IJmuider Courant Partij van de Vrijheid Stalin antwoordt Churchill 1 Standpunten te Batavia uiteengezet Göring getuigt voor Göring «Oo Jaargang No. 18279 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directenr-Hoofd redacteur: Robert Pecreboom Donderdag; 14 Maart 1949 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal I 4. VVrtJ hebben mededeeling gedaan van een manifest, uitgevaardigd door een comité van initiatief tot oprichting van de Partij van de Vrijheid. Al eerder is melding gemaakt van geruchten, volgens welke een nieuwe middenpartij op komst zou zijn. Maar het duurde zoo lang en. de verkiezingen zijn al zoo dichtbij, dat men eraan begon te twijfelen. Onlangs duidde actie van de Jong-Liberalen weer op iets dergelijks, maar er volgde niet anders dan de aankondiging van een nieuwe partij door prof. mr. C. W. de Vries en enkele anderen. Waarschijnlijk is dat een beetje overhaast, geschied en zal het niet betijen. In elk geval is nu een indrukwekkender initiatief naar voren gekomen in den vorm van deze Partij van de Vrijheid. Als men haar als middenpartij zou willen aandui den, zou het moeten zijn in het begrip „links centrum", want zij is kennelijk vooruitstrevend vrijzinnig. De publicatie van haar manifest heeft ons in zooverre verwonderd, dat er niet duidelijk uit blijkt dat zij hergroepeering en concentratie van menschen van ver schillend politiek etiket heeft bereikt. Uit een hoofdartikel in de N. R. C.. die als politiek vrijzinnig blad de nieuwe partij in aller aandacht aanbeveelt (ofschoon het blad zijn onafhankelijkheid tegenover welke partij ook zal bewaren) blijkt dat hier wel sprake van hergroepeering en concentratie is. De N. R. C. deelt mede. dat de Partij van de Vrijheid het aantal partijen niet met één zal vermeerderen en voegt daaraan toe: „Aan de besprekingen, welke tot haar ontstaan hebben geleid, hebben vertegenwoordigers van verschil lende groepen deelgenomen: daklooze Vrij zinnig-Democraten, Christeüjk-Histori- schen en ook vroegere partijloozen. Jong- Liberalen alsmede leden van de Liberale Staatspartij. Bij die besprekingen nu is gebleken, dat het hoofdbestuur dezer partij in meerderheid sympathiek tegenover de Partij van de Vrijheid staat, waarvan de consequentie moet zijn, dat de Liberale Staatspartij niet naast de nieuwe partij werkzaam zal blijven." Dit aannemend, zien wij dus nu. met den blik gericht op de komende verkie zingen, de volgende partijen zich opstel len: Communisten, Partij van den Arbeid. Partij van de Vrijheid, R K. Volkspartij, Prot. Chr. groepeering, (C.H. en A.R.). Er zullen misschien wat kleine partijtjes een kans wagen, maar bij de heerschende stemming tegen dit soort versnippering en de bestaande neiging tot concentratie kan men haar niet veel succes voorspellen. Het was te verwachten dat het restee- rende vrijzinnige volksdeel, in meerder heid vooruitstrevender van geest dan de oude liberale partij, het er niet bij zou laten nadat de V. D. B. naar de Partij van den Arbeid was overgegaan. Dit werd des te minder waarschijnlijk toen het voor-ontwerp van een Wet op de Bedrijfs- schappen verscheen, onderteekend door zeven ministers en zoo ver gaand in de bevoegdheden, die het aan de ambtenaren- voorzitters van de Bedrijfsschappen toe kent, dat sterke oppositie in den lande ontstond tegen een plan, dat door sommi gen gekenschetst werd als de uitlevering van het bedrijfsleven aan den staat, als een aanslag op de persoonlijke vrijheid, als staatssocialisme in de practijk. Het valt niet te betwijfelen dat het verzet tegen dit voor-ontwerp-Vos de oprichting van de Partij van de Vrijheid heeft gestimuleerd. Tegelijk met haar manifest is het bericht gekomen, dat eenige bekende Christelijk- Historische persoonlijkheden zich uit hun oude partij hebben teruggetrokken omdat zij niet konden toestemmen in samenwer king met de A. R. Wellicht is hun toe treding tot de Partij van de Vrijheid te verwachten, Het manifest van de nieuwe partij ken schetst