Marktonderzoek UMUIDEN De vischexport naar België Deensche concurrentie op de Belgische markt De vischexport naar België is nu een paar weken aan den gang en reeds is een flinke hoeveelheid visch de Nederlandsch- Belgische grens in Zuidelijke richting ge passeerd. Zoo heel vlot gaat het echter niet, waarvoor verschillende redenen te vinden zijn. Ten eerste is daar de con currentie van Ostende de grootste vis- sschershaven van Beigië. Ostende is wel iswaar niet in staat, geheel België onder normale omstandigheden van visch te voorzien, maar wanneer er ruime aan voer in genoemde haven is, gaan de prij zen zoover omlaag (in België is, zooals men weet, de handel vrij), dat ook de voor den export vastgestelde Hollandsehe prijzen te hoog zijn. Zoover zijn de prij zen den laatsten tijd in België teruggeloo- pen, dat de vissc'ners al gedreigd hebben, het visschen te zullen staken, in welk ge val de kansen voor IJmuiden natuurlijk gunstiger worden, tenzij er als gevolg van een staking andere moeilijkheden zich zouden mogen voordoen. Een tweede omstandigheid, die invloed uitoefent op den gang vap zaken, is de concurrentie van Denemarken. De vloot van Denemarken heeft veel minder dan de onze door den oorlog geleden; de Deen sche kotters voeren veel visch aan, zoodat Denemarken er met den export veel beter voor staat dan ons land, ook wat den kost prijs betreft, daar de Deensche kotters veel goedkooper in exploitatie zijn dan de IJmuidenscne trawlers. Dat deze Deen sche concurrentie heel groot is, bleek dezer dagen aan de grens. Toen daar de vrachtauto's met visch uit IJmuiden aan kwamen, hadden ze een ontmoeting met., dertig trailers uit Denemarken, eveneens met visch voor België. Deze Deensche zending bestond hoofdzakelijk uit gekopte kabeljauw. Een oud beestje terug. Tot de trawlers, die den laatsten tijd in IJmuiden zijn teruggekeerd, behoort ook de Johanna IJM107, de oudste trawler van IJmuiden. Deze 54-jarige was een der eerste trawlers van de vloot van IJmuiden en bij de ouderen wellicht beter bekend toen hij onder den naam Betsy toebehoorde aan de firma Wed. I. S. Groen. De Johan na heeft een tijd lang van Delfzijl uit de visseberij uitgeoefend. Toen de trawler de visscherij moest staken, werd hij binnen de sluis te Delfzijl opgelegd. De sluis werd echter door een oorlogshandeling bescha digd en kon daardoor met geopend wor den, zoodat de Johanna opgesloten lag. De sluisdeur werd inmiddels hersteld en daarop is de Johanna naar IJmuiden teruggekeerd. Film- en Cabaretavonden van N.V.H. Voor commissieleden en personeel van Volksherstel en genoodigden werden in „De Griffioen" een tweetal film- en caba retavonden gegeven, waarvoor groote be langstelling bestond. De film toonde den talrijken aanwezigen o.a. onder wat voor moeilijke omstandigheden momenteel nog honderden landgenooten in de geteisterde gebieden leven. Het cabaret-gedeelte van den avond werd op uitstekende wijze verzorgd door het gezelschap, dat oorspronkelijk optrad onder den naam van „De vier Azen", doch dat zich nu de medewerking van den „Joker" scheen geassumeerd te hebben. Het uit 2 dames en 3 heeren bestaande Santpoortsche ensemble met Geert Nuyen als conferencier, bood een zeer beschaafd, aantrekkelijk en afwisselend programma, dat, getuige het telkenmale opklinkende applaus, zeer in den smaak viel. Aan het einde van den avond dankte de heer Vis ser he: gezelschap dan ook hartelijk voor wat het gepresteerd had. Doopsgezinde gemeente nog verstrooid. Alhoewel nog niet alle kerkgebouwen die beschadigd, doch niet verwoest wer den, hersteld zijn, hebben zoo langzamer hand alle kerkelijke gemeenten voor hun oefeningen een onderdak gevonden, echter met uitzondering van de Doopsgezinde. Het kerkgebouw staat nog overeind, maar van een ingebruikneming kan vooralsnog geen sprake zijn. Bovendien is sinds het emeritaat van den predikant ds. F. F. Milatz, de gemeente vacant en zijn de leden nog te zeer verspreid dan dat aan een