Herdenkingsplechtigheden Tweede Kamer behandelt vervoersproblemen Sport in het Kort Avonturen van te Halfweg en Zwanenburg Vanwege de herdenkingspleehtigheden woeien Dinsdag in Halfweg en Zwanen burg de vlaggen halfstok, klapperend in den kouden wind. Omstreeks half twee werden aan den Spaarndammerdljk in aanwezigheid van familieleden en vrienden der slachtoffers, de tien illegale werkers, hoofdzakelijk uit Den Helder, die hier een jaar geleden vielen als wraakoffers voor spoorweg- sabotage, herdacht. De wnd. burgemees ter van Haarlemmerliede hield na het spe len van „Wilt heden nu treden" door de muziekvereen. „Eensgezindheid" een korte toespraak en legde namens de gemeente een krans bij het eenvoudige voorloopige monument, waarna andere personen en delegaties hun bloemenhulde neerlegden Een vertegenwoordiger van het comman do der Stoottroepen uit Den Helder sprak een kort herdenkingswoord. Bij de brug naar Zwanenburg werd een nieuwe stoet geformeerd, die zich naar de ©nheilsplek aan de Wilgenlaan begaf, waar tien gijzelaars het leven hadden ge laten voor het dooden van een Duitscher. Bij het eenvoudige gedenktèeken gaf bur gemeester Jansonius uiting aan de aige- meene deernis met de nagelaten betrek kingen. maar hij gewaagde ook van een groote dankbaarheid jegens deze tien mannen, die door hun heldendood het leven der Zwanenburgers hadden gered. Ook hier werden kransen en bloemen neergelegd. Bijna de geheele bevolking begaf zich hierna naar het kerkhof, waar nog twee slachtoffers begraven liggen: de jonge Feenstra, die op de vlucht werd neerge schoten en de P.E.N.-ambtenaar Wesse- lius. Velen defileerden voorbij de versier de graven. Gemeenschappelijke Dankdienst. Het gebouw der Geref Kerk in Halfweg was niet bij machte Dinsdagavond den stroom van belangstellenden te bergen, die den herdenkingsdienst wilden bijwo nen. Wethouder F. H. Bos heette na het bidden van het Onze Vader allen har telijk welkom. Hij zeide, dat deze gemeen schappelijke dienst bedoeld was als een dankzegging aan God voor den ommekeer ten goede in het lot der 328 weggevoerde Zwanenburgers, van wie slechts twee niet terugkeerden. Nadat Ases Tod van Grieg ten gehoore was gebracht nam burgemeester Janso- nius het woord, die de verschrikkingen van den razzia-dag weer even deed leven. Spreker getuigde van zijn dankbaarheid, dat de gewettigde vrees echter onnoodig was gebleken. Pastoor Bots memoreerde de offerge zindheid der gevallenen. Zooals de als straf bedoelde arbeid den mensch werd Opgelegd en hem tot zegen was, zoo zal ook dit lijden heerlijke vruchten opleve ren indien het dichter tot God heeft ge bracht. Ds. H. O. Molenaar behandelde de vraag, of het illegale werk met wat daar bij behoorde mensehenwerk of werk met Gods genade was en concludeerde tot dit laatste. Hoe zouden anders die vele jonge mannen zoo rustig en moedig voor het vuurpeloton hebben gestaan indien zij daarvoor geen bijzondere krachten ont vangen hadden. Na een voordracht over de razzia en wegvoering der Zwanenburgers schetste Ds. Zwart de verscheidenheid der Duit- sche gruwelen, doch hield zijn gehoor tevens een spiegel voor: zouden wij zoo geweest kunnen zijn? Deze verschrikkin gen zijn toch mogelijk gebleken in onze 20e eeuw van techniek en beschaving, die niet tot God kunnen voeren. Wethouder. Bos dankte na het zingen van het Wilhelmus voor de belangstelling. Ter dekking van de kosten werd een col lecte gehouden, waarvan het surplus aan het Ned. Roode Kruis zou worden ge schonken. Het overstroomde gebied De schade voor den landbouw Landbouwdeskundigen in het gebied rond Almelo hebben vastgesteld, dat ten gevolge van de overstroomingen 95 pro cent van de rogge-oogst vernield is. De pas gezaaide rogge is door de gevormde eliblaag verstikt. De rogge, die reeds bo ven den grond was gekomen, is waar schijnlijk nog te redden. Ook het grootste deel van de ingekuilde aardappelen is bedorven en tot op zekere hoogte nog slechts als veevoeder te gebruiken. Voorts deelden de boeren mede, dat alle koemest in de gierputte® door het water is weg gespoeld. AGENDA. ''WOENSDAG 20 FEBRUARI Wilhclminastraat 21: Openbare voordracht, 20 uur. Stadsschouwburg: Haarlem's Tooneel Ensemble, Een goede buur ls beter Rembrandt: Ergens in Nederland, 14. 