1 f|j De nieuwe bonnen Avonturen van en Ceruchtmakende zaak voor Bossche Bijz. Gerechtshof Er zullen weinig strafzaken zijn, die meer in het centrum der belangstelling en niet het minst in die der illegaliteit staan, dan de zaak van Peter Vos, den man, die in den zomer van 1944 de bloed honden van den S. D. den weg wees naar een geheime samenkomst van de Limburg- 6Che districtshoofden van de onderduikers organisatie, die plaats had in St. Louis te Weert. Van de elf aanwezige Limburgers werden er zeven meegesleept, die uitein delijk in de Duitsche concentratiekampen terecht kwamen,van waaruit er slechts één is teruggekeerd. De antecedenten van dezen man zijn vreemd. Volgens getuigen zou hij ruim 70 Joden naar Palestina hebben helpen vluch ten. Ook vervaardigde hij in illegaal ver band valsche bonkaarten en dergelijke. Op 21 Juni 1944 zou er weer een bespreking plaats hebben van Limburgsche districts hoofden in het klooster St. Louis te Weert. Men was daar nog geen kwartier bijeen, of de S D. kwam op het tooneel met on geveer 50 man. Er kwam vast te staan, dat Vos door de S. D. gearresteerd was met valsche papie ren op zak, doch dat hij losgelaten werd na een geestelijk pijnbank-verhoor, waar in hij uit de school klapte. Opzet was niet in het spel, anders waren er nog veel meer personen verraden geworden. Op grond van de illegale activiteit, onder welks last verdachte was bezweken, vroeg de adv.-fiscaal tenslotte twee jaar en tien uaanden gevangenisstraf. Het Hof zal 11 Muart a.s. arrest wijzen. De geWzuivëring Geblokkeerde saldi beneden 100.vrij Er ls bepaald, dat tegoeden op geblok keerde rekening, welke volgens den stand per 1 Maart 1946 na kassluiting minder dan 100.— bedragen, met ingang van 2 Maart 1946 naar vrije rekening kunnen worden overgeboekt. Auto-ongeluk van mr. dr. van Sonsbeeck De Commissaris van de Koningin in Limburg, mr. dr. W. G. A. van Sonsbeek, die zich Woensdag per auto naar de kar- dinaalsplechljgheid in Utrecht wilde be geven, heeft onder de gemeente Gennep een auto-ongeluk gehad. De auto is, ten gevolge van dc gladheid van den weg, ge slipt en in volle vaart tegen een boom gebotst. De Commissaris kreeg verschil lende hoofdwonden, die er ernstig uit zagen. Hij werd in een noodziekenhuis voorloopig verbonden en daarna naar het Canisius-ziekenhuis in Nijmegen overge bracht. Daar bleek dat de wonden minder ernstig waren, zoodat de patient naar Maastricht vervoerd kon worden. De twee inzittende dames, baronesse Van HÖvell tot Westerflier, geb. Schim- melpenninck van der Oye en mej. M. de Neree tot Babberich, werden eveneens gewond. „NED. DOK- EN SCHEEPSBOUW MIJ." Te Amsterdam is opgericht de „Ned. Dok- en Scheepsbouw Mij.", waarvan de N.V. Ned. Scheepsbouw Mij. en de Ned. Dokmij. N.V. de eenige beheerende ven- nooten zijn. Do kogelvrije 8-cylinder Merced es-auto vail Hermann Goerliig- is van Duitschluml naar Engeland overgebracht, waar hij tentoongesteld zal worden. Het kogelvrije glas Is vijf c.ni. dik. stalen platen In de wanden en vloer van den wagen ingebouwd, moesten den ex-ninarscballc tegen even tueel© kogels beschermen. (P.) Misdadige aanslag uit wraakzucht De achtergrond van het ontploffingsge- val aan de Amsterdamsehevaart is thans door de Haarlemsche politie in helder daglicht geplaatst, doch het is niet veel