Vemiewowij) Visscherij-Snufje IJMUIDEN Zal Stormvogels weer een gelijk spel behalen Moeilijke opgave voor Kinheim Zoo bezet V.S.V. dan met 4 punten uit 9 wedstrijden de onderste plaats. Wanneer we naast deze cijfers nog even het aan tal tegenpunten memoreeren, nl. 40, dan zal het voor onze lezers niet moeilijk zijn te constateeren, waar de oorzaak ligt. Wil V.S.V. nog bijtijds uit de gevaarlijke zone geraken, dan dient er uit een heel ander vaatje getapt te worden. Maar dat kan pas morgen over een week gebeuren, want Zondag a.s. zijn de robdwitten vrij. Stormvogels of moeten we zeggen Kraak? haalde Zondag j.l. tegen Nep- tunus een erg kostbaar puntje binnen, omdat D.F.C. en H.B.S. de volle winst binnenhaalden. Morgen komt V.U.C. in 't Noordersport park op bezoek. De Hagenaars doen 't niet zoo gek dit seizoen, spelen alleen wat wisselvallig. We veronderstellen, dat de Vogels met een gelijk spel tevreden zullen zijn. Velsen gaat Zondag bij R.C.H. op be zoek. Dat kan een aardige wedstrijd wor den. Voor den beker won R.C.H. destijds. Dat Velsen thans zal winnen, gelooven we niet, maar een gelijk spel zit er toch voor de roodbroeken wek in. Morgen ontvangt Terrasvogels D.T.S., waarbij het aan spanning niet zal ont breken, terwijl Kinheim naar H.F.C. trekt. Een lastige uitwedstrijd, Kinheimers! Wel wonnen jelui destijds met 20 op eigen terrein, maar we gelooven niet, dat aan de Spanjaardslaan wederom een overwin ning voor jelui is weggelegd. We „doen" het voor een gelijk spel! Beverwijk, dat dit seizoen o.a. Zondag j.l. tegen D.T.S. ook weer nog al eens teleurstelt, ontvangt Bloemendaal en moet daarvan kunnen winnen. A.D.O. zal aan T.Y.B.B. de handen vol hebben, maar maakt o.i. toch wel een kansje op een .gelijk spel. Tegen Uitgeest zal V.V.B. het morgen wel niet zoo erg gemakkelijk hebben, want deze Noord-Hollanders verspeelden op eigen terrein nog geen enkel punt en bovendien zal hun de 10 nederlaag,welke zij op het V.V.B.-terrein leden, nog wel even dwars zitten. I.E.V., dat leelijk gaat afzakken, ontvangt Zeevogels en is met deze Egmondsche ploeg nog niet klaar. V.V.E. zal met Bergen, dat gemiddeld ruim 5 doelpunten per wedstrijd tegen zich gemaakt ziet, weL :korte metten ma ken. Stormvogels 2 krijgt Kennemers 2 op bezoek en maakt o.i. een goede kans op beide punten. Voor het derde elftal van de Kennemers, dat bij Velsen 2 op bezoek gaat, vreezen we het ergste. Nu de Jacqueline Clasina De zeelieden, die den stoomtrawler Hercules uit Engeland hebben gehaald, zijn weer derwaarts vertrokken, ditmaal om de Jacqueline Clasina IJM 10 te halen. Bemanning Katwijk II ontslagen Het uitstapje van den Katwijkschen stoomtrawler Katwijk II naar Grimsby lijkt niet met instemming van de reederij te zijn geschied. De geheele bemanning met inbegrip van den schipper is ontsla gen, zoodat een nieuwe bemanning aan gemonsterd zal moeten worden. Actie der E.V.C. afgekeurd De Unie der drie samenwerkende orga nisaties van metaalarbeiders heeft op nieuw met de bij de Unie aangesloten arbeiders, werkzaam in de Walserij-Oost de staking der oveiimannen besproken. Na een bespreking, volgende op de rede van den voorzitter der Unie, den heer C. van der Hulst