Kort en bondig Sport in het Kort Avonturen BINNENLAND Aan dc rijksuniversiteit te Leiden is be noemd tot gewoon hoogleeraar om onderwijs te geven in de sterrekunde en tot directeur van de slerrewacht dr. J. H. Oort, thar.s bui tengewoon hoogleeraar, tevens adjunct- directeur, P, E, Teppema is benoemd tot buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister in Spanje. „De Oranjefontein" is Vrijdag, een dag vroeger dan was aangekondigd, met 45 repatrieerende Nederlanders aan boord de haven van Rotterdam blnnengeloopen. De „Indrapoera" is uit Batavia vertrok ken. Aan boord bevinden zich 1174 repatriee- renden, 380 mannen, 543 vrouwen. 251 kin deren. Kamerleden bezoeken Zeeland, Op uit- noodiging van de stichting „Nieuw Walche ren" zullen van 4 tot en met 6 Februari de voorzitter van de Tweede Kamer, air. J R. H. van Schaik. benevens een zestiental leden dier Kamer een bezoek brengen aan Zeeland. Kind te vondeling gelegd. Bewoners van een huis in liet Hortusplantsoen te Amster dam vonden in hun portiek een baby die te vondeling was gelegd. Het wichtje was drie maanden oud en van het mannelijk geslacht. De kleertjes droegen geen enkel kenteeken. De bewoners hebben de baby opgenomen. De distributie van kanariezaad zal in het a.s. voorjaar in geringe mate worden uit gebreid. BUITENLAND Halvard Lange is de opvolger van Trygve Lie als Noorsch minister van buitenlandsche zaken. Een ernstige hongersnood bedreigt Br. Indië. De Parijsche bladen zijn Vrijdag na een onderbreking van 6 dagen weer verschenen. Naar te Boekarest verluidt hebben de batten met Russen plaats over de vraag of maarschalk Ion Antonescu, voormalig dicta tor van Roemenië, en Michael Antonescu. tijdens den oorlog waarnemend eerste mi nister, thans voor een rechtbank zullen worden gedaagd en of deze uitsluitend uit Roemenen zal zijn samengesteld of uit een mengsel van Russen en Roemenen. In het Joego-Slavisch kabinet zal Titö minister-president en minister van oorlog zijn, Weer een aardbeving, zij het zwakker dan die van eind vorige week, is in Zwitser land Vrijdagmorgen geconstateerd. De neringdoenden te Boekarest zijn in staking gegaan uit protest tegen de vastge stelde prijzen der koopwaren. Zij wenschen zich te houden aan de prijzen van de zwarte markt. De Deensche minister Hans Hedthoff van sociale zaken zal 5 Februari Amsterdam bezoeken. Het gemeentebestuur biedt hem een diner aan om het Deensche volk te eeren en te danken voor het vele dat het voor Nederland gedaan heeft. De overeenkomst van Yalta zal, wanueer Londen en Moskou met een voorstel van Truman accoord gaan worden gepubliceerd. De dagbladstaking te Parijs, welke dezer dagen was begonnen, was Donderdagavond om D uur voorloopig ten einde. HAARLEM EN OMGEVING Maandag 4 Februari nieuwe bonkaarten afhalen in de Vleeschhal voor het restant van de letter li. Herman Schey, bariton, aan den vleugel begeleid door Margaretha Reymers ■zal op Zaterdag 9 Februari a.s. des avonds om 8 uur in de Begijnhofkapel te Haarlem een Liederen-avond geven. De uitgestelde voorstelling van Morova's Danstheater zal thans plaats vinden op Don derdag 7 Februari a.s. des avonds om 8 uur in de Gem. Concertzaal te Haarlem. De Maatsch. t. bevordering der Toon kunst, afd. Haarlem, zal op Maandag 11 Fe bruari a.s. des avonds om acht uur in de Gem. Concertzaal te Haarlem haar tweeden Xamermuziekavond geven. Op 5 Februari a.s. des avonds om acht uur zal in de Gem. Concertzaal een Opera- Concert worden gegeven o.l.v. Jac. Zwaan. Als solisten treden hierbij op Lola van dei- Ben, Nel Marwitz, Johan van der Ploeg en Lucien Louman. Medewerking verleent de H. O. V. Voor den Vrjjz. Herv. Jongerenkring zal Donderdag 7 Februari, in het