Doodstraf wegens verraad geëischt Haïti Avonturen KORTEN BONDIG Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam Voor het Bjjz. Gerechtshof te Amsterdam Werden Dinsdag weer eenige verraadzaken behandeld. Een ervan ging eegen G. J. P. nit Zwanenburg en H- S. D. nit Haarlem en deze ontlokte aan den. advocaat-fiscaal die tegen D. de doodstraf en ontzetting uit de kiesrechten eischte en legen Post 13 jaar. met levenslange ontzetting, de woor den. dat men bier weer met echte N.S.B.- jttreken te maken had. P. en D-, beiden lid van de N.S.B. en laatstgenoemde later W.A.-man en land- waehter, hadden eind 1940 aan de Duif- schers opgegeven, dat get. A. de Bas, di recteur van de kistenfabriek te Halfweg, een revolver in zijn bezit had, illegale blaadjes verspreidde. Hitler beleedigd had en op kantoor naar den Engelschen r.en- dcr luisterde. In Juli 1941 hebben zij dit jn de Euterpestraat te Amsterdam nog eens tegenover den S. D. bevestigd. P. heeft later zijn spijt over het gebeurde betuigd. De verdediger van den eersten verd. voerde als verzachtende omstandigheid aan, dat zijn medeverd. verklaard had. dat get. De Bas een dreigement had geuit. De verdediger van D. zeide, dat verd. geens zins de bedoeling heeft gehad den vijand hulp te verleenen, maar den get, een hak had willen zetten. Ook vroeg hij het Hof rekening te houden met. den tijd, waarin hét ten laste gelegde is geschied, toen de JDuitscners nog niet zoo scherp optraden. Nog eens verraad. GeTritje D. had een caféhouder aan den KI. Houtweg te Haarlem bij de politie aangegeven, dat in zijn inrichting een voor Hitler en de Duitsche weermacht beleedi- gend lied was gezongen. De caféhouder had niet veel narigheid van de aanklacht ondervonden, ook al doordat hij kon aan- toonen, dat het versje niet in zijn zaak was gezongen. De aöv.-fiscaal eischte 1 jaar gevangenisstraf en 20 jaar ontzetting. R. K- te Haarlem had in 1941 op een vliegveld in Frankrijk gewerkt en in Aug. 1944 dienst genomen bij de Organisation Speer (O.T.) Verd. zeide slechts 9 weken in Frankrijk te zijn geweest en door de economische omstandigheden in 1944 tot zijn stap te zijn gekomen. Hij had toen voornamelijk slechts als bus-chauffeur dienst gedaan bij het hulpverleeningswerk in de gebombardeerde Duitsche gebieden. Eisch 1' jaar en 10 j. ontzetting. De ver- dedieer wees op de geringe inkomsten van verd. in 1944. Verraad? Uitvoerig behandelde het Hof de zaalc iégeit den Haarlemschen kapper L. K. G„ die volgens de dagvaarding in 1943 aan enkele nat.-soc. gezinde rechercheurs van den Inlichtingendienst een aantal namen en adressen had opgegeven van personen, die Joodsche Nederlanders verborgen hiel den, hen van bonkaarten voorzagen enz. Een dier rechercheur^, W. M. Willemsen, verklaarde bij verd. twee jonge Joden te hebben gearresteerd. Wie bij de politie aangifte had gedaan, was hem niet be kend. Bij zijn verhoor had verd. onder een zekere pressie een aantal namen genoemd Bij het verdere verhoor bleek, dat al deze personen, onder wie arts v. Asperen, door de politie zijn gearresteerd en evenals verd. een tijdlang in Amersfoort hebben gezeten. Get. G. P. A. Engels zeide, dat verd. bij hem was gekomen met de vraag of hij in de krant had gelezen, dat wie zelf aangaf, dat hij Joden verborgen hield, geen straf zou krijgen. Daaraan had verd. toege voegd: ik ga zeggen, dat ik er in huis heb. Verd. ontkende ten stelligste iets in dien geest te hebben gezegd. Get v. WaasBok. die eveneens Jood sche Nederlanders hielp, had, toen zij weer een onderduik-adres zocht, verd.'s naam Kortstondige staking in de Amsterdamsche