„Tüafkk'ce mamtm, spoedt ter redding" Visscherij-Smfje Internationale conferentie Reddingbooten maakten in oorlogstijd vele gevaarlijke tochten Onze mannen hebben het dikwijls niet makkelijk gehad; niet alleen moesten zij herhaaldelijk des nachts varen tusschen verraderlijke gron den zonder de hulp van vuurtorens en lichtboeien, doch daarbij kwam dan nog het steeds aanwezige ge vaar van drijvende, verankerde of magnetische mijnen en het risico bij vergissing te worden gebombar deerd of beschoten door vliegtuigen, aldus schrijft „De Reddingboot". Hierbij komt nog dat enkele red dingbooten (IJmuiden en Den Hel der bijv.), in havens lagen, die her haaldelijk het doelwit waren van „Bomber Command". Dat onze prachtige booten er zonder schade zijn afgekomen en de N.Z.H.R.M. geen harer nog kostbaarder redders heeft verloren, mag een wonder lieeten. Zoo is b.v. de „Neeltje Jaco- ba" te IJmuiden bijna verbrand, toen zij temidden van vlammende olie lag, die zich over het water verspreidde, nadat er een tankboot door bommen was getroffen en vlak bij de „Dorus Rijkers" kwamen ver scheidene malen bommen in de ha ven of op de kade terecht. Herhaaldelijk- bleven de bemanningen dagen achtereen aan boord als zee- of luchtgevechten verwacht werden, het geen onmiddellijk uitvaren der redding boot noodzakelijk zou maken. Weken, soms maanden, gingen voorbij zonder dat zij uit hoefden te varen, doch als dan plotseling de telefoon rinkelde, waren Voetbal voor Zondag a.s. 't Komt ons voor, dat VSV tegen Xerxes zeker niet kansloos is en we rekenen in ieder geval op een gelijk spel. Stormvogels speelde tegen DHC al bij zonder onfortuinlijk. Spelen de Vogels morgen zoo tegen Neptunus als in de eer ste helft tegen DHC, dan leggen zij vast beslag op één puntje. Tenminste als Vrouwe Fortuna dan iets minder tegen hen is. Stormvogels komt uit met Kraak; Van Dongen en Dekker; Snoeks, Zwem mer en Goedhart; Roelofs. Ketting, Van Pel, de Boer, Opbergen. De Velsenaren werj;n zich den laatsten tijd geducht. Vooral het gelijke spel, dat zij in Leiden UVS wisten af te dwingen, was een knap stuk werk. In deze afdee- ling is tusschen tal .van clubs al heel wei nig krachtsverschil, zoodat het om de bo venste plaats een gedrang is van-je-welste. Velsen speelt Zondag een vriendschappe- lijken wedstrijd op eigen terrein tegen BMT uit den Haag. Kennemers behoort niet tot de groote groep clubs, welke een rondedans om de bovenste plaats maken. Daarvoor is haar vorm ook te weinig constant. We hebben dan ook weinig hoop dat de Wijkers Zon dag a.s. het sterke TOG, dat vooral op eigen terrein niet te kloppen schijnt, ook maar één puntje zullen ontnemen. Kinheim verspeelde tegen DTS een kostbaar puntje, maar er was één troost voor de Velsenaars: Het hadden er ook twee kunnen zijn, want het moet sterk betwijfeld worden, of Kinhelm's gelijk maker wel een doelpunt is geweest En wat zegt u van Beverwijk—Terras vogels (66)? Morgen gaat Beverwijk het in Oud karspel eens tegen DTS probeeren. O.i. doen de roodwitten het ook voor een ge lijk spel. De Terrasvogels trekken naar het sterke HRC en zullen o.i. wel geer. spaak in het Heldersche wiel steken, of het zou al moeten zijn, dat zij wederom over hun allersterkste verdediging de beschikking zouden hebben. Want dat scheelt bij de Vogels „een slok op een borrel". Kinheim—DEM kan een aardige wed strijd wórden. We zijn er echter vrij zeker van. dat Groeneveld c.s. beslag op de punten zullen leggen. IEV heeft het tegen het sterke CSV niet kunnen bolwerken, al vertellen -de cijfers (2—3). dat de partijen aan elkaar gewaagd zijn. CSV. dat tot dusver nog maar één wedstrijd heeft verloren tegen VVB met 20 heeft nu de lei ding in haar afdeeling. Morgen beginnen de in 4C ingedeelde clubs aan de