Visscherij-Snufjes De Natuur in de Duinen De hr. Mofenaar verlaat de P.T.T. Met ingang van 1 Maart werd den heer F. Molenaar, commies P.T.T. op zijn ver zoek eervol ontslag verleend. Bij zijn afscheid, waarvoor het perso neel in groöten getale in de directiekamer bijeen was gekomen, waaronder ook amb tenaren, vroeger te IJmuiden werkzaam, bracht de directeur hem dank voor zijn toegewijden arbeid dien hij bijna 46 jaar in openbaren dienst ten bate van de ge meenschap had verricht. Namens het geheele personeel werden hem daarbij eenige geschenken als herin nering aangeboden. Oolc den bestellers G. A, van der Steen en M. Steenmeyer die den dienst met pen sioen verlieten werd met aanbieding van geschenken erkentelijkheid voor hun trouwe en eerlijke plichtsvervulling be tuigd. De heeren C. van Geel, chef van den radiodienst, J. Wiersma adj. commies en de hoofdbesteller A. van der Wal brachten dank voor de aangename samenwerking. Scheepvaart 1 Maart aangekorhen: Stuyvesant van West-Indië, Strymon van Manillo voor de Hoogovens, George W. M. Grary van Bal- timore, Iris van Liverpool. 1 Maart vertrokken: Kijkduin naar New port. □muider dammers naar Aalsmeer Doordat Laros en Dukel voor hun uit- noodiging te Aalsmeer hebben moeten be danken, wegens het tournooi te Bussum, heei't hei wedstrijdcomité uitgenoodigd de IJmuider spelers F. Dukel en J. v. Straten. De volgende IJmuidenaren nemen aan het Aalsmeersche tournooi deel- C. Suyk, A Ligthart, T. Postma, J. A. Dixhoorn, F. Dukel en J. v. Straten allen hoofd klasse-spelers en Beets en Riedeman eer ste klasse. Op Tweeden Paaschdag zal den deelne mers een diner worden aangeboden. CDLXXV De week begon onder voor de vissche- rii gunstige weersomstandigheden,waar door ook de kleine kustvisschers weer eens naar zee konden gaan. Vrijdag wa ren er ruim veertig binnen en daaronder eenige met heel mooie vangsten. Kabel- jouw, schol, wijting en tong waren ruim voorhanden. Het is ongelooflijk welk een massa visch die kleine scheepjes soms aanvoeren. Er waren ongeveer 2400 kisten aan de markt en daarvan was het leeuwendeel afkomstig van twee loggers en van de kustvisschers. Nu is het weer afgeloopen met het mooie vischweertje. Er staat een straffe Noord-Ooster, gepaard met fiksche sneeuwbuien en met zulk weer is het voor die watervlooien niets gedaan daar buiten en nioet het weer van de trawlers en de loggers komen, die niet zoo gauw thuis blijven. Zoo'n storm kost die kleine kustvïsscherij heel wat geld; t is tere n gingen de kustvisschers (zonder e loggers) met ongeveer 60.000 naar huis en zulke dagen kunnen er minstens drie maal in de week zijn, als het goed weer is. Komt ook wel weer; als het eerst maar weer lente is. Ik heb er al eens opgewezen, dat er zoo goed als geen schelvisch wordt aan gevoerd. Hoe komt dat toch? Er is een korte periode geweest dat was in den spawnfish-tijd dat er veel schelvisch was, maar daarna was h§t mis. En nu hoor ik, dat ook in Noorwegen, 't schel- vischland bij uitnemendheid, weinig schelvisch wordt aangevoerd. Het zal niet gemakkelijk zijn daarvoor een verklaring te vinden. De weten schappelijke onderzoekingen hebben door aen oorlog vijf jaar lang stil ge staan, zoodat gegevens over het broed van een vijftal jonge schelvisch-gene- raties ontbreken. Wanneer in de eerste oorlogsjaren veel schel visch broed door oorlogsomstandigheden of door een gril van de natuur verloren is gegaan, kun nen zich daarvan thans de gevolgen