ÏJmuider Courant Buitengewesten in Nederlandsche hand? Zetel der UNO niet ver van New-York? Toekomstige „Wereldpolitie" eiKi Jaargang N'o. 18240 Bureaux: Kennémerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Dirccleiu'-TIooMi'edaclcur: Robert Pepreboom Maandag 4 Februari 1046 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f4 Kerr ontmoette Sjahrir Een officieel communiqué meldt, dat alle aan den buitenkant gelegen eilanden van Ned.-Oost-Indië met uitzondering van Timor, van 2 Februari af onder het A.F. N.E.I. (Allied Forces Netherlands East In- olies) zullen ressorteeren. Kapitein jhr. H. A. van Foreest gaf te bennen, dat Timor door de Australiërs be zet zal blijven. Deze deelde ook mede, dat de Nederlandsche vloot spoedig de controle op geheel Ned. Oost-Indië ten Oosten van Batavia over zou nemen. Ook de Britsch- Bndische troepen, die zich op Celebes be vinden. zouden spoedig door Nederland sche strijdkrachten worden vervangen. In de omgeving van Kletek, op Oost- Java. wordt hevig gevochten. Een pa trouille. die uit Kletek in Zuidelijke rich ting trok. ontmoette zwaren tegênstand uit kampongs aan weerszijden van den weg. Britsche artillerie greep in. Door een „booby-trap" vielen een gewonde en een doode te betreuren. Nadat een andere compagnie de patrouille te hulp was ge sneld. trok de geheele kolonne zich via Gedangan, ten Zuiden van Soerabaja, te rug. Twee transportwagens en een kleine ambulance-auto zijn door mijnen vernie tigd; vijf gegradueerde militairen werden gedood en elf gewond. De Indonesiërs maakten gebruik van een Bofors en een 75 mM. kanon. Ten Oosten van Kletek is op een artillerie-jeep geschoten, waar door twee man werden gewond. De totale verliezen bij deze gevechtshandeling en bij Tebel bestonden uit zes dooden en vijftien gewonden; een shermantank, drie thansportwagens en twee jeeps zijn door mijnen beschadigd. In Semarang is een groep Indonesiërs van onbekende sterkte een stelling van Britsche troepen onder een zwaren regen genaderd. Zij werd door machine-geweer- vuru verspreid. Officieel wordt gemeld dat Sir Archi bald Clark Kerr Zondagmiddag In de am bassade te Batavia een onderhoud heeft gehad met Sjahrir. Sjahrir leek van zijn eerste informeele ontmoeting zeer gunstige indrukken te hebben ontvangen. ,,Hij moet wel een groot diplomaat zijn, juist omdat hij hee- lemaal niet den indruk gaf, een diplomaat te zijn", aldus Sjahrir. „Ik geloof, dat dat de ware diplomatie is." De formeele besprekingen over het In donesische probleem zullen niet aanvang en, voordat Sjahrir Zaterdag van zijn reis naar Midden-Java, welke hij deze week van plan was te maken, is teruggekeerd. Het is mogelijk, dat Sir Archibald Clark JNa de landing van do mannen van de „Van Kinsbergen" op Sabang werd door den Xederlandsehe gezagdrager van bet inheemsoh bestuur de mededeeling ont vangen, dat er een opstand werd voor bereid. l)e leiders ervan werden onmid dellijk gearresteerd. Onrust in Hongarije In Hongarije heerscht feestvreugde over de pas uitgeroepen republiek, maar deze wordt aanzienlijk gedempt door een toe nemende ongerustheid over de politieke 6ituatie in den lande. De president van de nieuwe republiek, Zoltan Tildy. is bij de gratie van communisten en socialisten aa<> hei roer gekomen, echter onder voor waarde, dat hij een aantal linksch-ge- oriënteerden op invloedrijke sleutelpunten plaatst. De merkbare verschuiving naar links, die zich thans in Hongarije voltrekt, duidt volgens een correspondent van de „Ob server" op toenemenden invloed var. Rus land. De overneming van de Nationale Bank door Maarschalk Worosjilof heeft de spanning slechts kunnen verhoogen. Een Turksche persstem te Londen stelt voor van het Midden-Oosten en de Bal kan een „niemandsland van veiligheid" te maken, dat onder een regionaal veiligheids stelsel opgeheven moet worden uit de