Met uisschedjêedxiit in de Tweede Kamer Winkeliersver. „Wijkeroog" op de bres De heer Kievit bespreekt belangrijke vraagstukken In de vergadering van de Tweede Kamer van 25 Januari j.l. zijn vele woor den gesproken over het visscherijbedrijf, met name over de trawlvisscherij. De heer A. Kievit heeft in die vergadering naar aanleiding van de mededeeling van de regeering betreffende haar be moeiingen met de visscherij, voorko mende in de Nota omtrent het regee- ringsbeleid een knap betoog gehouden, dat gétuigde van een helder inzicht en., van goede informaties. Spr. achtte het verheugend, dat de re geering van oordeel is, dat door nieuw bouw van visschersvaartuigen het appar raat zal moeten worden gemoderniseerd en op peil gebracht. Maar, er wordt niets vermeld omtrent de wijze, waarop de Re geering snel herstel van de vloot denkt te kunnen bereiken, aldus spreker. De bouw van nieuwe trawlers zal niet alleen zeer geruimen tijd vorderen, maar de bouwkosten zijn ook exorbitant hoog. Zij loopen, naar men hem verzekerde, van een ton tot ruim één millioen per schip. Het is niet denkbaar, dat het bedrijf tot den aankoop van zulk materiaal zal over gaan, daar het bij normale vischprijzen, waar we toch zoo snel mogelijk weer heen moeten, niet rendabel is. De regeering wil hierbij leiding en steun geven, vermeldt de Nota. Spreker vroeg den minister, of deze reeds nu iets aan de Kamer kon mededee- len omtrent de plannen, die zij te dezen opzichte heeft? Is de regeering met name van plan zich blijvend met het visscherij bedrijf te bemoeien? Wat bedoelt de re geering met het geven van leiding? Spre ker zeide, het gewenscht te achten, dat dit voor de voedselvoorziening van ons land zoowel als voor den export zoo be langrijke bedrijf de volle aandacht van de overheid verdient. Het heeft, vóór den oorlog maar al te veel aan belangstelling daarvoor ontbroken. Hij merkte op, dat de vloot, waarover wij thans in IJmuiden beschikken, verouderd en te klein is. Het aantal stoomtrawlers verminderde in de jaren 1929 tot en met 1938 van 210 tot 97, hun inhoud liep terug van 104059 M3. tot 56594 M3. Terwijl in andere landen, meest met regeeringshulp, veel werd gedaan om het productie-apparaat te moderniseeren, bleef men in ons land zoo goed en zoo kwaad het ging doorvaren met het oude materiaal. Reeds in 1934 was blijkens het rapport-Weiter 90 procent van de IJmui- der vloot ouder dan 30 jaar. Nu is de ge middelde ouderdom zeker ruim 40 jaar. Het zal niet wel mogelijk zijn, met deze vloot, zelfs niet als men daarbjj rekening houdt met den aanvoer door'loggers te IJmuiden. in de behoeften van ons land te voorzien. En zeker niet, als men het voornemen heeft, onzen tijdens den oorlog verloren geganen export van visch te heroveren. Wachten wij met het nemen *^an maatrege len, dan komt onze export-positie in steeds ernstiger gevaar, daar andere landen onze buitenlandsche markten meer en meer zullen veroveren. Een zaak van niet minder beteckenis is de vischvoorziening voor het binnenland. Onze bevolking heeft, in tegenstelling met de vooroorlogsche jaren geleerd vlsch te eten. Voor zoover zg althans met het ge brekkige distributie-apparaat in staat werd gesteld dat te bewijzen. Spreker zeide, er van overtuigd te zijn, dat de regeering, nu wij zuinig moeten zijn met onzen veestapel, zoowel goede voorziening van het binnenland als export naar het buitenland wil nastreven. Maar is de regeering dan niet van mee ning, vroeg spreker, dat, behalve toekom stige verbetering van het productie-appa raat, ook directe vergrooting der vloot noodig is? Hoeveel visschersschepen denkt de regeering nog spoedig uit Engeland te kunnen doen repatrieeren en hoeveel schepen daarvan zijn direct in exploitatie .te brengen? Indien het mogelijk zal blijken in goe den staat zijnde schepen van het buiten- Nederlandsche Walvischvaart De Willem Barendsz" wordt klaar gemaakt Donderdag zijn per vliegtuig van Schip hol naar Zweden vertrokken kapitein K. Visser van de reederij Vinke en Co. met bemanning om de, door de in oprichting zijnde Nederlandsche maatschappij voor walvischvaart, gekochte tanker uit Go thenburg naar Amsterdam te brengen. Voor het vertrek pit Gothenburg zal dit schip, de „Pangothie" verdoopt worden in „Willem Barendsz". Onder dezen naam, die zooveel herinneringen wekt aan onze eerste glorieuze jaren van ontdekkings reizen en walvischvaart, zal het schip naar Amsterdam varen, om aldaar tot drijvende traankokerij te worden ver bouwd. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden kan de „Willem Barendsz" over circa 10 dagen in Amsterdam ver wacht worden. land over te nemen, wil de regeering dan daarvoor haar toestemming en, zoo noodig, daaraan haar medewerking verleenen? Vier trawlers te koop. Spreker stelde deze vraag, omdat hem een dezer dagen een eenigszins zonderlinge mededeeling werd gedaan. In IJmuiden is een combinatie van belanghebbenden bij het visscherijbedrijf, die na onderhande lingen met de Engelsche admiraliteit de gelegenheid kreeg, vier trawlers over te nemen, die binnen zeer korteni tijd in ons land gereed kunnen worden gemaakt om aan de visscherij deel te nemen. Spreker had Teeds gezegd, dat de gemiddelde leef tijd van de vloot, die thans vaart, 40 jaar is. De schepen, die over te nemen zijn door deze combinatie, zijn 15 jaar oud. Hij is in de gelegenheid geweest, kennis te nemen van de technische rapporten over den toestand van deze schepen en deze zijn alle even gunstig. Er wordt in uitgesproken, dat de algemeene conditie van deze schepen excellent of zeer goed is. Deze schepen kunnen worden overge nomen voor den prijs van 100.000, ter wijl de bouw van nieuwé schepen op het oogenblik acht ton tot een millioen kost. Schepen, die voor een dergelijken prijs zouden moeten worden gebouwd, zijn niet rendabel te maken. De heer Kievit zou den minister willen vragen, of hij mis schien iets omtrent dit geval kan mede- deelen. Geen medewerking van het Département? De betrokkenen boweren, dat zij geen medewerking van he? Departement heb ben. Omdat hij dacht, dat dit de oorzaak zou kunnen zijn, heeft spreker geïnfor meerd, of deze schepen misschien in pon den in Engeland moesten worden betaald en dat men moeilijkheden zou hebben met dë deviezen, maar men heeft hem ver zekerd, dat dit niet het geval is, omdat de schepen hier met. Hollandsche guldens kunnen worden betaald, en daarbij geen hulp van de regeering noodig is. Onregelmatige aanvoer. De heer Kievit bracht daarna den on- regelmatigen aanvoer ter sprake, het euvel, dat er op de laatste dagen van de week als regel zeer groote aanvoer is en de overige dagen te geringe aanvoer. Het is, aldus spreker, het belang van producent en consument en van den export, dat de aanvoer zoo regelmatig mogelijk plaats vindt. Dat zal alleen komen, als de Over heid regelend optreedt en het uitvaren en binnenkomen dezer schepen niet geheel vrijlaat. Hij vroeg of de regeering bereid is, maatregelen in overweging te nemen en daarover met het bedrijf in overleg te treden. Dagen, waarop er geen of te wei nig aanvoer is, zullen in de toekomst moe ten worden opgevangen door het op de markt brengen van gekoelde visch. De inrichting der verblijven voor de bemanning. De belangstelling der regeering zal zich verder dienen uit te strekken dan het varend materiaal, wanneer wij van het voor ons land zoo belangrijke visscherij bedrijf willen maken wat het zal dienen te worden, vervolgde de heer Kievit. Hij vroeg de regeering, bij den nieuwbouw van schepen aandacht te besteden aan de inrichting der verblijven voor de beman ning en om hieromtrent ook advies te vragen aan de organisaties der visschers. Tenslotte verzocht de heef Kievit hulp voor de kleine visscherij, o.a. voor de garnalenvisschers. Het antwoord van minister Mansholt morgen. De Winkeliersvereeniging „Wijkeroog" kwam Donderdagavond in café Sloot bij een teneinde een zeer belangrijke agenda te behandelen. Na opening door den heer H. H. Meyer en het lezen van de notulen, waarin de wederopbouw, de winkelsluiting en het glasvraagstuk werden gememoreerd, deel de de voorzitter mede, dat in urgente ge vallen door den „wederopbouw" glas be schikbaar wordt