treden m Avonturen van Wa Overheid en Beurs Alles draai; in dezen tijd om den Mi nister. Ook de effecten- en geldmarkt zijn niet meer de zelfstandige organen van voorheen. Wat maalde men hier vroe ger om „den Minister Ze waren *het brandpunt der internationale financieele en economische verhoudingen, stonden da gelijks in rechtstreekseh contact met alle buitenlandsche beurzen, registreerden nauwkeurig elk symptoom, dat zich ten aanzien der internationale politiek voor deed en waren het reservoir, waaruit het kapitaal bevruchtend over heel het be drijfsleven uitvloeide. Hoe zijn de tijden veranderd! Onze eens zoo trotsche Am sterdamsche beurs, naar welke New-York en Londen zich niet zelden richtten, is een klein locaal beursje geworden, dat op de maat van het Departement van Finan ciën marcheert. Wij zeggen hiermede geen kwaad van de overal optredende regee- Tingsbemoeiing, welke ook ten aanzien van den geld- en effectenhandel nog noodzakelijk is ter wille van geldsanee- ring en rechtsherstel, doch constateeren slechts dat van een vrijen handel op de Amsterdamsche foadsenmarkt thans geen sprake is en de belangrijkste evenementen op het Binnenhof te Den Haag worden voorbereid. Wat men ook van minister Lieftinck moge zeggen, aan moed ontbreekt het hem niet. Hij heeft zich de vorige week in het hol van den leeuw gewaagd en in het ge bouw van de Effectenbeurs een uiteenzet ting gegeven omtrent beurshandel en aan wending van geblokkeerd tegoed, zulks ongetwijfeld in verband met de sterker wordende actie der effectenmensehen voor een verruiming van den effectenhandel, welke zich thans als bekend tot binnen- landscne obligaties en pandbrieven be perkt. Men vraagt zich af waarom in New- York, Londen, Parijs, Zürich, Brussel, etc. de beurs wijd openstaat en ten onzent de beurshandel nog steeds aan banden wordt gelegd. Moet dit voortduren totdat de ef fectenregistratie haar beslag heeft gekre- gen, dan staat het wel vast dat de Am sterdamsche fondsenhandel intusschen goeddeels zal zijn weggekwijnd, waar nu reeds tal van zaken ,,de beenen hebben uitgestrekt" en'of bij financieel krachti ger firma's of instellingen onderdak heb ben gezocht. Bovendien is waardeering van aandee- lenbezit en vermogen thans niet mogelijk en kan het bedrijfsleven zich niet op nor male wijze ontwikkelen, zoolang de be- noodigde kapitalen niet op de vrije markt kunnen worden verkregen. Zelfs is de vrees uitgesproken dat de huidige regee- ring met opzet de volledige hervatting van den beurshandel en de vrije ontwik keling van de kapitaalmarkt tegenhmHt als uitvloeisel van het door haar gehul digde systeem der geleide economie, met de bedoeling dat tenslotte ook de finan ciering van het particuliere bedrijfsleven uitsluitend via de door den Staat gescha pen organen zal kunnen plaats vinden. Of deze vrees gerechtvaardigd is, laten v/ij in het midden, het komt ons echter voor dat minister Lieftinck bij zijn per soonlijk contact met den beurshandel wel eenige mededeeüngen heeft gedaan, welke eenige hoop geven dat de Amsterdamsche beurs binnen niet al te langen tijd haar vroegere functie weer zal kunnen vervul len. De eerste concessie, welke hij gedaan heeft, is die, waarbij toegestaan wordt ook met vrij geld effecten op de beurs te koopen, al verliest deze tegemoetkoming veel van haar waarde door de bepaling, dat bij verkoop de opbrengst geblokkeerd wordt. „Van vrij op vrij" stuit volgens den minister op technische moeilijkheden, welke intusschen door de beurs niet over wegend worden geacht. De handel in aan- deeien van vrije op geblokkeerde rekening moet wachten op het bekend worden der bijzondere heffingen, terwijl de handel van aandeelen „van vrij op vrij" eerst mogelijk zal zijn, als de effectenregistra tie „voldoende