Katholiek Nederland huldigt zijn Kardinaal Avonturen van Warrel Sport in het Kort Reeds in den morgen van Donderdag h;.d Kardinaal De Jong het teelten zijner ■waardigheid, de kardinaalsbonnet in ont vangst genomen. Voor deze plechtigheid was de kathedrale kerk van Utrecht stem mig versierd. Vele hoogwaardigheidsbe- kleeders uit het maatschappelijk en gees telijk leven van Nederland, waaronder de minister-president en de drie Katholieke ministers, waren in het kerkgebouw aan wezig. Na de eedsaflegging en de voorlezing van den verheffingsbrief. antwoordde de kardinaal in een uitvoerige rede. Gekleed iri het gewaad van kardinaal bracht hij het Heilig Offer. Aan het einde van de mis gaf hij zijn zegen aan de verzamelde menigte. Een aflaat van driehonderd dagen werd afgekondigd. Even later begaf de stoet, met als middelpunt het vlammende rood van den kardinaalsmantel zich naar het paleis aan de Maliebaan. De huldiging in Tivoli. In het gebouw Tivoli heeft in den na- mi ldag de huldiging van den eersten Ne- derlandschen kardinaal plaats gehad. Ret is buiten het gebouw juichte een dichte menigte kardinaal De Jong toe en in de volkomen gevulde zaal werden vele woorden van dank en waardeering ge sproken. Na een feestrede van prof. dr. Brom en koorzang sprak de nieuwe kardinaal een woord van dank voor de groote belang stelling. die van alle zijden werd betuigd, sinds zijn benoeming bekend werd. Hij herinnerde aan de opbouwende gesprek- k'n, die hij in de bezetting met anders denkenden gevoerd had. Met het Te Deum werd de treffende bijeenkomst besloten. Fakkeloptocht en défilé. Een fakkeloptocht van ongeveer 30.000 anenschen en duizenden fakkels trok des avonds voorbij het paleis van kardinaal De Jong. Het paleis niet het nieuwe bron zen kardinaalswapen boven den ingang, was op plechtige wijze versierd en ver licht. Urenlang sloeg de kardinaal het défilé gade. Padvinders, jeugd- en sport- 1>e hukligJng^ van Z. Eminentie Joannes Kardinaal de Joner tc Utrecht. De kardi naal op den troon tijdens de plechtig heden in de kerk. (P.) organisaties wisselden af met afdeelingen van spoor, tram, P.T.T. en politieperso neel, zustertjes van de ziekenhuizen, pa- rochievereenigingen, arbeiders- en vak organisaties trokken in onafzienbare rijen steeds maar langs het paleis, afgewisseld door tientallen muziekcorpsen en praal wagens. Het ging al naar middernacht toen de laatste groepen eindelijk huiswaarts keerden. De Domtoren baadde den geheelen avond in een feestelijke verlichting. De toekomst van rookend Nederland In een persconferentie te Eindhoven zijn 'door de heeren A. Polak, directeur van het Rijksbureau voor Tabak, mr. G. van Herk. afdeelingshoofd aan het ministerie van handel en nijverheid en drs. M. \Veissgla%. perschef van dit ministerie in téressante mededeelingen gedaan betref fende de tabaksdistributie. Na te hebben vastgesteld, dat de wereld- tabakspositie slecht was zeide de heer Polak, dat Nederland geen gek figuur slaat ondanks het uitvallen van de Oost- Indische leverantie. Amerika kan ons aan vullingen leveren, die noodig zijn voor op voering der productie. Misschien zullen de 40-grams pakjes tabak over eenige maanden weer 50 gram bevatten. Bij de Amerikaansche industrie zijn totaal 25 millioen boekjes sigarettenpapier besteld, die binnenkort zullen arriveeren. De Ne- derlandsche productiecapaciteit van vloei tjes i« nog zeer gering. Bij de vragen, die naar voren kwamen, bleek dat van spoedige verruiming der tabaksdistributie geen sprake kon