Alb.v. Pel Visscherij-Snufjes Fa. PRUIS Spoed! weghalen IJMUIDEN Kustvisschersver. „Ons Belang" weer opgericht Ïït een Vrijdagmiddag in de zaal van het Leger des Heils gehouden vergadering van kustvisschers, die door een 40-tal per sonen was bezocht, is na een inleiding van den. voorzitter, den heer K. v. d. Grijn, besloten de oude vereeniging „Ons Be lang", die in den oorlog ten onder was gegaan, weer op te richten. De heer v. d, Grijn wees er in zijn openingswoord op, dat er door de kust visschers thans wel goed verdiend wordt, maar, zeide spreker, we moeten klaar staan voor slechtere tijden. Hij zeide ver nomen te hebben, dat men van plan is, van sommige visschers de vergunning in te trekken en dat zou iedereen kunnen treffen. Daarvoor is samenwerking noodig. Hij memoreerde, wat er vroeger reeds door „Ons Belang" werd verricht. Er is een steunregeling gekomen en ook ten aanzien van de pufvisscherij is met de verlangens der kustvisschers rekening ge houden. De oude. vereeniging heeft steeds gesukkeld met haar bestuur en daardoor kon er niet voldoende kracht van uit gaan. Als we nu tot de heroprichting komen, moeten we er voor zorgen dat we een bestuur hebben, dat voor zijn taak berekend is, menschen met organisatie talent en die volbrengen wat zij op zich nemen. Er moet ook onderling vertrouwen zijn en wanneer er iets te regelen valt, moet dit door het bestuur geschieden. De leden moeten vertrouwen in het bestuur hebben. Van de aanwezigen gaven zich 24 als lid op. Er werd een voorloopig bestuur gekozen, bestaande uit de heeren K. v. d. Grijn. voorzitter: Van der Ee, secretaris en Groenendijk penningmeester. Hét opblazen van de bunkers Ramen open! Gisteren is een begin gemaakt met het opblazen van de bunkers en een keer of zes hebben de ruiten in de omgeving van de Haringhaven en ook op een flinken afstand daarvan weer gerinkeld. Nader wordt gemeld, dat a.s. Maandag het opruimingswerk zal worden voortge zet. Van dien dag af zullen dagelijks, met uitzondering van Zaterdag en Zondag ont ploffingen plaats hebben van 912 en van 13I6V2 uur. Telkens voor den aanvang zal door middel van een sirene een waar schuwingssignaal worden gegeven, be staande uit drie langgerekte op-en-neer gaande- tonen. Tegelijkertijd zal op den bunker een roode vlag worden geheschen. Na afloop van een of meer ontplofifngen zal het signaal „veilig" op de sii-ene wor den gegeven, bestaande uit een langge rekte aangehouden toon, terwijl de roode vlag wordt neergehaald. Deze seinen dienen mede als waarschu wing voor de scheepvaart om de Haring haven niet binnen te varen. Bovendien is aan den ingang van de Haringhaven een waarschuwingsbord geplaatst. De bevolking van IJmuiden wordt aangeraden, ter voorkoming van glas schade, de ramen open te zetten. Scheepvaart 22 Febr. aangekomen: Maud van Skots- lcas. 22 Februari vertrokken: Orestes naar Dublin, Starkenborgh naaT Liverpool. Marktbericht. De aanvoer bedroeg 131765 K.G. waar onder 69215 K.G. kabeljauw, 845 K.G. bot, 1620 K.G. schar, 8670 K.G. wijting. 32385 K.G. schol, 14035 K.G. tong, 1145 K.G. tar bot, 1645 K.G. kuit, enz. De besommingen der trawlers bedroegen jn totaal 56745. Verdere besommingen: kustvisschers: KW10 £1815; motorloggers: KW 144 f10158, KW89 f4906, KW107 4320, KW33 f9089, KW43 f1986, KW175 f 3050. KW45 £9070, KW91 f5004, KW173 f1190, KW78 f10080. Slechte kolen en slecht weer. Toen de Utrecht al een week Sn zee was, kon de machinist geen stoom houden en moest de trawler met 300 manden viseh naar huis gaan. De Maria Elizabeth was pas buiten de pieren toen de schipper het raadzaam achtte wegens het slechte weer terug te keeren. De andere trawlers hadden zich maar niet buiten gewaagd. PREDIKBEURTEN TJMTTIDEN. Ned. Herv. Kerk. Kanaalstr. 