Haarlem aan de spits! sfeii Sport in het Kort Minister Vos vertelde „Keukengeheimen" Avonturen van iWat betreft liet helpen van „geadopteerde" steden staat Haarlem met zijn groot- sclieo,psehe en onvermoeide actie voor Venray en Nijmegen onbetwist aan de Geen enkele stad in ons land heeft voor lniag- pleegkind (eren) zooveel ge daan. Bn nog steeds gaat er wekelijks een transport, goederen uit de Spaar nes tad naar de getroffen plaatsen In het Zuiden. Op onze foto ziet men het vertrek van twee M-aehtwagcns volgeladen met glas. Iïaarlem.sche "burgers hebben liet. bijeen- gebracht en Haarlemsclie fabrieken .Uebbeu er bruikbare vensters van gemaakt. Over twee weken zal Haarlems glas-opdracht in Venray en Nijmegen zijn ver vuld: dan is in alle daarvoor in aanmerking komende huizen tenminste één kamer bewoonbaar. Met hetzelfde transport stuurden Jlaarlemsche bloemisten materiaal inec voor hun getroffen collega's daarginds. ManuXacturiers, fotografen en SQhoenwinkeliers zijn binnenkort aan de lieurt. Haarlem zit niet stil. Het is be gonnen te helpen, welnu, het wil zijn hulp voltooien. In Venray en Nijmegen is de dankbaarheid groot. Maar Volksherstel weet: er moet nóg geholpen 'worden. Wie ïiog wat heeft. dat. helpen kan en wie helpen wil: het telefoonnummer is 21381, en Volksherstel komt voor! Cong res der S.D. A.P. De Partij van den Arbeid Donderdag werd te Amsterdam het con gres voortgezet. Breedvoerige discussies werden nog gehouden over het beleid en de verslagen. De vele sprekers werden door het be stuur beantwoord. Minister Drees verklaarde, dat de re geering aan toeslagen 900 millioen gulden betaalt. De distributiegoederen worden tegen normale prijzen geleverd. Het is niet waar dat de loonsverhoogin gen zich tot 25 beperken, l'n 24 bedrijfs takken zijn de loonen gestegen t,ot 145% boven 1940. Op het gebied van de voedselvoorzie ning is er nauwelijks een land waar in korten tijd zooveel is bereikt als in Neder land. Voorwaarde voor de stijging van het welvaartspeil is de stijging der productie. Door toegewijden arbeid moet de pro- üuctie verbeterd en vergroot. Ook in de mijnindustrie, waar wel eens opzettelijk <le productie laag werd-gehouden, moet dit begrepen worden, al zijn daar misschien nog grieven. De uitwerking van de pen sioenregeling b.v. gaat wat traag, maar daarvoor mag het land toch "niet in de .kou zitten. De houding tegenover de ar beiders (jaagsysteem) van opzichters enz. is geen zuiveringscriterium. Er wordt stelselmatig belet de productie tot boven 80 van normaal te doen stijgen. Men schrijft op karretjes: „pas op". E.V.C.- leiders houden daarop scherp het oog. Be treurenswaardig is ons resultaat vergele ken met b.v. België. Er moet legen sabo tage worden opgetreden. „We zijn bereide elke bezitsaanwas aan te tasten als dat sociaal noodig is, maar daar tegenover moeten allen toegewijd en hard werken. Helpt daaraan mee," riep epr. het congres toe. De fractievoorzitter, mr. Van der Goes van Naters, zei, dat het behoud van de stemplicht een nadeel voor de partij is. Zes fractieleden ontbraken bij de stem ming in de Tweede Kamer, anders zou den de stemmen gestaakt hebben en was bij herstemming een ander resultaat moge lijk geweest. Hierop kwam aan de orde het voorstel van het partijbestuur over het deelnemen aan de te stichten „Partij van den Arbeid" De voorzitter, de lieer K. Vorrink, leidde dit punt breédvocrig in. „Wat ligt er nu achter de offerliefde op dit fusiefeest?" is veler vraag, „Er ïs': zei spreker „geen sprake van offers. Wij staan aan het keerpunt van de poli tieke ontwikkeling van ons