Nieuwe loonregeling bij van Gelder voorgesteld IJMUIDEN Arbeidscontract Visscherijbed rijf voorloopig gehandhaafd Zooals men zich zal herinneren was in November van het vorig jaar, toen een ernstig conflict in het visscherijbedrijf dreigde, tusschen reeders en den "Centra- len Bond overeengekomen, de toen gel dende voorwaarden tot 15 Februari 1946 te handhaven. Aangezien sindsdien nog geen overeenstemming inzake een nieuw contract was verkregen, is besloten, voor loopig onder de oude voorwaarden te blij ven varen. Van de zijde van den Centralen Bond zijn eenige wenschen kenbaar ge maakt, o.m. betreffende het aantal opva renden, vacantieregeling, enz., welke wen schen bij de alsnog te houden besprekin gen naar voren gebracht zullen worden. Marktbericht van Maandag. De aanvoer bedroeg 180.724 K.G. w.o. 47.450 kg. kabeljauw, 29.325 kg. wijting, 64.800 kg. schol. 1285 kg. bot, 1760 kg. schar, 1095 kg. tarbot, 34140 kg. tong. De besommingen der trawlers bedroegefr f 16.842. Verder besomdenmotorloggers KW 6 f 8937; KW 97 f 7339; KW 22 f 7379; KW 42 f 6084; KW 175 f 7590; KW 47 f 7024; KW 2 f 10.421; KW 54 f8413; KW 30 f 10.265; KW 162 f9136; KW 59 f 10.319; KW 79 f6858; KW 14 f0014; KW 173 11.233; KW{, 20 f9061; ÏJM 283 f7136. Kustvisschers: IÏM 221 f 4462; IJM 262 £5350; HD 10 f 6392; UK 172 f2139; UK 300 f2703; UK 2 f 3336; UK 234 £2372; UK 75 £165; UK 34 2857; UK 142 f175. IJmuiden krijgt een Cadiclub Het Augusta-Hotel wordt ingericht Reeds vele steden, waar militairen zijn gelegerd, beschikken over z.g. Cadi-clubs. De bedoeling van deze clubs is, den mili tairen een tweede tehuis te bezorgen. Zij kunnen hier hun vrijen tijd doorbrengen, zooals zij dit zelf wenschen. Ook kunnen zij hier de noodige con sumpties inkoopen, en wel tegen minimum prijzen. Deze gelden, waarover de Cadi-club dus de beschikking krijgt, komen indirect weer ten goede aan de militairen zelf. Alle gelden uit het heele land worden ver zameld in Rotterdam, waar het Cadi- centrum is gevestigd. Hiervan doet men dan weer de noodige inkoopen, zoodat tegen minimumprijs geleverd kan blijven worden. Ook wordt in de Cadi-clubs voor de noodige ontspanning gezorgd. Men organi seert avonden, waarop ook in beperkte mate introducés meegebracht mogen worden. IJmuiden, waar ook zeer veel troepen- onderdeelen zijn gelegerd, bezat een der gelijke Cadi-club nog niet. Wilden de hier gelegerde militairen de noodige ontspanning hebben, dan moesten zij hiervoor naar Haarlem. Doch hierin komt nu verandering. Alle militairen, zonder onderscheid van rang of troepenonderdeel, zullen binnenkort naar de Cadi-club in IJmuiden kunnen gaan. Het Augusta-hotpl zal als zoodanig worden ingericht. Met man en macht is men reeds bezig de noodige herstelwerkzaamheden te ver richten. Als deze gereedgekomen zullen zijn, zal de genie voor het interieur zorg dragen, zoodat men er van verzekerd kan zijn, dat het op gezellige wijze wordt in gericht. Naar schatting zullen de werk zaamheden ongeveer lVs maand in beslag nemen. Voorloopig in school H. In afwachting van het gereed komen van het Augusta-hotel 2al er een Cadi- onderdeel worden gevestigd in school H aan den Wijk aan Zeeërweg. De militairen zullen dus niet meer naar Haarlem behoeven te gaan, doch kunnen nu in IJmuiden de noodige ontspanning genieten, die zij op gepaste tijden zoo noo- dig hebben. Scheepvaart. 18 Februari. Aangekomen: Viacheslav Molotov van Liverpool, Starkenborgh van Liverpool. 