IJmuider Courant Vermogensaanwas-belasting De Machtigen Geen voldoening over Nederlandsche voorstellen <B(ki Jaargxing No. 1826S Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems] Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert. Peereboom Zaterda# 3« Februari 1M9 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ot. per kwartaal f4 ALS het Britsche Lagerhuis in dezen tijd een debat over buitenlandsche 7,aken houdt, is dat steeds de aandacht van de wereld waard. Het heeft zich deze week verdiept in den arbeid van den Veilig heidsraad van de U.N.O. en geen geringe bezorgdheid is tot uiting gekomen over de verslechtering in de betrekkingen tot Sovjet-Rusland. Het Huis toonde zich overigens ingenomen met het krachtige optreden van Bevin, den minister van Buitenlandsche Zaken. Blijkbaar is men in Engeland van meening, dat de open hartige taal. in den Veiligheidsraad ge voerd, er toe leidt dat verborgen grieven naar boven komen, hetgeen kans biedt om ze op te ruimen. In dit tijdsgewricht is het ongetwijfeld een goed ding, dal oude diplomatieke tra dities eindelijk eens aan het wankelen zijn gebracht en dat krachtige, zelfs onvoorbe reide redevoeringen uitgesproken zijn, waarin men recht op den man afging. Dat is een groot verschil met de vroegere ge bruiken in Genève, waar iedere redevoe ring tevoren nauwkeurig geprepareerd was en het heele openbare debat dus bij voorbaat op papier stond, hetgeen tenge volge had dat men veelal langs elkaar heen bleef praten en de vergaderingen den indruk maakten van formeele come dies, op touw gezet om aan de voorschrif ten te voldoen. Het had de onvermijde lijke uitwerking, dat Genève de wereld verveelde en zij er niet naar luisterde. De Veiligheidsraad daarentegen toonde zich allerminst formeel in zijn debatten. Afgevaardigden wisten bij den aanvang van de zitting volstrekt niet, wat hun te wachten stond. Bevin, wien hei nooit aan zelfvertrouwen en durf ontbreekt, sprak meermalen een rede voor de vuist uit en anderen, ook minister Van Kleffens die grooten indruk maakte met zijn optreden in de Indonesische kwestie en erin slaag de. twijfelaars voor het Nederlandsche standpunt te winnen hield zijn voor naamste betoog op aanteekeningen, ten deele tijdens het debat gemaakt. Bij den gevolgden vorm van procedure bleek dat noodzakelijk. Openhartigheid en improvisatie hebben overigens niet kunnen beletten dat de wereld (en daarin ook het Lagerhuis) tot de bezorgde slotsom moest komen dat er van de innige overeenstemming tusschen Amerika en Engeland eenerzijds en Sovjet- Rusland anderzijds, zooals die in de oor logvoering tot uiting is gekomen, niet veel over is. Een sfeer van wantrouwen, dat vooral van Russische zijde komt, heerscht Sommige waarnemers zijn van meening dal men geen Russisch imperialisme en evenmin een streven, om het Westen het communisme op te dringen erachter zoe ken moet, maar veeleer Russische be duchtheid voor eigen veiligheid. Die stel ling vindt een bewijs in de spionnage- affaire in Canada en een ander in de Russische protesten over het optreden van generaal Anders' Poolsche leger in Italië, dat niet naar huls wil en volgens de Rus sen Joego-Slavië bedreigt. De Engelschen hebben dat weerlegd. Volgens hen is het Poolsche leger verspreid over Italië en staat het onder controle van hun bezet tingstroepen. Men zou overigens geneigd zijn de vraag te stellen, waarom het niet ontwapend wordt, als dat de internationale sfeer kan helpen opklaren. Welk nut heeft eigenlijk een Poolsch leger in Italië? In een hoofdartikel over het Lagerhuis debat merkt de Times op, dat de bezorgd heid over de verslechtering van de rela ties met Rusland zoowel bij de Labour Party als bij de oppositie tot uiting kwam. Het conservatieve blad voegt daar com mentaren aan toe. Het merkt op dat. welke hoop men ook moge koesteren betreffende de bruikbaarheid van de