land. En de S.D.A.P. zou haar roeping vergeten door dit groeiproces te miskennen. Overal ook bij ons deed zich dit. groeiproces gelden. De plicht vast te houden aan prin cipes blijft, de tactische hanteering daar van kan veranderen. In den vijfjarigen strijd, de samenwer king in .verzet met allen die aan de andere zijde van de vroegere scheidingslijn ston den. kreeg het groeiproces zijn voltooiing. Overheersching van de intellectueeien is niet te vreezen. De arbeiders zijn niet meer achterlijk en in den kring der zoo genaamde intellectueeien vindt men nog vele politieke analphabeten. De communisten waarschuwden er voor, dat de partij niet meer een arbeiderspartij zou zijn. Dat moeten zij zeggen, aldus spreker zij die alleen maar vischjes uitgooien om kabeljauw te vangen. Spr. tvees er op,- dat de partijconferentie sa menwerking met de communisten princi pieel heeft afgewezen. Socialisme en de mocratie zijn onafscheidelijk, dictatuur en democratie zijn onvereenigbaar. Er zijn er velen in de C.P.N., die wij graag in onze rijèn zouden zien (applaus) maar wij willen radicale politiek alleen op den bodem van de realiteit. 25 Sprekers lieten zich inschrijven voor de discussie. Heden wordt het congres voortgezet. In de Studie-commissie van de partijen en groepen die hebben deelgenomen aan de voorbereidende besprekingen voor de stichting van de Partij van den Arbeid, is besloten, dat het voorloopige partijbestuur van de Partij van den Arbeid zal bestaan uit 20 leden. Hiervan zullen worden aangewezen: 9 leden dooi* de S.D.A.P., 4- leden door den Vrijz Dem. Bond, 2 leden door de Chr. Dem. Unie, 2 leden door de Christofoor- groep, 2 leden door de groep Van Walsum 1 lid prof. Schermerhorn. Een oplossing voor een oude kwestie Er is een overeenkomst getroffen tus- schen de Nederlandsche en Britsche re geering eenerzijds en die van Mexico an derzijds inzake de aandeelhouders van de petroleummaatschappij „El Aguila", die in 1938 door de onteigening waren getroffen, leder der regeeringen zal een deskundige aanwijzen om de waarde der ontvreemde, eigendommen, rechten en belangen op het tijdstip der onteigening vast te stellen. Daarna zal worden bepaald welke som door tusschenkomst van de Éritsche re- - geering zal moeten worden uitbetaald. AGENDA. VRIJDAG S FEBRUARI. Stadsschouwburg: Past op de stille waters, (Comedla), 28 uur; Concertzaal: H.O.V.-leden concert, 20 mirRembrandt: Soldaten zonder uniform, 14, 16,15, 19 en 21.15 uur (14 j.); Pa lace: Moskousche nachten, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur (18 j.); Luxor: Wedding Night, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur (18 j.)Frans Hals: Ge sloten wegens verbouwing. ZATERDAG 9 FEBRUART. Stadsschouwburg: Ruys-ensemble, Meneer Topaze, 20 uur. Kinderrevue-: ..Wie gaat er •nee?" 14.15 uur; Begijnhofkapel: Liederen- avond 20 uur; Bioscopen: Als Vrijdag; Frans Uals: Balboekje, 14, 16.15, 19 en 21.15 u. (18 j.) Vóór 1 Maart 1 millioen schoenenbonnen Naar we vernemen zullen, de distributie- autoriteiten zorg er voor dragen, dat vóór I Maart a.s. bonnen voor de distributie van 1 millioen paar schoenen zullen wor den afgeleverd. Op die manier zal dan voor V/£ millioen paar aan bonnen vóór 1 Maart zijn afgegeven. De totale behoefte is V/i millioen paar. De 100.000 paar Deensche schoenen, wel ke we zouden ontvangen en welke hoofd zakelijk voor kinderen zijn bestemd, zijn waarschijnlijk nog niet in ons land gear riveerd. De uitreiking ervan zal via de H.A.R.K. geschieden. 