16.15, 19 en 21.15 (18 j.). Palace: Tarzan, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur (14 j.). Luxor: Als mannen begceren, 14, 16.15. 19 en 21.15 uur (18 3.). Frans Hals: Roes, 14. 16 30. 19 en 21.15 u. (18 J.). DONDERDAG 21 FEBRUARI. -Zuiderkapel: Ds. C. J. Hoekendijk en solo zang, 20 uur Concertzaal: Stevan Bergmann, piano, 20 uur. Stadsschouwburg: Czardad Fürstln, 19.30 uur. Bioscopen als Woensdag. De Radio geeft vanavond HILVERSUM I, 301 M. RNIO 17.30 Ned. Volksbond. NCRV 17.35 Orgelconcert. 18.00 Gram. muziek. RNIO 19 00 Nieuws. NCRV 19.20 Bekende volksliederen. H.NIO 19.30 Progr. Ned, Strijdkr. 20.00 Nieuws. NCRV 20.05 Utrechtsch Sted. Orkest. 20 50 „Staatseosialisme". lezing. RNIO 22 00 Nieuws NCRV 22.15 Van Oost tot West. 22.30 Keinoo- den der muziek. 23.15 Avondconcert. 23.50 Schriftlezing. HILVERSUM II. 415 M. VARA 17.00 Orkest Juan Petro. AVRO 17.30 Ned. Kamerkoor. 18.00 Nieuws. VARA 18.15 Zang Kenk Doreï. RNIO 18.30 Het Rijk over zee. VARA 18.45 De Minstrels. 19.15 Lezing mr. G. H, Slotemaker de Bruine. VPRO 19 30 Ds. J. Zuurdeeg. RNIO 20.00 Nieuws. VARA 20.05 Jan Corduwener. 20.30 Hoorspel. 21.30 Vaudeville-orkest. 22.00 Amsterd Strijkkwar tet. 22.45 Geestelijk leven. RNIO 23.90 Nieuws. .VAVA 23.15 Popu). melodieën. De repatrieering uit ïndië. De dienst der repatrieering bericht: In den loop van deze week zal de „J«- han de Wit" met 1005 repatrieerenden aan boord in de haven van Amsterdam arri- veeren. Het Engelsche s.s. „Alcantara" en het s.s. „Indrapoera" zijn reeds te Suez aan gekomen. De „Alcantara" wordt omstreeks 1 Maart in Nederland verwacht. De ^Bloemfontein" en de „Tegelberg" zijn de vorige week van Batavia naar Nederland vertrokken, met resp. 1342 en 1760 repatrieerenden aan boord. De „Kota Agoeng" is van Amerika op weg naar Batavia en zal daar ongeveer op 8 Maart aankomen, om repatrieerenden voor Nederland op te nemen. De passagierslijsten van de „Alcantara en de „Indrapoera" zijn nog niet ontvan gen, maar zullen bij ontvangst terstond, door middel van de pers, ter kennis van het publiek worden gebracht. Overzicht tijdens de plechtigheid. l>e woordvoerder 1 commissie aan het woord. i de herdonkings- Aan hetf begin der vergadering deelde President Van Schaik mee, dat dr. Heertjes (verzetsbeweging) ook al bedankt heeft voor deelneming aan een Indische reis, eventueel door een parlementaire commissie te ondgfnenpen. Eventueel, zoo schrijf ik hier met opzet. Want nu de po litiek eenzijdige samenstelling van zulk een commissie aldus toeneemt, staat het te bezien of de door den heer v. d. Poll voor gestane expeditie wel zal doorgaan. Na V/± uur afdeelingsonderzoek zette de Kamer de behandeling van de Nota be treffende het Regeeringsbeleid, waarin zij voor het jongste recès al een aardig eind was gevorderd, voort. Het aan de orde zijnde onderwerp „Vervoer" gaf mr. D i e- p e n h o r e t (A. R.) aanleiding de tarieven politiek van de Nederlandsche Spoorwegen aan eritiek te onderwerpen. Op het gebied waarop zij een monopolistische positie in nemen passagiersvervoer hadden zij al lang geleden de tarieven opgevoerd, doch nu pas komt er iets van verhooging van de kosten van goederenvervoer en de vraag is, of deze wel voldoende