IJmuider Courant Misère Nog geen accoord mzake Griekenland Indonesische onafhankelijkheid ÜOe Jam-guiiR No. 18247 Bureaux: Kennemerlaan 154. IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur; Robert Peercboom Dinsdag Februari IIM9 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 et per kwartaal f 4. HET gaat nog steeds niet goed met de zuivering en berechting in Neder land. Daar is in vele bladen, ook in dit, al herhaaldelijk over geschreven. Er zijn ettelijke bezwaren naar voren gebracht. Het heeft bitter weinig uitgewerkt, be halve dan dat van regeeringszijde meer malen erkend werd, dat de bezwaren ge grond waren. Met die erkenning alleen komen wij niet verder. Wat wordt eraan gedaan? Er is voor de bladen, die er zich voor interesseeren, geen ander middel dan op het aambeeld te blijven hameren, een werkzaamheid die de Franschen uit drukken in de woorden „frappez. frappez toujours" en die vanouds tot de taak van de Pers heeft behoord. Tot de bladen die er zich warm voor maken behoort Je Maintiendrai, het weekblad van de Nederlandsche Volks beweging, tot welker leiders de minis ter-president behoort. In een hoofdartikel heeft dit blad weer een aantal krasse feiten opgesomd en een aantal scherpe conclusies getrokken. Het constateert, „dat wij ons met de zuivering en' be rechting op een hellend vlak bevinden: op het hellena vlak naar juist dezelfde rechteloosheid, als wij tijdens de jaren van onderdrukking zoo bitter hebben ervaren en waarvan wij met de bevrijding definitief hoopten verlost te zijn. Wij geven ons over aan illusies wanneer wij meenen, dat er op het oogenblik rechts zekerheid en rechtsgelijkheid in Neder land bestaan. Zoowel met de arrestatie als met de vrijlating van verdachten ge beuren de meest willekeurige dingen. Groote schuldigen blijven vrij of komen vrij, kleine schuldigen worden gearres teerd. komen niet vrij of kunnen hun zaak niet behandeld krijgen. De behan deling van zuiveringsgevallen door be- roepsgenooten, zooals in de kunstwereld of in het bedrijfsleven, wordt vertroebeld doordat allerlei andere, vaak persoonlij ke motieven daarbij een rol spelen. Bij de eene groep worden veel strengere maatstaven aangelegd dan bij een ande re. Wanneer ten aanzien van dit heele vraagstuk geen andere weg mogelijk is dan de tot nu toe gevolgde, zeggen wij: zet er vandaag aan den dag een streep onder. Wij weten, dat zulks een ernstige onbevredigdheid achter zou laten. Maar het onrecht, dat hierdoor zou geschie den. zou minder zijn dan wat we nu da gelijks om ons heen zien gebeuren en toenemen. Wij gelooven echter niet, dat het niet anders kan. Hetgeen wij tot nu toe al te zeer hebben gerpist is een duidelijke lijn, doortastendheid bij de uitvoering en zonder pardon optreden tegen alle fouten en alle corruptie" Dit alles zegt het orgaan van de groep van den minister-president. Het ver klaart, geen voorstander te zijn van een politiek van alles vergeten en vergeven tegenover werkelijke landverraders en collaborateurs. Neen, natuurlijk niet. Wie is dat wel? Maar het zou willen dat ergens een duidelijke grens zou worden afgebakend en gezegd zou worden: hier houdt de zuivering op. Onze kindskinderen zullen nog aan het zuiveren zijn als, zoo als geschied is, een paar man zich vier of vijf dagen bezighouden om een dossier samen te stellen over een vrouw, die ge trouwd was geweest met een Duitscher en die haar radio-toestel had ingeleverd, maar tegen wie overigens geen enkele concrete aanwijzing bestond, dat zij iets' verkeerds had gedaan, dan een aantal flodderpraatjes van een paar booze buren. Ja. Ik zit niet zoo dicht bij het vuur als het orgaan van de Volksbeweging van minister Schermerhorn en als ik waar neem hoe dit zich gedraagt als de roepen de in de woestijn voel ik mij dus niet erg hoopvol. Maar .joch zou ik ook nog eens willen