Het conflict Helpt het zwakke Nederlandsche kind Beunder's IJMUIDEN in de Walserij der Hoogovens De afd. voorlichting van het departe ment van Sociale Zaken deelt mede: Dinsdagmiddag had een informatieve be spreking plaats tën kantore van den Me- laalbond te 's-Gravenhage. Onder meer waren aanwezig de directie van de Hoogovens, vertegenwoordigers van het ministerie van Sociale «Zaken en van het College van Rijksbemiddelaars. Gebleken is, dat het persbericht, als zouden ruim 500 arbeiders ontslagen wor den, onjui6t is. In overeenstemming met de gebruike lijke gedragslijn is het College van Rijks- toemiddelaars bereid zich met het conflict dn te laten, mits het werk door de arbei ders wordt hervat. (Wij teekenen hierbij aan, dat in onze 'berichten niet gesproken is over het ont slaan van 500 man. Red. IJ. Ct.) Olympia moest reis onderbreken De stoomtrawler „Olympia" heeft zij« reis moeten onderbreken wegens de slech te kwaliteit der kolen. Scheepvaart 6 Februari. Aangekomen: Mallard van Londen. Vertrokken: Navitas van Hoog ovens naar Le Havre, Starngar van Hoog ovens naar Cadiz, Belos van Velsen naar Dakar, Iris van Amsterdam naar Liver pool, Bellatria van Amsterdam naar Antwerpen, Pascholl van Amsterdam naar Emden, Stella Lykes van A'dam naar New-York, Cateli van A dam naar Ant werpen. Het droogdok terug Het droogdok van het Staatsvisschers- Ihavenbedrijf is, na in Amsterdam gerepa reerd te zijn, in de Visschershaven aan gekomen. Het zal echter eerst over eenige weken in bedrijf genomen kunnen wor den, omdat nog afsluitingen moeten wor den gemaakt en andere voorbereidingen getroffen. Rechtzinnig en Vrijzinnig Christendom De Vereeniging van Vrijzinnig Her vormden heeft ds. Van Biemen, voorgan ger van de Ver. van Vrijz. Hervormden te Haarlem, bereid gevonden een cursus te geven, bestaande uit 6 lezingen, over „verschillen tusschen Rechtzinnig en Vrij zinnig Christendom". Deze lezingen zul len worden gehouden in het kantoorge bouw van het Crematorium. De Stormvogels-wedstrijden Men deelt ons mede, dat^le wedstrijden van het eerste elftal van Stormvogels, welke, zooals men weet, op het terrein van E.D.O. te Haarlem gespeeld worden, met ingang van Zondag a.s. om half drie zullen beginnen, ten gerieve van de IJmui- densche supporters in verband met den treinenloop. VELSEN jEr komt al bebouwbare Op vele plaatsen in de gemeente, waar de woningen vernield waren, hetzij door slooping, hetzij door bombardementen, was het opruimingswerk al zoover gevor derd, dat het puin verdwenen is. Maal ais een bewijs, dat de ruimten eenmaal met huizen bezet waren, bevonden zich daar nog de fundeeringen dezer oude hui zen en gaapten hier en daar de openingen van wat eenmaal kelders waren. Zou men de fundeeringen laten zitten en daar nieuwe huizen op bouwen? In de Kalverstraat thans gevormd door twee perceelen, waaronder de garage der N.A.C.O., als armzalig overschot van deze straat, die haar Amsterdamsche naamgenoote geen eer aandeed, kan men zien, dat ook wat er in den grond van de huizen is overgebleven, opgeruimd wordt. Een flinke strook langs deze straat is reeds geëgaliseerd en het zou ons geens zins verwonderen, indien op dit terrein over eenige maanden de eerste steen zou worden gelegd voor het eerste huis, dat dis symbool van den gpeden wil, het be ging vormt van den wederopbouw, van