Qemeea tesectetacie groeide weer uit haar costuum IJMUIDEN Heden Johan v. Oldenbarnevelt De Johan van Oldenbarnevelt met re- patrieerenden uit Indonesië aan boord is hedenochtend om 11 uur de IJmuidensche sluis gepasseerd. Vanmiddag om drie uur kan het schip in Amsterdam verwacht worden. De zieken zullen vandaag nog, de anderen morgen van boord gaan. De Boissevain Vrijdag of Zaterdag De Boissevain van de K.P.M., die even eens met repatrieerenden op weg is naar Amsterdam, wordt a.6. Vrijdag of Zater dag in IJmuiden verwacht. Scheepsberichten Te Rotterdam aangekomen 9 Febr.: „Surte" (Ned.) van Nakskiw, klei; „Plover" (Eng.) van Londen; „Alt" (Eng.) stukgoed; „Mercurius" (Zweden); „Belridge Hill" (Amerika) van Ctristobal, benzine; „Dor drecht" (Ned.) vpn Nigeria, nieuwe matex; Vlaardingen, palmolie. 10 Febr.: „Mecklenburg" (Ned.) van Har wich, passagiers; „BatavieT 2" (Ned.) van Harwich, passagiers; „Wallonia" (Zwe den) van Gothenburg, stukgoed; „Oranje polder" (Ned.) van Londen, 6tukgoed: „John W. Arey" (Eng.) van Avonmouth, gerst; „Samyale" (Eng.) van Londen, auto's; „Salando" (Ned.) van Delfzijl, ledig „Orpheus" (Ned.) van Leixoes, hars; „Ja mes G. Swisshelm" van Hantonroads, ko len; „Olse" (Ned.) van Londen, stukgoed; Franca" (Ned.) van Middlesborough, quick dispatch, ijzer; „Mirza" (Ned.) van Aruba, olie; „Empire Segreen" (Eng.) te rug uit zee; „Grada" (Ned.) van Glasgow, vleeschconserven„Rika" (Ned.) van Londen, cement; „Vesten" (Zweden) van Rouaan, ledig; „Henk" (Ned.), ledig; „Ingeborg" (Ned.) van New-Castle, ledig; „Finse" (Noorwegen) van Antwerpen ledig. 11 Febr.: „Capella" (Ned.) van West Hartlepool, dwarsliggers; „Abro" (Ned.) van Dieppe, bestemd voor Dordrecht; „Oranje Nassau" (Ned.) van Londen, pas sagiers; „Sandènburg" (Ned.) van Esbjerg met boter; „Hercules" (Ned.) van Jaffa, sinaasappelen; „Reiger" (Ned.) van Lon den, cement. Rotterdamsche Lloyd: „Weltevreden" passeerde 10 Febr. 14 uur Gibraltar, 13 Februari te Napels verwacht; „Bantam" 5 Februari van San Francisco, wordt den 25en Februari te Manilla verwacht. Scheepvaart 12 Februari. Aangekomen: Ned. s.s. Prins Maurits van Gothenburg n. A'dam. Vertrokken: Ned. m.s. Nezo van A'dam naar Londen, Ned. ms. Patria van A'dam naar Hull, Ned. m.s. Aldo van A'dam naar Imminghorn, Ned. m.s. Eemstroom van A'dam naar Huil. Marktbericht van Dinsdag De aanvoer bedroeg slechts 10900 K.G., aangevoerd door 2 loggers. Deze besom- den: KW78 13070 en VL161 1237. Aangevoerd werden o.a. 2625 K.G. tong, 7125 K.G. schol, i016 K.G. kabeljauw. De Irene weer naar zee De stoomtrawler Irene, die voor bodem onderzoek naar Amsterdam is geweest, kwam Dinsdagmorgen weer uit Amster dam terug. De trawler is Dinsdagmiddag naar zee vertrokken. Geslaagde Cabaretavond Maandagavond j.l. gaf de buurtvereeniging „Varia" uit IJmuiden-Oost een cabaretavond in „Zomerlust" te Santpoort. De voorzitter der vereeniging, de heer C. H. ten Broeke, sprak een kort openings woord en heette alle leden welkom. Het programma werd op Drettige en vlotte wijze afgewisseld. Medewerkenden waren: „De Ambrosio's", met cowboy-, krontjong- en Hawaiïaliedjes (de laatste kwamen niet geheel tot hun recht; een mannenstem erbij zou hier veel goed maken); de „Vijf Vroo- iijke Matroosjes" met het liedje: „Hou je roer recht" en de tooneelvereeniging „Kunst en Vriendschap" die een aantal schetsen bracht. Vooral zeer goed gespeeld werden de dra matische schets „Het danseresje" en de hu moristische schets van Nono „Arme rijken". Hier en daar nog iets schaven, nog iets meer routine en „Kunst en Vriendschap" zal als amateursvereeniging zeker geen slecht figuur maken. De regie was in handen van den hteer W. N. Brouwer. Na afloop was er nog een