De landhonger van Hitier West Indië steunde jong Nederland. Amerika en de maan Heel West-Europa en Noord-Afrika De plannen tot inlijving van groote ge bieden van West-Europa bij het Duitsche rijk werden in Neurenberg openbaar ge maakt, toen de heer Faure de inleiding gaf tot zijn aanklacht inzake de Germa niseering, een aanklacht, die zoo uitvoe rig is, dat zij drie dagen in beslag zal nemen. Op verzoek van Hitler had dr. Stuckard opdracht gegeven plannen voor inlijving te maken. Hij ontwierp een grenslijn, welke Belfort, Nancy en de kolengebie- den van Noord-Frankrijk bij Dujtschland trok. Het plan werd door Hitier verwor pen, omdat hij het te gematigd vond en ook gebieden langs het Kanaal wilde heb ben. Daarop werd door Stuckard een nieuw plan gemaakt, dat op grond van historische, politieke, ethnografische, geo grafische en zoo mogelijk nog andere mo tieven Noord en Oost-Frankrijk bij Duitschland inlijfde. Hitiers eetlust groei de evenwel en hij beval, dat de grenslijn in de toekomst zou moeten loopen: van de monding van de Somme af, via de noordgrens van het bekken van Parijs en Champagne tot aan de Argonnen. Daar zou de grens naar het zuiden buigen, Bourgonje en Franchecomte van Frankrijk afsnijden en tot het meer van Genève loopen. Faure betoogde, dat de Duitschers vol gens hun eigen woorden nog andere pijlen op hun boog hadden dan rechtstreeksche annexatie. Annexatie kon worden ver vangen door verschillende maatregelen, welke uitstekend voldeden aan den eisch bepaalde gebieden tot vazalstaten te ma ken. De Duitscher dr. Sperl noemde dit in een artikel in de Krakauer Zeitung: „het verschil in de methoden van de Duitsche overheersching". De Duitschers hadden het plan om door deze verschil lende methoden alle bezette gebieden onder hun heerschappij te brengen. „In feite hadden zij de bedoeling heel West- Europa en zelfs Noord-Afrika te germa- niseeren en te nazificeeren". Hij citeerde, ten bewijze hiervan, uitlatingen van Duit sche zijde. Uit een gevonden verklaring van een conferentie over een onderhoud van 19 Juni 1940 in Goering's hoofdkwar tier over dit onderwerp blijkt, dat deze beschuldigde ook aan deze plannen heeft medegewerkt. In dit verslag wordt gezegd, dat Luxemburg door het Reich moest wor den geannexeerd, evenals Noorwegen en Elzas-Lotharingen. Er moest een autonome Bretonsche staat worden geschapen. Voorts werden er plannen geopperd met betrekking tot België en het lot, dat voor de Vlamingen bestemd was. Na deze algemeene inleiding gaf Faure een-inzicht in het regime, dat aan de ge annexeerde gebieden door de Duitschers werd opgelegd. De beruchte Gauleiter Robert Wagner, befaamd om zijn bevelen inzake het lyn chen van geallieerde piloten, kwam in Straatsburg zetelen. De blokleiders gingen van huis tot huis om de bewoners vrien delijk aan te raden Fransche vlaggen voor praktische doeleinden te verknippen. Zij kregen daarvoor een paar dagen den tijd en daarna zou de partij haar „conclusies" trekken. De Fransche taal werd verban nen en de bevolking der Elzas moest zich voortaan uitsluitend van „haar moeder taal" bedienen. Niet alleen plaatsnamen maar ook familienamen moesten worden gegermaniseerd. Zelfs inscripties op graf zerken ontsnapten niet aan de waakzaam heid der germaansche apostelen. Na de taal te hebben aangevallen, wierpen de nazis zich op de muziek en ontwierpen decreten tot het uitbannen van „onge- wenschte slechte" muziek. De vrees, die de nazis voor den Franschen invloed had den, blijkt wel het best uit een decreet, waarbij werd bepaald, dat in de Elzas sla ven arbeiders van alle nationaliteiten mochten worden tewerk gesteld behalve Franschen en Belgen. Faure schetste uitvoerig hoe de Duit schers zich vergrepen aan dc heiligste cul