de vrijheid als eerste voorwaarde voor een op Christelijken grondslag be rustende samenleving; alleen in vrijheid, gepaard aan verdraagzaamheid en ver antwoordelijkheid en gewaarborgd in een rechtsstaat, kan de mensch zijn persoon lijkheid ontwikkelen. Dit uitgangspunt eischt vTije uitoefening van bedrijf en ar beid, vrije beschikking over de vruchten hiervan en een vrije maatschappelijke or ganisatie waarbij de staat, wakende voor het belang der gemeenschap, een corri- geerende taak heeft. Sociale gerechtigheid worde door samenwerking tusschen werk gevers en werknemers nagestreefd. De Partij verklaart dat zij de eenheid van het Koninkrijk der Nederlanden en binnen dit Koninkrijk eigen meesterschap der deelen en gewesten vooropstelt In haar manifest spreekt zij zich duide lijk uit tegen de Partij van den Arbeid eenerzijds en de confessioneele partijen anderzijds door te constateeren dat ..zij, die zich verzetten tegen socialistische systemen welke onvermijdelijk leiden tot dwang en tot het heerschen van weinigen over velen, en zich niet thuis gevoelen bij naar kerk of confessie gevormde politieke partijen, verlangen naar de vorming van een nieuwe politieke groepeering." Als deze groepeering dient de Partij van de Vrijheid zich aan. Zij heeft een breeder grondslag gekozen dan de oude liberale partij aanbood en is verder naar links georiënteerd. Weer is een stap gedaan, die tengevolge heeft dat de politieke tegenstellingen, ten deele in nieuw-genaamde en door con centratie samengestelde groepeeringen be lichaamd, zich duidelijker afteekenen. R. P. Churchill's koers onvereenigbaar met bestaand verdrag" Een correspondent van de „Pravda" heeft Stalin in een interview naar zijn meening over Churchill's rede te Fulton gevraagd. Staün heeft in een uitvoerig commentaar scherpe critiek geoefend op deze rede, die hij „gevaarlijk" noemde. „Zij was er op berekend, tweedracht te zaaien tusschen Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie en een samenwerking te ver hinderen", aldus Stalin, die Churchill vervolgens met Hitier vergeleek, wiens Germaansche rassentheorie het begin eener oorlogsophitsing vormde. Churchill is zijn oorlogsophitsing begonnen met de theorie der meerwaardigheid van de Engelsch-sprekende volkeren, die over de andere moeten heerschen. Stalin zeide: „Er kan geen twijfel over bestaan, dat Churchill's koers er een is, welke gericht is op een oproep tot oorlog tegen de Sovjet-Unie; het is ook duidelijk dat deze koers, welke door Churchill wordt aangegeven, onvereenigbaar is met het bestaande verdrag tusschen Groot- Brittannië en Rusland. In verband hier mede zeide Stalin, dat het onmogelijk is om de valsche verklaringen van Cbur- chills vrienden in Engeland inzake ver lenging van het verdrag tot 50 jaar ern stig op te vatten. „De verlenging is zin loos. indien een der partijen het verdrag schendt en het tot een waardeloos vodje papier maakt", aldus Staün, die vervol gens Churchill's beschuldigingen over Sovjet-overheersching in de Oost-Euro- peesche landen als „laster" kenmerkte, veroorzaakt door Churchill's ontevreden heid over de goede betrekkingen der Sov jets met Polen. Stalin ging uitvoerig in op de gewel dige verliezen, welke de Sovjet-Unie heeft geleden door de Duitsche invasie via deze nabuurlanden en zeide: „Is het te verwonderen, dat de Sovjet-Unie in haar verlangen om zich in de toekomst te beschermen pogingen doet om in deze landen regeeringen te vestigen, welke loyaal zijn tegenover de Sovjet-Unie? Slechts een dolleman kan deze stappen Het woord is aan. Addison: Hij weet niet hoe hij men- schelijke zwakheid door de vingers moet zien en zwak heid moet vergeven die hij zelf nooit voelde. en aspiraties van de Sovjet-Unie dood verven als expansie-neigingen van onzen staat". Staün beschreef verder den groei van het communisme in Europa. „Millioenen eenvoudigen zijn tot het besluit gekomen dat de communisten het vertrouwen van het volk verdienen." Staün bracht in herinnering, dat