zijn. In ons land wordt jaarlijks voor f 45 millioen verrookt. Verhooging der rantsoenen met eenzelfde hoeveelheid zou 1200 ton tabak per maand eischen. Voor import zijn de viezen noodig. In ieder geval zal nog een keer een rantsoen import-sigaretten wor den verstrekt Chr. Historischen en Anti-Revolutionairen In een zeer druk bezochte buitengewone algemecne vergadering van de Chr. Hkst. Urne, waarin aan de orde was een voor stel lot federatieve samenwerking met de A. R. Partij, is het oordeel der vergade ring in een motie vastgelegd. Dit oordeel luidt: 1. dat in verband met de staatkundige ontwikkeling hier te lande een nauw contact lusschen de Protestantsch- Christelijke partijen gewenscht is; dat, zooais reeds thans het geval is, de plaatselijke kiesvereenigingen vrij gelaten moeten worden om in dezen naar plaatselijke omstandig heden te handelen; 3. dat het gewenscht is, dat het dage- lijkseh bestuur van de C. H. U. en het moderamen der A. R. Partij in verband met het vorenstaande onder ling contact bewaren. Deze motie is met overgroote meerder heid aangenomen. De Radio geeft vanavond; NCRV :?.oo Gram. conc. 17.30 Orgel. 18.00 Gr. pl. 18.20 Bel Canto. RNIO 19.00 Nieuws NCRV 19.15 Progr.-overz. 19.20 Gr. pl. RNtÓ J*.30 Voor de Ned. Strijdkr. 20.Ö0 Xieuws- NCKV 20.05 Marine-kapel. RNio 21.00 Op de brug. NCRV 2t 15 Gram. muz. 21.30 Radlo- pb.lh. ork. RNIO 22.00 Nieuws. NCRV 22.15 Actual. 22.20 Radlo-philh. ork. 23.15 Gr Dl 23.30 Schriftlezing. P HILVERSUM IJ. 415 M I-A7<°^A,cc?t'w con"ürki7-2# Joh- Jong- RNIO i» ,°Ve!, zee- 13 00 Nieuws. VARA 73-f? Meuopoie-ork. 13.15 NV V-kwartiertje. 39.00 Metropole-ork. 19.15 Buitenl. Week- overz. VPRO 19.30 Ds. P. Smits. RNIO 20.00 20.05 Bach-cantate No. 153. VPRO 20. 0 Ds. Mispelblom Beyer. RNIO °P b™«- VARA 21.15 Jessie Mat- to VSiw J? *L¥en vraaë>- «dj draaien 22.»Eddy Walls. 22.35 Gr. pl. VPRO 22.40 Ds Spelberg. RNIO 23.00 Nieuws. VARA 23 15 Bansmuz. 23.45 Menie Biancfci. Veel werk voor tuchtrechters 263 processen-verbaal per dag Blijkens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek verstrekte opgaven be treffende de economische criminaliteit werden op de parketten van de ambtena ren van de tuchtrechtspraak en van de tuchtrechters van de prijzen gedurende de maanden September t.m. December 1945 niet minder dan 32.065 processen-verbaal ontvangen. Verreweg het grootste gedeelte hiervan had betrekking op delicten de voedselvoorziening betreffende. Dit aan tal processen-verbaal komt neer op een gemiddelde van 263 per dag. Zwanenburg dankt Enschedé Een delegatie uit het dorp Zwanenburg (Haarlemmermeer) heeft te Enschedé een gedenksteen onthuld, welke de dankbaar heid tot uiting brengt voor de op 23 Fe bruari 1945 door de Duitschers ontvoerde 300 mannelijke inwoners van Zwanenburg, die door de bevolking van Enschedé, onder levensgevaar, van voedsel werden voorzien. De steen is aangebracht in een muur van het stadhuis. De bonnenzwendel ..De Waarheid" meldt, dat, in verband met het geknoei met bonnen bij het Uni lever Verkoopkantoor te Rotterdam, thans ook een hoofdambtenaar van het Centraal Distributie Kantoor in Den Haag gear resteerd is. Het onderzoek heeft uitge wezen, dat de pakken gebruikte bonnen, die de Unilever naar het C.D.K. zond en die natuurlijk gecontroleerd hadden moe ten worden, ongecontroleerd naar Hattum verzonden waren, de plaats waar de bon nen vernietigd moesten worden. In totaal zijn niet minder dan 106 millioen bonnen ongecontroleerd gebleven. Het is niet te overzien welk