Tegen corruptie van ambtenaren Sport in het Kort Avonturen Kinderen en lucifers De Trolley-bussen Nadere bijzonderheden over het plan Onze lezers weten, dat in 1944 door 'Openbare Werken te Haarlem, in samen werking met de N.Z.H., een plan is opge maakt voor trolleybussen, ter voorziening in de behoefte van het stadsverkeer en de communicatie met de omliggende ge meenten. Dan zou de tramlijn Haarlem- NoordHeemstede komen te vervallen. Over dit plan worden thans voorloopige onderhandelingen gevoerd tusschen de gemeenten Haarlem. Heemstede en Bloe- mendaal. Wij hebben reeds gemeld, dat Bloemendaai gec-n bezwaar heeft tegen trolleybussen, Heemstede daarentegen heeft bedenkingen en voeit meer voor autobussen. Bij besprekingen is wel gebleken, dat als inderdaad een concessie aan de N.Z.H. ge geven wordt, voor trolleybussen, het eenige jaren (3 tot 5 jaar werden ge noemd) zal moeten duren, voor de ex ploitatie zal kunnen beginnen. Intusschen is het van belang iets naders mede te deelen over de trolleybussen. Dit eigenaardige vervoermiddel is half tram, half autobus. Van boven tram, omdat er spandraden zijn, van onderen autobus, daar de rails ontbreken. Als de draden midden boven een weg gespannen zijn kan de bus uitwijken over een totale •breedte van 9 Meter. De trolleybus is een uitvinding van Max Schiemann. De eerste bus werd in gebruik genomen in 1891 in Duitschland. Vooral na den vorigen wereldoorlog werd het systeem elders toegepast. In 1939 waren er 90 steden in Europa met trolley busbedrijven. waarvan 35 in Engeland, 18 in Italië en 12 in Duitschland. In Nederland vindt men deze bussen alleen in Gronin gen (sinds 1927). In Rome en Milaan v«jdt een type tweelingbus, die 135 a 150 pas sagiers vervoert. In het Haarlemsche plan zijn 4 lijnen Vdpr de trolleybussen ontworpen: Lijn I: Bloemendaaistation Haarlem st idscentrumHaarlem-ZuidHeemstede. Lengte 9 55 K.M. Lijn II: Oostelijk gedeelte Haarlem- Noordstationstadscentrum Haarlem- Zuid-Oost. Lengte 7.95 K.M. Lijn III: Westelijk deel Haarlem-Noord stationstadscentrumWestelijk deel van Haarlem-ZuidNoord-Westelijk deel van Heemstede. Lengte 9.50 K.M. Lijn IV: RamplaankwartierOverveen— (stadscentrumTurfmarkt. Lengte 5.25 K.M. Later als de nieuwe brug over het Noorder Buiten Spaarne klaar is wil men die lijn doortrekken. Voor de exploitatie heeft men gedacht aan zoogenaamde trambussen, met een'af zonderlijken in- en uitgang. Daarmee kunnen 60 passagiers vervoerd worden. Er zouden een bestuurder en een conducteur op komen. De maximum snelheid zal 55 K.M. per uur zijn, maar gemiddeld wordt Öe bereikte snelheid 21 K.M. per uur. Er wordt op gerekend, dat er voor deze lijnen 40 trolleybussen noodig zullen zijn. Wij herinneren er aan, dat door de Brockway een plan zal worden ingediend voor het exploiteeren van autobuslijnen in Haarlem en omgeving. De directie is een tegenstandster van trolleybussen en meent dat autobussen het aangewezen vervoermiddel zijn. Een nieuw Zwembad te Heemstede Uitbreiding der begraafplaats is noodig Er zijn plannen voor een nieuwe uitbrei ding der .begraafplaats te Heemstede. Daarvoor zal grond bestemd moeten wor den die ligt tusschen de bestaande be graafplaats en den zwemvijver Groenen- daal. Dit heeft, naar wij vernemen, de vraag naar voren gebracht of het in de toekomst niet gewenscht is over te gaan tot verplaatsing van den zwemvijver bij Groenendaal. Heemstede breidt zich nog steeds uit en reeds nu blijkt op warme dagen dat de capaciteit dezer inrichting niet voldoende meer is. Bovendien wordt het wenschelijk geacht dat de bassins zoo groot zijn, dat zij aan de gebruikelijke wedstriidmaten voldoen. De Radio geeft vanavond HILVERSUM I, 301 M. 18.00 Frans Schubert. 