S)e opleiding, van leerkrachten UMUIDEN Binnenkort meer dan twintig eafés in Oud-IJmuiden Het begint in IJmuiden zoo langzamer hand te gelijken dp die Belgische dorpjes en stadjes, waar je op twee huizen één estaminet vindt. Er worden steeds meer woningen be woond, maar zoo snel kan het niet gaan, of ook de oude cafés komen terug, zoodat er ook in IJmuiden zoo langzamerhand o'p de twee huizen één café komt; vooral ts dit het geval bij het kruispunt Kanaal straat en Visseringstraat en in de omge ving van het kruispunt Oranjestraat Bloemstraat. Ze zijn nog niet alle geopend, maar wonneer binnen misschien een paar weken ook de cafés welke men thans weer bezig is in te richten, gereed zijn, zal oud- IJmuiden minstens iwtnig cafés tellen. En daarbij moet men niet uit het oog ver liezen, dat in dit deel van IJmuiden hon derden woningen door slooping of bom bardement vernield zijn, tengevolge waar van de bevolking uiterst schaarsch is. Maar desondanks kan men een paar hon derd schreden afleggend, in de gedeelten die hierboven zijn genoemd, zes of acht cafés tellen. Het is een raadsel, hoe al die IJmuiden- sehe caféhouders een bestaan in hun zaak kunnen vinden. En dat bij de nog geringe productie van gedistilleerd en bier. D.C.IJ. verliest van Gezellig Samenzijn Uitgeschakeld voor het kampioenschap Zooals wij gisteren reeds mededeelden, heeft D.C.Y. haar eersten wedstrijd van den herkamp om 'het kampioenschap van Noord-Holland van het sterke Gezellig Samenzijn te Amsterdam verloren. Hier mede zijn de IJmuidënaren uitgeschakeld. Wel moet D.C.Y. Zondag nog tegen Jo seph Blankenaar spelen, maar al winnen zij dezen wedstrijd en al wint Joseph Blankenaar van G. S., zoodat alle clubs met 2 punten eindigen, dan is G. S. over winnaar wegens zijn hoogste puntenscore. G. S. heeft namelijk 128, Joseph Blanke- iiaar 106 en D.C.Y. 91 punten. Hieronder laten wij nog den volledigen uitslag van den feilen strijd van D.C.Y, tegen G. S. volgen: Gezellig SamenzijnIJmuiden 1 R. C. Keller—H. Laros 1—1 2. J. BedollaB. Dukel 1—1 3. J. de Wit—C. Suyk 1—1 4 P. G. v. HoutT. Postma11 5. J. H. Vos—H. de Boer 2—0 6. W. RustenburgJ. J. Mertens 20 7. J. J. de Jong—A. Ligthart02 3 C. de GooyerJ. A. Dixhoorn 20 9. J. P. Blaauw—H. v. d. Heijde 11 10. H. C. WillemsF. Basstra 1—1 Totaal 12—8 Gezellig Samenzijn had één invaller voor J. Steenhuis aan borfPlO. D.C.Y. was vol ledig. Opvallend is wel, dat Laros het tegen den Nederlandschen kampioen Keiler tot remise wist te brengen. Laros heeft dan ook bijzonder fraai gespeeld. Ook de over- wininng van Ligthart mag wel in het bij zonder vermeld worden. Suyk en Postma brachten het, ondanks dat zij een voor- deelig eindspel ingingen, niet verder dan tot remise. Dolfijn verloor twee netten en een bord De stoomtrawler Dolfijn IJM 103, die Maandagmorgen aan den afslag was, heeft op zijn laatste reis steeds slecht weer ge had. Tijdens de weinige uren, dat gevischt kon worden, verloor de trawler door vastloopen twee netten en een bord. De vangst, bestaande uit 400 manden visch, in hoofdzaak kabeljauw, bracht 13.200 op. Een groot deel daarvan ging naar België. Oud-Katholieke Kerk Voor de eerstvolgende jaren is de sa menstelling van den Bisschoppelijken Raad voor de Oud-Katholieke Kerk van Nederland als volgt samengesteld: Aartsbisdom Utrechtv prof. B. A. van Kleef (Culemborg) voorzitter; dr. A. J. v. d. Ven, Arnhem