percentage daarvan gesto len is, maar het blad vermoedt, dat de achterhaalde 128.000 bonnen slechts een fractie vormen van het totaal aantal bon nen dat verdween. Minister Ringers naar Zandvoort Morgen brengt de minister van open bare werken en wederopbouw, dr. ir. J. A. Ringers, in gezelschap van dr. ir. Z. IJ. van der Meer, een bezoek aan Zandvoort alwaar het plan Friedhoff voor den we deropbouw van Zandvoort zal worden besproken., „Wij komen niet als bedelaars" Minister Vos tot de Amerikanen. Minister Vos heeft op het Nederland- sche consulaat generaal te New-York een persconferentie gehouden. Hij verklaarde dat de Nederlandsche productie tegen het einde van 1946 bijna gelijk zou zijn aan die der vooroorlogsche jaren. Het bedrag der noodzakelijke import wordt geschat voor 1946 op ongeveer drie milliard gulden. Het ontdooien van de dollartegoeden is een goede steun geweest, maar ook credieten zijn noodzakelijk. „Wij komen niet als bedelaars", zei de minister, „wij hebben het gevoel, dat wij als volkomen solvente debiteuren komen naar landen, die wij om crediet vragen". Om de noodzakelijke deviezen te krijgen, zijn wij van plan in 1946 vele goederen, waaraan in Nederland zelf groote behoefte bestaat, te exportee ren. Ons volk aanvaardt dit volkomen, ondanks het lage peil van het verbruik, dat daar het gevolg van zal zijn Minister Vos zeide tenslotte dat Neder land hoopt spoedig den particulieren han del met Amerika te kunnen hervatten. Ontevreden slagers In verschillende plaatsen van ons land hebben de slagere vergaderd om er over te klagen dat er zoo weinig versch vleesch in de distributie komt. De Bredasche slagersorganisatie heeft ten aanzien van den verkoop van „meat and kidney pudding" met algemeene stem men besloten, dit artikel onder geen en kele voorwaarde in ontvangst te nemen, wanneer het tegen een verantwoording van 4 rantsoenen vleesch per blik, aan het publiek "moet worden verkocht. In de blikken bevindt zich volgens de keuringsdiensten te Maastricht en Breda, gemiddeld 40 tot 50°/o vleesch, de rest is deeg, „pudding" genaamd. Naar aanleiding van bovenstaande kwestie verneemt het A.N.P. van bevoegde zijde, dat van de beschikbare hoeveelheid versch vleesch 83% naar de slagers gaat en 17% naar de vleeschwarenfabrieken. Voor de vleeschvoorziening moet, tenge volge van de gering^ productie in de eer ste maanden van het jaar, in ruime mate uit de voorraden vleesch in blik worden geput. Dat naar verhouding veel vleesch- waren naar het kruideniersbedrijf gaan. is een normale toestand, die ook in het verleden bestond en dus thans op oude rechten is gebaseerd. Wat betreft de „Meat and Kidney", deze zaak is momen teel in onderzoek. Marie v. Westerhoven overleden Een dezer dagen overleed te Amster dam Nederlands oudste actrice. Marie van Westerhoven op den leeftijd van 89 jaar Haar debuut beleefde zij op zesjarigen leeftijd. Sindsdien is de band met de plan ken hecht en vruchtdragend geweest. Haar dramatische rollen hebben in binnen- en buitenland duizenden ontroerd, velen zul len zich wellicht nog haar creatie als Hille Babbe in „De Heks van Haarlem" herin neren, ook Vicky Baum's Susanne uit „Menschen in 't hotel", waarmee de thans overleden actrice haar ?5sten verjaardag herdacht, moet menigeen nog in herinne ring zijn. Haar laatste engagement beleef de Marie van Westerhoven bij het Gem. Theaterbedrijf te Amsterdam onder Cor van der Lugt Melsert. Niet alleen de plan ken, maar ook het witte doek droeg haar talent, zij speelde in verschillende