Honderd jaar Ostende-Dover U.V.V. geïnstalleerd Befaamde hardloopers waarborgden een snelleri overtocht Vele landgenooten kennen de schitte rende verbinding tusschen het Europee- sche vasteland en Engeland, die loopt van Ostende naar Dover, en die wordt onderhouden door een dienst, zooals er bijna nergens ter wereld een tweede gevonden wordt. „It is only a step" zegt een Engelsche plaat, die aldus reclame maakt voor een zekeren dienst tusschen Albion en het vasteland; voor geen en kele verbinding is dit meer van toepas sing dan voor de lijn OstendeDover, die den tocht over het Engelsch Kanaal tot een Zondagsch uitstapje heeft gereduceerd. Het was 3 Maart j.l. honderd jaar ge leden, dat het stoomschip „Chemin de Fer", spoedig herdoopt in „Diamant" de eerste reis tusschen beide havens maakte en daarmee een dienst opende, die nu al honderd jaar byna on-onderbroken zijn passagiers over het Kanaal voert. Hon derdduizenden toeristen, zakenmenschen, militairen, jonge echtpaartjes op de hu welijksreis, zü allen hebben gelegenheid gehad uiting te geven aan hun bewonde ring over de betrouwbaarheid van sche pen en personeel van deze nationale Bel gische onderneming. Reeds van 1818 af bestond er een ver binding tusschen genoemde havens, zoo wel als tusschen Harwich en Hellevoet- sluis. Wekelijks hadden twee afvaarten plaats. Gedurende eenige jaren hebben schepen van de Engelsche regeering den dienst onderhouden, maar bij een wets voorstel van 9 Juli 1845 werd besloten tot den bouw van eenige snelle stoomschepen voor een Belgischen dienst. Het eerste schip, de „Diamant" werd in Engeland gebouwd, de S. A. John Cocke- rill bouwde de volgende twee, de „Ville d'Ostende" later Rubis en de „Ville de Bruge", later Topaze geheeten. De Diamant, het eerste schip, was ge bouwd van ijzer, had een machine van 600 P.K. en liep 12 mijl, een flinke snel heid voor dien tijd. Het schip maakte wekelijks twee reizen, maar toen 23 Aug. 1847 de „Ville d'Ostende" in dienst-werd gesteld, kon samen met den Engelschen dienst, een dagelijksche afvaart uitgevoerd worden. De behoefte aan een verruiming van den dienst was ontstaan, doordat in 1838 de spoorlijn BrusselOstende en in 1842 de spoorlijn DoverLonden was geopend. Het verkeer nam snel toe. In 1848 kwam de vierde boot in de vaart, de Emeraude; België had nu acht, Engeland zes over tochten per week. In 1863 kwam de lijn geheel in Belgi sche handen. Er voeren toen al zeven boo ten die een dagelijkschen dag- en nacht dienst onderhielden. Er was veel concurrentie en daarom moest het bestuur van het Zeewezen aan houdend het materiaal verbeteren. In 1887 werd reeds driemaal per dag in beide richtingen gevaren. John Cockerill had aan de onderneming een goeden klant, want bijna alle schepen werden bij deze Engelsche werf gebouwd. Steeds mooier, steeds sneller werden de schepen van de OstendeDoverlijn. In 1892 maakten de in Schotland ge bouwde Leopold II en de bij Cockerill ge bouwde Marie-Henriette snelheidsproeven op de Clyde21.9 mijl en 22.2 mijl of 41 K.M. per uur was het resultaat en hier mede behaalde de Marie-Henriette het wereldrecord voor raderbooten. In 1905 ging de directie over tot den bouw van turbineschepen. De Princesse Elisabeth, het eerste op het vasteland ge bouwde turbineschip, behield op haar proeftocht een vaart