Chur chill na den eersten wereldoorlog een militaire campagne van 14 landen tegen Rusland had geleid en dat deze campagne mislukt was, omdat de raderen van de geschiedenis niet tegen te houden zijn. „Ik weet niet, of Churchill en zijn vr.en den zullen slagen een tweede militaire campagne tegen Oost-Europa op te zet ten, doch indien zij daaiin slagen, hetgeen vrijwel onmogelijk is, omdat millioenen eenvoudigen in de bres staan voor vrede, kan men met zekerheid, zeggen, dat zij verslagen zullen worden, zooals zij in het verleden, 26 jaar ge leden, werden verslagen." Geen dupliek. Winston Churchill heeft, nadat hij het verslag van Reuter over het interview met maarschalk Staün had bestudeerd, gezegd, dat hij geen commentaar zou leveren. Anglo-r rsnian Oil Co. J PiJp2«ltfingen KSEBI Autonoom gebied I ?£R2l>S.H£ Gisteren meldde Ass. Pres dat Sovjet- Russische troepen in het Noordelijk deel van Iran (gearceerd) in beweging zijn. Een nieuwe cavalerie-colonne zou Iran bin nentrekken via de stad A s t a r a aan de Kaspische Zee op de Iraansch-Russische grens. Volgens geruchten zouden volledig uitgeruste troepen de steden M i a n e h. Maraghek en Miandoeab zijn binnengerukt. De eerste ligt 152 K M. ten Zuid-Oosten van Tebriz en 400 K.M. van Teheran; de tweede 80 K.M. ten Zuiden van Tebriz; de derde 112 K.M. van het raakpunt der Turksch-Iraksch-Iraansche grenzen. Besprekingen begonnen in een hartelijke en vriendschappelijke atmosfeer Woensdagmiddag zijn de besprekingen in Batavia tusschen de Nederlanders en de Indonesiërs begonnen. In het gemeenschap peüjk communiqué wordt gezegd: „For- meele onderhandelingen tusschen de Ne- dcrlandsche delegatie, gepresideerd door dr. Van Mook en de Indonesische delega tie. gepresideerd door Sjahrir, zijn onder voorzitterschap van Sir Archibald Clark Kerr begonnen. De besprekingen, die zijn ingeleid door een nuttige uitwisseling van standpunten, zullen in den loop van de eerstvolgende dagen worden voortgezet," United Press meldt, dat beide partijen zeer terughoudend zijn in hun bericht geving, zoodat het zeer moeilijk is beves tiging te krijgen van het bericht, dat Sjahrir tegenvoorstellen, die door de In donesiërs als een goede basis voor de on derhandelingen beschouwd worden, aan Van Mook zou hebben overhandigd. ANP- Aneta acht het niet waarschijnlijk, dat dit reeds zou zijn geschied. Ofschoon het begin der zoo lang uitge stelde onderhandelingen overschaduwd wordt door de landingen van Nederland- Concentratie-kampen met de beste bedoelingen opgèricht Het was een zeer geprikkelde Kesselring die gistermorgen in de getuigenbank stond en zijn antwoorden op de vragen der prosecutie verrieden duidelijk dat hij het den rechter zeer kwalijk nam, wan neer zij hun twijfel over de juistheid van zijn beweringen uitten. „Wanneer mijn be- eedigde verklaringen als veldmaarschalk zoo lichtvaardig worden opgenomen, kan men mij beter niet ondervragen!" riep hij uit, toen Sir David Maxwell Fyfe tijdens de ondervraging over het bombar dement van Rotterdam zinspeelde op het terroristisch karakter van deze raid. „Het tribunaal zal beslissen over de waarde van uwe verklaringen", aldus wees Staking bij „General Motors" geëindigd De staking bij „General Motors" te De troit. welke 113 dagen heeft geduurd en waarbij 175.000 arbeiders waren betrok ken. is opgeheven, daar een loonsverhoo- ging van 18Vs Am. ets. per uur aan de arbeiders is toegestaan, aldus seint Reuter. De salarisverhooging is één cent minder dan de vakvereeniging eischte. In Coventry. Volgens de laatste berichten hebben 20 a 25 000 arbeiders in de automobiel- en machineindustrieën te Coventry in Bnge- land het werk neergelegd. De 12 000 a^^i- ders van de Fordfabrieken te Dagenham traden als gewoonlijk weer de fabrieken binnen maar hielden zich verder bezig met kaartspelen. de Britsche aanklager hem terecht en hiermede was de ex-veldmaarschalk op zijn plaats gezet, wat blijkbaar zooveel indruk op hem maakte, dat hij in zijn