18.15 Ned. Kath. Ar- beidersbew. 18.30 Liederen. 18.50 Kinder progr. RNIO 19.00 Nieuws. 19.15 Weerover zicht. KRO 19.30 Voor de jongeren. RNIO 20.00 Nieuws. KRO Hartveltkwartet. 20.40 Luister wedstrijd. 21.00 Orkest. 21.15 Filmkwartier. 21.30 Orkest. RNIO 22.00 Nieuws. KRO 22.15 Vioolmuziek. 22.30 Avondgebed. 22.50 Gram- muz. 23.00 De minstreels. 23.30 Discograbbel ton. hilversum ii, 415 m. avro 18.15 vioolmuziek. RVU 18.30 Dr. v. Scheiven. AVRO 19.00 en nu naar bed. 19.05 Piano. 19.30 Lezing. 19.45 Zang RNIO 20.00 Nieuws. 20.05 Ir. S. L. Louwes AVRO 20.20 Bonte Dinsdagavondtrein. 21.30 Hoorspel. 21.55 Gram.muz. 22.00 Gram, Verzoekprogr RNIO 23.00 Nieuws. AVRO 23.00 Gr.pl, AGENDA. DINSDAG 5 FEBRUARI Gem. Concertzaal: H O. V. en solisten. Operaconcert, 20 uur. Tuinzaal: Piano-avond variété. 14.30 en 20 uur. Rembrandt: Hmkefs varitéé, 14.30 en 20 uur. Palace: De Kracht patser, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur (14 j.). Luxor: Ga nooit van me weg. 14, 16.15, 19 en 21.15 uur (18 j.). Frans Hals: Het balboekje (18 j.) 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. WQENSDAG 6 FEBRUARI Gent. Concertzaal: Koorconcert m. m. v. de H. O. V,, 20 uur. Bioscopen: als Dinsdag, De RegeerïngsvoorKclitingsdienst I Regeeringscom mis sa ris afgetreden De Regeerings Voorlichtingsdienst deelt mede: Teneinde ieder misverstand dienaan gaande uit den weg te ruimen en het karakter van den R.V.D. als technisch, on-politiek overheidsapparaat te onder strepen, is de functie van den regeerings- commissaris bij dezen dienst met ingang van 1 Februari beëindigd. Dr. H. Brugmans zal den minister-presi dent met ingang van dien datum als secretaris ter zijde staan, in het bijzonder voor politieke aangelegenheden. Als opvolger van den heer p. A. Wan- sink, aan wien, op zijn verzoek, eervol ontslag werd verleend als directeur van den R.V.D., is benoemd rar. J. M. Landré, Deze zal het mede tot zijn taak rekenen, na te gaan, in hoeverre er in de werk wijze van den dienst wijzigingen moeten worden aangebracht, teneinde het boven aangegeven karakter te verzekeren. Het ligt in de bedoeling van de regee ring een deskundige commissie te benoe men, die zich van de taken van den R.V.D. op de hoogte stelt en op korten termijn advies uitbrengt omtrent de gewenschte organisatie van het geheele complex der van de overheid uitgaande voorlichting. Lucifers voor jonge kinderen! Voor kinderen werden tot heden geen lucifers beschikbaar gesteld. Nu krijgen de ouders voor kinderen van 0 tot 4 jaar ongeveer 240 lucifers (een groote doos huishoudlucifens). Van 3 tot 9 Februari moeten daarvoor de bonnen 859 der bon kaarten Kd of Ke ingeleverd worden tegen ontvangstbewijs. A. van Driel 21 Mei a.s. zal de heer A. van Driel, directeur van de Haarlemsche Gemeente- reiniging en eenige andere takken van dienst, alsook directeur van 'het Distribu tiekantoor te Haarlem, 65 jaar worden. Hij zal dan aanspraak hebben op pensioen, maar kan in dienst, blijven tot aan het einde van dit jaar. De mogelijkheid zou bestaan dat hij nog langer leider van het Distributiekantoor blijft, want dit is een functie op arbeidscontract. De heer Van Driel zal 1 April zijn 40- jarig jubilé als gemeente-ambtenaar vie ren. Om de dooden te eeren Plannen van het Oorlogsgraven-comité Onder auspiciën van het