Sociale vraagstukken Nederland zwemt Avonturen van en Warrel Minister Drees geeft toelichting Minister \V. Drees heeft in een pers- conferentie mededeelingen gedaan over verschillende sociale vraagstukken in ons lend. Aanvankelijk heerschte na de bevrijding veel werkloosheid, daar honderdduizenden arbeiders uit Duitschland terugkeerden. Er waren evenwel werkobjecten. Het aan tal wachtgelders daalde dan ook van 201.000 in Juni 1945 tot 43.800 in December. In dien tijd verminderde het aantal ar beiders dat overbruggingssteun had, van 55.000 tot 41.000. Op dit oogenblik zijn 113.000 arbeiders bij de „D.U.W." te werk gesteld. Zooveel mogelijk worden cultuur technische werken uitgevoerd. Er openbaart zich een groot tekort aan geschoolde vakarbeiders. Ook is er gebrek aan landarbeiders. Hel probleem van straks zal niet zijn: een tekort aan materialen, maar een tekort aan geschoolde arbeiders. In dit verband krijgt in de naaste toe komst de scholing van jongeren groote betcekenis. Aan dit vraagstuk zal de over heid bijzondere aandacht gaan besteden. Plannen worden uitgewerkt om tot een «lgemeene werkloosheidsverzekering te komen. Er komt een contact-commissie voor Volksgezondheid waarin de medici zitting zullen hebben. Ingesteld zal worden een Ziekenfonds raad. Een wetsontwerp zal daarvoor in gediend worden. „Volksherstel" trekt zich hoe langer hoe meer terug var^ het terrein zijner tegenwoordige werkzaamheden. In de toekomst zal zij zich meer gaan richten op de speciale zorg in individueele ge vallen. Er is een centrale coördinatie-commissie ingesteld om eenheid te brengen in de activiteit van verschillende hulpverle ningsinstanties. De loonpolitiek levert een moeilijk pro bleem op. De loonen worden thans voor eiken bedrijfstak onderzocht. De Rijksbe- middelaars mogen thans hoogere loonen toestaan dan 25 boven het loon van 1945. Loonen voor het tuinbouw- en veenbedrijf werden zelfs, omdat zij zeer laag waren, met 70 en meer verhoogd. Met het leg gen van een loonvloer is rekening gehou den met de noodzakelijke kosten van het levensonderhoud. Een hoogere productiviteit kan in som mige bedrijfstakken nog niet worden be reikt. Beschikbaarstellen van fietsen en banden is" van groot belang. Ook betere kleeding en schoeisel zijn factoren die niet te onderschatten zijn. Sprekende over de mijnen zei de minis ter, dat de kolenproductie nog steeds te wenschen overlaat. Daarvoor zijn ver schillende oorzaken. Er is een groot te kort aan arbeidskrachten, omdat na de bevrijding vele Duitschers uit de mijnen verwijderd zijn en vele honderden Neder- land6che mijnwerkers bij de geallieerde legers dienst namen. Verbetering van het welvaartspeil in ens land is over de geheele linie slechts mogelijk indien de productie in onze be drijven aanzienlijk stijgt. Vermoedelijk zullen ln de toekomst lan den als Frankrijk, Zuid-Amerika, Canada en Australië voor emigratie in aanmerking komen. Met nadruk verklaarde de minis ter. dat wij op het oogenbok geen emigra tie van vak- en landarbeiders hebben te bevorderen, want deze menschen komen wij in eigen land te kort. Wel bestaat emigratie-mogelijkheid voor boerenzoons. De sociale verzekeringen worden her zien. Daarvoor is 'een commissie benoemd. Bijdragen zijn noodig van werkgevers, werknemers en den staat. De toestand van de ouden van dagen heeft de aandacht van den minister. De vraag werd gesteld wat