laman Trip op zijn verzoek met in gang van l Februari a.s. eervol ontslag ver leend als hofmaarschalk onder dankzegging voor de vele en uitmuntende diensten door bem aan H. M. verleend. In zijn plaats is benoemd de intendant van de Koninklijke Paleizen te 's Gravenhage en Amsterdam, Jhr. Ir. P. F. O. R Sickinghe. Per 1 Februari Is hij tevens benoemd tot hofmaarschalk. Eveneens op zijn verzoek is eervol ontslag verleend aan den opperkamerneer Mr. W. J. Baron van Lijnden, terwijl de Ritmeester \V. F. K. Bischoff van Heemskerck in de func tie van stalmeester is benoemd. Fokker houwt weer vogels. Hoewel de bezetter aan den overkant van het IJ, waar een industrieele slag ader van Nederland klopt, op de bekende wijze heeft huisgehouden, en ook de Fok kerfabrieken zwaar te lijden hadden, zijn bij Fokker 600 menschen weer druk bezig met het bouwen van onontbeerlijk mate- xiaal. dat straks de Nedcrlandsche lucht vaart er bovenop zal. helpen. Een aantal DC-3 vliegtuigen is onder handen geno men en er wordt gewerkt aan eenige snel- vcrplaatshare montage-bordessen voor de K.I..M. Twee militaire Dakota's worden in burgermachines omgebouwd en de Kon. Ned Ver voor Luchtvaart heeft bij Fok ker een bestelling geplaatst voor 72 zweef vliegtuigen van de types ESG, Gövier, Olympia en Grünau-Baby. De Fokkerfabrieken ontwierpen voorts in samenwerking met de N.V. Frits Diepen Vliegtuigen te Tilburg een zakenvliegtuig. Over den aanbouw in serie van deze ma chine zijn thans onderhandelingen aan den gang. Daar ook de export en onze deviezen hiermee gemoeid zijn. is het te hopen, dat de regeeringsbemoeiingen een gunstig resultaat zullen opleveren. „Over het Nieuwe Nederland'. Onder bovenstaanden titel is bij de Er ven Bijleveld een boekje verschenen van mr. G. J. van Heuven Goedhart, waarin zes artikelen uit het Londensche „Vrij Nederland" zijn overgedrukt, die de 6chnjver tusschen April en Juni 1945 over ■de vernieuwing van ons vaderland publi ceerde. Deze reeks wordt aangevuld met een artikel van November 1944 uit het zelfde blad en de tekst van een in Londen gehouden redevoering. M.S. „Oranjefontein" naar Nederland. Het m.s. „Oranjefontein", dat 45 repa- trieerenden uit Ned.-Indië aan boord heeft, zal naar alle waarschijnlijkheid hedenmiddag in Southampton arriveeren. Het schip wordt op 1 Februari in Rotter dam verwacht. Het openbare vervoer komt weer op gang. De N.Z.H. is vrijwel ongeschonden aan den oorlog ontkomen en werkt aan haar net. Een „Boedapester" wordt onder handen genomen in de Haarlemsche werkplaats voor het smalspoormaterieel. De Radio geeft vanavond KRO 17.00 Voor de Rijpere Jeugd. 17.15 Hobo-kwartet. 17.30 Ned. liederen. 18.00 Ma rinekapel. 18.20 ..KRO-kiosk". 18.35 Lieder- symphonie v. Haycn. 18.50 .,'s Avonds als ik slapen ga". RNIO 19.00 Nieuws. KRO 19.15 Gram.muz. 19.30 Lichte gr.pl. RNIO 20.00 Nieuws. KRO 20.05 ..De Ark van Noë" 20.21 Omroepork. o.l.v. w. Lohoff. m.m.v. Mark de Rooy, sopr. RNIO 21.00 „Op de brug". K RO 21.15 Harpmuziek. 21.25 Luisterspel. 21.53 Koor Russische Kath. te Parijs. RNIO 22.00 Nieuws. KRO 22.15 Stemmige muziek. 22.30 Avondgebed. 22.50 Piano-muziek. 23.00 Vroo- lijke gram.muz. HILVERSUM II, 415 M. VARA 17.00 Luchtige klanken. 17.30 Jan Corduwener. RNIO 18.00 Nieuws, VARA 18.15 Eddy Walis. 