vragen:waarom ter wereld be paalt men de zaak niet tot de ernstige gevallen, waarin iedereen bestraffing eischt en trekt men geen grens? Het zou hei enorme voordeel meebrengen dat men eindelijk den toestand kon overzien, zich baseeren op een beperkt aantal medewer kers en beletten dat er lieden door de mazen van het net glipten. Het zou voorts de rust en het vertrouwen in den lande, die bij den huidigen toestand ondermijnd en geschaad worden, herstellen. Niet lan ger zouden, zooals nu, tallooze menschen in hun werkkracht vertamd worden door de volkomen onzekerheid, wat hen en hun gezinnen nog wel boven het hoofd mag hangen. Die menschen zijn meestal slap in hun optreden geweest. Sommigen heb bers uit angst voor hun gezin fouten be gaan Maar het zijn geen N.S.B.'ers. geen landverraders, geen collaborateurs. Het zijn menschen die de Duïtschers haatten en vreesden. Hun vrees leidde tot de fou ten Men moet daarbij in vele gevallen in aanmerking nemen dat het een afschuwe lijk dilemma is, te moeten kiezen tussehen de veiligheid van zijn gezin en de juiste houding ten aanzien van het vaderland- sche belang. Bovendien: waar is de grens? Wat is her criterium? De regeering in Londen heeft het nooit doen weten, ter wijl zij nieuwe strafbepalingen schiep- Als zij aanwijzingen had gegeven, lijnen vastgesteld, als zij de bevolking eenige leiding in deze dingen had verstrekt, zou veel van de huidige misère voorkomen zijn. Nu zijn er nog geen duidelijke lijnen, er wordt nog niet in deze zaak geregeerd en dé een na den ander geeft maar uiting aan de vrome hoop, dat wij op den duur wel naar den rechtsstaat zullen terug- De „Oranjefonteln" arriveerde in de RoUerditruselie lia aantal repatrieereiMleJi uit Indië. Sovjet-motie bevredigde Bevin niet De onvruchtbaarheid van de discussie belette den Veiligheidsraad, in zyn zitting van gisteren te vorderen met de behande ling van de Grieksche kwestie. Het debat werd geopend met een verklaring van den Anierikaanschen gedelegeerde Stettinius, dat de aanwezigheid van Engelsche troe pen in Griekenland geen gevaar oplevert voor den wereldvrede en dat de Veilig heidsraad niet juist zou handelen, wan neer hy in dezen stappen zou ondernemen. De afgevaardigden van Frankrijk, Austra lië en Polen sloten zich hierby aan. Bevin ging voort met de Russische be schuldigingen te ontzenuwen en zeide. dat het voor een vlotte regeling van inter nationale zaken beter ware. wanneer klachten, zooals de Russische afgevaar digde die ter vergadering had laten hoo- ren, via de gewone diplomatieke wegen ter kennis van de Britsche regeering wa ren gebracht. Daar liep Bevin niet in Vlsjinsky zeide, dat de Sovjet-regeering genoegen zou nemen met de verklaring, dat, in verband met de Britsche toezeg ging, dat de Engelsche troepen na be ëindiging van hun taak zouden worden teruggetrokken, de Raad van oordeel is, dal de kwestie afdoende is behandeld. Bevin weigerde dit aanbod der Sovjet delegatie. Hij eischte een duidelijke ver klaring, dat de aanwezigheid van Brit sche troepen in Griekenland geen bedrei ging voor den vrede vormt. De motie zooals Visjinsky die voorstelde beteeken- de, dat de klacht der Sovjet-regeering erkend is en dat Bevin, als resultaat dei- discussies, bereid was de Britsche troepen terug te trekken. ,:Ik ben niet zoo kin derlijk, dat ik daar in loop", aldus Bevin. Nieuwe Oostenrijksche plannen voor Zd. Tirol De Oostenrijksche minister van Buiten- landsche Zaken. dr. Gruber, heeft volgens den Amerikaanschen nieuwsdienst in Duitschland bekend gemaakt, dat de Oostenrijksche regeering na het verzoek tot het houden van een referendum in een gedeelte van Zuid-Tiroi zich in een nota tot de Geallieerden heeft gewend, waarin politieke en economische maat regelen, die zij zou toepassen indien het resultaat van de stemming gunstig zou zijn voor