haven Nadat Maandag reeds in de Amsterdam sche haven een aantal arbeiders het werk had neergelegd, is Dinsdagmorgen een door de Eenheids Vak Centrale georgani seerde staking uitgebroken. Het betrof een staking van losse en vaste havenarbeiders. De oorzaak was een loön- geschil. De staking omvatte ongeveer 1400 man. In den loop van den middag werd er een bijeenkomst van de stakers gehouden onder leiding van de E.V.C. Besloten werd de staking weer op te heffen. Donderdag morgen zal een delegatie van 4 arbeiders een onderhoud aanvragen met minister Drees, minister van Sociale Zaken. De vergadering besloot dat indien in verloop van één week geen inwilliging van de eischen zal komen, een nieuwe staking practisch onvermijdelijk zal zijn. Ook de havenarbeiders in Rotterdam zijn ontevreden met hun loonen. Daar is het nog niet tot een slaking gekomen, doch het resultaat van de bespreking met mi nister Drees zal hierop zonder twijfel van invloed zijn, zoo werd medegedeeld. De voornaamste eisch van de stakers Is hel verkrijgen van. een toeslag van één gulden op iedere werktaak, hetgeen ge middeld neerkomt op een weekloon van f 4? bij regelmatig'werk, terwijl bij geen werk een loon van f 36 in de week voor de vaste arbeiders wordt verlangd. opgekregen zonder een goede aanduiding van zijn woning en was daardoor bij de S. D -agente Appeldoorn terechtgekomen, die haar in dt val had gelokt. De adv. fiscaal vond nog zooveel twij felachtige elementen in deze zaak, dat hij meende, dat vrijspraak zou moeten volgen. Mocht het Hof echter na ampele overwe ging het bewijs wel geleverd achten, dan verdiende verd. een strenge straf. Overi gens betreurde hij, dat niet kon worden ui'gezocht wie toen zoovele menschen heeft verraden, van wie men nadien niets meer heeft gehoord. Mr. M. D. Proper achtte geen enkel be wijs van verd.'s schuld aanwezig en wees er nog op. dat hij op geen enkele wijze in den oorlog den vijand hulp heeft verleend. De uniform. De Haarlemmer Joh. K. had in '43 bij de Kriegsmarine dienst genomen, omdat hij hoopte door de uniform zijn vrouw terug te winnen. lntusschen is hij maar ruim 3 weken in Duitschen dienst geweest, omdat toen o.m. gebleken was, dat hij wegens mis handeling van een W.A.-man in een con centratiekamp had gezeten. Later heeft hij nog illegaal gewerkt. De adv. fiscaal zag verzachtende om standigheden en eischte 2 mnd. gevange nisstraf. Gezien de onbeheerschte natuur van verd. vroeg hij echter levenslange ontzetting uit het actief en passief kies recht en uit het recht tot dienstneming bij de gewapende macht. Uitspraken in alle zaken 19 Februari. Amsterdamsche Studenten gaan staken Ontslag van prof. Wibaut gevraagd In de 6tudentenbioscoop „Kriterion" te Amsterdam hebben studenten van facul teiten der Amsterdamsche Universiteit, onder leiding van het bestuur der Alge- meene Studentenvereeniging „Amster dam", een vergadering belegd, ter bespre king van de nog te treffen maatregelen tegen het weder in functie treden van prof. dr. J. P. Wibaut, als hoogleeraar in de or ganische chemie aan de natuurphilosophi- sche faculteit. Prof. Wibaut wordt zoo meldt het A.N.P. naast een karakterlooze houding ten tijde der loyaliteitsverklaringen, ver weten, dat hij nadien het ambt van rector magnificus der universiteit heeft aan vaard (toen dus slechts de studenten, die geteekend hadden de universiteit nog kon den bezoeken) er er zich in die functie toe heeft geleend een lijst met namen van meisjesstudenten af te geven aan het Ge westelijk Arbeidsbureau te Amsterdam. Met de beslissing van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. di-. G. van