tweede helft der competitie. WB ontvangt Alkmaar, van welke club zij destijds met 3—0 won. Een soortgelijke overwinning kan zij o.i. nu ook weer be halen. Wil IEV niet nog meer bij CSV ten ach ter raken, dan mag zij morgen niet van Vitesse verliezen. En dat is geen gemak kelijke opgave. Wel won zij op eigen ter rein met 73 van de Castricummers, doch In eigen home zijn deze niet lekker: Ze verspeelden er nog geen enkel puntje! USVU daarentegen behaalde op eigen terrein nog geen enkel winstpunt en dit is voor WE mogelijk een goede stimu lans om revanche te nemen voor de op eigen terrein geleden nederlaag. Van de reserve-clubs krijgt VSV 2 be zoek van EDO 2 en dat beteekent onge twijfeld een overwinning voor de rood witten. Kennemers 2 zal het tegen AFC 3 wel even zwaarder hebben. Toch hebben we hoop op een gelijk spel. Velsen 2 zal met Haarlem 3 wel korte metten maken. zij gereed, al was het ook een stormach tige winternacht met sneeuw- en hagel buien. Prachtige reddingen werden ver richt, Staaltjes van zeemanskunst, waar op zij terecht trotsch kunnen zijn, maar grooter was het aantal keeren,, dat zij de gevaren van oorlog en branding trot seerden en na lange uren vruchteloos zoeken met leege handen terugkeerden. Teleurstellingen werden hun niet ge spaard. Bovendien moesten zij telkens opnieuw schrap staan om te verijdelen, dat de Roode Kruisvlag door plaatselijke marine- of militaire autoriteiten of eigengereide onderofficieren werd mis bruikt. Maar ondanks alles lyelden zij vol; hun plicht was het te redden wie in nood was: vriend of vijand. We her inneren ons de opmerking van een onzer menschen, die een Duitsch matroos van den verdrinkingsdood redde, die mis- sprong en tusschen wrak en reddingboot in zee terecht was gekomen; „Ik had hem liever „ik weet niet wat" willen doen, maar je kunt een mensch toch niet aan zijn lot overlaten"'. Het was een groote teleurstelling voor onze redders, dat zij slechts een klein aantal geallieerde vliegers hebben kun nen redden; het blijkt echter dat. verge leken bij de prestaties der tienmaal grootere vloot van de Royal National Lifeboat Institution, onze cijfers niet slecht zijn. Voor opsporen en redden van verongelukte piloten is echter een orga nisatie noodig' zooals men in Engeland had: de onvolprezen „Air Sea Rescue Service'' waar niet minder dan 10.000 man bij geplaatst waren en die over tal rijke snelvarende motorbooten, vliegtui gen en een perfecte grondorganisatie met radiopeilsïations en radarinstallaties beschikte. Dat de N.Z.H.R.M. de zware oorlogsproef goed heeft doorstaan, is te danken aan de groote opofferingsgezind heid en plichtsbetrachting onzer redders. Wij mogen zeker van geluk spreken, dat de Duitsche Marineleiding het Roode Kruiskarakter van 'het Nederlandsche Reddingswezen gerespecteerd heeft en wij in bezet Nederland in de gelegenheid zijn geweest ons werk zonder toezicht te kunnen blijven uitoefenen op een wijze, die strookte met de traditie der N.Z.H. R M. Dat dit echter mogelijk was is hoofdzakelijk te danken aan de houding onzer plaatselijke commissies (die her haaldelijk voor moeilijke problemen kwamen te staan), bemanningen, trac tordrijvers, helpers en voerlieden. 858 Schipbreukelingen en vliegers werden van 3 September 19305 Mei 1940 door de N.Z.H.R.M. behouden aan land gebracht. 