eruptieve sfeer van de laatste vijftig jaar. Kerr intusschen een bezoek brengt aan Soerabaja, Bandoeng en andere punten op •Java, welke in handen der Britten zijn. Het ministerie van Buitenlandsche Za ken der Ver. Staten heeft meegedeeld, dat als een vertegenwoordiger wordt uitge- noodigd bij de besprekingen tusschen Van Mook en de Indonesisc-he leiders aanwezig te zijn, de heer Foote ter beschikking zal worden gesteld. Eerste Japanner ter dood gebracht. Het eerste doodvonnis is aan een Japan ner op Malaka voltrokken. Het was de korporaal Hamada, die door een geallieerd militair gerechtshof schuldig bevonden werd aan den moord op vijf burgers,, ge pleegd te Kuala Kubu op Malaka. (U.P.) Drastische verlaging Fransche legeraitgaven voorgesteld. De Fransche minister van financiën, André Philip, heeft de commissie voor de financiën van de Nationale Vergadering voorgesteld, de begrooting van defensie tot op de helft te verminderen. Het voor stel heeft een protest uitgelokt van ge neraal Delattre de Tassigny, den inspec teur-generaal van het leger. Delattre heeft geprotesteerd bij Gouin. en naar men zegt, heeft het onderhoud een stormachtig karakter gedragen. Ook de nieuwe minis ter van oorlog heeft in eigen kring tegen stand tegen zijn voorstel ondervondep: zoowel Michelet (M.R.P.), minister voor de strijdkrachten als Tillon (communist), minister van bewapening, achten de voor gestelde verlagingen te drastisch en ge vaarlijk. Het woord is aan. Canning: Met zijn scherp onder scheidingsvermogen vindt hij zwart niet zoo zwart noch wit zoo heel wit. (Uit: New Morality) De speciale commissie van de Ver. Na- tres, die naar de Ver. Staren was gezon den om een plaats voor definitieve vesti ging voor de organisatie te zoeken, be veelt het gebied van North-Greenwich- Stamford in het uiterste Westen van Connecticut als zetel aan. New York-City wordt aanbevolen als tijdelijke plaats van vestiging, totdat vol doende accomodatie in de permanente plaats van vestiging verkregen is. Het uitgekozen gebied ligt 30 km. ten Noordoosten van New York aan de Long Island Sound. Dertig inwoners van Greenwich-Stam ford hebben in een petitie verklaard, dat de U.N.O. de „schitterende" atmosfeer van de streek zou bederven. „Wij koeste ren geen vijandschap jegens de U.N.O., maar wij zijn van meening dat het vesti gen van de U.N.O. in Greenwich het lan delijke karakter van de streek ernstig zou schaden". De burgemeester verklaarde echter, dat die oppositie „volkomen ongeorganiseerd" is, en dat hij het voorstel van de commis sie toejuicht. Nader wordt gemeld, dat duizenden in woners van Greenwich-Stamford de pe titie hebben onderteekend. De Grieksohe kwestie. De linksche E.A.M. heeft den Veilig heidsraad verzocht een speciale commis sie van onderzoek naar Griekenland te sturen om te constateeren, dat „er geen Huldiging Kardinaal de Jong Het Centraal Distributiekantoor deelt ter voorkoming van misverstand mede, dat z.g. kinderbiscuits niet zonder bon verkocht mogen worden, die zijn verkrijgbaar op de voor rijst aangewezen bonnen. Per bon voor 500 gram rijst zijn 500 gram kinderbiscuits verkrijgbaar. Het ligt in de bedoeling, dat R.K. Ne derland den aartsbisschop, ter gelegenheid van zijn verheffing tot Kardinaal, een buide zal brengen te Utrecht op Donder dag 28 Februari. Op dien dag zal de kar dinaalsbaret plechtig worden overgereikt. Daarna zal de kardinaal een pontificale H. Mis opdragen met assistentie van het geheele episcopaat. Hierbij en bij de daar opvolgende middagfeestvergadering zullen vertegenwoordigers uit het geheele land en uit ieder dekenaat aanwezig zijn. Op 28 Februari zal tevens in alle katho lieke kerken een H. Mis worden opgedra gen tot intentie van den kardinaal-aarts bisschop. Op 10 Februari wordt in alle R.K. ker ken in Nederland een collecte gehouden om een feestgave aan den KardinaaLte schenken. Deze heeft de opbrengst be stemd voor alle door den oorlog getroffen kerken. Jeugdige artilleristen aan den dood ontsnapt Op een duinterrein te Bioemendaa! heeft de politie Zondag een vijftal H.B.S.