IJmuider .Courant Groote roeping Minister *ingef; in grooten tijd Een tekort aan Vakarbeiders De zaak-01 deman 60c Jnnrgan^ No. 18269 Zaterdag 2 Maart 1946 bezoekt Zandvoort yy Prof. Schermerhorn opende Verzetstentoonsfelling Bij de opening van de tentoonstelling „Weerbare democratie" waren o.a. aan wezig de min.-president, prof. ir. W. Schermerhorn, de min. van Sociale zaken, W. Drees, de ambassadeur der Ver. Staten Stanley K. Hornback, een vertegenwoor digster van H.M. de Koningin, mej. mr. Teilegen en vah Z.K.H. Prins Bernhard, mr. J. Thomassen en Koos Vorrink. Het welkomstwoord werd uitgesproken door jhr. W. J. H. B. Sandberg. Nadat op het orgel het „Wilt heden nu treden" ge speeld was, 6prak de min.-president zijn openingsrede uit. „Het besef, dat aan de geschiedenis van den ondergrondschen strijd het bloed van onze beste menschen kleeft, stemt mij tot diepe ernst en belet mij te volstaan met officieele woorden." „Wij moeten ons op deze plaats realisee- re, hoe wij nog ten achter zijn gebleven bij de idealen, die onze dooden voor een nieuw Nederland hebben gekoesterd. Wan neer wij niet trachten deze te verwezen lijken plegen wij verraad aan de zaak van Nederland." „Moge deze tentoonstelling aan ons allen dit eene scherp doen beseffen: wij deden voor Nederland nog te weinig, wij zagen teveel onszelf, doch Nederland verwacht, dat wij de persoonlijke grootheid zullen vinden voor een groote roeping in een grooten tijd". Staande zongen alle aanwezigen het Wilhelmus. De plechtige opening werd besloten met redevoeringen van afgevaar digden van illegale organisaties uit Luxemburg, Denemarken, België en Frankrijk, waarna tenslotte alle aanwezi gen een rondgang door de kerk maakten. AFGELASTE WEDSTRLÏDEN. De Kon. Ned. Voetbalbond heeft alle wedstrijden in de districten I. II en V afgelast en verschoven naai- 10 Maart. De Afd. Haarlem heeft alle wedstrijden voor heden en morgen afgelast, evenals de Haarletnsche en Kon. Ned. Korfbal- bond. Vrijdag" bracht minister ir. J. A, Ringers een bezoek aan Zandvoort. Na liet bureau van den Wederopbouw be zocht te hebben, bezichtigde de minis ter, begeleid door burgemeester H. van Alphen, per auto den omtrek om zich te overtuigen van de verwoestingen, die de Duitschers hebben aangericht. Na deze excursie werd de minister ten raadhuize ontvangen door het voltalli ge college van B. en W., terwijl tijdens de besprekingen over het nieuwe plan voor de badplaats ir. G. Friedhoff, de ontwerper, een uiteenzetting gaf. De tram gaat 's Zondags rijden Men deelt ons van de zijde van de N.Z.H.T.M. mede: Onvoorziene om standigheden voorbehouden, zal op 7 April 1946 een nieuwe dienstregeling worden ingevoerd, waarbij ook de dienst op Zondagen zal worden hef-vat. Hoewel in het algemeen de laatste trams niet later zullen rijden dan thans het geval is, zal de frequentie in de avonduren worden uitgebreid. Aan de Rijksverkeersinspectie is ver gunning gevraagd, ook op de autobus lijnen den dienst op Zondag in te voe ren en ook des avonds -later te gaan rijden. Ook jeugdige volksvertegenwoordigers Het Algemeen Nederlandsch Jeugd- verbond heeft zich gericht tot alle po litieke partijen met het voorstel op de candidatenlijsten voor de a.s. verkie zingen een of meer jeugdcandidaten op een verkiesbare plaats op te nemen. Het verbond is van meemng, dat daar mede tot uitdrukking zou worden ge bracht, dat de Nederlandsche j^ugd in het komende parlement de voile aan dacht zal hebben en bevorderd zou worden, dat de jonge generatie vertrou wen krijgt in een toekomst, welke meer te bieden heeft dan het verleden deed. Daarom scholing en herscholing Er bestaat op dit oogenblik een groot tekort aan vakarbeiders. Dit komt omdat in de oorlogsjaren de opleiding vrijwel heeft stilgestaan. Het vacuum dat daar door veroorzaakt is, doet zich reeds sterk gevoelen. Vandaar dat getracht wordt door scholing en herscholing het hiaat zooveel mogelijk aan te vullen. Scholing wil zeggen: Vakopleiding van menschen die niets van het bedrijf af weten; herscholing: aanvulling van inder tijd genoten beperkte vakopleiding. Op