en van den heer Van der Born, landelijk voorzitter, welke beide sprekers de staking afkeurden, verklaar den de aanwezigen zich Nagenoeg una niem accoord met het standpunt' van de Unie en werd de actie der E.V.C. afge keurd. Het ih.s. Boissevain Naar wij vernemen, kan het m.s. Bois sevain van de K. P. M. met repatrieeren- den uit Indië aan boord, onvoorziene om standigheden voorbehouden, 16 Februari a.6. in Amsterdam verwacht worden. De Boissevain zal langs de fruitloo^s van de Kon. Ned. Stoomboot Mij. ge meerd worden, waar de passagiers zullen worden ontscheept. Marktbericht van Vrijdag Aan den afslag waren een stoomtraw ler. 3 motorloggers en 4 kustvisschers. Besommingen: stoomtrawler: 12791; loggers: KW107 f6146, KW161 f8306, KW 162 f 13080; kustvisschers: UK142 f198, UK 300 f650, UK126 f652, UK79 f210. Aangevoerd werd 32600 K.G. visch, waaronder 9125 K.G. tong, 500 K.G. tar bot en griet, 4220 K.G. kabeljauw, 18000 K.G. schol, 150 K.G. rog en vleet, 320 K.G. wijting. Scheepvaart 8 Februari: Aangekomen: Aptity van Londen naar Zaandam; Moud van Hoog ovens naar Amsterdam: Kijkduin van Go thenburg naar Amsterdam. Vértrokken: Orestes van Amsterdam naar Dublin; Erna van Amsterdam naar Londen. In een kolenscHuit gevallen Donderdagavond had E. v. d. S., die bezig was kolen te zoeken, het ongeluk in het ruim van een kolenschuit te vallen, tengevolge waarvan vermoedelijk eenige ribben gekneusd werden. Den man werd door den heer Bakker de eerste hulp ver leend, die hem daarna naar zijn woning in de Piet Heinstraat vervoerde. VELSEN Feestavond S.S.H. De Velser Gymnastlekvereenlging „S.S.H. organiseerde Vrijdagavond een feestelijke bijeenkomst voor haar leden in het Kenne- mer Theater te Beverwijk. De heer C. v. Voorbergen, voorzitter, deel de mede, dat nog geen zaaluitvoering kon worden gegeven; verheugend is het steeds stijgende ledental. Door het vertrek van den heer J. A. ten Napel, als leider mist S. S. H. nog steeds een directeur, doch tijdens deze vacature bleek het lid de heer P. Munter, die één der oudste leden en beste turners der vereeniging is, zich zeer verdienstelijk te hebben gemaakt. Hem gewerd door den voor zitter groote waardeering, waarbij deze na mens alle afdeelingen een enveloppe met inhoud als blijk van hulde en erkentelijkheid aanbood. Voorts werd medegedeeld, dat mevr. M. Michel—Verkerk en de heer P. Munter in het keurkorps van den K. T. K. zijn opgenomen. Hoewel slechts een korte tijd van voorbe reiding is vooraf gegaan is er door de mede werkenden zooveel werk gedaan, dat het mogelijk was dezen avond ook volkomen te doen slagen en waarbij de instemming van de aanwezigen herhaaldelijk blijk gaf van waardeering. Onder de algemeene leiding van den heer P. Koeten werd het programma geopend door de Texasboys met hun liedjes bij de guitaar. Naast een aardig kwartet, bestaande uit twee accordeons en twee guitaren, dat met Hawaiian melodieën veel succes oogstte, trad eveneens met guitaar op de adspirante Tin» Struik. Zij zong zóó aardig met zelf- begeleiding, dat haar een welverdiend ap plaus werd gebracht. Verder werden eenige aardige tooneel- schetsen opgevoerd en als slot. was er bal. Badhuis Concordia weer