IJmuider Courant Britsche Wederopbouw Amerika wijst Rusland op zijn verantwoordelijkheid Godsvrede in Indië? 60e Jaargang No. 18274 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag 8 Maart 1D4Ö Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4.— TN dezen tijd 'zijn de oorlogservaringen van andere volken en ook de verwoes tingen, die in hun landen aangericht zijn, alweer vergeten. Engelsche publicaties omtrent den wederopbouw herinneren aan de zware slagen, die het Duitsche lucht- wapen Engeland in het begin van den oor log toebi-acht en aan het feit, dat door de enorme oorlogsinspanning, die daarna van het geheele volk gevraagd is, er zes jaar lang bijna niets meer kon worden ge bouwd. Het normale bouwprogramma werd dus verwaarloosd, terwijl intusschen nog vele luchtaanvallen verwoestingen in tal van plaatsen veroorzaakten, al gebeur de dat nooit meer op zoo massale schaal als tijdens den blitz". Zoo noemt men in Engeland den Blitzkrieg, waarmee Duitschers hun oorlog begonnen. Alleen in het Londensche gebied werden gedurende den oorlog meer dan honderd duizend huizen verwoest. Dat wil dus zeg gen: huisvesting voor meer dan vierhon derdduizend menschenl Daar komen de ver woestingen in tientallen andere steden bij. plus de achterwege gebleven normale nieuwe, aanbouw, plus de aftakeling van oude huizen die geen onderhoud en her stel meer gehad hebben, plus het normale bouwprogramma van de komende jaren, om tot een totaal te geraken van vier mil- lioen nieuwe woningen huizen en flats dat door den expert Leslie Merrion is opgegeven als de eisch, die voor Groot- Brittannië moet worden gesteld. Natuur lijk moet men er de noodige winkels, scholen, werkplaatsen, fabrieken en zie kenhuizen aan toevoegen. Merrion neemt aan dat de Britsche bouwnijverheid min stens twintig jaar noodig zal hebben om den achterstand in te halen en de uitbrei ding de baas te worden. Daartoe moeten dan nog maatregelen genomen worden om zich van een vol doend aantal arbeidskrachten te verzeke ren. Want dat is er nu lang niet. Vóór den oorlog bezat het land ongeveer een millioen bouwvakarbeiders. Nu bezit het nauwelijks een half millioen en zooals Merrion verzekert zijn ter uitvoering van het door hem genoemde programma an derhalf millioen man noodig. Werkgevers en werknemers hebben met het Ministerie van Arbeid gezamenlijk een plan uitge werkt, volgens hetwelk een leerlingen- stelsel is ontworpen en toetredende nieuwe krachten in de bouwnijverheid een spe ciale training krijgen. Binnen twee jaar zal de nieuweling een volledig geschoold vakman moeten zijn, die volle bezoldiging ontvangt. Het lijkt voor sommige vakar beiders in de bouwnijverheid een onuit voerbare eisch ik noem bijvoorbeeld de timmerlieden maar men zal dat begrip „volledige scholing" wel met een korrel tje zout moeten nemen. Aan practisch in zicht hapert het evenwel in Engeland nooit; vermoedelijk zal bij de opleiding specialisatie in beperkte, nauwkeurig om schreven arbeidstaken worden toegepast. Met dat al is het nog niet duidelijk, hoe men i.i korten tijd het aantal bouwvak arbeiders van een half millioen tot ander half millioen wil verhoogeri, althans niet zoolang een paar millioen soldaten in dienst blijven. Er is dan ook een sterke aandrang om de legersterkte verder te verminderen. Die wordt niet alleen be- invioed dóór de omstandigheid, dat hon derdduizenden ver van hun vaderland blijven en hun families hen eindelijk eens terug willen zien, maar ook door het besef, dat Groot-Brittannië die mannen noodig heeft voor den wederopbouw van het land. Attlee heeft nu beloofd, dat de leger sterkte verminderd zal worden tot 1.100.000 man. Maar hij heeft er niet bij gezegd wanneer dat gebeuren zou. De troebele internationale verhoudingen, de onlusten in verschillende deelen van het Britsche Keizerrijk en de voortdurende noodzaak voor de aanwezigheid van een bezettings leger in Duitschland wekken de verwach ting, dat het nog wel even zal duren en dat men den Prime Minister nog meer malen aan zijn belofte zal moeten herin neren, Ongetwijfeld zou hij, evenmin mi- litairist zijnde als zijn landgenooten, niets liever willen dan de mogelijke de mobilisatie. 