IJmuider Courant Spanje Nog geen positieve resultaten in Djokja Actie tegen F ranco zet door Kennemer Editie van Haarlems Dagblad 80e Jaai-gaufi .Yo. 18368 yY*\ 1 T 1 f "V I 1 T V 4" Vrijdag 1 Maan 1949 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Bureaux: Kennemerlaan 154. ÏJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Directeur-Ifoofd redacteur: Robert I* cc re boom Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4.— WEER is het ongelukkige Spanje de steen des aanstoots in Europa. Wie het ongelukkig noemt, uit dit medegevoel niet jegens zijn regeering, maar jegens het volk. Want de regeering-Franco, het actieve machtsrestant van het verslagen fascisme en nationaal-socialisme in dit werelddeel, haar euvelen weg vervolgend aan het hoofd van een corrupte Phalanx, temidden van leed en executies, is het juist die den Spanjaard teistert: den ge wonen man, die in vrees en armoede leeft en zwijgen moet. wil hij niet aan de zwaar- betaalde dictatuur-krachten ten offer val len. Het is onnoodig daar breed over uit te weiden. Wij weten allen wat zulk be wind is. Wij hebben de mannen van Hitier gekend en maken ons geen illusies over de mannen van Franco. Ook weten wij hoe hij indertijd aan het bewind is geko men: als resultaat van een 2I/a jaar duren- den, afschuwelijken burgeroorlog, die Spanje volkomen uitputte en Duitschers en Italianen de gelegenheid bood, gene rale repetitie voor hun wereldoorlog- te houden. Duitsche tanks werden in Fran co's dienst beproefd. Heele divisies van Mussolini werden naar het Iberische schier eiland vervoerd onder het doorzichtige mom van „vrijwilligers", die er zooge naamd uit eigen beweging heen trokken. Duikbooten schoten in de Middellandsche Zee torpedo's af op koopvaarders van ver schillende landen. Hel bleven zoogenaamd anonieme duikbooten en het eenige wat de non-interventie-commissie, een diplo matieke instelling die aandeed als een griezelige grap, feitelijk bereikte was dat zij tenminste ophielden met schieten. Maar Franco, gesteund door Hitler's en Musso lini's troepen, won. Toen kwam de wereld oorlog en Spanje bleef erbuiten. Er waren menschen die het daarom benijdden. Zij noemden het in één adem met Zwitser land en Zweden. Zij begrepen het niet. De Zweden en Zwitsers leefden als vrije men schen onder een democratisch bewind. De Spanjaarden werden gekweld, evenals wij. door een fascistische dictatuur Dat worden zij nu nog. En het rumoer om Spanje neemt toe. Is het duldbaar, dat deze besmettingshaard in West-Europa blijft voortbestaan? Maar daar verbindt zich onmiddellijk de vraag aan: wat zal er gebeuren als Franco ten val komt? En het is deze overweging, die blijkbaar de Ame- rikaansche en Engelsche regeeringen doet aarzelen. Uitgeweken communisten en socialisten, de laatsten onder de leiding van de bekende oud-ministers José Giral en Negrin, wier namen levendig aan den burgeroorlog herinneren, staan gereed. Ook de monarchisten weren zich en in Estoril, nabij de Portugeesche hoofdstad Lissabon, wacht de troonpretendent op zijn kans. Hij is Don Juan van Bourbon- Parma, de jongste en eenige gezonde zoon van den in 1931 verdreven, later overleden koning Alfonso XIII. Hij heeft zoowel met Franco als met Giral onderhandeld, zonder het met een van beiden eens te worden. Hij speelt golf en schijnt den tijd te hebben. Ook Franco, zich blijkbaar bewust van een politieke constellatie in de wereld, die hem in labiel evenwicht houdt, doet alsof hij den tijd heeft. Er zit een groot belang aan Spanje vast. Dat is de toegang naar de Middellandsche Zee. die de oude Romeinen Mare Nostrum noemden: Onze Zee, hetgeen Mussolini zijn Italianen vergeefs liet nazeggen, want haar Westelijke toegang bleef be- heerscht door Gibraltar, dat Engelsch is maar door een smalle landstrook met Spanje verbonden. En de Engelsche be langen in de Middellandsche Zee zijn van zoo overwegende beteekenis, dat veranderingen in- het régime in Spanje het Londensche Foreign Office ten allen tijde met zorg hebben vervuld. Welke