Nationale In stituut is opgericht „het Nederlandsen oor- logsgraveneomité", dat zich ten doel stelt de graven van alle in Nederlandschen bodem rustende eigen en geallieerde sol daten te doen verzorgen door het Neder- landsche volk, als uiting van een natio nale plicht der dankbaarheid. Het ligt in de bedoeling dat alle graven van geallieerde soldaten worden geadop teerd door Nederlanders, die beloven hel door hen geadopteerde graf te zullen ver zorgen, als of het de laatste rustplaats van een der hunnen ware. De adopteerende Nederlanders treden in briefwisseling met de familieleden der gevallenen, in welke correspondentie de Nederlandsche vrouw een belangrijk aan deel dient te hebben. Goede foto's van graven, begraafplaatsen en omgeving kun nen de nabestaanden een beeld van de lokale situatie geven. Het comité wil trachten, het gravenbe- zoek door geallieerde families te stimulee- ren in het kader van een langer verblijf in Nederland, waarbij aan verwanten der gesneuvelden bijzondere reducties op den prijs van overtocht enz. zouden kunnen worden verleend. Het zou worden toegejuicht, indien deze adopteerenden aan de geallieerde gasten blijk van onze Nederlandsche gastvrijheid zouden kunnen geven. Op de internationale hoogtijdagen als Memorial Day enz. dient het geheele Ne derlandsche volk in staat te worden ge steld, een bloemenhulde voor de graven der gesneuvelden te deponeeren op een lokaal vast te stellen plaats. Deze bloe men worden dan verdeeld over alle gra ven ter plaatse. Deze hulde, gecombineerd met een oogenblik van eerbiedige stilte op een nationaal vast te stellen tijdstip, zal een belangrijk element ?.ijn in een waardige en stijlvolle viering dezer hoog tijdagen door het Nederlandsche volk. Een circulaire van den Minister van Justitie De minister van Justitie heeft aan zijn ambtgenooten een circulaire verzonden waarin aangedrongen wordt op krachtige maatregelen tegen corruptie van ambte naren. Verder wordt gezegd: „Het is niet geoorloofd, dat gevallen van ambtelijke corruptie door de betrokken dienst zelfstandig disciplinair worden af gedaan. Of een zaak zich voor disciplinaire afdcening leent wat in dit soort zaken in het algemeen zeker geen aanbeveling zal verdienen wordt dus in de eerste plaats door den Officier van Justitie be paald, Wanneer er een redelijk vermoe den bestaat, dat een ambtenaar een gift of belofte heeft aangenomen, wetende, dat zij hem gedaan is teneinde hem te bewegen om al dan niet in strijd met zijn plicht in zijn bediening iets te doen of na te laten, of tengevolge of naar aanlei ding van hetgeen door hem is gedaan of nagelaten (artt. 362 en 363 Wetboek van Strafrecht), moet daarvan onverwijld aangifte bij den Officier van Justitie wor den gedaan." Prijsovertreding met zoetstof Een handelaar te Rotterdam braeht pakjes zoetstof in den handel, waarvan het gehalte aan saccharine slechts 1.8 mil ligram bleek te bedragen en de verdere inhoud uit talkpoeder bestond. Hij ver kocht deze zoetstof voor 28.— per 1000 pakjes, waarna ze, via zes handelsscha kels, voor 90.bij den winkelier terecht kwamen. Langs een tweede ketting liep de prijs voor den winkelier op tot 118. per 1000 pakjes. Gezoen de samenstelling van de zoet stof zöu de toelaatbare winkelprijs voor den inhoud van 1000 pakjes slechts totaal 21 cent mogen zijn. Nauwkeurig opspo ringswerk van den. industrieelen controle dienst van de Prijsbeheersching bracht aan het lidht, dat de winkeliers op deze jnanier niet minder dan 115.000.te veel hadden betaald en het publiek naar schatting 200.000.