van 24 mijl (45 K.M.) over een afstand van meer dan 100 K.M. Ook deze paketboot was een product van Cockerill. De Jan Breydel en Pieter de Coninck, in 1910 in dienst gesteld, haalden een voor dien tijd fabelachtige vaart van 24.8 mijl! Zoo ontwikkelde deze zuiver Belgische onderneming zich tot een uiterst modern bedrijf. Vooral na den eersten wereldoor log ging het snel crescendo. De trits der voor dezen dienst gebruikte hardloopers vond haar climax in het in 1934 gebouwde motorschip Prince Baudouin. gebouwd bij Cockerill. Dit schip is 113 M. lang, 14 M- breed en slechts 3.40 M. diep, met een waterverplaatsing van 2800 ton. De machi nes ontwikkelen een normale kracht van 15000 P.K. Er is plaats voor 690 passagiers en de snelheid is 25 mijl, waarmee de Prince Baudouin destijds het Tecord van het Italiaansche m.s. Vulcania heeft ver beterd. Er bevinden zich vier restauratiezalen aan boord waar tegelijkertijd 300 maaltijden Visschers, opgelet! Grondmijnen tusschen Katwijk en Scheveningen Dat de visscherij nog met allerlei moei lijkheden te kampen heeft, blijkt uit de waarschuwing van het ministerie van marine, aan de visschers van Schevenin gen en Katwijk aan Zee. In het gebied tusschen de breedte paral lellen 52 gr. 12' 0" en 52 gr. 7' 45" noorderbreedte, dat wil zeggen tus schen Katwijk aan Zee en Scheveningen, bevinden zich bij de 5-vadem lijn nog al tijd Duitsche grondmijnen, die een gevaar voor de visscherij kunnen beteelcenen. Den visschers wordt in hun eigen be lang aangeraden dit gebied te mijden. opgediend kunnen worden. Verder zijn er vijf rustzalen, waar 200 passagiers, na hun tol aan Neptunus te hebben betaald, een wijle kunnen rusten om weer op verhaal te komen. Zóó heeft de directie haar positie van de snelste verbinding opgevat, dat de lijn steeds over de snelste vloot van het Ka naal beschikte. Daardoor was het ook mo gelijk den tocht van 110 K.M. in 2,/s uur te volbrengen. Alle 9 mailbooten van de lijn gingen in 1940 over in dienst van de Navy. De ver liezen waren gering: de fonkelnieuwe Prince Philippe, die pas van de werf was gekomen, ging in de Iersche Zee na een aanvaring tijdens mist ten onder; de Prince Leopold liep bij de landingsopera ties in Juli 1944 op een mijn. De Princesse Marie-José zal buiten dienst gesteld moe ten worden, omdat de noodige herstellings werken te kostbaar zijn Er zijn dus zes mailbooten overgebleven. De dienst wordt thans onderhouden door het s.s. London-Istanbul, een „car-ferry" speciaal ingericht voor het vervoer van een groot aantal auto's. Deze boot vaart driemaal per week, voorloopig van Folke stone. In totaal zijn tusschen 1846 en 1940 niet minder dan veertig schepen voor den dienst beschikbaar geweest. Het Hoogovenconflict Tot hervatting van den prbeid geadviseerd In de Dinsdag j.l. gehouden vergadering van de Bedrijfsunie voor de Metaalnijver heid is besloten het personeel van de Walserij Oost van de Hoogovens te Velsen het werk te doen hervatten. De directie van de Hoogovens heeft hierin aanleiding gevonden aan de arbei ders, die tot het personeel der walserij Oost behooren en genegen zijn, alle voor komende werkzaamheden te verrichten, mede te deelen, dat zij Maandag 18 Maart weer aan het werk kunnen gaan. De aanmelding hiertoe dient te geschie den op Vrijdag 15 Maart bij den portier