De zaak-Oldeman voor het Bijz. Hof. G. de Jager Zn. 't Kaashuis Beider Belang Luidsprekers Beider Belang Tj. v. d. Veen Wat Santpoort's Bloemenhuis De voortgezette behandeling van de zaak- Oldeman bracht eenige nieuwe getuigen, o.a. den SD-man Walter Bonnhagen. F,en Amsterdamsche beeldhouwer getuigde dal Gerich de man naar wien ds. Oldeman om raad gegaan is Ortsgruppenleiter der NSDAP was. die in Haarlem zitting hield in het Kenaupark, waarschijnlijk no. 21. Uit een schriftelijke verklaring van S. L. A. Plek- ker bleek hetzelfde. De getuige vermoedde, dat G- zeer waarschijnlijk een aanklacht aan de Duitsclie politïe-autoriteiten zou door geven Bonnhage» verklaarde, dat eens een ano nieme aanklacht den SD bereikt heeft. Deze heeft hij achtergehouden, omdat hij Rot. die naar hU wist ondergrondscli werk deed. wilde helpen. Wèl heeft hij bij Rot een onderschepte, door een predikant ondertee- kende aanklacht tegen Rot gezien. Bij voorlezing van het tweede stuk, waar van mr. Stomps in de vorige zitting een ge deelte van den tekst uit zün hoofd wist, zei Bonnhagen, dat dit zonder twijfel het be doelde stuk was. Hü verklaarde nog eenige passages eruit. Er zijn nog meer anonieme klachten bin nengekomen. die hij alle verscheurd heeft, en waarvan Rot verklaarde, dat ze van ds. Oldeman afkomstig waren. B. zei echter, dat hij ds. Oldeman nooit en dus ook niet in de Euterpestraat gezien heeft. Ds. Oldeman met kracht: „Er is door mij nooit aangifte gedaan, ik heb nooit iets on derteekend en ik ben nooit in de Euterpe straat geweest". De 13-jarige getuige J. F. C. Stelbrink ver klaarde, Rot doodgeschoten te hebben. Hij patrouiIleer.de in uniform in Den Hout. waar hout gekapt werd. Hij zou toen na waarschu wing geschoten hebben, naar zijn zeggen in de lucht, maar klaarblijkelijk te laag. Hij verklaarde ten stelligste, Rot niet ge kend te hebben en ook geen opdracht tot het doodschieten gekregen te hebben. Luitenant mevr. Breukelaar-Verburg der Kon. Landmacht: „Die jongen staat te lie gen. Omstanders hebben gezegd, dat er ge richt was. De zoon van H. Rot, die by zijn vader in den tuin stond, die aan Den Hout grenst, heeft het ook gezien en liet zich op zijn buik vallen." Een vrouwelijke getuige geloofde niet dat ds. Oldeman's zwager N.S.B.-er was. daar zij uit hoofde van haar positie in de kerke lijke gemeente vaak met hem te maken gehad heeft, zy vond het dan ook niet on natuurlijk dat verd. bij hem om raad was komen vragen. Ds. Oldeman bleef erby, dat Gerich bij een Duitsche „Dienststelle" gedetacheerd was en dat hy als niet-Haarlemmer niet wist, dat het huis in het Kenaupark als „Dienststelle" gebruikt werd. Vlak voordat de zitting uitgesteld werd, verklaarde Bonnhagen nog. dat hij zich herinnerde, dat de aanklacht geadresseerd was aan Ortsgruppe N.S.D.A.P., Kenaupark. Weerbericht Geldig tot Zaterdagavond. Nawinter. Noord-Oostenwind, met des nachts matige vorst, overdag lichte vorst tot tempera tuur om het vriespunt; veel bewolking met op de meeste plaatsen tijdelijk sneeuwval. De Partij van den Arbeid Haarlemsche Raadsfractie Wij hebben reeds medegedeeld, dat de leden der Soc. Democratische en Vrij zinnig Democratische Raadsfracties te Haarlem, die allen toegetreden zijn tot de Partij van den Arbeid, voortaan één fractie zullen vormen. Als voorzitter is gekozen de heer M. Meyers, tot vice-voor- zitter de heer W F. Happé en tot secreta ris de heer E. F. Albrecht. In het bureau is een vacature opengehouden