fraais wat wij te zien krijgen. Zekere B. had relaties met het dienst- me.sje der bewuste familie, die op een gegeven moment werden verbroken. De wraakzuchtige jongeman, die de heer des huizes als verstoorder van zijn prille ge luk. beschouwde, zocht contact met den Zandvoorter J. P., die hij op den mouw epelde, dat hij langs illegalen weg execu ties voltrok aan losgelaten en ongestrafte politieke delinquenten. Hij vroeg P. hem te helpen aan een stevige handgranaat, die hieraan voldeed. J. P. was ook van de partij, toen zij de springstof bij het bewuste huis naar binnen zouden slinge ren. Als katten probeerden zij langs poortjes en schuttingen in den achtertuin te ko men, doch gelukkigerwijze konden zij het huis niet vinden. Zij gingen daarom naar den voorkant en slingerden de handgra naat in de voorkamer. De ravage was ver schrikkelijk. Indien de vier bewoners hier gezeten hadden, had geen van hen de ontploffing overleefd. De daders zijn gearresteerd en zullen hun gerechte straf niet ontgaan. Op het gepleegde misdrijf staat een max. ge vangenisstraf van 15 jaar. De „Japara" en de „Nieuw Amsterdam" Hedenmorgen ls de ..Japara" met 777 passagiers aan boord uit Tandjong Priok naar Nederland vertrokken. Het vertrek van de „Nieuw Amsterdam" Uit Singapore is op 8 Maart vastgesteld. Men verwacht, dat met dit schip 3000 Nederlanders gerepatrieerd zullen worden, ©ndemisschen vindt de evacuatie uit Ban doeng Iedere maand op grooter schaal plaats. In November waren 457 personen gccvacueerd en In de maand Januari 3259. AGENDA DONDERDAG 28 FEBRUARI Zuidcrkapc!: j. a. Bruyn, 20 uur. Rem brandt: 100 mannen en een meisje; Palace: Alleen engelen hebben vleugels (14 J.). Luxor: Marthe. de spionne (18 j.). Deze drie biosco pen: 14, 16.15. 19 en 21.15 uur. Frans Hals: Ren vrouw doel /.aken, 14, 16.30 19, en 21 15 u VRIJDAG 1 MAART Nwc Gracht 23: Anthroposofic en Kunst. 20 uu, Bioscopen: Nieuw programma. De aankomst der Indrapoera Hedenmiddag om 2 uur zou de „Indra poera" IJmuiden binnenloopen en dan ver moedelijk om 6 uur in Amsterdam aan komen. Morgenochtend, 1 Maart, zal om 3 uur met het debarkeeren van de passa giers begonnen worden. De stafmuziek van de Amsterdamsche politie zal van avond om 6 uur op de kade een welkomst serenade brengen. Weerbericht Geldig tot Vrijdagavond: Hedennacht matige vorst, ln het bijzonder daar waar sneeuw ligt, aan de kust temperatuur om het vriespunt, morgenochtend plaat selijk mist of nevel. Overdag tempera tuur als vandaag. Plaatselijk nog eenige zonneschijn, doch later toenemende be wolking. Vry zwakke, veranderlijke wind, geen neerslag van beteekenis. Begrafenis gefusilleerden Op 28 Februari worden in 's Gravenhage de stoffelijke resten van 103 gefusilleerden aan de nabestaanden overgedragen. Uit onze omgeving zijn daaronder de overblijfselen van J. Hisslnk en J. Hoogendoorn uit Haar lem en J. van der Zwaag en J. Zeeuw uit IJmuiden. Deze illeWe werkers zijn op 24 Mei 1944 door het Obert* lcht ter dood veroordeeld en kort daarna terechtgesteld. De begrafenis zal op Zaterdag 2 Maart plaats hebben op Wester- veld, na aankomst van de trein van 13.50 uit Haarlem. De grondwetsherziening Bij Kon. Besluit is ingesteld een staats commissie, welke tot taak heeft op zoo kort mogelijken termijn te onderzoeken in hoeverre het wenschelijk