IJmuider Courant Emigranten Wankele interne politieke toestand op Java Brandstoffenbonnen 00c Jaargang: No 18245 Bureaux: Kennemerlaan 154. IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Di ree te iu--ïJool'<l redacted i'Robert Peereboom Zaterdag 2 Februari 1040 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4. ONLANGS heeft een opinie-onderzoek in Frankrijk aangetoond, dat een vijfde van de volwassen bevolking het land uit wilde. Dat zeiden twintig per cent van de ondervraagden tenminste. Het geval trok in het bizonder de aan dacht, omdat de Franschen van nature hokvast, dus weinig tot reizen en nog veel minder tot landverhuizing geneigd zijn Het verschijnsel staat, overigens niet alleen. Het doet zich overal ir. West- Europa gelden en waarschijnlijk ook in Oost- en Zuid-Europa, maar uit die stre ken hooren wij niet veel meer.' Wat Centraal-Europa betreft, het bezit een meerderheid die vermoedelijk zou voe len voor kolonisatie op de maan. waar mee de wetenschap juist dezer dagen in wat nauwer contact is getreden. Ware het mogelijk aan een dergelijken wensch te voldoen, de geheele wereld zou onge twijfeld gaarne haar medewerking ver- leenen om het omvangrijkste volk van Centraal-Europa ter wille te zijn. De op emigratie beluste overige Euro peanen willen allen uit Europa weg. Voorzoover zij hun gedachten meer ge preciseerd hebben, schijnen zij een voor keur voor de Vereenigde Staten en Ca nada te hebben. Onze medewerker mr. E. Elias heeft, zijn overtuiging grondend op jarenlang verblijf in Amerika, hen dezer dd#v. gewaarschuwd dat deze voorkeur verkeerd is. De Vereenigde Sta ten zijn geen land van melk en honing, zooals sommigen ten onrechte meenen. Achtereenvolgens hebben het goudland Klondyke, de schaarsche loopjongens die xnillionnair werden en de film-fictie van Hollywood het dien naam bezorgd en hem ten onrechte gehandhaafd. Wat Ca nada betreft: het heeft een behendige reclamecampagne gevoerd in een tijd, toen het landverhuizers dringend noodig had. Wie ooit wat verder gekeken heeft dan die aanlokkelijke afbeeldingen heeft wel beseft dat alleen stoere pioniers. IJzeren Heinen, bestand tegen een kli maat dat zich nog heel wat krasser aar- digheder veroorlooft dan het onze en tegen de eenzaamheid van een eentonig leven van zwaren arbeid in eindelooze, schaars-bevolkte gebieden, voor emigra tie naar Canada geschikt zijn. Ieder volk bezit maar een klein aantal IJzeren Hei pen en de West-Europeesche volken tel len wéinig lieden, die bereid zijn tot een langer arbeidsdag dan acht uur. - In zijn pittige korte beschouwing beval mr. Elias Zuid-Amerika. een paar repu blieken van Midden-Amerika en ..zelfs" Mexico aan. waarbij hij de bestaande wanbegrippen over deze landen hekelde. Hij schreef over de prachtige", moderne hoofdsteden van Zuid-Amerika, over het in zoo menig gebie£ ideale klimaat, over de prachtige natuur.. Ik hoop dat hij vele oogen voor deze landen van de toekomst heeft doen opengaan en herinner eraan dat voor den oorlog een Nederlandsche handelsmissie onder leiding van den oud minister van Karnebeek naar Zuid- Amerika is getrokken, die met belangrij ke aanbevelingen en voorstellen terug keerde. De oorlog belette het doorzetten van de toen bestaande plannen. Zij zullen zeker weer ter hand worden genomen. Er is evenwel geen twijfel aan, dat de meesten alleen emigreeren met hun mond. Daar blijft het bij. Er heerscht een onrustige stemming in Europa. De praters over emigratie zijn bang voor de toe komst en zeggen daarom dat zij weg wil len. Maar als zij voor het feit gesteld worden durven' de meesten ook dat weer niet aan. zooals treffend bleek bij de zes jongelui, die zich interesseerden voor een betrekking op het behagelijke Nederland sche eiland Curagao, maar allen wegble ven, toer. het op