gebouw aan dc Vestestraat, kapelaan Grimbergen van de parochie van de H. Liduina in Haarlem- Noord, spreken over „Katholiek geloofs leven". De pianiste Maria Stroo zal Dinsdag 5 Februari een recital geven In de kleine zaal .van de Gem. Concertzaal te Haarlem. De Ver. voor Ned. Herv. Jeugdwerk „Haarlem Noord" houdt 1 en 5 Febr telkens om 19.45 uur een propaganda-avond in het gebouw van den H. K. B. Opgevoerd zal worclen 'net in den bezettingstijd spelende stuk „Als het lente wordt". Mej. Bcp van Leeuwen te Bloemendaal slaagde te Amsterdam voor het examen coupeuse. De Doopsgezinde Jonge.'en Federatie wil van 23 t.e.m. 31 Juli een aantal jongeren van het platteland vooral ui: het Noor den ultnoodigen om hun te doen genieten van het Hollandsche stedenschoon en hel cultureele leven in Holland's steden. De fe deratie beoogt daarmee een betuiging van dankbaarheid voor hulp in en onmiddellijk na den oorlog en een versteviging van een band tusschen stad en land. Kap. «ls. a. Barendrecht, veldprediker van II-I R. I. te Bloemendaal, heeft Vrijdag middag zijn Intrede gedaan als veldprediker voor het garnizoen te Haarlem. Bij de plech tigheid waren tegenwoordig maj. Ch. L de Vries, bevelhebber in het district Haarlem, maj. H. J. J. T. M. Steenmetser, garnizoens commandant te Haarlem, tal van officieren, onderofficieren en soldaten. Mevr. c. J. baronesse van TitylI van Serooskerken—Boreel te Bloemendaal en mevr. A. Cremers—Boreel te Vorden hebben ten geschenke aangeboden, ter plaatsing in het Rijksmuseum te Amsterdam, een monu mentale kristallen bokaal met deksel, ver vaardigd omstreeks 1755 en rijk gedecoreerd met zorgvuldig uitgevoerd slijp- en snijwerk. Vele wijzigingen in het hockey-program- ma. De volgende wedstrijden zullen nu ge speeld worden: Dames W 2 b: Rood Wit 3—BDHC 4. Tus- schenrondc Amsterdam-beker: Strawberries HHIJC 3. Heeren Amsterdam-beker (tus- schenronde): Amsterdam—Hurley; Alkmaar —Strawberries; SOS 2—Zandvoort. Tresling- beker (tusschenronde): Strawberries 2— Pinoké 2. D.l.O. bestaat 30 jaar Maandag 4 Februari is het 30 jaar geleden dat de Haarlemsche voetbalclub „Door In spanning Overwinningkortweg D.l.O. ge noemd. werd opgericht. D.l.O. werd opge richt onder den naam (H)aariemsche (V)oet- bal (C)lub. In het seizoen TS—*17 nam zij deel aan de competitie van den Haarl. V. B. doch onder den naam van Rood-Wit Men werd kampioen met een doclpuntenvoordeel van 105 voor en 5 tegen! Promotie naar de tweede klasse H.V.B. volgde en weer werd de club kampioen, doch de promotiewedstrijden brachten geen succes. De naam werd intus- schen weer veranderd en nu in de tegenwoor dige, n.m. (D)oor (I)nspanning (O)verwin.- ning. Eerst in seizoen '21'22 werd opnieuw een kampioenschap behaald en promoveerde de vereenïging naar de eerste klas. In de eerste klas werd rechtstreeks op het kampioenschap afgestevend hetwelk dan ook behaald werd met 30 van de 32 punten! D.l.O. zou dan in de derde klasse van den N.V.B. uitkomen. Inmiddels was echter door den N.V.B. de 4de klasse ingesteld, zoodat D.l.O daarin moest spelen, met slechts 5 andere clubs. D.l.O. eindigde als tweede onder het Amsterdamsche „Zeeburgia". Ook het seizoen daarop speelde men met weinig elftallen in de 4de klasse zoodat? D.l.O. be sloot weer terug te keeren naar den Haarl. V. B. waar voorloopig met wisselend succes werd gespeeld. In '33—'34 was D.l.O. weer eens kampioen en toen besloot men wel naai den N.V.B. over te gaan. In 1939 moest men het terrein aan de Ramp laan verlaten en naar den Muiderslotweg verhuizen. In den oorlog heeft men met vele moeilijkheden te kampen gehad, maar enkele malen werd de tweede plaats bereikt. Dit seizoen is alles nog mogelijk, hoewel