Drie bokken in de Visschershaven IJmuiden krijgt een merkwaardig Oorlogsmonument Ook geen koloniale politiek in nieuw spoor Een groote en twee kleine bokken lig gen thans in 8e Visschershaven, zoodat het nu ernst gaat worden met het op ruimen van de vele wrakken, die op den bodem van de haven rusten, als slacht offer van bommen en Springkommando's. Het eerst wordt de Duitsche gewapende trawler gelicht, die aan de Trawlerkade gezonken ligt. Maar met dezen trawler ligt er nog heel wat meer. Aan de Zuid zijde ligt nog de zuiger Sliedrecht, die ook heel wat werk zal geven. Aan de Noordzijde zonk in den hoek, in de nabijheid waarvan eens de kantoren van Staatsvisschershavenbedrijf gevestigd waren, de stoomtrawler Walvisch van de Mij. De Marezaten en in de buurt daarvan liggen minstens acht betonnen pontons, de beschermers van dè kostbare snel- en duikbooten. Zooals men ziet, i6 er voor de bokken nog heel wat te doen en het zal nog wel even duren, voordat de haven schoon is. Vischknechts aanvaarden voorstellen van hun bestuur Dinsdagmorgen 8 uur werd in Hotel Willem Barendsz een vergadering gehou den van de vaste en losse vischknechts, die betrokken waren bij het inmiddels opge loste conflict. De vergadering, die door ongeveer 150 arbeiders werd bezocht, stond onder leiding van den heer D. Verbaan, bestuurslid van den Centralen Bond. De heer Verbaan stelde de aanwezigen in kennis van de resultaten van de ver gadering, gehouden met het bestuur van de Vakgroep Groothandel en vertegen woordigers der Arbeiosbemiddeling, waar over wij reeds hebben geschreven. Nadat over enkele punten van gedachten was gewisseld,werden de voorstellen goedge keurd, zoodat het conflict definitief van de baan i6. De voorzitter deelde nog mede, dat de losse vischknechts x-erplicht zijn zich des morgens tweemaal bij den ambtenaar te melden; anders vervalt hun recht op wachtgeld. De heer J. van der Veer voerde daarna nog het woord. Hij wees op het groote belang, de eenheid te bewaren. In ge lijken zin sprak de heer Van der Pijl. Om half tien sloot de voorzitter de ver gadering. Dh Zeehond bleek lek. Met slechts 50 manden visch is de stoom trawler Zeehond, die zooals men weet, korten tijd geleden uit de Visschershaven was „opgevischt" van zijn eerste reis teruggekomen. Nadat de trawler zes dagen op zee was geweest, bleek het achterschip lek te zijn en wel zoodanig, dat de achterkajuit on bewoonbaar was door het vele water. Ten gevolge van het slechte weer had men bijna niet kunnen visschen. Over veertig minuten reisvergoeding. De afdeeling Bedrijfsgroep Bouw van de Eenheids Vakcentrale schrijft: In Januari werd door het departement voor den Wederopbouw medegedeeld, dat van arbeiders, die van buiten in de ge teisterde gebieden werken en dagelijks heen en weer reizen, veertig minuten van hun reisvergoeding moest worden afge trokken. Dit beteekende voor de betrok ken arbeiders een loonsverlaging: van on geveer 4.per week. Deze bepaling veroorzaakte een groote ontstemming on der deze arbeiders en met moeite heeft het bestuur der E.V.C. te IJmuiden een sta king kunnen voorkomen. Ongeveer 100 arbeiders, woonachtig in Haarlem, Am sterdam en Den Haag zijn in IJmuiden bij den Wederopbouw werkzaam. De E.V.C. heeft direct een gerechtelijke procedure aanhangig gemaakt, die nog gaande is. Er is voorts een protestschrij- ven gericht aan het College van Rijksbe middelaars. Hierop heeft dat College ge antwoord. dat het in strijd is met de des betreffende bepalingen van de bouwvak- loonregeling, indien van arbeiders, na aan komst in IJmuiden, nogmaals veertig mi nuten van hun reisvergoeding werd af getrokken, daar voor deze arbeiders de werktijd begint bij de plaats van het open baar middel van vervoer, in deze dus het station van vertrek en aankomst. Zij moe ten 's morgens en 's avonds vaak een half uur en nog langer loopen van en naar het station, waarvoor ze volgens het C.A. O. geen recht op vergoeding hebben. Hier voor gelden dan ook deze veertig minuten per dag, die dus volgens het C.A.O. niet vergoed behoeven te worden. Ned. Bond van Haringhandelaren. Dinsdag