2)e wedetop&aum Minimum-Maaswijdte De witte wereld belegde vergadering voor Aannemers Oud-IJmuiden het zorgenkind Pas in 1948 zal voor de volle 100 aan den opbouw van ons land be gonnen kunnen worden. Velsen staat op de vierde plaats der ergst ge troffen gemeenten wat betreft de oorlogsschade. Voor Oud-IJiquiden is nog geen opbouw-plan vastgesteld. De hout-positie is slecht; in de glas- positie komt binnenkort verbetering. In het ontspanningslokaal van de „Java" deurenfabriek had Donderdagmiddag een druk bezochte vergadering plaats, die be legd was door den Wederopbouw. Sprekers waren de heeren J. A. C. Kroon, hoofd van het sub-bureau „Y-mond" voor den Wederopbouw en H. Hijzen, hoofd der ad ministratie bij dien dienst. Als eerste voerde de heer Kroon het woord. Spreker zeide degenen, die ver wachtten bijzondere dingen te hooren, te leur te moeten stellen. Er zouden geen wereldschokkende zaken worden behan deld. Slechts de bedoeling heeft voorge zeten contact te leggen tusschen den Weder opbouw en de aannemers. Indien er vol doende belangstelling voor bestaat zullen periodiek deze bijeenkomsten worden ge houden. Het is een eerste vereischte, dat er een goede harmonie bestaat tusschen Wederopbouw en aannemers, aangezien het anders practisch onmogelijk is den opbouw tot een goed einde te brengen. Vervolgens behandelde spreker het ont staan van den Wederopbouw en zijn ver houding tot de andere officieele instan ties. In de Meidagen van 1945 werd het nood zakelijk de geteisterde gebieden in rui mer verband te gaan zien. Vooral de moei lijkheden in kleine plaatsen waren schier ■onoplosbaar. Daarom was het noodzake lijk een coördinatie tot stand te brengen tusschen particulieren en de overheid. Bij die organisatie is men uitgegaan van de gedachte het provinciaal te leiden. Het was echter een zeer omvangrijk werk, alles naar behooren te regelen. Daarom richtte men streekbureaux in. Het streek- bureau dat in Haarlem is gevestigd, om vat de kuststrook van Petten tot Haar lem, benevens de Haarlemmermeer. Het nadeel van een centrale regeling was, dat het contact tusschen den Weder opbouw en gedupeëfden zeer moeilijk was. Men ging daarom oVer tot het oprichten der z.g. sub-bureaux. Dit zijn bureaux in een bepaalde plaats. Zoo begon de sub commissie Velsen haar werkzaamheden reeds in Juni 1945. Spreker gaf een over zicht van de totale schade van onroeren de goederen. De cijfers spreken voor zich zelf. Totaal verwoest werden 3422 percee- len; gedeeltelijk beschadigd werden: 260 perceelen met een waarde van boven de 3000.en 4098 met een waarde beneden de 3000.Van de bedrijfspanden be droegen deze: Totaal verwoest 256; gedeel telijk beschadigd 3030 met een waarde boven de 3000,en 234 met een waarde beneden de 3000.Het beschadigen van de 4098 woningen is gedeeltelijk ontstaan door de huisvesting van onze voormalige „beschermer-s", doch ook en dit is er- gei door plunderingen der burgerij zelf. Op 15 Juni 1945 begon de Wederopbouw zijn taak. De tijd, om een organisatie op te bouwen om den stoot voor de volle 100 op te vangen, ontbrak. Doch on danks vele moeilijkheden is men met enthousiasme aan den slag gegaan. Spreker behandelde verder de komende mogelijkheden voor den opbouw van IJnutiden. Hierby wordt IJmuiden in 2 declen gesplitst: het gedeelte tusschen de havens gelegen (Zuid) en het overige deel. In het gedeelte Zuid kan de heropbouw en de nieuwbouw worden begonnen onaf- hankeiyk van het overige deel. Spreker zeide vervolgens dat hy er open lijk voor uitkwam, dat Oud-IJmuiden voor den Wederopbouw een ware nachtmerrie is. Het kan voorloopig nog niet hersteld worden, aangezien er nog geen plannen van bestaan. Men