0&de JCcuis Mijn hoed Een Haarlemmer zag „2 ijri tentoonstelling W etenswaardigheden over onze stad. Een' bezoeker van de historische ten toonstelling naar aanleiding van het 700- jarig bestaan van Haarlem als stad in het Frans Hals Museum, schrijft ons onder meer: Ruim zevenduizend menschen hebben van de tentoonstelling genoten en mej. dr. Kurtz, de stads-archivarësse, komt toch zeker een woord van diepen dank toe. met de geheele tentoonstelling-com missie, voor den reusachtigen en bekwa men arbeid, aan de expositie besteed. De meeste Haarlemmers zullen eerst na de tentoonstelling geweten hebben, dat het oorspronkelijk wapen van hun stad de burohi was, en het huidige met het 'zwaard en het kruis, van keizer en pa triarch, zooveel later kwam. Wij hadden toch altijd gehoord, dal <ie sterren en het kruis, evenals de bekende klokjes, van Damiate waren, en alzoo werd onwille keurig -steeds dat wapen naar de der tiende eeuw gedateerd. Was dit niet de meening bij het publiek? Maar dan weer een heei ander onderwerp. dat Albrecht van Beieren de „Baan. ten Houtwaart" tot Speelveld heeft gegeven voor de jongere en oudere jeugd en dat „ten eeuwigen dage", Dit wordt in dat oude perkament zelfs p-echtiglijk herhaald. Dat was in 1390. Is hel niet merkwaardig, zóó vroeg waardeering van de sport? Dat moesten toch eigenlijk alle belangstellenden der moderne sportterreinen achter de Span- Jaarösiaaii weten: Albrecht van Beieren: hun patroon! En dan, weer verder, de acte waarbij de „schuftery" wordt ingeschakeld, in 1402; dat was toch feitelijk hel begin der po litie. om de orde te handhaven, te „be schutten" het publiek! Dat begon toen maar met 120 man tegelijk, als ik het goed begreep en jaarlijks met 120 goudguldens! Dan kreeg men dus blijkbaar slechts één goudgulden per jaar; het was dus blijk baar meer een eereambt, zooals het trou wens in de geschiedenis ook wel gezegd Wordt. Maar, wij keeren ons weer tot een vol gende acte. die mij trof, die van Jan van Brabant en Jacoba van Beieren, die be trekkelijk kor*, daarop (in 1419) de magi- strnats-heroeming regelde. Wat zouden wij graag eens hoorer., hoe die opvolging van politie en stadsbestuur, niet alleen tusschen 1102 en 1419, maar ook verder zich ontwikkelde. Van zoo iets hebben wij leoken toch zoo weinig inzicht! Ik denk nog aan een andere oorkonde, n 1. die van Karei de Stoute, die „eenigen oproerigen burgers kwijtschelding van stra! ws'eende Dat was in 1470 en nog wel van Karei de ..Stoute". Zou dat voor- bc-ei.1 niet buitengewoon actueel kunnen zijn vóór het heden? Ik wilde, dat die oor konde eens in begrijpelijk hedendaagsch Hoiianriscb mocht worden afgedrukt! Daar kon men dan mi. eens een dag „Neuren berg voo: overslaan! Doch wil noemden zoo eenige middel- Oeuwsche oorkonden. Ik moet dus eindi gen. leek 'zónde met voovbee'den die mij troffen. Anderen zuMen uit den tijd van het br'es. of de 19de of 20ste eeuw tref fende voorwerpen of acten of schilderijen h-bben opgemerkt, portretten van man nen, die men slechts uit straatnamen ken de, of a!- his'ori^che namen. Nog één ding dan ev'rdat mij machtig trof, en zal bijo.w-. n Tc'--, wat mij nog nooit was op- ge va'; en r-o -;k denk misschien 149- van de 150 Haa\cm"mers evenmin. Dit betreft de spreuk van Haarlems wapen, overbekend: „vicit vim virtus". Was dat eigenlijk een tekst, een Gods woord? Of een bedenksel van den een óf ander? Welnu, door deze tentoonstelling ben ik tot de persoonlijke meening ge komen. dat het weliswaar geen letterlijke tekst is, maar toch aan Christelijke waar heid ontleend. Ik zal U zeggen, hoe ik tot die overtuiging kwam. Naast elkaar lagen no. i>l en 62: „Brief van Koning Filips II van Spanje aan de stadsregeering, waarin hij zijn aanstaande komst aankondigt, die uit vrees van inval der Mooren was