D.l.O. eenige punten achter staat, doch er zijn nog 13 wedstrijden te spelen. D.l.O, telt op het oogenblik ruim 400 leden en donateurs, is dus een vereeniging die meetelt. D.l.O. bezit vele trouwe leden. Daar mag de tegen woordige voorzitter, M. Ponsteen, wel een voorbeeld van zijn. Reeds meer dan 26 jaar lid. waarvan 24 als bestuurslid. Eerst als secretaris, de laatste 12 jaar als voorzitter. Tevens is hij besturslid der afdeeling Haar lem. J. Gerritse en P. Stals, beide gelijk óók Ponsteen, eerelid. zijn van de oprichting af lid geweest en zijn dus nu 30 jaar lid der vereeniging. Ter gelgenheid van dit 30-jarig bestaan geeft D.l.O. voor haar leden a.s. Zondag avond een z.g. oudejaarsavond. Eerst in Juni zal men het feit officieel herdenken. Studeerende dienstplichtigen. Vrijstelling van dienstplicht om studierede nen wordt uitsluitend verleend aan hen. die studeeren voor geestelijke, predikant of een dergelijk ambt. In alle andere gevallen kan slechts sprake zijn van uitstel van eerste oefening. Zoodanig uitstel zal. althans voor de lichting 1945. worden verleend o.a. aan leerlingen van de H.B.S. en soortgelijke in richtingen, die dit jaar eindexamen moeten doen na het tijdstip, waarop zij zouden moe ten opkomen, verder aan studenten aan een hoogeschool: wat de laatsten betreft, slechts totdat zij het examen waarvoor zij zich thans voorbereiden, zullen hebben afgelegd; boven dien met de beperking dat dit examen niet veraf ligt. Ten aanzien van de leerlingen van H.B.S. enz., die dit jaar nog geen eindexamen kun nen doen. bestaat er ook kans op uitstel, in dien het niet" aan eigen toedoen moet wor den toegeschreven, dat zij het einddiploma dit jaar nog niet kunnen behalen. Om voor uitstel van eerste oefening in aan merking te komen, moet de belanghebben de een aanvraag (op gezegeld papier) richten aan den minister van oorlog. Hij kan deze aanvraag inzenden, zoodra hij bij den indee- lingsraad is goedgekeurd. Niet alle goedge- keurden zullen worden opgeroepen, doch wie wel en wie niet zullen moeten opkomen, wordt eerst over eenigen tijd bekend. Bij elke aanvraag moet worden overgelegd een verklaring van het hoofd van de inrich ting van onderwijs, waaruit moet blijken voor welk examen de leerling of de student zich voorbereidt en wanneer hij zich daaraan dient te onderwerpen. Voor de leerlingen, die eerst in een volgend jaar zich aan het eind examen kunnen onderwerpen, zal tevens in de verklaring moeten worden vermeld, wat de oorzaak daarvan is. Degenen, die in Januari goedgekeurd zijn, zullen waarschijnlijk voor het meerendeel worden bestemd voor opkomst in Maart; de overigen in de eerste helft van April en in de eerste helft van Mei. Het uitstel zal bij voorkeur worden verleend tot de opkomst van de lichting 1946. die vermoedelijk in het laatst van September 1946 zal moeten plaats hebben. Wat hierboven ls gezegd met betrekking tot 'de H B S. geldt ook voor Gymnasium, Ly ceum en in het algemeen eveneens voor M. T. S„ Koloniale Middelbare Landbouwschool, Zeevaartschool, Maehinistenschool en der gelijke inrichtingen. Fransche radiouitzendingen voor Neder land begonnen 1 Februari eiken dag van 20.45 uur tot 21 uur (Ned. tijd). Deze uitzen dingen zullen bestaan uit nieuws en kronie ken, en uitsluitend Zondags uit een muzikaal program. De golflengten zijn de volgende: 463 meter (64S kes), 31.38 m. (9560 kes) en 24.76 m. (12.116 kes). De schadevergoeding aan oorlogsslachtoffers. In verband met het probleem .van de scha devergoeding aan de oorlogsslachtoffers, werd vanwege de „Landelijke federatie van stichtingen tot behartiging van de belangen van oorlogsslachtoffers" een persconferentie gehouden, waarop geprotesteerd werd