weet nog niet wat met Oud-IJmuiden gaat gebeuren. Wat de materiaal-positie betreft, het volgende: 'Glas zal binnenkort uit het buitenland worden aangevoerd. Hiermede is het glasprobleem grootendeels opgelost. De positie der dakpannen is gunstig. Hout is echter zeer 6chaarsch, en aangezien in voer uit andere landen practisch niet mo gelijk is, zal dit de eerstkomende jaren moeilijk blijven. Na nog een overzicht gegeven te hebben van de plannen van den nieuwbouw besloot spreker met de belofte, dat van den kant van den Weder opbouw alles zal worden gedaan wat mo gelijk is. De heer Hijzen besprak als volgende spreker het financieele gedeelte. Het ging hier om de financieele regelingen tus schen eigenaar, aanemer en Wederop bouw. Na afloop werd men in de gelegenheid gesteld schriftelijk vragen te stellen. V.Z.V. oefent weer. Door gebrek aan kolen is het Velserbad gesloten geweest. Het zal in de toekomst slechts halve weken geopend zijn. De Velser Zwemvereeniging oefent er echter weer lustig op los en iederen Donderdag om acht uur kan men de zwemmers op ouderwetsehe wijze hun baantjes zien trekken. Er is weer leven in de brouwerij bij V.Z.V. en dat beteekent dat ons a.s. zomer weer iets goeds geboden zal wor den. Het gas is duurder geworden Naar wij vernemen hebben burgemees ter en wethouders besloten, met ingang van de laatste meteropname vóór 1 Jan. j.l. den prijs van het gas over den ge wonen en den muntmeter en van gas voor industrie en verwarming met één cent per kub. meter te verhoogen. SANTPOORT Ned. Hervormde Kerk. In verband met de groote moeilijkheden wellce.zich ten opzichte van de verwar ming van het kerkgebouw voordoen, zul len van a.s. Zondag af de morgendiensten niet in de kerk, maar in de kapel ge houden worden. IJMUIDEN Dmuidenaar op strooptocht in Driehuis. De IJmuidenaar A. H. heeft reeds meer malen goederen hoofdzakelijk sieraden en geld uit huizen in Driehuis weggeno men. Om dit feit stond hij gisteren voor de Arr. rechtbank te Haarlem terecht. Hier bleek dat hij reeds eerder een der gelijk misdrijf met geweldpleging op zijn kerfstok heeft, waarvoor hij echter niet is vervolgd. In 1939 heeft hij ook al 1 jaar wegens diefstal in de jeugdgevangenis te Zutfen doorgebracht. Mede door zijn on verschillige houding eischte de officier 1 jaar gevangenisstraf. DoodelijJe ongeval op het Noordzeekanaal. Donderdagmiddag omstreeks 1 uur is het uitgaande s.s. Amstelkerk, varende voor de Elder Dempster Lines, nabij de Hembrug in aanvaring geweest met een wachtscheepje, dat onmiddellijk zonk. De wachtman de Rooy is hierbij om het leven gekomen. Excelsior tokkelt weer. De Mandolineclub Excelsior, die gedu rende den oorlogstijd haar mandolines aan de wilgen had gehangen, gaat weer tokkelen. Oude en nieuwe leden kunnen zich opgeven Velserduinweg 166 en Frans Naereboutstraat 52. Pro Rege. De plaatselijke afdeeling van Pro Rege. een vereeniging, die zich ten doel stelt hei behartigen van de geestelijke belangen der militairen, hield Donderdagavond een ver gadering in de Marnixschool. Besloten werd, zoo spoedig mogelijk te trachten een militair tehuis op te richten. Het secretariaat is gevestigd Ooster- duinplein 96. Ledenvergadering Alg. Zieken fonds „Velsen en .Omstreken" Het Algemeen Ziekenfonds „Velsen en Omstreken", ontstaan door de fusie tus schen Velsen's Ziekenfonds en het Zie kenfonds Velseroord hield Donderdag avond een ledenvergadering in het Patro naatsgebouw. De voorzitter de heer W. F. Visser wees in zijn openingswoord op de moeilijke jaren, die het fonds achter zich heeft. Er werd in den bezettingstijd geen ledenver gadering gehouden, omdat men liefst niet de aandacht der Duitschers