uitgesteld". Deze was van Mei 1566, dus kort vóór den grooten opstand, en het begin van den 80-jarigen oorlog. Filips voelde blijkbaar, hoe noo- dig het was, dat hij naar Holland moest gaan. Hij hoorde het blijkbaar reeds kra ken, maar de Turken en Mooren hadden hem te lang beziggehouden, maar de ge liefde broeders in Haarlem zouden nu we! blij zijn met het bericht van zijn voor nemer., spoedige komst! En daarnaast de brief van den Prins van Oranje, den Vader des Vaderlands, aan dezelfde stadsregeering van Haarlem, waarin hij waarschuwt, om maatregelen te nemen, ter voorkoming van beelden storm, welke elders reeds was losgebro ken, en door den Prins als een „schande van ruw oproer" werd gedisqualificeerd. De stadsregeering moest daartegen wa ken in onze hoofdstad, en ook de omge ving waarschuwen, want zoowel in de stad als ten plattelande moest dat voorkomen worden. En deze brief was van23 Aug. 15f>6, dus enkele maanden na dien van Filips II gedateerd. Beiden. Filips en de Prins, achtten Haarlem als de Hoofdstad des lands, en dat was Haarlem inderdaad. Vroeger was het de hoofdstad der Neder landen, gelijk Holland de voornaamste der Vereenigde Provinciën, nietwaar mede burgers, er is maar één Haarlem! Maar, zoo vraagt gij nu, <lie spreuk: „vicit vim virtU6". Is dat geen hoogmoed van Haarlem? Is -dat Christelijk? of een herdenking van Damiate, of het eind van den 80-jarigen oorlog? Overwint de „deugd" of de „moed" het geweld? Wel, ik dacht aan Paulus, den apostel, die in zijn brief aan de Romeinen zoo duidelijk schrijft, hoezeer hij verlangde, dat centrum der destijds bekende, „be schaafde" wereld te mogen bereiken, om daar het Evangelie van Christus te mo gen prediken! Welnu, daar eindigt hij het 12de hoofdstuk van dien brief (12:21): „Wordt van het kwade niet overwonnen, maar overwin het kwade door het goede." Haarlem nu is tot deze belijdenis geko men als antwoord m.i. op Paulus' ver maning: „Het goede", de deugd, heeft het kwade overwonnen, het geweld! Dat werd ervaren: in Damiate, na het Spaansche geweld, na het Fransche, en na het laatste niet weder? Maar, was, is, het onze deugd, die het kwade overwon, en overwint? „Vicit vim virtus": ..virtus is het ..manlijke" moed, maar ook deugd in het Latijn. Welnu, er is maar Eén Vir, dè Man, die het geweld van den booze, den Booze zelf heeft over wonnen, en Zijn embleem van overwin ning staat dus in het wapen van Haarlem: het kruis, waarin de overwinning is, ook boven het keizerlijke zwaard! VERHOOGING VLEESCHPRIJZEN. In verband met de omstandigheid, dat de consumentenprijs voor vleesch en vleeschwa- ren nog gebaseerd is op berekeningen van het jaar 1940 er. verschillende kostenfactoren niet onbelangrijk zijn gestegen, heeft de minister van landbouw, visscherij en voed selvoorziening bepaald, dat deze prijzen met ingang van 4 Februari tot nadere voorzie ning eenigszins kunnen worden verhoogd. Een overzicht van de prijzen, welke van dezen datum af zullen gelden, wordt in t officieele publicatie gegeven. AGENDA. ZATERDAG 2 FEBRUARI Stadsschouwburg: De Sneeuwkoningin. 14 uur; Ik zie. ik zie, wat jij niet ziet!, 20 uur. Rembrandt: Rinket's variété, 14.30 en 20 uur. Palace: De krachtpatser, 14. 16.15, 19 en 21.15 uur (14 j.). Luxor: Ga nooit van me weg, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur (18 j.). Frans Hals: Het Balboekje (18 j.). ZONDAG 3 FEBRUARI Stadsschouwburg: Prof. Klènow, 14 en 20 uur. Gem. Concertzaal: Volks-Concert H.O.V., 14.30 uur. Rembrandt: Variété, 14. 17 en 20 uur. Bioscopen als Zaterdag. Onder zeer groote Ik laiigwiellinjc is de over den l.Isel bij Kampen officieel muziek voorop wordt de eerste overto< gemodenii.