De wederopbouw van Velsen VELSEN 3 Woningbouwvereeningen starten in Mei t Zooals wij reeds hebben gemeld, zal in Mei begonnen worden met den bouw van 500 woningen. Met deze 500 mag onze ge meente tevreden zijn, wani zij krijgt hier mede ruimschoots haar deel van het aan tal, waarmede over het geheele land de wederopbouw zal ter hand worden ge nomen. Naar wfj thans vernemen, zullen van deze 500 woningen 400 in Velsen-Noord en 100 in IJmuiden worden gebouwd. De uit voering komt geheel in handen van de plaatselijke woningbouwvereenigingen, n.l. van „Velsen", die 300 in Velsen-N., de R.K. Woningbouwvereniging, die 100 in Velsen-N. en de Coöperatieve Arbeiders- Woningbouwvereeniging, die 100 in IJmuir. den zal laten bouwen. De woningen krij gen een inhoud van maximaal 300 M3. Het kunnen dus (linke woningen zijn. Wat de in IJmuiden te bouwen wonin gen betreft, kan nog worden vermeld, dat deze komen in de omgeving van de Jacob van Heemskerkstraat, vermoedelijk op de zelfde plaats, waar de „Coöperatieve" haar blok van 98 woningen aan den sloopcr heeft moeten offeren. De heer Jac. Groot overleden Na een betrekkelijk kort ziekbed is te Meudon, een Parijsche voorstad, Dinsdag avond overleden de heer Jac. Groot, die in Velsen-Noord, vooral onder de midden standers, een vooraanstaande plaats in nam en groote bekendheid genoot. De heer Groot was half December met zijn echt- genoote per vliegtuig naar zijn oudsten zoon gereisd, waar hij half Januari door een longontsteking aan het ziekbed werd gekluisterd. Hij was niet alleen bekend als de vriendelijke zakenman, maar zeker ook als de groote stuwkracht die alles aangreep om Velsen-Noord tot bloei te brengen. De oorlogs jaren echter deden groote afbraak aan zijn opbouwend werk en daarom zag hij in 1941 af van zijn voorzitterschap van de Winkeliersvereniging „Wijkeroog", waar toe hij den stoot gaf tot oprichting op 26 September 1924 en waarvan hij kort na den heer Kuiper de voorzittershamer ging hanteeren. Zijn buitengewone verdiensten werden bij zijn aftreden met het eere lidmaatschap beloond. Met wijlen den heer Jelgerhuis nam de heer Groot het initia tief van de W.V.W.-Zegelcampagne en het houden van een tweetal winkelbeurzen in de huidige Java-deurenfabriek. Van vele besturen maakte de verscheidene deel uit. Zoo was hij o.m. voorzitter van de afd. Velsen-Noord van den Bond van Staats- pensionneering, mede-oprichter en eerste voorzitter van de Bloemist- en Hoveniers- vereen. te Beverwijk, secretaris van de Velsen Middenstandscentrale e.a. In het kerkelijk leven was de heer Groot bijna 15 jaar lang voorzitter van de ge meentedag-commissie van de Doopsgezin de Kerk en bestuurslid van de Doopsge zinde Zendingafdeeling Beverwijk. Het stoffelijk overschot van den heer Groot, die den leeftijd van 68 jaar bereikte wordt Zaterdag te Meudon (Fr.) ter aarde besteld, om, indien dit mogelijk zal blij ken, later in eigen omgeving te worden begraven. De kinderuitzending naar Zweden Naar wij vernemen zullen de kinderen uit de gemeente Velsen, die in September 1945 naar Zweden zijn uitgezonden, eind Maart of begin April weer thuiskomen. De kinderen zuilen dan ongeveer 7 maan den weg zijn geweest, hetgeen wel iets langer is dan bedoeld was. De ouders kun nen zich echter troosten met de gedachte, dat de kinderen goed bezorgd zijn, en deze vertraging hun geen kwaad zal doen. R.K. Sportvereeniging IEV De R.K. Sportvereeniging „In Eenheid Vooruit", bestaande uit de afdeelingen voetbal, athletiek en gymnastiek voor dames en heeren afzonderlijk, welke thans weer totaal ruim 350 leden telt, heeft in haar centraal bestuur een wijziging onder gaan. Daar de heer B. G. Luttikhuizen zich niet herkiesbaar stelde, werd als voor zitter van het centraal bestuur, dat tevens tot 5 leden werd uitgebreid, benoemd de heer G. N. Oorthuis. De heer P. Schoorl werd als secretaris herbenoemd en de heer P. Brinkhorst is penningmeester. Als leden zijn toegevoegd de heeren W. La- mens en P. Schavemaker. Een ingestelde commissie