350 Hiervan waren Ne derlanders. meest opvarenden van vis- schers- en kustvaartuigen, de overigen bezaten de Amerikaansche. Belgische. Canadeesche. Deensdie. Duitsche. En- gelsche. Finsche, Fransche. Poolsche en Zweedsche nationaliteit. VELSEN Cellulose aangevoerd Voor de Papierfabriek is Vrijdag aan gekomen het Zweedsche s.s. „Belos" van de bekende Soea-reederij te Stockholm, met een lading cellulose. Hiervan is ook weer een deel bestemd voor andere fabrieken in Nederland. Dit schip is gebouwd in 1945, dus nieuw en maakte met dezen aanvoer zijn tweede reis. De outillage van deze moderne vrachtvaarder is buitengewoon fraai, waarbij tevens gelegenheid is opengehou den voof"het vervoeren van passagiers. Alles aan boord is zeer modern ingericht, zoodat het zelfs voor de gewone beman ning een lust is tot het personeel van dit schip te behooren. E.V.C. en Van Gelder Zonen De plaatselijke afdeeling van de E.V.C. heeft, naar wij vernemen, aan de directie van Van Gelder Zonen N.V. Kon. Papier fabrieken een schrijven gericht, waarin is medegedeeld, dat een aantal leden van het personeel aangesloten bij de E.V.C. een bedrijfsorganisatie heeft gesticht. Deze personen zijn de meening toege daan, dat het bedrijf te Velsen een col lege van vertrouwensmannen behoeft, welk college door aHe personeelsleden dient te worden gekozen. Verder wordt in dit schrijven de wensch geuit een tweetal bestuurders van de E.V.C. als vertrouwensmannen te willen erkennen tot den datum, waarop het voltallige ver tegenwoordigerscollege zijn werk kan aanvangen. Afhalen van levensmiddelenkaarten Voor het afhalen van levensmiddelen kaarten in het Patronaatsgebouw aan <ien Zeeweg zijn aan de beurt: Maandag 4 Februari de letter S en Dinsdag 5 Febr. de letters T tot en met V. Alleen voor in woners van IJmuiden. Driehuis en Vel sen (dorp). Agenda voor Velsen Zaterdag 2 Fcbr.: Bioscoop De Pont: „Als je verliefd bent". 8 uur. Zondag 3 Febr.: Bioscoop De Pont: de zelfde film. 2.30, 5 en 8 uur. Centraal Drankweer-Comité Het Centraal Drankweer Comité houdt haar jaarvergadering op Woensdag 6 Febr. a.s. in het gebouw van Ned. Volksherstel aan den Zeeweg te Driehuis. Indien de tijd het toelaat zal de agenda worden aan gevuld met declamatie, boekbespreking of met muziek en zang. Aanvraag textiel In September 1945 is bekend gemaakt, dat formulieren voor aanvraag van textiel bij Ned. Volksherstel konden worden af gehaald. Er zijn in den loop van den tijd bij Volksherstel ruim 26.000 aanvragen bin nengekomen. De afhandeling berust echter niet bij Volksherstel, doch is in handen van den Gemeentelijken Distributiedienst. De af doening van alle aanvragen vergt echter veel tijd. Men wachte dus rustig zijn beurt af; er wordt aan gewerkt. Burgerlijke Stand GEBOREN:J. Koeman, z., Nachtegaal laan 12, IJmuiden-Oost; B. Massier, z., van Wassenaerstraat' 12, IJmuiden-O.; E. Folkerts. z-, Noorderlaan 27, Velsen- Noord; H. J. Janssen, d., Schuitstraat 9, Santpoort; T. v. d. Veen, d.. Zeeweg 17, IJmuiden-Oost; S. van Son, z., Tuin dersstraat 128, IJmuiden-Oost; J. Schip per. z., Zeeweg 229, IJmuiden-Oost; J. H. Bakhuijs, d.. GladiolenstrSat 4, Sant poort; R. P. Clots, z., Bloemstraat 69, IJmuiden; C. v. d. Zwan, d., Heidestraat 47, IJmuiden-Oost; W. J. Klaassen, d., P. C. Hooftlaan 58, Driehuis-Velsen; J. de Niet, z., Kerkerinklaan 31, Santpoort; H. IJkelenstam, d.. Lorentzstraat 24, IJmuiden-Oost; D. A. Visser, z., Edison- straat 17, IJmuiden; C. A. Tromp, d., Hoofdstraat 37, Santpoort. OVERLEDEN; H. de Man, z. v. M. M. de Man, de Ruyterstr. 63, IJmuiden-O.; J. F. Vink. 44 j., echtgen. v. W. Martens, Napierdw.str. 12, IJmuiden; M. L. Noordzij, 22 j., Tusschenbeeksweg 14, ÏJmuidèn-Oost; A. van Huik, 64 j., echt- gen. van P. van Schagen, Baanstraat 45, Beverwijk; B. N. Zonneveld, z., v. K. Zonneveld, de Weerdstraat 16, IJmui den-Oost. GETROUWD: E. G. Paynter en A. J. de Lange, Canada; F. Heesemans en J. M. Bakker, K. de Zwaanstraat 7, Bever wijk. ONDERTROUWD: J. H. Ulehake, P. Heinstraat 48, IJmuiden-Oost en W. v. d. Sehaek, P. Heinstraat 52, IJmuiden- Oost. p. a. P. Heinstraat 52, IJmuiden-O. T. de Klerk. Kruidbergerweg 27, Sant poort en F. Ongersma, Anemonenstraat 10. Santpoort, p. a. J. J. Dijlce, Voor plaats 2. Santpoort en T. Filarski, Voor plaats 2, Santpoort, p. a. idem; B. J. M. Gelsing, Hyacintenlaan 22 rd, Haarlem en H. H. de Graaf. Broekbergerlaan 2, Santpoort, p. a. Broekbergerl. 