De Centrale Keuken wordt opgeheven Onze Marine in rok tt De Centrale Keuken, die in oorlogstijd zoovele magen van het noodige (beter ge zegd het hoogst noodige) heeft voorzien, wordt per 2 Maart a.s. opgeheven. Dit oorlogskind werd in April 1941 in Velsen geboren. De inrichting mocht zich eerst niet be paald in een groote belangstelling ver heugen. De capaciteit van de keuken be stond uit 6000 liter; de eerste maanden was de omzet500 liter. Doch naar mate de tijd verder ging en de nood onder de bevolking steeds toenam, groeide het aantal „liefhebbers" met den dag. De grootste omzet die bereikt werd, was 8000 porties van een halve liter. De be drijven werden ook ingeschakeld, zoodat 4 maal per dag eten werd verstrekt. Het personeel was in de weer van 's morgens half vijf tot 's avonds half zeven. Alles ging tamelijk op rolletjes; het eten werd goed verzorgd; het zoo noodige vet ontbrak zelfs niet. Toen kwam evenwel het rampjaar 1944. Na den befaamden „Dollen Dinsdag" kwam het tijdperk, dat ieder die het mede heeft gemaakt, nooit meer zei vergeten. Geen gas, geen electriciteit en geen water. Wat dit echter aan moeilijkheden voor de Centrale Keuken opleverde, is alleen de ingewijden maar bekend. Alles moest niet handkracht geschieden; een pompje zorg de voor water. Het personeel werd uitge breid tot 36 man. De grootste moeilijkheid was echter aan het eten te komen. Men bleef echter niet bij de pakken neer zitten, doch stale de handen uit de mou wen. Zooveel mogelijk werd met auto's het voedsel uit de Noord gehaald. Dit. was lang niet altijd zonder gevaar. Menig keer zijn de auto's beschoten, en kon men zichzelf en de vracht maar nauwelijks in veiligheid «brengen. Altijd werd wel weer iets gevonden, om te zorgen dat den dui zenden die van de keuken afhankelijk waren, op tijd hun rantsoen van een halve liter verstrekt werd. We! is het meermalen voorgekomen, dat men den eenen dag niet wist, wat men den anderen dag zou moe ten brengen. Toch .is het gedurende het geheele bestaan van de Keuken maar ge durende veertien dagen voorgekomen dat er absoluut geen vet in het eten was ver werkt. Hoe klein soms ook van omvang, toch was er altijd het zoo onontbeerlijke vetgehalte in de porties aanwezig. De tijd ging verder en zoo kwam de be vrijding. Dit was onmiddellijk merkbaar. Ter eere van de heldhaftige Russische verdedigers van Stalingrad heeft men besloten het Parijselie Metro-station AnberviiHers-Villetier om te doopeiv in Staling-rad, liet nieuwe naambord wordt bevestigd. <P.) Winkeliersver. Santpoort Maandagavond had een ledenvergade ring plaats van de Winkeliersvereeniging Santpoort. De vergadering werd geopend door den voorzitter, den heer H. Meijer. Nadat de penningmeester en de secreta ris verslag hadden uitgebracht, werd de vergadering het voorstel: bezorgloon voor bestellingen voorgelegd. Hierop volgde een uitgebreide gedachtenwisseling. Tenslotte werd besloten de kwestie bij de Winke liersvereeniging aanhangig te maken. Vervolgens was de contributie-herzie ning aan de orde. De contributie werd be paald op f 25 per jaar per lid. Eveneens werden de financieele aange legenheden van Santpoort's weekblad aan de orde gesteld. Bovendien werd bekend gemaakt dat de aangesloten winkeliers een embleem aan hun zaak bevestigd krij gen. Ten slotte ging men over tot de be stuursverkiezing. Aan de beurt van aftre ding waren de heeren: W. Loendersloot, Th. Koning en A. Tabernal. Zij werden bij ^acclamatie herkozen. Weerbericht geldig tot Donderdagavond. Guur. Aanvankelijk stormachtige, laier lang zaam afnemende wind tusschen Noord- West en Noord. Nog regen-, hagel- of natte sneeuwbuien, vooral in het Noor den des lands. Geleidelijk verdere daling van temperatuur. Doch het gas