op zich wilde vestigen om vrij te blijven van onge- wenseht toezicht. Bij de evacuatie moest ook het ziekenfonds verhuizen, maar het bestuur heeft dit kunnen voorkomen. Een poging om onderdak te krijgen bij IJmui den 's Ziekenfonds leverde geen resultaat op, oihdat men het over de voorwaarden niet eens kon worden. Verschillende doo- den in het bestuur, den ledenraad en on der de leden werden herdacht, in het bij zonder de acht leden, die voor het Duit sche vuurpeloton vielen. Hun nagedachte nis werd geëerd door een oogenblik van plechtige stilte. De verschillende jaarverslagen werden goedgekeurd. In de bestuursvacature, ont staan door het overlijden van den heer B. Ruig werd benoemd de heer J. van Kempen, die de benoeming aanvaardde. Het bestuur verkreeg de gevraagde mach tiging tot het aangaan van een rekening- courantvernouding met de Twentsche Bank N.V. te Amsterdam. D. C. U.-nieuws. Dinsdag 29 Januari a.s. zal D.C.ÏJ. II uitkomen tegen de damclub K.R. M.D. uit Haarlem, voor de eerste klasse competitie. De wedstrijd wordt gehouden in Café Royal te IJmuiden-Oost. De samenstelling van het D.C.IJ.-tiental is als volgt: 1. G. Postma, 2. F. Dukel, 3. J. Smit, 4. J. v. Straten, 5. J. Vrijhof, 6. L. Koetsier, 7. G. Bal, 8. P. v. d. Velde, 9. P. Swier en 10, H. Lichtendahl. Reserves zijn; Waal en Beets. Opgepast voor insluipers. In de Torricellistraat zijn insluipers bezig geweest. Eerst had men Zaterdag avond de brutaliteit, een rijwiel uit de gang van een der woningen te halen en Donderdag werd uit hetzelfde perceel op nieuw een fiets gestolen. Aangezien verwacht mag worden, dat dit spelletje zich nog wel eens zal her halen doet men er goed aan toe te zien, dat de voordeur goed gesloten is. Woensdag viel de eerste sneeuw van eenige beteekenis en even heeft het mij goed gedaan. De mijnheer die een sneeuw bal in zijn nek kreeg en de dame die een gat in haar nieuwe kousen viel, de opa met zijn weer opkomende rheumatiek - zij zullen mij verontwaardigd in de rede willen vallen, maar ik verzoek vriende lijk, eerst uit te mogen spreken Met een rein sneeuwwit werd het huis van den zwartsten handelaar bedekt, de ziel van den meest onziiiveren collabo rateur gekuischt en de gedachtcngang van eiken N.S.B.-er gericht op hel wer kelijke welzijn van de gemeenschap Licht en onbekommerd was ook mijn tred. al werd mijn veiligheid belaagd door een slippenden fietser. Ik hoetde niet te gaan schaatsenrijden met mijn buurjongetje in stilte heb ik er een hekel aan, maar ben wel zedelijk verplicht hem de ele- mentaire schaatsenrijderskennis bij te brengen, omdat wij altijd hun fietspomp leenen. Het ijs is nu niet gemakkelijk be rijdbaar en ik ben het dan ook dadelijk na mijn thuiskomst bij de buren gaan zeggen. Jantje geloofde het gelukkig, maar het benadeelde zijn waardeering voor hetgeen De Bilt voorspeld heeft. Helaas, de vreugde was van korten duur. De zwarte handelaar bleek toch te zwart en zooals al het ongerepte werd ook deze blanke vacht door den recht schapen mensch met voeten getreden. En och, de ilusie is heelemaal verloren, als ik bedenk dat een van die rechtschapenen niemand minder is dan D W. B. Het Magische Oog als gids op de Theems. Door middel van het „Magisch Oog" van zijn Radar-uitrusting stoomde een 3000 ton metend schip „blind" de mistige Theems-monding binnen. Op feillooze wijze manoeuvreerde het schip langs de schepen en boeien, waarbij alleen af gegaan werd op de aanwijzingen, die door den navigatie-officier, belast met het Radar-apparaat, telefonisch aan den ka pitein op de brug werden doorgegeven- Het Radar-apparaat bevond zich in een verduisterde cabine in het scheepsruim. Op het beweegbaar