Herstel De badplaats, die gespaard bleef 5 Maart: Dag der gymnastiek Om het verband tusschen de gymnastiek- vereenigingen in Midden-Kennemerland tot stand te brengen, werd op initiatief van den heer A. W. Driessen. toentertijds voorzitter van de turnvereeniging IJmuiden, op 5 Maart 1911 de Kennemer Turnkring opgericht. De Kring kreeg langzamerhand een dergelijke uitbreiding van zijn werkzaamheden, dat het technisch programma de actie van ge west en (ouden) kring samen veine ging overtreffen. Dit programma staat thans vrij wel aan de spits van alle 27 kringen van het KNGV. Het aantal vereenigingen steeg slechts van li tot 15, het aantal leden echter des te meer: van 224 op 4600. Na den eersten voorzitter, den reeds ge noemden heer Driessen, die een hechten organisatievorm vastlegde, heeft de KTK 27 jaar lang één voorzitter gehad, den heer J. Hop, die den Kring eenige jaren geleden door overlijden ontviel. Vooral aan hem is het te danken, dat de Kennemer Turnkring tot een van de beste kringen geworden is, daar hij ook jaren lang voorzitter van de Technische Commissie is geweest. Onder zijn opvolger, den heer F. G. J, van den Berg, handhaaft de jubileerende organisatie thans haar reputatie. Het 30-jarig jubileum in 1941 Is niet gevierd, daar dit op hoog bevel .slechts mocht ge schieden in het bijzijn van een politie-lulte- nant. Dit jaar zal de schade echter ingehaald worden. Met medewerking van Bato, Con cordia en Tumlüst wordt bijvoorbeeld op 7 Juli een Bondskeuruitvoering gegeven als onderdeel van de Sportweek en op 4 Augus tus een landen wedstrijd ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan der stad. beide in de open lucht, zoodat. zeer velen deze nationale en internationale gebeurtenissen kunnen bij- BATO 50 JAAR Op denzelfden dag, 5 Maart, viert Bato als een van de oudste turnvereenigingen haar 50-jarig bestaan. Reeds enkele jaren na de oprichting kwam Bato zonder zaal en zonder toestellen te zit ten, welke impasse zij slechts door het on vermoeide werken van eenige getrouwen, doch ten koste van een aantal leden, te boven kwam. De schermafdeeling moest echter worden opgeheven. Hiertegenover stond ech ter, dat in 1911 een damesafdeeling werd opgericht. Als vooraanstaande persoonlijkheden uit dien bloeitijd, die zijn bekroning vond in het zilveren feest in 1021 met bijzonder goed geslaagde nationale wedstrijden, zijn te noe men de voorzitter, de heer H. G. A. Jansen, en de directeur, de heer H. B. Dreijer. Daar na kwam voor Bato de zwaarste tijd in ver band met de oprichting van een voetbal- afdeeling, die na afscheiding als „Damiaten" bleef voortbestaan. Maar toen in 1930 de hul- <hge leider, de heer c. Th. Smal, werd be noemd, kwam het herstel spoedig. Onder den heer Dreijer bleek Bato's hee- ren-afdeeling" reeds menigmaaal de sterkste van den Kennemer Turnkring en "onder den heer Smal bleef dit het geval. Athletiek vond ook ruime beoefening en voorts als lid van het Nederlandsch Handbalverbond wist de vereeniging zich te weren, resp. in de 3e en 2e klasse, in welke laatste afdeeling zoowel de dames als de heeren nu kans hebben op het kampioenschap. De groei van de jubileerende vereeniging (zij telt nu ruim 900 leden) maakte aanstel ling noodzakelijk van een tweeden leider, n.l. den heer K. Boersma. De bijzonderheden van de viering vermeldden wij reeds. Er kan nu aan worden toegevoegd, dat ook een hand- bal-tournooi aan de orde is en verder een handbalwedstrijd NederlandZwitserland, de