- scholieren gearresteerd, die daar ter plaat se met een zelf geconstrueerd kanon pro jectielen hadden willen afvuren. Bij dit levensgevaarlijke spel kwam de munitie in het kanon tot ontploffing, waardoor het apparaat uil elkaar sprong. Wonder Britsche vlootbases: boven wonder kwamen de roekelooze knapen er ongedeerd af. Zij zijn na ver hoor weer op vrije voeten gesteld. Eind vorige week heeft de Bloemen- daalsche recherche een zekeren C. v. d. S. uit Haarlem aangehouden, die met een inteekenlijst langs ce deuren ging om, naar hij voorwendde, geld in te zamelen voor een Haarlemsche vrouw, die van al haar bezittingen zou zijn beroofd. De op lichter besteedde het geld ter. eigen bate. Ook in Aerdenhout blijkt hij soortgelijke practijken te hebben bedreven. democratische toestanden bestaan en dat de witte terreur voortduurt". In een Zaterdagavond afgelegde verklaring zegt de E.A.M.. dat „slechts het vertrek der Britsche troepen aan den abnormalen toestand in Griekenland een einde zal maken. De Britsche troepen in Grieken land vormen een bedreiging van den vrede en binnenlandsche veiligheid van Griekenland. Nederlandscli motorschip gezonken. Alle zes opvarenden gered De geheele uit zes koppen bestaande bemanning van het met kolen geladen Nederlandsche motorvaartuig „Rian" van 232 ton is gered, nadat het schip Zondag ochtend na een aanvaring ter hoogte van Ramsey (eiland Man) was gezonken. Bij deze aanvaring was nog een ander Ne- derlandsch schip betrokken nl. het ma rinevaartuig de „Jan van Gelder", dat slechts oppervlakkige schade bekwam. De bemanning van de Rian werd doör de Jan van Gelder aan boord genomen en te Ramsey aan land gezet. De kleurenfilm ill nieuwe banen. Uit New Yorlc wordt gemeld, dat men er in geslaagd is. zwart-wit films door mid- dei van een „kleurenlens" in filmprojectoren en opname-apparaten als kleurenfilms op het witte doek te brengen. Dit procédé, bekend als „Thomaskleur" zal een omwenteling ver oorzaken op cinematografisch gebied en ook de onmiddellijke kleurentelefisie zal er baai bij vinden, verklaart men. E. Phillip Oppenheim overleden. De beleende schrijver van avontuurlijke romans E. Phillips Oppenheim is op tach tigjarigen leeftijd in zijn huis te St. Peter Port in Guersney overleden. Oppenheim heeft meer dan honderd ro mans geschreven. In ons land is misschien zijn bekendste boek „Rijk en geen geld", dat ook als tooneelstuk succes had. Kinderbiscuits niet zonder bon. Vorrink getuigt voor Nederland Drie groepen Nazi-vrienden Zaterdag heeft Koos Vorrink voor het Neurenbergsche tribunaal een krachtig geluid doen hooren over het Nederland sche aandeel in het wereldleed, veroor zaakt door het Nationaal-Socialisme. oZo- wel de aanklager Faure als Seyss' verdedi ger probeerden Vorrink in hun zog te trek ken. maar hij legde een objectieve eu heldere getuigenis af van hetgeen in de vyf voorbije jaren in Nederland gebeurd is. Vorrink splitste de Nederlandsche Duitschgezinden in drie groepen: De ..Blut und Boten'-geloovigen. die heel Holland, voor hun „religie" wilden winnen, de po- litiek-geïnformeerden, die taktloos pro beerden Nederland in Nazi-zin te refor meeren, terwijl de ruïnes van Rotterdam nog rookten, en de intriganten, wier eer ste opzei was, Nederland's nationale een heid te vernietigen, daarbij gebruik ma kende van de meest infame middelen. Deze laatste groep was voor het oog bereid tot samenwerking met de anderen, maar speelde achter de coulissen de ver schillende machtsgroepen tegen elkaar uit. De N.S.B. kreeg tenslotte de sleutelstel lingen in het Nederlandsche staatsappa raat in handen en vereenigde de drie ge noemde