IJmuider Courant Sovjet-eischen aan Perzië De Sovjet-spionnage m Canada Drïemogendheden-verklaring over Spanje gepubliceerd Conferentie van Vier? «n<» Jaargang No. 18271 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert l'ecreboom Dinsdag' 5 Maart l»4fl Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct.. per kwartaal f 4.— Als voortvaarden voor ontruiming Volgens de Evening News zou de Sow- jet-regiering aan den Perzischen minis ter-president Sultaneh de volgende eischen hebben gesteld: 1. Tusschen Perzië en de Sowjet-Unle zal een verdrag van bondgenootschap worden gesloten. 2. De centrale regeering in Teheran zal de autonome regeering van Azerbeidsjan erkennen. 3. De Perzische regeering zal haar bui- tenlandsche politiek baseeren op die van de Sowjet-Unie. 4. De Perzische regeering zal de Sowjet- Unie olieconcessies verleenen. 5. Na terugtrekking der Sowjettroepen uit Azerbeidsjan zal aldaar onder leiding van Sowjet-Russische militaire adviseurs een eigen leger gevormd worden, dat ge- stationneerd wordt op punten die voor de Sowjet-Unie van strategisch belang zyn. (5. In het tusschenstadium zal de Perzi sche regeering het roode leger „verzoe ken" te blijven waar het thans is. Aangezien Sultaneh deze eischen niet kon aanvaarden besloot de Sowjet-regee- ring hare troepen niet uit Azerbeidsjan terug te trekken, zoolang de toestand niet was opgehelderd. Van dit besluit werd echter geen mededeeling gedaan, noch aan den Perzischen minister van buitcnland- sche zaken, noch aan den Britschen am bassadeur te Moskou, noch aan het Foreign Office. De Perzische minister-president Sulta neh heeft terstond by de Sowjet-regeering te Moskou een officieel protest ingediend toen hij gehoord had van de Bedoelingen der Sowjet-Unie. Noch uit Washington, noch uit Londen zijn berichten gekomen over stappen der geallieerden bij Moskou. Bevin heel't den Perzischen ambassadeur Tadïzadeh ont vangen en met hem den ontwikkelings gang besproken. In het Lagerhuis heeft Noel Baker namens Bevin gisteren vragen der leden over Perzië beantwoord. Hij zeide dat de Britsche zaakgelastigde te Moskou instructies -had gekregen bij de Sowjetregeering te informeeren naar den stand van zaken. De Britsche troepen zijn volgens Baker binnen den vastgestelden termijn uit Perzië teruggetrokken. Het Lagerhuislid MacLean eischte ant woord op de vraag, of Engeland van plan is geheel Perzië in de invloedssfeer van Sowjet-Rusland te laten brengen. Reuter meldt uit Londen, dat daar het vertrouwen in de eenheid der groote mo gendheden zeer geschokt is door de ont wikkeling der gebeurtenissen in Perzië. Engeland staat thans voor een gecompli- Kunstmatige ijsbergen als vliegdekschepen Naar thans in de Engelsche pers wordt onthuld, hebben Engeland, de Ver. Sta ten en Canada tijdens den oorlog het plan gehad om een soort bestuurbare ijsbergen te bouwen, die als enorme vliegdekschepen tegen duikbooten en bij invasie-operaties konden worden ge bruikt. Door koelinstallaties zouden zij permanent in bevroren toestand moe ten blijven. Winston Churchill achtte het plan van de grootste beteekenis. De vaartuigen zouden gemaakt worden uit een substantie genaamd pykriet. be staande uit 86 pCt. ijs en 14 pCt. hout- pulp. De ontwikkeling der oorlogsgebeurte nissen maakte de verwezenlijking van dit gigantische idee overbodig. Sjahrir's nieuwe program Coalitie-kabinet over enkele dagen gereed In een persconferentie heeft Sjahrir de programmapunten uiteengezet, waar op hem Soekarno's volmacht tot het vor men van een nieuw kabinet werd ver leend. Het eerste punt is: Het voeren van on derhandelingen met de Nederlanders ge baseerd op de .erkenning van de republiek Indonesië. 9 De overige 4 punten hebben betrekking op sociale en economische verbeteringen, die dringend noodzakelijk zijn, de instel ling van een democratische regeering, een voedsel- en kleedingprogramma voor het IndonesLsche volk en de overneming en exploitatie van enkele der belangrijke plantages en industrieën. Op alle andere punten zal het toekom stige kabinet, dat volgens Sjahrir over enkele dagen gereed zal zijn, volledige autoriteit hebben. Het coalitie-kabinet zal gevormd worden door de voornaamste partijen, zooals de Mohamedaansehe organisatie Masioemi. de nationaal-democraten en de partij van Sjahrir, de socialistische. Over zijn toekomstige politiek zeide Sjahrir dat het zoo spoedig mogelijk eva- cueeren der Nederlandsche geïnterneer den nog steeds tot zijn aspiraties behoort. Hij verklaarde dat de toestanden in de kampen aanzienlijk verbeterd zijn. eeerd probleem: De samenwerking met Rusland, die