300.000 paar Amerikaanschc schoenen blijken te duur en slechts matig van kwa liteit te zijn. Prinses Juliana heeft lichte longontsteking Officieel wordt medegedeeld, dat Prin ses Juliana, die nagenoeg genezen was van de mazelen, thans een lichte longont steking heeft gekregen. Het verloop is zeer gunstig. Kolenaanvoer belemmerd Door hoogen waterstand op de Maas Tengevolge van den abnormaal hoogen waterstand op de Maas ondervindt de scheepvaart op deze rivier bezwaren. Hieronder lijdt uiteraard de kolenafvoer uit Limburg. Van regeeringswege worden maatrege len getroffen om aan deze moeilijkheden het hoofd te bieden. Indien noodig zal-het kwantum kolen, dat per spoor wordt ver voerd, aanzienlijk worden verhoogd, ter wijl tevens voorbereidingen worden ge troffen om auto-colonnes te laten rijden voor den afvoer van kolen. De Radio geeft vanavond: KRO 18.00 Marinekapel. 18.20 KRO-Kiosk. 18.35 Kinderzang. 18.50 Kinderpr. RNIO 19.00 Nieuws, en weeroverzicht. KRO 19.30 Syl- vestre trio. RNIO 20.00 Nieuws. KRO 20.05 Vaudeville orkest. 20.20 Dr. Paul Juüën. 20.35 Vaudeville orkest. RNIO 21.00 Op de brug. KRO 21.15 Muz. en reportage 21.45 Orkest 21.50 Gr.pl. RNIO 22.00 Nieuws. KRO,22.15 Gram.muz. 22.30 Avondgebed. 22.50 Gr.pl. 23.00 En tenslotte...... HILVERSUM II. 415 M. RNIO 18.00 Nieuws. VARA 18.15 Ork. 18.45 SDAP-congres. 19.00 Johan Jong. 19.15 Week overzicht. VPRO 19.30 Ds. E. Kleyn. RNIO 20.00 Nieuws. RNIO 20.05 Nieuws. VPRO 20.05 Muziek. 20.30 Mej. Dr. Bruining. RNIO 21.00 Op de brug. VARA 21.15 Gr. muz. 21.30 SDAP- congres. VPRO 22.40 Avondwijding. RNIO 23.00 Nieuws. VARA 23.15 Willy Walis. 23.05 Avondklanken. Fransche Lezingen. De aangekondigde lezing van Henri Mem- bré voor de Alliance Frangaise en Neder land—Frankrijk, heeft plaats op Maandag 18 Februari (en niet op 22 Februari) in de Be gijnhofkapel om 8 uur. Dan zullen ook nadere mededeelingen "gedaan worden be treffende het lidmaatschap en. de volgende lezingen. Uitgestelde wedstrijden: BI. Wit—Neptu- nus; G. V. A. V.Sneek. De eerste internationale hockeywedstrijd tusschen België en Nederland, voor dames zoowel als heeren is een week vervroegd en zal op Zondag 31 Maart te Brussel worden gespeeld. BOKSEN. 8 Maart zullen in het Concert gebouw te Haarlem bokswedstrijden gehou den worden door „De Ring". Hieraan wordt deelgenomen door boksers uit Haarlem en Amsterdam. Bij de Haarlemmers zijn o.a. Brouwer, Loeve, Van Goor, Post, Staphorst en mischien oorlogsvrijwilliger Hessels, die dan tegen den kampioen van Nederland vlieggewicht J. M. Schneiders zal uitkomen. Oude athletiek-favorieten zullen a s. Zondag hun beste beentje nog eens voorzetten bij de onderlinge wedstrijden van de Haar- lemsche Athleliek-vereeniging. Onder de pro minenten, die zich aan de 2400 M. veldloop willen wagen, bevinden zich ir. „Adje" Paulen, Van der Zee, Jan P. Strijbos, Van Duyn, Van Balen Blanken en J. Hut. Na afloop der wedstrijden zal in cafe-, restaurant Roosendaal een koffiemaaltijd ge houden worden, waar men ongetwijfeld nog. vele sterke verhalen zal weten te vertellen uit den tijd, „toen er nog echte athleten waren". Ir. H. Vos, de minister van Handel en Nijverheid heeft gisteravond, in zijn te Eloeraendaal gehouden rede over „Her stel en Vernieuwing" enkele „departemen tale keukengeheimen" verteld, welke door velen met genoegen zullen zijn gehoord. Hij deelde mede, dat de schoenendistribu tie met April a.s. waarschijnlijk gewijzigd zal worden, waarbij o.m. het halen en inleveren van- formulieren komt te ver vallen, dat den volgenden winter de kolen- distributie aanmerkelijk ruimer ral zijn, dat onze export zich zeer snel herstelt cn het vooroorlogsche peil in