van de walserij tusschen 9 en 15 uur. SCHEEPSBERICHTEN Indien de schepen voor Nederlandsche maatschappijen varen, }s de nationaliteit niet nader aangegeven. Te IJmuiden aangekomen op 9 Maart Gold finch (Eng.) van Londen met stukgoed, Han delskade loods Marie; Urmajo van Hull met ijzer, Handelskade loods AA; Rose Marie van Fowe met Chineesche klei, Handelskade, Kuwi, Holl. Am. Lijnsteiger. Aaangekomen op 10 Maart: Kijkduin van Nieuwpoort met een lading ijzer, midden- loods; Bloemfontein van Batavia met gere- patrieerden, Surïnamekade loods 5; Zuider- bergh van Almeria met ijzererts voor Hoog ovens IJmuiden; George L. Farley (Am.) van Baltimore met kolen, Fr. boeien; Coen van Grangemouth, Javakade loods 5 met ijzer. Aangekomen op 11 Maart: Kortenaer van Workington met rails, Borneokade; Erna van Antwerpen met stukgoed, Holl. Am. Lijnsteiger; Tegelberg van Batavia met ge- repatrleerden, Surïnamekade. loods 5. Vertrokken op 9 Maart: Streefkerk van Amsterdam naar New Portman; Patria naar Londen; Jelo (Zw.) naar Antwerpen; Tra ja nus naar Dover; Eemstroom naar Huil. Vertrokken op 10 Maart: Pinguin naar Ko penhagen. Te Rotterdam aangekomen 11 Maart: sleep boot Danube Snell 3, van Falmouth. Park kade; Gaasterland van Grangemouth. Jobs haven. stukgoed; Stegeberg (Zw.). van Lon den, Merwehaven, quick despatch groente; William Sciiirmer (Am.) van Vancouver. Mer- weraven, met graan; Lake Viewpark (Eng.) van Philadelphia, Maashaven, graan; Biscaya (Noorw.) van Oslo, Waalhaven 14, ledig; Sam. Gompers (Am.) van Baltimore, Waal- haven 29 met kolen. 12 Maart: Effie Maersk. (Den.) van Gothen burg, Merwehaven; Quick Despatch, met barakken; Marga (Noorw.) van Londen. Waal- haven 13, ledig; Linge van Sfax, Vlaardingen, fosfaat. Rott. Lloyd: Japara, 11 Maart om 7 uur Perim gepasseerd. Tabinta te Batavia 11'3. Terborch te Soerabaja 9,'3. D.C.U.-Nieuws De uitslagen van de Maandagavond j.l. gehouden competitie van D.C.Y luiden: B. DukelP. v. d. Bos 20; P. SwierC. Kaan 02; L. KoetsierJ. Waal 02; P. 6v. d. VeldeKoper 11; Van Dixhoom Vooys 20; KrikkeG. Postma afgebr.; RcselaarBal 02; en ScholNanne 02. Ligthart staat in deze competitie onbe dreigd aan den kop met 17 partijen ge speeld en gewonnen. Als tweede volgt G. Postma met 22 punten uit 12 partijen. 2 VISSCHERIJBERICHT SCHEVENINGEN. Op 11 Maart bedroeg de besomming van motorloggers f 66.044. Voorts waren er aan de markt 9 kustvisschers. met tezamen f 2.425.30 besomming. Hedenmorgen waren alleen kustvis schers aan de markt. De vangst bedroeg ongeveer 700 kisten. De aanvoer van tong was gering. MARKTBERICHT VAN DINSDAG. De aanvoer bedroeg slechts 5275 kg., hoofd zakelijk schol. De besommingen waren: kustvisschers: UK 194 f 408, UK 85 f 167, UK 264 f 100, HA 4 f370, CG 1 f85, HD 184 f398, KW 128 f199, KW 226 f134, IJM 289 f 208, IJM 255 £111, IJM 251 f266, IJM 237 f176, UK 104 f770, KW 125 f384 VELSEN Afhalen van levensmiddelen kaarten Voor het afhalen van levensmiddelen kaarten in het Ontspanningslokaal van de Java-Deurenfabriek van de inwoners van Velsen-Noord zijn aan de beurt de letters L t.m Z op Donderdag 14 Maart. Uitbreiding auto-reparatie- werkplaats Het verzoek van den heer M. Over- dorp om vergunning tot het uitbreiden van de auto-reparatiewerkplaats aan den Tus- schenbeeksweg 7, i6 door B. en W ver