De schoenen-loterij De Duitsche schadeloosstelling Sport in het Kort Avonturen van Wag en Warrel Een niet voor de organisators Onze lezers weten !ietmet 1 April be gint de nationale schoenenloterij. Het klonk zoo mooi: loten kosten niets en er zonden geen nieten zijn. Toch vreezen wij dat de Haagsche amb tenaren, die als organisators optreden, er geen plezier, maar wel veel narigheid aan zullen beleven. Reeds de voorloopige aankondiging heeft protesten uitgelokt. Ook eenige lezers zijn al in hun pen geklommen om hun be1 zwaren in het licht te stellen. En nu de officieele bekendmaking is afgekomen, zullen de protesten zich ongetwijfeld ver menigvuldigen, want nu blijkt, dat iemand die na 1 Januari 1945 oen schoenenbon gekregen heeft, ook nl trekt hij uit de loterij een paar schoenen, deze niet krijgt. Het staat dus hiermee vast, dat allen die na 1 Januari 1945 een schoe nenbon kregen, voor ccn nieuwen bon pas na 1 Januari 1947 aan dc beurt komen. Wie is in staat om twee jaar met één paar schoenen te kunnen doen? De geluk kigen, die een bon kregen, moesten aan- toonen dat zij geen bruikbare schoenen meer aan hun voeten hadden. Bovendien was de kwaliteit der schoenen die in 1945 te koop waren lang niet zoo goed als thans. En dan de kinderen. Als een school jongen een jaar met een paar schoenen doet zijn vader en moeder blij, maar mi nister Vos meent, dat. het twee jaar kan zijn. Alleen omdat het in zijn loterij- systeem past Weet hij ook een middel aan te geven om te maken, daf kinder- voeten niet groeien? Het is waar. de mogelijkheid wordt ge opend. dat vader of moeder, als die uit loten, hun schoenenbon aan een der kin deren afstaan. Het klinkt mooi, maar vele vaders en moeders hebben hun nieuwe schoenen zelf broodnoodig. Dat is dus ook geen oplossing der moeilijkheden! Wij weten dat vele plaatselijke distri buted ienstón. die in de praktijk dag-aan- <lag met de sehoenenmisère te kampen hebben, geen bewondering hebben voor 'de schoenenloterij. Zij verwachten ernstige moeilijkheden. Tot nu toe werden de nieuwe schoenen (er waren er helaas veel te weinig!) gegeven aan de menschen, die er de meeste behoefte aan hadden. Dat element vervalt nu. Nu kan het gebeuren dat iemand, die nog geen behoefte aan schoenen heeft, schoenen krijgt terwijl anderen, die ze noodig hebben, ze niet krijgen. Dit zal den handel in schoenen bonnen ongetwijfeld levendig doen wor den. Dc eenige oplossing zal zyn, dat iemand die een schoenenbon trekt, die ook krjjgt als de Distributiedienst kan aannemen, dat hij aan schoenen behoefte heeft. Minister Vos heeft medegedeeld, dat er nu per maand 600.000 paar schoenen in ons land gemaakt worden. Voor 1 Januari 1947 worden het er dus G millioen Daar mee moeten wij toch een heel eind komen. Weer een Opera-kwestie in Amsterdam Amsterdam heeft zijn „Tosea" gehad, of g*had- Dc voorstelling van eenige maanden geleden werd verstoord, omdat een deel van het publiek het niet eens was Sr«' ™.U!.Veri!,„g V3n de °P;'edende artlsten. Nu zou den 12en Maart de opera ..Fldelio" te Amsterdam worden opgevoerd. t van 0ud-ihcgale werkers en de Landelijke vereeniging van ex-pohtieke ge vangenen hebben naar aanleiding van deze f*iï>C?