tegen de vergoeding op basis van 1940. De voorzitter de heer G. Verhees, uit Den Bosch, betoogde, dat een dergelijke vergoe ding onaanvaardbaar is. De slachtoffers vra gen geen liefdadigheid, doch eischen een billijk herstel van den ouden toestand, zooals deze was voor het oorlogsgeweld over ons land kwam. De federatie wenscht een des kundig onderzoek van de schade, gevolgd door een rapport, om eerst daarna de normen voor de schadevergoeding te laten vaststellen. De heer H. W. A. Dijkman, secretaris, zei- de, dat de schade-actie een eminent streek- belang is voor Gelderland. Limburg, Noord- Brabant, Zeeland, de Wieringermeer en de kuststrook. Als voorbeeld haalde spreker een geval uit Middelburg aan. Kier werden 91 panden her bouwd, waarvan de verkoopwaarde in 1940 f 642.000 was, elk pand gerekend op een in houd van 1150 kubieke meter en een waarde van f 6865,—. De schadevergoeding, waarbij voor elk pand 825 kubieke meter gerekend werd, werd vastgesteld op f 874.663 of f 9611 per pand. De begroote bouwkosten beliepen f 1.760.764, dat is f 19.349 per pand, terwijl de werkelijke herbouwkosten der 91 panden f 2.510.313 bedroegen, oftewel f 22.542 per pand. Dat beteekent. dat door de gedupeerden f 1.176.660 moest worden bijgepast, hetgeen neerkomt op f 13.931 per pand. Dit tekort werd gedekt door een rentelooze hypotheek met een verplichte jaarlijksche aflossing van 2 pet. en een 4 pet hypotheek, eveneens met een jaarlijksche pet aflossing. Bij hooge uitzondering werd een geheel rentelooze hy potheek verstrekt. Het gevolg hiervan was, dat de lastenverzwaring, in verhouding met de situatie in 1940, voor de gedupeerden neer kwam op ongeveer 200 pet. T oekomst der Volkstuinderij. Dezer dagen hebben wij een gesprek gehad met een bestuurslid van een völks- tuinvereeniging over de toekomst van het volkstuinwezen. Men begrijpt, dat een groot aantal mensehen volkstuinderij ging bedrijven door de slechte voedselpositie tengevolge van den oorlog. Ondanks vele moeilijkheden, in den laatsten winter vooral door het onder water zetten van sommige complexen, bleven velen hard nekkig wroeten in de soms goed, soms slecht gescheurde stukken weidegrond, met de zoete hoop voor een deel in de gezinsbehoeften te kunnen voorzien. Ge lukkig is in vele gevallen de noeste ar beid beloond met min of meer succes en kon de nijvere amateur-landman een zak aardappelen en een mand groente thuis brengen. Het gebeurde ook wel, dat een onbekende ermee ging 6trijken Wij hebben tot dusver geen schitterende vooruitzichten wat betreft een verruiming in de groentedistributie. Derhalve is er weinig reden de volkstuin eraan te geven met de opmerking, dat „er toch van al les is". Bovendien echter hebben velen plezier gekregen in het tuinwerk, hoe moeilijk het soms giflg, hoe hardnekkig soms het onkruid groeide en hoe vraat zuchtig de schadelijke insecten soms huis hielden onder de jonge aanplant. De tui nen zullen ook aan aantrekkelijkheid winnen, wanneer er voldoende materiaal is voor liet bouwen van smaakvolle tuin huisjes. Hoofdzaak is, dat men liefde voor het landwerk heeft, dan neemt men wat ongemak op den koop toe. Is er nu nog voldoende -belangstelling onder de leden der volkstuinvereenigingen, om de instandhouding van bepaalde com plexen te wettigen? Of denken velen er over, het bijltje, hier liever de spade, er bij neer te leggen? Nu het zuiver lief hebberij wordt, heeft men wel eens be zwaar tegen de verwijderde ligging van de tuinen. Men kan echter moeilijk een tuin midden in de stad verwachten. Het argument, dat het werk op het land te zwaar zou zijn, gaat een beetje mank, wanneer wij bedenken onder welke om standigheden er soms geploeterd is, met