scherm van het grijs metalen apparaat, slechts drie voet groot, kon de navigatieofficier de kustlijn en elite hinderpaal op de vaarroute onder scheiden. Camouflage-uiterlijk verdwenen In April 1942 kwam er van de Duitsche bezetters een nieuwe maatregel ten aan zien van de visscherij; de drie trawlers, die toen nog in de vaart waren, mochten niet meer uitvaren. De oorzaak van dezen maatregel moet vermoedelijk gezocht worden in het feit, dat gevreesd werd, dat de trawlers door hun hoogen schoor steen en door groote rookontwikkeling te veel in de gaten liepen. Het werd toege staan. de trawlers te camoufleeren. De drie trawlers, het waren de Rijnstroom, de Amstelstroom en de Jeane, alle onder directie van de N.S.B.-reederij Parlevliet, werden zoodanig verbouwd, dat ze een logger-uiterlijk kregen: de schoorsteen werd door een mager pijpje vervangen. Thans zijn twee van deze drie trawlers reeds weer voorzien - van een heuschen schoorsteen, de Jeane ligt thans in de Vis- schershaven om het pijpjfe door een schoorsteen te laten vervangen. Besommingen van Donderdag. Stoomtrawler: IJM. 48 Ewald i 33510. Stoomlogger: KW 129 Bali f 7717. Kustvisschers: UK 53 f 1720, UK 300 f 2579, IJM. 221 f 2730. KW 190 f 63. KW 125 f 113. of wat anders Man van de practijk. aan het woord T¥7 AT moet er gedaan worden tegen het doodvisschen van de Noordzee? Deze vraag zal zoo langzamerhand definitifef beantwoord moeten worden, maar met een enlce! antwoord is men er niet af; het bekende spreekwoord: „Zooveel heeren, zooveel zinnen" geldt ook voor het oplos sen van deze aangelegenheid. Het officieele antwoord is bekend: mi- nitnuin-maaswydte der netten en verbod van het aanvoeren en het verhandelen van viscb beneden zekere maat, die in het algemeen op 15 cM. wordt gesteld. Dit officieele antwoord moet tevens be schouwd worden als het antwoord der mannen van de wetenschap, die hier na tuurlijk de adviseurs zijn van de mannen der wet, in casu de regeeringen der lan den, die vertegenwoordigd waren op de Londensche conferentie van 1937 en die thans voor het feit.staan, de aldaar geno men besluiten te ratificeeren, voor zoover dit nog niet is geschied. Er zijn eenige categorieën van bedrij ven. die fel gekant zijn tegen deze oplos sing van het pufvraagstuk, namelijk de vischmeelfabrikanten en de eendenhouders die, wanneer de aanvoer van vischpuf verboden wordt, de grondstoffen voor hun bedrijf zullen moeten missen. Zij vechten dus voor hun bestaan. Npast hen staan de vakmenschen, de schippers, die de maat regelen eensdeels onuitvoerbaar achten, anderdeels daarvan niet het gewenschte resultaat verwachten. Een dezer dagen hadden wij een onder houd met een Katwijkschen schipper, die niet alleen de officieele oplossing ver keerd achtte, maar die tevens een andere oplossing aan de hand deed, een oplossing die ook al eerder werd genoemd. Hoe willen ze controleeren, of niet met nauwer mazen gevischt wordt dan is voorgeschreven? Ja, men kan op zee con trole uitoefenen, wat voor nelten de sche pen aan boord hebben, maar is dit wel te controleeren? Voor een schipper, die een „officieel" net aan boord heeft, is het een klein kunstje, toch de bepalingen te ont duiken. En al vischt. hij met een net met de voorgeschreven maaswijdte,wat bereikt men er dan nog mee? Een scholletje van twee jaar zal door de mazen slippen, een van drie jaar, dat ook nog niet geslachts rijp is, blijft in het net en wordt opgegeten 'voordat het een nageslacht heeft opger leverd. Verder wees hij er op, dat de trawlers en de loggers enorme hoeveel heden pufvisch vernietigen, veel en veel meer dan de pufvisschertjes onder de kust. Het is gebeurd, dat loggers, die bij