/1<;e?rde v«?rstelHng een telegram aan oen minister-president gezonden, waarin zij «»Zh'ffr<ryi1ak5ri te«cn dit optreden en wijzen 1 ?:l' dat de a,:»sten in kwestie nog steeds niet gestraft zijn voor hun optreden vooi Front zorg. Vreugde en Arbeid en de 1L.3 naar de „Festspiele" van Satzburg als Yf"ï. Seyss Inquart. De voorstelling van „Fldelio die Dinsdagavond plaats zou heb ben Is afgelast. Woensdagmiddag zal de aangelegenheid in den Arnsterdamschen gemeenteraad worden behandeld. Wanneer door den raad het be sluit zou worden genomen, de opvoeringen doorgang te doen vinden, zal de eerste op voering van „Fldelio" Vrijdag of Zondag a s. gegeven worden. s AGENDA Gem. Concertgebouw: Fcestvoorstelling Ba ron Kneut, 20 uur. Rembrandt: Golden Boy 14 16.15. 19 en 2t.i5 uur (18 j.). Cinema Palace:' 111 be your sweetheart, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur (a. Luxor: Gravin Alexandra 14, ic 15 l 9en 21.15 uur (18 j.). Frans Hals: J'accuse, 74, 16.30, 19 en 21.15 uur (18 j.). DONDERDAG 14 MAART. Stadsschouwburg: Oranje-Hotel, 20 uur. Gem. Concertgebouw: Jacques Thibaud. 20 uur. De Leeuwerik: Eurythmie-uitvoering, 20 uur. Bioscopen, als Woensdag. De Radio geeft vanavond HILVERSUM I, 301 M. RNIO 17.30 Ned. Volksherstel. NCRV 17.35 Melodia. RNIO 18.15 Engetsche les. NCRV 18.45 Gram. muz. RNIO 19.00 Nieuws 19.30 Xoor de Ned. Strijdkr. 20.00 Nieuws. NCRV 20.05 Radio Phïlharm. Ork. 21.10 De gehaven de inboedel. 21.30 Gram. muz. RNIO 22 oo Nieuws. NCRV 22.15 Actualiteiten. 22.30 Piano. 23.00 Concert. 23.2S Avondlied. 23 so Schriftlezing. HILVERSUM n, 415 M. RNIO 17 30 Sonate. 18.00 Nieuws. VARA 18.18 Orgel. RNIO 18.30 Het rijk overzee VARA 18.45 J. E. Stokvis. 19.00 Ork VPRO 19.30 'Dr. H. Faber. RNIO 20.00 Nieuws*. VARA 20.20 Li li Pons. 20.30 Hoorspel. 21.15 Gram muz. 21.30 Omroepkoor. 21.50 Radio Phil- harm. Ork. 22.45 Geestelijk Leven. RNIO 23.00 Nieuws. VARA 23.15 The Ramblers. 23.4S Gram, muz. Het conflict in de Gereformeerde Kerk Een nieuwe formuleering. Inzake de dogmatische kwesties in de Ge reformeerde Kerken is (naar de N. R. Ct. meldt) de Generale Synode dier kerk tot een definitieve uitspraak gekomen. Met algemee- ne stemmen heeft zij een nieuwe formulee ring vastgesteld van de zoozeer bestreden leeruilspraken der synodes 1905 en 1942, waar in de tarm, dat de kerk de kinderen der ge- loovigen heeft te „houden voor wedergebo ren", is vervangen door: dat de kerk de kinderen der geloovigen moge „beschouwen en behandelen als zulken, die deelen in de wederbarende genade van den Heiligen Geest". Aan deze nieuwe formuleering heeft de synode nog toegevoegd de uitspraak, dat deze nieuwe verklaring dient ter vervanging van de bedoelde Uitspraken van 1905 en 1942. Vlammen boven Amsterdam Gisterenavond heeft te Amsterdam een felle brand gewoed in de bovenste ver dieping van het gebouw „Bellevue". Het meubilair in de groote zaal vatte vermoe delijk door een olievergasser vlam en het vuur greep zeer snel om zich heen. Met groot materiaal werd de brand bestreden, maar de bovenste verdieping van het ge bouw, waar de sociëteit „De Koepel" was gevestigd, en welk gedeelte vroeger be kend stond als „Tanz Klause", werd ge heel in de asch gelegd. Om tien uur zakte het plafond, dat de brandende twee étage van de eerste scheidde, in. Hierna werd de brand geleidelijk minder en tegen elf uur was men het. vuur geheel meester. De belangstelling van het publiek was uiteraard gróót. De brandweer wist de belendende per- ceelenn, onder meer het nieuwe gedeelte van „Bellevue" te behouden. Het nablus- schen duurde tot laat in den ochtend. Goud, edele metalen en deviezen inleveren Sieraden en gebruiksvoorwerpen uitgezonderd Krachtens een mededeeling in de Staats courant moeten ingezetenen, rechtstreeks of door tusschenkomst van een deviezen- bank, het in hun bezit zijnde goud, edele metalen en buitenlandsche betaalmidde len aan de Nederlandsche Bank