laatste in samenwerking met Concordia. Verder staat op het programma een gymnas- tlekwedstrijd voor de eveneens jubileerende vereenigingen Concordia en Turnlust, als mede een nader vast te stellen bijzondere wedstrijd. Ned. Herv. Kerk Het classicaal bestuur van Haarlem der Ned. Herv. Kerk heeft op verzoek van een aantal gemeenteleden te Aerdenhout. het voorstel gedaan het Bloemendaalsch ge deelte en het Zandvoortsch gedeelte van. Aerdenhout samen te voegen en dit onder te brengen bij de kerkelijke gemeente Bloemendaal. Aerdenhout zal dan een groote mate van zelfstandigheid verkrij gen, een eigen predikant, een eigen ker kelijk centrum, enz. De kerkeraad en de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente van Zandvoort hebben besloten deze zaak nauwkeurig te overwegen, om dan," wan neer de nieuwe predikant ds. C. de Ru zich in deze materie ingewerkt zal hebben, een definitieve beslissing te nemen. Duitschers worden geïnterneerd Het ligt, naar het Parool verneemt, in de bedoeling, om op korten termijn ovet te gaan tot het interneeren van de in ons land aanwezige Duitschers, die van nationaal-socialistische sympathieën blijk hebben gegeven, zich militant heb ben gedragen of aan wier aanwezigheid in de vrije samenleving de bevolking zich ergert. AGENDA VOOR ZATERDAG 2 MAART Stadsschouwburg: Specialist in Marce- line, 20 uur; De Prins van Sind (kinder operette) 14 uur. Begijnhofkapel: Kerk- concert N.-Holl. Opera-Gezelsch., 20 uur. Rembrandt: Met een kwartje de wereld rond, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur (a.l.) Cinema Palace: De twee straatjongens van Parijs. 14, 16.15, 19 en 21.15 uur (18 j.) Luxor: Justitia Incognito-14, 16.15, 19 en 21.15 uur (18 j.) Frans Hals: Drie dagen van liefde, 14, 16.30, 19 en 21.15 uur (18 j.) ZONDAG 3 MAART. Stadsschouwburg: Specialist in Mar.ce- line, 14 en 20 uur; Gem. Concertgebouw: Tuinzaal: Liederenmiddag 14.30 uur. Bio scopen: als Zondag. MAANDAG 4 MAART. Stadsschouwburg: De Dragonders van yillars, 19.45 uur. Bioscopen: als Zaterdag. Felle brand in Amsterdam Houtwerkplaats uitgebrand Vrijdagavond brak er brand uit in de houtwerkplaats „Corract" aan de Joden- houttuinen te Amsterdam. De brand melding geschiedde pas, toen het vuur al ernstig om zich heen had gegrepen en de brand, aangewakkerd door een lellen wind, verspreidde een fantastische von kenregen over de zoo brandbare omge ving. Door de aanwezigheid van groote hoe veelheden hout, krullen en zaagsel nam het vuur al spoedig een grooten omvang aan. De houten gebouwen en de berg plaats tegenover het brandende perceel liepen ernstig gevaar ook te worden aangetast. De brandweer, die met veel materiaal uitgerukt was, spoot met acht stralen in de vuurhel, terwijl aan de achterzijde de drijvende brandspuit „Jan van der Heyden" opereerde. Na ruim twee uur van hard werken was men het vuur meester. Mede aan de sneeuwvacht op de omliggende huizen is het te danken, dat uitbreiding kon wor den voorkomen, de werkplaats brandde geheel uit. Men verkeert in het onzekere omtrent de oorzaak van den brand. Robaver 3 pCt. dividend De Rotterdamsche Bankvereeniging zal over 1945, na storting van 4.495.954 in het pensioenfonds, waaronder een extra-bij drage van 4 millioen, een dividend van 3 procent uitkeeren (over 1944 4 procent). Naar het bouwfonds wordt 1.372.571 over gebracht. Voor betaling van belasting is 3.102.000 noodig. Een consumentencrediet Voor aankoop van goederen Bij de minis ternes van Financiën