Oostenrijk, worden aangegeven Oostenrijk zou bereid zijn om met Italië betreffende Italiaansehe electriciteitsbe- drijven tot een overeenstemming te komen en verder zou zij bereid zijn mede te wer ken aan het tot stand brengen van een vrijhandelszone aan de Donau. Meer massagraven ontdekt Naar radio Moskou bericht, heeft men in Lansdorf (Silezië) massagraven ontdekt, waarvan sommige meer dan dertig voet diep zijn, gevuld met de lijken van on geveer 190.000 Russische, Poolsche, Fran- sche en Engelsche krijgsgevangenen, die in rijen van 10 en 12 op elkaar gelegd zijn. Op grond van een medisch onderzoek ver moedt men, dat de gevangenen öf wer den doodgeschoten óf door volledige lichamelijke uitputting, ziekte of marte ling stierven. Het stoffelijk overschot van de lijken is opnieuw onder groote belang stelling plechtig ter aarde besteld. keeren. Laat men drie hoogstaande juris ten, die bovendien mannen met bestuurs- ervaring zijn, aanwijzen om de zaak tot een oplossing te brengen. Laat men hun vol macht geven. Waarom niet? Laat men iets doen! Dit Ls een misère. R P- De vergadering werd vervolgens eenige minuten geschorst voor het opstellen van een bevredigende motie, doch na de her opening liep de discussie weer vast, aan gezien men over de bewoordingen van de motie niet tot overeenstemming kon ko men. Daarop werd de zitting tot a.s. Dins dagavond verdaagd. Syrische en Libaneesche nota De Syrische en Libaneesche delegaties by de U.N.O. hebben definitief instructies van hun respectieve regeeringen ontvan gen om een nota te overhandigen, waarin het standpunt der beide regeeringen in zake het terugtrekken van vreemde troe pen uit den Levant wordt uiteengezet. De nota zou gisteravond aan den Veiligheids raad overhandigd worden. Het woord is aan. Kardinaal de Retz: Uil niets blijkt oozeer een degelijk oordeel als uit het vermogen, tussehen groote kwaden te kiezen. (Uit: Mémoires) Opstand tegen Franco? José Giral, de minister-president van de Spaansche republikeinsche regeering in ballingschap, heeft tijdens een pers conferentie te Washington verklaard, dat minstens 40.000 gewapende guerillaslrij- ders in Spanje gereed staan om actief op te treden „wanneer alle vreedzame middelen om het regime van Franco om ver te werpen zijn mislukt." Hij zeide, dat zijn regeering verwacht spoedig door de Sovjet-Unie te worden erkend. Giral ver trekt a.s. Donderdag naar Parijs. Franscli communist legen sterke ontwapening De Fransche communistische minister voor de bewapening, Charles Tillon. heeft zich in een lange redevoering te Cher bourg voor de arbeiders in de wapen fabrieken gehouden ter gelegenheid van het hijsohen van de Fransche vlag bij da overdracht van acht voormalige Duitsche oorlogsschepen die Frankrijk van Enge land ontvangt, sterk tegen ontwapening uitgesproken. „Onze bondgenooten". al dus Tillon, „zullen eerbied voor ons heb ben. indien we sterk blijven, en we wil len hen tot bondgenooten hebben, niet tot beschermers." Financieele moeilijkheden achtte de minister geen reden afstand te doen van de gezaghebbende positie, die Frankrijk in de wereld inneemt, hetgeen z.i. zou geschieden door vermindering der bewapening. Tillon wordt gesteund door den minis ter van het leger, Edmund Michelet, ett de geheele Generale Staf. Deze kwestie zal ongetwijfeld ter sprake komen op de eerste zitting van het kabinet, die heden wordt gehouden. Het onderwerp is na melijk de verlaging van het begrootings- tekort, waarbij verwacht mag worden, dat men vooral het militaire budget sterk zal willen verminderen. Australische Parlementsleden over Het embargo op Ned. schepen in Austra lische havens is het gevolg van wanbegrip, aldus de meening van twee Labour-parle- mentsleden voor Queensland, de heeren J. J. Healy en J. A. Turner, die op het oogen blik aan Ned.