5 Met de voor den wederopbouw beschik bare krachten heeft men, blijkens een officieel rapport, in elk geval al een goed begin gemaakt. Herstelwerkzaamheden op groote schaal hebben tengevolge gehad, dat in tien maanden tijds 400.000 menschen opnieuw konden worden gehuisvest. Ruim 22.000 nieuwe huizen zijn voltooid. Tien duizenden Duitsche gevangenen hebben gewerkt aan het bouwrijp maken van gronden, Onlangs heeft minister George Tomlinson in het Lagerhuis medegedeeld, dat de „rompen" van 28 800 noodwoningen gereed waren. De statistische mededeelingen van de regeering hebben een goede pers gehad, ook wat de oppositiebladen betreft. Er zijn hoopvolle verwachtingen aan vastge knoopt voor de lente, wanneer men de herstelwerkzaamheden voltooid zal heb ben en bij beter weer in hoofdzaak tot den bouw van nieuwe huizen zal kunnen overgaan. De Times heeft voldoening uit gesproken over het feit, dat het particu liere initiatief een belangrijk aandeel in de taak heeft kunnen behouden. Deze enkele gegevens omtrent den Brit- Dringend verzoek tot ontruiming van Perzië De regcering van de Vereenlgde Staten heeft Moskou een nota gezonden, waarin zij een dringend beroep op de Sovjet- regeering doet tot onmiddellijke ontrui ming van het Perzische grondgebied. Dit beroep ging gepaard met een verwijzing naar de zware verantwoordelijkheid der groote staten voor wat betreft het respec- teeren der souvereine rechten van andere landen. De nota dringt er op aan, dat de Ver- eenigde Staten „stipt zullen worden inge licht" over de besluiten der Sovjets en geeft uitdrukking aan de hoop dat deze besluiten zullen overeenstemmen njet de inzichten der V. S., zooals die in de nota naar voi-en zijn gebracht. De nota zegt o.a.: „De regeering van de Ver. Staten, handelend in den geest van de vriendschappelijke verbondenheid, welke bij de succesvolle krachtsinspan ning tegen den gemeenschappelijke!! vijand is gegroeid, en als medelid van de Ver eenigde Volkeren, geeft uitdrukking aan haar ernstige hoop, dat de regeering van de Sovjet-Unie, door onmiddellijk alle Sovjettroepen uit het gebied van Perzië terug te trekken, haar deel zal bijdragen tot het bevorderen van het internationaal De Turken bewonderen Bevin De Turksche eerste minister, Saraöjogloe, heeft tijdens een persconferentie zijn bewon dering uitgedrukt voor de wijze, waarop de Britsche minister van buitenlandsehe zaken, Bevin, kwesties aangaande Turkije heeft be handeld. Door zijn verklaringen, aldus Sa- radjogloe, heeft Bevin de vriendschapsban den tusschen Groot-Brittannië en Turkije versterkt. Ook hetgeen de minister van buitenland sehe zaken der V. S.. Byrnes, heeft gezegd over de verdediging Van het handvest cier Vereenigde Volkeren, werd door Saradjog- Ioe zeer op prijs gesteld. De Turksche staats man zag hierin zelfs een weg om te geraken tot het „Paradijs" op aarde. Den lcortsten weg daartoe achtte hij een eerlijke samen werking tusschen China, Frankrijk, Groot- Brittannië, de Sovjet-Unie en de Vereenigde Staten. Turkije zou de UNO naar beste weten en vermogen steunen. Met Irak werd op het oogenbiik door Turkije_onderhandeld en wel op vriendschappelijke wijze. Von Papen vraagt koninklijk