tuurgoederen, toen zij de Sicherheits- polizei de schatten van de kathedraal van Straatsburg en van vele parochies met onbekende bestemming lieten wegsleepen. Het drama van de universiteit van Straats burg bereikte zijn hoogtepunt, in Novem ber 1943, toen de Duitsche politie binnen viel en professoren en studenten arres teerde. Van sterken drank tot beddetijk. In ruil voor 6terken drank, die voor ongeveer 1000 zwart werd gekocht, had den enkele personen uit Vlaardingen van een Duitscher van de destijds te Bloemen- daal gelegerde marinetroepen een partij van ongeveer 21.000 jute zakken verkre gen. Zij verkochten deze togen een bedrag dat bijna 14.000 winst opleverde. De koopers van deze jute zakken, waar onder een inwoner van Beverwijk, die dus een zwarten prijs hadden betaald, ver kochten de zakken aan iemand, die er 2000 beddetijken van maakte. Tengevolge van hel een en ander moesten een jute beddetijk en kussen, die niet meer had den mogen kosten dan 3.50 per stel, J 11-opbrengen. De kooper van deze beddetijken, die deze aan een instelling te Rotterdam leverde, rekende bij den verkoop 15.50, terwijl zijn prijs niet hooger had mogen zijn dan 4.85. Tegen al deze personen, die gezamen lijk op deze transacties ongeveer 30.000 winst hadden gemaakt, is door den indu- strieelen controledienst van de prijsbe- heersching proce6-verbaal opgemaakt. Het A B C-fonds. Toen het jaar 1944 ten einde liep, werd de vrees van het Nederlandsche volk voor totale uithongering meer en meer werke lijkheid. Elk jaar van de Duitsche bezetting had den de inwoners van de elf provinciën elkaar voorspeld dat het den komenden winter „nog erger" zou worden. Maar aan het einde van 1944 wreekte zich het Duitsche wanbewind wel met ontstellende zekerheid. Het nieuws over de situatie hier te lande druppelde slechts traag naar het buitenland door en vooral onze landgenooten in Oost en West waren onvoldoende op dc hoogte van de werke lijke situatie in het moederland. De driekleur wapperde nog boven den Westindischen archipel, de reactie op de schaarsche, maar onrustbarende berich ten uit het „buitenland" was dan ook een typisch Nederlandsche en in een paar woorden te teekenen: „Hier moet gehol pen worden". In allerijl werd een comité opgericht, dat zich ten doel stelde, direct na de be vrijding het zwaarst getroffen gedeelte van ons volk materieel te steunen. Een welgesteld koopman op Aruba gaf den eersten stoot hiertoe en men besloot het nieuw-geboren comité den jonggeborenen in Nederland te wijden, zij hadden immers het meest geleden onder de levensmidde- lenschaarschte, door de Duitschers ver oorzaakt. Het A(ruba) B(onaire) C(uragao) Baby fonds was er, en zoowel van particuliere- als van overheidszijde stroomden de ga ven binnen. H.M. de Koningin verblijdde het fonds met een groote gift en voor de beschikbare gelden werden aankoopen ge daan, zoowel in de Vereenigde Staten als elders. In een brief van de West-Indische eilan den wordt gewag gemaakt van een lichte ontstemming over het feit, dat in Neder land niet meer bekendheid gegeven is aan het goede werk van het fonds. In denzelf den brief lezen wc nog over meer grieven. Een kist, die met de „Blommersdijk" naar Nederland verscheept werd en waarvan de inhoud kennelijk bestemd was voor de allerkleinsten in ons land, moest op last van de officieele instanties tc New York gemerkt worden met „Neth. Office of Relief and Rehabilitation", zoodat hier mee werd aangegeven, dat niet het ABC- fonds, maar een officieel hulpverleenings- orgaan met de vérzending gemoeid was. Een bestuurslid schrijft, dat op het pro test van het ABC-fonds niet werd inge gaan en ook later werd den Aruba-men- schen herhaaldelijk het heft uit handen genomen. Binnenkort zal het ABC-baby- fonds