U.N.O. en den Veiligheidsraad, er geen gevaar is dat Engeland zich ooit meer aan illusies zal overgeven, die noodlottig zijn gebleken 9n de ervaring met den Volkenbond. Met die illusies bedoelt de Times in de eerste plaats de waan. dat het lidmaatschap van een "internationale organisatie de noodzaak van het voeren van een buitenlandsche politiek zou kunnen vervangen en ten tweede de veronderstelling, dat vitale bui tenlandsche kwesties door een stemming bij meerderheid of door de meer of min dere bekwaamheid van redenaars in een debat zouden kunnen worden beslist. De conservatief Macmillan stelde met koele zakelijkheid vast. dat de wereld ver deeld wordt in verschillende economische, politieke en militaire invloedssferen. „Of ons dat bevalt of niet," zei hij, „wij heb ben het te erkennen. Het volgt logisch uit de Amerikaansche politiek op het Wes telijk halfrond en in den Stillen Oceaan en de Sovjet-politiek in Oost-Europa. Laat ons geen tijd verspillen met erover te treuren, maar de Britsche politiek bera men." De Times voegt daaraan toe: „Op zichzelf is Engeland veel kleiner en zwak ker dan de Vereenigde Staten en de Sovjet-Unie en als het daarbij bleef zou den wij geen andere keus hebben, dan tot een machtige groep toe te treden als „junior partner". Wij staan evenwel niet alleen. Om onze onafhankelijkheid werke lijk te handhaven moeten wij echter nau wer betrekkingen, vooral economische, tot stand brengen met onze vennooten in hel Britsche Gemeenebest en met onze latente vennooten (potential partners) in West-Europa en elders. Het algemeen ge voelen van het Lagerhuis is ongetwijfeld, dat een belangrijk keerpunt in de buiten landsche politiek is bereikt en <*at het Prijsopdrijving Gevallen in Haarlem en omgeving achterhaald De Opsporingsdienst te Haarlem van het Directoraat Generaal van de Prijzen deelt mede: Dat de Tuchtrechter voor de Prijzen te Haarlem geen clementie heeft met lieden, die zich op een onrechtmatige manier trachten te verrijken door te hooge prijzen te vragen, blijkt uit het volgende: Twee jongemannen ruilden met de Duitschers 21.000 jutezakken tegen drank. Ze verkochten de zakken tegen ontoelaatbare prijzen. Mede omdat ze de zakken van Duitschers hadden verkregen, werden zij ieder veroordeeld tot een boete van f 3000. Een tusschenhandeiaar kreeg een boete van f2500. .Een firma te Haarlem, die zich bezighoudt met het chemisch reinigen van hoeden, had eveneens haar prijzen zonder toestemming verhoogd van f2 op f4. De Tuchtrechter veroordeelde de firma tot een boete van f 2000. Een veilinghouder te Haarlem veilde te gen prijzen die hoóger lagen dan is toege staan voor 2e handsch goederen. De tucht rechter legde hem. gezien den ernst der be gane overtreding, een boete op van f 10.000. Dezer dagen heeft de Opsporingsdienst van de Prijsbeheersching te Haarlem een ernstigen prijzenzwendel ontrafeld. P. uit Santpoort heeft in samenwerking met 7 andere personen 18 woonhuizen ver kocht tegen prijzen, welke door het Prtjzen- bureau zijn vastgesteld, maar hij liet zijn koopers een extra bedrag „onder tafel" be talen. Op die manier maakte deze combina tie een zwarte winst van f 37.000. Tegen alle hierbij betrokken personen werd proees-vei- baal opgemaakt, terwijl bovendien de roe rende bezittingen van P. in beslag werden genomen. Momenteel stelt de Opsporingsdienst van de Prijsbeheersching een onderzoek in naar de prijzen, die de verschillende begrafenis ondernemingen in Haarlem en omgeving hebben gerekend, aangezien het vermoeden bestond, dal deze onrechtmatig waren ver hoogd. Het resultaat is. dat 84 ondernemers bekeurd zullen worden wegens overtreding der prijs voorschriften. Er werden o.a. zwarte winsten gemaakt van 1000 tot 1200 gulden per begrafenis. Een ondernemer zag zelfs kans zijn vermogen in één jaar met 11 mille te ver meerderen. Een veehouder te Beverwijk werd, in sa- menwerkinig