en A. M. C. de Wilde, Delft; bisdom Haarlem: deken C. F. Nieu- wenhuyzen, Haarlem; Th. H. A. Guntenaar Naarden en G. P. Hoensler, Zaandam. Secretaris is de president van het O. K. Seminarie te Amersfoort, de zeereerw. heer P. J. Jans. Tot pastoor te Leiden is door den aarts bisschop van Utrecht benoemd de neo- presbyter G. A. van Kleef, welke 13 Jan. j.l. tot priester is gewijd. Deze is t*n zoon van prof. B. A. van Kleef, welke jarenlang pastoor te Egmond aan Zee was en ook voor de IJmuidena- ren geen onbekende. Arbeider onder puin bedolven Maandagmiddag had een vrij ernstig ongeluk plaats op de Wilhelminakade. Bij opruimingswerkzaamheden aan een ge bombardeerd huis, stortte een keldermuur in. Een 56-jaTige arbeider uit Haarlem werd onder het puin bedolven. Nadat dr. Bekker eerste hulp had verleend, werd het slachtoffer naar het St. Elisabeths Gasthuis in Haarlem vervoerd, waar hij met een ernstige heupfractuur is opge nomen. Nog tien Urker visschersvaartuigen zoek Van de vloten der verschillende Neder- landsche visschersnavens heeft die van örk ongetwijfeld het minst van den oorlog geleden. Van de talrijke vloot dezer oude Zuiderzeehaven zijn nog slechts tien sche pen zoek, een aantal dat gunstig afsteekt bij het algemeen percentage der ver miste schepen. Toch hebben de Duitschers de Urker schokkers .en botters niet onge moeid gelaten. Zij hadden het in het bij zonder voorzien op de houten botters, om dat deze veilig waren voor magnetische mijnen. Na de bevrijding kwam alras een twin tigtal gevorderde schepen, hoewel in een zeer verwaarloosden toestand, terug. Naar het tiental, dat nog vermist wordt, wordt thans in Duitschland gezocht. Of ze ooit teruggevonden worden, wordt zeer be twijfeld. Ruim de helft van de Urker vloot werd gevorderd. De Urker vloot kent ook onderduikers. Verschillende eigenaren hebben hun sche pen uit de vaart genomen en ze, geheel afgetuigd, in een stil haventje laten rus ten. Of al deze schepen den dans ont sprongen zijn, i6 ons niet bekend. De Hercules terug De stoomtrawler Hercules IJM 196 is uit Engeland teruggekeerd, waar de trawler marinediensten heeft verricht. De Her cules is, evenals de andere trawlers, die voor de Engelsche of Nederlandsche ma rine hebben gevaren, geheel verbouwd. Alleen aan de galgen, die men op de Her cules heeft laten staan, is het te zien, dat men hier met een vissehersvaartuig te doen heeft. Met het in orde maken van het schip voor de trawlvisscherij zullen ongetwij feld eenige maanden gemoeid zijn. Scheepvaart 4 Februari. Vertrokken: Amerikaansch s.s. Roda Seam van Amsterdam naar New- York; Nederlandsch m.s. Rijnstroom van Amsterdam naar Londen; Nederlandsch s.s. Rossum van Amsterdam naar Imming- ham; Nederlandsch m.s. Eemstroom van Amsterdam naar Londen. 4 Februari. Aangekomen: Deensch s.s. Navitas van Aalborg naar Hoogovens. De bevordering Dr. P. H. Schroder te Haarlem besprak in het onderhoud dat wij met hem hadden over het werk van den Vernieu- wingsraad voor het Onderwijs ook de opleiding. Er is thans een opleiding voor de leer krachten van het voorbereidend en het lager onderwijs. Daaraan kan heel wat verbeterd worden. Natuurlijk zal als het plan doorgaat, dat het onderwijs in de eerste en tweede klasse der lagere school in de „kleutersfeer" gegeven moet wor den, bij de opleiding rekening gehouden moeten worden