18.45 Jaar NVV. 19.00 Johan Jong. 19.15 Buitenl. Weekoverzicht L. de Jong. VPRO 19.30 ..Beteekenis van de Kerk". RNIO 20,00 Nieuws VPRO 20.05 Muziek. 20.30 „ons Gegin". RNIO 21.00 Op de brug. VARA 21.15 Gram.muz. 21,30 Men vraagt, wij draaien. 22.00 Voordracht Piet de Nuyl 22.10 Metro- pole-orkest. 22.35 Jascha Heifetz. VPRO 22.40 Avondwijding. RNIO 23.00 Nieuws. VARA 23.15 Luchtige muziek. loopige voorziening bevat, eerlang een regeling bij de wet het levenslicht zal aanschouwen en dat er voor Walcheren een speciale regeling zal komen. Wat de klacht aanging over al te veel schade- instanties, de minister lijkt wel eenige vereenvoudiging te overwegen. Zeer spoe dig zal een regeling tot stand komen in verband met schade door publiekrechte lijke lichamen geleden. Met het oog op de groote gevaren voor 's lands financiën moest de minister nog eens nadrukkelijk de aandacht vestigen op de financieele consequenties van heel de schadevergoe dingsaangelegenheid. Na prof. Lieftinck kwam zijn ambtge noot ir. Ringers aan het woord, die zijn maidenspeech begon met de verheu gende mededeeling, dat volgens de pas bij hem binnengekomen berichten vermoede lijk op hetzelfde oogenblik waarop hij zich in 's lands vergaderzaal verhief, het laatste gat op Walcheren (bij Rammekens) dicht zou zijn. Wederopbouw van kerken zoo deelde hij mede zal dit jaar niet gaan. Ir. Ringers vertelde verder, hoe hij gis teren voor het eerst van zijn leven in de grootste stad van ons land, in Amsterdam, was geweest, d.w.z. in zijn hoedanigheid van minister! Hij had er tot zijn schrik ontdekt, hoe de hoofdstad no. 3 was in de rij van steden, waar tengevolge van den oorlog een ontzaggelijk aantal woningen niet meer bestond of onbruikbaar was, doordat zij leeg- en uitgeroofd waren. Minister Manshólt deed o.m. nog eenige mededeelingen over wat er met en op Walcheren geschiedt, n.l. geen verka veling op de oude basis, doch een werke lijke „vernieuwing" zoo dat er gezonde, economisch deugdelijke bedrijven zullen komen. Een en ander zal echter geschie den in overeenstemming met de verlan gens van de bevolking. Een noodwet-Wal- cheren komt daarom straks ter tafel. E. v. R. De Johan de Witt" ook naar Amsterdam. Het s.s. „Johan de Witt", dat 24 Jan. van Batavia is vertrokken met 1200 repa- trieerenden aan boord, zal evenals het m.s. „Johan v. Oldenbarneveldt" van Port- Said rechtstreeks naar Amsterdam door varen. waar het ongeveer 21 Febr. wordt verwacht. Nat Gonella in Haarlem. De befaamde bandleider Nat Gonella maakt een tournee met zijn Georgians door ons land. Haarlem zal op Zaterdag 26 Jan. met zijn bezoek worden vereerd. De juiste bezetting van de band is nog niet bekend. Het eerste gedeelte van dezen avond zal ver zorgd worden door het dansorkest The Hard Tacks. Normale Voetbalcompetitie. Het bestuur van den Ned. Voetbalbond heeft, in overleg met alle districtsbestu- ren, met dc grootst mogelijke meerder heid besloten de loopende competitie tot een normale te verklaren. De promotie- en degradatieregeling zal in de eerstvol gende bestuursvergadering worden vast gesteld. De wedstrijden van den Kon. Nederl. Korf- balbond, welke voor a.s. Zaterdag en Zondag waren vastgesteld, zijn afgelast. In de districten een, twee, drie, vier en vijf zijn alle voetbalwedstrijden voor a.s. Zondag afgelast. Het programma is weer een week opgeschoven naar Zondag 3 Februari, ln