daagd. Dit op grond van het onderzoek, dat nog niet zoover gevorderd is, dat daar omtrent nu reeds een beslissing kan wor den genomen. Personalia De heer J. A. ten Napel, die voorheen directeur was van de Gymnastiekvereeni- ging „Sport Staten Hoogovens" en door zijn leiding veel tot den bloei dezer ge stadig groeiende vereeniging heeft bijge dragen, is voor enkele gemeentelijke scho len te Beverwijk tot vakonderwijzer voor de lichamelijke opvoeding benoemd. Gemeente-avond In het gebouw Concordia wordt Vrijdag voor de Ned. Hervormde Gemeente van Velsen een gemeente-avond gehouden, waar Ds. Johs. Bronsgeest zal spreken. Medewerking wordt verleend door het kerkkoor, Burgerlijke stand GEBOREN: L. Tromp, z Hagellngerweg 101, Santpoort; J. Rolvink, z. Alex. Bell- straat 17, IJmuiden; H. J. Seheffer, Tus- schenbeeksweg 55, IJmuiden-Oost; E. de Graauw, z„ Spieghellaan 13. Driehuis; N. Jon- gejan. z., de Ruijterdwarsstraat 9. IJmuiden- Oost; A. A. de Haan, z„ Elzenstraat 4. IJmui- den-Oost; J. ïrik, d., J. P. Coenstraat 49. IJmuiden-Oost; J. G. Stevens, z., Hagellnger weg 373, Santpoort; G. F. de Ruijter, d., Snel- liusstraat 29, IJmuiden; P. G. H. Metten, d., Ogelwlghtstraat 17, Velsen-Noord; J. Wever, d.. Wijkerstraatweg 276, Velsen-Noord; A. H. J. Wullings, z., Corverslaan 64, Velsen-Noord; G. J. Theunis, z., Trompstraat 49. IJmuIden- Oost; P. IJzerman, d„ N. Schulpweg 247. Velsen-Noord. OVERLEDEN: W. B. Gozeling, 80 j., wedn. van G. J. Ausem, Kerkpad 90, Santpoort; A. Rood, 76 j., ween. van C. Boots, Groeneweg 10, IJmuiden-Oost. H. M. Stam, 3 weken, d. van N. Stam, Walravenstraat 6, Velsen-Noord. Agenda voor Velsen WOENSDAG 13 MAART. Bioscoop „De Pont": Strijd zonder ge nade en Moord op kamer 91G. Aanvang 8 uur. O Thali.athcater: Kees Pruis in een radio- sterrenprogramma. Aanvang 8 uur. DONDERDAG 14 MAART. Thaliathcater: Als Woensdag. Enkele tientallen personen kwanten om het-leven en 500 werden gewond, toen tijdens den voetbalwedstrijd tusschen Bolton Wanderers en Stoke City eenige hekken onder den druk van een deel van het publiek bezweken en taUooze toeschouwers onder den voet werden geluopen. De slachtoffers worden vaat het veld gedragen. (P) Drukte voor de papier fabriek Voor de Papierfabriek zijn gisteren twee zeeschepen aangekomen, beide met een lading houtstof. Het Zweedsche s.s „Karlshamn". dat eerst gezaagd hout te Zaandam had ge lost. kwam des middags voor den steiger met een lading uit Ornskoldsvïk (Zweden). Des avonds kwam het Noorsche s.s. ..Mailand" aan van Skiën (Noorwegen). Dit schip kwam door den mist bijna een dag later binnen dan werd verwacht. Partij van den Arbeid De afdeeling Velsen-Noord van de Partij van den Arbeid organiseert Donderdag avond in het ontspanninglokaal van de Java-Deurenfabriek een openbare ver gadering Als spreker treedt op de heer H. van Hulst. V.V. „Waterloo" De balavond die de V.V „Waterloo" voor haar leden in „Zomerlust" te Sant poort gaf is goed geslaagd. De voorzitter, de heer H. de Boer, sprak een kort ope ningswoord Medewerking verleenden de ontspanningsclub „Elck wat wils". Dick Schaap ën „The Jolly's", die het komische aandeel verzorgden. The Swing Stars zorgden voor de noodige dansmuziek. De muzikale leiding was in handen van den heer Ludo Munch; algeheele leiding had de heer J. van Buuren. Hetzelfde