geanimeerd bal met muziek van het dansorkest „de Vibro- hogo's" Al met al was het een geslaagde avond. DCIJ-Nieuws De volgende spelers van het D. C. IJ. lë tiental ztjn ook uitgcnoodigd mede te spelen in het Groot Nationaal Damtournooi dat op 20 en 22 April a.s. te Aalsmeer zal worden gehouden: A. Ligthart, T. Postma, J. A, Dixhoom en J. J. Mertens. Zooals men weet waren reeds uitgenóodigd: Laros, Dukel en Suyk. De spelers B. Dukel, A. C. Keller, P. Roo- zenburg, B. Springer, J. H. Vos, W. Rusten burg, j. T. Hoser en J. T. Vos hebben tevens een uitnoodiging ontvangen deel te nemen aan een achtkamp, die te Bussvim gehouden zal worden. Deze achtkamp begint half Maart. Op 13 Maart zal de heer B. Dukel een blindpartij en een simultaan-seance geven voor de damclub ,.D. I. D." te Goes. Na af loop zal hij een causerie houden over het damspel. Heropvoering „Onder één dak" De buurtvereeniging D. B. O., die op 31 Januari in Thalia het tooneelstuk „Onder één dak van Joh. Fabricius opvoerde, zal hiervan een herhaling geven op Donderdag 14 Februari in „Zomerlust" te Santpoort. En daarom: weer een verbouwing van het Raadhuis Gedurende eenige weken, maanden misschien, wordt er weer getimmerd, gezaagd en geschaafd in het gebouw, waar het hart van Velsen klopt. Het ruikt er nu erg naar verf, wat het be wijs is, dat het timmerwerk zoo lang zamerhand klaar is en dat de verbou wing haar beslag begint te krijgen. Ditmaal heeft de afdeeling, waar in bepaalde registers in eenige regels de levensgeschiedenis van eiken Velsenaar wordt opgeteekend, een uitbreiding onder gaan. Burgerlijke Stand, Bevolking, Mi litaire Zaken kwamen ruimte te kort en aangezien uitbreiding mogelijk was door het lokaal naar de achterzijde te vergroo- ten, heeft men een stuk van den tuin ge nomen en daarmee het lokaal der betrok ken afdeeling vergroot. Met het logische gevolg, dat de achterzijde van een ach tergevel kan al lang niet meer gesproken worden, met een nieuwen uitwas is „ver sierd". Het is een drama in optima forma, de geschiedenis van Velsens raadhuis, een drama doordat men steeds achter de fei ten aangeloopen heeft. Hetgeen blijkt uit de geschiedenis van het gebouw, dat al leen in den voorgevel iets representatiefs heeft. Maar deze voorgevel verbergt zich overigens heel bescheiden achter een buurt met nauwe straatjes, die bijna alle aan den ingang het een of ander verkeersbord hebben, dat aanwijst, dat het verboden is voor auto's en ander rijdend materiaal. Zoodat men eigenlijk als bestuurder van een rij- of voertuig een loods noodig heeft als men zonder overtreding het raadhuis wil bereiken. Het is de fout van vroegere bestuurders onzer gemeente, een fout, die zich ook heeft gewroken in den algemeenen opzet, dat zij nooit hebben willen inzien, dat hier aan den IJmond de weg openlag voor een ontwikkeling in Amerikaansch tempo. Men miste den vooruitzienden blik, met het gevolg, dat de moeilijkheden ten aan zien van verschillende aangelegenheden zich opstapelden. Dit was ook het geval met het gebouw, waarin bestuur en ad ministratie zetelen, lichamen, die zich steeds uitbreidden en daardoor steeds leden aan gebrek aan ruimte. Al van den 80-jarigen oorlog af.. Al van 1642 af, dus uit den tijd dat de 80-jarige oorlog nog niet ten einde was, zetelt de vroedschap van Velsen op de zelfde plaats en het bescheiden gebouwtje, dat in 1642 als raadhuis in gebruik werd genomen, heeft twee en een halve eeuw zonder dat het noemenswaard werd ge- wiizied. schout en schepenen gehuisvest. Misschien i6 de kamer van den schout wel eens vergroot, of kwam er een nieuwe trouwzaal, het uiterlijk bleef onveranderd tot 1894, toen het verbouwd werd. Dat is voor het tegenwoordige geslacht verbouwing