en van Sociale Zaken is een wetsontwerp betreffende het consumentencrediet in een vergevorderd stadium van *-oorbe- reiding, Wereld-Gebedsdag v. Vrouwen Op Vrijdag 8 Maart zal er een Wereld gebedsdag voor Vrouwen zijn. In Haarlem zal dien dag een Gebeds samenkomst worden gehouden in de Kapel van Bethesda Sarepta, ingang Hazepaters- laan 26; aanvang 8 uur precies. De leiding zal berusten bij mevr. I. L. van Deth De Jong, afgevaardigde van den Christen- Vrouwenbond, afd. Haarlem en mej. Gr. van Delden, afgevaardigde van de Plaat selijke Federatie. Er zijn van Zuid-Frankrijk tot het Noorden van Noorwegen slechts weinig kustplaatsen, die niet in het Duitsche verdedigingstelsel opgenomen waren en daardoor voor algeheele of gedeel telijke vernietiging gespaard zijn ge bleven. Een van deze fortuinlijke plaatsen is Noordwijk aan Zee, dat, dank zij het feit dat de Duitschers er hun verdedigingswerken buiten de be bouwing hebben aangelegd, ternauwer nood de sporen van den oorlog draagt en de eenige Nederlandsche badplaats is, die haar gasten in het komende seizoeft een behoorlijke ontvangst kan bereiden. Wie de verwoestingen in Zandvoort en elders aan onze kust heeft gezien, de desolate woestenijen waar eertijds welig vacantieleven tierde, weet bij het aan schouwen van Noordwijk aan Zee niet goed hoe hij het heeft. Villa's, pensions en de groote hotels, vlak aan het strand, alles is intact; een veertigtal huizen slechts is tijdens den oorlog verdwenen. De Ko ningin Astrid-Boulevard prijkt nog in zijn oude glorie; alleen aan den Noord-Boule vard hebben de Duitschers een zware be tonnen tankmuur gebouwd, die echter reeds geliquideerd is. Bij den aanvang van het badseizoen hoopf men met den herbouw, in modernen Nieuw- Zeelander viel Amsterdamsche Centrale aan Een Nieuwzeelandsche piloot, die zeïde, dat hij zijn bommenlast zou afwerpen wat er ook mocht gebeuren en dit inderdaad ook deed heeft het „Vic toria Cross" ontvangen.Het is escadrille leider Henry Trent, die in Mei 1943 met zijn escadrille de orde kreeg de zwaar- beschermde electriciteitscentrale van Amsterdam aan te vallen. Het doel was het Nederlandsehs verzet aan te moe digen. Na schermutselingen met Messer- schmitts bleef Trent met een ander van de elf bombardementsvliegtuigen over. Hij wierp vervolgens zijn bommen op zijn doel af en zag daarna zijn-collega boven het doel neerstorten. Bijna ter stond daarop werd het zijne getroffen. Trent werd gevangen genomen. Wal verwacht Nederland van de jeugd? Itn een toespraak tot de Nederland sche Jeugdleiders in de Evangelisch- Luthersche Kerk aan het Spui te Am sterdam van den Minister van Sociale Zaken, den heer W. Drees, gaf deze een antwoord op de vraag: „Wat verwacht Nederland van de jeugd?" De oorlog heeft de edelste deugden en tegelijk de laagste instincten bij de menschheid wakker geroepen, met de tweeledige gevolgen van dien. Nu de vrijheid is ge komen, openen er zich weer wijde per spectieven voor ieder, die werken wil. In Nederland is al veel bereikt, maar toch ontbreekt het vaak nog aan de goede geestelijke ba^is voor een totaal herstel: verantwoordelijkheidsgevoel. In de vrije ontplooiing der volken en niet in eng chauvinisme moet de jeugd ons land opstuwen tot een betere toe komt. Met een variant op de woorden van Nelson in den slag bij Gibraltar be sloot spr. met: „Nederland verwacht, dat ieder zijn plicht zal doen". Behalve door minister Drees werd het woord gevoerd door den heer H. Barentz, Ds. F. Kooiman en den heer Meyman. Het conflict in de Geref. Kerken Nadat de voorzitter van de dogmati sche commissie met enkele leden van dë Generale Synode te Utrecht had ver gaderd en de reporteur ds. De Graaf, verklaard had, dat er een verrassende eenstemmigheid was bereikt, kwam Vrijdag de Synode bijeen om te beslui ten uiteen te gaan tot Dinsdag 5 Maart. 