-Indië een bezoek brengen. Zij deelden mede, dat ze getroffen waren door de verwoestingen, tijdens de Japan- sehe bezetting op Celebes aangericht. Hun verklaringen, die in de Australische kran ten is opgenomen, luidt: ..Wij zijn ernstig bekommerd over het feit, dat de opvattin gen van een slecht ingelichte minderheid de betrekkingen tussehen Australië en het belangrijkste nabuurland in nadeeligen zin hebben kunnen beïnvloeden. De onaf hankelijkheid der Indonesiërs is niet alleen onmogelijk, maar bovendien zeer gevaar lijk voor Australië. De Indonesische lei ders zijn collaborateurs. Wanneer aan deze menschen gezag wordt gegeven, beteekent dit voor de Japanneezen een stimulans, om over enkele jaren deze welhaast aan Australië grenzende gebieden Opnieuw binnen to dringen". De toestand op Java. Batavia: Het officieele communiqué meldt, dat een aanval is uitgevoerd in het gebied van Matran. Men heeft twee gewe ren. wat munitie en een zelfgemaakte gra naat gevonden. Vier verdachten zijn ge arresteerd. Buitenzorg: Uit een Jaoansche op slagplaats te Soekaboemi zijn O a. 16 vrachtwagens rijst naar Buitenzorg ver voerd. Uit Bandoeng is geen nieuws ge meld. S erna rang: In de omgeving van de heuvels bij Gombel heeft eenige activiteit plaats gehad. Op Ooct-Java zijn de Britsche stellin gen hij Tebel ten Zuidwesten van Soera- baja beschoten. Er zijn geen slachtoffers te betreuren. Bij de beschieting van de Britsche artilleriestellingen ten Oosten van Bringkang door mortiervuur van de Indonesiërs zijn drie Britseh-Indische sol daten gewond. De nieuwe Geallieerde opperbevelheb ber luit.-gen Sir Montague Stopford zal aan het einde van deze week een reis langs alle Britsche troepenafdeelingen op Java beginnen. Volgens den Geallieerden inlichtingen dienst zouden twee Indonesische autoritei ten door schoten van Nederlandsche ma riniers doodelijk gewond zijn. Het hoofd kwartier der Ned. Marine bevestigt dit bericht in zooverre, dat het verklaart dat geen mariniers, doch matrozen de schul digen zijn. Zij zijn ter onderzoek gear resteerd. De vertegenwoordigers van 1,2 millioen Chineezen op Noord-Sumatra hebben te legrafisch aan Sjahrir doen weten. zij erop vertrouwen, dat de Rupublikei he regeering geen compromis zal sluiten met de Nederlanders inzake de onafhankelijk heid. Op 6, 7 en 8 Februari zullen alle leiden de republikeinsche autoriteiten op Java en Madoera te Soerakarta bijeenkomen, op het tijdstip, dat premier Sjahrir te Djok jakarta aanwezig ls. (Un. Press). De Alcantara vertrokken. Bij het vertrek naar Nederland van het m.s. Alcantara, hedenochtend om 11 uur, mot 2461 evacuees, die -sinds hun evacuatie uit Java en Sumatra in Singapore verble ven. hebben zich aan de Sporasmainwerf roerende tooneelen afgespeeld. Het schip zal slechts in Colombo en Suez aanleggen en daarna, indien moge lijk, regelrecht naar Rotterdam door varen. Weerbericht Geldig tot Woensdagavond. Rustiger weer. Meest matige wind tus sehen Zuid-West en Noord-West. Gedeel telijk bewolkt. Plaatselijk nog een enkele regenbui. Iets minder zacht. Later toe nemende bewolking. Visch mag bon vrij verkocht worden. Als de plaatselijke distributie- dienst liet wensehelijk oordeelt Naar wij vernemen heeft het Bedrijf schap voor Visscherijproducten in den Haag, dat ten aanzien van de visch- distributie indertijd met de verschillende gemeentebesturen de noodige regelingen heeft getroffen, thans aan de gemeente besturen meegedeeld, dat versche visch bonvrij mag worden verkocht. Indien de plaatselijke omstandigheden het noodig maken kan men echter het distributie systeem handhaven. Het overige deel van het distributie stelsel, zooals de verzending van de vang- plaatèen naar de verdeelcentra in de ver schillende distributiekringen alsmede de maximumprijzen blijft echter gehand haafd.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1