is. In kringen van het particulier vervoer over weg en water bestaat gegronde beducht heid voor oneerlijke concurrentie, voor een niet toelaatbare (indirecte) prijsbe- heersching. Onjuist noemt epr. het ook, dat de Spoorwegen zich in staat gesteld zien om een groot aantal moderne bussen aan te koopeh, terwijl de particuliere on dernemers het met heel wat minder moe ten doen. De heer Van Braambeek (P. A.) bleek juist teleurgesteld dat minister Van Schaik kenbaar heeft gemaakt niet in de richting van nationalisatie van het ver voerswezen te willen overgaan. Hoort deze minister, die zJch op een persconfe rentie voor de gedachte van vrije concur rentie tusschen spoorweg- en particulier vervoer had uitgelaten, wel thuis in dit kabinet van herstel en vernieuwing? Al dus vroeg dezer afgevaardigde zich af, die ingeval van zulk een z.i. te vrije concur rentie, duchtte dat ten koste van de tot bijspringen genoopte schatkist de spoorwegen het zouden afleggen. In elk geval ware het thans het oogenblik ge weest om te komen tot behoorlijke con centratie en ordening op vervoersgebied. De minister volge het Britsche voorbeeld inzake het plan van het vervoerswezen. Dr. Bicrema (lib.) vroeg of inderdaad deloyale concurrentie van den kant der Spoorwegen plaats heeft door op de vracht prijzen van de A.T.O. toe te leggen. Moe ten we gedurende de jaren waari* nog geen electrificatie over het geheele land gereed zal zijn, nu maai- verder met het oude materiaal blijven voortploeteren? Waarom aldus een andere, door den minister thans onbeantwoorde vraag van dezen spreker kan de steenkolenpro- ductie niet opgevoerd? De liberale woord voerder klaagde voorts over het te veel aan ambtenaren tusschen de provinciale inspecties en den minister: 5 hoofdinspec teurs met ieder 20 ambtenaren onder zich was toch niet noodig. Ook de heer S c h i 11 h u i s (P. A.) meende, dat de Spoorwegen te veel be voordeeld worden boven de particuliere vervoerders. Minister Van Schaik nam het voor de A.T.O. op, ten aanzien waarvan x.i. te veel wantrouwen aan den dag was De minister achtte het een voordeel, dat een groot aantal particuliere ondernemers zich op vervoer toeleggen. Uit de door den bewindsman genoemde cijfers bleek, dat het vervoer over het water nog" altijd verreweg het belangrijk ste is, te weten 70 tegen 18 spoorweg en 12 autovervoer. De minister getuigde van zijn vertrou wen in de toekomst der spoorwegen, die nog een zeer belangrijke taak met het oog op het snelle en frequente verkeer op de groote lijnen te vervullen hebben. Daar zijn ze opgewassen tegen iedere concur rentie. Voor kleine afstanden is de auto rendabel. Geen onmatige uitbreiding van het wegverkeer, luidde het ministerieel parool. Tegenover dr. Bierema verdedig de mr. Van Schaik, dat de volgens hem heuseh slechts geringe personeelsuitbrei ding van zijn Departement door de omstandigheden noodzakelijk was ge worden. Maar op den duur zou ook daar inkrimping mogelijk zijn, n.l. zoodra er een gezonde bedrijfsorganisatie zou komen welke veel zou kunnen en moeten overnemen van wat than6 de centrale overheid doet. E. v. R. Burgerlijke Stand HAARLEM 19 Februari 1946 BEVALLEN: 17 Febr., G. E. Kroon—Noor» dermeer, z.; 18 Febr., K. Hooft—Sijbrands, z.; P, M. Wledijk—Derks, z.; A. de Ruiter— Schelms, d.; F. van der Linde—Steen, z,\ F. A. Wijnstra—Wit, d.; 19 Febr., F. van den Bergvan den Berg. d.; A. Kaspei'sZut. z.; G. A. F. Rutte—Hogerheijde, d.; A. van Straa- ten—Augustin, z. OVERLEDEN: 14 Febr., A. van S-trien— Jongbloed, 81 j., Raamvest; 16 Febr., W. E. SchellerPlanije, 67 j., Hazepaterslaan; 17 Feta». M. G. van Harten. 