veranderingen zullen dat zijn, als Franco valt? Zal er weer burgeroorlog komen? Zullen de communisten wellicht winnen? Minister Bevin is met vacantie en mi nister Noel-Baker houdt redevoeringen, waarin hij steeds maar weer de hand der vriendschap naar Rusland uitstrekt. Maar het is ingewikkeld. Nu spitst Franco's conflict met de Franschen den toestand steeds scherper toe. Franco is, voor iemand in zijn on- zekeren evenwichts-toestand, roekeloos geweest. Hij heeft kolonel Cristino Garcia, die een der helden van de Fran- sche verzetsbeweging tegen de Duit schers was, met andere Spaansche repu blikeinen laten grijpen en fusilleeren, toen zij hel verzet tegen zijn bewind voerden. Hij heeft hem laten dood schieten ofschoon de president der Fran sche regeering, Félix Gouin. hem door zijn dipiomatieken agent had laten ver zoeken. Garcia's leven te sparen wegens zijn verdienste voor de Fransche maquis. Hij had hem kunnen sparen. Daarop is hij ook nog gaan zwetsen in fascisti- schen stijl en heeft beweerd, dat hij in een oogwenk Parijs kon nemen, hetgeen den generaal de Gaulle (in retraite) en den generaal Delaltre de Tassigny en andere generaals in dezelfde stemming als de Fransche socialisten en commu nisten gebracht moet hebben. Want het Zuiden blijft het Zuiden en zulke phra- sen kunnen gevaarlijk zijn. Parijs heeft José Giral met geestdrift ontvangen en Franco heeft daartegen ge protesteerd. De Fransche vakvereenigin- gen hebben een 24 uurs-staking gepro clameerd als demonstratie tegen de Spaansche regeering zooiets zou in Sjahrir heeft Donderdagavond in een telefonisch onderhoud met Batavia ver klaard. dat de eerste zittingsdag van het Indonesische Centrale Nationale Comité te Djokjakarta geen positieve resultaten heeft opgeleverd. Hij zeide verder, dat het comité nog twee dagen in zitting bijeen zou zijn. Heden zouden nog een aantal woord voerders van de verschillende Indonesi sche politieke partijen en groepeeringen hun gezichtspunten naar voren brengen. Men verwacht, dat Sjahrir zijn belang rijkste redevoering op Zaterdag zal hou den, waarna men tot stemming zal over gaan. Kerr naar Semarang. De Britsche kruiser Norfolk heeft met Sir Archibald Clark Kerr aan boord koers genomen naar Semarang, daar het de be doeling is, dat Sir Archibald deze stad zal bezoeken, zoodra hij hiertoe in staat is. Tot heden heeft zijn gezondheidstoestand hem belet dit voornemen ten uitvoer te brengen, hij verblijft nog aan boord. Evacuatie van Nederlanders uit Menado. Alle Nederlanders uit Menado worden geëvacueerd naar Morotai. Politieke collaboratie wordt niet gestraft. In een officieele verklaring betreffende de personen, die gedurende de Japansche bezetting met de Japanneezen gecoïlabo- reerd hebben, herhaalt de Ned.-Indische regeering, dat niemand in dit land ver volgd zal worden louter en alleen van wege politieke collaboratie met de Ja panneezen, daar het noodzakelijk is, dat men het verleden afsluit en men aan den wederopbouw begint. Het is duidelijk, dat desalniettemin die personen, die misda den hebben bedreven, waarvan iedere stand en elk ras in Indonesië voelt, dat het Noorden ondenkbaar zijn en Fran co heeft ook daartegen geprotesteerd. Minister Bidault's diplomatiek beleid, dat een breuk met Franco wilde vermij den in afwachting van een duidelijke Engelsche en Amerikaansche houding, is onder al dezen storm bezweken. Hij heeft er in toegestemd, de grens te slui ten. In antwoord daarop heeft Franco zijnerzijds ook de grens gesloten, de ver loven ingetrokken en Marokkaansche troepen aangevoerd. Het Britsche Lager huis is nu ook onrustig geworden en Noel-Baker moet vragen beantwoorden betreffende de diplomatieke betrekkingen met Spanje. Want die heeft Engeland gehandhaafd, evenals Nederland- Waar om? Engeland zegt, dat afbreken der be trekkingen een ongunstige uitwerking voor de Spaansche bevolking zou hebben zonder veel effect op het régime. De Amerikaansche regeering heeft Londen en Parijs doen weten, dat zij een over gangsbewind als opvolger