is gevorderd", de fiscus een overzicht heeft van wat hij van het particulier vermogen het zijne wil noemen en de neiging tot vermogensintering is verminderd. Het kan dus nog wel eenigen tijd duren, alvorens de beurs haar poor ten weer wijd openzet en vooreerst zullen we slechts kunnen noteeren, dat de mi nister met de belangen van den fondsen handel en daarmede met die van heel het Nederlandsche bedrijfsleven ernstig reke ning wil houden. Vrijlating van Gevangenen De opheffing der Commissies uan Advies Onlangs hebben wij ten aanzien van de politieke gevangenen vermeld dat de Haarlemsche Commissies van Advies voor de vrijlating van „lichte gevallen", die in de laatste weken van hun bestaan aan den officier-fiscaal waren toegevoegd, op geheven waren. Ons is thans gebleken, dat dit is geschied ingevolge een aanschrijving d.d. 30 Januari van den Directeur-Gene raal voor de Bijzondere Rechtspleging. Daarin is bepaald: „Niet kan worden toe gelaten, dat de officier de hem opgedra gen werkzaamheden door anderen onder 2ijn verantwoordelijkheid laat verrichten. Hij zal zelf de betreffende dossiers moe ten doorwerken en het in dienst nemen van „adviseurs" en „informateurs" dient dan ook achterwege te blijven. Eventueel voor dit doel vastgestelde salarissen die nen van de begrooting te worden ge schrapt. Als öe officier-fiscaal niet in Staat is, alleen alle daarvoor in aanmer king komende dossiers te behandelen, zullen in het betreffende ressort meer' of ficieren-fiscaal moeten worden aange steld." Het hooge water De dijk van de Schipbeek bij Colmschate bezweken DEVENTER, 11 Febr. De dijk van de Schipbeek bij Colmschate is over een lengte van twintig meter bezweken. Het ■water stroomt over de landerijen in de richting varx den IJsel. Vele boerderijen zijn geïsoleerd. Alles is in touw om men- schen en vee te redden. Oxe is evenals de gemeente Diepenveen overstroomd. Het gemeentebestuur van Dortherbeek en het waterschap Salland zenden personeel naar de bedreigde plaatsen. Weg LochcmGoor gestremd. De weg LochemGoor is onbruikbaar, daar liet water onder de fundeering van de Mekkelhorsterbrug doorstroomt en de brug dus niet kan worden bereden. De situatie bij Deventer. De waterstand in den IJsel bij Deventer was Maandag gestegen tot 7,05 M. De schipbrug werd nog steeds voor voetgan gersverkeer gebruikt, maar men ver wacht, dat hieraan een einde zal moeten worden gemaakt, omdat dan de toegangs wegen door overstrooming onbruikbaar 2ullen worden Het water stijgt nog, zij het ook langzaam. De ïJselkaden zijn ten deele over stroomd. Wat de stad zelf betreft, ook de laagstgelegen deelen zullen voorloopig nog voldoende tegen het water beveiligd zijn. De stadswijk de Worp zal bij het weg nemen van de schipbrug van de stad wor den geïsoleerd. Het verkeer te water van Deventer uit is gestremd. De Prinses herstellend Buitenlandsche reis uitgesteld De toestand van Prinses Juliana is lang zaam vooruitgaand. In verband met de kans, dat zij niet op tijd hersteld zal zijn, is de reis van het prinselijk paar naar Denemarken, Zweden en Noorwegen,welke eind Februari zou plaats hebben, echter eenigen .tijd uitgesteld. De Christofoorgroep Van de zijde van Christofoor wordt medegedeeld, dat slechts een gedeelte van de Christofoorgroep met de Partii van den Aroeid meegaat. Een ander gedeelte maakt deel uit van de Katholieke Volkspartij. De hevige regenval heeft op verschillende plaatsen van ons land, vooral in liet Oosten groote overs troomingen veroorzaakt. De verkeersweg door het dorp Koekange bij Meppel kwam over een lengte van eenige honder den meters onder water te staan, iets wat nog nimmer gebeurd is. (P.) Serviesgoed Weer een begin Er zijn thans speciale bonnen voor ser viesgoed voor huwenden en gerepatrieer- den