Verbetering van bet Onderwijs De taak van den Vemieuwingsraad. „Er wordt in den iaatsten tijd veel gesproken en geschreven over de noodzakelijkheid ons onderwijs te ver beteren. Het zou onjuist 2ïjn daaruit te coucludeeren, dat ons onderwijs nu slecht is. In het algemeen kan het een vergelijking niet het buitenland door staan. Maar wel hebben wij de over tuiging. dat, hoewel ons onderwijs goed is, het toch nog beter kan wor den. En daarnaar willen wij streven." Dit waren de inleidende woorden van dr. P. H. Schroder te Haarlem, secretaris van den Vemieuwingsraad voor het On derwijs een college dat ingesteld is door de Werkgemeenschap voor Vernieuwing van Onderwijs en Opvoeding, de Neóer- landsche sectie van de N.E.F., die in En geland zetelt toen hij ons een én ander vertelde van het werk van deze instelling. Met volledige instemming van den minis ter van Onderwijs en dr. G. Bolkestein is de Vemieuwingsraad sinds eenigen tijd bezig alle plannen op het gebied van de verbetering van ons onderwijs te verzame len en te bestudeeren, om daarna aan de regeering een advies uit te brengen, op dat daarmee rekening gehouden kan wor den bij het ontwerpen van regeerings- mant regelen op dit gebied. De regeering krijgt op deze wijze een indruk van hei geen er leeft in het Nederlandsche volk en de Nederlandsche onderwijswereld. Dit is dus zoo vervolgde dr. Schroder democratie in den juisten vorm. Geen van bovenaf opgelegde wil, maar een reorga nisatie die opkomt uit het volk en de onderwijswereld! De taak van den Vemieuwingsraad is zeer omvangrijk. Zijn bemoeiing begint met de kleuterklas (het voorbereidend on derwijs) en eindigt pas als de jonge men- schen de H.B.S. of het Gymnasium ver laten. Bovendien valt ook het geheeie Nijverheidsonderwijs er onder, niet alleen de ambachtsscholen en de Middelbaar Technische, maar ook de Huishoudscholen. Er zijn bij den Vemieuwingsraad zeer veel plannen ter tafel, zooveel dat ik aan tellen niet ben toegekomen. De een be paalde zich tot het geven van betrekke lijk kleine verbeteringen op enkele velle tjes papier geschreven, de ander kwam met zware rapporten mei breed opgezette reorganisaties. In het algemeen kan even wel gezegd worden dat het belangwek kend materiaal is, waaruit ongetwijfeld veel goeds geboren kan worden. De Verniewingsraad heeft verschillende secties ingesteld voor de bestudeering van bepaalde takken van onderwijs, waardoor het mogelijk is het meeste profijt te trek ken van de deskundigheid der leden. Er zijn twee stroomingen, de reformis ten en de radicalen. De eerste groep wil voortbouwen op het bestaande, het ge groeide, de tweede acht het beter het on derwijs van den grond of aan opnieuw op te bouwen Het is als bij een huis dat niet meer bevalt. De een is overtuigd, dat het weer uitstekend aan moderne eischen be antwoorden kan als het deskundig ver bouwd wordt; door wegbreking van eenige muren krijgt men flinke en gezellige ka mers, ook kan een zonnige serre worden bijgebouwd en als dan alles nog opnieuw geschilderd en behangen wordt, is alles in orde. Een ander meent evenwel, dat door verbouw nooit een goed geheel ver kregen wordt. Daarom wil hij het oude sloopen en een geheel nieuw bouwen. Het beste voorbeeld van de denkbeelden der radicalen is het plan van Kees Boeke, die voor elke groep van 600 kinderen van 3 tot 18 jaar een „werkplaats" wil stichten op gronden buiten de steden ter opper vlakte van 25 HA. Er zullen aldus dr. Schroder velen zijn die zeggen dat uitvoering van zulke plannen veel te groote eischen aan de schatkist zou stellen. Zij