films. Haar stoffelijk overschot zal den 2en Maart te Driehuis Westerveld worden ge cremeerd. Pressie op Spanje gevraagd Door de besturen van het N.V.V. en de E.V.C. is aan de regcering een telegram verzonden, waarin met klem wordt aange drongen de diplomatieke betrekkingen met Spanje te verbreken, gezien de ge beurtenissen, welke de laatste weken onder het Franco-bewind hebben plaats gehad, in het bijzonder ten aanzien van de executies van anti-fascisten. Doodstraf? Donderdagavond spraken in het gebouw der Ver. Doopsgezinde Gemeente de hee ren mr. F. v. d. Goot en dr. C. Spoelder over de doodstraf. Beide sprekers 6telden zich in een uitvoerig betoog tegen het toe passen van deze straf. Mr. van der Goot vond den dood, uit Evangelisch standpunt bezien, geen vergelding, daar dader en straf elkaar in leven behooren te ontmoe ten, zoodat een mogelijkheid tot verbete ring, tot „wedergeboorte" mogelijk is. Bo vendien kan het toepassen van deze straf een ongunstigen invloed hebben op ande ren, nl. verruwend of sentimenteel ma kend. Dr. Spoelder betoogde vooral, dat het bij wijze van straf ter dood brengen ook in strijd is met het Christelijk Evangelie. 63. Wurrel's mond is opengevallen en hy kijkt zeker nogal dom, wat Wag doet. zeggen: „Denk er om Warrie doe mond dicht, want onders wordt je hart koud." Patsdicht klapt Warrel's mona ere nu kan hij pas weer praten: »vva£ bedoelt U daarmeeM mevrouw Duizel?" „Kom maar mee", zegt Tante en ze schommelt voor Way en Warrel uit naar een gat in den voet van de boom. Door een donkere gang komen ze in een stoffige en vuile ruimte, waar allerlei vreemde dingen staan. In het midden staat een groote glazen knikker. Jo Spier exposeert In den kunsthandel van de firma Leffe- laar aan de Groote Markt te Haarlem i6 in twee ruimten een beknopte tentoonstel ling ingericht van de werken van den be kenden illustrator-teekenaar Jo Spier. De etalage geeft reeds een voorproefje en als men de expositie zelf bekijkt, glijdt meer dan eens èen glimlach over het gelaat. De rake penteekeningen, waarin Spier ac- tueele onderwerpen parafraseert, de kleu rige reclamefoldertjes, maar ook de fijne stemmingsteekeningen, zoowel in potlood als in inkt, geven een goed beeld van het veelzijdige talent van dezen toovenaar in zwart en wit. Kalenders en origineelen, sommige als cantille zoo fijn, vertellen van den oorlog, van Walcheren, van ge schiedkundige feiten, van het geheele bonte leven, zooals dat in Spier's brein tot groteske of twinkelende prentjes is ge worden, met de eenige pretentie het oog te bekoren. Een buitengewoon aardige tentoonstelling, die zeker graag gezien zal worden door liefhebbers van den eenzamen en toch zoo gemeenzamen kunstenaar Jo Spier en waaruit door den opmerkzamen beschouwer een en ander te leeren valt over zijn werkwijze. Het verkeersprobleem in Haarlem en omgeving Een studiecommissie benoemd In een conferentie van de gemeente besturen van Haarlem, Heemstede en Blo.emendaal over bet verkeersprobleem in Haarlem en omgeving is besloten een commissie te benoemen om het vraagstuk te bestudeeren. In die commissie zit van elke gemeente één wethouder, terwijl de andere leden uit deskundigen zullen be staan. Burgerlijke Stand HAARLEM 28 Februari 1946 BEVALLEN: 25 Febr., N. Bak—de Vries, d.; 26 Febr.. M. H. Kloos—Grochal, d.; S. J. van WestWeers, d.; C. de NijsSmink, z.; 27 Febr., G. A. OlijerhoekKlinkenberg, d.; M. BeitsmaNijman, d.; W. FreijmuthJon ker, d.; G. Beugelingvan Brederode, d.; J. Böhm—Kluft, z J. T. Westrik—van Geijls- wijk, d.; G. H. Beenders—van der Horst, z.; G. F. van Waarde—Slebos, z.; M. P. Oomen —van der Heiden, z.; D. A. K. Theil—Hol- landt, d.; 28 Febr., A. M. KoetemeijerWoolt- huis, d.; A. M. SernéCornelissen, d.; C. W. Lagerweij—van Oldenmark, d.; J. Holdorp- de Wolff, z.; G. Stam—Wildschut, z.; B. C. F. ZondervanScherpenhuijsen, z.; J, J. van PuttenAppelman, d.; C. van Vuuren—Ruig- rok van der Werven, d. OVERLEDEN: 26 Febr.. J. van den Eijncte Blankwater, 49 j.. Pijlslaan: 27 Febr. C. Kleijn. 