2, Sant poort; J. van Egmond, Minahassastraat 53, Haarlem en H. W. Boeter, J. T. Cre- merlaan 3. Santpoort, p. a. idem; N. En gelhart, Breestraat 144, Beverwijk en R. Visser, Ladderbeekstraat 39, Velsen- Noord. p.a. idem; J. B. Beentjes, Creutz- berglaan 7 B, Beverwijk en J. Koelemeij Wijk aan Zeeërweg 79, IJmuiden-Oost. p.a. G. A. Goedhart, v. d. Spieghel- straat 27, Vlissingen en M. J. L. van Eijk, Eikenstraat 21, IJmuiden-Oost. p.a. Eikenstraat 21, IJmuiden-Oost; J. van den Doel. Kennemerlaan 146. IJmuiden en B. C. de Nobel. Wouwermanstraat 96 Haarlem, p.a. Keizer Wilhelmstraat 11. IJmuiden. De diplomatieke redacteur van het agentschap Belga meldt, dat een inter nationale conferentie waarop al de langs de Noordzee liggende landen zullen ver tegenwoordigd zijn, begin Maart te Lon den zal worden gehouden om 'a nieuwe regeling te treffen inzake de visscherij- politie in de Noordzee. Volgens Belgische bevoegde kringen, moet deze regeling verhinderen dat men weer dezelfde vergissingen zou begaan als na den oorlog 1914-1918. Tijdens den oorlog 1940/44, zooals ook in den vorigen oorlog hebben de aan wezigheid van mijnenvelden en duik- booten, alsmede de vermindering van de visschersvloten, een grooten aanwas en een overvloedige vermenigvuldiging van de visoh in de nabijheid van de kust in de hand gewerkt, zoo verklaren deze kringen. Dit verklaart hoe 't komt dat met een zeer beperkte visschersvloot de aanvoer van visch in België bijna het vooroorlogsche peil bereikt. De groote trawlers maakten in 1919- 1920 van dezen gunstigen toestand ge bruik om de verwijderde vischbanken te laten liggen, daar zij de vischvangst op de nabijgelegen banken heel wat winstgevender vonden. Kort nadien bleef hiervan echter niet veel meer over. De visschers bestreken dan een gelei delijk grooter wordend gebied en oefen den steeds hun bedrijf uit op de grens van dit gebied, -waar de visch nog over vloedig aanwezig was. Deze grens was trouwens van jaar tot jaar verder van de kust verwijderd. Op een bepaald oogenblik konden de kleine visschersvaartuigen deze bewe ging niet meer volgen en moesten zij zich tevreden stellen met de kleine hoe veelheden visch die de groote en mid delmatige visschersschepen op de nabij gelegen vischbanken hadden laten voortbestaan. Wat meer is, tusschen 1930 en 1940 werd vastgesteld, dat de booten van middelmatige tonnenmaat zelfs elk jaar verder en verder moesten varen en CDLXXI. Zoo beleefden we dus gisteren het einde van de voor IJmuiden zoo belang rijke „Besommingen". Heden zal men er tevergeefs naar zoeken. Het mag niet meer; „verboden van hoogerhand". Vele lezers van de IJmuider Courant zullen het ongetwijfeld betreuren, dat ze nu niet meer in de krant kunnen lezen, wat de boot van Jan of Kees of Meindert besomd heeft, want het waren niet al leen de visschers en de vischlossers, die daar belang in stelden. Het is een eigenaardige geschiedenis. Ik weet heel goed, dat net den reeder» steeds een doom in het oog is geweest, dat de linkerzijde van hun kasboek zoo maar open en bloot in de krant kwam. Ik kan me dat wel eenigszins indenken; het is voor een onderneming niet prettig, dat haar inkomsten of beter gezegd ont vangsten gemeengoed zijn; men vindt dat bij geen ander bedrijf. Maar daar staat tegenover, dat in geen enkel be drijf de verdiensten van bijna alle ar beiders in dienst van dat bedrijf geheel gekoppeld zijn aan de ontvangsten, i. c. de besommingen der trawlers. De op varenden,, de vischlossers, de factoors, aller loon wordt berekend naar de be