kunnen gelijk hebben, maar aan den anderen kant wil ik toch vooropstellen, dat goed onderwijs voor een volk van zoo ontzettend groote beteekenis is, dat het niet toegestaan kan worden, dat de onderwijsuitgaven de sluit post der begrooting vormen. Een nieuw schema voor scholen. In den Vemieuwingsraad hebÖen zich denkbeelden gevormd over een schema voor ons toekomstig onderwijs. Een voor stel is het nog niet, maar toch is het van belang er nu al kennis van te nemen. Begonnen is met de kleuters. De kleu terleeftijd 6trekt zioh in het algemeen uit over de jaren 3 tot en met 7. Daarmede rekening houdend, is er een strooming die het kleuteronderwijs wil uitstrekken over die jaren, maar dan zou het ook inderdaad voorbereidend lager onderwijs moeten zijn, dus ook lezen, schrijven en rekenen omvatten. De ouders zouden hun kind op driejarigen leeftijd naar de Kleu terschool kunnen zeuden; de leer plicht zou op 5 jaar moeten worden gesteld An deren vinden het beter de tegenwoordige kleuterscholen te laten bestaan, de kin deren op 6-jarïgen leeftijd in de lagere school op te nemen, maar dan de eerste en tweede klasse in de kleutersfeer te brengen. Op de lagere school zouden de kinderen tot 12 jaar blijven. Dus 6 klassen. Voor het voortgezet lager onderwijs is gedocht aan stichting van scholen met een 3-iarigen cursus. De thans bestaande centrale scholen met 7e en 8ste klassen zouden dan komen te vervallen. Er zou dus aan de kinderen die niet verder stu- deeren, een jaar meer onderwijs worden gegeven De Leerplichtwet geldt nu tot 14 jaar er is evenwel een algemeen 6treven die leeftijdsgrens te verhoogen* Naast die 3-jarige school voor voortge zet lager onderwijs zou een Algemeene Middelbare school kunnen komen die zal bestaan uit een 3-jarigen onderbouw en een 3-jarigen bovenbouw. Op dezen onderbouw zal moeten blijken welke kinderen ge schikt zijn voor het onderwijs in de ver schillende „toppen". - Toelatingsexamens zouden afgeschaft moeten worden; met een verklaring van het schoolhoofd moet worden volstaan. Het doorloopen van den onderbouw zal 3 jaar vorderen. Er zouden verschillende top-afdeelingen komen: gymnasiale. H.B.S H.B.S.-A en Litterair-Historische. Er is nog verschil van meening over de vraag of hei Gymnasium als afzonderlijke school gehandhaafd moet worden. De voorstan ders van een klassieke opvoeding meenen, dat die alleen volledig tot haar recht kan komen in een specifiek Gymnasium. De scholen voor U.L.O. zouden in dit schema geen plaats krijgen. De onder wijzers die daaraap werken, zouden een nieuwe taak krijgen aan de school voor vorotgezet lager onderwijs en ook bij den onderbouw van het middelbaar onderwijs. Dc Vemieuwingsraad heeft zich geheel buiten dc scheiding openbaar en oijzon- i der onderwijs gehouden, omdat hij meent, dat de pacificatie niet aangetast moet worden. Zijn voorstellen gelden dus beide richtingen. Er is een streven het onderwijs minder ..intellectueel" te maken. Ik sprak zoo vertelde dr. Schroder ons met eenige directeuren van middelbare scholen, die verzekerden, dat zij kans zouden zien het onderwijs, zonder het in zijn waarde aan te tasten, zóó te vereenvoudigen, dat het aantal lesuren per week van 32 tot 24 zou worden verminderd. Misschien is dat in zijn algemeenheid wat te sterk gezegd, maar de uitlating is toch wel teekenend. Hetzelfde geldt in zeker opzicht ook voor het lager onderwijs. Ieder die kennis neemt van het resultaat van de scholen voor buitengewoon lager onderwijs (zwak zinnigen) heeft eerbied voor hetgeen daar bereikt wordt. Maar dit