der Leeuw, waarbij prof. Wibaut na een periode van enkele maan den, waarin hij van zijn ambt gestaakt ie geweest, Donderdag a s. weer in zijn functie wordt hersteld, kunnen de studen ten zich niet vereenigen. Na zeer con sciëntieuze openbare besprekingen van den ledenraad der studentenvereeniging, waarbij de praeses de leden op de draag wijdte van de te nemen beslissingen wees, ging men tot een geheime stemming over. Het resultaat daarvan was, dat de raad bijna eenstemmig van oovdeel was, dat prof. Wibaut voor de studenten als hoog- leeraar onaanvaardbaar is, dat zij zich niet bij de beslissing van den minister behoeven neer te leggen en dat het recht van staken ook voor de studenten aan vaardbaar is. Met instemming van de gvbcele verga dering en den ledenraad besloot het A.S. V.A.-bestuur daarop, overwegende, dat prof. Wibaut onaanvaardbaar is en dat de minister van Onderwijs, Kunsten en. Wetenschappen, ondanks vele protesten, den professor in zijn ambt heeft laten te- rugkeeren, de Amsterdamsche studenten van alle faculteiten te aövtsaeren van Donderdag a.s. af geen colleges of prac tica meer te volgen, zoolang prof. Wibaut geen ontslag genomen heeft, of zoolang aan hem geen ontslag is verleend. Deze staking omvat bijna 4000 studenten. Naar aanleiding van de staking heeft de rector aan de hoogleeraren en andere do centen verzocht Donderdag, Vrijdag en Zaterdag geen colleges en practica te geven, ten einde in een rustige sfeer met de studenten en andere betrokkenen te kuryien overleggen en te trachten geza menlijk met hen tot een voor alle partijen zooveel mogelijk bevredigende oplossing te komen. De Radio geeft vanavond; HILVERSUM I, 301 M. RNIO 17.30 Volksherstel. NCRV 17.35 Gr. muz. 18.00 Bournemouth Stedelijk Orkest. 18.00 Orgel en sopraan (intermezzo RNIO 18.15 Eng les). RNIO 19.00 Nieuws. NCRV 19.18 Progr. overz. 19.20 Guitaarspel. RNIO 19.30 Progr. Ned. Strijdkr. 20.00 Nieuws NCRV 20.05 Radio-philh. ork. (Intermezzo: 21.00 Hu mor). RNIO 22,00 Nieuws. NCRV 22.15 Actueel 22.30 Populaire orkestmuziek. 23.15 Gr. muz. 23.50 Schriftlezing. HILVERSUM II, 415 M. VARA 17 30 Johan Jong en Frans v. Schaik. RNIO 13.00 Nieuws. VARA 18.15 Vibra-sextet. RNIO 18.30 Het Rijk overzee. VARA 18.45 Overheidsleiding en belastingpollt'.ek. 19.45 Juan Petra's ork. VPRO 19.30 Ds. J. Zuurdeeg RNIO 20.00 Nieuws. VARA 20.05 ..Cantare" o. 1. v. J. Corduwener. 21.00 Dne vrouwen drie verhalen. 21.15 Gr. muz. 21.30 Resid. ork. 22.15 Gr. muz. 22.30 Eddy Walls. 22.45 Geeste lijk leven. RNIO 23.00 Nieuws. VARA 23.16 Tango's 23.30 Bekende dansork. Hengelo, tijdelijk Venetië De enorme aanwas van water door de Driener- en Berflobeek heeft tientallen straten van Hengelo onder water gezet. Verschillende hoofdstraten werden her schapen in kolkende rivieren, de pleinen en open vlakten, ontstaan door de af braak van gebombardeerde panden, zagen er uit als meren. In de meeste fabrieken moest het werk gestaakt worden. Duizen den arbeiders konden niet aan het werk gaan, omdat ze de fabrieken en werkplaat sen niet konden bereiken. De scholen bleven om dezelfde reden gesloten. Daar. waar de wegen onder spoorlijnen door geieid werden, stond tot twee dft een halve meter water boven het wegdek. Om een einde te maken aan den water-over last is men er tenslotte toe overgegaan, een afvoersloot te graven naar het Twente kanaal. Het verkeer in den Achterhoek. Te Deventer is een overzetveer voor voetgangers over den Usel gemaakt. Overigens is de communicatie tusschen beide rivieroevers per trein mogelijk, n.I. van Deventer naar Twello en