6tijl, van dezen boulevard gereed te komen. Ook de golfbanen, die voor de helft on bruikbaar waren geworden, zullen weer geheel bespeelbaar zijn. De tennisbanen hebben niet geleden. Strand en duinen z(jn nagenoeg mijnenvrij, maar heelemaal veilig ie het er nog niet. J.l. Woensdag bijv. is er nog een voerman om het leven gekomen, toen hij met zijn kar op het strand over een mijn reed. Vrijdag zijn er weer Duitsche krijgsge vangenen aan het werk gezet, om bij een grondige controle ook de laatste begraven moordtuigen onschadelijk te maken. Het bekoorlijke duinfietspad, waarlangs men van Haarlem uit over De Zilk naar Noordwijk kan komen, is geheel onbe schadigd. Wanneer de brug bij Rijnsburg hersteld zal zijn, en dientengevolge de tram NoordwijkLeiden weer rijden gaat, zullen er meer autobussen vrijkomen voor de lijn NoordwijkHaarlem, waarop thans alleen van Dinsdag tot en met Vrijdag, met zeer beperkten dienst, wordt gereden. Noordwijk werkt hard om voor het bad seizoen, dat met Paschen zal beginnen, alles zoover te krijgen, dat het zijn gasten net zoo goed zal kunnen ontvangen als vroeger. Verwacht wordt, dat er 5000 men- schen tegelijk van hun vacantie kunnen genieten. Moeilijkheden voor de hotels. Eind vorig jaar reeds kwamen er bij de ook van de Kinderherstellings- en Vacantiekolonies s In Juni 1942 werd aan het Hoofdbestuur van het Centraal Genootschap voor Kin- derherstellings- en Vacantiekolonies be richt dat het zich als ontbonden kon be schouwen per 21 Mei daaraan voorafgaand. Daarmede was het prachtige werk van dit genootschap en al zijn afdeelingen lam gelegd. Kort na de bevrijding ontvingen de af deelingen de tijding dat het Centraal Ge nootschap met terugwerkende kracht tot dien fataien Mei-datum van 1942 in al zijn rechten was hersteld. Veel is in die tusschenliggende jaren geschonden, veel vernield, van enkele vacantiehuizen zijn nog slechts ruïnes over. Uit de tehuizen aan zee is veel van de inventaris gebruikt om bunkers te meubileeren en verfraaien. Andere in het gevechtsgebied gelegen, zijn door projec tielen deerlijk gehavend. Ook op dit punt moet veel worden op gebouwd en hersteld, een taak die zoo spoedig mogelijk voltooid moet zijn. Et wordt hard aan gewerkt, want men hoopt een paar tehuizen in den loop van het voorjaar weder te kunnen openstellen. De afdeeling Haarlem gaat ook haai* werk hervatten. Zoodra de tehuizen her steld, de inventarissen terug en aangevuld zijn, moeten de zwakke kinderen, ook uit onze stad. weer kunnen profiteeren van een verblijf in de mooie, gezondmakende koloniehuizen. Maar wil men dit bereiken, dan moet eerst de leege kas weer gevuld worden. Er wordt op vertrouwd dat zij die vroeger het mooie doel als lid steunden, dit ook nu weer zuilen-doen en verder moeten er nieuwe leden geworven worden. Want er zijn wie zal dit niet zonder meer begrijpen veel kinderen die een verblijf in een gezond vacantie-oord hard noodig hebben. De G.G.D. heeft al zeer veel aspirantjes. Er zal hulp geboden moe ten worden van alle kanten. Misschien zijn er ook nog fabrikanten, grossiers, winkeliers, die iets kunnen afstaan voor herstel