open Aan het personeel der Papierfabriek is medegedeeld, dat van het badhuis Concordia tot nader order en met ingang van Vrijdag 8 Februari weer gebruik kan worden ge maakt. De openstelling is echter nog op slechts twee dagen en wel des Vrijdags en Zaterdags van D tot 12 uur en van 13.30 uur tot 19 uur. Vergadering Centr. Sociaal Fonds Maandagavond houdt bovengenoemde in stelling aan het bedrijf van Van Gelder Zo nen N.V., een ledenvergadering in gebouw „Concordia". Het C. S. F. zal dus de eerste vereeniging zijn, welke van het gerestaureerde Concordia gebruik zal maken. De agenda vermeldt o.m. verslag van de werkzaamheden in de afgeloopen jaren dooi den secretaris. Voorts zal de heer L. Hars- veld een inleiding houden over de taak van het Fonds in de toekomst. Agenda voor Velsen zaterdag 9 februari Bioscoop „de Pont": Havenkwartier, aanvang 8 uur. zondag 10 februari Bioscoop „de Pont": Havenkwartier, aanvang 2.30, 5 en 8 uur. Bioscoop De Pont -vertoont deze week de Fransche film „Havenkwartier" met in de hooldrollen Jean Gabin, Michel Simon en Michèle Morgan. Een gedrost koloniaal wordt door een zwerver meegenomen naar het tehuis van Panama, een man die geen vragen stelt, doch allen die in nood zitten belangeloos helpt. Jean de koloniaal leert hier Nelly kennen, een meisje dat van haar voogd is weggeloopen en ook onderdak bij Panama heeft gevonden. Deze kennis making is voor Jean liefde op het eerste gezicht, en zij blijft ook niet onbeant woord. Jean echter, die gezocht wordt, wil per schip naar Venezuela vertrekken. Tenslotte wordt hij verdacht van een moord, zoodat het noodzakelijk is, dat hij het land verlaat. Evenwel, het lot heeft anders beschikt. De boot vertrekt naar Venezuela, doch zonder Jean. Deze Fransche film is er weer een van de goede soort. Geen goedkoop happy- ending, doch een geschiedenis naar het leven. Het is alleen jammer dat zoo nu en dan het tempo van de film wat traag i6. VSV speelt morgen tegen DWS V. S. V. benut morgen haar vrijen Zon dag met het spelen van een oefenwedstrijd tegen D. W. S. Deze wordt gespeeld op het „echte" V.S.V.-terrein. Burgerlijke Stand Getrouwd: D. H. GoldingS. E. Maat huis, naar Canada; G. PetraA. C. Hen nen. K. Wijkerstraatweg 303, Velsen-N.; J. WanmakerK. Spierenburg, Wieringen; H. PrinsM. M. de Man, De Ruijterstraat 63, IJmuiden; L. R. Collis—E. M. Zwanen burg, Canada. Ondertrouwd:'G. Ramerman, Kanaalstr. 27, IJmuiden en I. Dykstra, id., Toek. adres: id. R. J. M. van Keijzerswaard, Stadhouderslaan 26, Hilversum en M. Klin kenberg, Kruidbergerweg 34, Santpoort; J. G. Kalkman, Noorderwijkweg 107, Be verwijk en J. E. van den Bos, Corvers- laan 77, Velsen-N. Toek. adres: id.; D. van Duijvenbode, Stengelingstr. 8, Katwijk en A. Zeilmaker, J. P. Coenstraat 119, IJmui den; J. E. van Acker, Platanenstraat 29, IJmuiden-O. en A. Scheivtschenko, id. Toek. adres: Zeeweg 253, IJmuiden. Geboren: H. A. Kops, z., IJmuiderstraat- weg 147, IJmuiden; W. Kaale, z., Korie- naerstraat 19, IJmuiden-O. W. J. Kolle- wijn. z., Rein. Claesenstr. 16, IJmuiden-O. P. Alders, z., Leeuweriklaan 15, IJmuiden- O.; A. Borst, d., v. Speykstr. 35, IJmuiden- O.; A. Glas, d., Kompasstr. 