aanbie den en desverlangd in eigendom overdra gen. Het betreft hier waarden, welke in het binnenland berusten. Sieraden en gebruiksvoorwerpen zijn uitgezonderd. Ook zijn uitgezonderd buitenlandsche betaalmiddelen die voor 10 Mei 1940 niet meer gangbaar waren. Ook zijn vrijgesteld van de verplichting tot inlevering van goud en andere edele metalen de ondernemingen in den zin van art. 1 der Goud- en Zilverbeschikking. Weer een volkstelling Vermoedelijk 31 December a.s. Naar wij vernemen Worden er voorbe reidingen getroffen om op 31 December a.s. weer een volkstelling in ons land te organiseeren. Doodstraf tegen agent- provocateur geëischt Een 35-jarige onderwijzer B. H. S. uit Warf- fum. die er zijn beroep van maakte, als on derduiker „vermomd", zich in te dringen bij de illegale kringen op het platteland in het Noorden, had den 21en December van 1944 den landbouwer S. in diens woning doodgeschoten. Voor het Groningsch Bijzonder Gerechts hof bekende hij volmondig niet alleen als agent-provocateur in Dultschen dienst te hebben gewerkt, maar ook deer te hebben uitgemaakt van een bende verspleders-roo- vers, die een ware terreur uitoefende in de drie Noordelijke provincies van Nederland. Tegen S. werd de doodstraf geëischt. De slagers van Brabant en Limburg heb ben besloten één lijn te trekken en alleen de blikken „Meat and Kidney pudding" te ac cepteeren, indien daarvoor extra bonnen worden aangewezen. Dit standpunt wordt gefundeerd door het feit, dat de bedoelde blikken slechts voor twee bonnen vleesch bevatten en dat er desniettemin vier vleesch- bonnen voor gegeven moeten worden. Na een vrij woelige vergadering te Breda van de Katholieke Slagersvereeniging deelde een der aanwezigen mede, dat er bericht was ge komen uit Roosendaal dat daar de blikken „Meat" niet meer verkocht behoefden te worden en dat de rantsoenwaarde niet van de bonnen zou worden afgehouden. Indien dit bericht waarheid bevat, is het een aanduiding van een wijziging in het officieele standpunt. Aan het einde der ver gadering werd nog den slagers aangeraden, geen „fabrieksvleesch" te accepteeren. Veel echtscheidingen Te Haarlem in 2 maanden 50. Een gevolg van de oorlogsomstandig heden is de toeneming van het aantal echtscheidingen. In het bijzonder heeft de wegvoering van een groot aantal mannen naar Duitschland geleid tot het verbreken van vele huwelijken. De gemeentebesturen krijgen alleen op gaven van door de rechtbanken uitge sproken eichtscheidingen voor zoover de huwelijken in die gemeente voltrokken zijn. In 1945 werden te Haarlem 140 echt scheidingen ingeschreven, tegen 80 a 90 in vroegere jaren. Het aantal in 1945 ge sloten huwelijken beliep 1000. Nog veel ongunstiger zijn de cijfers over de eerste 2 maanden van 1946. In Januari en Februari werden te Haarlem niet minder dan 50 echtscheidingen inge schreven. Haarlemmers gevonnist Dinsdag veroordeelde het Amsterdamsche Bijzondere Gerechtshof J. J. B. te Haarlem wegens verraad van iemand, die Hitler had beleedigd, tot 10 maanden gevangenistraf. De eisch was 6 jaar, waarvan 5 in een Rijks werkinrichting. De Haarlemmer G. v. d. B., die gevorderde Nederlandsche fietsen kocht of ruilde tegen jenever, werd tot C jaar gevangenisstraf ver oordeeld. In deze zaak was 8 jaar geëischt. Een andere inwoner van Haarlem, B. v. L., werd tot 3 jaar Rijkswerkinrichting veroor deeld met levenslange ontzetting uit de kies rechten. Wegens het dienstnemen bij de NSKK was tegen v. L. 10 jaar. waarvan 3 jaar Rijkswerkinrichting geëischt. Geen der veroordeelden kreeg recht op