-eeixle en verbreede brug voor het verkeer opengesteld. Met •ht gemaakt. (P.) Een centraal punt voor hel werk in Haarlem en Omgeving Een gezonde geest verlangt een gezond lichaam, Evenzoo kan het werk van een vereeniging als het Roocie Kruis is, pas goed tot zijn recht komen, als beschikt Wordt'over een goed centraal punt. Aan die lang gevoelde behoefte is thans vol daan. Aan het perceel Paviljoenslaan 3 is een geschiedenis verbonden. Jaren geleden is het door het rijk gekocht, als ambts woning van den Commissaris der Koningin Later bleek het daarvoor minder ge schikt, zoodat het nooit weer van de hand gedemn werd. Nu heeft het Roode Kruis het eehuurd als vereenigingsgebouw. Daarvoor leent het zich uitstekend, ook al kon het in dezen tijd slechts met be scheiden middelen ingericht worden. In dit huis is nu alle arbeid van het Roode Kruis voor Haarlem en omgeving gecentraliseerd. Die bemoeiingen zijn vele. Allereerst is daar de uitdeelpost geves tigd van de Roode Kruis-pakketten. Er is geen statistiek van gehouden, maar er zijn heei wat van die pakketten gekomen. Het Roode Kruis heeft ook veel levensmidde len uit het bevriende buitenland gekregen. In deze dagen hebben duizenden Haar lemmers, die daarvoor in aanmerking kwamen, een oproep gekregen om haver mout, gecondenseerde melk en jam te halen. Veel mensehen bezoeken het inlichtin genbureau, om navraag te deen naar be trekkingen in Duitsehland en andere vroe gere oorlogsgebieden in Europa. Vooral heerscht nog onzekerheid over het lot van veler, die in de Russische zóne van Duitsehland kunnen zijn. Gelukkig blijkt vit. de laatste berichten, dat het wat ge makkelijker geworden is voor de Neder- landsche teams om daar onderzoekingen te doen. Vreemd 6tond men evenwel te kijken, toen in deze dagen bleek, dat er nog een gevangenenkamp was waarvan men tot heden hier te lande nooit iets gehoord had. Natuurlijk worden er in de laatste maanden ook veel informaties ingewon nen over betrekkingen in Ned.-Indië. Alle informaties loopen over het hoofd kantoor van het Roode Kruis in Den Haag. Dit werk is daar zoo omvangrijk gewor den, dat er niet minder dan 400 man per soneel aan verbonden is. Komen er in Den Haag berichten bin nen over Haarlemmers, dan worden die via het Haarlemsche kantoor doorgegeven aan de familie. Dit is een taak die opge dragen is aan de sociale werkster. In vele gevallen is het een zware gang, want meestal zijn het doodstijdingen. Een hoed is een kostbaar bezit, of hij nu van haarvilt dan wel van wolvilt ge- la briceerd is. Maar een hoed is eveneens een onzeker lichaamsdeel,vooral in de lage" landen van Rijn en Waal en Leidsche- vaart. Als de wind langs de slooten hup pelt en probeert hooge kerktorens omver 'e blazen, valt zijn oog soms onwillekeu rig op een hoed. En wee den eigenaar, wanneer die blijk van belangstelling ge volgd wordt door een „stormaanval" met. alle vuurmonden en andere zware wapens. Dan wordt de arme man snel in het defensief gedrongen en probeert met de hand aan den rand te redden wat er nog te redden is. Komt de hand te laat, en mijn hand kwam niet op tijd, dan is de hoed verloren. Bovendien waait het vaak, wanneer het duister is alomme. en zoek dan maar eens een verschoten grijs viltje, maat 55, met een lintje en twee letters J. F. Ge zult het reeds begrepen hebben, de storm heeft mijn spaarzame haren gedu peerd door hun bescherming roekeloos in de lucht te blazen en door het donker te jagen. Mijn krampachtige pogingen, om het verdorven hoofddeksel, dat liever met den wind dan met mij uit ging, tot betere inzichten te bekeeren, waren tot misluk king gedoemd. Ik klom weer in mijn fiets, mistroostig over zooveel ontrouw en be droefd over een dergelijke schadepost. Een nader onderzoek op de plaats des on- heils, den volgenden dag, leverde geen resultaten op en een aangeklampte voor bijganger leed aan plotselinge geheugen zwakte, toen ik hem vroeg, of hij mis schien