solliciteeren aankwam. Dat heeft onze medewerker ook verteld. Dat had hij toevallig zelf ervaren. En dat was dan toch wel een heel secure onderneming vergeleken bij die in een vreemd land. waar men Spaansch of Portugeesch moet spreken, zich bij een anderen volksaard aanpassen en zich door hard aanpakken een carrière scheppen. Want in Zuid- en Midden-Amerika moet men tenslotte ook hard aanpakken om er te komen, al zijn het klimaat en de kan sen er beter dan in de Vereenigde Staten en Canada. Het is een beetje moeilijk, geduldig te schrijven over menschen die bang zijn om in Europa te blijven en eveneens bang om er uit te gaan. Als zij jong zijn, ziet het er met hun toekomst slecht uit. Zijn zij ouder en hebben zij al een ver antwoordelijke taak, dan zou men hun willen aanraden geen spoken te zien, hun leven niet te bederven met sombere voorspellingen, waarvoor zij geen bewij zen hebben en er eens aan te denken, dat Nederland eenig recht op hun toewij ding en arbeidskracht heeft. Het getuigt niet van veel karakter, weg te willen loopen als er moeilijkheden zijn. V/ij leven evenwel in een overbevolkt land en daarom zal voor onze jónge men schen spoedig een tijd komen, waarin de ondernemenden een toekomst buiten de grenzen gaan zoeken. Daarbij zullen zich andere mogelijkheden dan Zuid-Ameri- kaansche voordoen, dichter bij huis, bij voorbeeld in het dunbevolkte Frankrijk, dat vooral gebrek heeft aan jonge aTbeias- krachten in den landbouw en dat grooie kansen biedt. Voor den oorlog hebben 6ommige jonge Hollanders dat al ingezien Te Seroei. Japen eiland, een stukje Java genaamd vanwege de gelijkenis met dit eiland, werken geëvacueerde Indonesiërs zij aan zij met de papoea's op de rijst- en tu baks vel den. l»e ervaring, welke zij daar opdoen zal van grooie waarde blijken te zijn Lij den wederopbouw van Indië. <P) Met de aankomst van Sir Archibald Vrijdagavond laat, is de Indonesische kwestie in een geheel meuw stadium ge treden. Sir Archibald heeft duidelijk te kennen gegeven, dat hij onbevooroor deeld is, maar elke voorspelling aan gaande de duurzaamheid der bereikbare resultaten touter speculatief acht. De gebeurtenissen van de laatste da gen hebben weer eens aangetoond, hoe wankel de interne politieke toestand op Java eigenlijk is. De afkondiging van een programma van minimumeischen door het „volksfront" komt door de re- publikeinsche „regeering" wel op een zeer ongunstig moment. Ook de omstan digheid. dat het hoofd van het zoojuist gereorganiseerd. Indonesische leger bij deze beweging betrokken is, komt voor haar op een ongelegen oogenbük. Hoewel de berichten over kwesties van binnenlandsche politiek elkaar ge meenlijk tegenspreken, schijnt de alge- rneene strekking van de berichten der afgeloopen week op eenige verwarring onder de Indonesische inteilectueelen te wijzen op hetstuk van de politieke lei ding der „republiek". Dit zou de actie van het „volksfront" kunnen verklaren tevens voor een deel althans de talrijke tochten van Sjahrir naar het binnen land. De conferentie te Soerakarta is wellicht een pogiiig van zijn kant om aanhang in het binnenland te verwer ven teneinde zich geruggesteund te we ten, wanneer de onderhandelingen een maal beginnen. De houding van Soekar- no is een zeer belangrijke, maar_ tevens een niet te bepalen factor in de huidige ontwikkeling. Daar de onderhandelingen waarschijnlijk niet voor den terugkeer van Sjahrir uit Soerakarta begonnen zullen woden. is hetzeer -.vel mogelijk, dat men tegen dien tijd hieromtrent meer zekerheid bezit. Dit zou zonder twijfel aan alle partijen ten voordeel zijn. (ANP-Aneta). Geallieerde radio-uitzendinffen tijdelijk stopgezet. De radio-uitzendingen voor de Ge allieerde strijdkrachten uit Batavia wer den tot nu toe verzorgd in naam van het Geallieerd