Camouflagemateriaal 1}i&iwsky. en tBeoin Wat zal de Eerste Kamer vanwege de motie-van Poll doen? twisten over Griekenland De Tweede Kamer gaat voor eenigen tijd (twee weken of meer?) op reces. Dit gaf den. President aanleiding voor te stellen hem te machtigen de Tw. Kamerleden aan te wijzen, welke deel zullen moeten uit maken van de overeenkomstig de motie- v. Poll naar Indië te zenden commissie. Mr. v. Schaik had eens geïnformeerd bij zijn collega aan de overzijde van het Bin nenhof, wat daar t.a.v. die commissie zal gebeuren. Uitsluitsel kon hij daarover nog niet geven, want hij had nog geen ant woord gekregen. Wellicht komt hierom trent binnenkort nadere opheldering. De Eerste Kamer zal nu moeten beslissen of zij wil meewerken aan verwezenlijking van de ietwat wild door de Tw. Kamer aangenomen motie, waarin zij meende ook voor de Eerste Kamer te kunnen spreken! Mocht tijdens het reces van ons Lager huis de Eerste Kamer besluiten wèl met 't denkbeeld v. Poll accoord te gaan en uit haar midden meteen eenige reisvaar dige leden aanwijzen, dan zal voorzitter v. Schaik tenminste, met de hem heden verleende machtiging in zijn zak, ook de Tweede Kamer-leden voor de reis-com- missie kunnen benoemen. Aan Mr. Joe lt e s (v.d.) kon hij de verzekering geven, dat hij zich dan echter eerst zou verge wissen of de te benoemen afgevaardigden inderdaad bereid zouden zijn deel uit te maken van de expeditie. De v.d. afge vaardigde had ook nog een vraag gesteld, die neerkwam op het „wie zal dat beta len, zoete lieve Maxje?" De heer v. Poll heet n.l. niet Gerrit doch Max! maar hieromtrent kon de President nog geen definitief antwoord verstrekken. Hij zal •het eens nagaan. Na dit Indische intermezzo behandelde men hoofdstuk XXIII van de Regeerings- nota, loopende over Gemeentefinanciën en financiëele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten. De heeren Ploeg (s.d.). Sweens (r.k.). Bi er erna (lib.). Mr. Donker (s.d.) alsmede Mej. Mr. Tendeloo (v.d.) namen aan de over het algemeen weinig nieuws om het lijf hebbende discussies deel. Uit den aard der zaak viel het Minister B e e 1 al even min als zijn ambtgenoot prof. L i e ï- tinck moeilijk dit vijftal van antwoord te dienen. Van het door den Minister van Binnenlandsche Zaken meegedeelde zij aangeteekend, dat er een wetsontwerp tot financiering van het herstel komt, thema waarvoor in het bijzonder ook de heer Sweens belangstelling aan den dag had gelegd. Mej. Mr. Tendeloo, die haar ge hoor op een historische uiteenzetting in verband met de financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten had vergast, kreeg te hooren dat het niet in de bedoe ling ligt nog verder te gaan met inper king van de gemeentelijke autonomie. Na dat ik alleen nog heb aangestipt, dat blij kens de uiteenzetting van Minister Beel, de groote gemeenten straks de brandweer De radio geeft: HILVERSUM I, 301 M. KRO 15.00 Rotterd. Philh. Orkest, 16.30 „In *t Boeckhuys". 16.45 De Speellieden. 17.00 In dische problemen. 17.15 Muziek uit O. en W. 17.30 Kinderuitzending. 18.00 Omroeporkest. 18.30 Journal. Weekoverz. 18.45 Omroepork. RNIO 19.00 Nieuws. KRO 19.15 Gr.pl. 19.20 Progr. overz. 19.30 Balletmuz. RNIO 22.00 Nieuws. KRO 20.05 Gr. muz. 20.10 Pater Henri de Greeve. 