l&eckets widen, doel IJMUIDEN Goede visscherij niet ver van ijmuiden De storm, die de laatste dagen der vorige week heeft gewoed, heeft de kust- visschers van de zee gejaagd, terwijl hij oorzaak was, dat de trawlers en de log gers weinig konden visschen. Hierdoor was de vischaanvoer zeer ongeregeld. Het is inmiddels fraai vischweer gewor den en de omstandigheden zijn van dien aard, dat over eenige dagen veel aanvoer verwacht kan worden. De kustvisschers varen weer in en uit en van de visch- gronden, gelegen op ongeveer 100 mijl van IJmuiden voor een trawler dus een tiental uren stoomen komen berichten van groote vangsten, vooral van kabel jauw en wijting. Er wordt daar tegen de 56 gr. N.B. druk gevischt, niet al leen door trawlers en loggers, maar ook door de groote kustvisschers, die profitee- ren van de gunstige weersomstandigheden. Gemeld wordt, dat een heele vloot Neder- landsche visschersvaartuigen de rijke vischgronden bewerken en wanneer het mooie weer „blijft aanhouden zal er de komende dagen weer heel wat visch in den vischafslag zijn. Zwarte handelaren in arrest De alhier gedetacheerde marechaussee heeft twee Velsenaren naar het hoofd bureau gebracht, verdacht van zwarten handel. Zij zijn voorloopig ingesloten. Jaarvergadering van DGS Woensdagavond hield de Oud-Katholieke Jongeliedenvereeniging D G.S. alhier in het vereenigingsgebouw in de Kanaal straat, haar eerste jaarvergadering na 1943. De voorzitter heette in zijn welkomst woord den nieuwen kapelaan dezer ge meente, den Weléerw. heer D. de Rijk, van harte welkom en sprak er zijn vol doening over uit, dat thans weer een tweede geestelijke in deze gemeente werk zaam is. De notulen van de vorige verga dering werden goedgekeurd, waarna de ingekomen stukken werden behandeld. In het bijzonder werd aandacht geschonken aan het schrijven van het Bondsbestuur tot aansluiting bij de Nederlandsche Jeugd gemeenschap. De jaarverslagen van de secretaresse en van den penningmeester over de jaren 1944 en 1945 in welke pe riode de vereeniging hoofdzakelijk te Haarlem werkzaam was, werden goedge keurd. Hierna werd overgegaan tot de verkiezing van het bestuur wegens perio diek aftreden van alle bestuursleden. Twee bestuursleden stelden zich niet herkiesbaar. Het nieuwe bestuur werd als volgt samengesteld: J. Wijker, voorzitter: mej. M. Vis, secretaresse; T. Vis, penning meester; mej. M Visser en Th. B. van Kleef, bestuursleden, terwijl kapelaan De Rijk aan het bestuur werd toegevoegd als vice-voorzitter. Deze sprak een opwekkend woord tot de aanwezigen en gaf eenige richtlijnen aan voor de toekomst. De voor zitter en pastoor Th. Moleman spraken eenige hartelijke woorden van afscheid tot de scheidende bestuursleden, mej. A. van Pel en den heer J. Zwaan, die resp. 11 en 12 jaar in het bestuur zitting hadden ge had, hetwelk ongetwijfeld als een record mag worden beschouwd. Nadat het huishoudelijke gedeelte der vergadering was besloten met de bij D.G.S. traditïoneele verloting, werden voor de pl.m. 50 aanwezigen door den heer W Winkel nog eenige aardige filmpjes ver toond over het dierenleven, alsmede een paar humoristische teekenfilmpjes, het geen ten zeerste werd geapprecieerd. Afscheid Ir. Dammers De met ingang van 1 Maart tot direc teur van Openbare Werken Velsen benoem de ingenieur van den Rijkswaterstaat, ir. D. N. Dammers, nam gisteren afscheid van den Rijkswaterstaatsdienst. Hiertoe was 't geheele personeel der in 't gebouw in de Wetstraat aanwezige Waterstaats- dïenSten bijeengekomen, waar ir. J. Vol kers, hopfd-ingenieur in het arr. Het Noordzeekanaal den scheidenden functio naris en diens eehtgenoote woorden van waardeering toesprak voorhet werk dat de heer Dammers had verricht in de 10 jaren diensttijd en de prettige samenwer king, die echter van korten duur