ontbonden worden, daar een offi cieele organisatie de hulpverleening, zoo als deze door het genoemde fonds is op gezet en uitgevoerd, zal overnemen. Het bestuur van het fonds spreekt als haar gemeenden wensch uit, dat het nieuw gevormde orgaan evenveel succes mag hebben als haar voorgangster. Stichting Vogelenzang" Weer baas in eigen huis In de kleine nederzetting te Bennebroek op het terrein, dat vroeger den naam „Lok horster Duin" droeg, rooken de schoorstee- nen van de paviljoens weer, gonst weer het leven, na een afwezigheid van meer dan 2JA jaar. Den 24en Maart 1943 vertrokken de laatste patiënten van de psychiatrische inrichting op last van den bezetter per trein en met schepen naar de „vluchtoorden" Ermelo en Franeker. Eerst op den 29en November 1945 waren de patiënten terug, alhoewel een hon derdtal van hen tijdens de evacuatie door overlijden of mutaties was uitgevallen. Gedurende het tijdvak, dat de gebouwen te Bennebroek leeg stonden, trokken de Duitschers er in en, de traditie getrouw, vernielden zij veel van hetgeen sinds 1928 was opgebouwd. Gelukkig had men de ma chines en het meubilair in veiligheid kun nen brengen, zoodat de onwelkome gasten dit niet onder hun hoede kregen. Even voor de capitulatie veroorzaakten bombardementen op de spoorlijn bij het dorp Vogelenzang, waarlangs de V-l stellingen alcaar van projectielen werden voorzien, aan zienlijke schade aan de paviljoens en ook van het gebruik als krijgsgevangenkamp hadden de gebouwen veel te lijden. Maar dit is alles gelukkig geschiedenis ge worden en toen men eenigen tijd geleden met autobussen en brancards uit Ermelo en Franeker terug kwam werden de handen uit fle mouwen gestoken, zoodat de paviljoens hun oude aanzicht bijna hebben herkregen, mede dank zij het onvermoeibare werken van den betrokken aannemer en de mede werking van overheidsinstanties. Sinds 4 October 1945, toen het terrein door de Cana- deezen werd vrijgegeven, is veel werk verzet. Wij vroegen den geneesheer-directeur dr- H. Bouman iets over de vooruitzichten. Alhoewel 8 van de 13 paviljoens weer in gebruik genomen zün, is personeelgebrek de voornaamste oorzaak van de onmogelijkheid, nieuwe patiënten op te nemen, alhoewel een uitzonderinig gemaakt wordt voor ernstige gevallen. De inrichting biedt plaats aan 803 personen, momenteel zijn 832 patiënten opge nomen. gescheiden naar den aard hunner ziekte. Dank zij de geldsaneering, de toene mende animo en de vele teleurstellingen bij uitzendingen naar het buitenland, is de toe vloed van nieuw personeel bevredigend, het gebrek aan gediplomeerde verpleegsters is echter nog een geduchte handicap. Het ligt in de bedoeling, ter, gelegenheid van de heropening van de Stichting „Voge lenzang" den Gen Februari een besloten feestdag te organiseeren. In een helderen maannacht aan het front had ik eens een gesprek met een Amerikaanschen officier. Ik was lyrisch en vertelde hem, dat wij dragers der oude Europeesche cultuur de maan koesteren en vereeren als een dichterlijk symbool. De Amerikaan luisterde geamuseerd; hij liet zich echter niet door mijn vervoering meeslepen en ik betrapte hem op een licht schouderophalen. „Doet zij je dan niets?" vroeg ik, theatraal hemelwaarts gebarend. Daarop zei de officier, met ver pletterend cynisme: „In Amerika hebben we geen tijd voor de maan." Dat zou de man, indien hij nog leeft, vandaag niet meer durven beweren. Sinds het den Amerikanen gelukt is, Radar echo's van de maan te ontvangen, lijdt heel Amerika aan een toenemend hevige maankoorts. Men wil reeds, zoo meldt A.N.P.