met de C. C. D., betrapt op het clandestien karnen van boter, welke in den gifhandei verdween. Proces-verbaa'. werd tegen hem opgemaakt. Een gereed liggende partij boter, alsmede zijn werktuigen wer den inbeslag genomen. Zwarte handel voor 90% aangeslagen Heden is het ontwerp van wet op de Vermogensaanwasbelastlng bij d-6 Tweede Kamer der Staten-Generaal ingediend. Het wetsontwerp houdt voor allen vermogensaanwas, welke op onoirba/r<a wijze dat wil zeggen door zwarten handel of door leveringen aan of dienstverrichting voor den vijand is verkregen, een tarief in van 90 pro» cent. De overige toenemingen van vermogen zuHen worden getroffen door een tarief van 50 procent. Van den vermogensaanwas van natuurlijke personen Is f 5.000 vrijgesteld van belasting, voor kinderen bedraagt deze vrijstelling echter f i.000. Voorts is voorzien in een reeks van bijzondere vrijstellingen, die evenwel niet in mindering komen op vermogensaanwas, welke op onoirbure wijae is verkregen. Behalve natuurlijke personen worden ook naamlooze vennootschappen, en eenigp andere categorieën van lichamen in de belasting betrokken Voor zoovee] mogelijk wordt voorkomen, dat zich tengevolge hiervan dub bele belastingheffing voordoet. Vrywel geea Indonesiër is voldaan over de Nederlandsche voorstellen in den hui- digen vorm betreffende den toekomstigen status vau Indonesië, zoo heeft de Indo nesische „minister-president" Soetan Sjahrir gisteren aan den correspondent van Keuter verklaard. Sjahrir zal a.s. Donderdag te Soera- karta tot het nationale comité spreken. Het comité zal dan beslissen, of de voor stellen als basis voor onderhandelingen aanvaardbaar zijn. Ofschoon de door het Indonesische werkcomité aangenomen re solutie, welke aandringt op een bezoek van een delegatie van de U.N.O. aan In donesië, slechts een aanbeveling is, is het waarschijnlijk, dat men daarop terugkomt, indien de onderhandelingen mislukken. Sir Archibald Clark Kerr. Officieel is medegedeeld, dat Sir Archi- Ecu achttal Amerikaansche journalisten, dat met het eerste vliegtuig der Aineriran Overseas Lines op Schiphol arriveerde, zal een excursie door Nederland maken, om zich van den toestand in ons land op de hoogte tc .stellen. In liet kasteel Oud-Wassenaar tc Wassenaar werd ©en cocktail party aangeboden, waarbij verschillende autoriteiten aanwezig waren. Minister Logeman» in gesprek met den Amorikaunschcn ambassadeur Hornbeck. noodig is alle mogelijkheden onder oogen te zien." Macmillan's denkbeeld om de onder handelingen tusschen de Groote Drie ie hervatten en daarmee dus feitelijk, in af wijking van het begonnen U.N.O.-beleid, terug te keeren tot een machtspolitiek der grooie mogendheden, is door minister Noel-Baker, als woordvoerder der regee ring, evenwel absoluut afgewezen. Zonder in te gaan op het raadsel van Rusland's eigenlijke bedoelingen of uit te weiden over de Engeisch-Russische betrekkingen sprak Noel-Baker zich radicaal uit voor de U.N.O. als centrum van een democra tisch internationaal beleid. Hij ontkende dat door de beraadslagingen in den Vei ligheidsraad de relaties tusschen de groot machten benadeeld zouden zijn en geloof de veeleer het tegenovergestelde. Hetgeen niét wegneemt dat in het kader van de Vereenigde Naties regionale overeenkom sten te sluiten zijn een ruim begrip en dat ook de Britsche regeering zich wel bezorgd moet maken als Rusland door be duchtheid voor eigen veiligheid een af- zonderings-politiek, verbonden met een zoo afgesloten invloedssfeer als het thans in Oost-Europa geschapen heeft, zou voe ren. Daarover sprak Noel-Baker zich even wel niet uit. Teekenen van werkelijke toe nadering tusschen de Groote Drie zouden heilzaam zijp. en de atmosfeer doen op klaren. R p- Studenten en dienstplicht. Het voornemen bestaat om aan dienst plichtige studenten, die eerlang voor in lijving bij lend- of zeemacht in aanmer king