gesteld, doch uitsluitend voor étalageruiten. Daartoe dienen de leden zich schriftelijk tot het bestuur te wenden. Een uiterst belangrijke med.edeeling was de eventueele vestiging van een hulp- postkantoor of agentschap in het perceel Koningsweg 2 van den heer Langkemper. Er komt, evenals vóór den oorlog, weer een zalcencommissie, waarin een afge vaardigde van de Kamer van Koophandel zitting zal hebben. Reeds bestaat weer de „Centrale" waarbij alle winkeliersvereeni- gingen uit de gemeente Velsen zijn aange sloten en waarin voor „Wijkeroog" de heeren E. Sanders en T. Winkel zitting hebben. De winkelsluiting kwam daarna ter sprake. De heer Sanders deed verslag van den stand van zaken. „Wijkeroog" had voorgesteld een middagsluiting van 12.30 tot 13.30 uur en 's avonds om 18 uur te 6luiten met een vrijen middag op Woens dag voor alle zaken. De Beverwijkscho De Katwijk lï weer uit Engeland terug. Zooals wij eenigen tijd geleden reeds hebben medegedeeld was de trawler Kat wijk II KW 134 met zijn vangst naar Grimsby gestoomd. De trawler is rechtstreeks van Grimsby komende, weer in IJmuiden gearriveerd. Wij "vernemen thans de reden, waarom de Katwijk II naar Engeland is gevaren. De trawler kreeg, toen de reis bijna afge- loopen was, een lekken ketel. De schipper besloot daarom naar Grimsby te stoomen en daar de schade te doen herstellen. Er werden 300 kisten visch gelost, hoofdzake lijk kabeljauw. De vangst bracht 15.000 op. De ketelreparatie duurde tien dagen. Toen deze gereed was, werd ijs en kolen geladen en men kon dus weer gaan vis- schen. Op aandringen der bemanning is dit echter niet geschied; de opvarenden gaven er de voorkeur aan, eerst IJmui den aan te doen, opdat zij zich thuis van schoone kleeren konden voorzien, waar aan zij, na afwezigheid van een maand, groote behoefte hadden. Heden zou de trawler weer naar zee vertrekken. Feestavond Buurtver. Trompstraat? De buurt vereeniigng „Trompstraat" hield Donderdagavond een geslaagden feestavond in Thalia voor een uitver kochte zaal. De voorzitter der vereeniging de heer H. Tervoort, sprak een openings woord, waarin hij den secretaris der ver eeniging in het zonnetje zette. Hem werd met zijn bruid een leeslamp aangeboden. Het programma, dat zeer afwisselend" was, werd op vlotte wijze afgewerkt. De conferencier yan den avond, Klaas Hoo- gerwerf, liet zoo maar een „willekeurige" dame voor het voetlicht komen, die een lied zong over den opbouw van IJmuiden, dat door één der leden van de vereeniging was gemaakt. Vervolgens was er nog het optreden van twee meisjes, Thea en Afra, die liedjes zongen, van het Trompstraat- accordepnkwartet, eigenlijk quintet, aan gezien ook een zangeres haar medewer king verleende en verder werden nog eenige korte schetsen opgevoerd. Veel hilariteit verwekte de twee-acter „Hen- kie". Na afloop was er voor de leden bal in „FlOTa", waar de band van Jo van Os die ook in de pauze voor de muzikale af wisseling zorgde voor. de noodige dans muziek zorg droeg. winkeliers richtten een adres tot B. en W. aldaar om voor de verschillende brancjies twee middagsluitingen vast te stellen. In dien Beverwijk zou besluiten Dinsdag en Donderdagmiddag te sluiten, dan legt Wijkeroog zich daarbij ook neer, terwijl verwacht wordt dat ook Haarlem dit zal overnemen, teneinde concurrentiestrijd te vermijden. Een niet minder belangrijk punt was dat van den bouw van nood- winkels. Dit is in de „Centrale" bespro ken en ook hiervan gaf de heer Sanders een résumé. Op initiatief van de wethou ders van Sociale Zaken en Openbare Wer ken was de „Centrale" uitgenoodigd de kwestie noodwinkels te bespreken. Het College zal een nieuw gezichtspunt geven en eindelijk mag verwacht worden, dat voor de gedupeerde zakenlieden iets wordt gedaan. De heer Sanders gaf een over zicht van de afbraak in de gemeente Vel sen wat betreft de winkelpanden. Totaal zijn 390 zaken afgebroken, waarvan in Velsen-Noord alleen al 79. Van deze waren er 58, die behoorlijk konden be staan en hieronder bevonden zich o.m. 11 kruidenierswinkels, 10 tabakszaken, een apotheek en 9 cafés. In