den bouw van een nieuw IJmuiden. De eerste nieuwe huizen zouden hier ongetwijfeld op hun plaats zijn. Natuurlijk, ook elders is dringend behoefte aan nieuwe woningen, vooral in Velsen-Noord. Maar we bevinden ons hier in het cen trum der gemeente; en bovendien zou ner gens beter dan hier bewezen kunnen wor den, dat het nieuwe beter en mooier is dan het oude. De Kalverstraat in IJmui- den-Oost was de leelijkste straat in heel de gemeente. Zij kan in haar herrijzenis als staal van de bekwaamheid der.weder- opbouwers zoo niet de mooiste, dan 'toch een der mooiste worden, een der mooiste worden. En een deel der 500 arbeiderswoningen die in onze ge meente, in Velsen-Noord ën in IJmuiden- Oost gebouwd zullen worden en waarmee in Mei een begin zal worden gemaakt, zal hier zeker op zijn plaats zijn. Fietsendief gearresteerd De politie heeft een man gearresteerd, 5die j.l. Zondag een rijwiel had ontvreemd bij de R.K. Kerk te Santpoort. Zwarte handelaren ingerekend Een Velsenaar en 3 inwoners van Be verwijk, die door.de politie waren betrapt op zwarten handel in sigaretten enz. zijn ingerekend. Waarom niet meer licht op straat Ons bereikten eenige klachten over de straatverlichting. Een daarvan was van bewoners van de Burgemeester Rambon- netlaan nabij de Visscherijschool. Er be vindt zich aan het uiteinde van deze laan een soort schuilkelder, die heelemaal open is. Door het ontbreken der straat verlichting loopen voetgangers en wiel rijders, die onbekend zijn met den toe stand ter plaatse, gevaar in den kelder terecht te komen. Er staan dicht bij dezen schuilkelder twee complete straatlantaarns. Kunnen deze niet ontstoken worden? We hebben deze vraag voorgelegd aan den heer M. Kampman, waarn. directeur van het Gasbedrijf, die tot zijn spijt de vraag ontkennend moest beantwoorden. „We ontvangen geregeld dergelijke ver zoeken", zeide hij, „en aangezien we slechts 10 van het stroomverbruik van de voor-oorlogsche straatverlichting mo gen gebruiken en we 'hier al over zijn, kunnen we, hoe gaarne we het ook zou den willen, aan de straatverlichting geen uitbreiding geven." De heer Kampman wees er on6 op, dat nu de dagen langer worden, de behoefte aan uitbreiding der straatverlichting zich minder doet gevoelen. En bovendien hoopte hij, dat in Mei de Tantsoeneering opgeheven wordt. Aan boord van liet m.s. „Oranjefontein" tc Rotterdam is aan de» dappersten kapitein der koopvaardij, kap. Ary Komijn, een beker uitgereikt, welke be schikbaar was gesteld voor den Neder- laauLsehe» zeeman, die dc heldhaftigste prestaties tijdens den oorlog geleverd had. Kapitein Komijn, wien reeds ver schillende Brltsche onderscheidingen werden uitgereikt, met zijn dochter, die den beker draagt. (P.) Concordia spoedig weer beschikbaar Het gebouw Concordia, een geschenk van den heer P. Smidt van Gelder aan het personeel der Papierfabriek, welk ge bouw in Mei 1904 gereed kwam en dat dus zijn 40-jarig bestaan achter zich heeft, is wpnder boven wonder aan de sloopings- woede der Duitschers ontkomen, echter niet zonder dat het gedurende de oorlogs jaren aan zijn bestemming werd onttrok ken. Tijdens de mobilisatie van '39'40 deed het dienst als kazerne, waarna het gedurende korten tijd vrij kwam. De Hoog ovens kregen vervolgens hun teekenkan toren in Concordia en na de evacuatie bleef het ongebruikt met alle gevolgen