10.30: Ds. L. Lagerwelj. 5.30: Ds. G. H. v. <1. Woord, uit Spaarndam. Goede Herder kerk 10.30: Ds. G. F. Callenbach. Leger des Hells. 10:30 Heiligingsdienst 7.30: Openb. samenkomst. Oud Kath. Kerk 10: H. Dienst 7: Vesper. Geref, Kerk. Goede Herderkerk 9: Ds. S. E. Wesbonk 3: Ds. E. G. van Tey- lingen. Kanaalstraat 9: Ds. E. G. van Tey- llngen 3.30: Ds. S. E. Wesbonk: Geref. Kerk Alt. 31 K. O. Marnïxschool 10.30'en 5: Can- didaat van den Kamp, van Leiden. Vrije Evangelisatie 3: C. v. d. Bruggen, uit Den Helder 7.30: Jeugdbij eenkomst J. N. V. C. Spr. Half. Chr. Geref. Kerk 10 en 4: Ds. A. Zwiep. VELSEN. Ncd. Herv. Kerk. 10: Ds. J. Bronsgeest H. Av. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk en Kapel (In de Kapel) 10: Ds. H. Beker, uit Haarl. 5: Ds. J. Bronsgeest, uit Velsen. Geref- Kerk 9.45 en 5: Prof. Aalders uit Heem stede. Geref. Kerk. Art. 31 K.O. Lokaal Be thel. Wustelaan. 3: Candldaat van den Kamp, van Leiden. Gerei'. Kerk In IT. V. 10: J. A. Schreuder, van Bloemendaal, Vischknechts dreigen met staking Het ontbreken van een werktijdregeling voor de vaste en van een wachtgeldrege ling voor de losse vischknechts is de oor zaak van een dreigend conflict in het vis- scherijbedrijf, waarbij ongeveer 160 arbei ders betrokken zijn. Het feit, dat er voor de vaste visch knechts geen overeenkomst bestaat, waar bij hun werktijden geregeld zijn, terwijl ook een vacantieregeling ontbreekt en dat voor de lossers geen garantieloon bestaat is al gedurende geruimen tijd een oor zaak van ontevredenheid. Vrijdagmorgen waren de betrokkenen niet bereid aan het werk te gaan, voordat ze met het bestuur van hun organisatie, de Centrale Bond van Transportarbeider^, een bespreking hadden gehouden. Deze had daarop des morgens 8 uur plaats in Hotel Willem Barendsz, waarvan het re sultaat was, dat wanneer niet denzelfden morgen een gunstig antwoord was ontvan gen. het werk om 12 uur neergelegd zou worden. Hierop volgde nog in den voormiddag een bespreking tusschen bestuursleden van de Vakgroep en van den Centralen Bond, in tegenwoordigheid van twee amb tenaren van den dienst der Arbeidsbemid deling. Laatstgenoemden wezen er op, dat een arbeidsregeling voor de vaste knechts zeer gewenscht is. Het resultaat dezer besprekingen was, dat de vertegenwoordigers van de Vak groep toezegden, de wenschen van de werknemers in een hedenavond te houden vergadering met de leden te zullen be spreken, waarin goedkeuring zal worden gevraagd tot inwilliging, onder zekere voorwaarden, van de eischen der visch knechts. Hel standpunt van laatstgenoemden is, dat indien a.s. Maandagmorgen geen be vredigend antwoord is ontvangen, het werk zal worden neergelegd. Van werknemerszijde is de rijksbemid delaar, de heer Renooy, van het dreigende conflict op de hoogte gesteld. Scheepsberichten. Te Rotterdam aangekomen 21 Febr.: „Lynn Trader" (Eng.) van Harwich, Lek haven, stukgoed; „Vrede" (Ned.) van Middlesborough, Mevwehaven, ijzer; „Hel vetia" (Ned.) van Amsterdam, Parkkade; „Seabank (Eng.) van IJmuiden. 