IJmuider Courant Oafiüst faecicAt De Gestapo sloeg toe Haarlem en Derby veroorzaakt veel verbazing 15Oo .Taurgang No. 1S244 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-HoofdredacteurRobert Pee rel» bom Vrijdag t Februari 1946 - Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4. OP Rollandsch initiatief is een „sport- schema" NederlandEngeland tot stand gekomen. De bedoeling is, dat de vertegenwoordigers van verschillende takken van sport uit onze en de Engeische steden elkaar jaarlijks in een sportweek zullen ontmoeten. Om de uit voering van het plan zoo goedkoop moge lijk te maken, zouden de spelers van de ontvangende stad zelf gastvrijheid ver- leenen aan de bezoekers. Dat is niet al leen een goed middel om de kosten laag te houden, maar het zal ook het ontstaan van een werkelijk vriendschappelijk con tact bevorderen. Als sportsmen elkaar al leen op het -wedstrijdterrein' ontmoeten, komt daar niet veel van terecht: men wijdt- alle aandacht aan den wedstrijd en leert elkaar niet kennen. Geruimen- tijd geleden hebben wij al ge hoord dat in dit sportschema de steden Haarlem en Derby op elkaar aangewezen waren. De aanwijzing van Derby kan op nos alleen een plezierigen indruk maken. De stad zelf tel£ ongeveer evenveel inwo ners als de onze en daar kan men uit aflei den, dat haar sportieve mogelijkheden met de Haarlemsche goed te vergelijken zijn. Zij is, evenair Haarlem, provinciale hoofdstad, namelijk van hèt graafschap Derby in Engeland worden de provincies nog met den ouderweischen naam county, dat is graafschap, aangeduid en zij gaat prat op een oud stadscentrum evenals wij. met nauwe, vaak kromme straten. Dus ook: op een verkeersvraagstuk. Evenals Haar lem bezit Derby verscheidene mooie oude gebouwen, o.a. het stadhuis. Dit zijn nu wel bijzonderheden, die niets met sport uitstaande hebben, maar als men een vriendschappelijk contact wil leggen is het de moeite waard te weten, wat de eigen omgeving van de bezoekers is. Als industrie-stad is Derby belangrijker dan Haarlem. Zij bezit een nogal om vangrijke textiel-nijverheid, die zijde en kant betreft en een gvoote metaal industrie. Daartoe behooren de locomo tieven- en wagon-fabrieken van de Mid land Railway en de vermaarde automo bielfabriek Rolls Royce. Er is een porselein-nijverheid van oude faam: de Derby Crown Porcelain Company heeft een reputatie in den lande. Vlak bij de stad liggen groote landgoederen en het graafschap Derbyshire, kleiner dan Noordholland, onderscheidt zich door een sterk afwisselend karakter. Het Noorden is een kale bergstreek, evenals het mid den rijk aan delfstoffen zooals ijzer, steenkolen, lood, zilver en zink. Het Oos ten en Zuiden van Derbyshire, afdalend - naar de rivier de Trent, vormen een golvend, vruchtbaar land. Er zijn onder- aardsche rivieren en vermaarde grotten in dit merkwaardige gebied. Het wordt doorsneden door rivieren: de Trent met haar zijrivieren Dove, Derwent en Ro- ther, onderling weer verbonden door ka nalen. Er was voor den oorlog weinig landbouw maar in de laatste jaren Is die in Engeland-sterk uitgebreid en in het Noorden veel veeteelt. De stad Derby ligt aan de rivier de Darwenl. Dit zijn enkele bijzonderheden omtrent de stad. waarmee onze sportsmen hope lijk ir. geregeld contact zullen komen en omtrent het graafschap, waarvan zij de hoofdstad is. Ik moet nu reserves maken ten aanzien van de blijmoedige verkla ring, dat de sportprestaties van onze stad wel vergelijkbaar met die van Derby zullen zijn. Wij weten namelijk al, dat Derby over sterker voetbal- en ericketplöegen beschikt dan wij. In de Engeische League behoort Derby County tot de sterke eersteklassers en tegen deze beroepsspelers zullen onze amateurs het wel niet kunnen houden. Maar een met zorg gekozen en voorbereid Haarlemsc-h