sommingen, gaat daarmee dus op en neer, vandaar dat op publicatie daarvan bijzonder prijs werd gesteld. Ook voor mü waren de besommingen steeds een leidraad voor mijn beschouwingen over den gang van zaken in het visscherij- bedrijf. Het spijt me, ze te moeten mis sen. Voor een algemeen overzicht blij ven mij echter nog wel eenige gegevens beschikbaar. De Bruinvisch IJm. 97 zit dus hoog en bij laag water droog op het Texel- sche strand. Gelukkig is het volk er heelhuids afgekomen dank zij het onvol prezen Wippertoestel, maar het schip. Dat zit er nog en dat zal er voorloopig nog wel blijven zitten. Volgens mijn in formaties is de kans, dat de trawler vlot gesleept wordt, uiterst gering. Het zal op een andere manier geprobeerd moe ten worden, bijv. met behulp van an kers, of zooals men indertijd de bij da Noorderpier gestrande Geziena vlot ge kregen heeft. Een moeilijke en kostbare onderneming, waar heel wat tijd mee gemoeid gaat en waarvoor het jaargetü al bijzonder ongeschikt is. Van de Bruinvisch naar de Tweede Kamer is een heel eind, maar toch waag ik den sprong. Het Tweede Kamer-lid Kievit, die als hoofdbestuurslid van den Centralen Bond van Transportarbeiders in IJmuiden goed thuis is en als Kamer lid nog wel eens in de gelegenheid -s. een kijkje aan den anderen kant van de coulissen te nemen, heeft een tipje op gelicht van den sluier, waaronder eenige plannen tot uitbreiding van de trawler- vloot schuil gaan en waarop in het ar tikel: Commentaar op „Commentaar" in de IJmuider Courant van Woensdag 16 Januari j.l. ook al gezinspeeld werd. „Nu kan men in IJmuiden eventueel vier slechts 15 jaar oude Engelsche trawlers overnemen voor 100.000, maar er lijkt iets te haperen aan de noodige mede werking van het departement", aldus het verslag van E. v. R. Laat ik nu eens voor minister spelen en hem daarop antwoorden, dat die vier booten.... drie jaar jonger hadden moeten zijn. Ra, ra, boe zit dat. PIETERMAN. daarbij steeds minder gunstige resulta ten boekten. Om niet weer in hetzelfde euvel te vervallen, aldus de betrokken kringen, zou het noodig zijn dat een nieuwe rege ling. door al de, langs de Noordzee lig gende landen goedgekeurd, de visch- sectoren volgens de tonnenmaat van de visschersbooten zou afbakenen, om al dus aan al de visschers een kans te ge ven hun brood te verdienen. Een andere vraag, eveneens betref fende de visscherijplaatsen, doch min der belangrijk voor België, ligt ter stu die. Men weet inderdaad dat Engeland een verzoek tot België en Nederland heeft gericht om besprekingen te voeren in verband met het sleepnetvisschen in de Schotsche „Firths". De Britsche autoriteiten, die de visch willen bescher men hebben sedert lang aan hun vis schers het sleepnetvisschen in de „Firths" verboden, doch de Britsche reglementeering is niet meer van kracht voor de vreemdelingen, die drie mijl buiten de territoriale wateren visschen, Belgen en Nederlanders, die de sleep- netvisscherij beoefenen in de „Firth of Forth" en de „Moray Firth" verkeeren eveneens in dit geval. Onderhandelingen hebben dienaan gaande in 1943 te Londen reeds plaats gehad en België was de meening toege daan. dat dit vraagstuk tot de bevoegd heid van den Internationalen Raad der Visscherijvangst te Kopenhagen behoor de. Bovendien heeft Nederland in het onderhavige geval meer belangen dan België. Volgens de bevoegde Belgische krin gen zullen deze verschillende vraag stukken in 1946 door den Internationa len Raad voor de Visscherij bestudeerd worden. Vervolgens zal het mogelijk zyn om tot de vestiging van een internationale reglementeering der zeevischvangst te komen, die aan de actueele noodzake» Üjkheden zou beantwoorden. voor de visscheri jpolitie

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 6