gedaan wordt voor dc- gezinnen die een schromelijk te kort hebben aan kleeding en huisraad. De regeering heeft doelbewust zoo antwoordde de minister er tegen op gezien, om uit te maken, wat men kan afnemen aan huisraad en textiel van Ne derlandsche gezinnen, die wel nog wal hebben. Dit vraagstuk durft de minister niet aan. Individueele beslissingen door ambtenaren is niet mogelijk. Wel erkent de minister de billijkheid hiervan in feite, maar hij is van meening, dat met dit systeem te groote tegenstellingen in het Nederlandsche volk zouden worden wak ker geroepen. Voor zoover de bovengenoemde gezin nen punten of toewijzingen voor aanschaf fing krijgen, dit echter niet zelf kunnen bekostigen, is het de bedoeling, door mid del van een spaar- en voorschotregeling, waaraan het ministerie van Financiën thans de laatete hand legt, aan de moei lijkheden tegemoet te komen. „Volksher stel" en „HARK" kunnen ook bonnen kos teloos geven. De t.b.c. is in Nederland belangrijk ge slegen, vooral bij de rqpatrieerenden. Be treffende het tekort aan leerling-ver pleegsters merkte de heer Drees op, dat dit thans is opgeheven. Wel laten in som mige gevallen de arbeidsvoorwaarden van verpleegsters nog te wenschen over, maar de hiervoor gevormde commissie zal trachten uniformiteit van de arbeidsvoor waarden tot stand te brengen. De Radio geeft vanavond; HILVERSUM I, 301 M. KRO 17.00 Wiener Boheme Orkest. RNIO 17.30 Comité Oorlogspleegkinderen. KRO 17 35 Voor de Jongeren. 18.00 Jussi Björling 18.15 45 jaar reddingswerk. 18.30 Gram. platen. 18.50 Voor oe jeugd. RNIO 19.00 Nieuws. 19.30 Ne der). Strijdkr. 20.00 Nieuws. KRO 20.10 Ka merorkest. 20.45 Hoorspel, deel 1. 21.30 Guus Valten. RNIO 22.00 Nieuws. KRO 22.15 Gram. muziek. 22.20 Fllmpraatje. 22.35 Avondgebed 23.00 Ens. Nina Dolce 23.30 Gr muziek HILVERSUM II. 415 M. AVRO 17,00 Zangklasse Noord. 17.30 Red, White and Blue Stars. RNIO 10 00 Nieuws. AVRO 18.15 Gram. muziek. RVU Dr. Th. van Schelven. AVRO 19.00 En nu naar bed 19.05 Kamermuziek. 19.40 Gram. muziek. RNIÓ 20.00 Nieuws. 20.05 Departementen spreken. AVRO 20.20 Bonte Dinsdagavondtrein. 21.45 Contact <gr. platen). 22.15 Buitenl overzicht RNIO 23.00 Nieuws. AVRO 23.15 Gram. muziek. Do heer A. Pelt is benoemd tot ndjunet- sccretaris-geiieriuU vail do V.N.O., be last. met de organisatie van de confe rentie en ftlgemeene diensten. Geduren de den oorlog was de lieer Pelt hoofd van den Nederland.seheu Voorlichtings dienst in Domleii. (P.) Roodvonk. Te Haarlem thans slationnalr. Te Haarlem kwamen in 1944 499 gevallen van roodvonk voor, in 1945 152. Tot half Februari 1946 werden 21 gevallen aange- teekend. Het laat zich dus aanzien, dat 1946 ongeveer hetzelfde cijfer zal geven als 1945, zoodat de ziekte stationnair is. Er kwamen geen sterfgevallen voor. Uitspraken Bijz. Gerechtshof. W. J. v. d. V. uit Nieuw-Vennep werd ter zake van verraad tot 3 jaar veroordeeld: Jannetje van C. uit dezelfde plaats werd vrijgesproken: de eisch tegen haar was 5 jaar. N. J. van S. te Haarlem, die chantage op Joodsche onderduikers had gepleegd, kreeg 5 jaar (eisch 8 jaar) met recht op cassatie- aanvrage. J. K. uit Haarlem, die dienst had genomen bij de Kriegsmarine zag de eisch van 2 mnd. veranderen in een vonnis van 3 jaar. O. J. P. van Zwanenburg en H. S. D. uit Haarlem, die den directeur der Halfwegsche kistenfabriek hadden verraden, kregen resp. 4 en 12 