van dien. Bovendien werd door in de na bijheid gelegen bommen, die tot explosie gebracht zijn, aanzienlijke schade aange richt. Doch dit alles is thans, zij het met veel moeite en zorg, hersteld, zoodat de oude bewoners, de vereenigingen, welke hier steeds bijeen kwamen, spoedig weer „thuis" zullen zijn. Maar met deze ver eenigingen, van welke o.m. de personeels- vereeniging Papyrus en de tooi^eelvereen. „Concordia" nog niets van zich lieten hooren, zijn er ook andere, die gaarne van de gelegenheid gebruik zullen maken om hun bijeenkomsten of feestavonden in Concordia te houden. Naar wij vernemen bestaan er plannen, een der oude vereenigingen het voorrecht te geven, het gebouw als eerste weer in gebruik te nemen. Een groot voordeel is, dat het meubilair nog aanwezig en ook de tooneelruimte weer bedrijfsklaar is. Kruimeldieven op het pad Een bewoonster van IJmuiden deed aan gifte van diefstal van een damestaschje. Dit taschje werd haar ontstolen in een winkel waar zij boodschappen deed. Bij een 1e Santpoort won enden bakker werden diverse rijwielonderdeelen gesto len. Een evacuée uit Velsen-Noord, die weer in haar woning is teruggekeerd, en die tijdens de evacuatie diverse goederen in haar woning moest achterlaten, vermistte bij haar terugkeer eenige kookpannen, een bankschroef, een paar waterkranen en een kachelpijp. Een oproep van het Centraal Genootschap Nu ydoor de buitengewone omstandig heden de uitzending van onze kinderen naar Engeland, Denemarken, Frankrijk en Zwitserland in het middelpunt der belang stelling staat, terwijl ook de repatrieeren- de Indische kinderen geholpen moeten worden, zijn wij wel gedwongen op deze plaats de aandacht te vestigen op het werk van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies, waarvan ook Velsen een afdeeling bezit. In 1901 opgericht met als doel: „het lichamelijk en zedelijk welzijn van zwak ke kinderen te bevorderen door huisves ting en verzorging in kolonie-huizen on der hygiënisch gunstige verhoudingen," trachtte het C. G. dit te bereiken door daarvoor aangewezen kinderen van iedere richting en elk geloof uit te zenden nagr daarvoor gebouwde koloniehuizem Sedert de oprichting zijn 160.000 kinderen ver pleegd. De onkosten van deze verpleging wor den voor een groot gedeelte- bestreden door subsidies van rijk, provincie en (of) gemeente. De overblijvende benoodigde gelden moeten gevonden worden door particuliere bijdragen, waarbij het natuurlijk uiterst gewenscht is te kunnen rekenen op een betrekkelijk vast bedrag aan inkomsten van deze zijde. Aan de vervulling van dezen wensch kan ieder medewerken door zich op te geven als lid van de afd. Velsen (min. contributie 1.per jaar). In 1940, "41 en '42 zond de afd. Velsen op medisch advies nog resp. 31, 25 en 19 kinderen uit. Op 21 Mei '42 werd het Centraal Genootschap echter door onze beschermers ontbonden verklaard en de koloniehuizen gevorderd. Nu na den oorlog de balans wordt opgemaakt, blijkt dat van de 9 koloniehuizen alleen dat te Nunspeet intact is. Een van de allerergst beschadigde is wel het Emmahuis te Wijk aan Zee, dat door de bezetters vrijwel gesloopt is; slechts de muren staan nog overeind. Reparatie is echter mogelijk. De totale kosten voor reparatie en aan schaffen van huizen en inventaris zijn getaxeerd op 160.000 en 310.000 (basis 1939). Door de