45, IJmuiden; H. v. Aalderen, z., Brederoodscheweg 31, Bloemendaal; M. Tijl, z., Tuindersstr. 110, IJmuiden-O. C. v. d. Meer, d., Kennemer- laan 151, IJmuiden; J. C. Koer, z., Kerk- weg 62, Santpoort; L. P. 't Hart, z., Mar- conistr. 44, IJmuiden; C. v. Kampen, d„ Kompasstraat 57, IJmuiden. Overleden: M. Smit, 61 j., echtg. van A. Rompelman, Da Costalaan 46, Driehuis; G. v. d. Outenaar, 36 j., echtg. van L. Kistemaker, Cypressenstr. 19, IJmuiden- O.; G. Biel, 48 j., echtg. van Boerman, Terburgstr. 21, Santpoort; H. Bakker, 1 mnd., z. van H. Bakker, Stephensonplein 11, IJmuiden; M. v. d^ Plas, 73 j., echtg. v. J. D. Heijkoop, Kennemerlaan 89, IJmui den. van de trawlervloot wordt voorberefd Minister Mansholt antwoordt den heer Kievit „De wederopbouw van de vloot Is bui tengewoon moeilijk door de zeer hooge kosten, maar het is absoluut noodzake lijk," aldus b,pgon minister Mansholt zijn antwoord op de rede van den heer Kievit, die men in ons blad van gisteren heeft kunnen vinden. De minister vervolgde, dat men in acht dient te nemen, dat wij met een verouderd apparaat zitten, waarop ook door den heer Kievit is gewezen. Het is een punt van overweging op welke wijze deze opbouw zal moeten plaatsvinden. Dat zal in de eerste plaats moeten geschieden in het kader van de herstel-financiering, en zoo zullen wij onze plannen opstellen. Daar mede zijn wij er echter nog niet. Wij zul len tevens moeten overgaan tot het ver nieuwen van onze vloot. Over de wijze, waarop dat zal moeten gebeuren, kon spreker nog geen nadere mededeelingen doen. Deze zaak wordt op het oogenbfik echter voorbereid. De regeering is inderdaad van plan zich intensief met de visscherjj bezig te houden, maar zij rekent hierbij ook op den steun van het bedrijfsleven. Dit mag met na druk worden gezegd, omdat op het oogen- blik van de zijde der rccdcrijen weinig initiatief uitgaat. Er zijn bepaalde nieuwe objecten in voorbereiding, maar deze ko men van den anderen kant, n.l. van finan cieringsinstituten en andere maatschap pijen. De minister wil hier met name wij zen op de z.g. „verre visscher'o" in de buurt van IJsland en verder op de wal- vischvaart. Het zal noodzakelijk zijn, dat onze eigen visschery zich ook met dit probleem gaat bezig houden, want slechts dan heeft zij de mogelijkheid om den strijd voor het bestaan vol te houden. Verder schenken wij alle aandacht aan de verwerking van de visch. Wij zullen hier moderne methoden moeten toepassen. \Villen wij deze producten nog ingang doen vinden. Wij denken dan aan de moderne bevfiezingsmethoden, waarbij het zg- „diepvriezen" een kans^ van ontwikkeling zal kunnen krijgen. De repatrieering der trawlers Wat de repatrieering van de schepen uit Engeland betreft, deze zal zooveel mo gelijk bespoedigd worden. Er moeten nog terugkomen: 11 trawlers, 3 kleine schepen en 1 trawler, welke vaart bij de Neder- landsche Marine. Binnenkort komen er 3 trawlers binnen en de rest zal spoedig volgen. Het terugkomen wacht op afwik keling van het Ministry of War Transport, hetgeen veel formaliteiten met zich brengt en niet één, twee, drie gereed is. De aankobp van vier trawlers. Dan zijn er vragen gesteld over den aankoop van 4 trawlers in Engeland. Deze zaak