getuige Von Papen, een. der leidende diploma ten der Nazi's, heeft het tribunaal ver zocht vragen te mogen stellen aan den 87-jarigen koning Gustaaf van Zweden, teneinde zijn beweringen, dat hij in 1939 en 1940 pogingen deed om den Europee- schen vrede te herstellen en een eind te maken aan de kerk- en Jodenvervolging, te bevestigen. De kwestie van een per soonlijke verschijning werd niet aange roerd en de prosecutie had er geen be zwaar tegen, dat koning Gustaaf onder vraagd zou worden. Een der kwesties, die Von Papen door koning Gustaaf be aamd wenscht, is het feit. dat Von Papen in het voorjaar van 1940 koning Gustaaf een brief dringend verzocht zijn in vloed aan te wenden voor het herstel van den vréde. Ook het verzoek tot dagvaar ding van Kurt von Lersner, het hoofd van de Duitsche vredesdelegatie te Ver sailles, moet bewijzen dat hij het initia tief nam tot vredesonderhandelingen. vertrouwen, dat noodzakelijk is voor een vreedzaam samengaan van de volkeren van alle landen." Na een verwijzing naar de Russische verklaring van 29 November j.l., waarin het Britsch-Russisch-Perzisch verdrag van 19 Januari 1942 door Moskou als maatstaf voor het verblijf der Sovjet-troepen in Iran wordt genoemd, zegt de nota: „Het besluit van de Sovjet-regeering troepen te handhaven in Iran na de pe riode, vastgelegd in het driemogendheden- verdrag, heeft een situatie geschapen ten aanzien waarvan de regeering der Ver. Staten als lid der Vereenigde "Volkeren en als partij in de verklaring betreffende Iran gedateerd 1 Dec. 1943 niet onver schillig kan blijven." De nota wijst vervolgens op de tegen spraak, die te constateeren is tusschen het feit van de voortgezette aanwezigheid dei- Sovjettroepen in Perzië en de verklaring der drie groote mogendheden, dat zij eensgezind waren in hun verlangen naar het handhaven van de onafhankelijkheid, souvereiniteit en integriteit van Iran en besluit met een herinnering aan de mee- ning van den Veiligheidsraad, volgens welke het handhaven van troepen van een lid der Vereenigde Volkeren op het gebied van een ander lid zonder toestemming van deze natie niet in overeenstemming is met de beginselen der Vereenigde 'Volkeren. Onrust Jn Perzië Een Iraansch minister heeft verklaard, dat de Sovjets tot nu toe geen enkele plaats ontruimd hebben en dat desbetref fende berichten valsch waren. Bij relletjes in Teheran in de nabijheid van het parlementsgebouw werden ver scheidene personen gedood en gewond- Rechtsche en linksche elementen raakten slaags met de politie. De minister-president, Ghavam Sultaneh, is per vliegtuig uit Moskou teruggekeerd. Radio Moskou heeft over de gevoerde on derhandelingen het volgende communiqué verspreid: „De besprekingen zijn in vriend schoppelijken geest: gevoerd. Beide re geeringen zullen alle pogingen in het werk stellen om gunstige omstandigheden voor een versterking van de vriendschappelijke betrekkingen tusschen de twee landen te scheppen." Hef woord is aan. Spinoza: Wat wij toeval noemen is het toevluchtsoord der on wetendheid. Bali met ongeladen geweren bezet f 150.- belooning voor Timorees Wij vernemen in aansluiting aan de reeds vermelde berichten omtrent de lan ding op Bali, dat de voedseltoestand al daar gunstig is. Met hun gebruikelijke vrijmoedigheid gaven de Balineezen uiting aan hun teleurstelling over het feit, dat bij de landing de troepen de ge weren in den aanslag hielden, waaruit zij concludeerden, dat de geallieerden hen niet vertrouwden. Zij konden uiteraard niet zien, dat de wapens ongeladen waren. De correspondenten waren onder den indruk van de sterk pro-Nederlandsche uitlatingen der bevolking. Omtrent Timor kan gemeld worden, dal aldaar onder