is, wijziging te brengen in de bepalingen van de Grond wet. Benoemd zijn tot voorzitter: dr. L. J. M. Beel, minister van Binnenlandsche Zaken; tot vice-voorzitters: mr. H. A. M. T. Kolf schoten. minister van Justitie en prof. dr. J H. A. Logemann, minister van Overzee- sche gebiedsdeelen; tot leden: dr. S. E. B. Bierema, lid van de Tweede Kamer; mr. L. N Deckers, lid van de Tweede Kamer: jhr. mr. M. van der Goes van Naters, lid van de Tweede Kamer; mr. A. M. Joekes, lid van de Tweede Kamer; mr. J. C. A. M. van de Mortel, lid van de Eerste Kamer; M. A. Reinalda, lid van de Eerste Kamer; J. Schouten, lid van de Tweede Kamer; H. W. Tilanus, lid van de Tweede Kamer; G. Wagenaar, lid van de Tweede Kamer; tot secretaris met raadgevende stem: dr. M. J. Prinsen, secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken. Voor de tweede helft van de 3e periode (316 Maart) zijn de volgende bonnen geldig verklaard: Bonkaarten Ka, Kb, Kc 603: 060 t.m. 066 algemeen 800 gram brood 067 algemeen 200 gram bloem 068 algemeen 400 gram suiker 069 algemeen 125 gram boter 070 algemeen 250 gram margarine 071 algemeen 100 gram vet 072 algemeen 100 gram kaas bl6 reserve 800 gram brood bl7 reserve 1 K.G. aardappelen Bonkaarten La, Lb, Lc 602: 029, 030, 031 vleesch 100 gram vleesch 025 aardappelen 2 K.G. aardappelen a 10 melk V/t liter melk blO, clO melk 3 liter melk Bonkaarten Kd, Ke 603: 560, 561 algemeen 800 gram brood 562 algemeen 200 gram bloem 563 algemeen 500 gram suiker 564 algemeen 250 gram boter 565 algemeen 125 gram margarine 566 algemeen 100 gram kaas d 16, d 17 reserve 400 gram brood e 16 reserve 500 gram rijst of kindermeel d18 reserve 1 ei Bonkaarten Ld, La 602: 529, 530, 531 vleesch 100 gram vleesch 525 aardappelen 1 K.G. aardappelen d 10, e 10 melk 5 liter melk Tabakskaarten enz.: T 15 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen import-sigaretten) V 15 100 gram chocolade of suikerw. X 15 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen import-sigaretten) De bonnen voor melk en aardappelen zijn geldig tot en met Zaterdag 9 Maart. Voor de week van 1016 Maart zullen nog bonnen worden aangewezen voor melk, aardappelen, jam, thee, tabak en versnaperingen, huishoudzeep en zachte zeep. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 1 Maart worden gebruikt, met uit zondering van de bonnen voor vleesch, melk en aardappelen, w&arop eerst met ingang van Maandag 4 Maart mag worden afgeleverd. Op de bonnen voor kaas zal uitsluitend buitenlandsche kaas worden geleverd. BLOEMRANTSOEN Het bloemrantsoen is weer teruggebracht van 400 op 200 gram per 14 dagen. PETROLEUM Voor kookdoeleinden en verlichting is in de maand Maart op de bonnen 2528 van de kaart Ua 510 4 L. olie te koop, op bonnen 25 en 27 van Ub 510 en bon 67 van Uc 510 ook 4 L-, en op de bonnen 121 en 122 van de kaart Ud 3 L. SCHOENREPARATIES. Bon 06 van de Lederkaart is geldig ver klaard voor schoenreparaties. Burgerlijke Stand HAARLEM 27 Februari 1946 BEVALLEN: 23 Febr., W. C. van der Veldt —van Baekel, z.; 24 Febr., J. G. L. H. Nauwe- laerts de Agé—Vingerhoed, d.; 25 Febr., J. Visser—Groot, d.; C. J. Zuurendonk—Zedel, z.; J. E. KoenekoopKors, d.;26 Febr., J. M. van der Meer—Joosten, d.; B. Dekker—Ver hoef, d.; J. FranseScheer, d.; A. A. van Eeden—Krul. d.; T. D. WempeKaspori, d.; P. den Hertog—Kloos. d.; J. A. C. Rietveld de Louwerse, d.; 27 Febr. C. J. Zwart—Buis. z.; E. C. Kuperus—van Gils, d.; W. S. Paré Granpré Molière, z. OVERLEDEN: 24 Febr, J. H. Baaij. 