ook een grijze hoed had zien lig gen, ergens tusschen Haarlem en Leiden. Zoodat mijn verdere levensdagen gesle ten moeten worden zonder dop, overgele verd aan de verwerenden invloed der ele menten. Als ik ter stembus ga, krijgt die gene mijn stem. die de Nederlandsche hoedenindustrïe er bovenop weet te hel pen. Tot zoo lang dan, hoed. J. F. MARVA'S IN AERDENHOUT. „Framewood Manor" het opleidingscen trum van de Marine Vrouwen Afdeeling in Engeland, is overgebracht naar ..Leiduin" bij Aerdenhout. De laatste leden van de ..vaste bemanning" zijn Donderdag in Neder land aangekomen, nadat het huls. waarin alle Marva's tot nu toe hun drieweeksche training gehad hebben, overgedragen was aan de Engelsche admiraliteit. De eerste recruten, die in Nederland hun opleiding zullen ontvangen, worden 1 Febr. op Leiduin" verwacht. Het zijn 45 meisjes, hoofdzakelijk bestemd voor den huishoude- 1 ijken dienst. Haar opleiding wordt verlengd tot vier weken, aangezien naast de gewone militaire vorming nog extra aandacht zal worden besteed aan dit speciale vak. Feestconcert Haarlems Gemengd Koor. Haarlems Gemengd Koor zal ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan der vereen!» ging en het 25-jarig jubileum van den diri gent Jan Booda op Vrijdag 15 Februari een feestconcert geven in de Gem, Concertzaal te Haarlem. Uitgevoerd zal worden Le Chant de la Cloche, van Vincent d' Indy voor koor, soli, orkest en piano's. Medewerking zullen ver- leenen Han le Fèvre, tenor, Greet Koeman, sopraan. Lien Korter! sopraan. Herman Hülsmann, bas. Joh. Hoveling, tenor, P. Art ier, tenor, B. Bos, bas, Jae. Lagas, bas. Emmy van Eden, piano. Tiny Kaiser, piano, en het manenkoor „Proza en Poëzie en de Haarl. Orkest Vereeniging (zeer uitgebreid). Het ge heel staat onder leiding van Jan Booda. Natuurlijk heeft deze sociale werkster nog veel meer te doen. In de toekomst is het bovendien te verwachten, dat de vredestaak van het Roode Kruis zich meer gaat richten op bevordering van het so ciale werk. Veel bemoeiingen heeft het Roode Kruis ook met de gcrepatrieerden uit Oost-Indië. Dit werk doet het als onderdeel van „Ne derland helpt Indïë". In het Roode Kruis ziekenhuis te Bloemendaal worden reeds menschen uit Indië verpleegd en er wordt ruimte opengehouden om er nóg meer te kunnen opnemen. Dat ziekenhuis is eigen dom van het hoofdbestuur. De bestuurs leden der afd. Haarlem beheeren het even wel als regenten. In het gebouw aan de Paviljoenslaan zijn ook lokalen ingericht voor de cursus sen voor de transportcolonnes en de Roode Kruis-helpsters. In een der kamers is opgeslagen de uit rusting van eeo klein noodziekenhuis, dat ingericht kan worden op een plaats waar het plotseling noodig is, bijvoorbeeld bij een ramp. De mooie ruime bestuurskamer is uit stekend geschikt voor het houden van kleine vergaderingen. Dezer dagen zal door de B.A.R.K. een groote actie worden ingezet voor de in zameling van boeken voor de getroffen gebieden. In het Parkherstellingsoord aan het Houtmanpad worden geregeld 20 patiën ten verpleegd (geen lijders aan tubercu lose). Tenslotte vindt men aan de Paviljoens laan de lokalen voor de administratie. Vroeger had de Haarlemsche afdee ling slechts 300 leden. Nu is dit aantal gestegen tot 27.000. Daarmee bewijst de bevolking, dat zq dankbaar is voor de vele hulp die haar in deze oorlogs jaren geboden is door het Roode Kruis. Hei is een heel werk van die velen de contributie te innen. Daarom wordt ge vraagd per Postgiro te betalen (nummer 84239). Wie heeft dit niet voor deze sym pathieke vereeniging over? Anders moe ten 27.000 kwitanties geschreven en ge ïnd worden. Dat kost geld en tijd, die beter te gebruiken zijni i Het nieuwe Roode Kmisgebouw aan de Paviljoeuskmn te Haarlem

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 4