ver dere verklaringen zichzelf herhaaldelijk fegensprak. Des middags verscheen Hermann Gö ring zelf in de getuigenbank. Rustig en zelfbewust begon hij met een uitvoerige uiteenzetting over zijn eigen rol in de ja ren voor en kort na de „Machtsüber- nahme", Hij sprak over zijn rol in den eer sten wereldoorlog en somde met kenneüj- ken trots de onderscheidingen op, die hij daarin verwierf. Daarna schetste hij zijn eerste contact met Hitler in 1922. Hij schaarde zich in Hitiers rijen, omdat diens standpunt, dat Duitschlands protesten te gen Versailles niets zouden uithalen, zoo- 'ang Duitschland zich geen machtspositie had opgebouwd, hem uit het hart gegre- oen was. Hij zeide zeer onder den indruk :e zijn gekomen van Hitiers „wonderbaar heldere" ontledingen van de begrippen nationaal en socialistisch. Zijn getuigenis nam het karakter aan van een pleidooi, vooral toen hij de S. A. ging verheerlijken en de wijze, waarop de nazi's de macht veroverden, kenschetste als „volkomen legaal". De oprichting der Gestapo noemde hij noodzakelijk uit vei ligheidsoogpunt en de concentratiekam pen zeide hij met de „beste bedoelingen" te hebben opgericht. Garing sprak als een man die het recht aan zijn zijde heeft er viel bij hem geen spoor te ontdekken van eenigen indruk, dien alle sinds de drie maanden van het proces naar voren gebrachte misdaden en gruwelen op hem zouden gemaakt kun nen hebben. sche troepen in de belangrijkste havens van Java's Noordkust en er hardnekkige geruchten loopen over eveneens te ver wachten landingen op de Zuidkust, lijken alle partijen wat hoopvoller gestemd te zijn over den uitslag der onderhandelin gen, aldus meldt Un. Press. Een officieele Britsche woordvoerder verklaarde, dat de eerste formeele besprekingen goed begon nen waren In een hartelijke en vriend schappelijke atmosfeer. De Indonesische delegatie bestond uit de nieuwe vrouwelijke minister van so ciale zaken, Maria Ulfah Santoso; den minister van voorlichting Natsir; den mi nister van financiën Soerachman en dr. Abdoelkarim Pringgodigdo. Verder waren aanwezig kolonel Abdoel Kadir, graaf van Bijlandt en de Britsche luit.-kol. van der Post. De bijeenkomst was in hoofdzaak gewijd aan protocol-aangelegenheden. „Georganiseerde revolutie" Volgens radio Djokjakarta heeft „het revolutionnaire leger", zich niet storend aan de regeering, besloten om in West- en Midden-Java een behoorlijk georganiseer de revolutie te beginnen." Gisteravond leek het of de aanvallen op het convool bij Soekaboemi. waarbij 2500 man Britsche troepen en tanks betrokken waren, waren afgeloopen. Het aantal ge wonden zou 91 bedragen. Volgens de mee ning in Indonesische kringen, zouden de aanvallen op last van Sjahrir zijn gestaakt. Bij Masambe op Celebes zijn Nederland- sche troepen uit een hinderlaag aange vallen. De Nederlanders telden vijf doo- den en negen gewonden, In 7. -O. Makas sar werden bij een botsing tusschen een patrouille Ned. Indische politie en 300 k 400 met artillerie en machinegeweren ge wapende terroristen, die door de Japan ners zouden zijn georganiseerd. 16 terro risten gedood. De Nederlandsche banken in Batavia zouden vandaag worden heropend. Weerbericht Geldig tot Vrijdagavond. Voor het Noor den van het land: meest geheel bewolkte lucht, met hier en daar eenige lichte sneeuw. In den nacht lichte vorst, over dag temperatuur tusschen 1 en 3 graden. Matige, tijdelijk nog krachtige Oostelijke wind. Voor het midden en Zuiden des lands: zwaar bewolkt, slechts hier en daar tijde lijk brekende bewolking- Geen neerslag van beteekenls. In den nacht tempera tuur om het vriespunt. Overdag weinig verandering van temperatur. Meest mati ge Oostelijke wind. Churchill spreekt te New-York Unites Press meldt: Churchill, voor wien een der geweldigste ontvangsten die New-York ooit gezien heeft wordt voor bereid. zal Vrijdag aldaar een rede hou den. die wordt aangekondigd als te zijn van „wcreldbeteekenls",

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1