omgekeerd, 's Morgens en 's avonds laten de Ned. Spoorwegen publiek toe, om zich over de spoorbrug van Deventer te begeven naar de overzijde. De Koerhuisbeek is buiten haar oevers getreden. Men kan echter van Deventer naar Zutphen nog over den rijksweg tot Bathmen en vandaar over Gorssel naar Zutphen. De kaden langs den IJsel in Deventer staan nu diep onder water. In de omge ving der stad zijn aan de Oostzijde op nieuw eenige boerderijen door het water van den weg afgesneden. In Raalte zijn burgers opgeroepen om te helpen bij de bedijking. Van de zijde der Ned. Spoorwegen deelt men mede, dat het bericht over de sta king van het spoorwegverkeer op het baan vak BorneAlmelo onjuist is. Men kan normaal op het traject Deventer—Almelo -Hengelo v.v. reizen. Het verkeer op het baanvak Winterswijk Doetinchem, dat van 9 Febr. af moest worden gestaakt, is met ingang van heden hervat. De busdienst Zutphen—Deventer der Ned. Spoorwegen is geslaakt wegens te hoogen waterstand. Filmtrust verstoort de rust Samuel Harris, directeur van het Engelsche filmblad „Cinema" en klaarblijkelijk spreek buis van eenige der almachtige Amerikaan- sche filmondernemingen, heeft zich in een feilen open brief tot den Nederlandschen minister-president gericht, waarin hij den Nederlandschen Bioscoopbond aanvalt. Als gevolg van de verontwaardiging der Ameri- kaansche maatschappijen hebben de verhuur kantoren opdracht gekregen, de levering van films aan den Bond te staken. De bedoelde ondernemingen hebben haar lidmaatschap van den Bioscoopbond per l Januari van dit jaar opgezegd. De Ned. Bioscoopbond voegt hieraan toe, dat juist deze trust in Amerika zelf gerech telijk vervolgd wordt wegens overtreding van de anti-trustwet. Voorts verklaart hij, dat de samenwerking met de overige Amerikaan- sche maatschappijen en met filmondernemin- gen in andere landen nooit moeilijkheden heeft opgeleverd en integendeel vaak zeer goed te noemen is. Ook andere landen heb ben moeilijkheden met de maatschappij in kwestie en Denemarken is ertoe overgegaan haar films collectief te weigeren. De distributie Weer sinaasappelen voor kinderen Kinderen, geboren in 1925 of later, krij gen 500 gram sinaasappelen. Ingeleverd moeten worden bon B73, C73, D73 of E73 der bonkaart K602 uiterlijk op Zaterdag 16 Februari. De aflevering zal zoo spoedig mogelijk plaats hebben. Koninklijk bezoek aan Amsterdam Oiu de „Kvcrtscn" en Joh. 31aurits" ie inspeeteereu Donderdagmorgen 14 Februari om 10 uur zal de Koningin in de Amsterdamsche haven H. M. torpedobootjager „Evertsen" en het fregat ,,Joh. Maurits" inspecteeren. De „Joh. Maurits" vertrekt Vrijdag 15 Februari naar West-Indië; de „Evertsen" die door de Nederiandsche vegeering in December J945 van de Engelsche marine is overgenomen, vertrekt Zondag 17 Febr. naar Oost-nldië. Diner te Porl-au-Prince In mijn'aanteekenboekje zie ik dat ik. vandaag precies twee jaar geleden, een afspraak om te dineéren had in het kleine restaurant Kalmar aan het Champ de Mars van Port-au-Prince, de zeer arme en zeer warme hoofdstad van de negerrepu bliek Haïti. Die korte aanteekening brengt mij in mijn gedachten terug naar dat kleine land. de helft van het eiland Hispaniola, in de heete zon van de Caraïbisehé Zee. En ik zie Port-au-Prince. Met zijn vreemde, half-gothische, nalf-Moorsche kathedraal, met zijn duizenden krotten in de buitenwijken. Naakte kinderen, naakte honden en naakte varkens. En een walgelijke geur van bederf in de zon. Met zijn tientallen witte villa's droomend in de verrukking van dik-trossige. vuurroode en felgele bougainvilles. Met zijn eene drukke