district zes zijn alle wedstrijden gehand haafd. De Ned. Voetbalbond heeft in beginsel een uitnoodiging aanvaard om tegen Frank rijk te spelen en als datum 9 Juni voorge steld. De Fransche bond moet zich hierover nog beraden. Ontevreden zijn de Schotten over het spel van hun voetbalelftal tegen België. Voor den wedstrijd tegen Ierland op 6 Febr. is een geheel nieuwe voorhoede opgesteld en ook is de rechtshalf vervangen. Aan de Europeesche athletiek-kampioen- schappen van 23—25 Aug. in Oslo zal Neder land deelnemen. De Ned. Ciütureele Sportbond protesteert tegen de besluiten die enkele landen (Duitsch land. Italië en Japan) uitsluiten van het in ternationale sportleven en doet een beroep tot hooghouden van te traditie der verdraag zaamheid. De heer J. B. Sluiter Jr. zal morgen 25 Jaar lid zijn van de Haarl. Damclub en des wege des avonds in het clublokaal gehuldigd worden. J3. .gijn er in het riet dan cafeetjes?" vroeg Warrel. „Ja, ergens in een klap roos moet een zekere Semmetje Spriet een herberg houden. Maar hoe toe in deze warwinkel van stengels ooit een klaproos moeten vinden, is me voorloo- pig nog een raadsel." „Mij niet," merkt Warrel op. „We klimmen als de razen de knorhaan in een rietpluim en kijken goed om ons heen." Wag ging „bok staan" en Warrel klom op zijn rug. Daarna hielp Warrel Wag weer omhoog en zoo arriveerden de twee -helden van het avontuur in den pluim, waar zij over de zonbeschenen rietvelden tuur den, op zoek naar het l'.laproos-restau- rant van meneer Semmetje Spriet. Clandestien Iramvervoer Ik heb een hond. Dat is op zichzelf niets bijzonders, mede aangezien hij behoort tot het onvolprezen ras der vuilnisbakken- iangharigen. Maar wel iets bijzonders zijn zijn bruine oogen, die zoo trouw de wereld inkijken, dat <leze, anders vrij egoïstische instelling hun eigenaar niets weigeren kan. Zijn naam is Werrie, maar al leen zijn naam bezit een zekere analogie met zoo'n rank vaartuig, want de rest van zijn wezen vertoont meer overeen komst met een rol beschuit, onwrikbaar gemonteerd op vier lange beschuitjes. Mijn ronde huisgenoot heeft een onver klaarbaar zwak voor de tram. Als ik met hem uitga en we loopen samen in de richting van de halte dan springt Werrie ongeacht mijn gestoomde regenjas, enthou siast tegen mij op en als dan later blijkt, dat ik slechts naar den fietsenmaker moest, staat de hondenbarometer op storm. Zaterdag mocht Werrie mee naar het „dorp" en luid blaffend rende hij voor mij uit de trappen af, om met een bons tegen de deur te springen, welke ma noeuvre meestal tot gevolg heeft, dal de laatste barricade voor de vrijheid wijkt, maar nu geen resultaat opleverde. De doorvoede bastaard mijns harten draaide eenige malen om zijn as, keek mij vragend aan en ging met een geeuw tegen de deur opstaan. Enfin, hondenbezitters onder mijn lezers zullen de verleidings-methoden van hun viervoeters kennen. Toen Werrie zag,, dat zijn baas de fiets greep, betrok zijn hondengelaat aanmer kelijk, want hij heeft éen heel regiment broertjes dood aan het draven naast een fiets, al gaat het nog zoo langzaam. Je kunt dan nooit eens even pauseeren bij allerlei opwekkende objecten, meent hij. Maar toch was mijn „Kom dan" te veel voor zijn gemoed, hij spande zijn spieren en draafde voor mij uit den weg op, toe vallig in de goede richting. Bij de tram halte