is vóór 2 weken bij het Bedrijfschap gemeld en is dus nog slechts zeer korf geleden aanhangig gemaakt. Wij zijn niet geneigd goed geld naar kwaad geld te gooien. De 6chepen zijn 17 en 18 jaar oud en de aankoopprijs per stuk bedraagt 100.000. Tenslotte gaat het er om onze schepen te vernieuwen en niet om hier schepen te krijgen, welke men in Enge land niet wil hebben en welke, zoodra zij hier komen, groote bedragen aan ombouw zullen vergen. Wij zullen hieraan echter onze aandacht schenken en zien wat er in dezen gedaan kan worden. Zoowel uit de rede van den heer Kievit als uit het antwoord daarop van den mi nister blijkt, dat IJmuiden in de Tweede Kamer het volle pond heeft gehad. Het was een goede daad van den heer Kievit, de aandacht der regeering op IJmuiden te vestigen. Wanneer.medewerking van over heidswege zou uitblijven, dan 20U het er met IJmuiden slecht uitzien en bij de heerschende voedselschaarschte, waarover we juist de laatste dagen zulke sombere klanken hebben kunnen beluisteren, is het van een zeer groot belang, dat uit de Noordzee en de andere v/ateren gehaald wordt wat er uit gehaald kan worden. CDLXXII. Het niéuwe artikel is in IJmuiden ge* arriveerd: bevroren vischfilets uit Canai. da. Prachtige blanke filets van gul o£ kabel jauw. Natuurlijk zonder graat, stijf be- vroren, ongeveer 1 a 2 pond, elke filet afzonderlijk verpakt in een wikkel en zoo stijf naast elkaar in kistjes, een twintig» tal porties. Daar behoef je niet eens vuil# handen bij te maken. Je doet ze in een pan, laat ze langzaam dus niet op het vuur of in heet water ontdooien, even. de kook erover en klaar is kees. Daar kunnen onze fiehproducers wat van leeren. Het is geen wonder, dat in Amerika de vraag naar dit artikel zoo groot is, dat zooals bijvoorbeeld in 1945, aan de behoefte niet kon worden voldaan. Wanneer de visch, op deze wijze behan deld, in de keuken komt. kunnen we wel een heele vloot van stoomtrawlers voor het binnenland alléén laten varen. Met een beetje reclame zou het heusch wel te doen zijn, het vischverbruik in ons land te verdrie- of viervoud igen. Reken eena na: een verbruik van 10 K.G. per hoofd per jaar niet eens zoo gek hoog zou een jaarverbruik voor het heele land van; bijna 100 mrllioen K.G. opleveren, waar voor ongeveer 140 millioen K.G. ruwe visch noodig is, of meer dan driemaal de totale aanvoer van 1939. Ik mag zoo graag in de toekomst graaien en van cijferen ben ik ook een liefheb ber. Ik zie ze al in gedachten in de Vis- schershaven liggen, die groote trawlers, die met een paar duizend kisten visch' van de Witte Zee terug zijn gekomen. Want als we werkelijk in het groot willen gaan doen, moeten we verre reizen maken; de Noordzee moeten we dan overlaten aan de kustbooten, de loggers en het kleine grut. Om een verbruik van 10 K.G. per hoofd mogelijk te maken, zou IJmuiden de be schikking moeten hebben over minstens 200 groote trawlers. Waar krijgen we ze vandaan? Dit alles is toekomstmuziek. Maar in Den Haag is het oog op IJmuiden geves tigd. Onze regeering ziet wel in, dat er iets gedaan moet worden, om IJmuiden weer op de been te helpen. Het is te hopen, dat men, door een verrekijker ziende, niet over het hoofd