winkelstraat, waar zoowaar een zwarte verkeersagent onder een roode parasol op een cementen rond voetstuk staat te gebaren. Zijn Champ de Mars met de standbeelden van Haiti's vrijheidshel den: Toussaint 1' Ouverture en Pétion en het prachtige paleis van Son Excellence den president der Republiek: een breed en roomwit gebouw, dat fel afsteekt tegen de donkergroen-beboschte heuvels, die de hoofdstad omsluiten. Een vreemde, stad in een wonderlijk land. Een wonderlijk, achterlijk land mid den in het twintigste eeuwsche wereld deel Amerika. Een stad met een modern vliegveld, met drie bioscopen, en een kleine universiteit; met wat aardige restaurants en een mooi hospitaal en prachtige buitenverblijven, waar de vreemde gezanten wonen in een land dat geen tien kilometer spoor weg heeft en waar de vrouwen bloots voets en met haar waren .op het hoofd ter markt gaan: een wandeling-van soms drie da?en heen en drie dagen terug. Een land, waar kleine dagbladen en smalle verzenbundels in een oud en prach tig Fransch worden geschreven, maar waar de volkstaal, die Créole heet, een wonderlijk mengsel is van Afrikaansch en Fransch en ge moet de dreunende riten van den wreeden en vreemdén Vóedoe- godsdienst, op het weemoedige en opwin dende Thythme van doffe trommels heb ben gehoord ergens op de hoogvlakte of in een woud, bij het flakkerlicht van een klein vuur, om te weten en vooral: om te gevoelen, welk een wonderlijk oud volk hier leeft in een wereld, die men „de nieuwe" noemt. Vandaag, twee jaar geledenIn Haïti. Een maaltijd in een kleinen tuin aan een groot plein. Een vreemde nachthemel en de late koelte na een heeten dag. In de stad mulatten in keurige witte pakken: M'sieur le sénateur: son excel lence le président du sénat; de kleine ge neraal van het aardige legertje dat Garde Républicaine heet, de zwarte president van het Hooggerechtshof, de professoren, de ministers, de dichters en de journalis ten. En over de heuvels een heet en bar land. Hutten en varkens en marktplaatsen met menschen, in flarden gehuld, druk babbelend en lachend. En een klaterende fontein in 't midden. Een land waar zwarte generaals in rood- en-goud de dure vrijheid bevochten op het Napoleontische Frankrijk. Het grootste bouwwerk, dat die vrij heidsstrijd optrok: La Citadelle. duizend meter boven de vlakten van Haiti's Oost kust, heb ik, verbijsterd om de macht van dit bouwsel, op een stillen, heeten Zondag bezocht. Ik wil u later van Haïti nog wat meer vertellen. Mr. E. ELIAS. Een wilde slaking op Schiphol Ook op Schiphol is een staking uitge broken, die ongeveer 500 arbeiders omvat. Tegen het advies van de organisaties zijn de arbeiders op de luchthaven in staking gegaan, omdat de contactcommissie werd uitgeschakeld. AGENDA. Stadsschouwburg: Czardas vorstin. 19.30 uur. Ged. Oude Gracht 104: Lezing Dr. S. Elzinga voor de N. V. B. Rembrandt: Soldaten zon der Uniform, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur (18 j.). Cinema Palace: Moskousche Nachten, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur (18 j.). Luxor: Wedding Night, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur <18 j.). Frans Hals: Het Balboekje, 14. 