cassatie. Fabrieken en schepen voor Nederland Over de Duitsche schadeloosstelling zijn nadere mededeelingen gedaan door mr. E. D. M. Koning, directeur voor handels- en industrieel beleid van het ministerie van Handel en Nijverheid. De door Duitschland te betalen schade vergoeding zal geschieden in den vorm van de levering van industrieele instal laties, schepen en dergelijke, kortom in den vorm van zoogenaamde kapitaalgoe deren. Te Parijs is een internationale repara tieconferentie gehouden, waar 18 landen waren vertegenwoordigd en waar Neder land voor de industrieele installaties een percentage kreeg toegewezen van 5.6%. Van zeeschepen zal de eerste ver- decling onder de mogendheden aan het einde van deze maand plaats heb ben. Over de verdeeling van de bin nenschepen, waarin Nederland even eens in zijn zeevarende vloot aanzien lijke verliezen heeft geleden, is echter nog mets bekend. Wat de industrieele installaties betreft, teekent zich slechts zeer langzaam af. hoever de afbraak gaan zal. Vaststaat, dat de Duitsche staalindustrie teruggebracht zal worden tot 1/3 van de vooroorlogsche productie-capaciteit. Mr. Koning vreesde dat Nederland vermoe delijk weinig invloed zal kunnen uitoefe nen op de keuze welke Duitsche fabrieken moeten worden afgebroken. Aan vele in dustrieele wenschen van fabrikanten zal niet tegemoet gekomen kunnen worden. Nederland moet evenwel toezien, dat het geen verouderde installaties krijgt, want die ondernemingen kunnen in Nederland alleen met succes geëxploiteerd worden als zij modern ingericht zijn. De Nederandsche regeering dient haar eischen voor bepaalde fabrieken bij het daarvoor ingerichte bureau te Brussel in, op grond van een aantal algemeene ge gevens, die zij uit een onlangs bij de in dustrie gehouden enquête heeft ver kregen. Daarnaast stelt de regeering zich voor, zoodra haar lijsten van beschikbaar ko mende fabrieken overhandigd worden, op nieuw ter aanvulling van de reeds be schikbare gegevens overleg te plegen met het georganiseerde bedrijfsleven, teneinde na te gaan of de betrokken installaties voor ons economisch leven van belang moeten worden geacht. Indien, zich meer gegadigden voordoen, zullen overwegingen van billijkheid, b.v. indien er sprake is van getroffen bedrij ven, alsmede overwegingen van het afwer pen van een zoo groot mogelijk econo misch nut, een rol spelen, verder zullen de installaties volgens nader vast te stel len maatstaf door de betrokkenen moeten worden betaald. In het algemeen is het streven van de regeering er niet op gericht om de op reparatiebasis te verkrijgen fabrieken voor eigen rekening te gaan exploiteeren. In vele gevallen zal dit ook niet noodig zijn, omdat gebleken is, dat de ondernemings lust in ons land voldoende groot is om de overname van het meerendeel varf de objecten, die ook de regeering voor ons land van belang acht, te garandeeren. Dankbaar Venray De Rijwiel- en Motorhandelaren-orga- nisatie REMO voor Haarlem en omstre ken had een actie op touw gezet om de getroffen collega's in Nijmegen en Venray te helpen, hun zaken weer op dreef te brengen Van de ongeveer 120 rijwielhan delaren, grossiers en zijdelings bij het vak betrokkenen, die aangezocht zijn de actie te steunen, hebben er 68 meegedaan. Zoo zijn er onlangs op een zonnigen morgen eenige auto's, waarvan een met aanhang wagen, in Venray en Nijmegen gearri veerd, waar kisten, pakken en doozen met het bijeengebrachte werden uitgeladen. Er is nu een opgetogen brief uit Nijmegen gekomen van de Vakgroep Rijwielbedrij- ven en ook Venray's blijdschap