IJmuider Courant De Fundeering Komende dagen een oplossing? •HOo Jaargang No. 18251 Bureaux: Kennemerlaan 154. IJmuiden - Telefoon 5437 Te' Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: "Robert Peerêboom Zaterdag 9 Februari 1946 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 et. per kwartaal f 4.— GISTEREN heb Ik geschreven over de noodzaak, de vakmenschen en daar bij vooral diegenen, die leiding en ini tiatief kunnen geven, in ons land' te doen optreden. Een tweede belang vloeit daar logisch uit voort. Het heeft de strekking, dat men geen nieuwe huizen op wrakke fundeering moet trachten te bouwen. Het was de Commissaris van de Ko- ïiingiri in Noordholland, die eenige maan den geleden- - op den avond van Haarlems 700-jarig stadsjubileum het waarschuwende woord gesproken heeft, dat onze geestelijke spankracht het oude peil van voor 1940 nog niet hfid bereikt. Er zou veel verbeterd moeten worden eer wij zoover zouden zijn. Dit woord geldt ook. nu nog ten volle. Sinds het op 22 November werd uitgesproken is velen wel duidelijker geworden, hoeveel er nog ontbreekt. Daarmee wordt niet gezegd, dat wij de toestanden van voor 1940 onveranderd snoeten herstellen. Niemand zal zulk een aanbeveling in dit blad, waarin al zoo vaak voor belangrijke vernieuwing ge pleit is, verwachten. Maar voor den Duitschen inval bezaten wij, behalve ze kere belangrijke tekortkomingen, een aantal duidelijke grondslagen in ons maatschappelijk bestel. Wie nu helaas ïeelijk verzwakt zijn. Ik zal er enkele noemen. In de eerste plaats hadden wij een in alle geledingen zoo betrouwbaar ambte narencorps, dat de meeste landen het ons met reden benijdden. Corruptie, knoeie rijen deden zich in de Nederlandsche ambtenarij vrijwel nooit voor. ofschoon de salarissen in het algemeen laag waren. Het corps was niet overmatig groot. In sommige diensttakken en onderdeelen was het veeleer te klein. Bureaucratie deed zich hier en daar wel voor, maar in veel minder mate dan bijvoorbeeld in de groote landen, waarbij Duitschland, on- dgr het Hitler-regime, het ergste voor beeld was: Toen reeds bereikten ons de verhalen over de „Ueberorganisation", die tot zulk een voortdurende vertraging en verwarring aanleiding gaf en die wij weldra van nabij zouden leeren kennen. Nu een andere grondslag. De openbare moraal stond in het algemeen op een hoog peil: er werd weinig gestolen of anders zins gefraudeerd. Er heerschte geen „ge zagscrisis" en het gezag van de overheid ondervond erkenning, al had het in wezen geleden. In het algemeen heerschte plichts betrachting. Dit alles maakte het mogelijk dat in de periode tusschen de twee we reldoorlogen. waarin in menig opzicht en vooral „in politicis" een achteruitgang had plaatsgegrepen, in materieelen zin zooveel bereikt was. Ettelijke groote open bare werken waren in dien tijd onderno men en voltooid. Ik behoef maar te herin neren aan de overbrugging der groote ri vieren. den aanleg van prachtige wegen voor het snelverkeer en de Zuiderzee werken. Volgende grondslag: Er heerschten een zekere mate van rust en vertrouwen, bij het grootste deel van de bevolking, die nu ontbreken. De geprikkeldheid en het wan trouwen van dezen tijd bestonden met. Men kan met goede redenen betoogen, dat er begin 1940 niet veel aanleiding voor die rust en dat vertrouwen der groote meerderheid bestond. Zij waren er niet temin. Beschikte Nederland op dit oogenblik Over een in alle geledingen betrouwbaar ambtenarencorps van redelijke afmetingen, werd er dientengevolge een weloverlegd en economisch beheer gevoerd, stond plichtsbetrachting op hoog peil, vond het gezag ook in zijn eigen vertakkingen een redelijke algemeene erkenning en heerschte er in het algemeen een stem ming van rust en vertrouwen in den lande, dan zou men vernieuwingen in het maat schappelijk bestel met zekerheid tegemoet zien. Groote vernieuwingen brengen altijd schokken "teweeg. Maar men zou zeggen: Wij zijn in staat, ze op le