75 J., Maerten van Heemskerkstraat; W. van Spel den, 46 j., Gasthulsvest;. 25 Febr., A. Klos— van der Leur, 89 j.. Jansstraat; W. van Velu- wen, 19 j., Harmenjansweg; 26 Febr., A. E. BoogaardStammes, 66 j., Scheepersstraat; H. G. Levert, 74 j., Kamperlaan. ONDERTROUWD: 27 Febr., H. J. Smole- naars en W. G. Jansen; F. H. v. Nieuwen- huizen en G. Kaart; P. C. van Doorn en C. M. Franssen; H. v. d. Nouwland en A. C. Pérukel; H. A. Groot Huize en C, v. d. Engh; W. J. Eerhart en J. M. Bultje; J. Bank en C. M. Barnhorn; F. A. Tromp en M. C. A. Miezenbeek; J. Klooster en J. Flokstra; J. A. van Wijk en H. M. Burggraaf; J. Scheffer en J. M. van Asperen; P. H. J. Francot en J. L. Visser. GEHUWD: 27 Febr., H. Sikkema en C. Schutterop; C. H. v. d. Berg en M. L. S. Minnaert; H. Niemeijer en E. Kraaijer; W. G. Kops en M. T. Molenkamo; C. Bakker en M. Mienis; P. de Wilde en D. Sijm; G. J. Rotteveel en M. J. S. Wassenaar; R. A. Swart en J. C. T. A. Jansen; H. van Dijk en R. v. d. Oosterkamp; N. Kleefstra en A. A. Neve: M. Nijholt en M. H. Bouma; M. v. d. Vlist en W. T. Grandia; H. v. d. Riet en C. E. Schipper; C. v. Rootselaar en A. Sneeboer; H. E. Sikkema en A. M. C. Coehorst; W. L. v. Nimwegen en M. Berkhout. Bondselftal niet sterker dan Zwaluwen Gisteren werd op het Sparta-terre'n de proefwedstrijd Bondselftal—Zwaluwen ge speeld. Over het algemeen was men geneigd, met wat meer respect naar de zijde van het Bondselftal te kijken, hoewel dit in den loop van den wedstrijd niet gemotiveerd bleek. De linker Zwaluwenvleugel, bestaan de uit de NAC-ers Rijvers en Bouwmeester was n.l. een openbaring. Deze vleugel was be slist veel beter, dan die van het Bondselftal, waar Smit geen besten dag had en Ooms, die an de rust vervangen was door Drager, ook het linksbuiten probleem niet bleek te kunnen oplossen, evenmin trouwens de Ajaxied. De wedstrijd culmineerde de eerste twin tig minuten, toen een feu sacré beide ploe gen bezielde. Immers in dien tijd werden zes doelpunten gemaakt en werd uitstekend spel ten beste gegeven. Nadien zakte het peil langzamerhand en vooral na de rust werden geen grootsche prestaties meer geleverd. Reeds na vijf minuten zond Wilkes een schuiver in, die via den paal in het doel van Saris verdween. Even later miste potharst en Ooms was toen in de gelegenheid er 20 van te maken. Aan den anderen kant glipte Roo- zen tusschen de backs door en passeerde den uitlooopenden Kraak met een goed schot (21). De voorhoede van het bondselftal was in deze periode op schot, doch kogels van Lenstra en Wilkes vonden in de oogen van Saris geen genade. Van der Vegt kreeg een vrijen schop te nemen, waaruit de bal bij Rijvers terecht kwam en vervolgens bij Bouw meester, die gelijk maakte (22). Vervol gens was het weer de beurt aan het Bonds elftal, waarvoor Lenstra nummer drie in het net liet verdwijnen (32), Toen Roozen hier na aan den anderen kant prachtig naar den vleugel opende en v. d. Engel doorgaf naar Van der Vegt, speelde deze zich goed vrij en scoorde onhoudbaar (3—3). Hiermede ble ken beide elftallen al hun kruit te hebben verschoten. In de tweede helft raakte Choufoer vrij