veel minder weerstand dikwijls. Er bestaan plannen om een deel der oorlogsvolkstuinen in stand te houden en er ware lusthoven van te maken, waar de vermoeide stedeling op adem zal kunnen komen na zijn ingespannen dagelijkschen arbeid. In bestuurskringen legt men een zeer groot enthousiasme aan den dag. Het is te hopen, 'dat dit de noodige weerklank zal vinden, opdat wij mettertijd een aan tal lusthoven om onze stad zullen zien verrijzen. Dat aan het uiterlijk van der gelijke tuindorpen groote aandacht dient te worden besteed, spreekt vanzelf. Zij moeten een verrijking van het landschap en geen verarming daarvan gaan vormen. De vloek der Bedelmode Van verschillende zijden komen uit het buitenland klachten bij officieele Neder- landsche instanties binnen over ergerlijke staaltjes van een nieuw soort van bede larij. Hierbij worden de bedelaars niet gevonden uitsluitend in den kring, waar uit deze lieden doorgaans voortkomen, doch ook anderen, o.a. ambtenaren en zelfs hoogere ambtenaren, blijken zich niet te omzien, in het wilde weg aan per sonen in het buitenland, die hun volstrekt onbekend zijn (burgemeesters) van groote steden of personen, van wie zij zich de collega wanen) verzoeken; te richten al of niet met belofte van latere betaling tot het zenden van ge schenkpakketten. Dit euvel dreigt zulk een omvang aan te nemen, dat de Nederland- sche naam in het buitenland er ernstig door bedreigd wordt. Dit is te meer hot geval, waar deze verzoeken hoofdzakelijk gericht worden aan burgers van landen, waar spontaan heel veel voor Nederland is gedaan en nog wordt gedaan. Van een zeer ergerlijk staaltje van brutale bedelarij maakte Un. Press gewag. Vijf of zes Amsterdammers, zich uitge vende voor doktoren en advocaten, hebben gepoogd in Engeland een systeem van ket tingbrieven op gang te brengen, waarbij iedereen, die een dergelijke brief ontving, verzocht werd hun 5 shilling te sturen. Hun doel was, zoo stond er in de brieven, op die wijze 20.000 pond sterling bijeen te krijgen voor een luxe-jacht, waarin de heeren konden wegvaren van Europa „en alle ellende, die zij daar hadden door staan," Het behoeft geen betoog, dat deze en dergelijke onbeschaamde bedelarij in het buitenland ergernis verwekt en. den ver keerden indruk, dat men hier ondankbaar is voor al wat aan Nederland is geschon ken. Ieder, die er aan meedoet, dient te beseffen dat hij daarmee eer en goeden naam van zijn volk, dus van zichzelf, ten. zeerste schaadt. Nederland is geen land van bedelaars en wenscht daar ook in het bui tenland niet voor te worden aangezien. JUBILEUM. Vrijdag werd de heer P. v. d. Mije gehul digd in verband met zijn 25-jarig jubileum als ambtenaar van de gemeente Zandvoort. 's Middags werd de jubilaris toegesproken door den burgemeester den heer H. van Alphen( den gemeente-secretaris den heer W. Bosman, den heer A. A. Cense, directeuc van het gas- en waterleidingbedrijf en dr. C. A. van Fraasen namens de reddingbrigade. Voorts gaven nog tallooze organisaties en personen blijken van belangstelling, hetgeen met veel geschenken gepaard ging. Een kunstenaars-echtpaar AB LOOTS en zijn vrouw Ergens tegen de duinen, maar toch nog in het vlakke Hollandsche polderland staat aan de rechte glans-streep van een stille sloot een verweerd, grijsultgeslagen boer derijtje. Lange slingers groen liggen over het dak gewrongen en de ramen kijken on der wenkbrauwen van wingerd naar de stad met haar grauwe huizenblokken en haar kartelingen van wazige torens. Daar is het goed te leven in de reine stemmigheid van groen en sneeuw op de vel - den, wanneer het wintert en het rilde licht naar binnen golft tegen den lagen zolder. Niet zonder moeite is het, den weg naar