IJmuider Courant De Spaansche Kwestie Iran beschuldigd van imperialistische oogmerken Coring doceert Nazi-theorieën 60e Jaargang- No. 18280 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag 15 Maart 1010 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 et. per kwartaal f 4. EN paar weken geleden heeft de Spaansche kwestie in het centrum der wereldbelangstelling gestaan. De aan leiding daartoe was, dat José Garcia ^en een dozijn andere Spaansche republikei nen op last van Franco waren gefusil leerd. Garcia had zich in de oorlogsjaren bijzonder onderscheiden als een der lei ders van de FransChe resistance (de verzetsbeweging tegen de Duitschers) en toen hij en zijn vrienden in Spanje, waarheen zij teruggekeerd waren om er een socialistische partij te stichten, wer den gearresteerd richtte de president der Fransche regeering Félix Gouim langs diplomatieken weg het verzoek tot Franco, Garcia's leven te sparen. De dictator stoorde zich er niet aan en de executie der groep-Garcia ontketende een storm van verontwaardiging, vooral in Frankrijk, dat de Spaansche grens sloot. Waarop Franco zijnerzijds hetzelfde deed, beweerde dat hij binnen een paar dagen Parijs zou kunnen bezetten en 20.000 man Marokkaansche troepen 1-iet aanrukken. Daarna ontstond een uitwis seling van diplomatieke nota's tusschen de geallieerden waarbij bleek, dat vooral de Engelsehen er niet voor voelden om de diplomatieke betrekkingen met Fran co's regeering af te breken, aangezien dit meer nadeel dan voordeel voor de Spaan sche bevolking zou opleveren. Wel kwam het tot een gemeenschappelijke Ame- rikaansch-Engelseh-Fransche verklaring, waarin afkeer van het fascistische régime-Franco werd uitgesproken en voorkeur geuit voor de schepping van een soort overgangsbewind als de dicta tor ten val zou zijn gebracht. Dat zou evenwel niet van buiten af ondernomen worden; de Spanjaarden in het binnen land moesten zelf maar zien dat zij met Franco afrekenden. Voorshands schijnen zij daar geen kans toe te zien en de laalstovergebleven haard van het fas cisme in Europa brandt nog steeds door, tot verwondering en ergernis van velen. Intusschen heeft de groote maar grillige belangstelling der wereld zich alweer van de Spaansche kwestie afgewend. Er zijn zoovee! kwesties en de Perzische scheen plotseling veel dringender en ingrijpen der. Ook is er de Engelsche uitdrukking „a nine days' wonder", die dit feit ver klaart. De Engelsche opvatting, dat de publieke belangstelling voor eenige sen- sationeele gebeurtenis niet langer dan liegen dagen aanhoudt, tenzij zich nieuwe schokkende feiten met betrekking tot het onderwerp voordoen, geldt misschien niet voor de mentaliteit der openbare meening in alle landen, maar klopt zeker in vele gevallen, ook in het Nederlandsche. Dit neemt niet weg dat de Spaansche kwestie even belangrijk blijft als zij was en dat zij bijyien afzienbaren tijd tot oplossing zal moeten komen. In vele geesten is het fascisme nog niet gestorven, zooals ieder een opmerkt die de verschijnselen van den tijd nauwkeurig waarneemt. De grootste waakzaamheid blijft geboden. Dit besef fend moet men wel met zorg het zonder linge feit constateeren, dat het nog steeds over een machtsbasis binnen Europa be schikt. De Fransche regeering beschouwt Fran co's bewind als een gevaar voor den we reldvrede en wil daarom d-e Spaansche kwestie voor den Veiligheidsraad brengen. Zij wordt in die opvatting door Sovjet- Rusland gesteund, maar niet door Amerika en Engeland, die er geen direct gevaar in zien. Wellicht is-de juiste formuleering van den toestand, dat Franco geen militair ge vaar voor de buitenwereld oplevert, maar dat zijn voortgezet bewind een zekeren stimulans aan in de wereld voortlevende fascistische aspiraties verschaft, dien men niet als onbelangrijk kan beschouwen. De mogelijkheid doet zich voor. dat Frank rijk en Rusland gezamenlijk de Spaansche kwestie voor den Veiligheidsraad zullen brengen, maar zonder Engelsche en Ame rikaansche medewerking zal dat niet