openbaren. Wanneer de biologen hunne onderzoekingen ongehinderd hadden kunnen voortzetten, dan zouden we de oorzaken van dit schelvischlooze tijd perk haarfijn geweten hebben; nu zal net wel bij vermoedens blijven. Het is een normaal verschijnsel, dat er veel kabeljauw, wijting, schol en tong wordt gevangen. Maar ook kleine tong is er niet al te veel en hierin schuilt een waarschuwing voor de komende jaren. Over tong gesproken. Ik vind dat het Bedrijfschap, vooral ter wille van den export, den prijs nog best wat lager kon Stellen. Ik gun den visscherman gaarne een goede besomming, maar het natio nale belang eischt uitvoer en daarvan kan bii de huidige maxima weinig ko men. Het Bedrijfschap zal dit toch ook wel inzien *!fi daarom zou het mij heele- maal niet verrassen als er binnenkort nog eens 'n verlaging van den tongprijs zou worden aangekondigd. Thans wordt deze kunstmatig hoog gehouden. Er is in de IJmuider Courant al eens eerder gewezen op het gevaar, dat voor IJmuiden schuilt in de vastgestelde een heidsprijzen. Er komt in IJmuiden veel minder visch dan wanneer de handel vrij was geweest. De Scheveninger brengt zijn visch naar Scheveningen, de Vlaardinger naar Vlaardmgen. Gelijk hebben ze, want als ze dat doen, zijn ze meteen dicht bij huis. De vischvoorzie- ning van ons land heeft daar vóór-, noch nadeel van, maar op den uitvoer werkt deze decentralisatie verlammend. Daarvoor is het van belang, dat IJmui den zoo goed mogelijk wordt voorzien, opdat onze exporteurs de beschikking hebben over voldoende visch voor het samenstellen der exportladinaen. De keuze is thans dikwijls re klein." Marktbericht van Vrijdag De aanvoer bedroeg 123100 kg, waar onder 22800 kg kabeljauw, 37800 kg wij ting, 3035 kg schar, 44480 kg schol, 1810 kg bot, 905 kg tarbot, 650 kg griet en 11507 kg tong. De trawler besomde f 13539. Verdere besommingen: Motorloggers: KW 54 8301. KW 162 f 10727. Kustvisschers: IJM 362 f 4305, IJM 310 57, IJM 251 f 154, KW 88 f 469, KW 199 f 463, KW 12 f 454, KW 125 f 737, KW 160 f 1611, KW 226 f 54, KW 10 f 6389, KW 27 f 327, KW 190 f 373, UK 215 f 1585, UK 119 1181, UK 87 f 2723, UK 105 f 1394, UK 121 f 2442, UK 172 f1894, UK 282 f 1572, UK 161 f 1660, UK 16 f 3699, NK 1 f 4142, UK 59 f 1614, UK 61 f 754, UK 279 f 225, UK 266 f 851, UK 234 f 2094, UK 142 f 945, UK 168 f 798, UK 52 f 2878. UK 145 f 100, UK 34 f 2763, UK 68 f 475, UK 264 f 624, UK 81 112, HA 96 f 1108, HA 89 f 245, HA 4 f 470, HA 25 f 1708, TX 5 3261, VD 60 f 2325, HD 184 f 108, WR 116 f 215. Oud-Kath. Ondersteuningsfonds De afdeeling IJmuiden van de Veree- niging Oud-Katholiek Ondersteunings fonds houdt Maandagavond in het O.K. Vereenigingsgebouw haar jaarvergadering. In deze bijeenkomst zullen o.a. de jaar verslagen van secretaris en penningmees ter worden uitgebracht. Voorts zal een bestuursverkiezing plaats vinden. Tot slot houdt pastoor Th. Moleman een causerie. Daar de afdeeling sedert Mei 1942 door de evacuatie e.d. niet meer bijéén is ge weest, mag verwacht worden, dat voor deze vergadering wel belangstelling zal zijn. Het nationale damtournooi te Bussum Met B. Dukel is thans ook de D.C.