dit oogenblik staan bij het Gewes telijk Arbeidsbureau ongeveer 3000 werk zoekenden ingeschreven. Dit zijn niet alle werkloozen, ongeveer de helft arbeidt bij de D.U.W. (Dienst Uitvoering Werken Werkverschaffing), of zoekt, hoewel ze nog werk hebben, een anderen werkgever. On der de 1500 werkloozen zijn op enkele uitzonderingen na (o.a. kantoorbedienden) geen vakarbeiders. Nu moet men niet denken zoo zeide de heer A. P. M. van Riel, directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau ons dat alle werkloozen voor scholing of her scholing in aanmerking komen. Bij de selectie valt het aantal dat daarvoor ge schikt is. als regel tegen. Maar het is het voornemen het niet tot de werkloozen te beoalen. Ongeschoolden die werk hebben kunnen ook in opleiding komen, want het is het bedrijfsleven allereerst om meer vakarbeiders te doen. De scholing en-herscholing gaat uit van het bedrijfsleven. De overheid (het Ge westelijk Arbeidsbureau) biedt slechts de helpende hand voor zoover het betreft het uitzoeken van de menschen die voor de vakopleiding in aanmerking komen. Bovendien zorgt het voor de aanvullende betaling. De arbeiders die voor scholing of herscholing geplaatst worden, krijgen van het bedrijf een uitkeering die wordt aangevuld met een bedrag van rijkswege. Om daarvoor in aanmerking te komen, moet iemand 18 jaar zijn. Voorloopt g wordt te Haarlem de scholing en herscholing beperkt tot de metaalnij verheid en de bouwvakken. De opleiding 1 duurt als regel 9 maanden, voor de bouw vakken (uitgezonderd timmerlieden) zelfs iets korter. Er is alle medewerking van het bedrijfsleven. Het is aan te r.emen, dat het eerst in de metaalnijverheid be gonnen zal worden. Daar is de organisa tie ook het gemakkelijkst, want de oplei ding kan daar in de fabrieken plaats heb ben. Enkele bedrijven zullen daarvoor een gedeelte reserveeren. Moeilijker is de organisatie van de bouwvakken, maar het vertrouwen bestaat dat ook daarvoor een goede oplossing gevonden zal worden. Is er zoo vroegen wij den heer Van Riel geen mogelijkheid, dat de arbei ders die nu een vakopleiding krijgen, over eenigen tijd weer werkloos zullen worden? Stellige toezeggingen zijn niet te doen, maar wij verwachten niet, dat in de naas te toekomst dit gevaar dreigt. Nemen wij als voorbeeld de bouwvakken. Hei aantal bouwvakarbeiders dat nu in Nederland is kan per jaar 20.000 a 25.000 woningen bou wen. De bedoeling is evenwel in de ko mende jaren er 50.000 a 60.000 te zetten, want het tekort is ontstellend groot. Als dat tekort eenmaal is aangevuld, zal Ne derland och nog elk jaar 40.000 woningen noodig hebben. Worden deze verwachtin gen dus vervuld, dan behoeven de bouw vakarbeiders voorloopig niet bang te zijn voor werkloosheid. Maar wie kan zeggen, hoe de conjunctuur over jaren zal zijn? Als de levensstandaard daalt, de woon- eischen lager gesteld moeten worden en de gebruiksjarer. van huizen worden op gevoerd, wordt de rekening natuurlijk anders. Maar dat kan geen reden zijn maatregelen, om het thans bestaande te kort aan vakarbeiders aan te vullen, achterwege te laten. Drijvende vliegvelden uit ijs en hout- pulp vervaardigd zouden iUdens den oorlog op den AUantischen Oceaan worden ingezet, Daar de „slag om den AUantischen Oceaan" inmiddels door de geallieerden gewonnen werd, waren deze vliegvelden niet meer noodig. Pleidooi voor het behoud der tram Maar met een andere route in de binnenstad Geregeld ontvangen wij nog brieven van lezers die pleiten voor het behoud van de tramlijn HaarlemHeemstede. Meestal komen zij met het bekende argument: de tram is op massaal vervoer berekend. De heer H. D. Dekker te Overveen heeft een plan uitgewerkt om de tram in de binnenstad een andere route te laten vol gen. Hij stelt voor: Haarlem-Noord tot het Stationsplein ongewijzigd, maar dan: Rozenstraat, Kenaupark, Kinderhuisvest, Zijlvest, Wilhelminastraat, Raamsingel, Houtplein. Verder de bestaande baan. In omgekeerde richting: Houtplein, Raamvest Wilhelminastraat. Daarmee vermijdt men de nauwe straten in de binnenstad, waar de tram een verkeersobstakel