veel gevolg hebben. In de Angelsaksische landen heerscht de meening, dat interventie van het buiten land een verkeerde uitwerking op een groot deel der Spaansche bevolking zou hebben en op nationalistische gronden verzet uitlokken. Dit deel der bevolking zou dus wel geneigd zijn tot medewerking als Spanje zichzelf van de dictatuur be vrijdde. maar in zijn trots gekrenkt wor den door buitenlandsche inmenging. Waar schijnlijk is dit inzicht juist. Sommigen zullen ook geneigd zijn, over het zelfbe schikkingsrecht- der volken te spreken. Dat kan evenwel moeilijk aangevoerd worden als, zooals in Spanje, een minder heid de meerderheid terroriseert. Bij toe passing van zelfbeschikkingsrecht moet toch de meerderheid zich kunnen doen gelden. Interessant is evenwel het feit dat ook In Frankrijk, bij onderzoeken der publieke opinie, geen uitgesproken meerderheid vóór interventie in Spanje bleek te be staan. Het Nederlandsch Instituut voor de Publieke Opinie deelt mede dat het Fran sche instituut van denzelfden naam in Augustus 1945 de vraag stelde: „Indien Franco niet uit eigen beweging heengaat, moeten dan de geallieerden en met name Frankrijk in Spanje tusschenbeide komen? Van de ondervraagden antwoordden 43*/* Mr. JD. N. van Kleffens is per vliegtuig naar New York vertrokken, waar hij als permanent vertegenwoordiger van Nederland zitting zal nemen in den Veiligheidsraad van de Verecnigde Naties. Hij werd uitgeleide gedaan door verschillende autoriteiten. Mr. van Kleffens in gesprek met den Amerika»nseheii ambassadeur In Nederland, mr, Stanley Hornh-celc. kort voor zijn vertrek. (P) 99 Het Sovjet-Russische dagblad „Izvestla is begonnen met de publicatie van een serie artikelen over de Russisch-Iraansche betrekkingen, waarvan het eerste den titel draagt: „Imperialistische oogmerken van de Perzische reactionnairen." Radio- Moskou heeft in zijn uitzendingen van Donderdag een uittreksel gegeven van dit artikel, waarin gesproken wordt van de „leidende kliek in Perzië van 1919. die droomde van de overweldiging van Rus sische landstreken" en waarvan sommigen, zooals de vroegere premier Hakimi, thans nog invloed uitoefenen op de Perzische politiek. „Wetend dat hun eigen krachten te zwak zijn, trachten zij de Sovjet-Unie met een andere groote mogendheid in bot sing te brengen." Het artikel noemt verder het verdrag van 1921 „de basis van beider betrekkingen" en wijst op de „ongeëve naarde vriendschappelijkheid" waai*mee Rusland destijds talrijke concessies aan Iran deed, waarvoor dankbaarheid uit bleef. Tenslotte wordt Iran beschuldigd van „flirten met het fascistisch Duitsch- land en bet maken van plannen tot over weldiging van het Russische Azerbeidsjan en de oliegebieden van Bakoe." De troepenbewegingen. Het Amerikaansche departement van buitenlandsche zaken heeft medegedeeld, dat een nader betrouwbaar rapport over voortgezette bewegingen van troepen in Iran Donderdag werd ontvangen. Radio-Moskou heefi Donderdagavond de volgende verklaring van het Sovjet-pers agentschap Tass uitgezonden: ,,In de Amerikaansche bladen is een be richt van het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken gepubliceerd, dat er in Iran bewegingen van Sovjet-mili taire eenheden door Tebris naar Teheran en in de richting var: de Westelijke grens van Iran plaats hebben Tass is gemach tigd mede te dealen, dat bovengenoemd bericht niet m<=t de feiten overeenkomt." De Daily Express meldt uit Cairo, dat in Noord-West-Iran de Koerden een auto nome „Koerdistansche republiek" hebben gevestigd. De regeering van Irak heeft versterkingen naar de grens gezonden. Bevin, Truman en Smuts over den toestand. Donderdag heeft Bevin in het Lagerhuis een verklaring over Iran afgelegd, naar aanleiding van een desbetreffende vraag van Anthony Eden. Bevin zeide dat de Britsche regeering geen besluit heeft ge nomen om de Britsche troepen in Iran te vervangen of onderhandelingen te openen met de Iraansche regeering voor terugkeer der Britsche troepen, Vervol gens wees Bevin op de „meest categori sche verzekeringen van Stalin" dat de onschendbaarheid van Iran zou worden gerespecteerd, en op Molotofs verklaring ja, 33% neen en 24*/# onthielden zich van een meening. In Januari 1.1. stelde het Fransche in stituut de vraag, of Frankrijk onmiddel lijk alle diplomatieke betrekkingen met Spanje moest afbreken of wachten tot En geland en de Vereenigde Staten dat ook deden. 