hoofdkwartier, door den „voorlichtingsdienst van het Verre Oos ten". Donderdagavond om 18 u. 10 min. ontving men aan dit radiostation het bevel de uitzendingen te staken. Een muziekprogramma werd direct onder broken en de zender zweeg zonder ver- der'e aankondiging. In gezaghebbende kringen is ver klaard, dat ook andere werkzaamheden van den voorlichtingsdienst voor het Verre Oosten stopgezet zijn. en er met succes gebruik van gemaakt. Het is een zaak, die opnieuw aandacht verdient. Op den duur zal de drang naar her leving en dus naar noodzakelijke reorga nisatie van Europa ertoe moeten leiden, dat Federale Unie tusscher. ae volken tot stand komt. Waar dunbevolkte en over bevolkte landen naast eikaar liggen springt een der economische noodzaken voor deze oplossing wel heel duidelijk in het oog. Herhaling van. de oude toestan den, waarbij een groot land in moeilijk heden verkeert omdat het onderbevolkt is en twee aangrenzende kleine landen aan het tobben blijven omdat zij overbe volkt zijn, kan nog wei optreden, maar zal niet meer houdbaar blijken. Men moet naar Federale Unie toe, omdat "het de eenige uitweg is. Tenslotte wordt die air- tijd ingeslagen. A'. duurt het meestal lang. R. P. Lt. generaal Sir Miles Dempsey is op dienstreis heden te Batavia gearriveerd. Twee vertegenwoordigers van het Zwitsersche Roode Kruis, de heeren Helbling en Descourdres, vertrekken heden voor een reis langs de internee- ringskampen op Midden- en Oost-Java. Op dezen tocht zullen zij vergezeld wor den door vertegenwoordigers van de „republikeinsche regeering" en het In donesische Roode Kruis. De reis heeft enkel een informatief karakter. Dubost eischt doodstraf Tegen alle Neurenbergsche beklaagden De Fransche aanklager Dubost heeft zyn opsomming van Duitschc misdaden beëindigd met de doodstraf te eischen tegen alle beklaagden in het Neurcnberg- cche proces. Nadat de Duitschc* roof van kunstschat ten in den breede behandeld was, en ook de plundering van Nederland op cultureel gebied, zooals deze onder meer duidelijk bewijsbaar is uit de Seyssiaansche corres pondentie, door de Fransche prosecutie was uiteengezet, werd door de verdedi ging van Seyss Incjuart verzocht, den Ne- derlandschen getuige Koos Vorrink eerst Maandag te hooren, daar de beklaagde vermoedelijk dan weer in staat zai zijn de zitting bij te wonen. Seyss heeft de rechtszaal voor zijn cel moeten verwisse len wegens lichte ongesteldheid. Volgens het A.N.P. zullen echter de Ne derlandsche getuigen Vorrink en Mr. Köling uit Utrecht reeds vandaag hun verklaring 3fleggen. Mr. RÖling zal Neder land eveneens vertegenwoordigen bij het proces tegen de .ïapansche oorlogsmisda digers te Tokio. Naar normaler liamlel met Engeland Minister Mansholt heeft met Sir Ben Smith, den Britschen minister van voed selvoorziening. besprokingen gevoerd over een geleidelijke hervatting van den nor malen hande! tusschen Engeland en Ne derland. A-N.P.-Aneta verneemt, dat de besprekingen een verkennend karakter droegen. Over het algemeen heeft de han del tusschen Groot-Brittannië en Neder land altijd bestaan uit ruiling van Neder landsche land- en tuinbouwproducten tegen Britsche industrieproducten. Kent Rusland het atoomgeheim Byrnes heeft ter persconferentie de berichten, volgens welke zijn departe ment van de Amerikaansche ambassade te Moskou bericht ontvangen zou heb ben. dat Sowjet-russische geleerden er in geslaagd zouden zijn het Uranium atoom te splitsen, ontkend. Duitschers geestdriftig voor opera van een 3ood. Offenbach's „Hoffmann's Vertellingen", uit Duitschiand gebannen sinds het begin van de Duitsche anti-semitische politiek in 1933, ontving in Kiel het warmste welkom van alle in dit seizoen gebrachte opera's. Veie jonge Duitschers. die in den oorlog gevochten heb ben. kenden de muziek niet, maar hun enthousiasme was zoo groot, dat het doek twaalf maal geliaald moest worden. Het woord is aan.. Rabindranath T a g o r e: God raakt vermoeid van groote koninkrijkenmaar nimmer van kleine bloemen Gerepatrieerden uit Indië Haarlem verwacht er 5000 Het aantal gerepatrieerden dat uit Ned.