onderwijs is ook geheel ingericht om de kinderen zoo veel mogelijk datgene bij te brengen, waar aan zij iets hebben voor het practische leven. Tenslotte vertelde dr. Sóhröder een en ander over dc opleiding van onderwijzers en leeraren. Daarover in een volgend nummer. Ecu school va ii n< uit hei vaderlands >£- maar goed anderhalve eeuw geleden. De Cijfermeester, prent ■lie A-B-ïiook voor de Nederlandsche jeugd (1781). Gas en electriciteit Zuinigheid geboden Al is door Minister Vos dezer dagen in het uitzicht gesteld, dat er kans be staat, dat na de wintermaanden gas en electriciteit buiten de distributie zullen vallen, het is thans nog noodig zich aan de rantsoenen te houden. Uit de mededeelingen die de directeur van het Rijkskolenbureau deed opge nomen in ons vorig nummer is trou wens wel gebleken dat op dit oogenblik de kolenpositie in ons land verre van gunstig is. De aanvoer van kolen voor de gas- en eleclriciteitsbedrijven te Haar lem is den iaatsten tijd zoo beperkt ge weest, dat met verlangen wordt uitgezien naar nieuwe zendingen. Als de gebruikers zich niet aan de gestelde rantsoenen hou den, is er kans dat het misloopt. In den Iaatsten tijd is er een neiging om meer te gebruiken dan het rantsoen toelaat. In het bijzonder geldt dit voor electriciteit. Met gas komen de meeste menschen uit, vermoedelijk omdat velen petroleum als aanvulling gebruiken en nog al wat op de kachel in de huiskamer koken. Het electriciteitsrantsoen daaren tegen wordt door velen overschreden. Vooral door bewoners van groote huizen. Nu kan men (en niet ten onrechte!) op merken. dat het een fout van de distri butieregeling is, om net verbruik voor kleine en groote huizen gelijk te stéllen, maar men moet eenmaal rékening hou den met het feit, dat de ranteoeneering zóó en niet anders is. Bovendien blijkt, dat er menschen zijn, die hun tekort aan brandstoffen aanvullen met electriciteit. Het is verleidelijk om als het koud is een electrisch kacheltje aan te zetten, maar die eischen veel stroom. Wie dit vaak doet moet begrijpen, dat hij ver over zijn rantsoen gaat en dus in moeilijkheden komt. Er worden den Iaatsten tijd te Haarlem vrij veel menschen afgesloten voor over schrijding van het rantsoen. De algemee ne regel is, dat wie zooveel over het rant soen gaat, dat het niet te verontschuldi gen is door bijzondere omstandigheden (bijvoorbeeld ziekte) voor 14 dagen èn voor gas èn voor electriciteit wordt afge sneden. Vergeleken bij November is het aantal afsnijdingen zelfs verdubbeld. De ambtenaar die de beslissingen in deze aangelegenheid neemt, staat ongetwijfeld voor een moeilijke taak. De gemeente past de strafmaatregelen alleen toe omdat de noodzaak er toe dwingt. De bedrijven krijgen immers niet veel meer kolen dan noodig om alle ingezetenen de vastgesteld- de rantsoenen gas en electriciteit te leve ren en als een groot deel der verbruikers zich daaraan niet zou houden, loopt de voorziening in het honderd en worden ook degenen gedupeerd die zich wel aan de rantsoenen houden. Al vleien wij ons met de hoop, dat gas en electriciteit in den komenden zomer vrij komen, nu blijft het zaak de rantsoe nen. niet te overschrijden! Kinderen van geïnterneerden. Gezonde heropvoeding. Door „Volksherstel" te Haarlem werd dezer dagen medegedeeld, dat er in Haar lem en omgeving (waaronder ook de Haarlemmermeer. Velsen, Beverwijk en Heemskerk gerekend worden) ongeveer 1300 kinderen van geïnterneerde N.S.B.'ers verzorgd moeten worden. De verzorging dezer kinderen stelde de overheid aanvankelijk voor problemen. Moeilijkheden