18 Februari. Vertrokken: H. Ms. Evert- sën n. N. O. Indië, Nijkerk n. Antwerpen, Wallonia n. Immingham. Visch naar Zwitserland. Met een zending, bestaande uit 2 wagons, is Zaterdag de export van visch naar Zwitserland begonnen. Deze zending moet worden beschouwd als een proefbestel- iing. Het hangt van allerlei omstandig heden af of met den export kan worden doorgegaan. Vooral het vervoer speelt hierbij een groote rol en ook het prijs niveau, dat voor vele soorten te hoog is, om daarmee op de Zwitsersche markt te kunnen verschijnen, levert moelijkheden op. Bestuur Algem. Coöp. Woningbouwvereeniging In de onlangs gehouden ledenvergade ring van de Algemeene Coöpèratieve Wo ningbouwvereeniging te IJmuiden is het bestuur bestaande uit de heeren H. A. Blok, voorzitter; H. v. d. Put, secretaris; J. C. Knegjes, penningmeester; F. Bosstra, 2e voorzitter; D. Haak, 2e secretaris; A. de Waal, opzichter-administrateur en de commissarissen J. Bakker, J. Nat en Van Slooten, in zijn geheel herkozen. Enorme aanvoer van Tong De hoeveelheid aangevoerde tong be reikte Maandag het recordcijfer van 34.140 K.G., hoofdzakelijk afkomstig van motor- loggers en kustvisschers, die dientenge volge hooge besommingen maakten. De totale omzet bedroeg 180.698 en de ge middelde opbrengst per Kilo bedroeg 1. Van bovengenoemd bedrag was slechts j 16.842 afkomstig van de trawlers. De 16 loggers besomden 134.000 en dë kleine kustvisschers 29.856. Steeds weer slechte kolen. Voortdurend blijkt, dat de kolen, die thans in IJmuiden beschikbaar zijn, van zeer slechte kwaliteit zijn. Het komt her haaldelijk voor, dat trawlers en sleepboo- ten met de gebunkerde kolen geen storm kunnen houden en terug moeten keeren. Het is nu weer de stoomtrawler Oostzee, die de reis als gevolg van de slechte kwa liteit der kolen moest afbreken. De Oost zee was Zaterdag vertrokken, Zondag werden eenige trekken gedaan die 60 kis ten visch opleverden en toen moe>st men terugkeeren. Maandagmorgen was de Oostzee weer binnen. Nadat eerst de visch gelost was, weiden ook de kolen uit de bunkers ge haald en door andere (betere?) vervangen. De terreinmoeilijkheden van Stormvogels en V.S.V. In IJmuiden hebben de voetbalclubs met groote terreinmoeilijkheden te kam pen, daar de beste eerste-klassers Storm vogels en V.S.V. hun geheele terrein-acco- modatie verloren hebben. Naar wij in het V.S.V.-cluborgaan lezen, hebben nu in leidende besprekingen plaats gehad tus schen de bestuursleden van Stormvogels en V.S.V., om te trachten gezamenlijk de moeilijkheden te overwinnen. Uiteraard kan nog niets worden medegedeeld om trent bestaande plannen en mogelijkheden. Op verboden terrein Nog steeds komt het voor dat jeugdige personen zich op gevaarlijk terrein be geven. Zoo werden wederom eenige jon gens door een soldaat van een alhier ge legerd detachement, op het strand aan gehouden. Zij werden naar het hoofd bureau van politie overgebracht. Ned. Christen Vrouwenbond. Ds. E. G. van Teylingen zal Woensdag avond 20 Februari a.s. in de Marnixschool spreken over het onderwerp: „De staat kundige roeping van de Christenvrouw". Deze lezing wordt gehouden voor den Ned. Chr. Vrouwenbond, afdeeling IJmuiden. VELSEN Vervalschte distributiebonnen. Bij verscheidene winkeliers in IJmui- den-Oost waren vervalschte levensmid delenbonnen ingeleverd. De politie, die een onderzoek instelde, heeft naar aan leiding hiervan proces verbaal opgemaakt tegen een inwoner van IJmuiden. Tooneelavonden van Advendo. Op 20 en 21 Februari a„s. zal de tooneel- vereenïging „Advendo" in „de Pont" op voeren het blijspel „Waar is mijn doch ter?" van Ank van der Moer. Ouderavond O.L. School No. 2 Op Donderdagavond 21 Februari as. zal in de Creutzbergschool een belangrijke ouderavond worden gehouden van de O.L. school no. 2. De agenda vermeldt o.a. ver kiezing van commissieleden en een