-Indië in ons land zal komen, wordt op 50.000 geschat. Aangenomen wordt, dat daarvan niet minder dan 5000 in Haarlem en omstreken moeten worden ondergebracht. Tot op dit oogenblik zijn er in onze om geving ongeveer 500 aangekomen. Daarvan behoefden slechts een 60-tal in pensions en inrichtingen te worden ondergebxachi, daar de meesten door familie konden wor den ontvangen. Geregeld komen nieuwe transporten. In den regel is 10® daarvan voor Haar lem bestemd. Voor den eersten tijd is er, dank zij de getroffen maatregelen van „Nederland helpt Indië", gelegenheid om onze ljndgenooten die komen behoorlijk te huisvesten. In „Zomers Buiten"' te Zandvoort kunnen er 300 komen. Dit vacantieoord wordt, omdat het toch de bedoeling was, reeds thans verbouwd, op dat het ir. 1946 gebruikt kan worden voor de gerepatrieerden. In Maart hoopt men het gereed te hebben om de gasten te kunnen ontvangen. „Duin en Daal" te Bloemenöaal wordt voor 120 gasten in gereedheid gebracht. Ook in Wijk aan Zee worden hotels en pensions voor dit doel gebruikt Het comité wil deze hotels aan wenden als „doorgangshuizen De gere patrieerden kunnen daar, als zij hier aan komen, meteen ontvangen worden en er een poos blijven,om gelegenheid te vin den te trachten elders (bij familie of op eigen gelegenheid) een onderdak te vin den. Voor den eersten tijd heeft men dus vol doende gelegenheid voor onderdak. Maar het zal nog heel wat inspanning kosten om voor 5000 gasten in onze omgeving een pluafè te vinden. Daarvoor is medewer king van ieder noodig die in staat is. één of meer gasten uit Indië huisvesting te verleenen. Geldigheidsduur verlengd In verband met de regelmatig plaatsvin dende na-uitreiking van brandstoffenkaar- ter. ten behoeve van nieuwe gezinnen en om hen, die door omstandigheden dc bon nen 47 en 43 niet binnen den voorgeschre ven termijn bij hun leveranciers hebben kunnen inleveren, daartoe alsnog in staat te stellen, is besloten deze bonnen van 2 Februari 1946 af tot een nader bekend te maken tijdstip opnieuw geldig te verkla ren Verder blijft ook bon 46 nog tot na dere aankondiging geldig. De vroegere verlengde geldigheidsduur van de bonnen 43. 44 en 45 eindigt op 4 Februari aj». 's avonds Nazi partij mag beleedigd worden. Het is na Maandag a.s. weer toegestaan beleedigingen aan het adres der nazipartij te uiten. De Geallieerde contróleraad heeft namelijk 27 maatregelen uit de Duitschc crimineele code geschrapt, waaronder Hitiers wet, welke aan iedereen verbood de nazipartij te beleedigen. Hiermede is de eerste stap gedaan tot zuivering van de Duitsche crimineele wetgeving. (Un. Press). Eindelijk rust in China? De Chineesche partijen zijn het eens geworden over de samenstelling van do eonslitutioneele vergadering, welke zal bestaan uit 2050 leden. De Kwomintang krijgt hiervan ca. 1200; aan de oppositie wordt ten minste V\ gegarandeerd (een meerderheid van der stemmen is ver- eischt voor het aannemen der grondwet). Volgens een resolutie van den Chin, politieken raad zullen alle strijdkrachten (30 communistische en 90 Kwomintang- divisies) in 50 a 60 divisies bijeen gebracht worden. Dit leger komt dar. onder staats gezag en burgerlijke controle Generalis simus Tsjang-Kai-Tsjek heeft de Kwo mintang geadviseerd, deze besluiten te aanvaarden. Wegens de kleine oppervlakte van ons blad hebben wij van de autoriteiten ver gunning verkregen, eenmaal in de twee weken des Zaterdags met een dubbel nummer te verschijnen.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1