elftal zal hun toch behoorlijk partij geven. Ook het Engeische beroeps-voet bal is trouwens na de oorlogsjaren nog niet tot zijn oude peil teruggekeerd. Het zou dus erg kunnen meevallen. De cricketclub Derbyshire, het county-team, kómt ook uit de hoogste compe titie, waarin het evenwel niet tot de leidende groep pleegt te behooren. De wedstrijden tusscben Engeische en Hollandsche steden zullen rich overigens niet tot voetbal en cricket beperken, maar ook andere takken van sport en boven dien athletiek betreffen. Ais wij bijvoor beeld aan onze beste zwemmers en ath- Ieten denken lijkt het niet overdreven de verwachting uit te spreken, dat Haar lem zich heel wel met Derby zal kunnen meten. Jammer is. dat het veelbesproken sportschema 1en aanzien van de steden Haarlem en Derby nog niet tot eenige verdere ontwikkeling is gekomen. Er lijkt mij.geen twijfel aan dat het in onze stad. die in ons land een ouden en bij zonderen naam «p sportgebied heeft, groote belangstelling en medewerking zal vinden. Te hopen is dus dat de Ne derlandsche uitvoerders van het schema er Haarlem spoedig in betrekken zuilen. Mij lijkt het een goed plan. vooral om dat het meer geldt dan een land el ij ken internationalen wedstrijd, die met ,,de nationale eer" als inzet veelal meer tegenstelling dan toenadering veroor zaakt. Een plan zooals dit belooft werke lijk iets. Toepassing over de geheeie linie, in vele «leden dus. zou ook heilzame in vloed van de Engeische sportopvattingen kunnen meebrengen. Dien invloed kun nen wij goed gebruiken. R. P. Sjahrir gaat eerst naar Midden-Java voordat de besprekingen beginnen Een gisteren op een persconferentie te Singapore door Sir Archibald Clark Kerr, den specialen Britschen afgezant naar Java, afgelegde, door Ass. Press ver spreide, verklaring, dat er groote kans bestaat, dat Indonesië onder trusteeship van de U.N.O. zal worden gesteld heeft in Nederlandsche kringen te Londen de noodige verbazing gewekt. Men vond het zeer moeilijk te geloovcn, dat de Britschc. diplomaat een dcrgclyke sensationeelc mcdedceeling zou hebben gedaan. En met dit wantrouwen is men op den goeden weg geweest, want hedenmorgen ver spreidde te Londen de Ass. Press de vol gende officieele verklaring uit Singapore. „Na de persconferentie, die Sir Archi bald Clark Kerr gisteren gehouden heeft, is door een persagentschap een verslag verspreid, volgens hetwelk Sir Archibald op de conferentie had verklaard, dat de mogelijkheid groot was. dat Indonesië ou der voogdijschap van de U.N.O. gesteld zou worden. Sir Archibald Clark Kerr heeft dit niet verklaard. Volgens Sir Archibald werd hem ge vraagd of Indonesië tenslotte toegelaten zou worden tot de U.N.O. Hij zeide, dat hij hierop niet kon antwoorden en dat in dit geval het initiatief hiertoe vermoedelijk van het Moederland moest uitgaan. Na de bespreking hoorde hij, dat de cor respondenten hem verkeerd begrepen had den. Hij deelde hun mede, dat hij niet over trusteeship gesproken had. Het is duidelijk, dat het misverstand te wijten is aan de slechte akoustiek van de con ferentiezaal, tengevolge waarvan Sir Ar chibald Clark Kerr niet begrepen heeft, dat degene, die de vraag stelde, op trustee ship zinspeelde". In deze conferentie is aan Sir Archibald ook de vraag gesteld, of het waar was, dat de Britsche- en Nederlandsche regee ringen overeenstemming hadden bereikt omtrent een plan, dat aan het Indonesi sche volk- zou worden voorgelegd en dat een oplossing zou moeten bieden voor de hangende problemen. Sir Archibald ant woordde, dat hij van een dergelijk plan geen kennis droeg. Hij verklaarde voorts, dat zijn ervaring en zijn verbindingen in de Sovjet-Unie niet onomstootelijk invloed hadden uitge oefend op zijn keuze voor de missie naar Java en hij. zeide, dat alles, verre reizen inbegrepen, bijdraagt tot de vorming" van een man. Met betrekking tot het huidige stadium van het conflict op Java kon hij, naar hij verklaarde, niets van belang zeg gen. Evenmin was hij in slaat, iets mede te deelen omtrent de indrukken in Britsch-Indië, al had, zio zeide hij de In dische pers daar reeds 'net noodige om trent gepubliceerd. In antwoord op de vraag of een over eenkomst, welke op Java voor Java en Sumatra eventueel zal worden bereikt, tevens van toepassing zou zijn op het overige gedeelte van Ned.