hervatting der diensten gedacht kan worden. Een groote teleurstelling voor de ge meente en voor de afdeeling van den Ned. Protestantenbond, die in hetzelfde gebouw vergadert, is het, dat het groote kerkorgel geheel door de Duitschers vernield is. Deze hebben hun vandalisme zoover ge dreven dat ze met de orgelpijpen op het voetbalveld rondliepen. Maar niet alleen het orgel Ls vernield, ook de stoelen zijn verdwenen en is er verder in het gebouw veel beschadigd. Eerst wanneer de nog verspreid wonende leden in hun oude woonplaats teruggekeerd zijn, zal met ernst aan het restaureeren van het ge bouw gedacht kunnen worden. De oud voorganger heeft toegezegd, wanneer de nood aan den man is, bereid te zijn de gemeente uit de moeilijkheden wegens de vacature te willen redden. Bemanning van tie „Arthur" gehuldigd. In café ..Havenzicht" te Scheveningen heeft Zaterdag het bestuur van de Noord en Zuid-Hol!. Redding Mij. een negental zilveren medailles uitgereikt aan de leden van de bemanning der molorreddingboot „Arthur" te Scheveningen, wegens het deeinemen aan vier of meer reddingtoch- ten tijdens de periode Mei 1940Mei 1945. Bovendien werd op eenigszins plechtige wijze afscheid genomen van den motor drijver A. P. Kamp, wien per 1 Januari j.l. wegens het bereiken van de leeftijds grens pensioen was verleend. De heer Te gelberg. voorzitter van de N.Z.H.R.M., hield een korte toespraak, waarin hij de groote verdiensten van de negen leden van de bemanning, die de zilveren medail les hebben gekregen, schetste. In de afgeloopen jaren was iedere red- dingtochl, ook bij kalme zee, zeer gevaar lijk, omdat men nooit wist, wat zich on der de wateroppervlakte bevond en nooit kon voorzien, of er niet plotseling een aanval van een vliegtuig uit de lucht kon komen. Deze zilveren medaille wordt dan ook beschouwd als een eervol onderscheidings- teeken. Zich speciaal richtende tot Kamp zeide de heer Tegelenberg: Met het af scheid van Kamp verliezen wij een zeer trouw en zeer kundig motordrijver. Spr. herinnerde aan het vele, dat Kamp in de- 37 jaren, dat hij tot het vaste personeel van de N.Z.H.R.M. behoorde, heeft ge daan. Hij was de nestor der motordrijvers, want hij was de eerste motordrijver, die in dienst van de maatschappij was. Hij was n.l. de man, die, toen het eerste mo to rredd in gschip „Jhr. Rutgers van Rosen- burg in dienst werd genomen, de zorgen voor den motor op zich nam. In den loop der jaren verkreeg Kamp zeven hooge onderscheidingen, waaronder de zilveren medaille voor menschlievend hulpbetoon, de zilveren eeremedaille van Oranje Nas sau en de kleine gouden medaille van de N.Z.H.R.M. Deze laatste werd hem uitgereikt na de redding van de bemanning van de SCH. 102 in 1938. Als afscheidscadeau werd hem een zilveren sigarendoos gegeven. Boven dien is nog het woord gevoerd door den heer Schaap, secretaris-penningmeester van de plaatselijke commissie der redding maatschappij en door den heer Ottes. voor zitter van de vereeniging ,.De Redding medaille". Stormvogels99 in den vreemde. Een relatie van ons in Siam schreef ons dezer dagen o.m.: „Op voetbalgebied staan de Hollanders hier goed aangeschreven. Tot ou toe is er nog geen Engelsch, Fransch. Siameesch of Chineesch elftal geweest, dat kans heeft gezien om het Hollandsehe elftal, waarin o.a. Beneker uit „Stormvogels" meespeelt, te slaan." Besommingen van Zaterdag stoomtrawlers: IJM114 Maria Elisabeth f 13.000, VL68 Pax f5700; motorloggers: KW166 17436, KW144 f5965, KW38 f 7803, KW91 f9718, KW104 f 6831, KW108 f9190, KW45 f7651, KW24 f9932; kustvisschers: BR41 f3128, UK172 f1971,' UK59 f266, UK 234 f1152, HD18 f5584. Een doelmatige schriftelijke cursus (zond. boeken) o.l.v. J. A. Noordenbos Condities: 6 mnd. a f 8.50 p, mnd. Vraagt inlichtingen bij DE LEIDSCHEONDERWIJSINSTELLINGEN Afd Handelswetenschappen Joh. de Wittst-raat 326-330. Leiden Adv. VELSEN Frauduleuze slachting van schapen. Het was de gemeente-politie al eenigen tijd bekend, dat in