nummer één. Een nieuwe gedaante. In 1907 kreeg het raadhuis zijn tegen woordige hoofdgedaante. Den 24en Juli van dat jaar had de aanbesteding plaats Dat we toen in een heel anderen tijd leef den bewijst de aanneemsom: 8949 Voor dit bedrag is op het oogenblik geen enkele aannemer in staat een heel een voudig burgerwoonhui6 te bouwen. Het werk was nog niet voltooid of het gebouw was al weer te klein. Op 18 Maart 1908 deed het gemeentebestuur weer een greep in de gemeentekas voor het maken van een „bijbouw", ten bedrage van 5766.64. Rust was niet van langen duur. Maar de rust in de gemeentesecretarie zou ook ditmaal niet van langen duur zijn. In 1912 kwam een belangrijke uitbreiding tot stand. Het oude huis naast het ge meentehuis, een onooglijk bouwwerk,werd gesloopt en het gemeentehuis kreeg zijn eersten vleugel. Ongeveer van dien tijd dateert de snelle uitbreiding der gemeente, door de ont wikkeling van het visscherijbedrijf. Het ambtenarencorps breidde zich voortdurend uit. Het costuum begon weer te knellen. Maar het zou toch tot 1926 duren vóórdat de harteklop der gemeente weer eens zou worden overstemd door het geklop van den timmermanshamer. Maar ditmaal was het raak: 11 Mei 1926 werd aanbesteed het bouwen van een geheel nieuwen^vleu- gel rechts van het hoofdgebouw met op nieuw uitbreiding door bijtrekking van een belendende woning. Er werden slechts drie biljetten ingeleverd, waarvan het hoogste 56550 en het laagste 37580 was. Deze verbouwing zal wel een halve ton Noorsche zeevisscherij Voor den oorlog bedroeg de opbrengst der zeevisscherij in Noorwegen ongeveer 1.000.000 ton. Hiervan was 9>'10 voor den uitvoer bestemd. De Noorsche autoritei ten doen thans alle mogelijke moeite den vischexport weer op hetzelfde peil te brengen als voor den oorlog. Dit niet alleen uit financieel oogpunt, doch ook om mede te helpen de voedselpositie in Euro pa te verbeteren. Het Noorsche Ministerie van Binnenlandsche Zaken is thans in on derhandeling met de Engelsche, Fransche en Nederlandsche regeeringen om den uit voer van visch naar deze landen te be vorderen. gekost hebben. Op 7 December 1926 werd het nieuwe gedeelte officieel in gebruik genomen. Burgemeester Rijkens citeerde in zijn rede tijdens deze- plechtigheid De Genestet: „We zijn heusch aardig onder dak En"k prijs dit nieuwe huis". Welk nieuwe huis in 1931 al weer te klein bleek. Maar daarover straks. De verbouwing in 1926 bestond in dé uitbreiding met het rechter inspringende gedeelte, waarbij vooral gedacht is aan een verbetering der gelegenheid voor ver gaderingen. Daarom werd in den nieuwen vleugel op de bovenverdieping naast de kamers van de wethouders van Sociale Zaken en Financiën een raadzaal opgeno men, waardig voor een gemeente, die in middels in zielental de vierde van Noord- Holland was geworden. De raadszaal is ingeveer 90 M2. groot en werd in Oud- Hollandschen stijl opgetrokken. Bij de opening van de nieuwe zaal boden eenige vooraanstaande ingezetenen de gemeente ten geschenke aan een levensgroot statie portret van Koningin Wilhelmina, ge schilderd door W. Maris Jr., zoon vaq Jaap Maris. Ramen van glas-in-lood ver- toonen de wapens van het Koninkrijk der NedeWanden, van de families, die in de historie van Velsen een belangrijke plaats innemen, het gemeentewapen en dat van Noord-Holland. Vcldiiuiarx-haJk Montgomery, die voor oen korte vneamie te Saanennidser in Zwitserland vertoeft, geniet daar van de wintersport. (P.) Vereeniging voor Facultatieve Lijkverbranding Aan het jaarverslag van de Vereeniging voor facultatieve lijkverbranding ontlee- nen wij het volgende: 1944. Het jaar 1944 was ook voor de Vereeni ging een moeilijk jaar. Door het uitbreken der spoorwegstaking