vormt. In Heemstede zou men den Binnenweg, die ook te smal is, kunnen mijden door de tram over de Dreef te laten loopen. Het plantsoen behoeft niet opgeofferd te wor den, als men aan beide kanten langs het plantsoen de rails legt. Het voordeel van deze oplossing is ook, dat de tram Haarlem —Leiden tot het station te Haarlem door loopt en niet ergens in Haarlem-Zuid of Heemstede blijft steken, zoodat de passa giers voor de verbinding met Haarlem'op de bus zouden zijn aangewezen. In Heemsteedsche raadskring'en wordt er veel voor gevoeld de tram op den Binnen weg te laten, uit de overweging, dat het verkeer daar minder intensief geworden is, daar de meeste auto's over de Dreef gaan. Zou zoo wordt verder gevraagd een trolleybus in een straat als de Gier straat minder ongemakken veroorzaken dan een tram? De uitwijkmogelijkheid baat de trolley niet, want er is daar im mers geen ruimte tot uitwijken! De heer Dekker wil het overige verkeer in Haarlem en de communicatie van Haarlem met Overveen en Bloemendaal aan de autobus geven. De bussen kunnen dan de allersmalste stralen mijden. Dit denkbeeld is nadere overweging waard. Uit het onderhoud dat wij met de directie der N.Z.H. hadden, is gebleken, dat het plan, om de tram op te offeren, van de gemeente en niet van haar is uitgegaan. De gemeente wil de tram uit de nauwe binnenstad hebben. De N.Z. H. heeft daarop geantwoord, dat zij wel genegen is, haar tramrechten op te geven en op die lijn met trolleybussen te gaan rijden, mits haar dan als tegenprestatie de exploitatie van alle andere vervoer middelen in Haarlem en omgeving gegeven wordt. Dan zou alles trolleybus worden. Daaruit is af te leiden, dat de N.Z.H. zeker niet ongenegen is de tram te handhaven. Het is evenwel de vraag hoe de gemeente Haarlem en de N.Z.H. denken over de mogelijkheid de tramlijn te verleggen, om daardoor de bestaande bezwaren althans voor een groot deel te ondervangen. In de omliggende gemeenten blijkt niet veel animo voor de trolleybus te zijn. Heemstede geeft, als de tram Haarlem Heemstede verdwijnt, aan de autobus de voorkeur, Bloemendaal wil, voor de ver bindingen HaarlemOverveen en Haar lemBloemendaal, alleen de trolleybus aanvaarden als de N.Z.H., als tegenpresta tie bereid is, óók de verliesgevende auto buslijn Bloemendaal—OverveenVogelen zang te exploiteeren. Zoo de N.Z.H. dat niet wenscht, geeft Bloemendaal ook de voorkeur aan autobussen. De eenstemmigheid laat dus nog veel te wenschen over! Zooals men weet is nu door de gemeen ten Haarlem. Heemstede en Bloemendaal een commissie benoemd om het verkeers- vraagstuk in studie te nemen. Monarchie of republiek? Op Zondag 26 Mei a.s. zal in Italië een belangrijke kwestie worden beslist: Een referendum zal op dien dag uitmaken, welke regeeringsvorm zal worden geko zen. de monarchistische of de republikein- 6che. Dit besluit werd heden door den Ita- liaanschen ministerraad genomen nadat de premier Gasperi contact had gehad met de leiders van alle politieke groepee ringen des lands. Vanwege atoon»-proeven, welke in Mei as. nabij het eiland llikini van de MarshalI-gToej» zullen worden gehouden, moet de bevolking van het eiland evacuee ren. Inboorlingen vernemen de aanzegging, om hun woonplaats te verlaten» Tweede tenlastelegging Behalve de zaak, die in voortzetting behandeld werd tegen ds. R. H. Olde- man, waren hem in een tweede zaak nieuwe feiten ten laste gelegd, n.l. dat hij in de jaren 1942, 1943 en 1944 aan verschillende Joodsche personen valsche of vervalschte persoonsbewijzen ver kocht voor bedragen varieerende van f 750.tot f 1100.althans voor be langrijk hoogere bedragen dan f 100, zijnde de maximale somma waarvoor hij ze van P. Visser gekocht heeft. Bo vendien werd hem ten laste gelegd, dat hij aan verscheidene ondergedoken per sonen distributiebonkaarten verkocht voor aanmerkelijk grootere bedragen dan waarvoor hij ze inkocht. De ver schillen zou hij te eigen bate aange wend hebben. Tegelijk met hem stond de verkooper van de persoonsbewijzen P. Visser terecht. Voor het begin der getuigenverhooren vestigde de president, prof. v. Hamel, de