stroomingen. Na een overzicht gegeven te hebben van den treurigen gang van zaken, zooals deze werd ingeleid door het Leiderschap van Musseri, verder schreed via de „Ne derlandsche" Waffen SS, de ver-doorge voerde nazificeering van Nederland, de Jodenvervolgingen en tenslotte culmineer de in de gruwelijke massamoorden, bracht de heer Vorrink de moreele terreur naar voren, zooals deze door de Duitschers werd doorgevoerd en uitgestippeld De kunst, de radio, de kerk, het gesprek dit alles werd in het onvrije keurslijf var het Nazidom gedwongen. Maar de gedachte bleef vrij en het verzet op alle gebied was de uitlaatklep van Nederland's vertrapte gevoelens. Nazi-analphabeten. De verdedigers van SA en SS stelden Vorrink vele vragen, maar de getuige bleef bij zijn uitspraken, dat de SS hon derden jonge menschen geprest heeft, dienst te nemen, dat de Nazi's verant woordelijk waren voor de vele zelfmoor den, die onder het Joodsche volksdeel direct na den tienden Mei voorkwamen. Toen een der advocaten bezwaar maakte tegen Vorrlnk's qualificatie „Nazi-anal phabeten" legde de getuige uit. dat een Nazi-analphabeet volgens zijn meening iemgfid is, die boeken verbrand waar de wereld in bewondering voor geknield heeft, die een oordeel velt over een zaak, waar hij geen verstand van heeft Direct na de zititng is de heer Vorrink naar Nederland teruggekeerd. In zijn uiteenzetting werd veel feitenmateriaal gemist, tengevolge van de omstandigheid dat deze getuige op het laatste moment was aangewezen en derhalve niet vol doende voorbereidingen kon besteden aan zijn verklaringen. Ook te Neurenberg bestond geen gelegenheid, om zich be hoorlijk te preoareeren op deze hoogst gewichtige taak. De luchtpost naar West-In<lië zal. te be ginnen met 14 Febr. rechtstreeks gaan. Om de 11 dagen gaat een machine naai' de West er komt er een uit de West naar Nederland. Engeland stelt bases ter beschikking Weerbericht Zaclit weer. Meest matige Z.-W. wind. zwaar bewoiki met tijdelijke opklaringen plaatselijk eenlge regen, temperatuur overdag tusschen 7 en 10 graden. De Evening Standard van Vrijdag be vat het bericht, dat de voornaamste Gibraltar, Malta, Singapore en Hongkong ter beschikking zullen komen van de „wereld-politie" der Vereenigde Naties. Deze bases zul len niet worden overgedragen aan de Vereenigde Naties, doch Engeland zal haar het volle gebruik van deze vlooi en luchtbases. die speciaal in het stra tegische wereldplan staan vermeld, toe staan. Wanneer ook de Veiligheidsraad ge wapende actie tegen een aanvaller zal bevelen zullen „alle leden van de Ver eenigde Naties, speciaal de elf leden van den Veiligheidsraad, opgeroepen worden om hun bijdrage te geven. Waarschijn lijk zijn de Amerikaansche vlootbases op Hawaii en Goeam in den Stillen Oceaan onder het schema begrepen. Rusland zou kunnen bijdragen met vliegvelden in Siberië en de Chineesche regeering met luchtbases in Noord- Centraal- en Zuid-China. Frankrijk zou ook het gebruik van de belangrijke vlootbases Toulon en de vliegvelden van Noord-Afrika kunnen aanbieden. Tij dens de eerste ontmoeting van de mili taire staf-commissie der Vereenigde Naties, welke a s. Maandag begint, zul len de veiligheidsplannen voor ieder deel van de wereld worden uitgewerkt en in een later stadium zullen wellicht de regionale subcommissies ten behoe ve van het Midden- en Verre-Oosten worden opgericht. De zeelieden, soldaten en vliegers, die aan de „wereld-politie" worden verbon den, zullen naar voorgesteld wordt, de uniformen van hun eigen landen dra gen en voorts een epaulette, waarschijn lijk het insigne van de Vereenigde Na ties, een wereldbol met een krans van olijventakken. Volgens de Evening Stan dard zal de militaire siaf-commissio twee maal per jaar wereld-manoeuvres te land, ter zee en in de lucht houden.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1