67 j., Adr. Loosjesstraat. ONDERTROUWD: 28 Febr., N. F. J. Huij- boom en J. P. A. G. Kruup; L. A. Werdek- ker en H. C. Akersloot: J. Baltes en A. M. Kuipers; W. P. van Leening en M. W. Gul den; G. J. Rookhuijzen en B. Troost; J. Mein en A. van Seggelen; L. G. Zonneveld en G. Voetelink. GEHUWD: 28 Febr., J. Koldewijn en P. G. Tibbe; J. H. v. Seggelen en F. G. Kaspers; J. Peek en G. C. v. d. Heuvel; G. H. v. Beu- sichem en G. Dekker; c. L. D. Courchaine en C. P. A. C. Douglas Broers; F. A. La Maitre en M. C. de Korte; H. C. Halkes en M. P. de Nijs; L. W. Zuurendonk en E. Kolk; A. P. Verkooij en M. Baart; G. P. v. d. Hoeven en I. Lampe; J. Nelissen en A. M. Wallekers; L. Pater en H. A. Draayer; J. P. BencharskL en E. Erdtsieck. HOCKEY. Op Dinsdag 5 Maart zal te Genève een bijeenkomst worden gehouden van de Internationale Hockey-federatie. Jhr. L. J. Quaries van Ufford vare den Koninklij ken Necrerlandschen Hockeybond zal ons land ter conferentie vertegenwoordigen. De voor naamste agendapunten zijn het royeeren van Duitschland en Japan als lid der federatie, de bespreking over het deelnemen aan de Olympische Spelen te Londen, de kwestie der arbitrage n.l. of in de toekomst de landen- wedstrijden door neutrale scheidsrechters zullen worden geleid, dus door hen, die niet behooren tot een der spelende landen. Ten slotte zal de technische commissie het spel- reglement hei-zien. SCHAKEN. De Fransche Schaakbond heeft een zuiveringscommissie ingesteld, die de eventueele collaboratie van dr. Aljechin met de nazi's zal onderzoeken. Vooral de pu blicaties van den schaakmeester in de Pariser eZitunge waarin beschuldigingen werden ge uit aan het adres van het organiseerende comité van den wedstrijd Euwe—Aljechin, en zijn gedragingen in Duitschland, waar hij twee jaar in de omgeving van Gauleiter Frank vertoefd heeft, zullen beoordeeld worden. KORFBAL. A.s. Zondag wordt om 2 uur aan de Zomervaart gespeeld Oosterkwartier I—Rohda I, welke van groot belang is voor de bezetting van de onderste plaats. Momen teel neemt Rohda die in met 4 punten. Oos terkwartier I heeft 5 punten, zoodat bij een eventueele overwinning onze stadgenooten hun positie aanzienlijk veroeteren. HANDBAL. Selectiewedstrijden te Sneek. Aan de Zaterdag en Zondag in Sneek te houden bondswedstrijden voor dames en heeren, welke georganiseerd zijn vanwege de binnenkort te houden internationale ont moeting, zullen de volgende Haarlemsche spelers en speelsters deelnemen: dames T. Handgraaf (Conc.). en T. Bos (Rap.): heeren B. ten Have, H. Kroes (Conc.) en B. Timmer-, mans (Bato). Het programma voor Zondag luidt: Tweede klasse dames: Concordia 2Ymond; HOC— Rapiditas 2: BGV—Bato. Heeren: HAV— Ymond; Rapiditas—BGV. AGENDA VRIJDAG X MAART Nwe Gracbt 23: Anthroposofie en Kunst, 20 uur. Rembrandt: Met een kwartje de we reld rond. Palace: De twee 'straatjongens van Parijs (18 j.). Luxor: Justitia Incognito (18 j.). Deze drie bioscopen 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Krans Hals: Drie dagen van liefde (18 J.). 