het hart van dezen ouden stulp te vinden, want de belleknop zit verscholen tusschen de ranken en als hij één keer is uitgetrok ken. duurt het even voor de deur openpiept. O, tegenstelling tusschen de oude gebo genheid van het dak, de bestorven tinten van zijn pannen en de frissche. Jonge kerel, die naar buiten komt. Zijn oogen vragen, wat de bezoeker wil in de eenzaamheid van het slootje en de wilgen. Ja. hij is Ab Loots, Als we dan bimrenzijn, valt de sfeer als een bonte doek om ons heen. Onder de planken zoldering staat een bric-ó-brac aan curiositeiten, maar alles heeft dat on definieerbaar waardige, dat de kunstenaars hand verraadt. Een dertiende-eeuwsche Ma donna staat in haar zuiveren grijzen steen op den schoorsteenmantel en het warme roodkoper van een grooten ketel op de potkachel kaatst even tegen haar aandach tig gelaat. Langs de wanden zijn de doe ken gehangen, met veel geel en bruin, in f orach e streken en hartstochtelijk gebaar geschilderd. Portretten hangen er, maar ook fijne landschapjes en stillevens. De jonge man is gaan zitten en als vanzelf dwaalt het gesprek langs de werken, zijn verblijf in het warme Frankrijk en het jolige Lim burg. Alhoewel het pied-a-terrc gevormd wordt door het oude huisje aan den duin rand, lokt de klare lucht van het Zuiden meer dan de mistige grijzen van Holland. In de toekomst gaan ze er dan ook weer samen op uit. ..Samen?" „Ja. want mijn, vrouw gaat mee. we zwerven altijd samen. Ze zal zoo wel komen en dan krijgen we een kopje thee." Hij is een zoeker, deze jonge, krachtige man. Steeds weer wil hij opnieuw beginnen. Zijn werk worstelt naar het licht, naar dc waarheid. Daarom ls het zoo prettig pra ten met dezen man, hij waant zich geen arrivé, hij weet overal de schoonheid te proeven. Bewonderaar van Braque. van Pi casso en Van Donden. en in mindere mate van Jan Sluyters komt hij toch niet onder hun invloed, maar heeft zich een eigen stijl geschapen. Dan springt de hond op en steekt Manus. de haan. zijn krielhanenkam overeind, want de vrouw is in aantocht. Zoo uit de Hollandsche winterlucht, vertelt zij van haar borduurwerk, haar motieven, die ze aan de Russische ikonen en de primitie ven ontleent en waaruit bezielde, donk er- warme doeken geboren worden met evea een rood lichtje, een gele flits. Zij zijn het eens, deze menschen. Beidea tasten 2,e de ziel van het onderwerp af zon der de realiteit voorbij te zien of geweld aan te doen. „Je kunt desnoods met alles schil deren. als je 't maar goed doel". Loots' calo- riet ls afgestemd op de vroolljke en toch soms fluweelen bruin-gele tinten van het Lim- burgsche en van de Fransche velden. Er zijn eenige tentoonstellingen in voorbereiding en het is te hopen, dat deze Jonge, begaafde figuur in onze schilderswereld vélen zal be- keeren tot zijn picturale liefde: Het schil deren om de Kunst, zooals hij zelf hoopt, dat de reeds overleden Herman Kruydcr Sn ons vaderlandsche schilderspanthéon de plaats zal krijgen, die hem toekomt. 45. Wag Krijgt een draaierig gevoel in zijn maagstreek, holt de deur uit, op den voet gevolgd door zijn gastheer Sem- metje, en laat zich roeff-glijden langs den harigen stengel van den klaproos. Het gloeit en brandt in zijn handen, maar hij let er niet op. Als hij met een bons op den grond terecht komt, ziet hij nog net een rookwolkje in de verte ver- dwijnen en een bekend knorgeluid ver telt hem, dat vreemde vingers zich van zijn wagentje hebben meestergemaakt. „Wel alle regenwormen!" bromt Wag, en hij kijkt Semmetje beteuterd aan, die er pok niets van begrijpt. Maar Semme tje's gezicht klaart plotseling op. „Ha," zegt hij, „we zullen ze krijgen.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2