met die omstandigheid. Ook is het noodig dat de onderwijzers meer deelnemen aan jeugdwerk. Teveel onderwijzers staan daar thans buiten. Het eigenaardige is, dat een onderwijzer (en ook een leeraar) dikwijls een heel andere „kijk" op een leerling krijgt als hij dezefn) meemaakt in de jeugdbeweging. Het on derwijs kan er slechts wel bij varen, als op die manier een beter contact ontstaat. Het eigenaardige is dat er in ons land geen vakopleiding voor leeraren bestaat. Zij 6tuóeeven aan de universiteit, behalen hun diploma en de meesten gaan eerst dan overwegen wat zij daarmee zullen doen. Zoo komen er verscheidene in het onderwijs, die het van te voren niet van plan waren. Dr. Elzinga, de inspecteur, heeft het eens kernachtig uitgedrukt: „zij worden in het water gegooid en moeten dan maar zelf zien dat zij den schoolslag leeren." Het is noodig, dat de gepromo veerden die hun toekomst in het onder wijs willen zoeken, aan de universiteit een aanvullenden leergang volgen, waar bij in het bijzondeT aandacht gewijd wordt aan paedagogiek en psychologie. Aan staande onderwijzers krijgen op de kweek school wel le§ in deze vakken, leeraren hebben dit niet minder noodig. Dan is er nog zoo vervolgde dr. Schroder de quaestie der bevordering. Menige leerling blijft op de H.B.S. of het Gymnasium thans zitten omdat hij in en kele vakken niet voldoende mee kon. Al6 er een bevordering was voor de vakken afzonderlijk, zou het ongetwijfeld voor komen, dat er leerlingen waren die voor hun talen in de 5de klasse zaten en voor de wiskunde in de 3de. In Amerika zijn scholen waar dit systeem wordt toege past, maar daar kent men scholen van 10.000 a 15.000 leerlingen. Op onze scholen met gemiddeld 400 leerlingen, is zoo iets practisch niet toe te passen, want men zou met het lesrooster leelijk in de knoop komen te zitten. Maar ieder zal instem men, dat er in h«»t beginsel iets goeds zit. Als er in de groote steden in de toekomst verschillende Middelbare scholen van een gelijk type zouden komen, zou het mis schien mogelijk zijn een 6tap in die rich ting te doen. Tenslotte is er de quaestie van de vraag welke leerlingen toegelaten moeten wor den om het middelbaar en voortgezet on derwijs te volgen. Het is natuurlijk on juist, dat hierbij financieele overwegin gen de welgesteldheid der ouders den doorslag kunnen geven. Ook is het Ook „Looft «leu Heer" liuit van zich hooren Tot de vereeniginger. in onze gemeente, die tot nu toe geen levensteekens gaven, behoorde ook IJmuidens grootste en beste zangkoor, het Chr. Gem. Koor „Looft den Heer". Maar nu laat ook deze vereeniging van zich hooren. Leden en oud-leden worden opgeroepen voor een a.s. Donder dagavond in de zaal van het Leger des Heils te houden vergadering, waar een bespreking zal worden gehouden over de hervatting der repetities. „Looft, den Heer" verkeert onder de minder aangename omstandigheid, dat het geen directeur meer heeft. Ernstige val Zaterdagmiddag had bij het Kennemer- plein de heer J. B., terwijl hij hard liep om bijtijds bij de tot vertrek gereed staande autobus te komen, het ongeluk te vallen. Hij bleek ernstig gewond te zijn. Nadat een dokter de eerste hulp had ver leend, werd B. naar het Antonius Zieken huis overgebracht. Gezonken baggermolen wordt gelicht Voorbereidende maatregelen worden ge troffen om den baggermolen, die bij een der bombardementen