film- vertooning over de papierindustrie. In de veilingzaal „Kennemerland" te Beverwijk is Maandagavond een verga dering gehouden voor het personeel van de Papierfabriek met de hoofdbestuur ders der drie organisaties in verband met de technische loonherziening. De leiding berustte bij den heer Hoffs van den Chr. Bond van Fabrieks- en Transportarbeiders, welke na een korte inleiding den heer Nooy van den R.K. Bond gelegenheid gaf het nieuwe loon- schema, zooals door de directie Van Gel der Zonen N.V. is voorgesteld, weer te geven. Spreker gin'g uit van de grondgedachte, dat de technische loonherziening meer ordening beoogt in den arbeid. De 19 be staande loongroepen zijn in het voorstel teruggebracht tot zes, waarvan 5 voor de arbeiders en één voor de voorlieden met zoodanige indeeling, dat hierin inderdaad een promotielijn vervat is. Uitvoerig belichtte spreker de indeeling der groepen tot de differente functies, waarop de samenwerkende organisaties vele bemerkingen hebben, vooral ten aan zien van de waardeering der verschillende functies, ook ten opzichte van de andere fabrieken van Van Gelder's concern. Ten behoeve van de loongroepen zal de leeftijdsgrens, die thans voor vol loon op 25 jaar is gesteld zoodanig worden her zien, dat deze wordt voor groep I, de on geschoolden, 23 jaar, voor groep II, ge schoolden, 24 jaar en voor alle overige groepen 25 jaar. De loonregeling, zooals voorgesteld wil gebaseerd zijn op het behoefte-element waardoor de volgende uurloonen kunnen worden bereikt: groep I 69 cent; II 71 cent; III 73 cent; IV 75 cent; V 77 cent en VI 79 cent. Met de hui dige loonen werden vergelijkingen getrof fen. De premiebetaling zou worden aan gepast aan de verhooging der loonen ten einde een geringere spanning te krijgen in het variabele inkomen. Voor de papiermakers zou een uitzon deringspositie worden gevonden door een aanvullend uurloon, gebaseerd op de pro ductie van de door hen bediende machi nes. De genoemde cijfers waren alle op den grondslag van volledige productie, waar dit jaar door de grondstofmoeilijk heden het inkomen zeker beneden zal blijven. De organisaties stelden aan de directie voor nog deze maand een overbruggings- uitkeering op de nieuwe loonvoorwaarden te verstrekken, hetgeen goedkeuring heeft gevonden. Spreker kwam tot de conclusie, dat de voorgelegde voorwaarden richting zullen geven aan de loonpolitiek voor de geheele Nederl. papierindustrie. Oprichting timmerfabriek en constructiewerkplaats. Burgemeester en Wethouders van Velsen hebben bij besluit van 6 Februari 1946 aan D. de Koning en D. de Niet te IJmuiden en aan A. Oudshoorn te Velsen voorwaar delijk vergunning verleend respectievelijk tot het oprichten en in werking brengen van een timmerfabriek op/in het perceel kadastraal bekend gemeente Velsen, af deeling IJmuiden, Sectie L, no. 1249, plaat selijk bekend 3e Havenstraat hoek In dustriestraat te IJmuiden en tot het op richten en in werking brengen van een constructiewerkplaats op/in het perceel kadastraal bekend gemeente Velsen, Sectie H, no. 210, plaatselijk bekend Mid dendorpstraat IA te Velsen. Agenda voor Velsen. DINSDAG 19 FEBRUARI .Bioscoop „de Pont": Verdachte, sta op.' Aanvang 8 uur. Voorts zal alles gedaan worden om in een C.A.O. te zien opgenomen een vacan- tie van 12 dagen met minstens één week vacantietoeslag, terwijl verder in de col lectieve arbeidsovereenkomst sprake zal moeten zijn van fabriekscoromissies en een onpartijdig scheidsgerecht. Bij de beantwoording der vragen werd gewezen op het ontbreken van nieuwe grondslagen voor de pensioenregeling. Ook een hoogere uitkeering bij ziekte werd be pleit, terwijl