—. Tegen alle betrok kenen is proces-verbaal opgemaakt. Arie van Vliet verloor bij sprintwed strijden le Zurich van Scherens. Derksen werd no. 3, de Belg van Looveren no. 4, BOKSEN. Onze weiter- en lichtgewicht kampioen Jan Nieolaas, die van plan is, een gooi te doen naar den Europeeschen welter- gewichttitel, kreeg Maandagavond een ne derlaag op punten te incasseeren van den Belg Delannoit. Zijn eerstvolgende tegen stander, Giel de Roode, won in een hard ge vecht van den Belg De Ridder. De Wolf Lechat bleel onbeslist. Al deze parijen wa ren over 10 ronden. Bij het bestuur van den K.N.A.U. is be richt ontvangen, dat de Europeesche athie- tiekkampioenschappen voor dames dit jaar gelijktijdig mét die voor heeren te Oslo zitl- len worden georganiseerd, doch een dag langer zullen duren, n.l. van 23 t.m. 26 Augustus. Het is zoo goed als zeker, dat ook een Nederlandsche damesploeg naar deze kampioenschappen zal worden uitgezonden. BU de hockey-selectiewedstrijden voor dames, die Zondag te Bloemendaai zijn ge houden en waaraan vertegenwoordigende ploegen uit alle windstreken deelnamen, zijn de volgende resultaten bereikt: West AZuid 1; Noord—Oost 03; West BOost 2—0; Noord—Zuid 0—3; West A—West B 2—1; Zuid —Oost 0—1; West B—Noord 4—0. Met schaatsenrijden hebben de Russen in Noorwegen belangrijke successen behaald. Bij de dames bezetten de Russinnen de eerste 4 plaatsen op de 500 M. De Russische rijd ster Karelina wan de 1500 en 3000 M. Bij de heeren was het Petrov die uitmuntte op de 5000 en 10.000 M. Zijn techniek dwong veler bewondering af. GYMNASTIEK. A.s. Zondag begint de training van de keurkorpsen van den Ken- nemer Turnkring onder leiding van de hee ren W. Marsman, C.Th. Smal. L. J. H. Sliens en M. J. Vos. Tot deze korpsen werden 27 dames en heeren toegelaten uit 9 vereeni- gingen. Ter gelegenheid van haar G0-jarig be staan houdt Concordia een receptie op 30 Maart. Feestavonden vinden plaats op 24 April (kinderklassen). 7 Mei (adspiranten) en 31 Mei (leden). Een nieuwe dames-afdeeling, n.l. voor Haarlem-Noord, begint 14 Februari haar oefening. Het secretariaat is nu in ban den van den heer W. Chr. de Reus, Spion kopstraat 15. Bato gaat zijn 50-jarig bestaan vieren Het bestuur houdt 9 Maart een receptie, die door een cabaret-avond wordt gevolgd. De adspiranten geven een uitvoering op 6 April, de leden op 25 Mei. Een bal-masqué wordt op 13 April gehouden. Vanmorgen kregen wij de mededeeling in handen, dat voor kinderen van 04 jaar een extra hoeveelheid lucifers be schikbaar gesteld wordt. Dat is natuur lijk 'n poging om onze nationale kracht te ondermijnen. Denkt u zich de ramp eens in! Babies en broekemannetjes zullen zich vermeien in het bezit van zulke begeer lijke en rampzalige dingen als lucifers. Wij, gezond denkend deel van de Neder landsche bevolking, eischen van de regee ring een direct beschikbaar stellen van 873.456 rubberzeiltjes ter vermijding van eventueele ongelukjes; voorts opnieuw in stellen van den onvolprezen hooiberg wachtdienst, die in sommige landbouw streken van ons land zoo aangename her inneringen heeft achtergelaten. Bovendien zullen de kennelhouders alle honden en katten moeten kaalscheren, met het oog op de lichte ontvlambaarheid van derzel- ver vacht, en dient de brandweer een dubr bele nachtploeg klaar te houden, voor het geval dat baby, als hij wakker wordt, op zijn horloge wil zien hoe laat het is en daarvoor zijn jongste rantsoen besteedt. Over. 25 jaar kunnen wij ons dan