is in het Kon. Instituut voor Ingenieurs te 's-Gravenhage opgericht de Ned. Bond van Haringhandelaren. Tot bestuursleden hiervan werden ge kozen de heeren J. J. van Buuren van Heyst„ J. Kornaat, W. van der Windt Jt. en Bob IJzermans uit Vlaardingen; P. Knoester Jt., F. R. Ommering en R. van der Zwan uit Scheveningen; D. F. Meerburg en L. Haasnoot uit Katwijk aan Zee en D. Goldbohm uit IJmuiden. In principe werd besloten tot samen werking, zoowel bij export als bij handel In het binnenland. Het opruimingswerk begonnen Men kan echter de ruimte best gebruiken; niet alleen voor het manoeuvreeren in de haven, ook voor het verkrijgen van meer ligplaats is het opruimen van deze wrak ken zeer gewenscht. Een der zwaarste verdedigingswerken van den Westwall was ongetwijfeld de groote dnikboothaven, die gebouwd werd daar waar de nieuwe helling van het Staatsvisschershavenbedrijf in aanbouw was. Het zwaarste verdedigingswerk van den Westwall en misschien wel een der hechtste bouwwerken van het geheele Duitsche verdedigingssysteem. Honderden mannen werkten honderden weken aan deze massa van beton en ijzer. Betonmolens draaiden een paar jaar zon der ophouden om de duizenden kub. me ters specie, die voor de metersdikke muren noodig waren, gereed te maken. Zoo werd het een immens bouwwerk, hecht en sterk maarfoeileelijk. Men zegt, dat dit oorlogsmonster ons 35 millioen gekost heeft! Iedereen die het gezien heeft, vroeg zich af, hoe men het ooit weer weg zou krijgen. En'velen hebben het gezien, vooral in de eerste maanden na de bevrijding, toen IJmuiden vele bezoekers trok, die wilden weten, of het met de vernieling van onze visschersplaats wel zoo erg was. En ze gingen naar den kop van de Visschers haven vanwaar men den bunker in den breede uit kon zien, met zijn achttien schuilhavens, als muilen in den kop van een monster. De R.A.F. zou er wel raad mee weten, want die heeft bewezen, dat zelfs de dik ste betonlaag niet bestand is tegen een bom van acht ton. Maar de R.A.F. is voor dit werk niet beschikbaar. De genie is nu een dezer dagen met de opruiming begonnen, maar van de groote duikboothaven zal men een groot deel laten staan. Alleen de voorste helft, het gedeelte, dat gevormd wordt door de ha vens, zal worden opgeruimd, het achterste gedeelte, dat de 18 droge verlengstukken van de havens overwelft, zal blijven be staan. Naar wij vernamen is het de bedoeling, het blijvende gedeelte ter beschikking te stellen van het Staatsvisschershavenbe drijf. Met het puin, afkomstig van het te vernielen gedeelte, zullen de havens wor den opgevuld. Het blijvende gedeelte kan dan voor elk gewenscht doel worden ge bruikt, als voor opslagplaats, koelhuis, enz. Het bedrijf krijgt aldus de beschikking over groote ruimten. Het terrein daarvóór zal worden geëgaliseerd tot een kade langs de Haringhaven, zoodat de schepen in de onmiddellijke nabijheid van het monster gebouw kunnen lossen en laden. Zoo maakt men dus van den nood een deugd en houdt IJmuiden als herinnering aan den bezettingstijd een monument, dat een getuigenis is van datgene, dat de Duitschers noodig meenden te hebben voor Snurrevaad-visscherij in Northumberland. Northumberland, de streek ten Noorden van de Humber, heef: een uitgestrektê zeekust, waar de kleine kustvisscherij met open booten en grondlijnen lang stand gehouden heeft en ook nu nog wel uitge oefend woi-dt. Toen ongeveer twintig jaar geleden een aantal ondernemende jonge visschers van Seahouses op Deensche manier met de snurrevaad (seine-net zegt men in Enge land) begonnen te visschen, verwekte dit een geweldigen tegenstand onder de vis schers van de andere havens der streek, hetgeen tot gevolg had, dat de regeering, cm de gemoederen tot bedaring te brengen de seïne-netvisscheru slechts in Maart, Augustus, September en October toestond en dan alleen in het gebied tusschen Ema- nuel-Head tot Newton Point. Ondanks deze strenge beperking hiel den de visschers van Seahouses vast aan de sc-ine-netvisscherij en hun haven ver wierf een grooten bloei, terwijl de omlig gende havens verkwijnden. De Incfrapoera NaaT