Santpoort frauduleus werd geslacht. Nadat voldoende gegevens verzameld waren, deden eenige recher cheurs van de economische afdeeling een inval in de boerderij van den landbouwer De V Hierbij werden sporen gevonden, welke erop wezen, dat inderdaad een slachting had plaats gehad. O.m. werden 7 schapenhuiden aangetroffen. Als ver dacht van het frauduleus slachten van 7 schapen werden hierna aangehouden de te Santpoort wonende slagers P. en F., die na verhoor in het hoofdbureau van politie in arrest zijn gesteld. Naar de herkomst van de schapen wordt een onderzoek ingesteld. Velsensche kinderen uit Engeland Er was gisteren een bijzondere drukte bij huizt Krihmhilde aan den Zeeweg, waar Volksherstel Velsen is gevestigd. Een aantal ouders van de kinderen, welke drie maanden geleden per vliegtuig naar Engeland waren gebracht, verbeidde de terugkomst van het jonge volkje met spanning. Om half twee arriveerde de bus, die de 14 kinderen uit Haarlem had ge haald. Zij waren met deHarwich-boot uit Engeland gekomen en de trein had hen naar Haarlem vervoerd. Een hartelijke begroeting volgde, waar bij wel duidelijk merkbaar was, dat de kinderen een aardig mondjevol Engelsch hadden opgestoken. Alle kinderen zagen er welvarend uit en er was zelfs een moeder, die haar zoon tje op hei eerste gezicht niet herkende. De 9 kinderen, die Vrijdag j.l. reeds gearriveerd waren, hebben het eveneens best naar hun zin gehad aan den anderen kant van het Kanaal. Politie contra gifhandel De politie treedt actief op tegen den gifhandel. Zoo heeft zij aangehouden drie mannen uit Alkmaar, die met elastiek langs de deuren leurden en hiervoor fan tastische prijzen rekenden. Bovendien zijn nog een man en een vrouw aange houden die „vooroorlogsche" wrijfwas verkochten. Niet alleen was de prijs ver boven de vastgestelde normen, bovendien werd het predieaat „vooroorlogsch" ten onrechte aan de was toegekend. Hardrijderij voor Jongens en Meisjes. IJs en weder dienende wordt a s. Woens dagmiddag 1 uur op de groote ijsbaan in den Velserpolder een hardrijderij gehou den voor jongens en mefsjes van 12 tot 16 jaar om geldprijzen. Het is inmiddels flink gaan dooien, zoo dat het er niet erg op lijkt, dat ijs en weder zullen dienen Afhalen van levensmiddelen kaarten. Voor het afhalen van levensmiddelen kaarten in het Patronaatsgebouw aan den Zeeweg zijn aan de beurt de letters C t.m. F of Dinsdag 29 Januari en de letters G. t.m. I op Woensdag 30 Januari. Alleen voor inwoners van IJmuiden, Driehuis en Velsen (dorp). Personalia. Tot onderwijzeres aan school 5 in Vel- serbeek is benoemd mej. C. G. Hekket. SANTPOORT Nederland helpt Indiër Onder het motto „Nederland helpt In- dië" was Zaterdagavond in „De Weyman" door den Kennemer Kunstkring een vroo- lijke tooneelavond georganiseerd. Edoch.. Santpoort hielp Indië ditmaal niet. want de belangstelling voor het optreden van den Kunstkring was zoo klein, dat de too neelavond wijselijk geen doorgang vond. Afscheid ds. H. j. ten Brink Zondagavond heeft ds. H. J. ten Brink, na ongeveer 5 jaren de Gereformeerde ge meente te heboen gediend, afscheid ge nomen wegens het ontvangen beroep naar Heemstede. Dit afscheid geschiedde onder zeer groote belangstelling. Onder de aan wezigen bevonden zich de heeren Jac. Nijsseh, wethouder en W. Chr. Suwerink, loco-secretaris als vertegenwoordigers van het gemeente-bestuur. Na Schrift lezing hield ds. ten Brink een predikatie naar aanleiding van 2 Thess. 