20.25 Gr. muz. RNIO 20.30 Toe spraak L, de Jong. KRO 20.30 Hoorspel, 21.10 Har (velt-kwartet, 21.40 Gr. muz. RNIO 22.00 Nieuws. KRO 22.15 Gr. muz. 22.30 Avondgebed, 22,50 Gr. muz, 23.00 Vroolijk progr. HILVERSUM II, 415 M. VARA 15.00 Literaire voorultz. 15.20 Huis muziek. RNIO 16.00 Maleische les. VARA 16.15 Men vraagt wij draaien. 16.45 Novelty Se- renaders. 17.15 Sport. 17.30 Nat Gonella. RNIO 18.00 Nieuws. VARA 18.15 Eddy Walis. 18.45 Lezing. 19.00 Meisjeskoor. VPRO 19.30 Bij belvertelling. *RNIO 20.00 Nieuws. VARA 20.05 En nuoké. 21.20 Het doodenhuis. 21.45 Koorzang. 22.00 Philh. Orkest. 22.50 Gr. muz. RNIO 23.00 Nieuws. VARA 23.15 Jan Cordu- wener. 23.40 Gr.pl. ZONDAG HILVERSUM I, 301 M. RNIO 8.00 Nieuws. NCRV 8.15 Van man tot man, 8.30 Morgenwijding. RNIO 9.30 Nieuws. KRO 9.45 Gram.muz. 10.00 Hoogmis. 11.15 Gram. muz. 11.35 De Heilige v. d. dag; 11.45 Gram. muz. 12.00 Vlaamsche muziek. 12.15 De Vlaamsche dichter. 12.30 Continental Kwintet. RNIO 13.00 Nieuws. KRO 13.15 Gram. muz. 13.20 Progr. overz. 13.30 Koor. 14.00 Hoorspel. 14.45 Gram. muz. 15.00 Apologie. 15.20 Opera- muz. 16.00 Lof. NCRV 17 00 Gew. muz. IKOR 17.30 Kerkdienst. NCRV 19.00 Kent gij uw Bijbel? 19-15 Orgel. RNIO 19.40 Sportuitsla gen. KRO 19.45 Katholieke Actie. RNIO 20.00 Nieuws. KRO 20.05 Progr. overz. 20.15 Vroo lijk progr. met cabaret. 20.45 Blaaskwintet. RNIO 21.10 Rubr. v. d. Wederopbouw. KRO 21.19 Hoorspel. 21.37 Blaaskwintet. RNIO 22.00 Nieuws. KRO 22.15 Stemmige muz. 22.30 Avondgebed. 22.50 Stemmige muz. 23.00 En tenslotte HILVERSUM II, 415 M. RNIO 8.00 Nieuws. VARA 8.20 Orgel. 8.35 Besl. Opera orkest. 8.45 Lezing over bijen teelt. 9.00 Bresser Trio. 9.15 Koor. 9.25 Troelstra-progr. 9.35 Koor. 9.40 Toespraak. 9.55 Koor. VPRO 19.00 Zondagshalfuur. IKOR 10.30 Kerkdienst. AVRO 12.00 De Vagebonden. 12.30 „De hand aan de ploeg. 12.40 De Vagebon den RNIO 13.00 Nieuws. AVRO 13.15 Ler gars de Paris. RNIO 13.50 De spoorwegen spreker.. AVRO 14.00 Litteraire beschouwing. 14.20 Opera. 15-30 Fllmpraatje. 15.50 Sweelinck Kwartet. 16.25 Gr. muz. 16,30 Dansorkest. VPRO 17.00 Gespr. met luisteraars. VARA 17.30 Oome Keesje. RNIO 18.00 Nieuws. VARA Bravour en charme. 19.00 Voordracht. 19.25 j Sweetness and Rhythm, 19.45 Koor, RNIO 20.00 j Nieuws. AVRO 20.05 Gr. muz. 20.15 Concert- I gebouw Amsterdam. 21.10 Gram. muz. 21.30 Hoorspel. 21.55 Gram. muz. 22.00 Metropole Orkest. RNIO 23.00 Nieuws. AVRO 23.15 Gram. muz. opnieuw in eigen land zullen krijgen, zij vermeld, dat Minister Lieftinek vond, dat vergeleken bij wat er met de gelden van het Rijk in die periode is gebeurd, de schuld van de gezamenlijke gemeen ten in de laatste zes jaar nog niet eens zoo buitengewoon gestegen is. In 1939 be droeg zij 2.6, thans „slechts" 3 milliard. Als goed Minister van Financiën be toogde hij dat er nog steeds niet alom voldoende verantwoordelijkheidsgevoel blijkt te bestaan t.a.v. de noodige beper king der uitgaven. Binnenkort, zoo ver namen we verder, hoopt de Regeering den Staten-Generaal een wetsontwerp aan te bieden ter uitbreiding van de on dernemersbelasting mede tot landbouw bedrijven; neemt men dat voorstel aan, dan zal er weer meer in de gemeentelijke kassen kunnen binnenvloeien, wat ook het geval zal zijn tengevolge van de toe neming van winsten van