is ge weest door sprekers eigen recente be noeming in dit arrondissement. De havenmeester, de heer J. Seyffert, sprekende namens het personeel, releveer de daarna de verschillende episoden, waarin de diensttijd van den heer Dam mers te IJmuiden was te verdeelen en waarvan de bezettingsjaren wel de moei lijkste waren geweest. Spr. bood hierop een boekwerk en een schets aan. Namens het Staatsvisschershavenbedrijf bracht daarop de heer C. Oud woorden van dank voor het vele werk, dat vooral sinds de bevrijding door den heer Dam mers e.a. ten behoeve van dat bedrijf werd verricht, zoowel het vrijmaken der havens, als het herstel der kaden en hal len. Tot slot richtte de heer Dammers het woord tot de aanwezigen en bedankte sprekers en personeel voor de genoten samenwerking alsmede de Kon. Ned. Ma rine, voor de medewerking, die spr. voor al bij het bergingswerk had ondervonden. Een werk dat niet meevalt Gedurende eenige dagen zijn drie bok ken bezig te trachten den langs de Traw lerkade gezonken trawler van wijlen de Kriegsmarine te lichten. Tot nu toe is men hierin nog niet geslaagd. Het vaartuig, dat gedurende langen tijd onder water ligt, zit vol modder, waardoor de werkzaamheden jen zeerste .worden bemoeilijkt. De Kleine en de Tonge Stem Na een langen tijd van voorbereiding is het voorloopig bestuur van bet Kinder zang- en Operettekoor „De Kleine en de Jonge Stem" er in geslaagd, een ouder avond te beleggen, waarop de ouders van kinderen, die deel uitmaken van boven genoemd kinderkoor in de gelegenheid worden gesteld, een definitief bestuur te kiezen. Voorts zullen verschillende ver slagen worden uitgebracht. De bijeenkomst wordt gehouden op Dins dag 5 Maart a.s. in de bovenzaal van het Rex Theater. Toch gebroken ruiten In ons artikel over het opblazen van den bunker aan de Haringhaven schreven we, dat we van het breken van ruiten als gevolg van den luchtdruk der explosies nog niet hadden gehoord. Het is ons naderhand gebleken, dat wij te vroeg ge juicht hebben; er vallen inderdaad weer scherven, ondanks dat er veel lichtere ladingen tot ontploffing worden gebracht, dan men oorspronkelijk, naar het plan der Royal Engineers gebruiken wilde. Als men naar dat plan te werk was gegaan, zou er voor de glazenmaker veel werk aan den winkel zijn gekomenals hij ten minste glas had. Een koud bad Een dezer dagen wilde de 54-jarige V., wonende alhier, van den langs de visch- hal liggenden stoomtrawler Zeehond op den wal stappen. Terwijl hij met één been op de kade stond, gleed het andere been uit, met het gevolg, dat hij tusschen den trawler en den wal te water viel, geluk kig zonder zich aan de remming te be- zeeren. Toegeschoten hulp bracht den man op het droge. Hij bleek er goed af te zijn gekomen, doch is, om van het koude bad te bekomen, een dag onder de wol ge- kropen. Onderlinge competitie van DCD De uitslagen der deze week gespeelde partijen van de onderlinge competitie van D. C. IJ. luiden als volgt: Beets—Krikke 0—2; G. Postma—P. v. d. Velde 2—0; D. Ott—F. Dukel 0—2; Post—J. Waal 0—2; Roselaar—Riedeman 1—I: Schol— G. Postma 1—l; F. Postma—L. Koetsier 1—l; J. SmitA. Ligthart 02; J. BalJ. Nanne 2—0; L. Haver—c. Kaan 1—1. Wij laten hieronder de ranglijst volgen van de competitie waaraan 30 spelers in één klas deelnemen. De laagste tien zijn hierbij niet vermeld: gesp. pt. J. Smit 8 10 F. Dukel 9 9 A. Ligthart 16 32 P. v. d. Velde 9 9 F. Postma 12 22 G. Koper 13 9 J. A. Dixhoorn 11 16 P. v. d. Bos 15 9 G. Postma 9 15 G. Bal 7 8 J. Vrijhof 9 14 J. Nanne 8 B. Dukel 9 12 D. Ott 9 8 J. Kramer 9 12 L. Vooys 11 8 J. Waal 12 12 L. Koetsier 9 7 C. Schol 11 11 P. Beets 11 7 Diefstal en inbraak Een inwoner van Haarlem, die klaar blijkelijk behoefte had aan een beetje warmte, werd door een in IJmuiden wo nenden kolenhandelaar op