voor ontwikkeling en ontspan ning bestaat uit mej. R. Zwets en de hee ren W. v. Amersfoort, G. Geldermans, P. Mooij en J. A, Smit. De terrein- en controlecommissie wordt gevormd door de heeren B. Baar, G. Duin, C. van Eerden en W. Lamers. Agenda voor Velsen Vrijdag 15 Febr.: Bioscoop „De Pont": Verdachte, sta op! Aanvang 8 uur. Santpoort: Jeugdhuis: Filmvoorstelling voor de jeugd door de afd. Velsen van Ned. Volksherstel. Aanvang 7.30 uur. Zaterdag 16 Febr.: Bioscoop „De Pont": Zie Vrijdag. Santpoort: „De Weijman": Balavond van de ontspanningsgroep „Terrasvogels". Aanvang 8 uur. Door den hoogen waterstand is ook de IJsel ver buiten de oevers ge treden en heeft nabij Zwolle een breedte- van ruim een kilometer. Hier door ondervindt de bouw van de nieuwe spoorbrug belangrijke stagna tie, daar de deelen die op den grond gemonteerd worden, bijna onder water verdwenen zijn. (P.) Competitie Hoogoven Schaakclub De uitslag van de H.O.S.C. competitie, die Woensdagavond gehouden werd, luidt: H. SpulsM. Spuls 01; J. Verschoor De Vries 01; L. VerschoorVerlooh 01; BurggraafBüchi 01; KroonAarsen 01; WalthuizenLuikman 10: B. Stals A. Schelvis 10; Plugboerv. Niekerken 10; Deelder—A. A. Schelvis */iV2J Huisman—A. Kistenmaker 0—1; Ringers— Schouten V»Yz: A. SchelvisB. Stals 0—1; A. SchelvisB. Stek 0—1; B. Stals— S. Kistenmaker afgebroken. Kerkconctfrt Vrijdag 22 Februari a.s. zal in de Oude Kerk te Velsen wederom een kerkconcert worden gegeven. De medewerkenden aan dit concert, waarvan de baten worden bestemd voor de restauratie der Ned. Herv. Kerk, zijn de heeren Hendrik Kroes, bas-bariton uit Amsterdam en de organist Egbert Vos uit Heemstede. Filmmiddag van „Schulpen" De filmmiddag van de Buurtvereeni- ging „Schulpen" zal aZterdag niet, zooals gemeld, plaats vinden in bioscoop „De Pont", doch in het clubhuis van „Kinder vreugd" aan den Doodweg. IJMUIDEN Walvissclien en zeevogels ook oorlogsslachtoffers üit een bekendmaking van het Ameri- kaansche ministerie van Binnenlandsche Zaken blijkt, dat de oorlog ontelbare slachtoffers heeft gemaakt onder de wal- visschen. groote zeemeeuwen, vetganzen en wilde eenden. De walvisschen werden door de duikbooten vernietigd. Aan den dood van de zeevogels heeft de olie schuld, die in groote lagen over het zee-oppervlak verspreid tengevolge van in den grond geboorde schepen de veeren van de vogels doordrenkte. Deze veeren zijn dan niet meer waterdicht en de zeevogels zijn aan den verdrinkingsdood overgeleverd. Uit het verslag blijkt verder dat de zee dieren die in de kuststrook leefden,, be voorrecht waren, daar de vischvangst en de jacht tijdens den oorlog zeer beperkt waren. De zeeslagen, die in de nabijheid van sommige eilanden van den Stillen Oceaan zijn gehouden, hebben een groot aantal broednesten van zeevogels vernie tigd. Pas over vijf jaar zal men den om vang van het vogelverlies kunnen vast stellen. Pro Rege sticht militair tehuis De plaatselijke afdeeling van de veree- niging „Pro Rege", die zich ten doel stelt de geestelijke en moreele belangen van het Nederlandsche leger te behartigen, heeft Donderdagavond j.l. een vergade ring gehouden in de Marnixschool. Men heeft het plan een militair tehuis op te richten. Reeds is door de bevoegde auto riteiten toezegging gedaan voor een ge bouw gelegen aan de Koningstraat, hoek Kerkstraat. Van verschillende zijden is reeds toe zegging gedaan om mede te werken. Ver der heeft men besloten contact te zoeken met den Nederlandschen Militairen Bond tot instandhouding van militaire tehuizen. Marktbericht van Donderdag De aanvoer bedroeg 21100 kg waaronder 11750 kg kabeljauw, 6020 kg schol, 1235 kg wijting, 520 kg schar, 100 kg schelvisch, 165 kg tarbot en 480 kg tong. Door de stoomtrawlers werd besomd f 14780. Verder besomden de kustvissehers KW 125 f 122, KW 190 f 83, 1JM 251 f 33, WA 116 f 195. Zondagsdienst Artsen Van Zaterdagmiddag tot Maandagmor gen 8 uu»r hebben dienst de artsen A. J. van Leusen en R, Rutten. Nederl. Volksherstel en de jeugd Nederlands