kon op 23 September 1944 de Algemeene Vergadering te Den Haag niet doorgaan. De samenstelling van het hoofdbestuur bleef ongewijzigd. Het aantal leden nam toe met 1961, zoodat het cijfer 25589 werd bereikt In het verslagjaar kwamen 147 crematieverzekeringen tot stand. Het aan tal crematies van verzekerden bedroeg 13. In verband met de ligging van het Cre matorium in zgn. spergebied en mede door de aan het reizen verbonden bezwa ren, ontstond een toenemende toestand van isolement. De directeur Jtweet zich, onder de moeilijke omstandigheden, op voor beeldige wijze van zijn t^ak. Op 7 Novem ber werd de gastoevoer stopgezet, waar door van dien datum af geen crematies meer konden plaats hebben Van 1 Ja nuari tot 9 November 1944 hadden 1074 crematies plaats tegen 1223 in 1943. 1945. Het Crematorium en de directeurswo ning werden op 1 Februari 1945 door de weermacht gevorderd, met het doel er een officierscasino van te maken. De „heeren" hebben hier danig huisgehouden, met als resultaat dat gebouwen en woningen in een deplorabelen toestand achterbleven. Veel van de inventaris en meubilair is verdwenen. Dit beteekent een blijvende schadepost De schaderaming aan gebou wen en inventaris van het Crematorium bedraagt totaal f 14.993,88. Gedeeltelijk wordt de schade door de Onderlinge Oor- logs- en Molestverzekering gedekt. Onder degenen die gecremeerd werden, behoorden ook 324 gefusilleerden. De cre matie van deze slachtoffers der barbarij vergde veel van de zenuwen van het per soneel. De lijst met narren van deze ge- fusilleerden is achter in het jaarverslag opgenomen. De afdeeling Haarlem heeft het initia tief genomen te zijner tijd het houten Zooals reeds werd opgemerkt, bleven hamer, schaaf en beitel rusten tot 193J, toen het gebouw opnieuw te klein bleek. De voornaamste aanleiding tot deze ver bouwing, die o.a. bestond uit het bouv/ei* van een conciërgewoning en een nieuwen linkervleugel, was de noodzaak van het bezit van eén brandvrij archief. In deze verbouwing was verder opgenomen een kamer voor den hoofdcommies, een voor de verificatie en een vergaderkamer, tevens trouwkamer. En nu dus weer een uitbreiding ten be hoeve van de afdeeling Burgerlijke Stand, Bevolking, enz. Dit is welgeteld de vijfde na 1894, de vijfde in één generatie, nadat het gebouw gedurende 2Vï eeuw het ka rakter van een plattelandsgemeentehui6 had kunnen bewaren. En verder? Vóór den oorlog bestonden er reeds plannen voor den bouw van een nieuw, raadhuis op een plaats, die daarvoor het beste werd geacht. De zaak was al heel aardig op marsch, maar de oorlog deed alle plannen in duigen vallen. En nu zit Velsen met een raadhuis, dat natuurlijk over eenige jaren al weer te klein is, voor zoover het dit al niet reeds nu is. Wij twijfelen er niet aan, of een der wenschen, die het gemeentebestuur den bouwkundigen, die belast zijn met het plan voor den wederopbouw heeft te ken nen gegeven is: een centrum met steed- sche allures en daarin een terrein voor een nieuw raadhuis. Vóór den oorlog was het vinden van een geschikt terrein een moeilijke zaak, vanwege de beperktheid der keuze. Dat is nu ander6, men kan (e kust en te keur gaan. Niet alleen ten Oos ten, ook ten Westen van de spoorlijn zijn er tal van plaatsen te vinden, waar een. nieuw gemeentehuis gebouwd zou kunnen worden, zooals aan de Kalverstraat, het Velserduinplein, den Oosterduinweg, enz. Men heeft maar voor het kiezen. kruis, dat bij de vijver van bet Cremato rium geplaatst is, waar de asch der ge- fusilleerden is verstrooid, door een waar dig monument te vervangen. Aan alle af- deelingen is het verzoek gericht hiervoor een bijdrage te geven Reeds werd door 8 afdeelingen een bedrag van ruim f 1000 bijeen