22 Februari: „Sandemburg" (Ned.) van Harlingen, Waalhaven 17, bunkeren; „Mecklenburg" (Ned.) van Harwich, Jobs kade, passagiers; „San Antonio" (Ned.) van Leixous, Petroleumhaven, stukgoed. Rott. Lloyd: de „Sibajak" pass. 21 Febr. Finistère; „Indrapoera" 21 Febr. Malta gepasseerdj „Japara" 21 Febr. te Batavia: „Govert FÏinck" wordt ongeveer 9 Maart te Rotterdam verwacht. „Sumatra" (Ned.) 21 Febr. van Bizerta; „Manoeran" van Manilla 21 Februari. BIOSCOPEN. De Font brengt deze week een geheel Nederlandsch programma met als hoofd film „ErgeDs in Nederland". Deze film "werd in 1939-1940 vervaardigd en was juist in Mei 1940 gereed gekomen. Toen de Duitschers hier kwamen, namen zij haar onmiddellijk in beslag. Een copie kon gered worden. De film dient gezien te worden in den tijd waarin zij werd vervaardigd, n.l. tijdens de laatste mobilisatie. Het huwelijk tusschen Mr. Frans van Loon en Nelly is een z.g. kinderhuwelijk: hun kennismaking dateert reeds van de schoolbankep. Frans, die zee-officier wil de worden, is op aandringen van zijn vrouw in de rechten gegaan en advocaat geworden. Er zijn in het gezin van Loon echter financieele moeilijkheden, hetgeen de onderlinge verstandhouding niet ten goede komt. In dien tijd leert Nelly den bekenden Hamletspeler Erik Detmar ken nen. Onverwacht komt dan de mobilisatie los. Frans moet ook opkomen en gaat bij de marine. Tijdens zijn afwezigheid neemt Erik zijn kans waar. Natuurlijk loopt alles goed af en worden aan het eind man en vrouw gelukkig hereenigd. Jan de Hartog is niet alleen een goed schrijver, doch blijkt ook als filmspeler in de rol van Nelly's echtgenoot capaci teiten te bezitten. Lily Bouwmeester kan als Nelly niet steeds ten volle overtuigen. Matthieu van Eysden zorgt als de taxi- chaffeur Beijer, die ook onder de wape nen moest komen, voor de komische noot. Thalia-theater. Vrij en onverveerd laat de vijf achter ons liggende oorlogsjaren zien, en is vervaardigd met medewerking van den Regeeringsvoorlichtingsdienst te Londen. De film geeft een beeld, hoe Nederland te land, ter zee en in de lucht de overwinning heeft helpen bevechten. Wij beleven weer de vijf gruwelijke oor logsdagen in Nederland, het bombarde ment van Rotterdam en het vertrek der Koninklijke familie. De Nederlanders in Engeland organisee- ren zich'om gezamenlijk den strijd tegen den onderdrukker te gaan voeren. De Duitscher dringt steeds verder door; de uittocht uit Duinkerken is het resultaat. Londen wordt eerste overdag, doch als dit den Duitscher te veel verliezen kost, '6 nachts van de lucht uit gebombardeerd. Op het toppunt van zijn succes dat ten slotte zijn nederlaag zal blijken valt hij. Rusland binnen. Dan volgt de verrader lijke overval der Jappen op Pearl Har bour. Ned.-Indië verklaart Japan den oor log. De gigantische slag in de Java-zee is het gevolg. Doch dan komt het keerpunt in den oorlog bij het ontzet van Stalin grad. Tenslotte de invasie in Frankrijk. De terugtocht der Duitschers begint. Laaiend enthousiasme bij de bevrijde bur gerbevolking. De landing bij Nijmegen en Arnhem en de terugkeer van de Koningin in Neder land vormen hoogtepunten in deze fraaie documentaire film. Nieuwe oven voor vischrookerijen Naar ons uit Aberdeen bericht wordt, heeft het z.g. „Torry Research Station" in genoemde plaats een nieuw type oven voor het rooken van visch ontworpen. Met behulp van dezen oven krijgt men 'uitstekend gerookte, goed houdbare en bovendien zeer smakelijke visch. "Elke visohsoort kan in dezen oven gerookt worden. Belastingvraagsfukken zullen in de komende tijd menigeen slapeloze nachten bezorgen. Stu deer voor Belastingconsulent men zal Uw advies nodig hebben! Vraag eens een prospectus aan bij De Leidsche Onderwijsinstellingen Afd. Handelswetenschappen Joh. de Wittstraat 326r330 - Leiden VELSEN Uitreiking levensmiddelenkaarten De uitreiking van levensmiddelenkaar ten en tabaks-versnaperingskaarten be gint voor de inwoners van IJmuiden, Driehuis en Veteen (dorp) a.s. Maandag, letters A en B. Dinsdag zijn aan de beurt letters C tot en met G. Op distributie-stamkaarten, welke niet zijn gezegeld, worden