spoedig geblesseerd en werd vervangen door v. d. Heiden. Het meest aanvallend waren thans de Zwaluwen, waarbij vooral de beide NAC-ers het de achterhoede van het Bonds elftal danig lastig maakten. Het duurde tot eenige minuten voor het eindsignaal, voor dat Lenstra door Holleman in de gelegen heid werd gesteld het winnende doelpunt te scoren. Hij deed dit onberispjelijk met een hard schot (4—3). Nederlandsch elftal Het Nederlandsch voetbalelftal, dat op Zondag 10 Maart a.s. in Luxemburg uitkomt tegen het Luxemburgsche nationale elftal, is als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormv.); achter: Wiiders (BI. Wit), v. d. Linden (Ajax); midden: van Buitenen (HDVS), Peliikaan .Longa), Styger (BI. Wit); .voor: Holleman (VUC), Wilkes (Xerxes), Lenstra (Heerenveen), Smit (Haar lem) tevens aanvoerder, Bergman (BI. Wit). Reserves: van Raaite (BI. Wit), Potharst (Ajax), v. d. Veen (Ajax), v. d. Vegt (HBS). Het Zwaluwen-elftal Het Zwaluwenelftal, dat op 5 Maart a.s. in Brussel tegen de Roode Duivels uitkomt is als volgt samengesteld: Doel: van Vliet (ODS); achter: van der Heide (Feijenoord), de Jong (ADO); midden: Hoevers (Velox), Schijvenaar (EDO), Poulus (HDVS); voor: v. d. Engel (DHC), v. d. Vegt (HBS) tevens aanvoerder, Roozen (Haarlem), Rijvers (NAC). Bouwmeester (NAC). Reserves: Saris (BW), Choufoer (Quick, Den Haag), Hol (Elinkwük), Ehlen (Sittard- sche Boys), van der GUp Emma), Inleveringstermijn effecten In ons artikel over effecten, en geld markt in ons blad van 27 Febr. stond, dat de inleveringstermijn voor de effecten- registratie tot 15 Maart a.s. is verlengd. Dit is in zooverre onjuist, dat, naar ver luidt, wel een verlenging te wachten is, doch dat daaromtrent nog geen*officieele mededeelingen zijn gedaan. De Radio geeft vanavond RNIO 17.30 Anti-zwarte handel. NCRV 17.35 Gram. muz. 18.40 Pianowerken Debussy. RNIO 19.00 Nieuws. NCRV 19.15 Progr. overz. 19.20 Gr. pl. RNIO 19.30 Voor de Ned. strijd krachten. 20.00 Nieuws. KRO 20.05 Hulde aan Kard. de Jong. NCRV 21.00 Apollo. 21.30 Het Ned. lied. RNIO 22.00 Nieuws. NCRV 22.15 Actual. 22.25 De vaart der volken. 22.45 Jan Schipper, zang. 23.15 Concert (gr.pl.) 23.50 Schriftlezing. HILVERSUM II, 415 M. RNIO 17.00 De Bovenwindsche eilanden. AVRO 17.10 AVRO-kaleidoscoop. 17.30 Vau deville-orkest. 18.45 Sport. 19.00 En nu naar bed. 19.05 Avondmelodie. RNIO 20.00 Nieuws. AVRO 20.20 Radio-philharm. orkest met Lola Bobesco. 21.45 De zorg voor de jeugd. 22.00 Merkelbach-progr. 22.20 Ouderen en Jongeren. 22.30 Groote violisten. RNIO 23.00 Nieuws. AVRO 23.15 Refl, White and Blue Stars. 23.45 Gr. pl. blik •- 67. Maar Wag en Warrel hebben het niet gehoord dus rijden ze luid zingend (misschien wel om het kloppen van hun hart te overstemmen) het verlaten dal in. In het diepste punt van het dal staat een oude boom en daar kruipt een stok- oude duizendpoot onder vandaan, die in al zijn handen en voeten tegelijk wrijft en met een krassende stem tegen het naderende tweetal zegt: Blijf eens even staan." Ze remmen en Wag vraagt het oudje wat ze wil. Ze gaat tegen het wagentje op staan en kijkt door haar brilleglazen Warrel en Wag scherp aan. Daarna keek ze rond zich en zei kra- kennd: „Ga niet verder, beste kinderen, want Tante Duizel waarschuwt jullie voor het verlaten dal en de verloren velden