jaar; eischen resp. 12 jaar en dood straf. Gerretje D., Haarlem moet verraad met 1 jaar boeten; R. K. die dienst genomen had bij de Organ. Speer werd conform den eisch tot l'.j jaar veroordeeld. De Haarlemmer L. K. G., verdacht van betrokken te zijn bij verraad van Joodsche onderduikers, werd vrijgesproken. Al deze gestraften zullen in een Rijkswerk inrichting worden geplaatst. Deken v. d. Aa overleden. In de Maria-Stichting te Haarlem is Zon dag overleden de vroegere deken van het dekenaat Middelburg, de hoogeerwaarde heer P. G. W. J. v. d. Aa. Hij was uit Haarlem geboortig, waar hij den 3en November 1868 het levenslicht aanschouwde en in 1890 tot priester gewijd werd. Sinds 1934 verbleef de thans overledene ln de Heemsteedsclie St. Bavo-Stichting. A.s. Donderdag om 9.30 wordt een plechtige H. Mis van Requiem opgedragen in den kapel van het rusthuis, waarna de begrafeni!» plaats zal hebben op het kerkhof St. Bavo, eveneens te Heemstede. De vrijlating van Gevangenen. 45 officieren-fiscaal in /.uit) holland Terwijl in cle ressorts van de andere procureurs-fiscaal slechts weinige officie ren-fiscaal zijn aangesteld werken er in dat van den procureur-fiscaal te 's-Gra- venhage niet minder dan vijfenveertig. Men schiet'daardoor in Zuidholland snel ler op met de beslissingen omtrent de vrij lating van lichte gevallen. Zooals wij ge meld hebben is in een aanschrijving van den directeur-generaal van de Bijzondere Rechtspleging bepaald, dat de officier fiscaal zelf de dossiers moet behandelen en zich niet mag laten bijstaan door advi seurs e.d. Indien het aantal zaken te groot is kan het aantal officieren-fiscaal uitge breid worden. Blijkbaar is men in het Haagsche ressort zeer spoedig tot dezen maatregel overgegaan en heeft hem ook erg ruim toegepast. Zuivering Overheidspersoneel. Onze Haagsche correspondent meldt dat het Centraal Orgaan voor de zuivering van het overheidspersoneel nu ruim tien duizend van de twintigduizend gevallen, die het behandelen moest, ter beslissing aan de betreffende instanties heeft door gegeven. Men schijnt, gegronde reden te hebben om te verwachten, dat men bin nen ongeveer drie maanden met de zui vering van het overheidspersoneel gereed zal zijn. Consistorie in Vaticaanstad. De belangrijkste gebeurtenis in de ka tholieke kerk sinds de verkiezing van Paus Pius XII speelt zich deze week in Vaticaanstad af. Het consistorie van vijf dagen, gehouden ter bevestiging van de 32 nieuwe kardinalen, is Maandag begon nen in de oude zaal van het consistorie vlak bij de Sint Pieter. De Paus moet vol gens de traditie na de geheime zitting met 28 van de 37 vorige kardinalen een zil veren bel luiden ten teeken dat dë oude kardinalen hun opvolgers aanvaard heb ben. Van de 32 nieuwe kardinalen zijn er op het oogenblik 29 in Rome. Kardinaal De Jong is niet in Rome aanwezig. Bij de opening van deze ceremonie heeft de Paus gezegd: „Eerwaarde Broeders, wij zijn in dit heilige college bijeengeko men om drie belangrijke redenen: de be vestiging van nieuwe kardinalen, publi catie der namen van de pas benoemde bisschoppen en de discussie volgens de traditie van de H. StoePover de canoni satie in vier gevallen van zaligverklaring". De Paus zeide voorts, dat de nieuwe kardinalen uit alle vijf werelddeelen om hun bekwaamheid en wijsheid gekozen waren en dat zij door deze eigenschappen de volken moesten leiden naar de weiden der