Volksherstel dat op alle ge bied arbeidt aan den opbouw van ons land niet alleen stoffelijk, doch ook geestelijk en moreel organiseert film avonden voor de jeugd. Zoo'n avond werd Woensdagavond gehouden in het Patro naatsgebouw aan den Zeeweg. De bedoeling van deze avonden is, de jeugd het besef bij te brengen van de noodzakelijkheid mede te werken aan den opbouw van ons land, zooals pater Pon- tianus het in zijn openingswoord zoo juist zeide: „Als jullie de gedachte mede nemen, om eensgezind te werken aan op bouw en herstel, bovenal op geestelijk en moreel terrein, van ons land, dan kunnen wij aan dezen avond terugdenken als een mooie avond." Het geboden programma was interes sant en gevarieerd. Allereerst zag men het leven van een sehaapherder'shond in Schotland en wat zijn taak is tot het in toom houden van de kudde. Vervolgens een sportdag op een Engelsche middel bare school. Men was getuige van een spannenden zwemwedstrijd. Ook hier zag men weer, hoe de deugd beloond werd. Tenslotte nog voor de pauze een filmpje, waarin men de belevenissen van een wa terpadvinder kon aanschouwen. In de pauze riep de heer de Graaf, hoofd van een 6chool, de jeugd op, de gratis cursussen voor Volksonderwijs, die in de toekomst gehouden zullen worden, te bezoeken. Pater Pontianus sprak ook nog een woord tot de jeugd, waarbij hij o.m. zeide; „In de afgeloopen vijf jaar hebben wij leeren saboteeren, tegenwerken en luie ren. Het gevolg hiervan is, dat velen nu hun stuur kwijt zijn. Daarom is het nood zakelijk dat het verantwoordelijkheidsge voel ontwaakt. Al is onze bijdrage nog zoo gering, wij moeten onze plicht, doen. Wanneer wij de ons opgedragen taak voor 100% vervullen, hebben wij onzen plicht gedaan. Door samenwerking zal ons land weer worden, zoo het wezen moet." Na de pauze werd een sportfilm ge draaid, alle takken van sport van och tendgymnastiek tot rugby aan toe om vattende. Dan nog een zeer interessant filmpje over den scheepsoouw. Men ziet hoe een schip tot stand komt. Het resul taat van alle werk is de te waterlating van het schip. „Uit den nacht" toont ons, hoe de blin den in Engeland op alle gebied volwaar dig in de maatschappij hun werk verrich ten en hoe van overheidswege voor deze blinden op voortreffelijke wijze wordt ge zorgd. De groote opkomst (wegens plaatsgebrek moesten vele jongeren teleurgesteld wor den) en het medeleven tijdens de voor stelling heeft bewezen, dat Volksherstel door het organiseeren van dergelijke avon den aan de,behoefte van de jeugd naar goede films en voorlichting, op geslaagde wijze tegemoet komt. Tot besluit alleen nqg dit. Als men in de toekomst meer van dergelijke avonden geeft, laat men dan de Nederlandsche filmindustrie niet vergeten. Ook Neder land heeft goede cultuurfilms, die zeker niet voor de Engelsche behoeven onder te doen. v. O. DCIJ-Nieuws De uitslag van de deze week door D.C.IJ. gespeelde onderlinge competitie luidt: VrijhofHaver 20; P. v. de Velde J. Smit 02; van DixhoornBeets 20; NanneLigthart 02; T. DukelWaal 20; LichtendahlVooys 02; Dott Koetsier 20; Roselaarv. d. Bos 02; ScholNanne afgebroken; KaanKramer 0—2; Ligthart—T. Dukel 2—0; J. Waal— T. Postma 02; RoselaarSwier 20; J. WaalVooys 11 en Postmavan Dix hoorn 02. In deze competitie heeft de heer Ligt hart de prestatie geleverd van de 15 ge speelde partijen er 15 te winnen. Damkampioenschap Kennemerland. Voor deelneming aan het damkampioen schap kan men zich voor IJmuiden en om geving opgeven bij den secretaris van D.C.IJ., den heer C. Kaan, Edisonstraat 13 IJmuiden, of bij den heer J. A. Dixhoorn, Zeeweg 187, IJmuiden-Oost. Een nieuw probleem voor de Moray Firtli Zooals men weet is nog steeds niet op gelost het probleem der visscherij in de Moray Firth, waar aan Engelsche trawlers het visschen verboden is, omdat zij schade berokkenen aan de Schotsche kustvis- scherij. Een nieuw probleem doet zich thans voor. Oorspronkelijk werd in de Firth in: hoofdzaak met de beug gevischt. De sche pen, waarmede deze visscherij werd uit