komen, op hu» verzoek uitstel van eerste oefening (geen vrijstelling van mi litairen dienstplicht) te verleenen voor den tijd, dien zij noodig zullen tfebben om het examen af te leggen, waarvoor zij zich voorbereiden, ongeacht of hun studie met dat examen voltooid zal zijn. Voor enkele groepen van studeerenden o.a. voor me dische studenten wordt een eenigszins afwijkende regeling ingevoerd. Aan leerlingen van de H B S. en daar mee gelijk te stellen inrichtingen zal in het algemeen gelegenheid worden gege ven vóór hun indiensttreding de school af te loopen. SANTPOORT Verkeersongeval. Op'het Broekbergenplein zijn een per sonenauto en een militrire wagen met elkaar in botsing gekomen. De militaire wagen kwam er goed af, doch de personenauto werd zwaar be schadigd. Een der inzittenden liep een bloedende wonde boven het rechteroog op. bald Clark Kerr Vrijdagavond een lang durig onderhoud heeft gehad met Soetan Sjahrir en dat hij heden een samenkomst zal hebben met dr. van Mook. De muiterij op Celebes. Un. Press meldt, dat de muiterij der in- landsche troepen van het K.N.I.L. te Me- nado zich over de geheele Minahassa uit breidt. Volgens een bericht van Nederlandsche marinekringen zouden Vrijdag ongeregeld heden zijn uitgebroken aan boord van den Nederlandschen torpedoboot jager Piot Hein. De muiters op Celebes zouden per radio hebben gezegd dat zij geen Engelsch- Nederlandsche, maar wel Australische be middeling wilden aanvaarden. Volgens Nederlandsche kringen bedraagt het aan tal der muiters 750. Indien de onderhandelingen van de Brit sche en Nederlandsche officieren te Me- nado mislukken, verwacht men zeer krachtige maatregelen. De „Merdeka" bericht dat in het gebied van Polombagking twintig mijl ten Oos ten van Makassar guerilla-strijders actief zijn. Ook meldt het blad een opstand in het Boni-gebied. Verder wordt gemeld dat zich te Gorontalo op den Noordelijken arm van het eiland Celebes een leger van ruim 20000 Indonesiërs verzamelt dat reeds Bolaang en Mongondouw bezet heeft met toestemming van den radjah' van Manoppo, die naar verluidt een aan val op Hassa in zin heeft. Dit Gorontalo leger zou volledig zijn uitgerust. (Un. Pr.) MILITAIR GEZAG. Het Militair Geza^» zal 4 Maart geheei verdwijnen zoo mefdt het Vrije Volk. Dan wordt ook de bijzondere staat van beleg op geheven. IJMUIDEN V.S V. gaf feestavond voor aspiranten. V.S.V. gaf Donderdagavond haar eersten feestavond na de bevrijding in Thalia voor haar aspiranten, die druk bezocht was. De voorzitter, dr. A. .1. van Leusen, sprak het openingswoord. Hij prees den zeer goeden geest die in V.S V. heersc'nte. We! stond V.S V. er niet zoo goed yoor, doch zij zal niet behoeven te degradeeren. Er is een groote toevloed van jongeren te bespeuren Weldra za! V.S.V. weer bezield worden met den ouden geest. Medewerking verleende-h-?'. Trompstraat cabaret. Het programma was zeer ge varieerd. Er was het optreden van de Bejatenkla's, een accordeoniqvir.rtet. Thea en Afra, twee zingende zu jes. Gerrit v. d. Lugt, die een door hem zelf gemaakt rijm voordroeg en Klaas Iloogerwerf met een liedje en een praatje Verder werden nog eenige korte schet sen opgeveerd en.de komische twee-acter „Henkie". De regie was in handen van den heer F. Hunsche. Na afloop was er bal voor de leden in Flora. VELSEN Gemeenschap Oud-Illegale Werkers. Woensdagavond, 27 Februari belegt da Gemeenschap van Oud-Illegale Werker^ een bijeenkomst in gebouw Concordia. In deze vergadering zullen spreken da heeren Mr. G. J, van Heuven Goedhart, oud-minister van Justitie en hoofdredac-4 teur van „Hel Parool" en Mr. N. J. G. Sikkel, procureur-fiscaal bij het Bijzon der Gerechtshof te Amsterdam. Deza houdt een beschouwing over het doel van de Vereeniging Oud-IUega!» Werkers. Voorts zal door enkele oud-Illegalen een tooneelschets worden opgevoerd.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1