uit Indië. Gezinnen krijgen 35 punten plus 5 punten extra voor meer dan 2 per sonen. Uitgegeven koopvergunningen zijn na 15 Maart niet meer geldig. Op 15 Maart zal een bon ter waarde van 1 punt van de levensmiddelenkaart van personen tot 21 jaar worden geldig ver klaard voor den aankoop van serviesgoed. Deze bon zal voor onbepaalden tijd geldig zijn. Binnen afzienbaren tijd na 15 Maart zal voor dezelfde categorie personen een bon ter waarde van 2 punten geldig wor den verklaard. Het publiek kan de bonnen opsparen. Bevoorrading der detaillisten kan slechts zeer geleidelijk geschieden. Voorts is bepaald, da: met ingang van 18 Februari o.a. dekschalen, soepterrines, visch- en vleeschschotels, broodschalen en sauskommen vrij mogen worden ver kocht. Dit beteekent niet, dat deze arti kelen dan volop te verkrijgen zullen zijn. Weer luchlvcrbinding naar de West Op 14 Februari zal voor het eerst na 11 jaar weder de luchtverbinding tot stand worden gebracht tusschen Amsterdam en onze West. Dan vertrekt namelijk de C 54 voor de eerste van een reeks vluchten Amster damCurasao v.v. De Radio geeft vanavond: KRO 17.30 Voor de Jongeren. 18.00 Marek Weber. 18.15 KRO-kiosk. 18.30 Radio-vocaal ensemble. 18.50 's Avonds als ik slapen ga RNIO 19.00 Nieuws. KRO 19.18 Progr overz. 19.25 Lichte gr. pl. RNIO 19.30 Verzoekprogr. Ned. Strijdkr. 20.00 Nieuws. KRO 20,05 Arnh Oik. Ver. en Utr. Stedelijk Ork. 21,45 Film praatje. RNIO 22.00 Nieuws. KRO 22.15 Mail- dollne-ork. 22.30 Liturgisch progr. 22.55 Strijk orkest. 23.00 Ensemble Erica Helen. 23.30 Licht progr. HILVERSUM II, 415 M. AVRO 17.00 Omroepork. RNIO 18.00 Nieuws. AVRO 18.15 Accordeonplaatjes. RVU 18.30 Psychologische relativiteitsleer. AVRO 19.00 En nu.... naar bed. 19.05 Piano-cuo Stokvis. Arriëns. 19.30 De wederopbouw onzer neder zettingen. 19.45 Gr. pl. RNIO 20 00 Nieuws. 20.05 Departementen spreken AVRO 20.20 Bonte Dinsdagavondtrein. 21.45 Hoorspel 22.00 Gr. pl. RNIO 23.00 Nieuws, AVRO 23.15 Gram. muz. Het vliegveld Schiphol Op Schiphol is een nieuw bouwwerk verrezen, dat officieel geopend werd. Het is het eerste permanente gebouw, dat daar na de bevrijding is klaar geko men. Het zal dienen als cantine voor het personeel der K.L.M. Het personeel vierde naar aanleiding daarvan feest. De heer H. Veenendaal treedt, evenals de heer H. Martin, op als mede-direc teur der K.L.M. De heer Veenendaal vierde zijn 25- jarig jubilé als hoofd van het techni sche bedrijf. Hij werd gehuldigd door den directeur den heer A. Plesman. AGENDA. DINSDAG 12 FEBRUARI Stadsschouwburg: Comedia. Twee Fran- schen en een Rus, 20 uur. Gcm, Concertge bouw: Het Biechtgeheim, 20 uur. lange Mar- garethaslraat 19: Paedagogische lezing Mevr. Ter Haar—Craandijk. Rembrandt: Soldaten zonder Uniform, 14, 16.15, 19 en 21.30 uur (18 Cinema Palace: Moskousche Nachten 14. 16.15, 19 en 21.15 uur (18 j.). Luxor: Wedding Night 14. 16.15, 19 en 21.15 uur (18 j.). Frans Hals: Balboekje, 14, 16.15, 19 en 21.15 u. (18 j.). WOENSDAG 13 FEBRUARI Stadsschouwburg: Czardasvorstin. 19.30 uur Geb. Ged. Oude Gracht 104: Lezing Dr. S. Elzinga voor de N.V.B., 20 uur. Bioscopen: als Dinsdag. Een Fietser bekent Ik ben er niet tegen opgewassen Ik ben niet opgewassen tegen de zenuw slopende en humeur-opvretende invloe den van het moderne snelverkeer. Dat bekend ik eerlijk. Als een schuw gedierte schuifel ik op een eigen-teelt-fiets langs den aardbodem, schichtig in elkaar krui pend, wanneer het geronk van een paar honderd paardekrachten achter mijn rug opklinkt als een onheilsgedaver. Als dan de luttele honderden meters, die <ien Razenden Roeland van mijn be klemde persoontje scheiden, zijn verzwol gen en het motorgeronk wegsterft, prijs ik het moment, waarop de benzine-veel- vraat werkelijk het onzekere