als voorwaarde voor het handhaven van den wereldvrede wordt beschouwd, moet bewaard blijven zonder tekort te doen aan de belangen van een kleine bevriende natie en de Britsche be langen in het Midden-Oosten. De Russische inbreuk op een verdrag, waarvan Engeland medeonderteekenaar is, kan niet over het hoofd worden ge zien zonder laatstgenoemde factoren te verwaarloozen. Maarschalk Maimerheini president-af Maarschalk Mannerheim, president van de Finsche republiek, is gisteren afgetre den. Dit werd medegedeeld in een com muniqué, dat na een buitengewone ka binetszitting van de regeering gistermid dag werd uitgegeven. Verwacht wordt, dat de tegenwoordige minister-president. Paasikivi, hem zal opvolgen. Paasikivi heeft Maandagavond een radiotoespraak gehouden tot hel Finsche volk, waarbij hij een brief van maarschalk Mannerheim voorlas. De afgetreden pre sident verklaarde in dit schrijven dat hij om gezondheidsredenen zijn functie neer legde. Hij achtte het huidige moment, nu het proces tegen degenen die verantwoor delijk geacht worden voor den oorlog, be ëindigd is, het meest geschikte tijdstip om zich terug te trekken. Engeland in de beproeving van 194699 De Britsche eerste-minister Clement Attlee, heeft Zondagavond via de radio een groote nieuwe actie ter verhooging van de Britsche na-oorlogsehe productie geopend. Attlee waarschuwde, dat „een zeer moeilijke periode" het Britsche volk te wachten staat en verklaarde: „Wij moe ten genoeg produceeren om voedsel en grondstoffen van overzee te kunnen koo- pen. Wij moeten veel meer produceeren dan voor den oorlog". De minister herinnerde aan de moeilijk heden en gevaren, in 1940, toen „Groot- Brittannië alleen stond tegenover de Duitsche macht met zeer geringe ver dedigingsmiddelen" en beschreef den hul digen. toestand als „een situatie niet zoo critiek, maar niet geheel verschillend". Attlee sprak tenslotte als zijn vertrouwen uit, dat het Britsche volk zegevierend door „dezen tijd van beproeving van 1946'" zal komen, evenals het de moei lijkheden in 1940 wist te overwinnen. Houtstof aangevoerd. Voor de papierfabriek is gistermiddag aangekomen het Nuorsche s.s. Jelo met een gedeeltelijke lading houtstof uit Sande, waardoor het bedrijf, dat sedert een week heeft stilgestaan, heden weer, voor zoover mogelijk, normaal gaat werken. Geref. Kerk. Tot predikant bij de Geref. Kerk (art. 31 K.O.) alhier is beroepen ds. H. J. Schilder van Bergschenhoek. Het woord is aan. Voltaire: Het is beter de kans te loo- pen een schuldige te redden dan een onschuldige te veroordeelen. Nocxtcu heeft Op uUuoodigiitg' van liet Europeosclie Beouotnisclif aantal experts uit alle geallieerde landen, waaronder Rusland en Turkije, een bezoek gebrneht aan het landbouwproefstation te Jealott's HUI in Engeland, waar «Ie groote vorderingen, welke llritselio scheikundigen ge durende tien oorlog: op landbouwgebied hebben genfaakt, getoond werden. Tevens vonden demonstraties plaats met de nieuwste machines welke ge bruikt worden voor de bestniving ter besrlierming van het gewas tegen ziekte en Insecten. „Uitgevoerd onder directe instructies uit Moskou De Canadeesche regeering heeft gisteren bijzonderheden medegedeeld over de on langs ontdekte spionnage-samenzwering, waarin de Sovjet-Unie als principale werd genoemd. De nasporingen hebben uitgewezen, dat de spionnagehandelingen werden uitge- Verbreking der diplomatieke betrekkingen als stok achter de deur Het Britsche ministerie van buitenlarid- sche zaken heeft gisteravond de volgende gemeenschappelijke verklaring gepubli ceerd van de regeeringen van de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk over Spanje: „De regeeringen van Frankryk, het Vereenigtl Koninkrijk en de Ver. Staten hebbers van gedachten gewisseld met be trekking tot de huidige Spaansche regee ring cn haar betrekkingen met dat regiem. Men is het er over eens, dat, zoolang generaal Franco de controle Aver Spanje blijft behouden, het Spaansche volk geen volledig en hartelijk samengaan kan ver wachten met die naties van de wereld, die met gezamenlijke krachtsinspanning de nederlaag hebben toegebracht aan het Duitsche nationaal-socialisme cn het Itali- aansche fascisme, welke het huidige Spaansche regiem hulp hebben geboden by het in handen nemen van de macht, en naar welker voorbeeld dit regiem is op gezet. Er bestaat geen plan om in de binnen- landsche aangelegenheden van Spanje tusschenbeide te komen. Het Spaansche volk behoort zelf op den duur zijn eigen bestemming te kiezen. Ondanks het feit, dat het huidige regiem repressieve maat regelen neemt tegen de ordelijke pogingen