de gemeente bedrijven, die te verwachten valt met en door den groei van de algemeene bedrij vigheid. Tenslotte vermeld ik nog, dat de Minister met betrekking tot de noodlijden de gemeenen de oplossing allereerst ge zocht wil zien door deze zoo spoedig mo gelijk aan de sfeer van noodlijdendheid te onttrekken. E. v. R. Demobilisatie van sedert Mei 1940 opgekomen dienstplichtigen. De Marinevoorllchtingsdienst meldt: Maat regelen zijn in uitvoering om het dienstplich tig reserve- en hersteld actief personeel be neden den rang van officier, dat in Neder land is opgekomen en dat sedert 10 Mei 1940 onafgebroken in werkelijken dienst is, uiter lijk l Juli 1946 uit Oost- en West-Indië naai Nederland te doen terugzenden ter demobili satie. Het overeenkomstige personeel, dat in Nederland of in het Vereenlgde Koninkrijk in werkelijken dienst is. zal niet meer naar Oost- of West-Indië worden uitgezonden en zoo spoedig mogelijk na 1 Juli 1946 worden gedemobiliseerd. In verband met het vorenstaande, wordt de aandacht gevestigd op de mogelijkheid voor zeemiliciens in de kwaliteiten kok, wasch- meesters en bedienden beneden den leeftijd van 36 jaar, om vrijwillig in werkelijken dienst te komen. Gegadigden kunnen zich daartoe schriftelijk melden bij den comman dant der zeemacht in Nederland, flat Duin- wijk te 's Gravenhage. Zij krijgen als soldij het aanvangssoldij voor het vrijwiliigersper- soneel. Voor zooveel noodig kunnen hun verwanten een beroep doen op de regeling voor kostwinnersvergoeding. Hoe meer zee- miliciens zich voor vrijwillige opkomst aan melden, hoe sneller de demobilisatie van het personeel, dat reeds gedurende den geheelen oorlog in werkelijken dienst is, zal verloopen. 57.000 UIT EEN POSTKANTOOR GESTOLEN. In den nacht werd door personeel van de P. T. T. ontdekt, dat uit een gesloten kluis, staande in het hoofdpostkantoor te Rotter dam, een bedrag van 57.000 gulden aan. bank papier was verdwenen. De Veiligheidsraad heeft gisteren de klacht van de Sovjet-Unie behandeld, dat de aanwezigheid van Britsche troepen in Griekenland een bedreiging voor den vre de zou vormen. Visjinsky zeide, dat de Grieksche regeering een houding aan neemt, die oorkfe met Griekenlands buren Albanië en Boelgarije niet uitsluit. Hij legde er den nadruk op, dat de Grieksche politie herhaaldelijk fascistische terreur- benden ter zijde stond tegen de vreed zame bevolking. Hij citeerde een artikel van een aartsbisschop, verschenen in het blad „Godsdienst en Volk" te Birmingham, dat verhaalt van de terreur, die thans alom in Griekenland heerscht. „Meer dan 20.000 leden der verzetsbeweging zuchten nog in concentratiekampen en weer 20.000 zijn opgesloten in gevangenissen, waar zij een langzamen dood sterven." Visjinsky betoogde, dat de Britsche strijdkrachten in Griekenland geen excuus hebben voor hun aanwezigheid en dat zy een middel tot politieken dwang zijn ge worden. Hy besloot met de onmiddellijke en onvoorwaardelijke verdwijning dezer strijdkrachten uit Griekenland te verlan gen. „Een Russische tegenaanval". Vervolgens sprak Bevin, die de Griek sche kwestie noemde „een Russische tegen aanval, wanneer andere dingen in Europa werden besproken." Hij beschuldigde de Grieksche communisten ervan, dat zij met gewapende macht een