wij vernemen, wordt het m.s. In- diapoera van de Rotterdamsche Lloyd met repatrieerenden uit Indië hedenavond laat voor IJmuiden verwacht, om Donderdag morgen de haven binnen te loopen. Een kwart eeuw electricien Vrijdag, 1 Maart a.s. herdenkt de heer T. G. van Veluw zijn zilveren arbeids- jubileum in dienst bij de Papierfabriek. hun aanval tegen Engeland, maar waar mee ze te laat kwamen. Want voordat deze schuilhaven gereed kwam, lag Hitier al onder het puin van het Rijksdaggebouw en 6tonden de Duitsche misdadigers in Neurenberg voor hun rechters. W alvischvaart-Maatschappij opgericht. Naar het Financieel Dagblad meldt, heeft dezer dagen te Amsterdam de op richting plaats gehad van de „Nederland- eche Maatschappij voor de Walvischvaart". met een kapitaal van 15.040.000, verdeeld in 40 preferente en 15.000 gewone aandee- len van 1000. 3366 gewone en alle preferente aandee- 3en zijn geplaatst en volgestort. Tot de oprichters behooren o.a. Prins Bernhard, De Nederlandsche Handel Mij.. De Twentsche Bank, De Amsterdamsche Droogdok Mij., de Nederlandsche Dok Mij., Vinke Co., Pierson en Co., De Handel Mij. H. Albert de Bary en Co., Radio Hol land en vele vooraanstaande figuren uit het zakenleven. De directie za! worden gevoerd door de vennootschap onder de firma Vinke Co. te Amsterdam. Tot commissarissen wer den benoemd de heeren C. J. baron Collot d'Escury, directeur van de Nederl. Han del Mij., ir. W. van der Laan, directeur van de Nederl. Dok Mij., mr. H. F. van Leeuwen. directeur van de Twentsche Bank. P. Schoen, directeur van de firma P. Schoen te Zaandam en A. M. Versluys, directeur van de Amsterdamsche Droogdok Mij. Algemeene vergadering Hoogovenstaten 1945. De tweede algemeene vergadering van de Vereeniging Hoogovenstaten, welke aansluit op die van 12 Februari j.l. zal Dinsdag 5 Maart in het nieuwe Statenhuis (ex-Kennemer Hotel) te Beverwijk wor den gehouden'. A.N.P.-Aneta meldt: De Ned. Indische regeering heeft een toelichting op de re- geeringsvoorstellen van 10 Febr. bekend gemaakt, waarin zij bevestigt, dat de voor stellen de volledige zelfbeschikking van Indië beoogen. De regeering aanvaardt uitdrukkelijk de plicht om zoo spoedig mogelijk de verwezenlijking te bewerk stelligen van hét rechtmatige Indonesische ideaal van vrij zelfbeschikkingsrecht. De verklaring verwerpt de opvatting, dat de voorstellen een uitgangspunt zouden kun nen bieden voor koloniale politiek in een nieuw spoor. Deze opvatting is onjuist. Men heeft zooveel mogelijk ruimte voor overleg en overeenstemming met de ver tegenwoordigers der Indonesische bevol king willen openlaten en het was niet mo gelijk een gedetailleerd stelsel voor te leggen. De duur van de overgangsperiode is inderdaad een aangelegenheid voor overleg. „Wanneer men de zekerheid in het oog houdt, dat vrij zelfbeschikkings recht aan het einde van deze overgangs periode staat, dan kan de duur van deze periode eenerzijds vastgesteld worden in overeenstemming met de zware taak van uitbreiding van de consolideering en an derzijds met de uitdrukkelijke bedoeling van de regeering om zoo krachtig mogelijk mee te werken tot verdere ontwikkeling van Indonesië als natie. Men moge er van uitgaan, dat de aldus bepaalde overgangsperiode haar eindpunt Coaster gestrand. Nadat het Nederlandsche kustvaartuig Caribia (312 ton) op Scroby Sand, ter hcogte van Great Yarmouth, was vastge- loopen, zijn de vrouw van den gezagvoer der rr.et haar twee kleine kinderen door de reddingsboot van Caister samen met leden van de bemanning van boord ge haald en naar Yarmouth gebracht. Gezag voerder Nieboer zelf bleef op het schip achter Een sleepboot ligt klaar om zoo- noodig hulp te bieden. De kok van de Caribia viel in zee en dreigde verpletterd te worden tusschen de beide vaartuigen, maar hij bleef behou den Ock de reddingsboot van Gorleston was ter assistentie uitgevaren, evenals de sleepboot Empire Clara. Scheepvaart 26 Februari aangekomen: Ned. m.s. Dina van Bremen, Am. 6.s. Cecile G. Sellers van Vancouver, Ned. m.s. Marie van Lon den, Am. s.s. Joseph B. Eastman van Bal- timore, Ned. m.s. Phoenix