JiaatceqeCw^ De KW 86 Verzekeringswezen wederopbouw tegen overbevissching der Noordzee Visscherij-zones voor verschillende trawler-typen In ons blad van j.l. Zaterdag vindt men een bericht van den diplomatieken redac teur van het Agentschap Belga over een begin Maart in Londen te houden inter nationale conferentie, waarop alle langs de Noordzee gelegen landen vertegenwoor digd zullen zijn en welke conferentie tot doel heeft, een nieuwe regeling te treffen inzake de visscherijpolitie op de Noordzee. Volgens Belgische bevoegde kringen moet deze regeling verhinderen, dat men weer dezelfde „vergissingen" zou begaan als na den oorlog 19141918. Men weet, dat na den vorigen wereld oorlog de vischstand op de Noordzee zich buitengewoon had uitgebreid.Daarop volg de een te intensieve bevissching met bet gevolg, dat het binnen enkele jaren uit was met den vischrijkdom in deze zee, die omringd wordt door de dichtst be volkte streken der aarde, waar dus haast onbeperkte hoeveelheden visch een weg naar de magen van een paar honderd millioen menschen konden vinden. Het denkbeeld van Belga, om visch- zönes af te bakenen voor de verschillen de types van vaartuigen, bepaald naar hun trekkracht is vermoedelijk het schema, opgemaakt door den heer Verbanck, voor zitter van de Vereenigde Visschers-Ree- ders te Ostende en door hem op een on langs in genoemde visschershaven gehou den vergadering bekend gemaakt. De zönes gelden natuurlijk voor de Belgische visschers, maar het is ook voor de Ne- derlandsche interessant, te weten hoe deze deskundige zich de verdeeling der visch- gronden indenkt. Hij begint met de „uit- paling" van de zóne voor de kleine kust- visschersvaartuigen beneden 50 P.K. en wil deze beperken tot een kuststrook ter breedte van 20 mijlen tusschen Griz-Nez en Westkapelle. Voor de schepen van 50— 119 P.K. reserveert hij het gebied tusschen 0 gr. West en 53 gr. N.. voor die van 120 199 P.K. de Fransche kust tot Ouessant, de Engelsche Zuidkust tot de Bishops, voor die van 200239 P.K. de Fransche kust tot Ouessant, Bristolkanaal en Car digan-Bay (Wales), Zuid-Ierland (gebied van Dublin tot Cork), Noordzee tot de lijn van Duncansby Head naar Hansholm (De nemarken) van 240—299 P.K.: Zuid-Ier land tot Fastness, Iersche Kanaal en Cly de, Spanje en Portugal, Noordzee tot de lijn van DuncansbyHead naar Hansholm, 300—399 P.K.: kusten van Ierland, Clyde en Minch, Kanaal, Spanje en Portugal, Marocco, Noordzee tot de lijn Duncansby- Head naar Hansholm, 400600 P.K.: o.a. Noorwegen tot 63 gr. N.B. Afrika tot 25 gr. N.B.. IJsland in de zomermaanden en boven 600 P.K.: IJsland, Witte Zee, Noor wegen, Afrika, enz. Indien er dienaangaande een internatio nale regeling tot stand zou komen en ook wanneer er eindelijk overeenstemming zou worden bereikt over de maatregelen tot beteugeling der pufvisscherij, zou er voor het toezicht op de naleving van al die maatregelen een uitgebreid politieto- zicht noodig zijn. Ook de Moray Firth. De kustvisschers van de Moray Firth hebben sinds onheuglijke tijden geklaagd over de schade, die aan de visscherij ver oorzaakt wordt door buitenlandsche (voor al Nederlandsche) stoomtrawlers. Deze binnengesleept door de KW 38 En hoe men van den nood een deugd maakte De groote motorlogger Sumatra KW86 van de reederij C. V. voorheen C. den Duik te Katwijk aan Zee, was j.l. Maandag ter visscherij vertrokken. Door het slechte weer kon eerst j.l. Donderdag met vis- schen worden begonnen. Toen er twee trekken