ziet, wat er door een bril gezien kan worden. Verre visscherij, bevroren kabeljauw-filets zijn dingen van later zorg. De zorg van heden is een spoedige terugkeer van de nog in Engeland verblijvende trawlers, opdat de aanvoer zoo gauw mogelijk opgevoerd kan worden, zorg van heden is een vlotte aan voer van kolen en wel van zulke, waar mee een ketel behoorlijk op stoom ge houden kan worden, zorg van heden is een schoongemaakte Visschershaven, her. stelde vischhallen, ijsfabrieken, reparatie- werkplaatsen, enz. En laten die vier traw lers, die voor een ton per stuk in Enge land gekocht kunnen worden, maar ko men, ook al zijn ze niet nieuw meer. Het tankschip Pan Gothia, dat voor de Neder - landsche walvischvaart is gekocht, is ook al vijftien jaar oud. En daar doet men het ook mee. Meer booten beteekent meer visch, meer voedsel, meer werk. F.n als er een onderneming is, die het met die vier trawlers probeeren wil, geef ze een kans. Als die booten vijftien jaar gevaren hebben, zijn ze nog altijd jonger dan de gemiddelde leeftijd van de vloot-van-nu. PIETERMAN. Weer 6 loggers uit Duitschlaiul terug De sleepers Helga, Tonijn en I. S. Groen die reeds gedurende vele maanden in dienst zijn van het bureau „Teruggave Visschersvaartuigen", kwamen Vrijdag in IJmuiden binnen met 6 motorloggers op sleeptouw, n.l. de SCH 339, SCH 342, SCH 70, SCH223, SCH 67 en VL 121. De sleepers hebben deze loggers uit Cuxhaven en Lü- beck gehaald. Alle schepen bevinden zich. in een verwaarloosden toestand. Het convooi had door den aanhoudenden storm een moeilijken overtocht. Volgens mededeelingen van opvarenden der sleepers, liggen in Hamburg nog 6 en. in Kiel nog 18 loggers gereed om naar ons land te worden gesleept. Ook de stoomtrawler Aneta zou in Kiel gereed liggen voor de reis naar IJmuiden. SANTPOORT Zondagsdienst artsen In navolging van hun collega's in het' overige deel onzer gemeente, zijn ook do Santpoortsche doktoren voornemens een Zondagsdienst in te voeren. Afhalen levensmiddelenkaarten Voor de bewoners van Santpoort zijn aan de beurt, om levensmiddelenkaarten af te halen in het Badhuis aan de Wüste- laan: de letters N t.m. T op Maandag 11 Februari; de letters U t.m. Z. op Dinsdag 12 Februari. PREDIKBEURTEN IJMUIDEN. Ned. Herv. Kerk 10.30 en 5.30: Ds. L. Lagerwey. Goede Herderkerk 10.30: Ds, G. F. Callenbach. 7.30: Ds. J. Bronsgeest Jeugddienst. Leger des Hells: 10.30: Hei- llglngsdienst. 7.30: Openbare Samenkomst. (Diensten staan o.l.v. kapt. J. A. Lodder). Geref. Kerk Kanaalstr. 9: Ds. H. J Ten Brink, uit Loosduinen. Goede Herderkerk 9: Ds. E. G. van Teylingen. 3; Ds. H. J. Ten Brink, uit Loosduinen, Oud-Katli. Kerk 10: H. Dienst. Geref. Kerk (Art. 31 K.O. i Mar- nlxschool: 10.30 en 5: Ds. R. Kcolstra. uit Almelo. C'hr. (ïeref. Kerk 10 en 4: Ds. A. Zwiep. Vrije Evangelisatie, Willemsbeekweg 3: Ds. J. v. d. Schors. VELSEN. Ned. Herv. Kerk 10: Ds. J. Bronsgcest. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk en Kapel (i. d Kapel) 10: Ds. G. A, Barger, H. Doop. Kapel 5-: Ds. W. A. Duys. Geref. Kerk 9.45 en 5: Ds. S. E. Wesbonk. Gerei. Kerk ia II. V. 10: M. Fokkema, van Amsterdam.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3