voor een groep die eventueel later nog tot nieuwe partij toetreedt. Van de 37 raadsleden die Haarlem mo menteel telt zijn er 19 lid van de Partij van den Arbeid. Eerste modeshow Woensdag kon in het Parkhotel te Am sterdam de moderne vrouw genieten van de nieuwste modesnufjes op het gebied der japonnen. Het hufs Tonny Waagemans hield een modeshow, de eerste Haute Cou ture show in Nederland na de bevrijding. Modellen en ontwerpen waren, van Ne- derlandschen oorsprong. De stof was gele verd door Nederlandsche fabrikanten. Het doel van deze modeshow was dan ook te laten zien, wat Nederland op dit gebied presteert. Er waren verscheidene heel aparte mo- Rellen bij en de na-oorlogsche stof behoeft niet onder te doen voor die van 1940. Menig model kon het oog der dames bekoren en menig hart klopte begeerig en luid wanneer een lieftallige mantieqtiln langzaam en verleidelijk langs de tafeltjes paradeerde en op het podium alle kanten van het bij zondere toilet ten toon spreidde. Het origineelst waren de mantels en de namiddagtoiletten. Over het algemeen kon ?econstateerd worden dat de r.amlddagtoi- etten en zomerjurkjes zich kenmerkten door verbrecde schouders, soms een los schouderstuk, een.lang Ingezet heupstuk en wijde rok, klokkend of geplooid. De man tels van de mantelpakjes zyn weer lang, wat de lange slanke vrouw heel gedistin geerd kan staan. Vrouw Mode blijkt ook by de lange mantels de voorkeur te geven aan breede schouders, soms heel aardig gevon den door afneembare schouderbanen. De struudpakjes vertoonden de afneembare blouse eu rok. Avondtoiletten hadden over het algemeen een kort keursiyfje en wij de rok met geplooide banen, nogal eens overgaand in een paar zakken. Origineel was ook het frambozenkleurig toilet met geschulpte rok. naar onderen smal toeloo pend. AI was het vooral bij de avondtoiletten wel eens jammer dat de mannequins geen bijpassend schoeisel droegen, over het ge heel kan gezegd worden, dat de show vol komen aan zyn doel hééft beantwoord. Ne derlandsche modellen zyn er, ze zijn oor spronkelijk en zullen menige vrouw bekoor lijker maken. Nu is het hopen ou een vol gende toewijzing van bonnen. Uitspraken Haarlemsche Rechtbank Donderdag veroordeelde de Arron dissementsrechtbank te Haarlem S. V. tot 6 maanden wegens diefstal, den fietsen dief G. v. D. tot 8 maanden; H. F. O. en H. L. li kregen elk 6 maanden voorwaar delijk; hun confrater G. v. d. W. zal op 14 Maart nogmaals terecht moeten staan. J. M. werd voör een diefstal met braak lot een jaar veroordeeld, Th. O., tegen wien een jaar geëischt was, kwam er voor een oplichting met 6 maanden af. D. de G.. die in Heemstede bij een banketbak ker door middel van insluiping een kast leegplunderde, zal 1 jaar en 6 maanden worden opgesloten. De eisch teger. hem luidde 2 jaar. Al deze straffen met aftrek van den tijd, in preventieve hechtenis doorgebracht. Tenslotte zal de rechter commissaris moeten uitmaken, of 'de jeug dige fietsendief W. J. de R. in- een land- kolonie kan worden opgenomen. Goederen van ondergedoken Joden toegeëigend. Een Haarlemsche los-arbeider J.T. heeft zich tijdens de bezetting lijfgoederen van bij hem ondergedoken Joden toege- eigend. De slachtoffers werden het huis uit gezet, onder voorwendsel, dat „de zaak verraden was".. Verd. zeide, dat de S.D. „er achter" was gekomen, en dat alle goederen door dezen dienst waren opgehaald, behalve een col- bertcostuum, dat later verhandeld is. De officier merkte op, dat de