-Aneta, de maan in kaart brengen om haar geheimen te onthullen. Men droomt van raket-uitstapjes, doch de pers waarschuwt, dat het leven op de maan voor aardbewoners vermoedelijk erg on comfortabel zal zijn. Ook laat zij een ern stige waarschuwing hooren tegen het reeds den kop opstekende „maan-imperialisme". De Washington Post schrijft: „Men lijkt het vanzelfsprekend te vinden, dat de maan een soort koloniale bezitting van de Ver. Staten wordt, omdat wij het eerste contact hebben gelegd. Men meent dat wij onze bijplaneet reeds zoo goed als gean nexeerd hebben." Het is dus wel duidelijk: Uncle Sam maakt de maangodin het hof. Het zal voor on.s, eeuwenoude Europeesche maanvrien- den, een zware slag zijn, als het hem ge lukt de broze maagd in zijn armen te trek ken. Het lyrische dichterschap wankelt op zijn grondvesten. Tijd is geld, zeggen de Amerikanen. Zij hebben nu tijd voor de maan. Een vijfjaren-plan? Drooglegging? Wij moeten er niet aan denken P. H. IJMUIDEN Sport Vereent Wegéns het overlijden van het be stuurslid den heer G. v. d. Outenaar, is er Maandag a.s. geen turnen. Fryske Trou In het Patronaatsgebouw had Donder dagavond een uitvoering plaats van de Friesche vereeniging „Fryske Trou". Voor dezen avond bestond groote be langstelling. De voorzitter, de heer P. Dijkstra, opende den avond met een kort woord. Hierna zorgde het duo Jacob en Betsy uit Huizum voor de noodige ont spanning. Zeer in den smaak vielen de nummers „In Stikkelstekker" en „Goed en tsjöed en syle, syle". De band, die de Friezen reeds verbond is door dezen avond weer hechter aan gehaald. „Fryske Trou" kan op een ge slaagden avond terugzien. Trawlers in ruste Vrijdagmorgen was de stoomtrawler Isabel aan den afslag met 400 manden viscn. Nadat deze gelost waren, is de Isabel naar Amsterdam vertrokken voor een schoonmaakbeurt en roerreparatie. Met de Isabel liggen thans in Amster dam de stoomtrawlers Perseus, Chris tine, Poolzee en Gloria. Vlaardinger stoomtrawler bunkert in IJmuiden Zooals men weet wordt een aantal Vlaardinger stoomloggers, z.g. „fietsen1' in gereedheid gebracht voor de trawl- visscherij. De schepen zullen in Vlaar dingen hunne vangsten ter markt bren gen. Dat Vlaardingen echter nog niet op dit bedrijf is ingesteld, bewijst het feit, dat de eenige stoom logger, die bij de opening der vischhal aldaar aan de markt was, eerst naar IJmuiden moest om kolen en ijs te laden, alvorens weer ter visscherij te kunnen vertrekken, hetgeen een tijdverlies van 24 uur be- teekent. V.S.V.-Nieuws Op Donderdagavond 21 Februari a.s. geeft V.S.V. een grooten feestavond in Thalia voor de adspiranten. Na afloop is er bal. PREDIKBEURTEN IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk: 10.30 en 5.30 Ds. L. Lagerwey: Oud. Kath. Kerk: 10,H. Dienst; Leger des Heils: 10,30 Heiligingsdienst; 7.30 openbare bijeenkomst (diensten staan onder lei ding van maj. Ruysink uit Amsterdam); Geref. Kerk: (Goede Herderkerk) 9, Ds. S. E. Wesbonk, 3,Ds. v. Duynen. Kanaalstraat: 9,Ds. E. G. v. Teylingen 3.30 Ds. S. E. Wesbonk. Gebouw v. h. Crematorium Driehuis: 10.30 Ds. S. E. Wesbonk. Geref. Kerk (onderh. 32 K.O.) Marnixschool: 10.30 prop. J. van Popta, van Santpoort. 5.Ds. C. Vonk van Schiedam. Chr. Geref. Kerk: 10-en 4.Ds. A. Zwiep. Ned. Herv. Kerk: (Goede Herderkerk): 10.30 Ds. G. F. Callenbach. Vrije Evangelisatie: Wil- lemsbeekweg: 3.R. v. Tuinen uit Am sterdam. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk Kapel 10.— Ds. J. C. H. Jörg; 5.