Sylt vischten, van de honderd manden visch. die ze vingen, er 90 manden niet- marktwaardige visch overboord gooiden. Sluit de Duitsche Bocht af! Onze zegsman was van meening, dat de schol, die zich onder de kust ophoudt, niet op de Doggersbank en de Klaverbank komt en ook hier werd voor den oorlog zoo goed als geen schol meer gevangen. De schol die zich in dit gebied ophoudt, komt van de Duitsche Bocht, achter de denkbeeldige lijn van Borkum naar Horn Rif. De armoede in dit gebied is derhalve te wijten aan het vernietigen van groote hoeveelheden jonge visch in de Duitsche Bocht. In de maanden April, Mei en Juni wemelt het hier van jonge visch, die op deze ondiepe gronden het warmere water opzoekt, om na deze maanden naar dieper water te trekken. Men sluite dus dit ge bied in genoemde maanden voor de vis scherij, een verbetering van den visch- stand op genoemde banken zal daarvan het gevolg zijn. Schelvisch en V. D.-patent. Aan den eenen kant zoekt men naar maatregelen, om de jonge visch te be schermen, aan den anderen kant naar middelen, om zooveel mogelijk visch te vangen, waarbij dan tevens weer een groolere hoeveelheid jonge visch vernie tigd wordt. Een der sprekendste voorbeel den is het visschen met het V. D.-patent, waarbij de borden niet direct aan het net bevestigd zijn, maar aan lijnen. Dit sy steem heeft bewezen, dat het grootere vangsten opleve-t. maar daar waar met het V. D.-patent gevischt is, wordt de visch met recht uitgemoord. Wil men dus den schel vise hstand beschermen, dan diene in de eerste plaats een eind te wor den gemaakt aan dit uitroei-systeem. Dit alleen reeds zou een belangrijke stap in de goede richting zijn. Men werpe dus het V D.-patent overboord, maar dan niet in letterlijken, doch in figuurlijken zin. Spawnfish. In een bepaalden tijd van het jaar de herfst wordt in IJmuiden veel ..spawnfish" aangevoerd, de schelvisch, die zich aan haringkuit heeft tegoed ge daan. Het is een zegen, wanneer in die dagen de trawlers afgeladen met vette schelvisch binnenkomen, maar men ver geet daarbij, dat dit is gegaan ten koste van millioenen haringlevens. De borden jagen door de massa's haringkuit, zoodat, wanneer ze worden opgehaald, de kuit er met dikke klodders tegen aan zit. Het is niet de op kuit jagende schelvisch, die hei; broed verarmt maar de jacht op deze schelvisch, die vee' meer schade berok kent dan de visch die door moeder natuur gedreven, op het kuit aast. Zoo'n spawn-fish-periode duurt 4 a 6 weken en. het zou verstandig zijn in deze periode het Zand. waar deze visscherij in hoofd zaak wordt uitgeoefend, met rust te laten. Snurrevaad. Geen betere methode is er voor de Noordzeevisscherij denkbaar dan de snur- revaad-visscherij. Deze Deensche methode, die het beste met de zegen-visscherij ver geleken kan worden en waarbij dus niet, als bij de trawlvisscherij het net over den bodem wordt gesleept, vindt trouwens al ruim toepassing op de Nederlandsche vis- schersvlcot. Deze visscherij vereischt eenige routine, maar het is geen heksen werk en de Hollanders kunnen even goed leeren als de Denen In 1939 werd 2.135.000 K G. snurrevaadvisch in Nederlandsche havens aangevoerd, waarvan bijna 154 miU lioen K.G. door Ho'.landsche schepen. En deze visscherij beteekent niet alleen eert bescherming van den vischstand, zij levert ook de beste kwaliteit visch op, doordat deze minder heeft te lijden dan die welke met den trawl gevangen is. Het woord is nog altijd aan de regeering, ter ratificatie van de Londensche besluiten. De stemmen dergenen die een andere op lossing beter vinden zullen wel die een» roepende in de woestijn zijn.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3