vervoermid del, dat door mij wordt voortbewogen, achter zich gelaten heeft. Neen, ik ben er niet tegen opgewassen, wanneer een wervelstorm van gesterde en ongesterde snelheidsmonsters liefst zoo dicht mogelijk langs mij brult en zij het op mij, jui6t op mij voorzien hebben. Nog mineer op mijn gemak voel ik me, wanneer de mantel van de nacht zich over de aarde heeft gelegd en mijn sta melend Tijwiel aan den uitersten rechter kant, getooid met een poovere illuminatie, een woordje tracht mee te spreken in het veelstemmige koor, dat „"modeirn verkeer" heet. Dan tornen de priemende lichten van de ridders der snelheid door het duister en verdwijnen in den koepel der boomen of in de gangen der straten. Gij ziet het voor u: een ietwat beverigen rijwielrijder in de smalle, donkere sleuf van een natte straat, waaruit in de tegenovergestelde richting een hei-wit blikkerend oogenpaar opdoemt, dat den eenzame in een synthetisch zon netje zet. Maar achter mijn rug voel ik de lichtkriebeling van een automobilist, die natuurlijk niet de eerste wil zijn met het minderen van zijn licht, dimmen noemt men deze beleefdheids-manipulatie, meen ik en den eersten motoraanbidder verblindt. Dan bevindt de onraad vermoedende, maar volkomen schuldelooze man-op-de- fiets zich in een netelige situatie. Twee vuren bedreigen zijn levgn, ,de één dimt niet, de ander vertikt hét evenzeer, de tang begint zich snel te sluiten en de „man in front" begint vervelend te zwab beren. Net op het moment, dat de „buf ferstaat" op de fiets zich gaat voorbe reiden op de eeuwige jachtvelden, merken de twee stuurraddraaiers, dat de zaak mis dreigt te loopen en dat twee kostbare eigen levens en één goedkoop fietsenleven binnenkort zullen ophouden 'fe' bestaan. Na een angstaanjagend remmengeknerp, dwaas gezwaai van koplampen en een overhaaste vlucht van den trappist is dit incident bloedeloos verloopen. Nog voorzichtiger beweegt zich thans uw fietsbedrijver langs de wegen en dooi de straten, zijn geestesoog gericht op de stijgende ongevallenstatistieken, zijn lijfe lijk oog gegrepen door die kast-van-een wagen, die donderend en bandengierend op zijn broosheid af komt snellen. Ik ben er niet tegen opgewassen, maar het zal wel aan mij liggen. J. F. Burgerlijke Stand HAARLEM 11 Februari 1946, BEVALLEN: 7 Febr.. C. W. Schaper— PeJ, d.; M. A. J. Westerhuis—van Gestel, z.; 3 Febr., M. J. Klinker—Reijnholt. z.; A. Snoek —van Andel, z.; w. A. Stekelenburg—Vinke- stein. z.; G. J. C. van Straaten—Dernison, d.; 9 Febr.. G. Langbroek—van „dei; Schee. d.; J. H. Heeckde Ruiter, z.; A. Buis-^Asjes, z.: J. Post—Miesijerus, z.; A. Poldervaart —van Kampen, z.; E. M. Smits—Marchand, z.; M. E. Lenterman—Mica, d.; J. Mook— Bohlander, z.; E. Nooteboom—Olehowik-, T. WesseliusVos, d.; B. J. M. Leijdeckers Zipp, z.; H. W. de Melker—Kooij, z.; G. Dolron—van Tongeren, z.; 10 Febr., B. H. Quax—de Herder, d.; G. M. RuyterO ver mars, z.; E. M. Kramer—van Gend, z.; J. Cor netBijvoets. d.; J. van Dillenvan den Berg, d.; 11 Febr., A. W. Funcke—van Oers, z.; C. de Jong—van der Vlist, d. OVERLEDEN: 7 Febr, E. Broersma— Bruinsma. 49 j.. Nic. v. d. Laanstraat; 8 Febr., W. G. Witkamp—Schouten. 75 j.. Nassaulaan; H. J. A. Fennis—Roeland. 68 j.. Spiegelstraat; H. J. Lentelink, 75 j„ Maerten van Heems kerkstraat: 9 Febr., C. Nolet, 32 j., Soutman- straat; S. W. Spanjer, 22 j„ Rijnstraat; A. Burksen, 83 Colensostraat; B. C. M. Heijer- manSchepes. 