aandacht op het feit, dat meermalen tijdens het proces menschen als „Jood" aangeduid zouden worden. Dit is onver mijdelijk uit den aard van het proces, doch beteeken t geen stelling-nemen van het Hof of bij andere gelegenheden on derscheid maken tussohan Joden en niet-Joden. Ds. Oldeman erkende het tenlastege- legde in groote trekken. P. Visser, wien ten laste gelegd was, dat hij met mede weten in de winst gedeeld had, ver klaarde niet beter te weten dan dat dit vrijwillig, o.a. door Joodsche fami lies aan den dominee afgestane fondsen waren. Ds. Oldeman zei, dat hij al het geld in één pot gedaan had, waarvan hij de kosten voor levensonderhoud voor hem zelf en zijn Joodsche onderduikers e- strijden wilde. Wegens de hooge ali mentaties aan zijn gescheiden vrouw kon hij deze niet uit eigen middelen be talen. De verklaringen van de talrijke ge tuigen waren op de belangrijkste pun ten niet in strijd met die van ds. Olde man. De heer Bonnewit vertelde nog. hoe hij f 1500 aan den dominee betaala had voor 2 nieuwe persoonsbewijzen, zonder die te krijgen. De verd. had hem gezegd, dat de dame, aan wie hij het geld had doorgegeven. gearresteerd was. Een andere getuige had i 6000. betaald voor 5 persoonsbewijzen. Ds. Oldeman vertelde eenzelfde verhaal. Deze man kreeg slechts f 4000 terug. Uit andere verklaringen bleek, dat ds. Oldeman geen vergoeding van zijn on derduikers vroeg. Een enkel maal n.l. als nog bijzondere diensten voor deze onderduikers verricht werden heeft hij wel eens vrijwillig aangebo den geld aangenomen. Tenslotte bleek uft een proces-ver baal, dat de bewering van ds. Oldeman, dat de dame, aan wie hij het geld had doorgegeven, gearresteerd was. in strijd was met de waarheid. Haar arrestatie geschiedde pas i-'"- Twee requisitoirs: 6 en 1 jaar De advocaat-fiscaal mr. B. J. Besier achtte het verraden van ir. Smitt niet wettelijk en .overtuigend bewezen en concludeerde op dit punt vrijspraak. Ten aanzien van Herman Rot achtte hij het ten laste grlegde bewezen en me moreerde daarbij verklaringen van minstens vijf getuigen. Hij achtte het feit te er£er, daar verd. ontwikkeld is en het ambt van predikant uitoefende. De dood van Herman Rot was naar mr. Besier's overtuiging geen bewijsbaar rechtstreeks gevolg van de aanklacht. Do eisch luidde 6 jaar gevangenisstraf, evt. door te brengen in een Rijkswerk inrichting. In de tweede zaak werd 1 jaar tegen ds. Oldeman geëischt en vrij spraak geconcludeerd voor P. Visser. Beide eischen tegen ds. Oldeman zijn met inbegrip van levenslange ontzet ting uit de rechten om bij d*1 gewapen de macht te dienen, om te kiezen of ge kozen te worden en om eenig kerkelijk of geestelijk ambt uit te oefenpn. Pleidooi van mr. v. d. Hoeven Verdedigers pleidooi, dat alle punten van het requisitoir en vele getuigenver klaringen behandelde, begon met een critiek op de felheid en het gebrek aan nuchterheid van diverse getuigen en van den advocaat-fiscaal, wier goede trouw hij echter niet in twijfel trok. Ds. Oldeman's handelingen vormden, volgens hem geen aanslag op de illega liteit, doch op het misbruiken ervan. De figuur van Rot, die naderhand een uit stekend Nederlander is gebleken, eisch- te toentertijd de grootste voorzichtig heid. De schijn is erg tegen dezen ver dachte geweest, die echter slechts uiterst domme en onverantwoordelijke dingen gedaan heeft. De raadsman con cludeerde vrijspraak. In de tweede zaak concludeerde hij op juridische gronden niet-ontvankelijkheid van het Hof. De uitspraak in deze zaken zal op 15 Maart om 10 uur geschieden. Ontvluchte S.S.-man ging inbreken 's Nachts werd ingebroken in een woning aan den Bussumerweg te Hilversum, waarbij een partij textielgoederen werd gestolen. Dien zelfden nacht nog werden op straat door een agent twee mannen aangehouden, die in het bezit waren van de gestolen goederen Bij onderzoek bleek een der gearresteerden, de 21-jarige chauf feur F. v. B. uit Zuilen, een uit het kamp te Vught ontvluchtte S.S.-man te zijn, die door inbreken, in zijn onderhoud voorzag.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3