verband met den bouw van nood- winkels heeft het College aan de Centrale advies verzocht over wat leeft onder de winkeliers. De, plannen van het College zijn de volgende: Het is bereid den bouw van noodwinkels te financieren, welke Samenwerking verstevig! voedselpositie Het herstel van onze voedselpositie is een moeizaam proces, maar dat er flink wordt aangepakt, leeren ons de. Honig'» Fabrieken te Koog aan de Zaan en Nij megen, waar met man en macht gewerkt tmrdt, om elk Nederlandsch gezin zijn atnuleel te verzekeren van ai wat de Honig's Fabrieken fabriceeren. Het gaat natuurlijk niet altijd zoo vlot aks men wel zou wenschen, maar de medewer king van de betreffende autoriteiten en bovenal van de winkeliers en grossiers stelt Honig's personeel in staat zijn volle energie te geven aan de productie en de eerlijke verdeeling van de uitmuntende Honig's artikelen, die van zoo groot be lang zijn voor het behoud van onze volksgezondheid. Adv. Dong IDmuidenaar veroordeeld. De losse arbeider A. H. uit IJmuiden, die uit woningen in Driehuis goederen —r meerendeels luxe-voorwerpen en geld ontvreemd heeft en voor een van deze diefstallen op 24 Januari terecht stond, is gisteren door de Arr. Rechtbank te Haar lem tot 1 jaar en 6 maanden gevangenis straf veroordeeld. Centraal Drankweer Comité. Woensdagavond j.l. had de jaarverga^ dering plaats van het Centraal Drank- weer Comité in het gebouw van Volksher stel. In zijn openingswoord sprak de voor zitter, de heer R. Willemsen, over de moeilijke periode die het Comité de iaat- ste jaren heeft doorgemaakt, waardoor het niet veel activiteit kon ontplooien. Tengevolge van de evacuatie zijn de volgende vereenigingen niet meer hij he4 Comité aangesloten: de N.C.G.O.V.; de Geref. Vereeniging voor Drankbestrijding; de LO.G.T. en de N.B.A.S. Tot secretaris van het Comité wegens het aftreden van den heer J. Schouten werd geko zen de heer A. H. Hoefman. Verder werd besloien dat de actie voor de „Blauwe Week" gezamenlijk door de verschillende drankbestrijdingsorganisa- iies zal worden gehouden. Het' politie-elftal. Het IJmuider Politie-elftal deed deze week weer van zich spreken, door, zonder Kraak en Van Onselen nog wel, met niet minder dan 90 van de Haarlemsche po litie te winnen. ca. f 3000 moeten kosten. De bouw is voor den duur van 10 jaar met een aflossing van 5 jaar op rentevoet van 2%. Het Col lege neemt echter het standpunt in zoo spoedig mogelijk permanente winkels te doen stichten. De noodwinkels, die pl.m. 4X4 M. zullen worden komen te staan daar waar geen permanente winkels zul len verrijzen en worden uitsluitend inge richt voor dagverblijf. Er is aan gedacht, in het plantsoen aan de Kennemerlaan te IJmuiden noodwinkels te zetten, opdat de permanente daartegenover kunnen ver rijzen. Vele moeilijkheden doen zich ech ter voor. Het bestuur zal zich verder doen inlichten en plannen uitwerken. In principe gaven zich 9 leden van „Wijker oog" op voor een noodwinkel. In verband met de schatting*vergoeding schade op basis 1940 en de veel hoogere bouwkosten van thans heeft de burge meester een commissie in 't leven geroe pen om deze kosten nader te bezien en eventueel een andere basis te verkrijgen, dus ook voor gewone huiseigenaars. De heer Meyer hoopte, dat het jongste ministerieele bezoek aan Velsen van in vloed op den wederopbouw zal zyn. Beslo ten werd en bloc toe te treden tot de lan delijke vereeniging van gedupeerden en ten spoedigste mede te werken aan een groote actie voor deze groep der bevol king. Ten slotte werd ter geruststelling medegedeeld, dat zoowel het college van B. en W. als de Kamer van Kobphandel, nu er zooveel terrein voor nieuwe zaken braak ligt op het standpunt staan, dat alleen zij een zaak in de gemeente kun nen beginnen, die reeds in Velsen geves tigd waren. Een kijkje I11 de apotheek van een voormalle Japanse!» internrcriii^kiunp op Java. waar nu de geïnterneerden onder de goede zórgen van liet Brits»-he Roode Kruis wachten op hun repatrieering. ,(P.) Noodwinkels in Velsen-Noord en IJmuiden?

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3