2-16. Hij her innerde aan de 5 jaren die hij in Sant poort heeft doorgebracht, die niet tot de rustigste behoorden. Herinnerende aan alle moeilijkheden in de oorlogsjaren en aan de maanden, waarin hij zijn arbeid niet kon vervullen, zeide ds. ten Brink, te hebben ervaren, dat de gemeente de kracht van het gebed kende en dat God steeds tot hulp gereed is geweest. Deze God des Vaders is en blijft met Zijn ge meente. Daarom, zeide ds. ten Brink, ga ik met blijdschap van U, wetende dat God mij daar roept. Wat de toekomst betreft, God zorgt en zal ook voor de gemeente Santpoort blijven zorgen. Vervolgens sprak ds. ten Brink over den vrede van Christus, ons door God geschonken. Hij wenschte de gemeente voorspoed, ook als straks de nieuwe leeraar ds. A. Verschoor zijn plaats zal innemen. Hij verzocht de gemeente te zingen Ps. 122:3 en richtte zich daarna in net bijzonder tot don Ker- keraad, wien hij dank zegde, omdat deze zijn ambtelijk werk steeds gemakkelijk had gemaakt. Voorts bracht hij dank aan ds. S. E. Wesbonk en aan het gemeente bestuur voor zijn belangstelling in het kerkelijk leven van Velsen. Ook cathechi- santen en commissies ontvingen sprekers dank. Na dankgebed en zegenbede werd de scheidende voorganger toegesproken door ouderling A. Markerink die herinnerde aan al het goede, door ds. ten Brink ver richt. Ten slotte sprak ds. Wesbonk. Nadat ds. ten Brink beide sprekers had beantwoord werd de dienst besloten met het zingen van Ps. 72:11. U.V.V.-nieuws. Donderdagmiddag 7 Februari wordt in het Jeugdhuis een vergadering gehouden van de U.V.V., waarin mevrouw D. Beer- Nooy een causerie zal houden over haar verblijf in Denemarken. Met ingang van 1 Februari a.s. wordt het bureau van de U.V.V. verplaatst van het Jeugdgebouw naar de Clarionlaan. Een geslaagde cabaretavond. Geen stoel was er gisteravond in „De Weyman" onbezet, toen het scherm rees en de band van "net gezelschap „De Lut- ciano'o" zijn muzikale klanken de zaal „inslingerde". Was dit het eerste succes, dat genoemd gezelschap boekte, het bleef niet hierbij, want er werd geen nummer van het afwisselende programma afge werkt. dat niet in den smaak viel, telken male klonk zoo'n krachtig applaus, dat het moeilijk is uit te maken, wie van de optredenden met de grootste eer ging strijken. Waren het „De Kamiki-meisjes" die met haar aardige Hawaii-muziek en -zang de zaal stormenderhand verover den en zelfs gedwongen waren aan het toch al rijke programma nog een toegiftje te plakken, waren het Ferry en Gerry, de koddige parodisten, die de zaal deden bulderen van het lachen, was het onze plaatsgenoote Tilly Kruisman, die in haar solo-optreden meer op een traan dan op een lach werkte, doch in een tweetal schetsen met Arie Voogt en dan meer speciaal in „De Rijksvoorlichtingsdienst" de lachspieren weer geducht in bewe ging bracht? We weten het nit-i, en wil len daarom volstaan met mede te deelen, dat de avond mede door het optreden van de accordeon-virtuoozen George de Paus en Harry Brouwer buitengewoon in den smaak is gevallen. Een tweede optreden van „De Lutciano's", dat aangekondigd werd. zal o.i. dan ook wel weer een „uit verkocht huis" opleveren. Haarlem heeft weer een Schoonheidscommissie Een dezer dagen had op eenigszins plechtige wijze de installatie plaats van een Schoonheidscommissie voor Haarlem door het gemeentebestuur. Deze commis sie is om principieele redenen tijdens de bezetting verdwenen en haar taak werd zoo lang waargenomen door een ambtelijk lichaam De wethouder van Openbare Werken en Volkshuisvesting, de heer A. J. M. Ange- nent, die het gemeentebestuur vertegen woordigde. sprak een kort woord over het verheugende feit, dat Haarlem na ruim vier jaar onderbreking, weer een aesthe- tisch, adviseerend orgaan bezit onder de bekwame leiding 'van den voorzitter, ar chitect A. P. Smits. De commissie hervatte direct haar werkzaamheden in de hierop aansluitende vergadering. Het secretariaat dor Com missie blijft gevestigd in het bureau van Openbare Werken, Jacobijnestraat 24, te Haarlem. Agenda voor Velsen MAANDAG 28 JANUARI Bioscoop „De Pont": Je kunt het tocb niet meenemen, aanvang 8 uur. DINSDAG 29 JANUARI Bioscoop „De Pont": Zie Maandag. Vrijdagmiddag bad on den Zeeweg bij bet „Witte Huis" de beëedtgtng plaats van twanil' officieren van 2-1 H.I., gelegerd te Blocntendaal. Op de foto het moment dat officier Andringa (links) den eed aflegt tegenover majoor W. Henseue.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3