15 j., Teslastraat; 18 Febr., M. H. van Dijk, 71 j., Lootsstraat. ONDERTROUWD: 19 Febr., C. J. C. van Hemert en L. M. van Mourik; J. Meertens en M. C. Dekker; J. J. Rademaker en A. F. van Belkum. GEHUWD: 19 Febr., A. Koen en L. M. Ver hagen. De geroofde goederen Er komen nu geregeld zendingen uit Duitschland Tharts komen geregeld goederen die de Duitschers geroofd hebben, in ons land terug. Geregeld hebben wij van de voor naamste partijen melding gemaakt. Er zijn nu ook verscheidene tramwagens aange komen. Ook is nog de hand gelegd op een partij radiotoestellen. In het algemeen moet men zoo werd verkla.nrd door kolonel ir. L. F. Otto, die het werk der terughaling leidt zich niet te veel voorstellen van het redden van geroofde meubelen, fietsen en radio's. Er is alleen kans dat daarvan toevallig iets wordt aangetroffen. Voor de 6e maal is een zending kunst teruggekomen. In totaal zijn nu 1600 schilderijen, teekenin- gen, antieke- en kunstvoorwerpen weer thuisgebracht. De waarde van het door de Duitschers gestolene is in totaal 3*/® milliard, uitge drukt in vooroorlogsche prijzen. Als men daarop let, is hetgeen terugkomt gering, maar dat geringe deel is op zich zelf nog van reusachtigen omvang. Natuurreservaat bij Zandvoort Ook een Autorenbaan Ongeveer 14 jaar geleden kocht de ge meente Zandvoort in het Noorden een duinterrcin van 1 K.M.2 (1000 M. lang en 1000 M. breed). Dit is toen meteen be- boscht. Hoewel het gewas nog niet forsch is te noemen, is het toch mogelijk dit ter rein thans als natuur-reservaat open te stellen. Ter plaatse worden wegen aangelegd, die bedoeld zijn voor het gewone verkeer, maar die in het seizoen gedurende en kele dagen' gebruikt zullen worden als een autorenbaan. In de toekomst zal dit betrekkelijk kleine natuurreservaat van Zandvoort aansluiting geven op het groote natuur reservaat dat het geheele duincomplex ten N.W van Zandvoort beslaat. Dit zal een onderdeel zijn van het groote streek plan, dat voor deze omgeving wordt uit gewerkt. Onze zwemmers Voorsprong wordt overwinning De Nederlandsche 'zwemploeg heeft op den laatsten avond van den tweedaagschen wedstrijd in Denemarken een. voorsprong van 13 punten in een van 25 punten weten om te zetten. De einduitslag werd 134.5 punt voor Nederland tegen 109.5 voor De nemarken. Deze zege beteekent een groote stimulans voor onze zwemsters en zwem mers. aangezien Denemarken als een van de sterkste landen van Europa wordt be schouwd. De estafettes voor dames zoowel als voor heeren werden door de onzen gewon nen, met onze tweede ploegen als derde aankomende. Aangezien deze nummers dubbel gerekend werden bij de puntentel ling, zijn ze van het grootste belang ge weest voor den einduitslag. De beste pres taties werden verricht door Wil Haverlag (le op 100 M. schoolslag), Herman Smits huizen en Ru van Feggelen (le en 2e 100 M. schoolslag). De eerste twee hebben bovendien een belangrijk aandeel gehad in de estafette-overwinningen. De waterpolowedstrijd werd ook door Nederland gewonnen. Het was een span nende. doch niet fraaie ontmoeting, waar in wij met de rust een 42 voorsprong hadden. Het einde kwam met 7—6. SCHAKEN. Dinsdagavond werd om het clubkampioenschap van Haarlem de wed strijd gespeeld tusschen dertigtallen van het Haarlemsch Schaakgezelschap en van de Heemsteedsche Schaakclub. Beide clubs wa ren nog ongeslagen. Langen tijd ging de wedstrijd gelijk op, maar tenslotte wist Heemstede de beslissende meerderheid te krijgen en won met 16V4—-19%. Het is een mooie prestatie van de Heemstedenaren en de kans op het behaien van den „De-Tello- beker" is voor het H. S. G. nu vrijwel ver keken. VOETBAL. De heer v. Oudheusden van AJax uit Amsterdam, die thans In Engeland vertoeft, heeft de Queen's Park Rangers uit- genoodigd voor een tournée in Nederland aan het einde van het komende seizoen. 