eeuwige waarheid. De kardinalen hebben Maandag de lijst met benoemingen goedgekeurd, waarna koeriers om 10 uur vertrokken zijn om de nieuwe kardinalen op de hoogte te stellen opdat zij officieel hun intrede in het Hei lige College konden doen. (Un. Press) Een geheel nieuwe Eerste Kamer (Van onzen parlementairen redacteur.) Zooals men weet, bepaalt de Grondwet (art. 94), dat de leden der Eerste Kamer voor zes jaren worden gekozen, terwijl dan de helft om de drie jaar aftreedt. De laatste verkiezing, die er voor onze Senaat gehouden werd, dateert van 1937, toen men tot ontbinding en verkiezing van de beide Kamers der Staten-Generaal we gens de in eerste instantie aangenomen Grondwetsherziening overging. De Grond wet schrijft immers voor, dat na de aan neming van voorstellen tot Grondwets wijziging, ontbinding en nieuwe verkiezing van de Tweede en Eerste Kamer moet geschieden, waarna de herrreningsontwer- pen in tweede instantie in elk der beide takken van het„Parlement aanneming met 2/3 meerderheid behoeven om rechts kracht te kunnen verkrijgen. Ware de oorlog er niet tusschen ge komen, dan zou dus in 1940 de eerste, in 1943 de tweede helft van de Eerste Ka mer aan de beurt van aftreding geweest zijn. Nu dit alles niet gebeurd is, lag het voor de hand, dat de aldus ruimschoots „verouderde" Senaat, zoodra het mogelijk is verkiezingen te houden, in zijn geheel moet aftraden. Uit het binnenkort nog door de Eerste Kamer te behandelen wets ontwerp tot wijziging en aanvulling van de kieswet enz. dat ook bijzondere voor zieningen bevat met het oog op de in 1946 te houden verkiezingen blijkt, dat inder daad dit keer de nieuwe bezetting van alle 50 senatoriale zetels zal plaats hebben. Uit art. 75 van het ontwerp blijkt n.l., dat het lot bepaalt, welke helft der leden van de Eerste Kamer zal aftreden drie jaar na den derden Dinsdag in September, volgende op den dag van inwerkingtreding dezer wet. En aangezien deze wet dit jaar in werking treedt, is op deze wijze de al- geheele aftreding en verkiezing van de Eerste Kamer in 1946 wettelijk vastgelegd. AGENDA. Stadsschouwburg: Een goede buur is beter (Haarl. Tooneel-ens.) 19.45 uur; Gem. Concertgebouw: HO V-Volksconcert C8, 20 u.; Haarl. Kegelbond: Cabaret, Haarl. Hawaiian muz. Ver. 20 uur; Rembrandt: Ergens in Nederland, 14. 16.15, 19 en 21.15 u. (18 j.). C. Palace: Tarzan, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur (1* j.). Luxor: Als mannen begeeren, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur (18 j.). Frans Hals: Roes 14, 16.30, 19 en 21.15 uur (18 j.). WOENSDAG 20 FEBRUARI. Stadsschouwburg cn Bioscopen: Als Dins dag. Sport in het Kort De Nederlandsche ploeg voor den drio- landen biljartwedstrijd Nederland—België— Frankrijk van 15—17 Mei te Rotterdam is: v. d. Pol en v. Vliet (45/2); de Leeuw en Kobus (71/2); Sengers en Sweering (driebanden). De Engelsclie bekerwedstrijden. De uit slag der loting voor de zesde ronde luidt: Stoke City—Bolton Wanderers, Charlton AthleticBrentford, Aston Villa—Derby County, Bradford—Birmingham City. De eerste wedstrijden voor deze ronde worden op Zaterdag 2 Maart gespeeld en de return- wedstrijden op Zaterdag 9 Maart. De Haarl. Hengelaarsbond bestond op 15 Februari 40 jaar. Dit feil zal nerdacht worden met twee feestavonden op 16 en 17 Maart a.s. in het Gem. Concertgebouw. KORT EN BONDIG in Denemarken en wint Maandagavond is