waren gedaan, verloor de logger zijn schroef. Per radiotelefoon werd hulp ingeroepen en spoedig was de Bertha KW 38 van dezeifde reederij ter plaatse, die Zaterdagmorgen de „86" behouden in IJmuideri binnenbracht. Als er geen toeval bestond, zou de log ger moeten dokken om zich een nieuwe schroef te laten aamneten, maar het toeval wilde in dit geval, dat er aan de halkade een drijvende bok lag, die gebruikt wordt bij de herstelling van de schade, geleden door de bombardementen. Deze of gene had een helder oogenblik; hij meende, dat zoo'n drijvende bok, -waarmede eenige tientallen tonnen gewicht opgeheschen kunnen worden, ook wel het achterschip van een logger omhoog kan krijgen. Er werd gezocht en op papier althans gewogen en men kwam tot de conclusie, dat het wel zou gaan. En het ging. Het achterschip werd in de hijschlouwen gehangen, de baas comman deerde: hijschen! en langzaam maar zeker kwam het achterschip van den logger omhoog. Toen de schroefas „droog" was klonk het commando: stop! en zoo kon men het verloren onderdeel, zonder het welk zelfs in dezen tijd van geheimzinnige krachten een vaartuig wanneer het ten minste geen zeilen heeft niet voortbe wogen kan worden, door een ander ver vangen, zonder dat er een droogdok bij te pas behoefde te komen. Dank zij dit ei van Columbus kan de logger spoedig weer naar zee vertrekken. vischrijke baai wordt in bepaalde tijden druk bevischt, maar alleen door niet- Engelsche trawlers, want voor deze is het visschen in de Firth verboden. Geen wet is er echter, die het aan niet-Engelschen kan verbieden, zoolang ze maar buiten de 3-mijls-zöne bleven. En dat is het nu, waarom de visschers van Buckie en Banff al sedert jaren gevraagd hebben. Terwijl Engelsche trawlers, wanneer ze in de Moray Firth visschen, als strooper6 wor den beschouwd en zich blootstellen aan een zware boete, moet men de buitenlan ders ongemoeid laten. Zal ook deze kwestie eindelijk geregeld worden? Zullen de Engelschen ter confe rentie zooveel gewicht in de schaal kun nen leggen, dat de sedert 1882 vastgestelde 3-mijls-zöne plaatselijk verder zeewaarts wordt uitgebreid? Feitelijk berust de territoriale grens van 3 mijlen op een verouderd principe, want zij werd vermoedelijk op deze breedte vastgesteld, omdat in 1882 3 mijl de uiter ste dracht was van een kanon. Buiten deze grens kon men de visschers toch niet beschermen. Een kanon draagt thans wel iets verder dan 3 mijl Even voorstellenElly, Dicky. Itini en Han, de Zwolsehe vierling, die 6 Febr. a.s. haar derde verjaardag viert. (P) Export van haring naar Palestina. Door de stichting export van visch te Vlaardingen is wederom een groot kwan tum haring verkocht voor export naar Palestina en wel 2750 Schotsche vaten met een netto-inhoud van 120 kilogram. Dit kwantum zal worden afgeleverd in heele en halve Schotsche tonnen en wor den gepakt door exporteurs te Vlaardin gen, Scheveningen en Katwijk. De waarde bedraagt 28.000 pond ster ling. Hergroepeering Chr. Historische Unie. In het Patronaatsgebouw aan den Zee weg wordt Maandag 11 dezer een bijeen komst gehouden, belegd door een commis sie van oud-leden der Chr. Historische Unie, waar een bespreking zal worden ge houden over de hergroepeering der Unie. De vergadering is toegankelijk voorkleden en -geestverwanten. Marktbericht van Zaterdag. J.l. Zaterdag waren aan den afslag 4 stoomtrawlers en 3 motorloggers, waarvan twee met een afgebroken reis. Aangevoerd werden o.m. 44375 K.G. kabeljauw, 26470 K.G. schol, 5890 K.G. wijting, 3400 K.G. tong en 2922 K.G. kuit. Toch nog besommingen. Ons zijn de volgende besommingen be kend: Oostzee 18.200, Knikker f 18300, Amstelstroom f9200, Geziena VL80 f 9020, KW38 f 609, KW86 f 599, KW175 f 4359. Een kerk wordt afgebroken. Reeds eerder schreven wij iets over de groote schade, die de Gereformeerde Kerk aan de Burgemeester Rambonnetlaan in de oorlogsjaren heeft opgeloopen. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat het her stellen van het gebouw ongeveer even veel zou moeten kosten als de kerk nieuw heeft gekost. Indien dit juist is, zullen de reparatie kosten thans wel veel meer bedragen, want ofschoon er geen Duitschers meer in komen, gaat het sloopen zijn gang: ruiten en al het andere, wat eT nog heel aan en in is, wordt vernield.... door de jeugd, die er vrijen toegang heeft. Het is droe vig te zien dat dit nieuwe en fraaie ge bouw zoo vernield wordt, dat straks mis schien alleen nog de muren overeind staan. Een beetje toezicht zou niet verkeerd zijp. Remmingwerken beschadigd. Het 5500 ton metende Noorsche m.s. Tay yang, dat Zondagmorgen alhier ledig van Oslo arriveerde, om in Amsterdam eenige reparaties te ondergaan, is, terwijl het met assistentie van twee sleepbooten naar de middensluïs opvoer, tegen de remming, wc-rken gevaren, waardoor deze bescha digd werden. Het moeilijk bestuurbare schip werd met assistentie van 4 sleep booten naar Amsterdam gebracht. D.C.O verloor van Gez. Samenzijn D.C.Y. heeft hgaar eersten wedstrijd in den herkamp om het damkampioenschap van Noord-Holland met 812 van het Amsterdamsche Gezellig Samenzijn ver loren. V.S.V.-Xerxes 5-7. Onder de slechtst denkbare omstandig heden hebben VSV en Xerxes dezen, voor de onderste plaats op de competitierang lijst zoo belangrijken wedstrijd moeten spelen. Desondanks vertoonden beide elf tallen nog vrij behoorlijk voetbal. Xerxes won dezen kamp die wel zeer af wisselend was, zelfs spannend en dikwijls vermakelijk voor de weinige toeschou wers, door de meest fantastische caprio len der spelers, vooral op het geleidelijk onbespeelbare middenveld. Het hopeloos falen van den VSV-doelman Akkerman drukte zijn stempel wel zeer op den ge- heelen wedstrijd en telkenmale waren zelfs de tegenstanders verwonderd over de onnoozelste balletjes die hem nog te machtig bleken te zijn. Dat Xerxes zoc dikwijls voor het VSV-doel kon komen is de schuld van de wel ijverige maar min stens een klasse te kort schietende VSV- middenlinie. Zij kon een lesje nemen aan den Rotterdamschen rechtshalf Barzilay. De successen die VSV in dezen wedstrijd in den vorm van 5 goals boekte ontston den door het onvermoeide werken van Balvers en Van Onselen; behalve het eerste Velser doelpunt, waarvoor Van Dongen den grondslag legde en v. d. Gevel Sterk's fraaien voorzet inschoot. Na dit doelpunt pakte Xerxes wat beter aan en weldra had Rijshouwer succes (11). Direct daarop volgt weer met succes een aanval op het-VSV-doel (12). Er wordt nu een poosje zoo goed mogelijk gemod derd en als bij een Xerxes-aanval de VSV-backs onvoldoende ingrijpen heeft Westerink weinig moeite den /stand op 1—3 te brengen. Daarna neemt VSV het spel geheel in handen. De tweede helft vertoont aanvankelijk eenzelfde beeld, doch nu is het Van On selen die de roos wel weet te treffen (2—3). Rijshouwer vergroot hierna op fraaie wijze Xerxes' voorsprong tot 24, en bij den volgenden aanval is het al 25, nu door Wilkes. Niettemin houdt Balvers er