16.15, 19 en 21.15 u. (18 j.). DONDERDAG 14 FEBRUARI Stadsschouwburg en Bioscopen: als Woens dag. Gem. Concertgebouw: Le Chant de la Cloche (generale repetitie), 19 uur. 54. Wag's karretje rijst langzaam uit zijn gekantelden stand omhoog en ploft even later met een smak op zijn vier wielen terug. De aarde scheurt en het beteuterde hoofd van.... den regen worm komt er bovenuit kijken. Wag loopt op het opduikende hoofd toe en begint er tegen te praten, een beetje kwaad: „Zoo zoo, wou jij dus mijn wa gentje stelen, mannetje, jij leelijk. Maar de regenworm wurmt zich verder omhoog, betast de buildie op zijn kop prijkt en smeekt Wag, toch medelijden te hebben, want zijn vrouw lag ziek en nu wilde hij den dokter halen enne hij kon het echt niet helpen BINNENLAND. -- Bij een botsing tus schen een militaire auto en een trein is bij het Rlaastunnelplein te Rot terdam een 20-jarig meisje, dat op de auto mocht meerijden, ge dood. De naam van het slachtoffer is nog niet bekend. De veerdienst bü Panuerden is hersteld, zoodat de verbinding voor het autoverkeer van Nijmegen en Arn hem naar Lijmers en den achterhoek. via Doornenburg-Aerdtsche- brug, weer mogelijk is. De minister van justitie installeerde een staatscommissie, welke de opdracht heeft om de regeering van advies te dienen inzake de af schaffing van het be zettingsrecht of de ver vanging daarvan door voorzieningen van den Nederlandschen wet gever. De tarieven voor goederenvervoer worden met 1 Maart door de Ned. Spoorwegen ver hoogd. Friesche dagen wor den in Leeuwarden ge organiseerd op 7, 8 en 9 Mei. Er zal daarbij ge toond worden wat Fries land op industrieel-, landbouwkundig en cul tureel gebied presteert. Het programma ver meldt een tentoonstel ling, een fokveedag, enz. De synode der Ge- ref. Kerken kwam te Utrecht bijeen. In zijn openingswoord zei ds. Duursma dat er een ernstige drang is om te zoeken naar hereeniging met wat zich af scheidde. Pasvisa zullen na 1 Maart voor het verkeer tusschen Nederland en België niet meer noodig zijn voor personen van Nederiandsche en van Belgische nationaliteit. De waarnemend burgemeester van Am sterdam, de heer de Boer, heeft rich dezer dagen positief uitgela ten over zijn voorne men op 28 Februari zijn functie neer te leggen, in verband met zijn a.s. vertrek naar Ned. Indië. Haarlem en Omgeving. De llaarlemsche M, T. S. viert haar 5e Lustrum. Vrijdag 22 Fe bruari van 0.3011.30 worden zwemwedstrij den gehouden, 's mid dags receptie en revue in den Stadsschouwburg en 's avonds eveneens revue. Zaterdags: tot 15 uur voetbal en hockey, 18—21 uur diner voor ge- noodigden en 21.15 uur het traditioneele bal in Brinkmann. In het Huis voor Ouders en Opvoeders, Lange Margarethastraat, Haarlem, heeft mevr. M. A. ter Haai'Craan- cijk een lezing gehou den over „Aanmoedi ging als belangrijke fac tor in de opvoeding". Zij hield een pleidooi voor meer vertrouwen in de eigen krachten van het kind, opdat dit met het noodige zelf vertrouwen de wereld in zal kunnen gaan. De heer P. Kouwens, thans werkzaam als chef van de afdeeling Offset drukkerij A van de N.V. Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting hoopt op 1 Maart den dag te herdenken waar op hij, 25 jaar geleden, bij genoemde N.V. in dienst trad. De pianist Stevan Bergman zal Donderdag 21 Februari in de Gem. Concertzaal te Haarlem, een recital geven in de abon.nements-serie van Toonkunst. Het pro gramma bevat werken van Scarlatti, Bach, Rachmaninoff en Cho pin. Wouter de Geus, pianist, geeft Zaterdag 16 Febr. in de Begijn hofkapel te Haarlem een recital. Het program ma bevat werken van: Béla Bartók, Chopin» Debussy, Moussorgsky en Mozart. Een glasactie voor de getroffen gebieden wordt in Bennebroek op Zaterdag 15 Februari ge houden. De Protestantsche begraafplaats te Benne broek zal worden uit gebreid. Donderdag 14 Febr. nieuwe bonkaarten af halen in de Vieeschhal voor de letters N en R. C. D. D. Duyven- dak te Haarlem is te Leiden bevorderd tot arts.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2