ÏJ.'er H. Laros uitgenoodigd om deel te nemen aan het damtournooi te Bussum. Verder nemen deel de heeren Keiler en Herm. de Jongh, welke laatste tweede was in den strijd om het wereldkampioenschap. Verder is uitgenoodigd de Rotterdam mer A. M. Olsen. Deze speler werd op 21-jarïgen leeftijd blind; hij is thans 57 jaar en speelt een sterke partij op het speciaal voor hem vervaardigde „voel- bord". BEVERWIJK Een gevaarlijke negotie De Beverwijksche politie heeft twee jongens van 17 en 18 jaar aangehouden die op een kruiwagen een flinke partij hulzen, kardoezen en ander oorlogstuig vervoerden. Lang niet al deze projectie len waren gevaarloos, want van som mige was de ontsteking nog intact. De jongens verklaarden de voorwer pen in de omgeving van den Wester houtweg te hebben gevonden en ze had den meegenomen om het metaal te ver- koopen. Bij een handelaar in oude me talen alhier, waar ze den boel wilden verkoopen, werd een voorraad hulzen gevonden. Het spreekt vanzelf, dat de politie alles in beslag heeft genomen. Cursus voor jeugdige schakers De zeer actieve Hoogoven Schaakclub, indachtig aan het woord: wie de jeugd heeft, heeft de toekomst, organiseert een schaakcursus voor de jeugd, die on- W leiding staat van den ijverigen voor zitter van H.O.S.C., den heer P. A. Veldheer. Er wordt eiken Vrijdagavond gespeeld in het Statenhuis aan de Zeestraat. PREDIKBEURTEN ZONDAG 3 MAART IJMUIDEN. Ned. Herv. Kerk. KanaalsCr. 10.30 en 5.30: Ds. L. Lagerweij. Goede Her derkerk 10.30: Ds. G. F. Callenbach, H. Doop. 5: Dr. M. v. d. Voet, Jeugddienst. Geref. Kerk 9: Ds. Moens van Velsen (Nieu we Kerk) 3: Dezelfde. Goede Herderkerk. Oud-Katholieke kerk 10: H. Dienst. Leger des Hells 10.30 Heiliglngsdienst onder lei ding van maj. Malcorps. 7.30: Openbare samenkomst. Chr. Geref. Kerk 10 en 4: Ds. A. Zwiep. VELSEN. Ned. Herv. Kerk 10: G. Kaersel- man, Zendeling leeraar. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk en Kapel 10: ds. Waarden burg. 5: ds. A. J. Peters. Ger. Kerk 9.45 en 5: Ds. Meljerink em, pred. Aan een artikeltje van Kees Hana in De Kampioen ontleenen wij het een en ander over den toestand van onze duinen na den oorlog. Op sommige plaatsen is de natuur geweld aangedaan men denke slechts aan de tal- looze mijnenvelden en militarie verdedigings werken. Op andere echter (en dit was met het duin van Terschelling het geval) kreeg zij de gelegenheid, volkomen haar eigen gang te gaan, daar de mensch haar onder dwang on gemoeid moest laten. En dan zien we. hoe groot de invloed van den mensch voorheen op de ..wilde natuur" geweest is. De beroem de „bessenplakken", waar de veenbessen min of meer in het wild gekweekt werden, groei den dicht met gagel en duinriet. Bijna alle struikheide is dood of stervend en in plaats daarvan breidden gagel en kraaiheide zich sterk uit. ïh stille valleien begon berken bosch te groeien. De jonge duintjes op de Schellinger Boschplaat zijn mèt huri be groeiing zeer veranderd. En zoo zouden ge- kunnen doorgaan met het opsommen van ge vallen, waarin de natuur op eigen houtje een geheel andere richting insloeg dan toen hier en daar nog een menschenhand corrlgeerend werkzaam was. Minder goed dan Terschelling is Texel er afgekomen. Vooral in het Zuiden werd het zwaar versterkt om den toegang tot het Marsdiep te kunnen bestrijken. Behoedzaam VELSEN Gevallenen Papierfabriek herdacht Op bescheiden en uiterst sobere wijze heeft het personeel der Papierfabriek Donderdagmiddag op het terrein de ge vallenen van 19401945 door de onthulling van een bronzen gedenkplaat herdacht. Op de plaats der onthulling waren met de heeren Joan H. A. Kruimel, president- commissaris; N. F. Allan, C. F. D. Beuker, F. H. A. de Graaff en W. C. Smidt van Gelder van de hoofddirectie, de plaatse lijke directie en de staf van