-Indië, zeide Sir Archibald: „Welke overeenkomst op Java ook zal worden bereikt, zy zal van toe passing zyn op geheel Ned. O.-Indië". Hierop werd hem de vraag gesteld, of zijn missie zou worden beïnvloed door de be handeling van het Indonesische probleem op de vergadering van de U.N.O. Sir Ar chibald gaf hieromtrent evenwel geen meening te kennen en volstond met te zeggen: „Ik meen, dat de heer Bevin in de U.N.O.-vergadering gezegd heeft blij ie zijn, dat de zaak aan de orde zal wor den gesteld. Een nieuwe Indonesische organisatie. Volgens het blad „Merdeka" hebben zich 141 Indonesische vereenigingen en organisaties bij elkaar aangesloten tot een „Volksfront", met een „minimum-arbeids- program". Dit arbeidsprogram is den 28slen Januari door het werkcomité vol tooid en zal door een speciale delegatie binnenkort aan de republikeinsche re geering" worden aangeboden. Het minimum-arbeidsprogram vraagt o.a. het instellen van een volksregeering, van een volksleger, overeenkomstig- de wenschen. van het volk; het ontwapenen der Japanners, oplossing van het pföbleem der Europeesche krijgsgevangenen en het belangrijkste opvordering en voort zetting van de exploitatie der cultures en industrieën, welke aan den vijand behoo ren. Een ander belangrijk kenmerk van het volksfront is, dat o.a. Sudirman (hoofd van de republikeinsche T.K.R.) en At- madji (hoofd van de zeestrijdkrachten der T.K.R.) behooren tot degenen, die dit mi nimum arbeidsprogram hebben opgèsteld. Hoewel Sjahrir de kracht en het belang van dit volksfront gering acht, gaf hij Donderdagavond toe, dat tot deze 141 or ganisaties ook de Mohammedaan-sche be hoort, welke vertakkingen heeft over heel Java. Hij voegde eraan toe, dat verschei dene van deze organisaties zelfs in het „republikeinsch werkcomité" vertegen woordigd zijn. Niettemin verklaarde hij, dat, mocht er eenige twijfel bestaan aan de loyaliteit van Sudirman en Atmadji of andere „re publikeinsche" functionarissen, verbonden aan het volksfront, de „republikeinsche regeering" niet zou aarzelen een onder zoek in te stellen en de noodige maatrege len te treffen. Sjahrir naar Midden-Java. Definitief is thans vastgesteld, dat Sjahrir in het begin van de volgende week "voor bespl-ekingen naar Midden-Java zal vertrekken. Dit brengt met zich mee, dat de komende onderhandelingen cenigen tijd zullen worden uitgesteld. Sjahrir zal een tweedaagsche conferentie te Soerakarta presideeren, waar alle „republikeinsche ministers", „gouverneurs" en „regenten" van Java aanwezig zullen zijn. T.K.R. van naam verafiderd. In een officieele verklaring, geteekend door Soekarno en Sjarifoedin. maakt de Het woord is aan...... Rabindranath T a g o r e: Wij komen het dicktst bij het groote als wij grooi zijn in nederigheid. republikeinsche regeering bekend, dat de T.K.R. in het vervolg da „eenige militaire organisatie van de republiek zal zijn, welke op internationale militaire basis is ingericht". De naam T.KR. is veranderd in T.R.I. hetgeen be'.eekcnt „tentara re- poeblik Indonesia" (leger van de repu bliek Indonesië). Kerr te Batavia. Sir Archibald Clark Kerr is te Batavia aangekomen. Hij werd aan de vlieghaven afgehaald en verwelkomd door lt. generaal Sir Philip Christison, dr. II. J. van Mook, graaf van Bylandt, den