heeterdaad be trapt, toen hij in diens opslagplaats, die hij na een klimpartij had weten te berei ken, een poging tot diefstal van kolen deed. De man werd aangehouden en naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Twee bewoners van den Zeeweg, die uit waren geweest, kwamen bij hun thuis komst tot de ontdekking, dat er tijdens hun afwezigheid bezoek was geweest. Op Duitsche manier was alles overhoop ge haald. De recherche stelt pogingen in het werk om de inbrekers op te sporen Gevaarlijk kwajongensspel Kwajongens, wonende in de buurt van de halte IJmuiden-Casembrootstraat heb ben een nieuw spelletje uitgevonden, een spelletje, dat evenwel meer lijkt op bal dadigheid en vernielzucht dan op onschul dig kindervermaak. De jongens leggen plankjes met steenen op de rails en wel zoodanig, dat de steenen bij het passeeren van een trein opspringen en dan dikwijls tegen de ruiten van een coupé terecht komen, hetgeen, wanneer deze breken, gevaar oplevert voor de passagiers. Een dezer dagen sprong een steen tegen een der raampjes van de locomotief, waarbij de ruit brak en de machinist den steen tegen .de borst kreeg. De Nederlandsche Spoorwegen hebben hierover bij de politie een klacht inge diend. Het spreekt vanzelf dat, wanneer jongens bij dit spel betrapt worden, streng tegen hen zal worden opgetreden. Er wordt tevens een beroep gedaan op de ouders, om hun kinderen op het gevaar lijke van dit spel te wijzen. De Indrapoera binnen Donderdagmiddag omstreeks half vijf, I dus eenige uren later dan zij verwacht werd, is de Indrapoera van den Rott. Lloyd in IJmuiden gearriveerd. Na het gebruikelijke oponthoud in de sluis is het schip naar Amsterdam opge varen. Marktbericht van Donderdag De aanvoer bedroeg 24.260 kg., waaronder 3055 kg. kabeljauw, 603S kg. wijting, 12.600 kg. schol, 445 kg. bot, 620 kg. schar, 1350 xg. tong enz. E,r waren geen trawlers binnen. De besom mingen waren: IJM 268 f316. Kustvisschers: IJM 249 f 1966; IJM 241 11230: IJM 251 f187; IJM 239 f 222; WR 116 f 427; HA 89 f 286; HA 4 f 277; HD 184 f168 KW 190 f944; KW 27 f 763; KW 61 f 322; UK 143 f2133; UK 264 f261; UK 300 f1492; UK 7 f1351; UK 31 f2981; UK 142 f921; UK 175 f604; UK 199 f333; UK 193 f320; UK 297 f 179; UK 190 f 163; UK 145 f 139. VELSEN Afhalen levensmiddelenkaarten Voor het afhalen van levensmiddelen kaarten in het Patronaatsgebouw aan den Zeeweg, zijn aan de beurt: Zaterdag 2 Maart de letter R en Maandag 4 Maart de letter S. Alleen voor inwoners van IJmuiden, Driehuis en Velsen (dorp). Personalia. Mevr. F. BarbiersSeelemeyer, contro- leuse bij Maatschappelijk Hulpbetoon al hier, is met ingang van 1 Mei a.s. be noemd tot controleuse bij het dep. van Sociale Zaken te 's-Gravenhage. Zondagsdiensten artsen Van Zaterdagmiddag tot Maandagmor gen 8 uur hebben dienst de artsen P. Brouwer en D. J. Boosman. Agenda voor Velsen Vrijdag 1 Maart: Bioscoop De Pont: „Spel met den dood", 8 uur. Zaterdag 2 Maart: Bioscoop De Pont: Als Vrijdag. SANTPOORT De doodstraf In de Ned. Herv.. Kapel zal Vrijdag avond 8 Maart een openbare vergadering worden gehouden, waarin ds. M. van der Voet uit Haarlem zal spreken over het onderwerp: „Rondom de doodstraf". Schoolkorfbalwedstrijden Naar we vernemen, is de koribatveree- niging „Sport Vereent" voornemens in de Paaschvacantie korfbalwedstrijden voor de schooljeugd uit de gemeente Velsen te organiseer en. BEVERWIJK Strawberries-Nieuws Het wedstrijdprogramma van a_s. Zon dag vermeldt niet minder dan zes thuis wedstrijden voor de Strawberries. Hei eerste dames-elftal is vrij. doch het tweede, derde en vierde elftal spelen alle thuis resp. tegen B.D.H.C.. Zandvoort en Hermes. De hoofdschotel, verzorgd door de hee- ren-elftallen, komt na den middag en be gint om 12 uur met Strawberries IIH.B, S. II. Wij rekenen