S.D. toen wel héél goedgunstig is geweest, een gastheer van Joden ongemoeid te laten. De officier noemde deze zaak één van de ergerlijkste misdrijven, ooit voor het Haarlemsche college behandeld. De hysterische psychopatie van den ver dachte is wellicht een verzachtende om standigheid, maar toch eischte de officier de maximumstraf, die voor dergelijke fei ten mogelijk is, namelijk 4 jaar. De verde diger, mr. Veniet, legde den nadruk op de stakkerigheid van den verdachte en be pleitte de uiterste clementie. Uitspraak 14 Maart a.s. Zware straffen tegen fietsendieven Een Amsterdamsche fietsen enthousiast, die voor een Haaflemsch gebouw iemand een rijwiel op slot 2ag zetten, had deze bezigheid in omgekeerde volgorde overge nomen: met behulp van een geieende tang had het sujet de fiets ontketend, en naar Amsterdam bevracht. De officier, die zoo langzamerhand genoeg krijgt van de Am sterdamsche recidivisten-snoepreisjes naar Haarlem eischte 1 y2 jaar gevangenisstraf. Na een realistische schildering van den advocaat, Mr, Viskil, omtrent de levens omstandigheden van den Amsterdammer kwam een andere fietsendief voor. die den diefstal van een zoo goed als nieuw rijwiel aan zijn lange zondénlijst toevoegde. Twee jaar luidde de eisch van den officier. De verdediger zag een tweede en derde lustrum voor dezen verdachte weggelegd, wanneer deze straf inderdaad ten uitvoer wordt gelegd. Hij achtte nog reclasseeringskansen aan wezig en de verdachte betuigde onder snikken zijn spijt en zijn goeden wil, wan neer de helpende hand hem op het rechte spoor zou kunnen steunen. Meineed voor den Rechter Een zekere B. v. W, heeft eenigen tijd geleden voor den Haarlemschen Politie rechter zoodanige afwijkende getuigen verklaringen afgelegd, in een rechtsgeding tegen den clandestienen slager v. d. S. uit Aalsmeer, dat hij werd ingesloten, verdacht van meineed. Tijdens de recht bankzitting van Donderdag verklaarde hijr- dat zijn niet juiste verklaringen voor den politierechter te wijten waren aan onhandigheid en zenuwen. Tegenover den C.C.D. had v.W. ver klaard, dat hij den slager v. d. S. in zijn schuur bezig had gezien met zijn duistere praktijken, achter het getuigenhekje heette het, dat hij alleen maar een stuk vleesch hado zien hangen, zoodat de ver klaring tegenover de ambtenaren van den C.C.D. verloochend werd. De C.C.D.-mannen bevestigden hun vroegere bevindingen. De officier vroeg in deze formecle meineedzaak, die hy van alle raffinement ontbloot zag, 4 maanden met aftrek. Mr. S. v. d. Wall argumenteer de als raadsman de houding van den ver dachte, die zich tot zekere houding mede schuldig voelde en voor de rechtbank aan het draaien raakte, zoodat volgens hem de uiterste clementie gerechtvaardigd is. Uitspraak over 14 dagen. IV2 jaar voor veedief De economische politierechter te Haar lem maakte hedenmorgen korte metten met een tweetal slagers. J. K. en M. J. W.. die in Januari van dit jaar onder Haar- lemmerliedc acht schapen in de v/eïde hadden geslacht. Deze gecombineerde diefstal-clandestiene slachting kwam K. op U/2 jaar te staan, over den anderen verdachte wilde de rechter meer weten, zoodat om een rapport werd verzocht. Ontspoorde locomotief in Halfweg Hedenochtend is te Halfweg de locomo tief van een goederentrein uit het goede spoor geraakt. Men is er vrij spoedig in geslaagd, den losbandige weer in zijn baan te brengen, zoodat er geen stagnatie in het vervoer optrad. Schade van eenige beteekenis is er door dit uitstapje niet aangericht. SCHEEPSBERICHTEN. Aangekomen Rotterdam 27 Febr. Mission Buena Ventura (Am.) van Aruba, Petro leumhaven met stookolie. Henk van Goole, Spoorhaven, stukgoed: Varand (Eng.) van Aruba. Petroleumhaven olie; Hasting (Zw.) van Grimsby, Merwehaven; Empire Audrey (Am.) van. Londen, Petroleumha ven, smeeroiie; Gaasterland van Amster dam. Jobshaven, ledig. 