in de Visschersha- ven was gezonken, ie lichten. Duikers hebben de gaten zoo goed mogelijk dicht gemaakt en nadien is men begonnen het schip leeg te pompen. De Poolzee terug De stoomtrawler Poolzee, die onlangs op een nabij de haven liggend wrak, dat niet, zoo wij nader vernamen, van de Baloeran was, maar van een nog onbekend vaar tuig. is in IJmuiden teruggekeerd, voor het aanbrengen van elecfrisch licht. De schade, opgeloopen door het stooten op het wrak, is nog niet geheel hersteld. Daartoe zal de trawler opnieuw naar Amsterdam gebracht moeten worden. Vischaanvoer in Ostende De aanvoer van Noordzee-visch in Ostende bedroeg in dé week van 25 Jan. i.m. 31 Jan. totaal 659.103 K.G. De op brengst hiervan bedroeg irs. 5.693.458. Aan ijle haring werd totaal verkocht 2.157.400 K.G. De opbrengst hiervan be droeg frs. 20400 per 100 K.G. niet juist, dat jongelui op deze scholen blijven als in de practijk gebleken is, dat zij niet geschikt zijn om dit onderwijs te volgen. Bij de beslissing in zoo'n geval zal zoo besloot dr. Schroder aan het advies der leeraarsvergadering een meer bindend karakter gegeven, moeten wor den. Men zal gebruik kunnen maken van de resultaten van een psycho-technisch onderzoek en het zou alleszins wenschelijk zijn, wanneer een geschoold psycholoog mede van raad diende. Het monument te Heemstede Het ontwerp van Marl Andrlessen Wij hebben reeds gemeld, dat het Co mité. dat gelden heeft ingezameld voor een monument voor gevallenen te Heem stede. opdracht gegeven heeft aan den beeldhouwer Marl Andriessen te Haar lem. Hierboven geven wij een afbeelding van zijn ontwerp, dat reeds door het comité is aanvaard. Het is de bedoeling dat het monument, dat een hoogte krijgt van ruim 3'/a M„ aan de Vrijheidsdreef bij Groenendaal geplaatst wordt. Strawberries wint in Alkmaar Het is Strawberries gelukt, om in een fiaaien en spannenden wedstrijd met 2-1 de eerste klasser Alkmaar te verslaan. Hierdoor zijn de Velsenaren weer een slap dichter bij den zoo begeerden beker gekomen. Het doel is echter nog lang niet bereikt. De weg daartoe zal wel te zwaar blijken te zijn, immers door het gebruike lijke afval-systeem worden de tegenstan ders steeds sterker. Reeds nu zijn het bij na uitsluitend sterke le klassers, die nog ongeslagen zijn. Ondanks de zeer ongunstige weersom standigheden was de wedstrijd in de kaas stad een van de beste, die de Strawberries tot nu toe hebben gespeeld. Er werd uit stekend geplaatst en vaak waren de aan vallen van zeer fraai gehalte. Opvallend was ook, dat Strawberries, terwijl zij toch een klasse lager spelen, in dezen wedstrijd het tempo aangaf. Spoedig na het begin wist J. Brunink uit een goeden voorzet van Van Randtwïjk hard in te slaan, welk doelpunt na een kwartier werd gevolgd door een tweede van de stick van Maters. Even voor de rus+ wist AlkmaarVuit een strafcomer te scoren. Hoewel Alkmaar in de 2e helft meer in het offensief kwam, wist Strawberries stand te houden en haar voorsprong van 21 te handhaven. De overige resultaten, Zondag j.l. door Strawberries-elftallen bereikt, luiden als volgt: Heeren: Strawb. IIPinoké II 01; Strawb. IV—Kraaien III 5—0. Dames: H.B.S. IV—Strawb. VI 5—1; Strawb. I, Strawb. III en Strawb. IV won nen reglementair met 50 wegens niet op komen van de tegenpartij. Neptunus-Stormvogels 1-1. Toen Kraak na afloop zich naar de kleedkamer