14, 16.30, 19 en 21.15 uur. ZATERDAG 2 MAART. Stadsschouwburg: De Prins van. Sind, 14 uur; Specialist in Marceline (Comedia), 20 uur. Begijnhofkapel: Noord-Hollandsch Opera Gezelschap, Kerkconcert, 20 uur. Bloemen- daal: Vrije Katholieke Kerk. Plechtig Lof, j 19.30 uur. Bioscopen: als Vrijdag. BINNENLAND Een drijvende traankokerü voor de walvischvaart zal wor den gemaakt van het motorschip „Willem Ba ren tsz". Dit vaartuig wordt Zaterdag in Am sterdam verwacht. 615 fietsen verander den in Januari van eige naar door toedoen van Amsterdamsche „zwijn tjesjagers". De kleuren van onze vlag, die in 1937 in een wetsontwerp zouden worden vastgesteld, zul len binnenkort definitief wettelijk worden gere geld. Indertijd is deze aangelegenheid op de lange baan geraakt, doordat de memorie van antwoord uitbleef. De kleuren zullen dan offi cieel rood, wit en blauw zijn. Een Hollandsche week zal den eersten Maart in Brussel ge opend worden. Den dag daarop wordt een ten toonstelling van Neder landsche meesterwerken uit de 15e, 16e en 17e eeuw geopend, het Con certgebouworkest zal een uitvoering geven in het Paleis voor schoone Kunsten in de Belgische hoofdstad. Prof. dr. F. L. R. Sassen» die tot hoog leeraar aan de rijks universiteit te Lelden is benoemd, werd tevens benoemd tot raadadvi seur bij het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. De heer F. de Boer, die afgetreden is als waarnemend burgemees ter van Amsterdam, zal weer benoemd worden tot directeur van de stoomvaartmaatschappij „Nederland". Op een onbewaak- tcn overweg tusschen Giesendam en Gorin- chem is een auto aan gereden door den trein. De chauffeur werd; ge dood. Haarlem en Omgevin.g De heer A. F. J. Portielje zal Maandag 4 en Dinsdag 5 Maart in het gebouw van den Protestantenbond te Heemstede een lezing houden over „Omgang met dieren en hun in stinctief en intelligent gedrag". De Psycho- Biologische Film opge nomen door den heer H. C. Verkruysen zal ook vertoond worden. De heer H. Kloos, technisch ambtenaar van den Rijkstelefoon- dienst, vierde gisteren zijn 25-jarig ambtsjubi leum. De heer Kloos, die terzake van zijn il legale werkzaamheden anderhalf jaar in con centratiekampen zat, mocht zich op dezen dag in een groote be langstelling verheugen. „Haarlem, zooals het \yas, zooals het is". Over dit onderwerp zal Tr. G. Friedhoff Zater dagmiddag 9 Maart voor de vereeniging „Haer- lem" een voordracht houden in het gebouw van den Haarl. Kegel bond. De eerste Neder landsche soldatenbruid- Jes zullen den 12en Maart uit Maastricht naar Parijs vertrekken. Op 19 Maart zal de in scheping te Le Havre plaats hebben. Deze eerste groep bestaat uit 20 jonge vrouwen. Bü de N.Z.H. wor den de volgende jubilea gevierd: 12 Maart chef ambachtsman J. Burger, 40 jaar, 14 Maart am bachtsman W. G. de Korte 25 jaar. De heer W. Eggink te Haarlem, secretaris van het Provinciaal col lege van toezicht op het beheer der kerkvoog dijen van de Herv. ge meenten in Noord-Hol land. vierde zijn 25-jarig Jublle. In een heden ge houden zitting werd hem, met een waardee- renöe toespraak, een boekwerk aangeboden. Dc Kcnnemer Foto kring organiseert in Maart een fotocursus voor a.s. amateur-foto grafen onder leiding van Focus te Bloemendaal. Ds. M. Feitsma te Beverwijk heeft het be roep naar de Geref. Kerk të Amsterdam aan genomen. Ir. H. J. A. de Goey te Haarlem is te Delft gepromoveerd tot doctor in .de technische weten schap.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2