60. De vleugels van de sluipwesp roeien door den nacht en doen hem snellen over de zeven heuvels, naar de verloren velden, over hoornen en riet, over slooten en plassen naar eert vreemd uitziend bouwwerk, daar ergens midden tusschen het water. Als Wag e» War den volgenden morgen wakker worden en zich de oogen uitwrijven, merken zij eerst niets dan dat het mooi weer is en dat er zoopas een nieuwe dag geboren werd. Maar plotseling roept Warrel: :yKijk eens Wag, een briefje" BINNENLAND De „Damsterdijk" van de Holland-Ameri- ka-Lijn is te Rotterdam teruggebracht. Het schip is in Kiel teruggevon den. Het schip heeft zwaar onder de oorlogs omstandigheden le lij den gehad. Betreffende de zui vering van kunstenaars wordt in de schriftelijke stukken over het wets ontwerp gevraagd of de minister alsnog wil me- dedeelen in hoeverre hel lidmaatschap van de Kultuurkamer op zich zelf een afkeurenswaar dige daad oplevert. Een staking is te Groningen uitgebroken onder de arbeiders van <le graanpakhuizen. De eisch is hooger loon. De E.V.C. staat achter de stakers, de andere organisaties met. D# werkgevers achten zich gebonden aan de beslis sing van de rijksbemid delaars. Onder de Amstor- damsehe studenten wprdt thans een schrif telijke enquête gehou den of zij Prof. Wibaut al of niet aanvaardbaar achten. Over de Kieswetwij ziging is thans versche nen het voorloopig ver slag der Eerste Kamer. De Anisterdamsche universiteitsbibliotheek krijgt de beroemde Joodsche bibliotheek van 30.000 werken terug" die de Duitschers indertijd naar hun land gevoerd hadden. De tram te Amster dam gaat 26 Februari tot 's avonds 11 uur rijden. 2400 adviezen zijn uitgebracht door de ge meentelijke zuiverings commissies te Amster dam, 1350 hadden spe ciaal betrekking op liet gemeentepersoneol. Het werk is nu bijna ge ëindigd. De schipbrug Dij Westervoort is weel' ln gebruik gesteld. Tot hoofdcommissa ris van politie te Rot terdam is benoemd de heer H. W. C. A. Staal, thans waarnemend. De benzineprijs zal naar het Vrije Volk meldt waarschijnlijk op 1 Maart verlaagd worden tot 18 et. per L. Haarlem en Omgeving. Haarl. Chr. Man nenkoor geeft Vrijdag 22 Febr. in het Gem. Concertgebouw zijn eerste concert. Mede werking verleenen de H. O. V. en de solisten Ans Stroink, alt en Tini Jaspers, sopraan, ter wijl Gosse Kroese de plano-begeleiding ver zorgt. Uitgevoerd wordt o.a. de Alt-Rhapsodie van Joh. Brahms. Chioorkiüi en zwa vel geven tezamen een gevaarlijke explosieve stof, gevaarlijk vooral in kinderhanden. Ge noemde twee stoffen worden thans geregeld door Hanriemsche kin deren bij drogisten ge kocht. Ouders en drogis ten wordt aangeraden, dit gevaarlijke speelgoed niet ln onbevoegde han den te laten komen; ook wanneer de jeugdig© scheikundigen de twee bestanddeelen apart pro- beeren te koopen. A. H. v. Baal, direc teur van den dlstribu- tledienst voor Hillegom, Lisse en Sassenheim, is benoemd tot directeur van den dienst in Eind hoven. De volkstuinver. „An thony Fokker" is ont bonden omdat de 160 le den te veel last hadden van den hoogen water stand op de gronden. De Gravesteenen- brug te Haarlem wordt, met ingang van morgen, Donderdag, voor alle verkeer gesloten omdat zij hersteld moet worden. Ds. P. I- D. J. v. Oeveren is benoemd tot burgemeester van Axel. Indertijd was hij reeds waarnemend burge meester. De ambtswoning aan de Paviljoenslaan te Haarlem, wordt door den Commissaris der Koningin Sn Noord-Hol land op 22 Februari ln gebruik genomen. Het Haarlemsch In stituut voor Volksont wikkeling geeft Zondag-, morgen 24 Februari een filmvoorstelling' ln het Frans Halsthester. Ver toond wordt „Volk van Aram". De heer H. G, Cannegleter zal een kor- tm toelichting geven.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2