van het Franco-bewind voorstaat, maar er mag niet uit het buitenland geïntervenieerd worden om het Spaansche volk een ander régime op te leggen. Als dit volk, stiekum luisterend aan zijn radiotoestellen, het verneemt zal het wel een beetje bitter heid voelen. Want wie zal het nu be vrijden van den caudillo? Gij moet dus niet aan een Fransch-Spaanschen oorlog gelooven. Bij dit alles en bij zoovele andere con flicten en probiemen beseffen wij telkens weer welk een ramp voor de wereld het was, toen Roosevelt stierf. B- P- deze bestraffing verdienen, voor den rech ter gebracht moeten worden. Daartoe zal het volk zelf door zijn wettelijke en ver tegenwoordigende lichamen beslissen over de vervolging en berechting van deze mis dadigers. Ook voor de periode na de Japansche capitulatie wordt eenzelfde houding aan genomen. Volgens Reuter verwacht men in Lon den, dat Sjahrir de vergadering zal advi- seeren het Nederlandsche ontwerp als basis voor de onderhandelingen te aan vaarden. Zijn naaste medewerkers zouden voorzien, dat hij zal aftreden indien het comité de voorstellen zal afwijzen. DE DISTRIBUTIE. TEXTIEL Naar van officieele zijde wordt medege deeld. zal het aantal uit te reiken textielver gunningen worden uitgebreid. Het systeem van speciale vergunningen wordt afgeschaft. Men kan tevens een verandering in de waar deering van textielpunten tegemoet 2ien. tr mag niet worclen vergeten, dat het aigemeene distributiebeleid ten nauwste samenhangt met het internationaal beleid. De Fransche regeering heeft het Ame rikaansche voorste! voor een drievoudige verklaring, waarin het Franco-regime aan de kaak wordt gesteld, in principe aan vaard. Een dergelijk besluit zou binnen kort van Engelsche zijde te wachten zijn. Een Fransche nota, die voorstelt dat de Spaansche kwestie voor den Veiligheids raad wordt gebracht, is gisteren in Lon den ontvangen. De Fransche regeering is Samengaan van Socialisten en Communisten In de Sovjet-zone van Duitschland De leiders van dc socialistische en com munistische partijen in de Russische be zettingszone van Duitschland hebben, naar de Britsche nieuwsdienst meldt, be sloten over te gaan tot het oprichten van een gemeenschappelijke partij, die bekend zal staan als de .Duitsche Socialistische Eenheidspartij". De voornaafriste punten van het program zijn: bestraffing der oor logsmisdadigers, democratiseering der economie, publiek beheer van openbare diensten, mineralen, mijnen en financieele ondernemingen, belastinghervorming, recht van vereeniging en staking, vrijheid van spreken, godsdienst en gelijkheid van alle burgers voor de wet, agrarische her vormingen en tenslotte herstel van de Duitsche eenheid als een parlementaire democratische republiek met een centrale regeering. Nieuws uit het buitenland De Britsche troepen zullen Zaterdag a.s. Per zié verlaten, zulks in overeenstemming met het Biitsch-Russisch-Perzlsch verdrag van 1942. I Het woord is aan...... IU 11 m a n Jeugd is geen leeftijd; het is een geestestoestand. De Schrijver niet geslaagd Spaak krijgt nu een opdracht De heer De Schryver, voorzitter van de Belgische Chr. Volks Partij, heeft aan tl* pers medegedeeld, dat de besprekingen, ten gevolge van de oppositie van de so cialistische groep tegen een volksreferec- dura inzake dc koningskwestie, niet tot bevredigende resultaten hebben kunnen leiden. Ook zou de Belg. Soc. Partij een coalitie met de Volkspartij hebBcn ver worpen, omdat haar programma het deel nemen van de Communistische Partij niet zou toestaan. Dientengevolge heeft de heer De Schryver Donderdagmiddag over het resultaat van zijn stappen verslag uitge bracht bij den Prins-Regent, die hem van zijn opdracht heeft ontheven. Aan den heer Spaak is een nieuwe informatie opdracht gegeven. van oordeel, dat de Spaansche kwestie een bedreiging voor den wereldvrede en de veiligheid inhoudt. Welingelichte kringen te Washington hebben het standpunt der Amerikaansche regeering in de Spaansche aangelegenheid gepreciseerd, speciaal wat betreft de „tusschentijdsche regeering", waarover in de Amerikaansche nota aan de Fransche regeering wordt gesproken. Uit de toe lichting blijkt, dat niet de samenstelling der Spaansche overgangsregeering. doch wel haar democratische karakter nauw keurig van te voren dient te worden vast gesteld. Het houden van vrije verkiezin gen, onder toezicht van een £ngelsch- Fransch-Amerikaansche commissie vari waarnemers, is de primaire voorwaarde die gesteld zal worden aan alle eventueele leder van het overgangskabinet. Breuk onvermijdelijk? Voorts was men in bedoelde kringen er van overtuigd, dal een breuk tussehen Spanje en Frankrijk niet te vermijden zal zijn. De Spaansche autoriteiten lijken ten zeerste geschokt te zijn door de Ame rikaansche nota. De Spaansche pers lijkt zoowel het sluiten der Fransch-Spaansche grens als de Amerikaansche nota te heb ben verzwegen. De Fransche ambassadeur te Madrid. Hardion. heeft de officieele nota over de grenssluiting aan de Spaansche regeering overhandigd. De Spaansche autoriteiten hebben nog geen verdere maatregelen genomen. In den nacht van 28 Februari op 1 Maart om 12 uur is de grens aan Fransche zijde formeel gesloten. Reuter's correspondent te Madrid seinde, dat in de Spaansche hoofdstad rekening wordt gehouden met een zekere soepelheid der Franschen ten aanzien van het grensverkeer. Men neemt aan. dat de Spaansche autoriteiten niet zullen overgaan tot het verbreken van de- diplomatieke betrekkingen en dat zij zich zullen bepalen tot dezelfde maatregelen als de Fransche regeering heeft genomen. Uitbreiding der regccring-Giral? In Spaansche-republikeinschc kringen te Parijs onderzoekt men dc mogelijkheid dc regeering-Giral een breeder basis te geven door het opnemen van meer ge matigde elementen. Zoo noodig wil men overgaan tot ontbinding van het kabinet. De leden van de republikeinsche regeering zijn bereid het stroeve constitutioneele standpunt te verlaten en over te gaan tot realistische politiek, die door de omstan digheden wordt vereischt. Giral zal hedenavond officieel door Bi- dault worden ontvangen. Demonstraties aan weerszijden Volgens berichten uit Spanje zou Franco Zondag a.s. te Madrid een monster-demon stratie van „Falangistische solidariteit" organiseeren. Op 10 Maart zal Londen een massa-de monstratie beieven, die geleid zal worden door de Spaansche commissie van de Labourpartij en „de commissie voor een democratisch Spanje", waarbij de betoo- gers de verbreking der betrekkingen met Franco zullen eischen. „Dorp der Tantaluskwelling." Het Fransch-Spaansche grensdorp Le Perthus, dicht bij dc Middellandsche Zee gelegen, kan thans met recht ..dorp der Tantaluskwelling" worden genoemd. De grens loopt n.l. midden door de hoofdstraat en de winkels aan den Spaansehen kant liggen vol met goede schoenen, sinaasap pelen en chocolade, artikelen, die men aan den Franschen kant niet kan krijgen. De Franschen mogen nu de straat niet meer over steken om deze artikelen te koopen. Als troost beschikken de Franschen over het grootste deel van de straat en moeten de Spanjaarden zich tevreden stellen met een halve meter van het plaveisel, waar van het grootste deel door Spaansche bur gerwacht wordt ingenomen. D© B.P.M. schonk ruim vier millioen gulden tutu den Xederlandschen Staat. De directeuren der B.P.M. hebben de schenking: overgedragen aan Minister Prof. I>r. G. v. d. Leeuw. Zij wordt bestenul voor den bouw van drie laboratoria te 1 zelden en Delft, zoomede voor de instelling van ©en groot aantal studiebeurzen voor liet Hooger Onderwijs. Ir. J. B. Aug. Kessler overhandigt de schenking aan den Minister. Van links naar rechts: Mr. H. .1. Rein ink, Secr.-Gen. van het Ministerie van Onderwijs - Prof. Dr. \V. J. 1). van Dljek, alg. Adviseur der B.P.M. - Ir. J. B. Aug. Kessler, een der Directeuren der BP.M. - Z. E.xe. Minister Prof. G. v. d. leeuw en Mr. B. Th. W. van Hasselt, eveneens direc teur der B.P.M. (p Amerikaansch voorstel door Frankrijk in principe aanvaard

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1