hier op een kleine over winning. Hetzelfde optimisme geldt voor den hoofdwedstrijd Strawberries IGro en- Geel I, die om 14 30 een aanvang neemt. In Den Haag werd destijds een gelijk spél behaald. Het elftal heeft door afwezigheid van Huiskes een wijziging ondergaan en ziet er nu als volgt uit: v. d. Bliek: Ferment, Duinker; Overeem, Minderhoud. H. Bru- nïnk; v. Randtwrjk. De Haan, Maters, J. Brunink, Otto DRIEHUIS Brandje op Westerveld In een kelder van de centrale verwar ming in het kantoorgebouw van de be graafplaats Westerveld, is Woensdag brand uitgebroken. De brandweer werd gealar meerd, die na een uur het brandje onder de knie had. De schade, door den brand veroorzaakt, is gering, maar .er was veel waterschade. De Bataafsclie scheukt: 3 millioen aan acailemies JOO studiebeurzen beschikbaar yesteltl De Bataafsche Petroleum Maatschappij heeft aan den Staat der Nederlanden 3 millioen gulden beschikbaar gesteld, als volgt verdeeld: 1 millioen voor den bouw en inrichting van een natuurkundig labo ratorium voor de Leidsche universiteit, ter vernieuwing van het bekende Kamer- lingh Onnes-Iaboratorium, 1 millioen voor een laboratorium voor physische techno logie aan de Technische Hoogeschool te Delft en 1 millioen voor uitbreiding en inrichting van het laboratorium voor che mische technologie eveneens te Delft. De Bataafsche stelt bovendien gedurende 5 jaar jaarlijks 20 studiebeurzen (elk ten hoogste 2000 per jaar) voor studenten aan verschillende Nederlandsche universi teiten ter beschikking. Mussert's vrouw vrijgelaten Zij was geen lidi^ Naar het A.N.P. verneemt, is de eehtge noote van Mussert een dezer dagen uit het kamp aan den Biltscheweg te Utrecht ontslagen, omdat zij nooit lid geweest is van de N.S.B. Zij heeft h3ar intrek ge nomen bij familie te Bilthoven. De Britsche en Iersebe Zionisten zuilen protesteeren tegen de aankondiging van de Paiestijnsche regeering, dat Duitsche krijgs gevangenen naar Palestina zullen worden ge bracht voor bepaalde militaire werken. Truman heeft nogmaals verklaard, dat het voedselverbruik in de Ver. St. moet da len ten behoeve van het buitenland. suiker. Ook de dokters hebben het nog druk, want de sporen van den internee- ringstijd zijn aan dikke beenen, tropische zweren en ondervoedings-kwalen nog dui delijk te zien. Zij hebben nu bijna allen een fiets, weliswaar meerendeels met massieve banden, zonder remmen en. losse kettingen, maar het wrange verschil met in personen-auto's rijdende officieren is verdwenen en daarmee het tijdroovende en vermoeiende loopen Ook zij verdienen nu vijftien gulden per etmaal extra, mits zij kunnen aantoonen een werkdag van zes uren te hebben, hetgeen zij vóór heb ben op de thuisblijvers, die desnoods den gansehen dag aan den arbeid mogen zijn met stofdoeken en dweilen zonder een extra zakcentje te toucheeren. Er zijn nog veel meer werkers, maar om één uur des middags zijn zij allen weer op weg om hun bordje rijst te halen, met wat visch of vleesch, sambal en groenten, wederom op voorwaarde dat er geen stag natie in den toevoer is geweest en om half zes staat jong en oud, werker en huismusch weer in de rij voor aardappels, of groene boonen met wat erbij. En als het avond is, zijn de straten aar dedonker. want de verlichting is spaar zaam óf er heelemaa! niet. Dan zit men bijeen, spreekt voos de zooveelste maal over het intemeeringskamp. beleeft dag- droomen over het toekomstige leven van vrijheid en eerherstel, bridget of trotseert de -duisternis en gaat ineen andc-r huis over de interneering praten of klein slem bieden. Danspartijen in de school en lezingen in de kerk. georganiseerd door O. en O. ten spijt, ja ondanks niet-georganiseerde flirt met de Britsche militairen, blijft he'. maar een triest vegetceren. in voortdurende on zekerheid De basis