die overwonnen moes ten worden. Niemand zal de verkeerde daden der ouders willen vergelden aan de kinderen. Bovendien is het een landsbe lang, dat de-opvoeding in een goede rich ting geleid wordt. Er mag geen nieuw ge slacht opgroeien, met een Nazi-geest be smet. Er waren in onze omgeving indertijd heel wat N.S.B.'ers. Uit veel gezinnen zijn zoowel de vader als de moeder geïnter neerd. In meerderheid zijn deze kinderen in gezinnen ondergebracht. En "wel in goede gezinnen, waar men niet het oog heeft op het (trouwens bescheiden) kost geld dat, indien noodig. vergoed wordt, maar waar men, voor het algemeen wel zijn en bezield met kinderliefde, wil mede werken aan die belangrijke taak. Toen wij de Inspectrice van het District Haarlem, die mei haar medewerkers in het Haarlemsche Stadhuis zetelt, eens op zochten, trof ons de juiste sfeer die daar heerscht. Voortvarendheid, krachtig in grijpen als het noodig is. met energie sturen naar het doel en toch ook alles overgoten met het enthousiasme der jeugd en gedreven door hartelijke liefde voor het kind. Het verwonderde ons nu niet meer dat men er hier al in geslaagd is, het over- groote deel van deze kinderen in gezinnen onder te brengen. Wij hebben zoo zei de Inspectrice in het begin tegenwer king, doch later ook veel modewerking ondervonden. Wat godsdienst betreft, zijn de kinderen in overeenkomstige gezinnen geplaatst. Als er uit een gezin twee of meer kinderen kwamen, zochten wij ge zinnen waar zij bij elkaar konden zijn. Als dat niet ging. in elk geval in gezinnen die dichtbij elkaar wonen. Zoo houden de kinderen contact met elkaar. In het algemeen zijn wij erin geslaagd pleegouders te vinden die wij in staat achten de kinderen, zoo noodig. een goede heropvoeding te geven. Die taak kan moeilijk zijn, vooral indien het wat oudere kinderen betreft Onder de opge schoten jongens en meisjes zijn er, die onder wijs beleid moeten leeren inzien, dat de beginselen die wortel geschoten hebben in hun jonge hart verkeerd zijn. Vandaar dat het van zooveel belang is, dat de opvoeding dezer kinderen in goede banen geleid en. gehouden wordt. De woning-enquete Haarlem heeft geen plaats meer voor evacués In de laatste maanden is, zooals wij in dertijd mededeelden, een woning-enquête gehouden, georganiseerd door 't D(istricts) B(ureau) V(oor) O(orlogsslachtoïfers). Hef onaerzoek heeft uitgewezen, dat er te Haarlem geen gelegenheid meer is om evacués onder te brengen. Wel zijn er huizen die geschikt zijn om door meer dar. één gezin bewoond te worden, maar dit aantal perceelen is toch minder dan ver wacht werd. Het is practisch alleen van beteekenis om door interne verhuizingen de huisvesting hier ter stede eenig&zins te verbeteren. Temeer omdat het niet In het voornemen ligt tot zoogenaamde ..in kwartiering" over te gaan, staat het dua wel vast. dat Haarlem geen nieuwen stroom van evacués te vreezen heeft. De woning-enquête was o.a. opgezet om uit te maken of Haarlem plaats kon bie den voor een vrij belangrijk aantal Velse- naren die nu elders verblijven, maar die in verband met de opbouwwerkzaamheden in die gemeente, weer naar deze omgeving moeten verhuizen. Voor het ondeidak brengen van die Velsenaren biedt Haar lem dus geen mogelijkheden. In de naaste omstreken van Haarlem zijn wel verschillende groote huizen die voor dubbelbewoning in aanmerking kun nen komen, temeer als zij nu bewoond worden door kleine gezinnen Als rleze bewoners zich opgeven voor de huisves ting van gerepatrieerden uit Oost-lndië hebben zij geen kans, dat zij evacués krij gen. Daartoe