41% verklaarden zich vóór afwach ten op Engeland en Amerika, 29*/o voor onmiddellijk afbreken, 14V« voor niet af breken en 16% gaven geen meening. Dat gebeurde vóór de executie van Garcia. Maar op. zichzelf beschouwd veranderde die in deii toestand niet veel. De Fransche bevolking snakt natuurlijk ook naar een wereld zonder oorlog of dreigend con flict. De nabuurschap van Franco zal haar die evenwel niet schenken. R. P. dat er over den datum waarop de ge allieerde troepen zouden worden terug getrokken geen meeningsverschil heeft' bestaan. Die datum was 2 Maart 1946. Bevin besloot met te zeggen: „het is moeilijk voor de Britsche regeering de tegenwoordige politiek van de Sovjet- Unie in deze aangelegenheid te begrijpen en nog moeilijker is het voor ons te ge- looven, dat alle door de Sovjet-autori teiten gedane verzekeringen t.a.v. de ver plichte ontruiming van het Iraansche ge bied, niet zouden worden nagekomen. Thans wachten wij het antwoord van de Sovjetregeering af op de vragen die wij haar hebben gesteld". President Truman heeft vólgens Reu ter tijdens zijn wekelijksche persconfe rentie gisteren verklaard door den hul digen internationalen toestand niet ver ontrust te zijn. Hij zeide letterlijk: „Ik geloof niet, dat de toestand zoo vol ge varen is als een groot aantal mensehen wel denken". Hij zeide geen plannen te hebben voor nieuwe bijeenkomsten van de „Groote Drie". De Zuid-Afrikaansche eerste minister, generaal Jan Smuts, heeft gisteren in het Zuid-Afrikaansche parlement verklaard, dat Stalin de rede van Churchill te Ful ton misschien verkeêrd geïnterpreteerd had. „Ik heb een zeer hoogen dunk van Churchill en zijn beleid voor en tijdens den oorlog", verklaarde Smuts. „Daarom aarzel ik aan Churchill ideeën toe te schrijven, die tot een nieuwen ooi-log kunnen leiden. Ik betwijfel of Churchill's rede, over het algemeen beschouwd, tot die conclusie moet leiden." Smuts vervolgde: „Stalin's standpunt is redelijk, voorzoover hij betoogt, dat de Sovjet-Unie zeer geleden heeft door Duitschland en zij daarom de zekerheid wil hebben, dat de omringende landen haar veiligheid niet zullen bedreigen. Dat wil niet zeggen, dat de Sovjet-Unie zich op een oorlog voorbereidt. Wij moe ten geen overijlde conclusie trekken. La ten wij op iedere eventualiteit voorbereid zijn, maar Iaat ons ondanks alles alle krachten inspannen om de UNO tot een succes te maken. Een verbond van alle Engelsch sprekende volken is goed, maar de oprichting van een verbond binnen het kader van de UNO zou de huidige moeilijkheden ten zeerste doen toe- De toekomst van Palestina Dr. Judah Leon Magnes, president van de Hebreeuwsche universiteit te Jeruza lem, heeft aan de Anglo-Amerïkaansche commissie voor Palestina een Joodsc'h me morandum voorgelegd. Het memorandum stelt een Palestina bestaande uit twee volleen van verschillende nationaliteit voor waarin beide volken een volledige mate van zelfbestuur hebben. Ook wordt in het memorandum geopperd, dat 100.000 ge deporteerde Joden onmiddellijk in Pale stina worden toegelaten en voorts dat Pa lestina onder het bestuur van de Vereenig de Naties wordt gesteld met een staats hoofd, dat eveneens door haar wordt be noemd. Het Arabisch bureau in Palestina heeft tegenover een correspondent van Reuter verklaard, dat. het memorandum, waarin het Arabisch standpunt uiteengezet wordt, aan 500.000 Joden, die momenteel op wette lijke wijze in Palestina verblijven, het vol ledig burgerschap in een voorgestelde» democratisch-Arabischen staat Palestina aanbiedt. Ernstige moeilijkheden in Griekenland verwacht „Griekenland is op weg naar een nieu