van het Spaansche volk om zijn politieke aspiraties tot uiting te brengen en zich volgens deze te organ iseeren, vertrouwen de drie regeeringen, dal het Spaansche volk niet opnieuw de verschrikkingen en de kwelling van een burgerstrijd zal moe ten ondergaan. Integendeel, men hoopt, dat de leidende patriottische en ruimdenkende Spanjaar den spoedig de middelen zullen vinden om een vreedzame verwijdering van Franco, de afschaffing van de phalanx en de instelling van een overgangs- of waar nemende regeering te bewerkstelligen, onder welker bestuur het Spaansche volk wellicht de gelegenheid zal krijgen om in vrijheid te beslissen over den regeerings- vorm, welken het wenscht, en zijn leiders te kiezen. De eischen. Politieke amnestie, terugkeer van de verbannen Spanjaarden, vrijheid van ver gaderingen, politieke vereeniging cn voor zieningen voor vrije openbare verkiezin gen zijn essenticelc vereischten; een over- gungs-regccring, welke deze vereischten voor oogen zou willen houden, zou de er- kenniug cn de ondersteuning van alle vrijheidslievende volkeren verkrijgen. Een dergelijke erkenning zou volledige diplomatieke betrekkingen insluiten en 't nemen van die practlsche hulpmaatrege len bij de oplossing van Spanje's economi sche problemen, welke in de geldende om standigheden uitvoerbaar zouden zijn. Der gelijke-maatregelen zijn op dit oogenblik niet mogelijk. De kwestie van de handhaving of de verbreking der diplomatieke betrekkingen door de regeeringen van Frankrijk, het Vereenigcjn Koninkrijk en de Vercenigde Staten met het huidige Spaansche regiem zal beslist moeten worden in het licht van de gebeurtenissen cn rekening houdend met de inspanning van het Spaansche volk om zyn eigen vrijheid te verkrygen. Teleurst -Hing in dc V.S. In Amerikaansche kringen is men te leurgesteld door de voorzichtige bewoor dingen waarin de driezijdige verklaring is gesteld en door het onbepaalde karakter van de laatste zin, waarin wordt gespro ken over het handhaven of verbreken der diplomatieke betrekkingen. De Fransche regeering heeft aan de regeeringen te Washington. Londen en Moskou het houden eener viermogend- hedenconferentie voorgesteld ter be studeering van alle problemen die Duïtschland betreffen. voerd door zekere leden van den staf der Sovjet-ambassade te Ottawa volgens di recte instructies uit Moskou. Onder per soonlijke leiding van den Sovjet-Russi- schen assistent-militair-attaché Znbotin werkte een groep Canadeesche agenten, waarvan capt. Gordon Lunarin, lid van den Canadeeschen inlichtingendienst als aanvoerder genoemd wordt. Deze groep bestond verder uit E. W. Mazerall, eiectro-technisch ingenieur bij het nationaal research-bureau, Kathleen Mary Willsher, beambte op het bureau van den Britschen hoogen commissaris en mevrouw Emma Woikin, werkzaam op het departement van Buitenlandsche aange legenheden. Deze laatste verdachte heeft bekend den inhoud van geheime telegrammen aan de Russen te hebben medegedeeld. Mazerall zou bijzonderheden over de radar hebben uitgeleverd. De vier beschuldigden zullen tol 11 Maart in preventieve hechtenis worden gehouden. De attaché Zabotin kreeg uit Moskou opdrachten van allerlei aard. Hij moest gegevens verzamelen over de atoombom, troepenverschepingen van Europa naar de Vereenigde Staten, legering van parachute troepen en een aantal andere militaire positie-details. Er zijn verschillende documenten ver dwenen die bijzonderheden over enkele van deze onderwerpen eayen Zonder het onderwerp „spionnage" aan te roeren, heeft radio-Moskou gisteravond in een uitzending naar Noord-Amerika den Canadeeschen premier Mackenzie King aangevallen en hem beschuldigd van ver volging der arbeiders-organisaties. Verder beweerde de Russische commentator dat in Canada militaire fascistische organi saties bestaan en hij verweet Mackenzie King zijn gebrek aan inzicht ten aanzien van Hitler. „King stond een verzoenings politiek voor. die den agressor tegen de Sovjet-Unie moest doen koeren." aldus de radio-speker. A mérikaansche kolenaaiivoer overtrof raming Ondanks de herhaalde stakingen in de Ver. Staten, die een vlotte afwerking van het verschepingsprogramma van kolen naar bevrijd Europa hebben bedreigd, is er in Februari 15meer 6teenkool verscheept dan het programma voorzag. De ladingen beliepen ir. die maand in totaal 1 654.000 ton. bestemd voor Frank rijk, België, Noorwegen, Italië. Neder land, Griekenland en Denemarken. De Argentijnsehe vleeschultvoer naar Europa dreigt binnenkort te worden stopge-. zet door de stakingen in de vleeschoakke-i rijen.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1