minderheidsregee- ring trachten te vormen en citeerde uit gebreid uit verslagen van leden van het Britsche vakvereenigingscongres over de door de Grieksche linksche partijen be gane wreedheden. De aanwezigheid van Britsche troepen in Griekenland achtte Bevin voldoende gerechtvaardigd door het feit, dat Engeland door de bevriende Grieksche regeering werd uitgenoodigd troepen te zenden om haar. bij te staan bij het herstel van het land.' Tenslotte verzocht Bevin den Raad om een openhartige verklaring „over de vraag, of Engeland door zijn optreden in Grieken land al of niet den vrede en de veiligheid der wereld in gevaar brengt." Hy voegde er aan toe, dat Engeland ten aanzien van dit .verzoek geen compromis kon dulden. Aghnides, de Grieksche gezant te Londen (Constantin Rendis is nog niet in de Brit sche hoofdstad aangekomen), was by de vergadering aanwezig en ontkende iedere inmenging van Engeland in de Grieksche zaken. Hy verklaarde, dat dc Grieksche regcering aandrong op de handhaving van de Engelsche strijdkrachten in Grieken land. Hierop werd de zitting tot Maandag verdaagd. Chamoune, de gezant van Libanon te Londen, heeft heden verklaard, dat, in dien Frankrijk en Engeland Libanon niet onmiddellijk ontruimen. deze kwestie voor den Veiligheidsraad zal worden ge bracht. Een varken en een kinderwagen. Een rechercheur van de economische recherche te Rotterdam had er de lucht van gekregen, dat In een schuur op den linker Maasoever clandestien geslacht werd. Hij trok op onderzoek uit en juist, toen hij bij de schuur kwam, reed een juffrouw met een kinderwagen weg. waarin een huilend kind lag. De rechercheur vond het toch raad zaam den kinderwagen eens te onderzoeken, en toen bleek, dat het bedje van de baby be stond uit een geslacht varken. In de schuur zelf werd een tweede geslacht varken aan getroffen. Zoowei de juffrouw als de eige naar van de schuur werden aangehouden. In de woning van de juffrouw vond men reeds een teil met water en een weegschaal klaar staan,, om het vleesch voor de klanten af te wegen. Het radiovraagsiuk" De meening van Prof. dr. C. v. d. Leeuw De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. G. van der Leeuw, sprak Vrijdagavond te Groningen, op uitrioodiging van de theologische facul- teitsvereeniging voor studenten van alle faculteiten over het onderwerp „Kerk en Volk". Na een theologische uiteenzetting over de verhouding van deze beide, kwam de spreker tot de toepassing daarvan op verschillende gebieden van wetenschap, kerk en maatschappij. Hij vond daarbij gelegenheid ook een en ander te zeggen over het radio-vraagstuk. Als minister legde hij er daarbij den nadruk op. dat een accoord was gesloten en dat dit. wat hem betreft, ook volkomen naar letter en geest zou worden ten uitvoer gebracht. Mij rekende er op, dat dit ook van de zijde van de omroepvereenigingen zou geschie den. Als hoogleeraar in de theologie ver klaarde hij, dat het bereikte compromis in de hoogste mate als onbevredigend moest worden beschouwd. Slechts een nationale omroep, die de beide uitersten van staatsomroep en vcreenigingsomroep even angstvallig vermijdt, kan de verschil lende geestelijke stroomingen in het Ne- derlandschc volk tot haar recht doen ko men. Daarbij moet de eene geestelijke