wen burgeroorlog", zon meldt de bijzon dere correspondent van de News Chro nicle, Terwijl de rechtervleugel er op staat, dat de verkiezingen op 31 Maart gehouden zullen worden, zijn de groepen van het centrum en links even vast be sloten uitstel van de verkiezingen te ver krijgen. De EAM heeft zijn aanhangers tot massa-vergaderingen opgeroepen, te hou den op. 17 en 24 Maart. De regeering heeft deze bijeenkomsten verboden. Men verwacht thans ernstige moeilijkheden, aangezien geheime in structies zijn opgevangen aan organisaties van den linkervleugel om „gereed te zijn voor den strijd." Men acht het waarschijnlijk, dat de linlc- sche coalitie onder leiding van de commu nisten de staking als een deel van haar campagne zal gebruiken om de verkie zingen uitgesteld te krijgen. De Grieksche Iinksehe partijen, die de verkiezingen van 31 Maart a s. boycotten, hebben een telegram gezonden aan Groot- Brittannië. de Vereenigde Staten, de Sovjet-Unie en Frankrijk. waarin huLp wordt gevraagd om_de ..bespotte!iike ver tooning der verkiezingen" te verhinderen. Noorsclie zeelieden terecht Sedert Woensdagavond verkeerde men in stijgende ongerustheid over de 11 Noorsclie zeelieden, die aan boord van het s.s. „Betty" waren achtergebleven cn spoorloos bleken te zijn verdwenen. Meden ddag kwam van het Noorsche consu laat te Amsterdam het bericht, dat de mannen, voor wier lot men het ergste vreesde, in-Antwerpen zyn aangekomen. Het schip zelf is vannacht door de sleep- booten „Hector", „Stentor" en „Hudson" in Hoek van Holland binnengebracht en tusschen deze plaats en Maassluis aan den grond gezet. Ds. Oldeman veroordeeld tot 3 en 2 jaar Het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam heeft hedenmorgen uitspraak gedaan in de zaak tegen ds. R. H Oldeman, Ter zake van het eerste deel der tenlastelegging, het doen van aangifte bij een NSB-politieagent en den S.D.. werd hij veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf. De eisch luidde fi jaar. Ter zake van het verkoopen van valsche persoonsbewijzen en distributie kaarten aan ondergedoken personen tegen veel hoogere prijzen dan waarvoor hij ze had ingekocht werd ds Oldeman veroor deeld tot 2 jaar gevangenisstraf. Er was hiervoor 1 jaar geëischt. Hjj blijft nog een week aan 't woord Donderdagochtend in de Neurenbergsche rechtszaal. Göring zit rustig als een docec- rend professor achter den katheder en een verveeld gehoor luistert naar zijn uiteen zettingen. die op de meest onverstoorbare wijze het goed recht van de nazi-ideologie bepleiten. Göring zal nog ongeveer een week aan het woord blijven, waarna hij den degen zal moeten kruisen met zijn aanklagers, die hem weinig gelegenheid zullen geven de kernpunten der aanklacht te omzeilen, zooals hij dat thans in zijn zorgvuldig opgesteld betoog herhaaldelijk i duidelijk doet. Wel is het opvallend, dat Göring geen enkele poging doet om de verantwoorde lijkheid voor bepaalde feiten van zich af te schuiven. Voor de annexatie van Oos tenrijk bijvoorbeeld verklaarde hij zich met nadruk verantwoordelijk, tesamen met den „Führer". Hij zeide voorts nog altijd het leiders principe voor te staan, al gaf hij toe, dat wat In het eene land past, niet altijd ge schikt is voor het andere. Ook de katho lieke kerk slaat dit principe voor en Rus land zou zonder dit beginsel de zware be lasting van den oorlog niet hebben kun nen doorstaan, zoo zeide hij. In den loop van zijn betoog noemde hij het aantal slachtoffers van den bloednacht volgend op den Röhm-putsch, 76. Uit voerig sprak Göring over de Luftwaffe. Spanje was oefenterrein geweest voor dit jonge wapen. Dat Zweden niet werd aan gevallen. was Göring's werk geweest. Voorts wierp hij een zonderling licht op de politieke constructie van het Reich" door te onthullen, dat een aantal mi nisters van de invallen in Tsjechoslowakije Oostenrijk en Polen evenveel wist als iedere gewone Duitscher: zij moesten het nieuws 's ochtends van de radio vernemen.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1