de Velser fabriek, aanwezig vele familieleden der gevallenen en het bijna voltallige perso neel. Ook merkten wij op de vertegen woordigers der drie samenwerkende vak organisaties. De heer N. F. Allan, oudste directeur van Van Gelder gonen N.V., zeide de na gedachtenis te willen eeren van de over leden werknemers, die verbonden zijn ge weest aan de Papierfabriek „De Een dracht" te Velsen, waarna hij vervolgens in het bijzonder de nagelaten betrekkin gen der gevallenen verwelkomde. Spr. schetste hoe na de herdenking van September 1945 door den heer J. Smit, zoowel bij de plaatselijke directie als het personeel het plan is gerijpt om een blij vende herinnering aan de gevallenen te doen plaatsen. Het resultaat is geweest de bronzen gedenkplaat (ontworpen door den heer P. J. Elmers en vervaardigd door den heer J. J. Assink), die thans door de directie aan het personeel wordt aange boden, waardoor wij eerbiedig willen ge denken allen, die gevallen zijn, hetzij ge fusilleerd, gestorven in concentratiekam pen of op andere wijze. Namens de direc tie onthulden de heeren P. Mooy en J. Walsmit, de oudste medewerkers aan het bedrijf, de plaat. De heer J. Th. Juckers, voorzitter der Bedrijfsunie, zeide met droefenis en dank baarheid vervuld te zijn. Steeds een blik op de gedenkplaat te kunnen werpen, zal droefenis geven en echtgenooten en ouders der gevallenen zijn directie en personeel dankbaar voor deze plaat, waardoor de herinnering immer levend zal blijven. De entourage van het gedenkteeken was keurig versierd met heesters, terwijl twee nationale vlaggen halfstok geheschen, de plaat, welke 2.10 X 1.70 M. groot is, flan keerden. Een krans van het personeel was bij het voetstuk geplaatst. De fraaie bronzen plaat is heel eenvou dig uitgevoerd, doch daarom juist treffend. Zij bevat de namen der gevallenen in alphabetische volgorde, waarbij is aange geven, op welke wijze en in welke plaats zij overleden, met toevoeging van datums. De lijst telt 18 namen en wel: W. Alfrink. J. J. v. d. Bosch, J. Bruinzeel, C. Groot, P. Houtkooper, B. W. F. R. Jonker. A. Juckers, ir. L. P. Krijger, C. v. d. Kolk. mej. A, S. v. d. Meer, D. L. Noort, L. Oli vier, G Otte, H. M. Straling, A.. Versluis. G. Wilderom, J. W. Zandberg en J. Zeeuw. Van hen sneuvelden twee, zijn omgeko men vier, gefusilleerd drie en door oor logshandelingen overleden negen. Boven de plaat staat vermeld: Hel personeel ge denkt: 1940—1945. Ex-luchtbeschermers gedupeerd Naar wij van de zijde van het comité van ex-luchtbeschermers vernemen, heeft de Rijksinspectie voor de Luchtbescher ming, in overleg met het departement van Binnenlandsche Zaken bepaald, dat het Koninklijk Besluit van 15 October 1945 be treffende terugbetaling van het z.g. in vasievoorschot alleen van toepassing is voor het personeel van den L.B.D., dat in dienst was in de maand September 1944 en in dienst is gebleven tot op den datum van het K. B., 15 October 1945. Deze be slissing wordt onbillijk geacht, aangezien het personeel, dat in dienst is kunnen blijven, toch al bevoorrecht was boven de anderen, die zonder meer den 15en Juli werden ontslagen. Ook waren velen door razzia's in de maand September 1944 niet in functie. Het comité is voornemens de gedupeerden bijeen te roepen, teneinde deze onbillijkheid nader te belichten. Agenda voor Velsen Zondag 5 Maart: Bioscoop De Pont: „Spel met den dood", 2.30, 5 en 8 uur. Maandag 6 Maart: Bioscoop De Pont: „Spel met den dood", 8 uur. tusschen