van Bremen, Ned. m.s. Alcyone van R'dam voor IJmui den, Zweedsch s.s. Venern van Saffie 26 Februari vertrokken: Ned. m.s. Lim burg van Velsen n. Dublin, Zweedsch s.s. Sachsen n. Oxelösund, Ned. m.s. Amazone n. Bornholm, Ned. sleepb. Blankenburg -net kraan no. 18 n. R'dam, Zweedsch s.s. Norden n. R'dam. Ned. m.s. Tilly n. Ant werpen. VELSEN Jubilaris gehuldigd. De heer J. Rijke, werkzaam in de al'dce- ling Houtkapperij bij Van Gelder Zonen N.V. Kon. Papierfabrieken herdacht Dins dag onder flinke belangstelling zijn zil veren arbeidsjubileum. Zooals gebruikelijk werd de jubilaris des morgens door de directie ontvangen en in tegenwoordigheid van den heer A. Koene, bedrijfschef der Cellulosefabrie- ken hartelijk en waardeer end toegespro ken door den heer ir. A. J. Allan. Deze overhandigde een enveloppe. In het schaftlokaal der Kapperij hul digde het personeel den collega bij monde van den werkbaas P. Zoon, die de goede verstandhouding weergaf en als blijk van erke'ntelijkheid namens de afdeeling een enveloppe aanbood. Oprichten van een benzinepomp De beslissing op het verzoek van de N.V. Petroleum-maatschappij „The Texas Company", 2e Adelheidstraat 300 te 's-Gravenhage, om vergunning tot het op richten van een benzinepompinstallatie vóór het perceel Tussehenbeeksweg no. 7 te IJmuiden-Oost, Kadastraal bekend ge meente Velsen, afdeeling IJmuiden, Sectie M, no. 5875, is door burgemeester en wet houders verdaagd op grond dat het onder zoek nog niet zoover gevorderd is, dat daaromtrent thans reeds een beslissing kan worden genomen. zal hebben binnen den arbeidsduur van de thans opgroeiende generatie. De Indonesische bevolking zal de grootst mogelijke gelegenheid gelaten worden om deze overgangsperiode naar eigen inzich ten in het belang van haar vastgesteld doel te gebruiken. De verklaring somt drie problemen op, welke het meest de onmiddellijke aandacht vragen. Het eerste is de organisatie van de sa menwerking op voet van gelijkheid van de verschillende bevolkingsgroepen. Het tweede de reorganisatie van het on derwijsstelsel; daarbij inbegrepen de ge organiseerde bestrijding van het analpha- betisme en het .vormen van administratie ve economisch-technische krachten. Het derde het ter hand nemen van het economisch herstel van het land, waarbij de belangen van de bevolking op den voorgrond worden gesteld en het tot stand brengen van de samenwerking van alle constructieve krachten, teneinde de verloren welvaart zoo spoedig mogelijk te doen herleven. Bovengenoemde punten liggen volgens de verklaring geheel en al binnen de re gelingsbevoegdheid van de Indonesische organen. De verklaring legt den nadruk op de democratische basis, waarop de volks vertegenwoordiging gebouwd zal worden en waarin de Indonesiërs een groote meer derheid zullen hebben. Er zal daarom een duidelijke overgang van macht van den vertegenwoordiger van de Kroon naar de ministers plaats hebben. Ook bij "net zich beroepen op de bijzondere bevoegdheden zal de vertegenwoordiger van de Kroon niet op eigen gezag handelen, maar op ges zag van de regeering van het Koninkrijk der Nederlanden, waarin Indonesië door een aantal ministers vertegenwoordigd zal zijn. „Het ligt niet. in de bedoeling om deze bijzondere volmachten anders te han- teeren, dan voor de handhaving van deze normen, die voor elke natie een duurza- men grondslag voor haar onafhankelijk bestaan vormen", aldus de verklaring. „De hanteering daarvan", zoo gaat de verklaring verder, ..zal tot het versnellen van de ontwikkeling naar volledig zelfbe stuur met directe en gezondere resultaten dienen". Verder wordt verklaard, dat de moge lijkheid tot inmenging in Indonesische zaken zich tot eenitre duidelijk aangegeven punten beperkt. Het Is de bedoeling de eenheid van Indonesië als natie y.oo krachtig mogelijk te bevorderen. ZT, Een model van de nieuwe Electrische Locomotievendie de Neder landsche S2<Jorwegen in Zwitserland hebben besteld. Groote duikbootbunker blijft gedeeltelijk staan Toelichting op de regeeringsvoorstellen aan de Indonesiërs

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3