bij VSV den moed in door een goed goaltje, (3—5) en dan eischt het veld zijn eerste offer want Van der Lugt moet den strijd staken. Van der Kuil vervangt hem. Blijkbaar wil VSV nu Xerxes imiteeren in het tempo van goals maken want bin nen een enkele minuut is het 45 door Van de Gevel die als rechtsbuiten soms aardig werk doet. Maar dan is Akkerman weer zoo vrien delijk Kok, den Rotterdamschen linksbui ten twee handjes te helpen (46 en 4—7). De stemming in en buiten de lijnen lijdt er evenwel niet onder en als Van Onselen er ten slotte een 12e doelpunt aan toe voegt, komt met een stand van 57 een einde aan een wedstrijd waarvan men het duplicaat niet spoedig zal terugzien, waar in het aan spanning niet heeft ontbroken en waarin scheidsrechter Slingenberg meer moeite had met het terrein dan met de spelers. De Velser clubs. De Terrasvogels haalden het stoute stuk je uit, door HRC op eigen terrein een puntje te ontfutselen. Bunschoten en Hey- lig waren afwezig, maar het backstel De RuyterRöbken heeft of uitnemende wijze van zijn aanwezigheid blijk gegeven. Het zat HRC in dezen wedstrijd in zooverre mee, dat na de rust, toen zij tegen storm en regen zou moeten spelen, de elemen ten hun leven gingen beteren. Een tweede bof voor de Heldersche club was, dat Schoone vlak voor het einde, alleen voor het doel staande, hard te^en de lat schoot. De 00 eindstand geeft de verhouding goed weer. In storm en regen liep Kinheim tegen DEM wel zeer lauw van stapel. DEM met zijn midvoor en invaller-rechtsbuiten vormde een gevaar voor de Kinheimers. Desondanks maakten dezen na 9 min. het eerste punt. Balcontröle werd onmogelijk. Het slappe spel vooral van de verde digingwerd Kinheim noodlottig: na 25 minuten maakte de DEM-rechtsbuiten ge lijk. Nog voor de rust echter maakten v. Kuilenburg en Huib Groeneveld er 31 van. Na de hervatting gaf Kinheim zich meer, doch de partijen wogen vrijwel tegen elkaar op. Een 4e doelpunt van H. Groeneveld werd wegens buitenspel niet toegekend. IEV werd in Castricum door Vitesse ge slagen, dat waarschijnlijk meer aan het veld gewend is. Het is onverklaarbaar, dat een dergelijk zwem- en modderbad als voetbalterrein goedgekeurd werd. Voorts was IEV gehandicapt, doordat zij met 4 invallers moest spelen. Zij werkte echter hard om deze belangrijke ontmoeting te winnen. Uit een penalty scoorde Vitesse indirect haar eerste punt en haar uitste kende rechtsbuiten was de hoofddader van de twee volgende punten (na de rust). IEV gaf het toen nog niet op, doch v. Weenen verraste keeper v. Tunen, die voor no. 4 moest zwichten. Met 4—0 kwam dus het einde, nadat 2 IEV-ers wegens blessures het veld hadden moeten rui men door dit ongezonde modderspel. Een schriftelijke cursus o. 1. v. J. v. d. Plas, waarin alle belangrijke on derdeden (o.a. ook acquisitie en ad ministratie) v. h. verzekeringsbedrijf worden behandeld. Vraagt inlicht, bij DE LEIDSCHE0NDERWIJSINSTELLIK8EN A f tlHandelswetenschappen Joli. de Wiltstraat 326-330, Leiden Adv. VVB had op eigen terrein weinig moei te met den hekkesluiter Alkmaar. De gastheeren, die keeper Michel en links binnen Hoen misten, speelden de eerste helft met regen en wind tegen, doch had den het gpel volkomen in handen. Voor de rust zorgde de rechtsbinnen voor het eerste doelpunt. Na de rust was VVB voortdurend in den aanval tegen een moedig volhoudend Alkmaar. De beide binnenspelews scoorden nog drie maal. De Alkmaarders wisten de eer nog te redden. Eindstand 41. Velsen speelde