blijkt wel uit de hartelijke woorden, waarmee een der gelukkig gemaakte rijwielhandelaren zich tot den secretaris van de REMO richt; „Namens de Venraysche rijwielhande laren moet ik U bedanken voor de gulle gaven zoowel in natura als in geld, welke Uw afdeeling in zoo groote mate ons heeft toegezonden. Allen zonder uitzondering waren vol lof en ten volle tevreden voor hetgeen ze ontvingen en blij, dat ze weer wat in den winkel hadden. Zelfs de groot ste kankerpit heeft mij nog eens extra be dankt, dat de verdeeling zoo mooi was geweest, en hij was meer dan tevreden. Dus heeren, nogmaals uit naam van alle Venraysche fietsenmakers onze hartelijke dank! Ik heb de leden verzocht om in den zomer, als de kippen goed aan den leg zijn, ook aan Haarlem te denken, want een ei is wel zoo'n gewild artikel als een fietsband". Over dit laatste zou men met den schrij ver van dezen brief nog kunnen twisten, maar voor de Haarlemsche gulle gevers hopen we, dat de Venraysche kippen dit jaar dubbel hun best zullen doen. Partij van den Arbeid Het federatie-bestuur van de Partij van den arbeid te Haarlem zal op 18 Maart a.s. een openbare vergadering beleggen in de Gem. Concertzaal. Een viertal spre kers zal hier het woord voeren Oplichter gearresteerd De Bloemendaalsche politie heeft een inwoner van Haarlem gearresteerd, die er zijn werk van maakte om familieleden van politieke gevangenen te Bloemendaal op sluwe wijze op te lichten. Hij deed zich voor als iemand, die door relaties bij den P O.D. invloed kon uitoefenen op de vrij lating van gedetineerden. Als honorarium vroeg hij meestal f 300 en het noodige in natura: boter, suiker, sterken drank en sigaretten. Goedgeloovige en hoopvolle lieden, vooral vrouwen, zijn het slacht offer van deze practijken geworden. Zij zagen natuurlijk noch den „invloedrijken" man, noch hun verwanten terug. De man die reeds eerder wegens oplichting werd veroordeeld, was geen rechtskundige ot' zaakwaarnemer en had niets met den P. O. D. uitstaande. Ledenconcert H.O.V. Op het leden-eoncert dat de H.O.V. Vrijdagavond as. te Haarlem zal geven, wordt voor de pauze een Mozart-pro- gramma uitgevoerd. Het orkest, dat we derom ónder leiding van Jan Out staat, opent het concert met de Ouverture „Die Entführung aus dem Serail". Hierna speelt de pianiste Miek Engelenburg met orkestbegeleiding het pianoconcert in A gr. terts K V. 488. Na de pauze wordt een herhaling ge geven van de Iberia-suite van Debussy en de 2e suite uit „Daphnis er Chloë" van Ravel, welke werkep op een der vorige concerten zulk een groot succes mochten oogsten. De Deensche gemeenteraadsverkiezingen hebben winst opgeleverd voor de communis ten. Sinds 29 jaren hebben de sociaal-demo craten niet meer de meerderheid in Kopen hagen. De communisten, die tevoren niet vertegenwoordigd waren, kregen elf zetels. 11 Januari 1921 werd de HFC „Kenne- merland" te Haarlem opgericht, die dit jaar dus haar 25-jarig bestaan viert. Ter gelegen heid hiervan organiseert haar dochterorgani satie, de Haarl. Schaakver. „Kennemerland" een tournooi op Zaterdag 20 April, 15 uur en Maandag 22 April (2e Paaschdag). 9 en 15 uur. Op den sluitingsavond, Vrijdag 26 April, zal de heer J. H. Marwitz een lezing over in teressante schaakvaria houden. De inschrij ving kan tot 1 April bij ieders eigen schaak- vereen i ging geschieden. 