23 Febr.: Lynntrader (Eng.) van Harwich Petroleumhaven. stukgoed; Prima van Huil, Parkhaven. Rott. Lioyd: Indrapoera werd vanmiddag om twee uur voor IJmuiden verwacht. ï£p- ta Gedeh wordt 3 Maart te Rotterdam ver wacht. „Bengkalis" arriveerde te Beira 24 Febr., „Java" te Bahia, 22 Febr., vertrok van Ba- hia 34 Febr,; „Sumatra" Te Fort Said Hf Febr. Aangekomen op 27 Febr. te IJmuiden „Finland" (Noorw.) van Narvik, ijzererts voor de hoogovens. 28 Febr.: „Thyra" (Den.) van Ronneby Red, met hout voor 60 huizen, 12864 stuk.- hout, Javakade, loods Madoera. „Stege- borg" (Zw.) van Stockholm met 175 ion stukgoed. Zeeburgerkade, loods N. „Frey" (Zw.) van Söderliam met 1500 ton hout- pulp en cellulose. Zeeburgerkade loods O. Vertrokken 27 Febr.: Sleepb. „Blanken burg" en „Ebro", sleepende de „Van „Speyk" naar Rotterdam. ..Goldfinch." (Eng.) naar Londen. „Actinia" naar Em- den. „Gaasterland" naar Rotterdam. 28 Fe bruari: „Alcyone" naar Dublin. „Marita" (Noorw.) van IJmuiden naar Frederiksha- ven. „Franka" naar Rotterdam. In plaats van kaarten. 1906 1946 Den 14den Maart hopen onze geliefde ouders N. v. d. ZWAN S. v. d. ZWAN—FENNET den dag te herdenken dat zij voor 40 jaar in den echt wer den verbonden. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wensch van hun kin deren Bets, Cor en kinderen Jo en Kees. IJmuiden, 1 Maart 1946. Huygenstraat 61. Heden ontvingen wij: Engelsche Lepels en Vorken Tevens Tafelmessen en Broodmessen en Aard .schilmes j es alles prima staal Trompstraat 66 - Tel. 5557 VOOR BETERE KAASSOORTEN Kennemerlaan 100 Ondanks de Enorme drukte kunnen wij thans de klanten in IJmuiden- Oost, Driehuis en Oud- IJmuiden Hooren en bezorgen GEEN NEEN TE KOOP KENNEMERLAAN 27 B.z.a. een VLOT MEISJE voor d. en n. Planciusstraat 69, IJmuiden-Oost. Net persoon zoekt NET KOSTHUIS in IJm. O. Br. L 353 bur. van dit blad. NETTE KOSTGANGER gevr. Groeneweg 35, IJm. O. Z.g.an. MANTELPAKJE m. 40 ruilen v. mod. zomer mantel m. 40-42. Heerenduin weg 48. RUILEN z.g.a.n. d.fiets voor electr. waschmach. met wringer. Te koop wit kanten wieg en'lappenmand. Zeeweg 236, IJm. O. RUILEN prima kindersch. m. 31 voor m. 32-33. Cypres- senstraat 5. RUILEN n. zw. avondsch. m. 38 en z.g.a.n 1. bl. sch. m. 38 voor D.sch. m. 39 Adres Hoofdstraat 13, Santp. d. RUILEN 1 p. D. sch. h. h. m. 39 voor D. molières 1. h. 39 1 p, H.6ch. br, m. 40-41 v. D.sch. 1. h. m. 39. Tuinders- straat 41, IJm Oost. Groot VRIJ HUIS omtr. Watertoren ruilen voor dito met zolder, tuin en schuur in de Gem Velsen. Br. L 352 bur. van dit blad. Zondagmorgen 10.30 uur laten liggen in trein van IJm. naar Velsen een LEDEREN ACTETASCH. Teg. bel. ter. te bez. Bakkerij Vreman, Eschdoornstraat 32, IJm. O. In g. st. z. STOFZUIGER ln ruil voor dito Dames clubje, tevens 2 z.g.a.n. Am. wollen onderpakken, in ruil voor 2 nwe buiten- en bin- nenb. en prima Tigerkachel te koop. Alleen 's avonds, tussen 71/2 en 8y£ uur. Adres te bevr. bur. van dit blad. Te koop gevr. HAND- WASCHMACH. met wringer. Dirk Hartoghstraat 2. Te koop SCHOENEN m. 41 voor bej. dame. Kerkweg 17, Velsen. Gevr. TIMMERHOUT 24 "planken 170X16. dik 2 a 2yz cm en 24 stuks 70 lang. Aan geboden z.g.a.n. traploper o.k. 7.75 m. lang, 50 cm breed. Br. L 351 bur. van dit blad. Te koop BANKSTEL, old finish, als nieuw. Homan, P. Potterstr. 