de mijnenvelden door kon men de vallei De Geul bereiken, ten Zuiden van het totaal verbunkerde Loodsmansduin en daar wachtte den bezoekers een verrassing in den vorm van een spoorlijntje, dat voor het op geruimd wordt misschien nog zal kunnen die nen voor het wegvoeren van de opgeblazen betonnen versterkingen. De natuur was ech ter den afgeloopen zomer reeds druk bezig het lijntje uit te wisschen door onderstuiving en begroeiing met zandzegge. Nauwelijks zijn we de rails echter overge stoken, of we staan in een van onze koste lijkste natuurmonumenten. Want daar in De Geul zelf is niets gebeurd, behalve misschien dat de Mongoolsche troepen er wat berg eenden geschoten hebben. Jammer, maar die halen het wel weer op. En verder waren er in den zomer heele veldjes prachtig bloelende orchideeën, vooral vleeschkleurlge. en moe- raswespenorchis. Dophei, moeraswalstroo en kartelblad zorgden voor nog meer vroolljk- heid en toen tegen Sint Jan de zwart-groen met roode vlindertjes begonnen te vliegen, stratte de watermunt haar geurigen bloei, die zou duren tot de laatste blanke parnas- siabloemen tusschen de dorrende kruiden stonden. En wie dit alles ziet en beleeft, al is het ook aan den voet van een verbunkerd duin, kan toch niet anders dan inwendig juichen om het werk van de natuur, die alles weer goed zal maken, mits we haar den lijd ervoor gevenl 1 De Heer Van Veluw Jubileerde Gisteren was de heer T. G. van Veluw gedurende 25 jaar werkzaam bij de Papier fabriek ter gelegenheid waarvan hem een hartelijke huldiging is bereid. Des morgens werd hij op het directie-kantoor ontvan gen door den heer ir. A. J. Allan, die in tegenwoordigheid van de heeren ir. T. F. Hubrecht en W. J. de Haan. resp. bedrijfs- ingenieur en chef van de electricienswerk- plaats, waar de jubilaris werkzaam is, waardeerend toegesproken. Hem werd met de gebruikelijke enveloppe de schrifte lijke felicitatie van de hoofddirectie over handigd. In de werkplaats, omringd door het personeel, schetste de heer Hubrecht de goede hoedanigheden van den jubilaris, waarbij chef De Haan niet achterbleef. Vervolgens voerden nog het woord de hee ren K. Raat namens de reisafdeeling van de werkplaats en F. Brakenhoff als col lega. De laatste had dé aardige herinne ringen berijmd. Als blijk van vriendschap werd een enveloppe aangeboden, terwijl mevr. Van Veluw door middel van een plant eveneens in de huldiging deelde. Voor den gemeenteraad De Communistische Partij Nederland „De Waarheid" zal als candidaten voor den gemeenteraad stellen mevr. A. W. ten Grotenhuisr—Van Beek, mevr. Kleve— Hooimans en de heer Th. Kruisman en J. de Graaf. Afhalen levensmiddelenkaarten Voor het afhalen van levensmiddelen kaarten in het Patronaatsgebouw aan den Zeeweg zijn aan de beurt: Maandag 4 Maart de letter S, Dinsdag 5 Maart de letters T tot en met V. Alleen voor inwoners van IJmuiden, Driehuis en Velsen (dorp). Wederom een drijvende traankokerij voor Noorwegen Naar wij in „Lloyd's List" lezen, heeft de bekende scheepswerf „Harland en Wolff" te Belfast, van de Noorsche wal- vischreederij A/S. Thor Dahl, te San- dei'jord, opdracht gekregen voor het bouwen van een traankokerij van 21.000 ton d.w. Dit schip zal geheel mo dern worden ingericht en van de nieuw ste hulpmiddelen voor het verwerken van de lichamen van de gedoode wal- visschen worden voorzien. SANTPOORT Het vereenigiiigsleven herstelt zich Het is merkwaardig, hoe snel na de bevrij-f ding het vereeniglngsleven