— Ds. J. A. Peters. Geref. Kerk: 9.45 en 5,Ds. H. J. ten Brink.Geref. Kerk in Herst Verb. 10.dhr. H. v. d. Brink van Bloemen- daal. De staking bij Walserij-Hoogovens Walserij moest worden stopgezet De directie van het Hoogovenbe- cfcijf deelt ons mede, dat nadat de twaalf stakende ovenmannen geen gevolg hadden gegeven aan een sommatie'om het werk te hervatten, tengevolge waarvan zij werden ont slagen, Vrijdagmiddag 2 uur de ge- heele walserij moest worden stopge zet. Vooraf was komen vast te staan dat niet voldoende arbeiders bereid waren om alle, hun 'op te dragen werkzaamheden te verrichten. Was dit wel het geval geweest, dan had de walserij, althans in beperkte mate, kunnen doorwerken. Het gaat hier om ongeveer 550 arbeiders, die thans zonder werk zijn en om een productieverlies van ongeveer 3500 ton plaatijzer per maand. Jubileum C. M. van Steenkiste De heer C. M. van Steenkiste, waarn. sluismeester, herdacht Vrijdag zijn 40- jarig jubileum in dienst van den Rijks waterstaat. In het Waterstaatsgebouw aan de De Wetstraat werd de jubilaris gistermorgen 11 uur door het Water- staatspersoneel gehuldigd. De heer J. Seijffert, havenmeester van het Noord- zeekanaal gewaagde in zijn toespraak van de goede diensten van den jubilaris en van de prettige samenwerking. Na mens het geheele personeel bood de heer Seijffert den jubilaris een leeslamp aan. Mevr. van Steenkiste kreeg bloemen. De heer C. J. Verkammen sprak namens het personeel. Hij prees de goede samen werking en het sociale begrip van den jubilaris en memoreerde voorts de 20 jaren, die hij onder den heer van Steen kiste heeft gediend, in welk tijdvak het 50-jarig jubileum van de sluizen en da opening van de Noordersluis viel. De heer C. Weenink, sprekende namens de Vereenigde Scheepsagenturen was even eens vol lof over het werk van den ju bilaris en over de goede samenwerking. Ten slotte voerde nog de heer D. Ko ningstem het woord namens de Vletter- liedenvereeniging IJmuiden. Hij dankte den jubilaris voor de groote medewer king. die de vletterlieden steeds van hem mochten ondervinden. De Ned. Ambtenaarsbond getuigde van zijn medeleven door het zenden van een mand bloemen. Vlootuitbreiding In de Visschershaven is aangekomen de groote kotter HA 24 van Harlingen. Het kloeke vaartuig is uitgerust met een 120 pk Dieselmotor en heeft installaties zoowel voor de trawl. als voor de snur- revaadvisscherij aan boord. De beide „Jolians" Naar wij vernemen zullen de passagier- schepen „Johan van Oldenbarnevelt" en „Johan de Witt" met evacués van Java naar Nederland aan boord, resp. op 14 Februari en 23 Februari a.s. in Amster dam kunnen worden verwacht. VELSEN Het ministerieel bezoek aan Veisen Omtrent liet bezoek van de ministers van Binnenlandsche Zaken en Openbare Werken en Wederopbouw kan nog wor den vermeld, dat ook nog een bezoek werd gebracht aan de snelboothaven en de duikboothaven aan de Zuidzijde. De Com missaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, J. E. baron de Vos van Steenwijk, is later ook nog gearriveerd. Hij heeft nog deelgenomen aan de confe rentie ten gemeentehuize. SANTPOORT Lezing over Indië Maandagavond 4 Februari a.s. zal de. J. A. de Klerk die kortgeleden uit een interneeringskamp uit Indië in Holland is gearriveerd in de Ned. Herv. Kapel spreken over: „De arbeid der Indische Kerk en het werk in de kampen in Indië." Vergadering der S.D.A.P. De S.D.A.P. houdt Donderdagavond 7 Februari a.s. een vergadering in het Jeugdhuis. Spreker is de heer ir. H. Vos, minister van Handel en Nijverheid. Ver der wordt medewerking verleend door het zangkoor „Morgenrood" en Gijs Beths, viool, aan den vleugel begeleid door den heer W. Rettich. Personalia Geslaagd voor scheepswerktuigbouw- kundige groote handelsvaart op 30 Januari 1946 te Den Haag: de heer J. Beenhakker te Santpoort. Terrasvogels-Nieuws Naar we vernemen, heeft de voorzit ter van „Terrasvogels", de heer F. M. v. Vliet, als zoodanig bedankt. Opera-Concert Morgenavond wordt in „De Weyman'' een concert gegeven door het N. H. Opera-gezelschau, waaraan medewer ken Truus Moriën, Lya Wit, Jaap Kem- ker, Joh. te Slaa en Frans Pielage.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 7