stroom het zich tot een eer rekenen de andere in vrijwillige samenwerking te? dienen. Dat de kerken daarbij een functie van beteekenis zullen moeten vervullen, is een eisch, evenzeer van belang voor den staat als voor de kerk. Spreker hoopte, dat weldra zal blijken, dat deze gedachte door breede lagen van ons volk wordt gedeeld. Mijn vacautie en de uwe on die van 4.000.000 Amerikanen Het lengen der dagen brengt het begrip voorjaar met zich mee en voorjaar betee- kent vrije natuur. Voor den stadsmenseli is deze slechts in de vacantie binnen zijn bereik. De behoefte naar vacantie is op het oogenblik zeer groot, maar de vooruit zichten zijn niet erg gunstig: Kans op logies gering, met bovendien moeilijk heden als tekort aan linnengoed (dat men dus zelf zou moeten meenemen), tekort aan servies in vele hotels; vervoersmoei- lijkheden (treinverbindingen slecht, fiets banden slecht, geen auto's voor plezier- doeleinden). Wel zijn de Spoorwegen zich van de moeilijkheden bewust en zullen het hunne doen om deze te verlichten. Alleen het voedsel hoeft geen bezwaren meer te leveren, daar men zelfs zonder bon ruimschoots zal kunnen eten. Wat het buitenlandsch toerisme betreft: Het Kantoor Deviezenvergunningen is be reid deviezen te verstrekken aan groepen reizigers, indien het er zeker van kan zijn dat gelijke groepen buitenlanders ons land voor eenzelfden tijd komen bezoeken. Het Amerikaansche bureau voor stati stiek heeft vastgesteld dat 4.000.000 Ame rikanen het plan hebben, per vliegtuig den Oceaan over te steken. Men is van meening, dat nog dit jaar 100.000 Amerikanen ons land zul len bezoeken. Het feit, dat Schiphol wereldluchthaven is geworden, zal hier zeker toe bijdragen. Bovendien zal gepoogd worden. Ameri kaansche verlofgangers uit Duitschland voor ons land te interesseeren. In ieaer geval is niet overbodig de raad: reis niet op de bonnefooi, maar win tijdig inlichtingen in. voor de Duitschers gemaakt Maar ook de illegaliteit krachtig gesteund De publieke tribune van het bijzonder gerechtshof te Amsterdam was Vrijdag geheel gevuld met belangstellenden uit de Haarlemmermeer, die de zaak wilden bijwonen tegen de gebroeders Gort uit Nieuw Vennep. Met groot geduld hoorde het hof. onder presidium van prof. mr. A. van Hamel, de verklaringen aan van een groot aantal getuigen a charge en a dé charge, die opgeroepen waren om in deze zaak hun getuigenissen af te leggen. De zitting duurde van 10 uur 's ochtends tot 5 uur 's middags, met een korte onderbre king van een half uur. Den. gebroeders Gort is ten laste gelegd, dat zij als firmanten van de firma „Vee- Vito" in de jaren 1940 en 1941 houtkrul len hebben verwerkt tot camouflagema teriaal, dat als bedekking diende op de startbanen van het vliegveld Schiphol. Uit de verklaringen van de getuigen char ge, evenals uit de verklaringen van de verdachten zelf, kwam wel vast te staan, dat de onderneming inderdaad genoemde werkzaamheden heeft verricht. Uit de verklaringen van de getuigen a décharge bleek echter, dat Cornelis Gort, die de eigenlijke zakenman was, niet genoeg controle op zijn bedrijf kon uitoefenen, omdat hij in tal van ondernemingen ge ïnteresseerd was. Bovendien kwam vast te staan, dat zijn bedrijfsleider, P. A. den E die sterk tegen hem ge