gebracht. Vergadering Centraal Sociaal Fonds In het gebouw „Coneordia" werd Maandag- avond een vergadering gehouden van het Centraal Sociaal Fonds, gesticht door en voor het personeel der Papierfabriek. De leiding berustte bij den. heer L. Rolloos, die mededeelde, dat twee bestuursleden, dë heeren H. B. Vink en J. D. Kraayeveid naar elders waren vertrokken, rn verband met do bezetting werd in twee jaren niet bijeen ge komen. De heer H. Andrea, secretaris, gaf vervolgens een zeer uitgebreid relaas van hetgeen het Fonds in de afgeloopen jaren heeft gedaan. Vooral na de evacuatie heeft het fonds nuttig gewerkt. Bijzonder groote moeilijkheden deden zicK echter voor, maar dank zij veler hulp kon zelfs illegaal nog worden gewerkt. Na den evacuatiedag kwam nog een wagon klompen aan voor het personeel, doch deze en een partij voedingsmiddelen heeft men naar een andere bestemming overgebracht. Achteraf bleek dat de „ondergrondsche" de kiompen en nog andere zaken had gered uit handen van personen, die er „lucht" van hadden ge- kregen. Er hebben zich gevallen voorgedaan, ■lat enkele leden niet hebben gedeeld in de distributie, doch voor hen zal een oplossing tot tegemoetkoming worden gevonden. Over de taak van het Fonds in de toe komst hield de heer L. Harsveld een inlei ding, waarbij hij opmerkte, dat de financieele toestand gezond Is, ondanks het groote zie-t kenpercentage. Daardoor kan de ziekteuit- keering verhoogd en de uitkeeringsduur ver-» lengd worden. Indien aan de toekomstplannen door leden en directie goedkeuring wordt gehecht, gaat het C.S.F., dat ook aan de andere fabrieken afdeelingen heeft, een nieuwen weg bewan delen, n.l. het stichten van een afdeeling sociale zaken. Het voorstel van de afdeeling Velsen be helst in het kort nauwere samenwerking tusschen sociale werksters en fonds, gezins zorg, hulpverleening aan zieken en alles wat zich te dien opzichte voordoet, waarbij wordt uitgegaan van een eventueelen financieelen steun der directie. Op dit voorstel volgde een discussie, waarbij bleek, dat het gaat in de richting zooals de bedrijfsradenwet dit aangeeft. Op desbetreffende vragen werd medege deeld, dat een ziekenuitkeering gedurende 78 dagen door het Fonds wordt verstrekt tegen f 0,75 bijslag per dag boven het wette lijk ziekengeld. De bijdrage der directie be draagt per jaar en per lid fl. De voorzitter verzocht den aanwezigen ten spoedigste opnieuw uit de verschillende af deelingen de contactcommissie samen te stellen teneinde de afwikkeling van zaken te bevorderen. Het betreffende voorstel der afdeeling Vel sen werd met bijna algemeene stemmen goedgekeurd. Bij monde van den heer Laurent werd het fonds voor de groote moeite ?n de afgeloopen jaren en voor de bijzondere offers dank ge bracht. Ten slotte zij nog vermeld, dat de afdee ling Velsen van het C. S. F. ruim SOO ".eden telt. Burgerlijke Stand Geboren: P. Nieuwenhoff, d., Passtoors- straat 22, Santpoort; W. M. Geels, z., Wil- lemsbeekweg 54, IJmulden-O. H. van de Pieterman, d,, Princestraat 7, Velsen-N. J. Mane d., Hagelingerweg 170, Santpoort; M. Engels, z„ Edisonstraat 23, IJmuiden; S. Hoogerheide z., v. d. Vondellaan 47, Driehuis-Velsen; M. Fernhout, z„ Narcis- senstraat 31, Santpoort; T. Smith, z.. Mei doornstraat 7, IJmuiden-O. C. Smit, z., Ogelwightstraat 12. Velsen-N. F. J. Mijlen broek, d Stationsweg 96, Velsen; N. Stam, d., Walravenstraat 6, Velsen-N. J. W. Schenke, d., Da Costalaan 33. Driehuis- Velsen; J. H. Gualthérie van Weezei, z., Wijn. Daniëlslaan 35. Santpoort. Overleden: W. T. Dijkgraaf, 26 j ongel». Haarlemmermeer, Fortweg 11; M. A. Nie- man, 64 j., wed. van C. Kuys, Beverwiilc. Peperstraat 17.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3