dc twccdaagsche lan- denzwemwedstryd tusschen Denemarken en Nederland te Kopenhagen begonnen. Na den eersten avond heeft de Neder landsche ploeg de leiding genomen met een voorsprong van 13 punten. Van de 8 zwcmnunimcrs, welke op het programma stonden, won Nederland er 5. Ook dc \va- terpolo-wedstrijd werd door onze Iandge- nootcn met 53 gewonnen. Toen er nog 2 nummers moesten wor den gezwommen de 2 estafettes 3 x 100 M. wisselslag dames en heeren gaf de stand 37.5 punt voor Nederland tegen 36.5 punt voor Denemarken, zoodat de span ning groot was. De puntentelling voor de estafette nummers was dubbel, zoodat de resulatten buitengewoon belangrijk waren. Zoowel de dames als de heeren bezetten de eerste en derde plaats in de estafette men kwam met twee ploegen uit waardoor de voorsprong van 1 punt kon worden vergroot tot 13 punten, een resultaat, het welk goede hoop geeft op een gunstigen einduitslag. 59. „Ha, ha," grijnst zijn gezicht en het vertrekt tot een leelijk masker, waarin zijn gele oogen glimmen in het. maan licht. „Ik zal jullie, kleine schobbers". Maar hij meent het zeker niet zoo erg, want nadat hij nog een poosje aandach tig naar de gezichten van de twee sla pers heeft gekeken, keert hij zich om, verheft zich op zijn gazen vleugels en verdwijnt tn de duisternis. De maan kijkt hem na en kietelt Wag met een manestraal in zijn neus, maar het geeft mets. Wag is te moe...., hij slaapt en slaapt Op de 100 M. borstcrawl dames bezit Denemarken op het oogenblik dc twee snelste zwemsters van de wereld, Fritzi Nathansen cn Karen Harupp. De tijd van de winnares Nathansen was I min. 7.5 sec. Herman Smitshuizen won gemakkelijk de 200 M. schoolslag in den uitnemenden tijd van 2 min. 47.9 sec. Zooals te verwach ten was, bezette de Europeesche kampioen Kees Hoving op de 100 M. borstcrawl de eerste plaats in 1 min. 2.1 6ec. Wil Haver- lag zwom regelmatig haar 200 M. school slag en eindigde onbetwist als eerste met een tijd, die even boven de drie minuten lag. Karen Harupp bewees haar veelzijdig heid door oök een schitterende prestatie te leveren op de rugcrawl. Zij won het nummer 200 M. met een tijd van 2 min. 44.5 sec. Ook op de 100 M. rugcrawl werd het een Deensche zege, de recordhouder Baeth was niet te 6laan. Zooals wij reeds schreven, moesten de beide estafette-nummers den doorslag ge ven. Onze eerste ploeg, bestaande uit mevr. KosterVan Feggelen, Wil Haver- lag en Bep van Schaik, behaalde een fraaie zege, dank zij een kleinen voor sprong, welken Wil Haverlag op den 6chool slag wist te behalen en hét vechten van Bep van Schaik om dezen voorsprong te behouden. Bij de heeren werd het een gemakkelijke zege voor De Groot, Smits hulzen en Hoving. De waterpolo-wedstrijd verliep eenigs- zins teleurstellend, aangezien de Zweed- sehe scheidsrechter opvattingen had, wel ke niet strookten met de inzichten van het 6pel, zooals het in Nederland wordt gespeeld. De uitslag werd 53 voor Ne derland en indien men bedenkt, dat 2 van de 3 Deensche doelpunten uit strafwor- pen werden gescoord, dan is het duidelijk, dat de Nederlandsche spelers met de spel regel-opvattingen van den scheidsrechter moeilijk overweg konden. De rust was ingegaan met een 2-1 voor sprong voor Nederland,-beide doelpunten werden gemaakt door Van Feggelen. Smol maakte er na de wisseling met een prach tig schot 3—1 van en nadat de Denen had den gelijk gemaakt, was het weer Smol, die ons land dc leiding gaf, terwijl Van Rootselaar het laat6te doelpunt voor zijn rekening nam. BINNENLAND Een prijsvraag voor een anderen naam voor het Kurhaus te Scheve- ningen, leverde geen ander resultaat op, dan „Het Badhuis". De schipbrug te Deventer is weer gelegd nu het water gezakt is. De torpedobootja- ger Jan Evertsen is Maandagmiddag onder groote belangstelling uit Amsterdam naar Ned.