programma zal voor de dona teurs worden opgevoerd op 30 Maart a.s. SANTPOORT Chr. Handels- en Kantoor- bediendenbond In de achterzaal van de Ned. Herv. Ka pel werd Maandagavond een vergadering gehouden van den Chr. Handels- en Kan- toorbediendenbond. Spreker was de heer A. Borstlap, hoofdbestuurslid uit Amster dam. Hij behandelde de moeilijkheden die zich momenteel in het dagelijksch leven voordeden, en de verhouding tusschen loonen en prijzen. Hierbij vestigde spreker hoofdzakelijk de aandacht op evenredige prijzen, zoowel op nationaal als interna tionaal terrein. Tot slot werd nog het con- sumentencrediet en de pensioenregeling besproken. Na afloop bestond gelegenheid tot vragen stellen. Oprichting banketbakkerij Den heer Th. C. Böhm is door B. en W. voorwaardelijk vergunning verleend tot het oprichten en in werking brengen van een banketbakkerij in de Hoofdstraat 144. DRIEHUIS Oprichting timmerfabriek B. en W. hebben aan den heer J. Mees ters voorwaardelijk vergunning verleend tot het oprichten en in werking brengen van een timmerfabriek in perceel Zeeweg 236 te IJmuiden-Oost. Maandagmiddag is ten stadhuize het be stuur van de afd. Haarlem en omstreken van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilli gers officieel geïnstalleerd. Na een openingswoord van mevr. J. van Nispen— Van Wely installeerde mej. dr. Jane de Jongh uit Amsterdam, presidente van het hoofdbestuur, allereerst mevr. J. E. baro nesse De Vos van Steenwijk—Van Royen en mevr. A. M ReinaldaDeen. als eere leden en vervolgens het Haarlemsche be stuur met de hoofden van dienst, alsmede eenige adjuncten en leden, die zich bijzon der hebben onderscheiden. Dr. De Jongh prges de afd. Haarlem gelukkig met de persoon van mevr Van Nispen als bezie lende leidster, die tijdens de bezetting den stoot had gegeven tot het contact der ver schillende vrouwelijke hulpcorpsen, waar door tenslotte de U.V.V. tot stand kwam. Burgemeester M. A. Reinalda sprak in hartelijke bewoordingen zijn dank uit voor het vele werk, dat door het Korps van Vrouwelijke Vrijwilligers is verricht. Hij prees de leiding en den gang van zaken op het U.V V.-bureau en besloot met den wensch, nog lang en aangenaam met de U.V.V. te mogen samenwerken, waarbij de gemeente Haarlem zeker bafit zou vinden. Na afloop werd de nieuwe leden een thee aangeboden, waarbij aan mevr. Van Nispen, namens het bestuur, een voorzit stershamer werd overhandigd. Weer rumoer aan de Levantkade Ondanks dat de bewaking Zondagavond na de relletjes van des middags den toe stand in het interneeringskamp aan de Levantkade te Amsterdam weer geheel meester was. b'eef de verhouding tusschen de geïnterneerden en de bewaking toch zeer gespannen Dit heeft Maandag op nieuw tot een uitharsing geleid, doordat een der geïnterneerde NSB-ers meermalen zijn tong uitstak, ondanks sommaties van de wacht Toen ze'fs dit niet hielp de man bleef spottend zijn tong uitsteken werd op hem geschoten Hij werd ern stig, doch niet doodeUjk getroffen. Dit was het sein voor de andere gevangenen, mannen en vrouwen. om wederom tot ernstige ordeverstoringen over te gaan. De wacht van gezagstroepen wist de si tuatie echter meester te blijven. De noo dige maatregelen tegen herhalingen zou* den thans getroffen zijn.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3