begon hij onrustig te worden en zijn zenuwen werden op een zware proef ge steld, toen van de tegenovergestelde zijde een tram naderde, die duidelijk aanstal ten maakte om ter plaatse van passa giers. te wisselen. Ik vertrouwde op de hondentrouw en peddelde voort, voorzich tig. omdat een verdachte glinstering op den weg mij waarschuwde voor eventueele glijpartijen met pijnlijken afloop. De tram stopte en toen ik omkeek scharrelde mijn metgezel tusschen de instappende passa giers door. Ik riep, maar Werrie kwam niet. De tram vertrok in de richting van mijn huis en toen ik het weer waagde om te kijken, was het hondebeest verdwenen. Toen ik een uur later weer thuis arri veerde lag de tramenthousiast, schuldbe wust uit één oog kijkend, naast de haard en mijn huisgenooten meenden hem uit de tram te hebben zien stappen, toen deze een halte verder stopte. Zou ik een dezer dagen den incassodienst van de N. Z. H. aan mijn deur krijgen, om mij aan te manen, een achterstallige vordering te voldoen? J. F. Tartakower doet het niet best meer Wordt Euwe winnaar in zijn sectie? De tiende ronde in het Londensche schaaktournooi heeft wederom eenige verrassingen opgeleverd, aldus dr. M. Euwe. Er is over den einduitslag nog" weinig te vertellen, aangezien er nog een groot aantal hangpartijen te spelen zijn, die den stand radicaal kunnen wijzigen. De matador Tartakower verloor giste ren weer en wel van den hekkesluiter Stone. Steiner deed het evenmin goed en moest zijn partij tegen Fairhurst in een twijfelachtige situatie afbreken. Van de overige partijen in groep A is de overwin ning van Pomar op List zeer opmerkelijk. In de andere groep won Euwe een be langrijke partij van Denker. Wanneer hij Vrijdag tegen Christoffel remise haalt, heelt hij den eersten prijs. Dit laatste is geen gemakkelijke taak, aangezien de Zwitser buitengewoon op dreef is. Hij versloeg Donderdag Lppi, die een hevi- gen koningsaanval had gedaan. Medina won zijn uitgestelde partij met Winter ca staat tegen Wood op winst. Denker deel de een punt met Lupi; hij kon er nie; ia slagen deze partij te winnen, en zal zich nu waarschijnlijk met de derde plaats moeten vergenoegen. De volledige uitslagen zijn: Groep A. GolombekBroadbent 10; PomarList 1—0; Opocensky-rjFriedmann 1—0; Stone Tartakower 1—0; Bernstein—Prins afge broken; FairhurstSteiner afgebr. ini voor den eerste gunstiger stand. Afgebr. partijen SteinerList lAVzl Golombek Fairhurst 10. Groep B: DevosNewman 10; Tho mas—König y2Vz', Abrahams—Winter 10; EuweDenker 10; LupiChristof fel 01; afgebr. partij DenkerLupi VzVs>- De stand is als volgt: Groep A: Tarta kower 6TA, Steiner 6 plus 2 afgebr., Go lombek 6, Berstein 5YZ plus 3 afgebr., Opocensky 5]/2 plus 2 afgebr., Pomar 5 List 4 plus 1 afgebr., Fairhurst 3% plus 1 afgebr., Prins 3 plus 3 afgebr., Broad bent- 3 plus 1 afgebr., Stone 2l/z plus 1 afgebr., Friedmann 1 plus 2 afgebr. Groep B: Euwe %V2, Christoffel 8, Denker 7, König, Abrahams en Thomas ieder 5]A punt. Medina 3Vfe plus 1 af gebr., Devos. Winter en Newman ieder 3Vz. Wood 2V2 plus 1 afgebr., Lupi 2l/2. Het programma voor Vrijdag bevat voor groep A uitsluitend hangpartijen; in groep B zal de 11e (laatste) ronde worden ge speeld, waarvan de strijd tifsschen Euwe en Christoffel wel het hoogtepunt vormt,

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2