begaf, stelde een deel der Rot- terdamsche supporters zich „en haie" op en bracht den kranigen IJmuider doelman een welverdiende ovatie. Welverdiend, want wat Kraak in dezen wedstrijd ge presteerd Heeft, grenst aan het wonder baarlijke. Hoe hard de schoten ook waren en hoe goed geplaatst ook, of zij van dichtbij of ver af gelost werden, alles werd op stijlvolle wijze door den Stórmvogels- 'doelman geretourneerd- Aan hem dankt Stormvogels een kostbaar puntje, want zonder direct den overigen zwoegers in de IJmuider defensie te kort te doen, kan gerust getuigd worden, dat Stormvogels met een doelman van minder klasse met leege handen huiswaarts zou gekeerd zijn. Voor de rust hadden de Vogels den hal ven storm in den rug. Zij waren daardoor het grootste deel van deze eerste 45 mi nuten wel in de meerderheid, doch be paald gevaarlijk waren hun aanvallen niet, mede doordat Van Pel en De Boer nog naar hun vorm liepen te zoeken. Met uit zondering van een mooien kopbal van Ketting kreeg doelman Landman dan ook weinig gevaarlijk werk te verrichten, zuiks in tegenstelling met Kraak, die bij snelle uitvallen van Neptunus herhaalde lijk moest ingrijpen. Al spoedig nam Neptunus na een misverstand in de IJmui der achterhoede de leiding. Van Pel zag echter kans met een ferm schqt gelijk te maken. Een toegekende i penalty schoot de Neptunus-spil naast. Rust 1—1. In de tweede helft is Neptunus vrijwel doorloopend aan het woord geweest. Hoe Zwemmer c.s. ook zwoegden, zij slaagden er maar niet in het spel te verplaatsen. Herhaaldelijk werd Kraak onder vuur ge nomen, doch onze adspirant-nationale doelman wist van geen wijken. Bij een der weinige Stormvogels-aanvallen slaag de Van Opbergen er in te doelpunten, doch <even te voren was voor buitenspel gefloten. De 11 stand werd dus niet ge wijzigd. Visscherijbericht Scheveningen Met versche visch waren Maandag aan de markt te Scheveningen 8 motorloggers, t.w.: de SCH 333, A. Taal, met f 15.800; de SCH 39, C. Dijkhuizen J 2158; de SCH 201 M. den Heyer. 5850; de SCH 43, T. Bruin 5350; de SCH 297, J. den Duik, 5040; de SCH 73, A. den Duik, 5430: en de SCH 247, W. den Heyer, met 7171 be somming. VELSEN Ledenvergadering „Da Costaschool" In een der lokalen van de Da Costa school is door de Schoolverëeniging een ledenvergadering gehouden. Verschillende huishoudelijke zaken werden afgedaan. Doordat in de laatste jaren geen aftreding van het bestuur heeft plaats gevonden, werd thans een bestuursverkiezing gehou-* den De vier nog zittende bestuursleden, de heeren J. Dop, H. J. Lips, F. Fijtsma en P. Verhoog werden herkozen, terwijl in de vacatures ontstaan door overlijden van den heer P. Nauta, het bedanken van den heer T. C. Verhey en het vertrek om ge zondheidsredenen van den heer W. van Doorn, benoemd werden de heeren J. de Groot en P. Verwoerd. De nog bestaande vacature zal in een volgende vergadering worden aangevuld. Op voorstel van het bestuur besloot de vergadering de be sprekingen met het bestuur van de school in de Van Langeveldstraat over een fusie voort te zetten. Door gebrek aan tijd moest het onderwerp „Onderwijsvernieu wing", inleider de heer P. Koelemans* verdaagd worden. Agenda voor Velsen Dinsdag 5 Febr.: Bioscoop De Pont: „Als je verliefd bent". Aanvang" 8 uur. Woensdag 6 Febr.; Bioscoop De Pontt Zie Dinsdag.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3