4, IJm. (O.) TE KOOP 2 pers. ledikant met veereh bed f 150, Heeren bottines m. 46 f 10. Gevraagd vloerzeil. Weij, Linsehoten- 6traat 7, IJm. TE KOOP 3 pits petr.slel, gr. spiegel, gr. bloempot, schoorsteenvazen, pendule en bowlpot m. gl. lepel. Zeeweg 184. MAH. LINNENK. te koop of r. voor overall gr. m., o. kw.; 2 gr. kisten te koop of r. v. overall. Herweijer, Me rellaan 7, IJm.-Oost. Te koop een kort zwart BONTJASJE. Rijksweg 484, Santpoort. TE KOOP koffergram of oon m. pl., pick-up en versterker. Passtoorstraat 1, Santp. (st.) Te koop JONGE GEIT oud 10 mnd. Kanaalstraat 180, IJmuiden. TE KOOP z.g.a.n. 1 pers. spiraal met stevig ledikant. IJmuiderstraatwég 57. Te koop een zware Eng. WINTERJAS gr. m. f 40. Trompstraat 90, IJm. O. Te koop 2 DAMESMAN TELS m. 44 f 45 en f 65. Adres te vern. bur. van dit blad. Te koop BRUIDSJAPON, onderjurk, kousen en hand schoenen, alles o. kw. Eiken straat 14, IJm. O. TE KOOP chique wit sat. trouwjapon m. sleepje m. 42 en rose zijden japon m. 42 jeugdig model. Adres te be vragen bur. van dit blad. Heden telefonisch aangeslo ten onder No. 4825 Maison VerhoeJ DAMESKAPPER De Genestetlaan 8, Driehuis soorten Zoek maar uit Pepermunt Schuimpjes Am. boonen Van. boonen Liliputters Chocolaadjes Truffels Luxe doozen chocolade Toffee.'s enz. enz. KENNEMERLAAN 27 M AOHINEHERfSTELW ERKPLAATS, annex SMEDE RIJ heeft plaats voor een ALLROUND BEDRIJFSLEIDER die in staat is het geheelè bedrijf te leiden en zelf mede te werken. Vereischten: diploma Mach. bankwerker: kennis van stoomwezen, stoomketels en sto om werktuigen, kunnende draaien, Electr. en Aütögendsch lassen. Br. met voH. opg. van leeftijd, referenties, vroegere en tegenw: werkkring, verl. salaris enz. onder No. 3962 Bureau van dit Blad.' Voor al onze vaste klanten steeds koekjes en korstjes zonder inlev. Zeeweg 17 Koop van een vreemde niet Wat eigen plaatsgenoot U biedt Het is U allen heel goed bekend Hoofdstraat 157 U biedt Daar kunt U op aan subiet Wij zijn ruim gesorteerd, het is buitengewoon en de prijzen zijn laag. Beleefd aanbevelend J. AR1SZ ELZER's Heren Modehuis KENNEMERLAAN* 121 MAAKT EN REPAREERT UW OVERHEMD. KUSTViSSCHERS VAARTUIG stalen motorkottcr, lang 14 M„ breed S.50 Ml, Deutz motoï, met verzwaarde kiel. Compleet visohklaar. Geschikt voor de snürrevaad. Te bevr. onder No. IJ S9 Bureau van dit Blad. Electrische Brood- en Banketbakkerij „DE TI3DGEEST" Trompstraat 94. hoek Fr. Naeroboutstraat, IJ.O. Telefoon 5730 Depot Bensdorps Chocolade- en Suikerw. Fabr. WEET U dat wij eiken Woensdagmiddag na 2 uur VRIJ GEBAK YERKOOPKX? Korstjes, Vruchtenpunten, Vulkoeken enz.: ook Woensdags Moorkoppen verkrijg baar. Roombroodjes dagelijks versch op broodbon. Eiken dag versche gebakjes (2 ons suiker 1 ons boter 20 stuks). Heerlijke Tompouces. één dag tevoren be stellen. Verder Spljsbroodjes, Boomstammetjes, lioogc Mecca's enz, direct te leveren. Heerlijke koekjes, diverse soorten. In Sprits. Koggetjes, Allerhande, CJarré's enz. zijn wij ruim gesorteerd. Al onze artikelen rechtstreeks van de Bensdorpfabrieken. Ruim 35 soorten Choc., Suikerwerk en Fondants. Doet Uw bestelling v. feestjes bij ons. Wij zorgen voor le kwaliteit. Beleefd aanbevelend, H. J. FIEGE ZN.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 4