geldwaarde al thans in 1946 vermoedelijk weer zal be reiken. Van de vele problemen, waarmee men nu nog te kampen heeft, baart dat van de kolenvoorziening nog de meeste zor gen, omdat er v'oor de industrie nog pas 50 beschikbaar is van wat zij vóór den oorlog gebruikte. Ten deele is dat een gevolg van geringen buitenlandschen aan voer, ten deele ook van te geringe bin- nenlandsche productie. Daar we over onze eigen voortbrenging kunnen beslissen, accentueert dat nog weer eens, dat we op onze eigen werkkrachten zijn aangewezen en dat terecht van de arbeiders kan wor den gevraagd alle krachten in te spannen. De aanmaak van schoenen is van 200.000 paar tot vrijwel 600.000 gestegen. Voor dit jaar Tekent men nog op' een invoer van 2.000.000 $aar uit Amerika en dit garan deert voor ieder Nederlander dit jaar 1 paar schoenen. Nu overweegt men in April over te gaan tot het systeem op bepaalde tijdstippen een bon voor het aankoopen van een paar schoenen aan te wijzen, waarbij het vermoedelijk zoo zal worden gergeld, dat een gezin maximaal 1 paar in de maand kan koopen. Men moet dan zelf Wijziging der Schoenendistributie op komst 50. Hij ging onder aan het vliegtuig hangen, dat bedenkelijke capriolen maakte, en bijna niet meer door den, als een dolleman draaienden Semmetje in bedwang kon worden gehouden. Het was wel een raar gevoel, zoo zonder steuntje in de lucht te hangen, maar toen het vliegende blad ver genoeg ge daald was, liet hij los en tuimelde „boem",.., midden in het wagentje booen op den regenworm, die een luide kreet slaakte en bijna dubbelsloeg. Het karretje maakte er een sprong van. Van den anderen kant kwam, dood op zijn gemak, Meneer Pil Schad Sr. Hij was een beetje bijziende, niet gewend aan druk verkeer, bovendien dacht hij net, hoe zijn zeventien zoontjes en acht dochtertjes het zouden vinden als hij maar met den 'bon uitmaken welk gezinslid het eerst aan de beurt komt. Het vooruitzicht voor de fietsers wordt ook gunstiger. Door binnenlandsche pro ductie en import hoopt men over 5V2 mil lioen banden dit jaar de beschikking te krijgen. De textielindustrie heeft met een groot gebrek aan garens te kampen, doordat de spinnerijen maar 50 van de weverijen, kunnen voorzien en in het buitenland zijn geen garens te koop. Daarom dit jaar nog geen normale textielvoorziening. Voor een behoorlijk tempo van het herstelwerk is een import ter waarde van 3 milliard noodig (vroeger 1 milliard). Deze kan voor 1/3 betaald worden uit on zen export 700 millioen), inkomsten uit de scheepvaart enz. 300 millioen). Een gelijk deel moet worden gevonden uit de ponden- en dollarsaldi in het buiten land. Met de ontdoo'iiifg van deze laatste in de Ver. Staten ondervindt men eenige moeilijkheden, die als ze niet bijtijds uit den weg worden geruimd, nadeelige ge volgen voor onze industrie in het tweede halfjaar van 1946 zullen hebben. De re geering zal beschikken, wat met deze gel den, die van particulieren zijn, centraal zal worden aangekocht. Spr. schatte, dat het 5 a 7 jaar zal duren voor het gemiddeld levenspeil van vóór 1940 zal zijn bereikt. De regeering wil door haar loonpolitiek (verhooging der lagere inkomens, stabiliteit der hoogere) én haar prijspolitiek (waardoor de kosten van het levensonderhoud zoo laag moge lijk worden gehouden) komen tot een ver betering van de onderlinge verhouding der inkomens.. En zij vult dit aan met haar belasting- en sociale politiek. Daarmee levert zij, 200 zeide de minister, een be langrijk stuk vernieuwingswerk. Haar meening over de plaats van de overheid er\ den arbeider in het bedrijfs leven heeft zij neergelegd in het vooront werp bedrijfschappen en binnen enkele weken zal zij-haar inzichten over een. productie volgens plan bekend maken. De minister deelde verder in zijn, meer malen door applaus onderbroken rede mede, dat mogelijk in het begin van den. zomer de voedselvoorziening tijdelijk iets minder goed zal worden als gevolg van de. internationale voedselpositie. De druk bezochte bijeenkomst werd ge opend door den voorzitter van de afd.