evacuatie zijn de financiën van de afd. Velsen leelijk in de war geraakt. Vele leden zijn verhuisd, anderen vertrok ken. Getracht wordt de woonplaats der diverse leden terug te vinden. In het voorjaar zal de uitzending weer beginnen. Eén kind is al weer uitgezon denop crediet! Het bestuur der afd. Velsen doet eeg beroep op alle ingezete nen, dit mooie werk te steunen. Verbetering Stationsweg In den Stationsweg bevindt zich een ge deelte, juist daar waar door een bocht het uitzicht in beide richtingen zeer slecht is, met aan den Noordkant een zeer smal trottoir. Aangezien zich hier ook geen rijwielpad bevindt, is dit ge deelte voor wielrijders en voetgangers zeer gevaarlijk. De toestand wordt nu. aanzienlijk ver beterd. De hekken van de tuinen der be woners worden achteruit gebracht en met den daardoor vrij komenden grond wordt het trottoir verbreed. Het werk is reeds gedeeltelijk gereed; het smalle trot toir is door een veel breeder vervangen cn wanneer het heele werk klaar is, be- teekent dit een belangrijke verbetering van dezen drukken verkeersweg. „Humanitas" Te Velsen worden pogingen in het werk gesteld om te komen tot de oprichting van een afdeeling van „Humanitas", de Stich ting voor Maatschappelijk Werk op Huma- nistischen Grondslag. Op 15 Febr. zal de heer P. C. Faber, secretaris van het Cen traal Bureau van de Stichting, in het ge bouw van Ned. Volksherstel doel en stre ven uiteen komen zetten. Agenda voor IJmuiden DONDERDAG 7 FEBRUARI Thalia: Feestavond van de Buurtver- eeniging Trompstraat. Aanvang 7.30 uur. Bond van Technici tegen staking In de vergadering, die op 4 Februari j.l. werd gehouden door de afdeelingsuni# van de bonden van Technici, werd beslo« ten ter algemeene kennis te brengen dat de Bond de staking bij de Walserij-Oost ten scherpste veroordeelt en haar leden adviseert overeenkomstig te handelen. SANTPOORT Afhalen levensmiddelenkaarten Voor het afhalen van levensmiddelen kaarten in het Badhuis aan de Wüstelaan zijn aan de beurt de letters H t.m. M op Vrijdag 8 Februari en de letters N. t.m. T. op Maandag. 11 Februari. Herhaling Opera-concert Wegens groote belangstelling wordt Za terdag 9 Februari a.s. een herhaling ge geven van het Opera-Concert door het N.H. Opera-gezelschap. Deze uitvoering vindt, evenals de eer ste, plaats in de „Weyman". Ir. Vos spreekt in Bloemendaal In één onzer vorige nummers deelden wij mede, dat ir. H. Vos Donderdag 7 dezer voor de plaatselijke afdeeling der S.D.A.P. in het Jeugdhuis zou spreken, welk bericht abusievelijk onder Santpoort werd geplaatst. Dit was niet juist, want bedoelde bijeenkomst wordt hedenavond in het Bloemendaalsche jeugdhuis gehou- deh. Ongeluk gemaakt en ongeluk voorkomen In de Burgem. Enschedélaan heeft Woensdag een aanrijding plaats gehad, waarbij een ongeluk werd gemaakt, doch een ernstiger ongeluk kon worden voor komen. Aan de rechterzijde van de straat stond een aardappelwagen. Toen de bestuurder van een vrachtauto met aanhangwagen dezen wagen wilde passeeren, kwam een 2-jarig jongetje plotseling hard het hek van een voortuin uitloopen. De bestuur der van den vrachtauto remde onmiddel lijk en week naar rechts uit, om een on geluk te voorkomen. Bij deze manoeuvre brak de koppeling van den aanhangwagen met het gevolg, dat deze tegen een hekje botste en de auto omsloeg. De auto, even als .het hekje werden beschadigd, de be stuurder kwam er zonder letsel af en het kind bleef door deze manoeuvre onge deerd. Feestavond uitgesteld Gisteravond was in het Jeugdhuis voor de jeugd van T.V.S. een feestavond ge organiseerd, alsnog ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan der vereeniging. Door ziekte van een der voornaamste mede werkers aan dezen avond kon de bijeen komst echter geen doorgang vinden. De Radio geeft vanavond: HILVERSUM I, 301 M. KRO 18.15 Concert. RNIO 19.00 Nieuws en V/eeroverzicht. NCRV 19.18 Progr. overz. 19.20 Sneeuw en ijs. 19.40 Dr. L. "W. G. Scholten. RNIO 20.00 Nieuws. NCRV 20.05 Avondprogr. 21.00 Declamatie. 21.20 NCRV-orgel. 21,45 Or kest. RNIO 22.00 Nieuws. NCRV 22.15 Actueel Halfuur. 22.45 Zang 23.15 Gram.muz. 23.50 Schriftlezing. HILVERSUM n, 415 M. RNIO 18.00 Nieuws. AVRO 18.15 Les gars de Paris. 18.45 Sportbeschouwing. 19.00 en nu naar bed. 19.05 Radiocabaret. RNIO 20.00 Nieuws. 20 05 RVD. AVRO 20.20 Concertge bouw. 22,20 Ouderen en jongeren. 22.30 Dans- orkest. RNIÖ 23.00 Nieuws. AVRO 23.15 Gram.pl. AGENDA. DONDERDAG 7 FEBRUARI Zuiderkapel: ,T. C. Boeré, „Dienen", 20 uur. Ceramstraat 4: Leger des Heils, Evangelie in klanken, 19.30 uur. Concertzaal: Morova's danstheater, 20 uur. Rembrandt: Rinket's Variété, 14.30 en 20 uur. Palace: De kracht patser, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur (14 j.). Luxor: Ga nooit van me weg, 14, 16.15, 19 en 21 uur. (18 j.). Frans Hals: Het balboekje, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur <18 j.). VRIJDAG 8 FEBRUARI. Stadsschouwburg: Past op de Stille Waters, 20 uur. Concertzaal: H.O.V.-Ledenconcert, 20 uur. Bioscopen: hieuw programma. Verloofd: HENNY VAN DONSELAAR en JOOP VAN BIEMEN IJmuiden, IJmuiderstraat- weg 184 Voorschoten, Leidscheweg 66 g Februari 1946 Receptie: 3-5 uur, IJmuider- straatweg 184. Ondertrouwd: LEONARD ROSS COLLIS en ELEONARA MELANIE ZWANENBURG Huwelijksvoltrekking op Vrijdag 8 Febr. 3.30 in de Goede Herderkerk Velser- duinweg, door Ds. Callen- bach. Gelegenheid tot geluk- wenschen na afloop van den dienst. 10 tallen groote leveranciers Zorgen dat wij U kunnen aanbieden Volop op de bon margarine, roomboter, rund- vet, alle soorten suiker, alle soorten kaas, jonge en oude, vleeschwaren, enz. enz. Bovendien bleekpoeder, bleek water, amonia, azijn, blauw. Ie kw. KOFFIESURROGAAT Vermicelli, maizena, tarwe- grics, Am. gries, vann.gries, Alkm. gort, gortgrutten, enz. Schoensmeer koperpoets. Erwtenonboonen Duizend en één artikelen en altijd iets extra's. Er is maar één gang Allen naar Voor direct gevraagd LEERJONGEN voor stoffeerderij en behan- gerij, tevens MEISJE voor de RP HFR-RF A N huishouding. Peereboom, Ly L. IX ULLnnvj B. Enschedélaan 1, Santpoort. Kenncmerlaan 27, IJmuiden. Bijlstelen, Schopstelen, Harkstelen, Zaadhandel KI. Houtstr. 41, HAARLEM Tel. 18920. WIJ GAAN VOORUIT! Zoolang de voorraad strekt RIZLA VLOEI bij shag voor 9 cent. Ruim gesorteerd in de nieuwe lichte en zwara shag. Pruimrollen 2 op 1 bon. Sigaretten en kwaliteit siga ren. Vuursteentjes. Beleefd aanbevelend E. KORT KOSTER Casembroofstraat 29 WONINGRUIL. Agb. t« Voorburg heerenhuis met autogarage, zonder central# verwarming, huurpr. f 60 p. m. voor woning omg. Haar* lem of Velsen. Br. L 308 bu». van dit blad.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3