BINNENLAND. De Koningin heeft Woensdag een bezoek gebracht aan den Wie- ringermeerpolder. Jeugdige zakkenrol lers werden te Amster dam gearresteerd. Het zijn twee meisjes van 12 14 jaar, die vooral wachtende trampassa- giers plunderden. Een der meisjes had een portefeuille met f 75 en bonnen bij zich die, zij blijkbaar pas gerold had. De waarnemend burgemeester van Am sterdam, de heer F. de Boer, die als zoodanig aftreedt, heeft Woens dagmiddag afscheid ge nomen van den raad. Aan hem werd een gou den eeremedaille der ge meente aangeboden. Voor levertraan komt een regeling. De beschikbare traan die niet meer vrij afgele verd mag worden zal beschikbaar gesteld wor den voor wie daaraan het meest behoefte hebben. Prof. Mr. P. J. M. Aalberse heeft eervol ontslag gevraagd als lid van den Raad van State wegens het bereiken van den daartoe door de wet gestelden leeftijd. Een soldaat die zich voordeed als vaandrig, heeft een dame op de Veluwe. die hij hulp be loofde bij het vrij krij gen van haar man, die geïnterneerd is, f 1000 in contanten en verschil lende kostbaarheden o.a. een parelsnoer van f 25.000 waarde afhan dig gemaakt. De zooge naamde vaandrig en zijn broer, die hem hielp, zijn gearresteerd. Haarlem en Omgeving. De heer J. van Dok, theologisch candidaat en hulpprediker bij de Ned. Herv. Gemeente van Haarlem, heeft het be roep naar Gieterveen aangenomen/ Onze oud stadgenoot Dr. J. H. Becker, can didaat en hulpprediker te Amsterdam heeft het beroep naar Maartens dijk aangenomen. Gisteren werd het feit herdacht dat de ambtenaren, H. J, den Beider 40 jaar en J. Stoelman, H. W. B. Zeg waard en C. den Boer 25 jaar geleden bij de Levensverzekeringmaat schappij „Haarlem" in dienst traden. Zij werden gehuldigd In toespraken van direc tie, oud-directrice en gezamenlijke ambtena ren, met overhandiging van een aandenken aan dezen dag. Thysse's Hof, die den oorlog goed door staan heeft, is voortaan ook weer 's Zondags ge opend. A.s. Zondag zal er om 10.30 uur onder deskundige leiding een rondwandeling worden gemaakt. Een inwoner van Hilicgom was bezig clandestien een varken te slachten. Hij werd door de politie op hee- terdaad betrapt. Het varken is ln beslag ge nomen, terwijl ook pro ces-verbaal weid opge maakt. De Zandvoortsche polltic heeft een Am sterdammer aangehou den, die gekleed was ln een uniform van een Amerikaanschen militai ren arts, welke kleeding hij door ruiling had ge kregen. Bij het nagaan van zijn strafregister ontdekte men, dat de man gesignaleerd stond als verdacht van diverse diefstallen gepleegd in het Zuiden des lands. Hij is ter beschikking van de politie te Am sterdam gesteld. Bonnen vervalscht. De politie te Zandvoort heeft twee Haarlemmers aangehouden, verdacht van het vervalschen van distributiebonnen. Een aanzienlijke hoeveelheid bonnen, die nog voor vervalsching bestemd waren, alsmede verschil lende vervalschte bon nen, waarmede men had getracht suiker en boter te verkrijgen, werden in beslag genomen. Beide personen zijn ter be schikking van de justi tie te Haarlem gesteld. De bloemist-winke- liersvereeniging Haarlem en Omstreken viert haar 25-jarig bestaan. De heer H. W. Lamfers is ook 25 jaar voorzitter. 12 Maart van 35 uur wordt receptie gehouden ln Brinkmann, Groote Markt.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2