- Bloemendaal en medewerking werd ver leend door de „Stem des Volks" uit Haar lem en den tenor Jan "Willems, die door den heer W. F. Rettich werd begeleid. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer is Donderdagmiddag zeer kort in openbare vergadering bijeen ge weest. De voorzitter deed slechts mededee- ling van de ingekomen stukken en liet on middellijk daarop de deuren sluiten om de regeering gelegenheid te geven, de kamer inlichtingen te verschaffen betreffende Ned— Indië. Het geheele kabinet was in de verga dering aanwezig. Officieele publicaties. Het bedrijfschap voor veevoeder maakt be kend, dat voor alle af leveringen, uitgevoerd door fabrikanten of grossiers van honden- en kattenbrood, geleide- biljetten dienen te wor den gebruikt, welke ge lijktijdig met de partij verzonden moeten wor den. De afnemers zen den deze geleidebiljet- ten direct na ontvangst der daarop vermelde hoe veelheden terug aan het bedrijfschap voor vee voeder, sectie bijzondere diérgroepen, Zwarteweg 75 te 's Gravenhage. Van het Ministerie van Financiën. Vor deringen op het rijk over 1945. De minister van finan ciën maakt bekend, dat alle vorderingen over het jaar 1945 ten laste van de verschillende ministeries en de daar onder ressorteerende administraties, indien eenigszins mogelijk, uiterlijk ultimo Mei a.s. bij het betrokken mi nisterie moeten zijn In gediend. Schuldvorderingen ten laste van de staatsbe- drijven (landsdrukkerij, P.T.T. enz.) zullen reeds uiterlijk 15 Maart a.s. moeten worden inge zonden. Latere indiening kan tot langdurig uitstel der afdoening leiden. Op verzoek kan een schrif telijk bewijs van de in diening worden ver kregen. Lucifers voor kinderen. Het C.D.K. deelt mede, dat detaillisten in luci fers de voor l huishoud- doos lucifers aangewe zen bonnen 859 geplakt op opplakvellen, zoo spoedig mogelijk recht streeks moeten doorzen den aan hun grossiers. De grossier moet de op plakvellen met bonnen uitsluitend doorzenden aan de Nationale Luci fersfabriek N. V. te Weert. De aflevering moet met den meesten spoed plaats hebben. Toewijzingen tabak. Het c.D.K. deelt me de, dat grossiers in ta bak in het Noorden des lands in de week van 10 t.m. 16 Febr. toewij zingen G 39 of G 40 zul len ontvangen op basis van eenmaal het aantal ingeleverde rantsoenen der toewijzingen 621 en 622, vermeerderd met 10 procent. In genoemde week moeten voorts grossiers in zuidvruch ten in het noorden des lands de toewijzingen 425, 468 en 623 bij de plaatselijke distributie diensten inleveren. Het aantal rantsoenen dezer toewijzingen zal uitslui tend dienen ter verreke ning van de nog niet ver rekende voorschotten. De diensten zullen der halve geen toewijzingen uitreiken. Na 25 Jan. '46 kunnen industrieele- en handels ondernemingen geen aanvragen voor z.g. „startcontingenten" ijzer en staal meer tot het rijksbureau metalen richten doch dienen zij deze te zenden aan de beheerders van het on- derhoudseontingent van de betrokken onderne ming. Voor nadere bij zonderheden worde ver wezen naar de desbetref fende publicatie in öe vakpers.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2