en inrichting der tehuizen. Men wende zich hiervoor en voor het lidmaatschap tot de penningmeesteresse der afdeeling Haarlem, mevr. Hazevoet Renout, arts. Buitenrustlaan 13. Geldelijke bijdragen kunnen verzonden worden aan Postgiro no. 4000 van de Twentsche Bank, Haarlem ten gunste der rekening Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies. afdeeling Haarlem. Engelsche motorrijwielen worden thans, wat vroeger een uitzondering was, op vrij groote schaal naar Amerika geleverd. NoordwijksShe hotels en pensions stroomen aanvragen binnen, voor het aanstaande seizoen. Het zou er voor de hotelhouders dan ook allerminst somber uitzien, als er van andere zijde geen groote moeilijk heden waren gerezen, die oorzaak zouden kunnen zijn. dat de groote hotels in Noord wijk dezen zomer hun deuren niet openen. Wat is het geval? Er bestaat een verbod van hoogerhand tot verhooging van de hotel- en pensionprijzen boven het peil van 1940. De hotelhouders hebben ver klaard, dat zij als dit verbod niet wordt opgeheven, hun bedrijf onmogelijk ren dabel kunnen maken: de kosten van her stel van schade en van onderhoud aan ge bouwen, van aanvulling der inventaris, van levensmiddelen, wasscherij, personeel enz., staan in geen verhouding tot die van vóór den oorlog. Een verhooging met 100 pCt. zouden de hotelhouders redelijk ach ten. Donderdag j.l. zijn er met een instantie in Den Haag weer besprekingen over deze penibele kwestie geweest, die geen resul taat hebben opgeleverd. De kans, dat vele duizenden, die in Noordwijk hun vacantie willen doorbrengen, een bittere teleurstel ling te wachten staat, moet dan ook niet uitgesloten worden geacht. Het meest ge dupeerd zouden echter de hotelhouders zijn, die nun bedrijven reeds 4 jaar door den oorlog zagen stilgelegd. Voor particuliere huizen bestaat er bij de vacantiegangers uiteraard groote be langstelling; de Noordwijksche magistraat is bezig om het maken van woekerprijzen bij het verhuren van de2e huizen streng tegen te gaan. hetgeen, gezien het onder- handsche van dergelijke transacties, nog niet zoo eenvoudig lijkt. Wij hoorden een prijs noemen van 1300 voor de huur van een zomerhuis voor 6 weken. „Cachet" bljjfl bewaard Noordwijk is altijd een badplaats met een rustige, ja deftige sfeer geweest, waar de groote stroom van passanten en dagjes- menschen niet heentrok. De laatsten wer den er zelfs op een nette manier geweerd, alles was ingesteld op de rust van de logeergasten, het strand bleef onder streng toezicht ordelijk. De exploitanten willen ook nu de logeergasten, dikwijls oude „klanten", blijven trekken. Al verkeert Noordwijk op het oogenblik stellig in een door de fortuin bevoordeelde positie ten opzichte van onze andere bad plaatsen,het laat zich niet aanzien, dat men er van deze tijdelijke bevoordeeling pro fijt zal probeeren te trekken ten koste van de toekomst der anderen. De veronder stelling ligt voor de hand, dat Noordwijk's huidige fortuinlijkheid op den duur in hei tegendeel zou kunnen verkeeren, omdat de verwoeste badplaatsen wel grooter en in modernen stijl zullen worden opge bouwd. Burgemeester dr. J. B. V. M. J. van de Mortel bleek hiervoor geen vrees te koesteren, toen hij op een desbetreffen de vraag van onzen kant niet zonder vaderlijken trots opmerkte: „Niets kan. het bijzondere cachet van Noordwijk ooit concurrentie aandoen. En dat cachet gaat nooit verloren." (^Noordwijk in het komende seizoen

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 5