was nog niet meteen weer aanwezig, zóodat toch velen nog op de Keuken bleven aangewezen. Langzamer hand werd de toestand' evenwel steeds beter, en zoo is de tijd gekomen dat de Centrale Keuken tot het verleden zal be- hooren. Er is wel gemopperd, en zeker, ideaal is de Centrale Keuken nooit geweest, kon zij ook niet zijn. Doch er komt zeker een woord van lof toe aan allen die in moei lijke tijden hun uiterste krachten hebben gegeven om de burgerij van Velsen niet van honger te doen omkomen. Tengevolge van de opheffing van de Keuken worden twintig man werkloos. Monument voor gefusilleerden Zooals. wij reeds eerder hebben gemeld, heeft de afdeeling Haarlem van de Ver- eeniging voor Facultatieve Lijkverbran ding op zich genomen, op de plaats, waar de asch werd verstrooid van de in het Crematorium veraschte gefusilleerden en welke plaats thans met een eenvoudig kruis is aangegeven, een monument op te richten. Naar wij vernemen, is reeds 1200.voor dit doel bijeengebracht. Over de uitvoering zullen binnenkort nadere mededeelïngen worden gedaan. 40-jarig jubileum V.G.Z. De heer K. A. Wubbennorst herdënkt Vrijdag a.s. den dag, waarop hij veertig jaar geleden in dienst kwam bij Van Gelder Zonen N.V. Kon. Papierfabrieken. De jubilaris is werkzaam in de afdeeling houtstof fabriek. Vergadering E.V.C. De E.V.C., afdeeling bakkers, houdt he denavond een openbare vergadering in de bovenzaal van Café v .d. Lem aan den Zeeweg. Er zal een bespreking worden gehouden over het looncontract en een Bakkers- school. Marine contra Landmacht Aanvankelijk zou een elftal der Ned. Marine in Van Gelders Sportpark tegen een Engelsch Marine-elftal spelen, doch deze wedstrijd kon geen doorgang vinden. Toen vormde een elftal der landmacht de tegenpartij. De marine won met 4—2. Agenda voor Veisen. Woensdag 20 Februari: Café v. d. Lem. Zeeweg: Vergadering E.V.C., afd. Bakkers^ aanvang 7-30 uur. Leger des Heils: Welkomstbijeenkomst, 8 uur. IJMUIDEN Nationaal damtoufnooï in Bussum. De Damclub Bussum organiseert in April en Mei een damtournooi waarvoor de sterkste spelers van Nederland zijn uit- genoodigd, namelijk R. C. Keiler. B. Du- kel, Herm. de Jongh, J. F. Moser. J. Metz, J. Stormessand, J. T. Vos, J. H. Vos en B. Springer Het deelnemen van de beide laatstgenoemden is nog onzeker Wanneer zij niet uitkomen zal J. J. H. Mertens van IJmuiden van de partij zijn. Het tournooi begint op Zaterdagmiddag 6 April. De eerste ronde brengt tegen elkaar J. F MoserB. Springer, B. Du- kelT. J. Vos, R. C. Keller—J. Metz, H. de Jongh—J. H. Vos Stormessand is vrij. De Noordam gearriveerd Het m.s. Noordam van de Holland Amerikalijn is gisteravond tijdens storm weer met 1624 passagiers in IJmuiden aangekomen. Het schip werd geassisteerd door drie sleepbooten. Behalve dat bij het manoeuvreeren in de Middensluis een zware tros knapte, geschiedde het schut ten zonder dat zich daarbij moeilijkheden voordeden. De Noordam is naar Amsterdam door gevaren. Scheepvaart. 19 Februari. Aangekomen: George Ban croft van Baltimore, Capella van Middles- borough voor Velsen, Mina van Vlissin- gen, Nezo van Londen naar Kopenhagen (bijlegger), Bellatrin van Londen n. Ko penhagen (bijlegger), Patria van Hull (met visscherijbenoodigdheden voor IJmuiden), Noordam van Ned. Oost Indië (met ge- repatrieerden voor Amsterdam) 19 Februari. Vertrokken: Wallonia van Hoogovens n. Immingham, Gouwe van A'dam n. Bilbao. K. Haak weer in het Stormvogelselftal. In den a.s. Zondag te spelen wedstrijd StormvogelsFeijenoord zal K. Haak zijn oude plaats in het Stormvogels-elftal weer innemen. Vergadering Gerepatrieerden Het Nederlandsen Verbond van Gere patrieerden (N.V.V.G.) houdt voor alle mannen en jongens, die in Duitschland zijn