geoefend bestonden hoofdzakelijk uit roei- booten of kleine zeilschepen. Langzamer hand hebben heel wat "kustvisschertjes hun beuglijnen vaarwel gezegd en zijn met het seinenet een soort zegen gaan visschen, welke visscherij veelal met mo torschepen wordt uitgeoefend. En nu ondervinden de visschers die van de beugvisseherij geen afstand konden doen, de nadeelige gevolgen van hun con servatisme. Zij hebben de regeering ver zocht, de seinevisschers het visschen bin nen vier mijl van de kust te verbieden. En de trawlerreeders vragen om dezelfde rechten als de seinevisschers. Salomo's wijsheid is noodig om dit pro bleem op te lossen. Scheepvaart 14 Januari. Aangekomen: Mira van Hamburg. Vega van Gefle (teruggekeerd en weer vertrokken. Was bestemd voor Rotterdam). 14 Januari. Vertrokken: 6.s. Vliestroom n. Londen, m.s. Kijkduin n. Kopenhagen. Programma voor Strawberries Zoowel het eerste dames- als heeren elftal hebben a.s. Zondag een vrijen.com petitiedag. Ook zijn er geen beker-wed strijden vastgesteld. De Strawberries-dames maken hiervan gebruik om een vriendschappelijke kracht meting aan te gaan met B.D.H.C. II uit Bloemendaal. In dezen wedstrijd kunnen de Velser dames toonen, dat zij inderdaad te sterk zijn voor de 2de klasse. Het tweede dameselftal gaat bij Ever Swift II op bezoek, terwijl het derde thuis speelt tegen Pinoké III- Bij de heeren gaat Strawberries II in Zandvoort een zwaren wedstrijd tegemoet tegen Zandvoort II. Aanvoerder Brand- •hoff heeft een ernstige blessure en moet dus vervangen worden. Het vijfde heeren-elftal speelt op eigen terrein tegen T.H.C. III. Heropvoering „Onder één dak" In ons blad van 13 Februari j.l. bericht- ten wij dat de heropvoering van „Onder- één dak", door D.B.O. in Zomerlust te Santpoort, gehouden zou worden op Don derdag 14 Februari. Dit moet echter zijn Vrijdag 15 Februari. 4 Jaarvergadering VSV V.S.V. houdt Vrijdagavond 15 Februari haar jaarvergadering in ,,Rex". De agen- de vermeldt o.a.: Algemeene besprekin gen en bestuursverkiezing. Achter slot en prikkeldraad Donderdag 21 Februari as. zal in de Goede Herderkerk een bijeenkomst wor den gehouden door de Geref. Evangelisa tie. Ds. Dondorp uit Heemstede zal spreken over het onderwerp: Achter slot en prik keldraad. De avond wordt opgeluisterd met declamatie van oorlogspoëzie door Ab de Jong, en met muziek en 2ang. Teveel en te weinig arbeiders in Australi'ê Hoewel duizenden Australische jongeren de scholen verlaten en duizenden soldaten gedemobiliseerd worden, zijn er toch niet voldoende arbeiders. De oorzaak ligt hier in, dat honderden mannen en vrouwen trachten een speciaal baantje te krijgen en eenvoudig weigeren een andere betrek king te aanvaarden, zoodat er een tekort en een overvloed aan werkkrachten is. Er is onder de werknemers een enorme vraag naar betrekkingen, waarin tempo en variatie zit en waarbij zij in de ge legenheid zijn zich onder veel menschen te bewegen. Zij zoeken naar een baan, die hun rusteloosheid en lust tot trekken en reizen bevredigen kan. Zij, die voor den exporthandel werken, klagen, dat de vrouw Australië in den steek heeft gelaten. Argentinië collaboreerde Beschuldigingen der Vereen. St. Het ministerie van buitenlandsche -za ken te Washington heeft in een gedocu menteerd memorandum de Argentijnsche regeering van Peron beschuldigd „positie- ve hulp" te hebben verleend aan de As- mogendheden en het Amerikaansche blok te hebben ondermijnd. De documenten hebben tot doel te bewijzen, dat er een uitgebreid netwerk van spionnagedien- sten over Argentinië en de naburige staten lag. Aangevoerd wordt, dat Franco in het Duitsch-Argentijnsche systeem was inge schakeld om de Z. Amerikaansche staten in den ban van de As te lokken. In 1942 moet Castillo, de toenmalige president van Argentinië, Duitschland hebben be richt, dat hij geloofde in en hoopte op een. overwinning van de Asmogendheden en dat hij zijn politiek op een dergelijke raoi gelijkheid baseerde.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3