speciaal de jeugdloonregeling de aandacht had. De herziening geldt voorloopig voor drie maanden. De heer C. Nieukoop gehuldigd Het was Vrijdag 40 jaar geleden, dat de heer C. Nieukoop, werkzaam in de meetafdeeling van de afdeeling Centrale, bij Van Gelder Zonen N.V. Kon. Papier fabrieken in dienst was gekomen. Onder groote belangstelling is dit feit herdacht. De jubilaris, die vergezeld was van zijn echtgenoote en dochter, werd des morgens op het directiekantoor ontvangen, waar hij werd toegesproken door den heer ir. A. J. Allan, lid der plaatselijke directie. Hierbij waren mede aanwezig de heeren ir. T. F. Hubrecht en J. D. Kist de Ruyter, resp. bedrijfsingenieur en chel van de Centrale. De heer Allan schetste de groote plichts betrachting van den jubilaris, die als jon gen in dienst was gekomen. Hij overhan digde den jubilaris het Getuigschrift van de Nederl. Maatschappij voor Nijverheid en Handel te Haarlem, alsmede de ge bruikelijke enveloppe. Inplaats van het gouden horloge, waarvan door de omstan digheden' voorloopig nog geen sprake kan zijn, ontving de heer Nieukoop een tweede enveloppe. Bij de huldiging door het afdeelingsper- soneel in de meetafdeeling vertolkte de heer Hubrecht de waardeering van be- drijfsleiding en collega's en roemde de goede verstandhouding. Ook hier vormde een enveloppe het huldeblijk. Te zijnen huize aan de v. Wassenaar- straat bleek eveneens groote belangstel ling voor den jubilaris, welke zich uitte in bloemen en persoonlijke gelukwen- schen. Intrede Ds. van Nood Tijdens de in de Gereformeerde KerS aan den Koningsweg gehouden vergade ring van lidmaten dezer kerk, was ook de nieuw beroepen predikant Ds. A. C. van Nood uit Nieuwer-Amstel aanwezig Deze deelde mede. dat hij Zondag 17 Maart a.s. zijn intrede bij de Gerefor meerde Kerk van Velsen zal doen, doch vermeldde daarbij, dat hij direct daarna als legerpredikant in dienst zal moeten treden. Naar wordt aangenomen kan ds. Van Nood eerst in September e.k. zijn dienstwerk gaan vervullen. SANTPOORT Jaarvergadering Ned. Christen Vrouwenbond Woensdagavond 20 Februari zal in de Ned. Herv. Kapel de jaarvergadering plaats hebben van den Ned. Chr. Vrou wenbond. Deze vergadering zal, gezien het pro gramma, een feestelijk karakter dragen. A.R. Kiesvereeniging vergadert. In de achterzaal van de Geref. Kerk zal Vrijdagavond 22 Februari een vergadering plaats hebben van de A.R. Kiesvereeni ging. De agenda vermeldt o.a.: Voorberei ding tot net stellen van candidaten voor de Tweede Kamer en een voorstel tot uit breiding van het aantal bestuursleden. Regeling oorlogsschade aan woningen Uitkeering van 75 tot 100 procent Eigenaren van door oorlogshandelingen beschadigde panden kunnen op grond van bestaande voorschriften een rijksbijdrage in de herstelkosten ontvangen. Onbekend heid met deze voorschriften leidt vaak tot teleurstellingen en klachten. Daarom wil len wij trachten hieromtrent een duide lijke uiteenzetting te geven. Drie gevallen zijn te onderscheiden: 1. Noodvoorzieningen. Dit zijn voor zieningen welke noodig zijn om het ge troffen pand voor verdere schade te be hoeden. Deze worden volledig vergoed. Indien voor definitief herstel van getroffen woningen minder dan 3000. vereischt is, betaalt het Rijk of 75, of 100 procent. 