vangen. Helaas mangelt het aan die grondslagen. Daarom hoop ik dat de politieke partijen, die de verkiezingen tegemoet gaan, wel zullen beseffen, wat de juiste volgorde is en dit in hun programs van actie tot uiting zullen brengen- Er is steeds gesproken over Herstel en Vernieuwing. Dat. wil zeg gen: 1. Herstel, 2. Vernieuwing. Dit wordt niet op conservatieve overwegingen ge zegd, want die hebben er niets mee te maken en ik ben geen conservatief. Maar het beteekent eenvoudig: Gij kunt niet op drijfzand bouwen. In de eerste plaats is noodïg dat de goede krachten op hun plaatsen staan „the right men in the right place", zooals de Engelschman het uitdrukt dat een degelijk en verant woord beheer wordt gevoerd en dat het vertrouwen hersteld is. Men moet, om iets van belang tot stand te kunnen bren gen. op zijn menschen kunnen rekenen. Wacht liever, zoolang dat niet bereikt is, anders loopt het op nog veel grooter ver warring en bittere teleurstelling uit. Ik lees vaalt van nieuwe plannen en vraag mij telkens, af: kunnen wij dat nu wel? Het is duidelijk dat wij eejfc-tijdvak van geleide economie betreden, ^swnmigen be treuren dat en er zijn ernstige bezwaren aan te voeren, maar in hoofdzaak is het onvermijdelijk. Moge men het middel met de uiterste omzichtigheid toepassen en zich bij de voorbereiding van maatregelen niet op theoretisch-aantrekkelijke plan nen verlaten, maar die vooral eerst toet sen aan de mogelijkheden van de practijk. $4'l)i|>fiol herrijst. Hoewel het luchtverkeer op Schiphol, onze eerste luchthaven, weer in vollen suns 1». zijn de sporen van den oortosr er nojg luiifr niet verdwenen». Maar men zit hier niet stil en werkt met volle energie aan het herstel en de uitbreiding. (1*.) Dr. van Mook, die zeide gereed te zijn om de onderhandelingen met de Indone siërs te beginnen, heeft verklaard, den indruk te hebben, „dat dc komende dagen ons een oplossing zullen brengen". Het was hem wel bekend, dat de sug gestie was gegeven een Amerikaanschen waarnemer bij de onderhandelingen aan wezig te doen zijn, maar niet. dat er for- meele stappen in die richting waren ge daan. Dr. van Mook meende, dat de wijze, waarop de Indonesische kwestie door den Oekraïnschén afgevaardigde in den Veilig heidsraad was te berde gebracht, tot nu toe weinig verhelderend was en waar schijnlijk wel geen invloed zou hebben op de onderhandelingen. Een parlementaire commissie uit Nederland zou z.i. de be- Het woord is aan. Aristoteles: Vrienden worden niet be ter beproefd in ongeluk dan in geluk. De distributie Levantkwestie buiten de UNO? De eenige resteerende klacht op de agenda van den Veiligheidsraad der Ver. Volken is die van Syrië en Libanon voor de terugtrekking der Britsche en Fransche troepen uit hl'n landen, doch het is mo gelijk, dat deze kwestie buiten de U.N.O. geregeld wordt. Men gelooft, dat de Brit sche regeering bereid is haar troepen elk oogenblik terug te trekken, mits hierover een accoord met Frankrijk kan worden bereikt. De Indonesische kwestie. De verdere behandeling van de klacht der Oekrainsche delegatie over den toe stand in Indonesië, die op hedenavond was vastgesteld, zal waarschijnlijk we gens een lichte ongesteldheid van Ma- noeilsky naar een lateren datum moeten worden verschoven. Ontwortelde personen. Een Russisch voorstel, om het verlee- nen van toestemming aan refugiés om buiten hun land te blijven af hankelijk te stellen van de goedkeu ring der regeering van hun geboorteland, is met 29 tegen 6 stemmen door de betref fende sub-commjssió van de U.N.O. ver worpen. De afgevaardigde van Z. Afrika zeide, dat het Sovjet-voorstel geen reke ning hield met vluchtelingen die geen oorlogsmisdadigers zijn, maar op grond van hun misnoegen over de politieke situatie in hun eigen land daarheen niet willen terugkeeren. sprekingen in feeen. enkel opzicht nadeelig kunnen beïnvloeden, Op Oost-Java is het bij Ambiroto tot een botsing gekomen tusschen een Brit sche patrouille en de