ver heugen in het bezit van een jonge gene ratie van brandstichters en menschen die met vuur spelen, onverantwoordelijke be- standdeelen, die een volk dat zichzelf res pecteert zoo spoedig mogelijk uit zijn midden moet wegrukken. Laat de minister zich liever bedenken, eer het te laat is. Onze oude generatie heeft haar vingers reeds zoodanig ge brand, dat zij met minder ernstige gevol gen een extra-rantsoen lucifers kan lij den. Of is het misschien beter, een rant soen sigarenaanstekers voor iedereen be schikbaar te stellen? Dan kunnen de babies niet zeggen, dat zij hun deel niet hebben gekregen en gezien de ervaringen met dat ding van mij weet ik wel zeker, dat zij niet in staat zullen zijn, er eenig kwaad mee te doen. D. W. B. Mr. Giltin, chef van het Amerikaansche Rootle Kruis voor Kuro|>a. arriveerde iu Den Haag voor het afleggen van eenige bezoeken in ons land. Bij zijn aankomst werd Mr. Gilbin door een kleuter met bloemen verwelkomd. (P.) 47. Het verheft zich statig in de lucht Semmetje draait als een orgelman en Wag kruipt voorzichtig naar den voor kant en kijkt omlaag over de velden. De zon ziet het vreemde span vliegen, en weet niet hoe ze het heeft. Maar Wag en Sein hebben wel wat anders te doen, dan zich op de zon te bekreunen, want het wagentje moet opgespoord worden. Wag tuurt en tuurt, maar er beweegt niets over het stille land, alleen hun schaduw glijdt mee over korenvelden door greppels en langs boomen. Sem metje blijkt echter een paar goeie oogen te hebbenl Ripperda's 25ste verjaardag Het is een tweeüaagsch festijn geworden, de verjaardag van de Haarlemsche oranje hemden. 's Zaterdags werd in het Gem. Con certgebouw een receptie gehouden, waar de meeste plaatselijke voetbalclubs het2ij in den persoon van een bestuurslid, hetzij schiifte- lijk van hun belangstelling blijk gaven. De heer A. v. d. Aart. voorzitter van de afd. Haarlem van een KNVB, sprak namens zijn bond en getuigde van de pre.ttige betrekkin gen die steeds tusschen de jubileerende ver- eeniging en haar collega's In dén voormaligen HVB bestaan hebben. Ripperda's voorzitter, de heer C. Adelaar, dankte voor de talrijke gelukwenschen. Zondagmiddag werden de festiviteiten voortgezet met een gezellig modderbad, dat Ripperda helaas twee voor het eventueele kampioenschap zoo belangrijke puntjes kostte. Halfweg ging er nu mee strijken. 's Avonds betraden de inmiddels schoon- gewasschen voetballers de Concertzaal om hun aandeel op te eischen van den gevarieer- den avond o.l'.v. Lou Marti. De stand in de kopgroep van afd. Ill D van den KNVB, waarin Ripperda kampioenschaps^ aspiraties vertoont ls: Swift 7 Ripperda S. D. W. V. V. A. 22— 9 16— 7 30—17 13—11 League-wedstrijden. Afdeeling Noord. BuryPreston N. E. 11; BarnsleyMan* Chester C. 2—0; Bolton Wanderers—Black burn Rovers 12; BurnleyMiddlesbrough 81; ChesterfieldNew Castle U. 20; Ever- tonBradford City 00; Huddersfield Town —Sheffield W. 3—2; Leeds U.—Liverpool 3—0; Manchester U.Blackpool 4—2; Shef field U Stoke City 40; Sunderland—Grims by Town 20. Afdeeling Zuid. Arsenal—Birmingham 0—3; Aston Villa- Tottenham Hotspur 51; Charlton A.West B. A. 11; Coventry C.Chelsea 20; Derby CountySouthampton 8l; Fulham West Ham U. O—l; Leicester C.—Millwall 2—6; Luton Town—Erentford I5; Plymouth A.—Wolverhampton W. 3—2; Portsmouth- Newport County 23; Swansea TownNot tingham F. 3—3. De uitslag van den internationalen voetbal wedstrijd te Belfast luidt; Ierland—Schot* land 2—3,

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2