geweest, a.s. Zaterdagmiddag 23 Fe bruari een vergadering in Café „De Grif fioen" (Demraers). De bedoeling is tot op richting te komen van een afdeeling IJmuiden. Marktbericht van Dinsdag. De aanvoer bedroeg 53245 kg., w.o. 41880 kg. kabeljauw, 6000 kg schol, 720 kg rog en vleet, 535 kg schar, 400 kg wijting, 1885 kg kuit, 1240 kg tarbot enz. De trawlers besomden in totaal f 36168. Onderwijzers vergaderden. Onder voorzitterschap van den heer. Faber heeft de afdeeling Kennemerland van d$ Nederlandsche Onderwijzers Ver- eeniging, een nieuwe vereeniging, welke is ontstaan door de fusie van het Nederl. Onderwijzers Genootschap en den Bond van Nederl. Onderwijzers haar eerste vergadering gehouden. In zijn openings woord sprak de heer Faber zijn groote vreugde over deze fusie uit, welke naar zijn meening niet anders dan in het be lang kan zijn van het onderwijs en den Nederlandsche onderwijzersstand. Hierna stelde de heer Faber de vraag aan de orde, of, evenals zulks vroeger het geval was, de Velsensche en Beverwijker onderwijzers één afdeeling, Kennemerland genaamd, zouden moeten blijven vormen, of dat het gewenscht was. dat elke groep een afdeeling zou vormen. Na eenige dis cussie bleek uit de gehouden stemming, dat verreweg het grootste deel der aan wezigen was voor handhaving van den bestaand en toestand, m.a.w. het onderwij zend personeel uit beide genoemde plaat sen zal vereenigd blijven in één afdeeling Kennemerland. In dit verband werd, vóór men tot de eigenlijke bestuursverkiezing over ging, de wensch geuit, dat het bestuur, hetwelk uit 7 leden zou bestaan, door 4 Velser en 3 Beverwijker leden zou gevormd worden en dat de voorzitter, die, evenals de se cretaris in functie zou gekozen worden, in ieder geval een lid van het Velser on derwijzerskorps zou zijn. Met dezen wensch" ging de vergadering accoord. Toen bleek, dat de heer Faber, van meening zijnde, dat een jonge kracht de leiding moest hebben, geen functie als voorzitter zou aanvaarden, werd als zoo danig de heer P. H. v. Os gekozen, die de benoeming aannam. Tot secretaris werd de heer C. J. J. Brouwer aangewezen. Mej. Van der Werff en de heeren De Bruyn, Hoekstra, de Mol en de Groot zullen de andere functies verdeelen. IJmuiden II wint van Kijk Uit I. In den laatsten wedstrijd van de dam- competitie Haarlem en Omstreken speel de Maandagavond Damclub IJmuiden II tegen Kijk Uit I te Haarlem. IJmuiden kwam door een misverstand slechts met 8 spelers op. Ondanks dat met een 40 ach terstand werd begonnen wisten de D.C.IJ.- reserves nog te winnen. D.C.IJ. II Kijk Uit 1 T. DukelH. v. d. Linden 1—2 1 J. SmitP. J. Kraayenhagen 11 3 J. v. StratenM. Heemskerk 20 4 P. v. d- Velde—H. Sohl 2—0 5 J. de WaalC. v. d. Boogaart 20 6 C. Schol—IJ. Bannin 11 7 J. Vooj'sF. v. Garderen 20 8 P. v. d. BosW. Persoon 11 9 N.O. 0—2 10 N.O. 0—2 Meisjes worden „Marva" op Leiduin Wie in Haarlems straten zoo'n kwiek matrozenmeisje mocht tegenkomen, met de baret „Koninklijke Marine" stevig op haar lokken gezet, dient ie weten, dat hij een „Marva" heeft ge zien, zooals er thans vele op het land goed „Leiduin" in Aerdenhout haar militaire opleiding genieten. In ver band met het feit, dat Donderdag a.s. het opleidingscentrum in een besloten plechtigheid officieel zal worden ge opend, hebben wij er eens een kijkje willen nemen. Nadat de Marva's zich enkele weken met een sluier van ge heimzinnigheid haddén omgeven, is ons dit eindelijk door tusschenkomst van den Marine-voorlichtingsdienst (Marvo) gelukt. Wie zijn de Marva's? Op 25 Pebr. 1944 sprak admiraal Fürstner, toen min. van Marine bij de Ned. re geering te Londen, den wensch uit om na de bevrijding van Nederland te ko men tot de oprichting van een Marine Vrouwen Afdeeling (Marva), als onder deel