- Indië vertrokken. De reis zal via Engeland gedaan worden. Twee dooden kostte het opruimingswerk aan de R.K. Kerk in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Een instortende zijpilaar van den hoofdingang be dolf den 15-jarigen F. V. en den 7-jarigen R. v. V. onder puin, met het gevolg, dat beiden wer den gedood, een derde knaap liep zware ver wondingen op. De jon gens stonden te kijken bij het opruimen der De „Noordzee", een Nederlandsche kustvaar der, die door de Duit schers in den mond van de Garonne tot zinken werd gebracht, is Maan dag gelicht en voorloo- pig op een zandbank ge zet. Zevenmaal uitbreken is een prestatie, óle de voormalige SS-er Hen driks geleverd heeft. Vrijdagnacht wist hij met behulp van zijn er varing als geveltoerist uit de Kampensche ka zerne te ontsnappen en maakte daarmee het zevental vol. Het herstellingsoord voor onderwijzers te Lunteren is weer ge opend. Een anonieme brief schrijver is te Helmond ontmaskerd. Het is een tot dusver geziene per soonlijkheid, die reeds I'/j jaar beleedigende brieven zond, ook aan autoriteiten. Het schijnt een manie van den man te zijn. Het eerste Russische stoomschip is na de be vrijding in de Amster- damsche haven aange komen. Luit.-admiraal C. E. L. Helfrich zal Woens dagmiddag a.s. om twee uur met een Dakota- vliegtuig op Schiphol aankomen. Een paar Belgische militairen zijn in Den Haag aangehouden we gens het smokkelen van sigaretten. Zij bleven pas staan nadat de poli tie een hunner in het been had geschoten, Een groot aantal personen stond in Apel doorn terecht in ver band met een uitgebrei- den handel in clan destien vleesch. Door een complot van ver schillende menschen werden evacueerende boeren in den Achter hoek van hun vee afge holpen; 23 stuks vee verdwenen in den zwar ten handel. De hoofd dader ging voor een jaar naar Veenhuizen, tien andere betrokkenen moesten samen f 19.060 aan boete betalen. De doodstraf werd door het bijzonder ge rechtshof te Amsterdam geëischt tegen Jacobus A. Bulters, die tot twee maal toe een groep ille gale wei-kers, waar hij zich eerst had inge- wroet, aan den S.D. uit geleverd had. Minstens twee van deze vrijheids strijders zijn gefusil leerd. Haarlèm en Omgeving. De pianist Joan Gie- sen zal Maandag 25 Febr. in de Begijnhofkapel een recital geven. Het programma bevat o.a. werken van Chopin, Debussy, Giesen en Haydn. Voor het staatsprac- tijkdiploma voor handel en administratie is ge slaagd de heer D. P. Visser te Heemstede. Het echtpaar J. v. fl. HeldeBijlstra, Regu lierstraat 29 te Haarlem hoopt op 22 Februari a.s. den dag te herdenken, waarop het 50 jaar ge leden in het huwelijks bootje stapte. Het bestuur van het Christelijk Motet- en Madrigaalkoor te Haar lem (directeur de heer A. Bak) is thans als volgt samengesteld: P. Jongens, voorz.; Mevr. Tamming—Lamsma, secr,Mej. F. Hogen- birk. penn., J. de Vries, muziek-comm.; M, de .Vos, alg, adjunct.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2