een vanwege het slechte weer, bekorten wedstrijd tegen BMT en verloor met 01. Velsen 2—Haarlem 3 werd gestaakt met een 21 stand voor Velsen. __i VELSEN In Mei begint de Belangrijke zaken zijn er besproken in de conferentie, die j.l. Vrijdag ten ge meentehuize werd gehouden, bij welke conferentie, zooals men weet, de minis ters van Binnenlandsche Zaken en van Openbare Werken en Wederopbouw, de Commissaris der Koningin J. E. baron de Vos van Steenwijk en andere hooge auto riteiten aanwezig waren. Voorts werd een belangrgke mededee- ling gedaan, zoo vernamen wg van be voegde zijde, n.I. dat in Mei a.s. een begin zal worden gemaakt met den wederop bouw. De eerste woningen zullen op ver schillende plaatsen in de gemeente worden gebouwd. Tevens vernamen wij, dat de ministers hun tevredenheid hebben betuigd over de snelle wijze waarop het puin was opge ruimd. alsmede over de voor deze puin- opruiming gemaakte kosten. Bestelauto botst tegen militaire truck. Zaterdagavond omstreeks 11 uur is op den Amsterdamschen weg' een bestelauto uit Beverwijk in volle vaart tegen een stilstaande militaire truck gebotst, die onverlicht op den weg stond. De bestel wagen werd ernstig beschadigd. De in zittenden, de bestuurder en een dame, lie pen letsel op. De bestuurder, die een gat in het hoofd had, kon na verbonden te zijn naar huis terugkeeren. De dame moest echter met een lichte hersenschud ding Ln het Ziekenhuis worden opgenomen. De militaire wagen is onmiddellijk na het ongeluk doorgereden. Het is de politie echter gelukt dezen ea de inzittenden op te sporen. SANTPOORT Opera-concert. Onder auspiciën van de vereeniging „Muiderslot" gaf het Noordh. Opera-Gezel schap Zaterdagavond voor een stampvolle zaal in ..De Weyman" een operaconcert. De directeur van genoemd gezelschap leidde zijn quintet in als „een nieuw, jong gezelschap, dat de opera-kunst wilde brengen in al de lagen van de Nederland sche bevolking. Het Noordh. Opera Ge zelschap wil trachten den menschen waar deering voor de opera bij te brengen, doch het voelt, dat het daarin alleen zal slagen, wanneer zijn werk goed is. Het mocht een goede gedachte van den heer te Slaa heeten elk nummer in te leiden, waardoor zij, die van opera's weinig af wisten, het ten gehoore ge brachte beter konden begrijpen, ook al werden alle nummers in de oorspronke lijke taal gezongen. Het programma vermeldde soli, duetten en quartetten o.a. uit de opera's „La Forca del destino" van Verdi, „Frei- schütz" van Von Weber, „Samson en Da- lila" van Saint Saëns, „La Bohème" van Puccini, „Butterfly" van Puccini, „Mar tha" van Von Flotow. „Mignon" van Tho mas en „Carmen" van Bizet. Ze werden ten gehoore gebracht door de dames Truus Moriën (sopraan). Lya Wit (alt) en de heeren Jaap Kemker (tenor) en Joh. te Slaa (bas), aan den vleugel begeleid door Frans Pielage. We gelooven stellig, dat dit muzikale gezelschap er èn door z'n mooi stemmen- materiaal èn door zijn voordracht en ge lukkige keuze der nummers in geslaagd is den talrijken aanwezigen waardeering voor de opera-kunst bij te brengen. Aan dachtig toch werden de diverse nummers beluisterd en telkenmale klonk een krachtig applaus, dat na het Nolturno- quartet uit „Martha" aangroeide tot een ware ovatie. Fietsendieven op het pad. Het komt nog herhaaldelijk voor, dat men rijwielen onbeheerd laat staan. Zoo zijn Zondagmorgen twee fietsen, die on beheerd voor een kerk stonden, gestolen»

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3