geen distributie bescheiden verstrekt. Wethouder Nijssen 65 jaar. De heer J. P. Nijssen, wethouder heeft gisteren onder groote belangstelling zijn 65en verjaardag gevierd. Onder de velen, die hem kwamen gelukwenschen behoor den burgemeester Kwint, wethouder Vis ser en de heer W. Chr. Suwerink. loco secretaris. (Wethouder Vermeulen bevindt zich in Zwitserland om zijn broer te be zoeken). Het college had voor den jubi laris een origineel geschenk, n.l. een echte IJmuider tarbot, welk smakelijk cadeau natuurlijk zeer gewaardeerd werd. Jubilaris gehuldigd. Onder groote belangstelling heeft de heer K. A. Wubbenhorst Vrijdag zijn veertigjarig arbeidsjubileum in dienst van Van Gelder Zonen N,V. Kon. Papierfa brieken herdacht. De jubilaris, die werkzaam is bij de bediening van raffineurs en indikkers van de Houtstoffabriek, werd vergezeld van zijn echtgenoote des morgens op het directiekantoor ontvangen. In tegenwoordigheid van de heeren ir. T. F. Hubrecht en W. A. van Ittersum, resp. bedrijfsingenieur en chef can de Houtstoffabriek, richtte de heer ir. A. J. Allan, lid der plaatselijke directie, harte lijke woorden tot den jubilaris, die ge tuigden van waardeering en waarbij plichtsbetrachting en ijver werden ge roemd. Ook liet spr. de huidige bedrijfs omstandigheden de revue passeeren, wear veel voorkomende stilstand het gevolg van grondstoffenschaarschte is. Als blijk van erkentelijkheid bood spr. het ver- eerend getuigschrift van de Mij. voor Nij verheid en Handel aan, alsmede de ge bruikelijke enveloppe. In plaats van het gouden horloge was als geschenk dei- directie een tweede enveloppe toegevoegd. Voorts omving de jubilaris een schrifte lijke gelukwensch van de hoofddirectie. Door het personeel vond een huldiging plaats op het kantoor van de afdeeling. Ir. Hubrecht vertolkte hier de erkente lijkheid en waardeering van chefs en col lega's onder aanbieding 'van een enve loppe. In zijn woning aan de Walravenstraat mocht de jubilaris verder nog vele bewij zen van belangstelling ontvangen. Agenda voor Velsen. ZATERDAG 23 FEBRUARI. Bioscoop „De Pont": Ergens in Neder land. Aanvang 8 uur. Thalia theater: Alleen op de wereld. Aanvang 2.30 en 4.30 uur. Vrij en on verveerd. Aanvang 7 en 9 uur. ZONDAG 24 FEBRUARI. BioscooR „De Pont?: Ergens in Neder land. Aanvang 2.30, 5 en 8 uur. Thalia theater: Zie Zaterdag 23 Febr. CDLXXIV. Vrijdagmorgen was er iets vreemds te zien in den afslag; er lagen vier trawlers en tien loggers aan den kant, die ongeveer 2700 kisten visch aanvoerden, vee] kabel jauw en veel schol (waar blijft de schel- visch?). De visch werd gelost en in de halkisten gepakt. Maar verder kwam men niet, ondanks dat de halbeambten, de mannen van de Vakgroep, de reeders of hun factoors en de controleurs, vormende het apparaat, dat het overnemen van de visch behandelt, met boek en potlood en plakbriefjes gereed stonden, om datgene te verrichten, noodig om de visch van eigenaar te doen veranderen. De visch bleef in de kisten. Verder ge beurde er niets, want de vischknechts ontbraken. Zij staakten niet, maar zij ver gaderden, want zij waren ontevreden. D# vasten wenschen een werktijdregeling, de lossen een wachtgeldregeling. De verga dering was ongeveer half tien afgeloopen en toen kon met het overnemen, verpak ken en verzenden van de visch begonnen worden. Er is dus weer onrust. Hoe het afgeloo pen is, weet ik op het oogenblik nog niet, maar het was de bedoeling, in staking te gaan. wanneer niet nog denzelfden dag de wenschen van de vischknechts werden ingewilligd. Er zijn ongeveer 160 man bij deze actie betrokken. Ook gistermiddag werd er een vergade ring