75 procent der kosten ontvan gen degenen, die voor definitief herstel maximum 3000.moeten uitgeven en in het belastingjaar 1943 aan inkomsten belasting, loonbelasting hierbij inbegre pen, 300.of meer moesten betalen. Tot deze categorie behooren ook degenen, die over het jaar 1943 in de vermogensbe lasting zijn aangeslagen of aangeslagen hadden moeten zijn. Deze bedragen worden uitgekeerd aan de aannemers. Deze dienen daaTtoe op de bureaux van den Wederopbouw behoorlijk gespecificeerde rekeningen in te dienen, waarop naam en adres van den gedupeer de duidelijk voorkomen. Heeft de eigenaar de herstelkosten reeds aan den aannemer betaald, dan kan de opdrachtgever de betaling zelf in ont vangst nemen, mits hij met degelijke be wijzen (kwitanties) aantoont, dat hij het bedrag aan den aannemer heeft betaald. Natuurlijk moet de uitvoering zoodanig zijn, dat alle luxe is vermeden. Extra- kosten uit dien hoofde komen voor reke ning van den eigenaar en „zwarte prijzen" worden evenmin vergoed. Men ontvangt dus in ieder geval voor bovengenoemde herstelbedragen 75 pro cent vergoeding. Indien men voor 100 pro cent vergoeding in aanmerking meent te komen, dan moet men zulks met belasting papieren kunnen aantoonen. Verder moet men opgeven of men tegen molest verzekerd was en bij welke maat schappij en of uitkeering uit dien hoofde reeds heeft plaats gehad. Rechtspersonen ontvangen steeds 75 procent. Credietcn. Aannemers, die veel werken tegelijk onderhanden hebben, zouden moeilijkhe den kunnen krijgen met de betaling aan hun arbeiders en de gebezigde materialen. Solvabele aannemers worden daarom in de gelegenheid gesteld bij de Ned. Mid- denstandsbank credieten op te nemen. Voor de reeds verrichte werkzaamheden kunnen de z.g. „loopende bankcredieten" worden opgenomen, tot een maximum van 75 pCt. van de werkelijke herstelkosten per pand. Deze credieten dragen geen rente, slechts wordt een provisie in reke ning gebracht van 1 pro mille met een minimum van 1/8 pCt. per kwartaal over de grootste zijde der rekening. Aannemers behoeven dus uit liquiditeitsoverwegingen niet te schromen werk aan te nemen. Mochten zij uit onbekendheid met de prijzen van bouwmaterialen huiverig zijn bestekken op te maken, dan kunnen zij wat deze prijzen betreft, informaties in winnen bij het bureau Documentatie Bouwwezen, Koninginnegracht 62, :s-Gra- venhage. De goedgekeurde bedragen voor elk ge reed gekomen werk zullen door het be treffende bureau van den Wederopbouw, in welks ressort het herstelde pand is ge legen, op de rekening van den aannemer bij de Ned. Middenstandsbank worden ge stort. 3. De financiering van de schadegeval len aan woningen, waarvan de herstelkos ten meer dan 3000.— bedragen, zal na der door het Rijk worden vastgesteld. In afwachting van de definitieve regeling kan de gedupeerde in een dergelijk geval via zijn burgemeester een formulier in dienen, naar aanleiding waarvan door het Rijk een voorschot van 100 pCt. van de desbetreffende inschrijving in het Groot boek kan worden verstrekt. Indien nog geen inschrijving in het Grootboek heeft plaats gehad, kan toch een voorschot ver strekt worden, gebaseerd op de herstel kosten van Mei 1940. In ieder geval wordt dan een minimum voorschot gegeven van 2250.— in verband met de vergoeding welke zou zijn uitbetaald, indien de her stelkosten 3000.— hadden bedragen. In dien dit voorschot niet voldoende is, ban belanghebbende in afwachting van de nieuwe regeling een leening bij het Rijk aangaan tegen 4 pCt rente en 2 pCt. af lossing. Deze leening moet worden aange vraagd op een z.g. FF-formulier bij het betreffende bureau van den Wederdpbouw Wanneer bij de nieuwe regeling blijkt dat belanghebbende in aanmerking komt voor financieele faciliteiten, zullen de voor waarden van deze leening worden herzien. Solvabele aannemers kunnen ook voor deze laatste categorie van werken die zij onder handen hebben, credieten verkrij gen (z.g. herstelcredieten A) bij de Ned. Middenstandsbank.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3