benarde economische omstandigheden hard aan den opbouw gewerkt wordt, Men leeft er in een mi niatuurkamp in een klappertuin, aange zien de stad Koepang volkomen in puin ligt. Bij besluit van den Lt, Gouverneur- Generaal is een belooning van 150 gulden toegekend aan den Timoreeschén be- stuursagent J. Daos, die gedurende d<* Japansche bezetting de stukken betref fende de vernietiging van de residents woning en van het betaalkantoor met le vensgevaar had verborgen gehouden. Japansche geheim agent gearresteerd. Volgens berichten uit zeer betrouwbare bron te Makassar is een voormalig lid van den geheimen dienst van de Japansche vloot gearresteerd en in Makassar opge sloten. Hij wordt er van beschuldigd in .contact te hebben gestaan met personen in het gebied van "tVatampone (Oostkust van Zuid-West-Celebes), die met de repu bliek sympathiseeren. Men neemt aan, dat nog drie andere Japansche agenten met de extremisten samenwerken. Talrijke ex-iróinterneerden uit Japansche gevangenenkampen /.ij in Australië liefderijk opgenomen en In een soort jeugdherbergen onderge bracht. De foto toont een aantal kinderen, uit Japansche kampen samen gebracht, die niet een. truck naar school gebracht worden. I*. Sjahrir verwacht Indonesisch voorstel Sjahrir heeft gisteren verklaard dat hij een voorstel der Indonesiërs, om rege lingen te treffen voor een algemeenen wapenstilstand, verwachtte. Hij zeide verder dat hij dit voorstel, dat zou inhouden de wapens te laten rus ten gedurende de komende onderhande lingen, binnen veertien dagen tegemoet schen opbouw geven een indruk van de kolossale arbeidstaken, waarvoor men ook in andere door den oorlog getroffen lan den staat. Zelfs naar verhouding berekend zijn die taken dikwijls nog heel wat zwaarder dan die, welke ons deel zijn. Hoeveel millioenen huizen zijn verwoest in Rusland, hoeveel in Duitschland en hoeveel tientallen jaren zal het daar wel vorderen, eer men „den achterstand zal hebben ingehaald en de' uitbreiding vol tooid?" R, P. zag. Dit voorstel zou gedaan worden aan de Britten en betrekking hebben op alle militaire operaties - Vertrek parlementaire commissie. Het lifft in het voornemen van de par lementaire commissie, welke naar Ned.- Indië zal gaan, Dinsdag 12 Maart des ocljtends te 8 uur te vertrekken per Sky- master van Schiphol. De commissie reist met het gewone verkeerstoestel der K. L. M. en langs de Indië-route van den laatsten tijd. Naar het ANP verneemt, gaat prof. De Savornin Lohman niet mee. Hij is ziek geworden, doch is voornemens zoo moge lijk na te komen. De commissie gaat rechtstreeks naar Batavia, waar zij allereerst haar opwaeh- £ng zal maken bij den luitenant-gouver neur-generaal. dr. Van Mook. Zij heeft het voornemen omstreeks vier weken in Indië te blijven. Amerika internationaal leenheer Vinson, de Amerikaansche minister van Financiën heeft bekend gemaakt dat de be voegde nationale commissie nieuwe leenin gen aan China, Tsjeeho-Slowaktje, Nederland, Nederlandsch-Indië en Polen heeft goedge keurd. Een Sovjet-Russisch verzoek om eer» leening van zes milliard dollar werd afge wezen wel keurde de commissie een cre- diet van 1 milliard dollar aan Rusland goed. Spaak Kabinetsformateur De Belgische Prins-regent heeft den heer De Schrijver, voorzitter der C.V.P., verzocht een regeering te vormen. De heer De Schrijver heeft deze opdracht niet aanvaard. Hierna heeft de Prins-regeni den heer Spaak ontboden en hem opgedragen een kabinet te formeeren. Spaak heeft de op dracht aangenomen. De Belgische communisten hebben ver klaard geen deel te zullen nemen aan een regeering waarin de Katholieken zit ting hebben.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1