tuigde, eigenlijk de touwtjes in handen had en hem vaak door het nemen van zelfstandigde beslissingen voor een fait accompli stelde. Tijdens het verhoor kwam bovendien nog aan het licht, dat genoemde bedrijfs leider, nadat hij zijn ontslag gekregen had. getracht heeft door chantage (aanbrenging bij de Duitschers) pressie uit te oefenen op de gebroeders Gort. Voorts bleek, dat Cornelis Gort, vooral in de latere jaren van den oorlog, maar ook reeds dadelijk na het begin, door geldelijke en materieele schenkingen de illegaliteit gesteund heeft. Zijn broer Roelof stond min-of meer bui ten het fabrieksbedrijf en hield zich in het bijzonder bezig met het beheer van de boerderijen, die het eigendom van de ge broeders waren. Met medewerking en door bemiddeling van Cornelis Gort werd er in de Haarlemmermeer ruim 1 millioen gulden opgehaald om het illegale werk in algemeenen zin te steunen. Cornelis Gort heeft aan een groote onderneming een leening van 200.000 gulden kunnen ver strekken, 60.000 gulden heeft hij aan de belasting kunnen onttrekken met mede weten van een belastingambtenaar, ten einde het geld aan de illegaliteit beschik baar te stellen. Ten slotte heeft hij een gift van 50.000 gulden doen toekomen aan de illegaliteit om zich te ontlasten van de winst, die hij op de Duitschers gemaakt heeft. Brieven geschreven door kopstuk ken uit de illegaliteit, ondersteunden de verklaringen van de getuigen décharge en het kwam ook vast te staan, dat Cor nelis Gort onderduikers geholpen heeft, In zijn onderneming wapens verborgen hield en belangrijke hoeveelheden levens middelen eenerzijds aan de Duitschers wist ie onttrekken ten behoeve van Ne derland en anderzijds, door gebruikma king van zijn relaties, gratis pakketten via het Roode Kruis naar de Nederland- sche krijgsgevangenen deed toekomen. Deze factoren, het feit, dat Cornelis Gort de illegaliteit gesteund had en dafc hij door het verbergen van wapens ook persoonlijk risico geloopen had, waren voor den procureur-fiscaal Mr. W. P. Bakhoven aanleiding slechts een jaar tegen hem te eischen, hoewel hij in zijn- requisitoir met nadruk wees op de ernst van de hulpverleening aan den vijand, geschied door het vervaardigen van ca mouflagemateriaal. Tegen Roelof Gort eischte de procureur fiscaal een gevangenisstraf van zes maan den. in aanmerking nemende dat deze, hoewel formeel mede verantwoordelijk, in feitelijken zin minder schuldig is. De verdedigers bepleitten voor beiden vrijspraak. Tenslotte kregen de verdachten het laat ste woord. Cornelis Gort wees op zijn illegale werk en verzocht het hof toch! vooral „het beetje houtwol" niet zwaar der te doen wegen dan het millioen. dat voor zijn leven geboden was. Roelof Gort wijdde op hartstochtelijke wijze uit over de slechte behandeling, die hij in voor- loopige hechtenis heeft doorgemaakt, (do gebroeders werden o..a. kaal geschoren) en verzocht het hof om vrijspraak in ver band met het vele, dat zij voor de illega liteit gedaan hadden. Volgens verdacht© nl. zou een illegaal strijder gezegd heb ben: „Gort moet uit de gevangenis, a! zou het een millioen kosten", ten tijde, dat hij door de Duitschers gegrepen en op gesloten was. Uitspraak in deze zaak 15 Februari.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3