zijn reeds velen overgegaan en te verwachten is, dat er nog meer zul len volgen, want er zullen er velen zijn, die hun huis liever openstellen voor In dische menschen dan voor evacués. De eersten hebben immers extra bonnen voor brandstoffen en levensmiddelen, terwijl men bovendien invloed kan uitoefenen op de keuze der gasten en de kans groot is, dat zij eerder zuilen vertrekken dan evacués. De distributie RIJST. Het verbruik van rijst in ons land is momenteel belangrijk hooger dan de sind6 de bevrijding verkregen invoer. Teneinde een zoo goed mogelijke verzorging in stand tc houden van die bevolkingsgroe pen. waarvoor het artikel feitelijk niet kan worden gemist, is zoo meldt het Centraal Distributie Kantoor het rant soen rijst, kindermeel of kinderbiscuits voor de kinderen der z.g. D-groep (2 t.m. 4 jaarj vervallen en zullen ook overigens op eenige bijkomende verstrekkingen, be perkingen worden toegepast. Het rantsoen levensmiddelen der betrok ken kinderen in zijn geheel gezien en in aanmerking genomen het beschikbaar zijn van z.g. vrije artikelen (o.a. grutters waren), blijft alleszins voldoende. ENGELSCHE CHOCOLADE. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat op de bonnen 710 en 806. welke geldig zijn verklaard voor het koopen van 1 tablet Engelsche chocolade, 50 gram chocolade van Nederlandsch fabrikaat kan worden gekocht, voor zoover geen Engel sche chocolade verkrijgbaar is. BONKAARTEN MELK, VLEESCH EN AARDAPPELEN. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bonkaarten La 602, Lb 602, Lc 602 en Le 602 voor melk, vleesch en aardappelen gedurende de 2e en 3e pe riode 1946 20 Januari t.m. 16 Maart) gel dig zqn. Men -beware derhalve deze kaar ten. OMRUILING MELKBONNEN. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat men in den vervolge melkbon- nen bij het plaatselijk distributiekantoor kan ruilen tegen rantsoenbonnen voor taptemelk, waarop karnemelk en tapte- melk-yoghurt verkrijgbaar zijn. Per bon voor één rantsoen melk ontvangt men bonnen voor twee rantsoenen taptemelk. Deze regeling is getroffen in het belang van personen, die geen gestandaardiseer de meik mogen gebruiken, zoodat zij dus thans, zonder een doktersattest te over leggen, hun melkbonnen kunnen ruilen. Op deze rantsoenbonnen is geen taptemelk verkrijgbaar. Thans kunnen alle houders van honden katten het voor deze dieren bestemde br zonder bon van hun leverancier betrek!" Men dient er echter rekening mede te der., dat men deze artikelen niet onbeperkt zal kunnen koopen. aangezien de fabrikan ten slechts een bepaald kwantum mogen fabriceeren. De Nijboer fen Lycklama-State. De Frlesche vereenlging in Haarlem „Gys- bert Japickx" hield dezer dagen ln den Kegel bond een „gearkomste" waarvan de hoofd schotel werd gevormd door Abe Brouwer'» stuk: „De Nijboer Jan Lyeklama-state". iLen aantal gewetensconflicten moest wor den uitgebeeld/jammer was het dat de figuur van Tjalling niet tot leven gewekt kon wor den en dat ook zijn tegenspeelster. Sybiigje haar rol niet doorleefden en warmer speelde. Wij zijn het beter gewend van Gysbert Ja pickx. maar dit doet niet af aan de acleer- kwaliteiten van Tsjitske, het dienstmeisje, die eigenlijk het geheeie stuk droeg. Het stuk heeft eenige fouten, de actie is niet voldoen de om de aandacht voortdurend te boeien en dit sloeg terug op de spelers. Heel jammer was het gerommel veroorzaakt door de kegelwoede van HKB-habitués, waar. door de verstaanbaarheid geschaad werd. Eea geanimeerd bal besloot het samenzijn.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 5