zich hier ter plaatse hersteld heeft en hoe avond aan avond de zalen van „De Weyman", „Zomer- lust" en het' „Jeugdhuis" voor een of ander doel in gebruik zijn. Op zanggebied is ons dorp in deze periode zelfs nog een vereeniging rijker geworden door de oprichting van een R.K. gemengd koor, dat zich reeds met succes heeft doen hoóren ook. En dat» is er het oude, trouwe „Vox Humana", dat onder Henk Arlsz' lei ding in de naaste toekomst weer nieuwe lauweren hoopt te oogsten en dat ook reeds een zeer geslaagd concert gaf. Nog ouder van jaren dan ,.Vox" is het fan fare-corps „Wilhelmina" 't loopt reeds aardig naar de halve eeuw maar met jeug dig vuur repeteeren de leden al weer lang onder Jan Groot's leiding in de kleuter school aan de Wüstelaan. Op 't tooneel heeft „Jan van Dommelen" zich al eenige maanden geleden laten zien en nu hoopt deze vereeniging morgen haar 10-jarig bestaan te herdenken met de opvoe ring van „Waar is mijn dochter?" Is dat even een staaltje van activiteit van regis seur Hünsche en zijn dames en heeren? Daar naast bleken tal van Santpoortsche dames en heeren zich tot het cabaret aangetrokken te hebben gevoeld. Op sportgebied zijn de sportvereeniging „Velsen" en haar onderafdeelingen. „Terras vogels", de lurnvereeniging „Santpoort", die haar 20-jarig bestaan herdacht en de korfbalvereeniging „Sport Vereent" reeds lang weer actief. „Santpoort's Bloei" gaf reeds een paar maal in het openbaar „acte de presence" en deed nog „ondergrondsch" werk ook, de Vereeniging tot herdenking van Nationale Feestdagen deed nog meer dan dit alles en organiseerde eenige cultureele avonden, de Oranjevereeniglng toonde zich paraat, de bridgers, dammers en schakers verrezen na de bevrijding weer als paddestoelen uit den grond, de handboogschutters, trekken weer lustig hun pijltjekortom het vereeni glngsleven heeft zich welhaast op elk terrein weer aardig hersteld van de klappen het door den oorlog en de bezetting toegebracht. Wat we tot dusver gemist hebben en dat wordt vrijwel door een ieder hier ter plaatse inderdaad als een gemis gevoeld is het vertoonen van cultureele films in het Jeugdhuis. Dat voorzag destijds toch werke lijk in een behoefte! Opmerkelijk is voorts het feit. dat voor het meeste, dat in de zalen van de hierboven genoemde drie inrichtingen geboden wordt, vooral als het een plaatselijke vereeniging geldt, zooveel belangstelling bestaat, ondanks het feit, dat de entrée-prijzen toch vaak „knap aan de maat" zijn. I>at is vroeger wel eens andere geweest, zoo zelfs, dat ten tijde van den Besturenbond „Eensgezind heid" de vereenigingen aan een centraal punt opgaven, wanneer zij van plan waren een uitvoering te geven of een vergadering te beleggen, ten einde te voorkomen, dat men door het geven van 2 uitvoeringen op één avond elkaar in de wielen reed. Thans trekt men zich hiervan niets meer aan. Men is minder kieskeurig dan vroeger in het bepa len van den avond zelfs de Maandag en de Vrijdag vallen niet meer af en „geneert" zich niet om drie, soms zelfs 4 avonden met hetzelfde programma voor het voetlicht te komen. Wie zou dat voor den oorlog moge lijk geacht hebben: Ja, wèl zijn de tijden veranderd en.... wij mèt hen! Jeugdige postzegelverzamelaars Door de Postzegel vereeniging „Sant poort" is een jeugdafdeeling opgericht, welke den 2en en 4en Zaterdagmiddag vatt elke maand in het badhuis aait de Wüste laan bijeen komt.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 6