78. De twee watertorren grepen onze vrienden in den kraag en wachtten op orders van den Koning, die met een sluwe glimlach op zijn groene gezicht naar de zoojuist aangekomenen keek „Deze twee onverlaten zijn tot nader order myn gevangenen. Zij willen de geheime stof aan mijn verloren velden ontrukken, maar ik gedoog zulks niet". „O, Koning" antwoordde de tor, die Warrel bij zijn nekvel had gegrepen: schoon zijn Uwe voeten en verheven is Uw naam, waar moeten wij, nederige slaven, deze booswichten opsluiten „7n de rechter torenkamer van den lin ker hoektoren" beval Saai a Mandor, BINNENLAND. Generaal H. J. Kruis 5s Dinsdag in Londen in het huwelijk getreden met de Engelsche Marie Elisabeth Rowland. De generaal zal nog korten tijd in Engeland blijven en een dienstreis maken. De componist dr. A. J. M. Diepenbroclt die 25 jaar geleden overleed, zal op Zondag 7 April in 's Hertogenbosch worden herdacht met een muzikale uitvoering, waaraan o.a. zijn beide dochters zullen mede werken. De Marinierskapel te Rotterdam heeft zich zelf Dinsdag ten doop gehouden in de Riviera- hal, waar onder groote belangstelling een uit voering werd gegeven. Vele autoriteiten woon den dit eerste optre den bij. Over de oproeping van reserve-officieren en -onderofficieren zal Mi nister Meynen a.s. Vrij dagavond om 9 uur spre ken voor de Hilversum- sche zenders Graaf de Marchant et d' Ansembourg, voor malig commissaris van de provincie Limburg en gevolmachtigde van Mussert zal op 29 April terechtstaan voor het Bijzonder gerechtshof van Limburg te Maas tricht. De officieele ope ning der tentoonstel ling van Vlaamsche meesterwerken „van van Eyck tot Rubens" in het Rijksmuseum te Amsterdam zal plaats hebben op Vrijdag 22 Maart en niet op 16 Maart, zooals oorspron kelijk was vastgesteld. De vüf gearresteer de ambtenaren van den distributiedienst le Nij megen hadden aan hun bekende personen tegen belooning textielpunten en andere bescheiden afgegeven, zonder dat dez.e personen daarop recht hadden. Haarlem en Omgeving. De Chr. Oranjever. „Prins Willem 1" orga niseert op 29 April een wijdingsavond in de Groote Kerk, op 4 Mei een kinderfeest in de open lucht en op 18 Juni in het Concertgebouw een historisch schouw spel „Heiligerlee". Haarl. Chr. Mannen koor geeft Vrijdagavond 15 Maart onder leiding van Jac. Zwaan, in combinatie met de Mari nierskapel, een concert in Hilversum, in het Radioprogramma van de N.C.R.V. De uitzending wordt gegeven in de groote studiozaal voor 700 in Loosdrecht gele gerde matrozen. De tentoonstelling van gemeente-archief stukken van Bloemen daal is geopend tot 21 Maart, dagelijks 10—12.30 en 14—17 uur in gebouw Domi te Overveen. Ned. Isr. Gem. Haarlem. Synagoge-diens ten, 14 Maart. Vasten dag, mlddagdienst om kwart over 6, L. Wijn gaardstr. 14. 16 Maart, ochtenddienst om 9 uur, L. wijngaardstr. 14. Za terdagmiddag kwart voor twee, Kleverpark- weg 75, leeroefening, daarna om half 3 mld dagdienst. Zaterdag avond, Poeriem, Syna goge-dienst om 7.28 uur, L. Wijngaardstraat 14. Zondagmorgen, Poeriem, Synagoge-dienst om 9 uur, L. Wijngaardstr. 14, De Kon. Liedertafel Zang en Vriendschap zal Donderdag van 21.05 22 uur via Hilversum I op 301 M. een radio-con cert geven in het pro gramma, verzorgd door de NCRV. De wedstrijd voor modelvliegtuigen te Haarlem kon Zondag eindelijk doorgang vin den. De Heemsteedsche ploeg kwam met een zeer grooten voorsprong uit den strijd. Hoogste tijd: H. Hellenberg, 136 sec. Voor 2 vluchten: F. Jacobs, 232 sec. Tien Haarlemsche muziekvereenlgin gen hebben zich aaneenge sloten in een Bond van Haarl. Muziekvereeni- gingen, die l Maart j.L werd opgericht. Het se cretariaat is gevestigd bij den heer D. H. Vrugt, Marnixstraat 60, alhier.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2