plaatselijke bevol king. Twee Br. Indiërs werden gewond. De R.A.F. op Sumatra is versterkt. Moskou en Leningrad moesten verdwijnen Aan deze toetsing schijnt het tot dusver Ïeelijk te haperen. Het wetsontwerp op de Bedrijfsschappen getuigt ervan door de voorgestelde benoeming van regeerings- commissarissen, wier machtspositie zoo groot zou zijn dat zij in werkelijkheid namens de regeering het particuliere be drijfsleven zouden beheeren. Daar zouden de bedrijfsleiders financieel niet onder behoeven te lijden. Maar dat is de kwestie niet. De kwestie is'wel deze: dat wij hun bekwaamheid, hun vakmanschap en on dernemingsgeest noodig hebben en die niet mogen verspelen in een loodzwaar bureau cratisch apparaat, waarvoor de huidige toestanden ons nu al dagelijks waar schuwen. Want hei remt ook nu de meeste initiatieven. ?s' bedenken, wat men doet. Dit is een felbewogen. critieke periode. Maar ook hierin moeten wij het hoofd koel houden en het bedachtzame, solide beleid toepassen, dat voor ons het eenige goede is. Omdat wij Hollanders zijn. R. P. 679 Milliard roebel oorlogsschade Bij monde van It.-generaal Roedenko heeft Oost-Europa in het algemeen on de Sovjet-Unie in het bijzonder de aanklacht overgenomen tegen de groote Duitsche oorlogsmisdadigers. De enorme hoeveel heid bewijsmateriaal, die Roedenko in petto heeft, zal zeker nog eenige climaxen in het Neurenbergsche proces veroorza ken, maar de eerste zitting, tijdens weike Rusland hc-t woord voerde, bracht niet veel nieuwe gezichtspunten. Indruk werd gemaakt door de argumenten, die zijn be weringen staafden, dat Duitschland van plan was groote gedeelten van het Rus sische volk uit te roeien en deze plannen ook gedeeltelijk heeft volvoerd. Leningrad en Moskou moesten volgens een order van het Duitsche opperbevel van den aard bodem worden weggevaagd. Ook de Russi sche heiligdommen vielen in grooten ge tale ten prooi aan het Hunnendom. Bijna drieduizend kerken werden verwoest. De totale schade, door Duitschland in ^e Sovjet-Unie aangericht, werd door Roe denko op 679 milliard Roebel geschat. Verkiezingen 17 en 24 Mei De verkiezingen voor de Tweede Kamer zullen op 17 Mei a.s. gehouden worden en die voor de Provinciale Stalen op 24 Mei. zoo meldt het Vrije Volk. Nieuws uit liet buitenland Glral, de min.-pres. van de Spaansche republ. regeering is In Frankrijk aange komen. rsf Truman heeft zijn vacantie uitgesteld, wegens een op handen zijnde critieke situa tie. waarbij problemen betrokken zijn, die zijn persoonlijke aandacht eischen. Irak zal protesteeren tegen de Joodsche immigratie In Palestina. Het hoofdkwartier van de vereenigde democratische oppositioneele beweging te Lissabon is door de regeering gesloten. In de Sovjet-Unie zijn een aantal nieu we rijstsoorten ontwikkeld, die ln veel Noor delijker streken kunnen worden verbouwd dan tot nu het geval was. De N'ed. Zionistenbond heeft in eer. tele gram aan de Engelsche ambassadeur in Den Haag verklaard diep teleurgesteld te zijn over het bericht, dat Transjordanië tot een onaf hankelijke» staat zal worden verklaard. Kleinere oogsten gedurende eenige jaren verwachten Cahadeesche geleerden als gevolg van dc vele zonnevlekken. Kannibalisme in Berlün. De Duitsche politie heeft twee gevallen ontdekt, waarin Duitsche vrouwen werden vermoord en haar vleesch op_ de zwarte markt verkocht. Er hebben geruchten de ronde gedaan volgens weike benden „slachters" ce stad in ver schillende wijken onveilig maakten, doch totnutoe heeft men pas in de ggnoemde twee gevallen deze practijken kunnen vaststellen (Un. Press). Scheerzeep. Aan mannelijke'personen. geboren in 1927 of vroeger, zal een hoeveelheid scheerzeep van 45 gram worden verstrek l. Deze perso nen moeien hiertoe uiterlijk op Zaterdag 1G Febr. bon T 18 der tabakskaart inleveren bij een detaillist, die gewoon is scheerzeep te verkoopen. Mannelijke personen geboren in 1927 of vroeger, die niet in het bezit zijn van een tabakskaart, doch van