der Koninklijke Marine, naar het model van de Engelsche Women Royal Naval Service (de Wrens). Nog in het zelfde jaar begon men met de voorberei dingen: als trainingsdepot kreeg men van de Engelsche Admiraliteit het groote bui tenhuis „Framewood Manor", op 23 mijl van Londen, aangeboden en op 7 Dec. ging de eerste Marva naar Engeland. In het begin van 1945 kwamen er meer, die allen haar opleiding bij de Engelsche collega's ontvingen. Daarop werd „Frame wood Manor" in gebruik genomen. De oorspronkelijke bedoeling was, 1500 meis jes op te leiden; haar aantal moet echter beperkt blijven tot 800. Bij de keuze werd strenge selectie toegepast; dit was noodig, als men bedenkt, dat na de bevrijding ruim 65.000 meisjes Marva-aspiraties had den! De belangr' ':ste taak van de Marva's is het administratieve werk op de Marine- bureaux. Niet minder belangrijk is de huishoudelijke dienst. Verder hebben de Marva's nog een fotografische afdeeling, een meteorologische dienst op Schiphol en in De Bilt, en een transportdienst. Zij assisteeren op het Repatrieeringscentrum van de Kon. Marine in Doorn en werken voornamelijk op de hoofdbureaux in Den Haag, maar ook in vele marine-plaatsen: Amsterdam, Den Helder, Hoek van Hol land, Vlissingen, Sluiskil. De Marva's blijvem-dus aan den wal. Er is ook een tr; >ri naar Indië ge gaan, v/aarvan reeus eenige meisjes op Java zijn aangekomen. De overige toeven nog op Ceylon. De leiding kwam na de bevrijding in handen van Marva-officier Ie klas H. Schokking, die inmiddels is vervangen door Eerste officier HL van Slooten. Toen „Framewood Manor" in Januari 1946 naar Nederland overging, waren er, met de of- l'icierén mée, 425 Marva's. Wat gebeurt er op Leiduin? Nadat de staf lang gezocht had naar een geschikte plaats voor de opleiding in ons land, viel zijn oog op het landgoed „Lei duin". Dit is 1 Febr. j.l. door zijn nieuwe bewoonsters betrokken. De commandante is de tweede officier J. C. Kersbergen. Zij wordt geassisteerd door een staf van Mar- va-veteranen. Iedere Woensdag komt er een groep van 20 recruten, een z.g. divisie, op Leiduin. De opleiding duurt 3 weken; zoo zijn er een Evertsen-, een Tromp-, en een De Ruyter-divisie, de een geheel in uniform, de tweede in uniform zonder distinctieven, de derde nog in burger. Na de derde week zijn de meisjes Marva 3e klas; ze zijn dan militair geschoold en kunnen haar taak op de bureaux begin nen. Er heerscht een strenge tucht onder de Marva's; in gemeenschapszin en opof feringsgezindheid kunnen zij de mannen een voorbeeld geven. Een dag op Leiduin begint om 7 uur; om 8 uur wordt er ontbeten en om kwart voor negen is er „baksgewijs": aantreden voor de vlaggenparade. De dag verloopt dan verder met theorielessen, exercitie en gymnastiek. Op het dagprogramma vindt men allerlei onvervalschte marinetermen: „Overal", „Commaliewant", „Bakzeunen" en „Theewater". Het huis wordt geacht een schip te zijn; om kwart voor tien gaan de opvarenden „naar kooi". Er zit pit in deze Marva's, in de kordate officieren zoowel als in de nijvere meis jes. Het is voor conservatief Nederland nog een heel ding, militaire vrouwenaf- deelingen ronduit te aanvaarden, maar wie Leiduin heeft gezien, staakt het twij felachtige hoofdschudden en knikt in stemmend „ja". Ja, de Marva's doen haar best, zij hebben zich in de korte periode vpn haar activiteit reeds enderscheiden en in vele takken van dienst onmisbaar gemaakt. En al zijn ze militair, al krijgen èe de mannenrantsoenen (met o.a. rook tabak en scheermesjes!), ze blijven vrouw: Nederlandsche vrouwen en meisjes op de bres voor haar vaderland. Baksgewijs. „Stilte aan dek! Vlag hijschenl" Op den achtergrond huize „Lekhiln"

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3