71 j„ Aelbertsbergstraat; 10 Febr., C. M. Janse, 84 j., Vrouweliekstraat. ONDERTROUWD: U Febr.. G. J. Rotteveel en M. J. S. Wassenaar; N. Rouwens en W. Holman; L. F. Cooke en A. C. Bottinga. KORT EN BONDIG BINNENLAND Bij een inval in een villa aan den Utrecht- scheji weg te Hilversum, heeft de politie een 50- tal kostbare apparaten, een groote partij mili taire dekens, 26 wielen met banden van zware legerwagens, een motor fiets en verschillende andere motoren in be slag genomen, welke kennelijk afkomstig wa ren van het Canadee- sche leger. Er wordt een onderzoek ingesteld. De Konk. Ned. Stoomboot Mij. heeft het plan weer een geregel- den dienst op Venezuela te beginnen. De heèr D. Hudig heeft zoo wordt uit Caracas, waar hij thans vertoeft gemeld het voornemen binnenkort af te treden als direc teur van de K. N. S. M. De reederij veijilaarde aan het A. N. P. dat zij daarover niets kan me- dedeelen. De Koningin heeft Zondag de wijdings bijeenkomst der Leid- sche Universiteit in de „Pieterskerk", waar ds. F. Kleyn en prof. dr. A. J. Barge het woord voerden en de bijeen komst in de Hoogland- sche kerk, waar prof. dr. E. M. Meyers een voor dracht hield over „toe passing en strekking van het natuurrecht" bijge woond. Minister Vos houdt Vrijdag 15 Febr. een rede voor de studenten van de rijksuniversiteit te Groningen. 75 ton haring, af komstig uit Zweden, ls met vrachtauto's naar Praag verzonden. Dit is de helft van de zending Zvveedsche haring, die via Rotterdam naar Tsjecho-Slowakije gaat. Er bestaat het pian nog 600 ton te sturen. Aan de loodsen R. Roelss en J. Roos is het bronzen kruis uitge reikt. omdat zij. bij het uitbreken van den oor log, twee onderzeeboo ten, die in aanbouw wa ren, onder gevaarlijke omstandigheden van Rotterdam naar Hoek ^m Holland gebracht hebben. De American Aar- ways zullen Dinsdag hun handels- en passagiers- lijn tusschen de Ver. Staten en Nederland openen. De DC 4 ver trekt morgenmiddag om 3 uur uit New York naar Amsterdam voor de retourvlucht. (U. P.)". BUITENLAND. De uitslag van de Russische verkiezingen wordt heden verwacht. Uit de voorloopige ge gevens blijkt, dat 96 pro cent van de kiezers van het stemrecht gebruik heeft gemaakt. Britsche soldaten in Britsch-ïndië zijn ge molesteerd in een betoo ging van 2000 Moham medanen, die protes teerden tegen het dood vonnis voor kap. Rasjid van het onder Japan- schen invloed staande „Nhtionale Indische Leger". Maandag is te Was hington bekend ge maakt, dat Churchiil, Roosevelt en Stalin in een geheime overeen komst op 11 Febr. 1945 te Yalta hebben beslo ten, dat binnen 2 of 3 maanden na de overgave van Duïtschland en het einde van den oorlog in Europa, de Sovjet-Unie aan den oorlog tegen Japan zou gaan deel nemen. (U. P.), Haarlem i Omgeving. 53. Wag heeft het jiog niet gezegd, 0/ een vreemd geluid wordt hoorbaar in de nabijheid van het wagentjeDe aarde gaat bewegen en met spanning staren de drie naaf de plek waar zandkorrel tjes omhoog rijzen^ en een dof gerom mel iets aankondigt. Het lijkt zelfs of het wagentje van Wag beweegtt maar dat kan toch niet? Mijnheer Pil Schad merkt droogjes op: „ïk geloof, dat ik er maar eens van door ga, het is hier niet pluis, neeJ' Maar Wag zegt: „Wacht U nou even, misschien hebben we uw hulp nog noodig. „Wel alle krakebee- nen," roept Semmetje. Moet je kijken!" Woensdag 13 Febr. nieuwe bonkaarten af halen in de Vleeschhal voor de letters W en M. Er komt weer een Nationale Reclasseerings dag. Na een gedwongen onderbreking van 5 ja ren, hopen de samen werkende Reclassee- ringsinstelllngen dit jaar wederom een Nationale Reclasseeringsdag te houden. Als datum voor deze huis- en straatcol- lccte is vastgesteld 6 Juli. Ds. J. Keizer te Krommenie, beroepen predikant bij de Geref. Kerk onderhoudende art. 31 K. O. te Heem stede, zal zijn intrede doen, na vooraf beves tigd te zijn door zijn broeder, Ds. P. K. Kei zer van Groningen, op Donderdag 21 Februarif te 7 uur. Deze plechtig heid zal plaats vinden in het gebouw van den Ned. Prot, Bond aan de Postlaan.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2