gehouden, niet van de vischknechts, maar van de kleine kustvisschers, meest schippers, die tevens reeder zijn, kleine werkgevers dus. De vereeniging „Ons Be lang" is weer opgericht en zoodoende ifl het onderlinge contact dezer nijvere men schen, dat gedurende eenige jaren verbro ken is geweest, weer hersteld. Het schijnt noodig te zijn, want de voorzitter wist te vertellen, dat „men" (het Bedrijfschap?) van plan is, van een aantal kleine kust visschers de vergunning in te trekken. Het lijkt onwaarschijnlijk, maar wat tegenwoordig onwaarschijnlijk lijkt, wordt heel dikwijls een feit. Het slechte weer heeft de kleine kust visschers in de haven vastgehouden, maar er waren toch dagen van flinken aanvoer. Vooral tong was er op sommige dagen zeer overvloedig, alsmede zooals gisteren, schol en kabeljauw. Opmerkelijk is de geringe aanvoer van schelvisch in den laatsten tijd. PIETERMAN. Personalia. De heer C. J. Velseboer, alhier, is te Delft geslaagd voor het examen voor mijn ingenieur. SANTPOORT Avond ten bate van Volksherstel De tooneelvereeniging Kunst en Vriend schap zal een tooneelavond geven op Maandag 25 Februari a.s. in „Zomerlust". De opbrengst van dezen avond komt ten goede aan Ned. Volksherstel. Officieele publicatie. DISTRIBCTIEDIEXST VELSEN In het tijdvak van 25 Februari t.m. 16 Maart a.s. zullen nieuwe levensmiddelenkaar ten en tabaks/Versnaperingskaarten worden verstrekt. De uitreiking zal geschieden aan de bewo ners van IJmuiden, Driehuis en Velsen (Dorp) in het Patronaatsgebouw aan den Zeeweg op: Maandag 25 Februari, letters A t.m. B Dinsdag 26 Februari, letters C t.m. G Woensdag 27 Februari, letters H t.m. Ki Donderdag 2D Februari, letters Kj t.m. M Vrijdag 1 Maart, letters N t.m. Q Zaterdag 2 Maart, letter R Maandag 4 Maart, letter S Dinsdag 5 Maart letters, T t.m. V Woensdag 6 Maart, letters W t.m. Z Aan de bewoners van Santpoort in het Badhuis aan de Wüstelaan op: Donderdag 7 Maart, letters A t.m. G Vrijda'g 8 Maart, letters Ht.m. M Maandag 11 Maart, letters N t.m. T Dinsdag 12 Maart, letters U t.m. Z Aan de bewoners van Veisen (Noord) in het Ontspanningslokaal van de Java-Deuven- fabriek aan den Wijkerstraatweg op: Woensdag 13 Maart, letters A t.m. K Donderdag 14 Maart, letters L t.m. Z Een ieder is verplicht de kaarten af te ha len op den voor zijn letter aangegeven dag. Voor hen. die door bijzondere omstandighe den niet in de gelegenheid zijn om op den aangegeven dag te komen, zal na-uitrciking kunnen plaats hebben op: Vrijdag 15 Maart, van 9—12 uur ie Sant poort en Zaterdag 16 Maait van 912 uur in het Patronaatsgebouw aan den Zeeweg. Voor de gewone uitreiking zijn de lokalen geopend van 912.30 en van 2i uur. Op Zaterdag alleen van 912 uur. Op distributie-stamkaarten, welke niet zijn gezegeld, worden geen distributiebescheiden uitgereikt. WONINGRUIL Flink huis op goeden stand in IJm.O., huur f 5.75 p. week .voor woning in omgeving Driehuis, huurprijs f 35f 40 p. maand. Brieven IJ 88 bur. van dit blad. Zoo juist ontvangen Philips scheerapparaten Philips handdynamo'6 Electr. Batterijen Willem Barendszstr. 21 Rijwielhandel en reparatie- inrichting Wie wil voor een winkelier de BOEKHOUDING in orde maken? Br. met vol!, inl. IJ 90 bur. van dit blad. Viltpapier Kwastei^- penseelen Teerkoppen met stok Carboleum Black Varnish Groene Carboleum Glas leverbaar op glasbonnen. Drogisterij, Glas- en Verfhandel JOH. VAN REEUWIJK Willcmsbeekweg 22 IJmuiden Oost. Het is uw voordeel uw KAPSEL te laten ver zorgen door Dames kapsalon 9 Kennemerlaan 94 Sintels IJmuider Wasscherij, Snel-* liusstraat 39, IJmuiden.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3