heer M. Denning en den heer H. F. C. Walsh, Weer autobussen van Haarlem naar Bloemendaal cn Overveen Eindelijk zullen er weer aulobiisverbi dingen van Haarlem met Ovc-rveen en Bloemendaal komen. Daaraan is een groote behoefte. De N.Z.H. zal, ingaand II Februari, do volgende autobuslijnen openen: Lijn A: Station HaarlemBloemendaal. De route is: Staten BolwerkVerspronck- wegSantpoorterstraat- Santpoorter- plein Molijnstraat Kleverlaan Ignatius Bispincklaan Bloemendaal- sche weg Rusthoek Verbindingsweg Kleverlaan naar het eindpunt op den Bloemendaalschen weg bij de Dr. Bakker laan. Van 7 uur 's morgens wordt een J.5 mi- nutendienst gereden tot 'S avonds 23 uur. Lyn B: Station Haarlem—Overveen (Ramplaankwarticr). De route is: Kruis weg Nassaulaan Raaks Zijlweg Julianalaan Bloemendaalsche weg Ramplaan. Van 7 uur 's morgens tot 23 uur :s avonds wordt een 20 minutendienst onderhou ten. Voorloopig wordt uitsluitend op v.-erk- dagen gereden. Geen praatje op de brug. Hedenavond blijft het gebruikelijke ministerieel radiopraatje „op de brug" achterwege. Weerbericht IETS MINDER ZACHT. Weersverwachting tot Zaterdagavond. Aan cte kust nog krach iige, overigens meest matige wind uit Zuid-Westelijke richting. Wisselende bewolking, plaatse lijk nog een enkele bui. Matige tempera tuur. Seyss' decreten, waarbij de politie tot- jus titie werd geproclameerd en bevoegd werd verklaard. Nederlanders zonder eenigen vorm van proces, z.g. „Standrechterlijk" te veroordeelen. weiden Donderdag te Neuren berg door den Franschen aanklager Dubost besproken, Een verklaring van de Nederland sche regeering wercl voorgelezen, waaruit blijkt, dat minstens vierduizend Nederlan ders het slachtoffer van deze willekeur werden. Ook in de andere bezette landen is ge leden. de Duitschers traden alle wetten van menschelljkheld met voeten. Haar achtsten verjaardag moest prinses Beatrix binnenshuis vieren ivegen* liet gevaar voor besmetting met mazelen. Toeh kwam het jarijie prinsesje met haar zusje Irene even in den tuin van het paleis, om de holde nyr Soestdijksche schooljeugd in ontvangst te nemen. en Europa bloedde Een moeder-martelares Het toppunt van wreedheid bereikten de. Duitschers wel ïn een Iransche stad. waar •zij een moeder in het aangezicht van haar v(|r kinderen martelden cn levend verbrand den, omdat. zU het verblijf van haai muit niet wilde vertellen, l>. kinderen iverden vervolgens met den dood bedreigd als zij hun vader niet verrieden. Ofschoon zij wis ten waar hij was, zwegen zij. waarop <le Duitschers hen opsloten ln den kelder en hel huis in brand staken. Dit is slechts een van de vele schier on gelooflijke voorbeelden van verwildering waarmee Dubost zijn betoog Illustreerde. Hij somde een groot aantal massale moordpar tijen der Duitschers op. He*- meest indruk wekkend was ln deze ongetwijfeld het dra matische verhaal van liet Fransche dorpje Oradour, dat door de Gestapo werd uitge moord, zoodat slechts tien menschen over bleven. Vrouwen en kinderen werden in de kerk samengedreven cn daar met machine geweren afgemaakt. Ook het Nederlandsche drama van Putten liet Dubost volgen ln de sombere reeks, die tientallen van deze mis daden omvat. In het verloop van zijn verhandeling wees hij uitdrukkelijk Keitel aan als een van de hoofdschuldigen, omdat vele van deze onmenschelijke daden werden begaan als uitvoering van door hem gegeven or ders. Perzische delegatie naar Moskou De nieuwe minister-president van Perzie heert besloten een delegatie n.-.'tr Meskou te sturen om het geschil r de vjet- Unte te regelen. Suite":?!'. d am bassadeur in Moskou op kgegeven in contact te treden met Molotof voor het vinden van middelen en wegen om de ge schillen tusschen beide landen uit den weg te ruimen.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1