van ons bestaan: de werkelijke vrijheid en passende, doelbewuste arbeid is ons met den vrede niet terug gegeven en dat is erger dan al het materieels verlies. w- Scil* BRIEVEN VAN SUMATRA Waar vier jaar geleden in hagelwit ge- kleede chauffeurs niet glimmend gepoet ste, geruischloos rijdende auto's de toeans naar kantoor 'reden, loopen thans dezelfde heeren in kleeding die van ouderdom zwaar is met een mandje aan den arm hun ontbijt te halen. Waarbij zq erg moeten oppassen niet door een voorbij rijdenden legerwagen onder de modder gespat te worden, want het beetje brood dat soms wordt uitgedeeld is precies uitgemeten, evenals de rijstepap die op andere dagen den ochtendmaaltijd uitmaakt. Vaak krij gen wij er koffie bij, ook eieren, maar niet altijd, want als de terroristen op de een of andere wijze erin geslaagd zijn d;en toevoer af te snijden, moeten wij het met een pakje Britsche iegerbïscuits stellen, waarop we thuis de rantsoen-margarine smeren. Er zijn menschen die altijd kla gen, maar die zijn het ontbijt in het in temeeringskamp vergeten, toen we van ons eigen overgehouden* geld wat gaplek- pap kregen, een product van gedroogde oebie, daf naar stopverf en zeep smaakte. Intussehen is er misschien gelegenheid om even een bad te nemen, want de meeste Europeesche woningen, hoe gerief lijk ook opgezet, hebben maar één bad kamer, wat voor één gezin wel voldoende is, maar niet voor vijftien, twintig, vijf en twintig bewoners, zooals nu het geval is en die den nacht hebben doorgebracht in slaap- en eetkamers, bediendenvertrek- ken en rommelkamertjes. Al heeft ons kamp vijf honderd huizen, een kleine tien duizend personen onder dak brengen ver- eischt eenige inschikkelijkheid. Er zijn menschen, die altijd klagen, maar die zijn de 75 centimeter woon-, slaap- en leef ruimte in het intemeeringskamp vergeten. Als er dan water uit de kraan komt, het geen door de overbelasting nog niet heele- maal zeker is, kunnen wij om een uur of negen gereed zijn voor de dagtaak, wat voor Indïë vrij laat is. De dagtaak. Voor de een, die geen hulp in de huishouding heeft, bestaat zij uit bedden opmaken, kleeren wasschen, ka mers dweilen, vuurtjes aanmaken, want gas is er niet meer, thee of koffie koken, borden spoelen, vuilnisvat Ieegen in een zelf gegraven kuil en alle verdere beslom meringen al naar gelang de consciëntie op legt. De ander gaat naar kantoor, maar practisch niemand gaat naar „zijn" kan toor, want bijna alles is in handen der Nationalisten. Het kantoor is dan ook een tijdelijk verblijf in een school, een garage, een half afgebouwd huis en men verricht daar met min of meer aplomb allerlei bezigheden. Vooral registreeren komt veel voor op allerlei soorten lijsten, met veler lei bedoelingen. Het voornaamste cen trum der bureau-bezigheden vormt het K.D.P., Kantoor Displaced Persons, waar handel en bedrijven zetelen, naast Ontwik keling en Ontspanning, evacuatie, distri butie, leger en juridische adviezen. Maar ook op andere platitsen vindt men drukke centra met schrijfmachines, potlooden en papier, waar getracht wordt in den chao- iischen toestand, veroorzaakt door drie en een half jaar Japansch beheer, eenige orde te scheppen en een overzicht te verkrij gen van wat er verloren is gegaan en wat behouden bleef, welke menschen er nu eigenlijk in het kamp vertoeven, vanwaar zij komen en welke hun relaties zijn. Wie niet thuis bezig is met water, vuur en stof o? achter een bureau zit met sta ten, boeken en zorgen, zit achter het stuur van een vrachtwagen om mede-kampbe woners langs de autobuslijn te brengen, want het vervoer van Europeanen gaat natuurlijk niet per personenauto. Of men rijdt andere artikelen, zooals te verdeelen pyjama's, spiegeltjes, doosjes poeder en

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3