een versnaperin- genkaart. of een gecombineerde tabaks- en versnaperingenkaar!, moeten zich in de week van 10 t.m. 16 Februari tot den plaatselij ken distributiedlenst wenden. Deze dienst zal hun tegen overlegging van de tweede dislrl- butiestamkaart een rantsoenbon voor scheer zeep verstrekken, welke zij bij een der boven genoemde zaken moeten Inleveren. De aflevering der scheerzeep zal zoo spoe dig mogelijk plaats hebben. Pindakaas voor 1521 Jarigen Ter verkrijging van 370 gram pindakaas voor kinderen van 15 t.m. 20 Jaar moet bon B 72 bonkaart KB 602 vóór 16 Februari in geleverd worden bij den detaillist in krui denierswaren. die hiervoor een ontvnngst- bewijs zal afgeven. De aflevering zai r.n 10 Maart geschieden tegen Inlevering van dit ontvangstbewijs. Extra kaas voor iedereen. In de periode van l< Februari t.m. 2 Maart zal voor alle leeftijdsgroepen 100 gram kaaa extra beschikbaar gesteld worden. Voor de periode 3—16 Maart zal bet rant soen uitsluitend in buitenlandsche kaas wor den verstrekt, Blikjes-vleesch duurder. Om een juister verhouding :e kipjgen 'us- schen de prijzen van vleesch >n blik en vr rscli vleesch wordt met ingang van Maandag 11 Febr. de inkoopprijs voor den detaillist var» f 1,05 op f 1,60 per kg. en de verkoopprijs vai* f 1,40 op f 2 gebracht. Hel liooge water Dykverzakking bij Deventer. De zware regenval van de laatste dagen deed een deel van den dijk van de spoor lijn Apeldoorn-Deventer, bij de r.ood- spoorbrug van Deventer verzakken. Het spoorwegverkeer moest gestaakt wor-.len. Treinreizigers van en na'ar Deventer en Twente worden vervoerd met bussen Twello-Deventer. Het treinverkeer gaat via IlattummerbroekZwolle. Men vreest, dat bij verdere waterstijging de schipbrug bij Deventer onklaar zal worden, waar door alle verkeer met het Oosten belem merd wordt. Schipbruggen buiten gebruik. Wegens hoog water mqpsten de schip bruggen bij Hedel en Wéstervoort builen gebruik worden gesteld, het verkeer, dat aangewezen is op de brug van Hedel, wordt aangeraden via den Moerdijk of wel via NijmegenArnhem te gaan. Het verkeer, dat gebruik moest maken van de brug bij Westervoori wordt voor zoover het licht verkeer betreft' via Does burg en voor zoover het zwaar verkeer betreft via Zutphen geleid. Bij gunstig weer hoopt men de brug bij Hedel binnen enkele dagen weer in gebruik te kunnen stellen. „Demka"-arbeiders hervatten het iverk Het conflict, dat sedert eenige weken aan de „Demka" te Utrecht bestaat, zal Maandag geëindigd zijn. zoo meldt ..De Volkskrant". De stakers zullen dan het werk hervatten, zonder inwilliging van hun eischen. De staking omvat'e 7 man, die in de walserij van de Demka werk zaam waren. Zij wilden er een achtsten man bij hebben, omdat zij volgens hun zeggen anders het werk niet aan konden. Zij mengden de E.V.C. in de zaak. De directie was niet bereid hun eisch in te willigen en het conflict liep op een slaking uit. De directie van de Demka heeft nu alleen toegezegd te zullen overwegen, of een achtste man in de walserij noodig is. IJMUIDEN Wielrijder brak een been Vrijdagmiddag had eerr jongen. P. v. S., wonende te Beverwijk op den weg nabij het Noordzeekanaal het ongeluk, van zijn fiets te vallen. De jongen, die nog met eenige medescholieren op weg was-naar de Nijverheidsschool, had zich vrij ernstig bezeerd. Hij werd door zijn kameraden in het veerbootje-geholpen en aan den an deren kant van het kanaal weer op zijn fiets gezet. Op school gekomen, klaagde de jongen over hevige pijnen, waarom do leeraar het Roode Kruis opbelde. De heer Bakker kwam tot de ontdekking, dat de jongen een been gebroken had. Na dit gespalkt te hebben, bracht hij den jongen naar het St. Antonius-ziekenhuis. Kleine diefstallen Bij een inwoner van IJmuïdcn werd een ladder gestolen, terwijl een inwoonster van Santpoort aangifte deed van diefstal van een cocoslooper uit een, bij haar woonhuis behoorend pakhuis,

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1