Wij krijgen een koffer terug V isscHersvaartuigen uit Duitschland terug In IJmuiden is uit Duitschland gearri veerd de sleeper I. S. Groen van het Bur. Teruggave Vischersvaartuigen met op sleeptouw een logger van de Reederij Tuit te Scheveningen. Deze logger werd in 1940 van stapel gelaten en nog voordat hij een naam en een merk had, door de Duit- echers geroofd. Verder kwam de sleeper Tonijn binnen met den stoomlogger VL 196 op sleeptouw. De Helga wordt verwacht met twee sche pen op sleeptouw. De I. S. Groen is met den onlangs terug gebrachten logger VL 199, die inmiddels is vrijgegeven, naar Vlaardingen vertrokken en maakt van de gelegenheid gebruik om zich in Rotterdam te laten demagnetisee- ren. Het zilveren jubileum van de R.H.B.S. Zooals wij reeds hebben gemeld, bestaat het voornemen, het zilveren jubileum van de R. H. B. S. alhier in September fees telijk te herdenken. Er heeft ?ich voor dat doel een comité gevormd, waarvan de oud-directeur dr. N Bakker, het eere-voorzitterschap op zich heeft genomen. De commissie is voorts als volgt samengesteld: drs. J. de Nobel, voor zitter; mr. W. de Boer, secretaris; J. van Gelder, penningmeester en leden de dames W. Blankenburg. J. Colenbrander, C. Ge- rusRijkeboer,en W. H. Wezenaar en de heeren ir. J. A. Spruijt, directeur; P. J. Duinker, P. J. Kastelein, drs. B. Kleefstra, G. Lagendijk. P. J. A. Langendijk, A. Morriën en C. J. v. d. Wateren. Het comité doet een beroep op de oud leerlingen hun adres op te geven omdat van de deelneming het slagen van het jubileumfeest afhangt. Er is een formuliertje ter invulling aan bekende adressen verzonden. Het plan bestaat, het feest te vieren op Zaterdag 14 September. Des morgens half elf is er een officieele ontvangst in het schoolgebouw, waarbij een geschenk aan de school zal worden aangeboden. Er is dan tevens een réunie van de oud-leer lingen Des middags staat er een sport- feest op het sportterrein van de school op het programma en des avonds een feest diner. Belanghebbenden, die een bijdrage in de kosten wenschen te verleenen, kunnen dit doen door storting op girorekening 485613 van den penningmeester, den heer ,T. van Gelder, Brederoodscheweg 65, Santpoort- Station. Scheepvaart IJmuiden, 14 Maart. Zweedsch s.s. Patria van Hoogovens n. Amsterdam; Ned. m.s. Nottingham van Groningen n. Amsterdam; s.s. Mailand van Velsen n. Amsterdam. Strawberries-Nieuws Twee belangrijke bekerwedstrijden D.W.S.Stormvogels Met één invaller voor Van Gemerl komt Stormvogels als volgt uit: Kraak; Haak, Schippers; Goedhart, Van Dongen, Zwem mer; Luppens, De Boer, Ketting, Meyer. Opbergen. De strop om den hals De tooneelvereeniging Varia zal Woens dag 3 April in Thalia het reeds eenmaal met succes opgevoerd tooneelstuk „De Strop om den hals" ten tooneele voeren voor IJ.V.V. Stormvogels. VELSEN Spreekuur Burgemeester Het spreekuur van- den Burgemeester zal Maandag 18 Maart niet gehouden wor den van 10 tot 12 uur, maar van 4 tot 5 uur. Zondagsdienst artsen Van Zaterdagmiddag tot Maandagmor gen 8 uur hebben dienst de artsen Mac Daniël en Oosterwijk. H.O.S.C.-Nieuws De uit/jlagen van de Woensdag gehouden competitie voor de Hoogoven Schaakclub luiden: R VisserT, Tol 10; De Vries Deelder 01; S. KistenmakerZichman 10; B. StekBurggraaf 01; Strijker Verlaat 01; BtichiHuisman VeY; A. Kistemakerv. Niekerken 10; TolA. 't 1-Iart 10; Zandbergende Haas 10; Z, VerschoorDubbeldam 0—1 en Wolthui- zenScheurkogel 01. Ned. Hervormde Kerk Vrijdagavond 15 Maart wordt in de Christelijke School aan de Van Lange- veldstraat te Velsen-Noord een gemeente avond gehouden Spreker is Ds. Joh. Bronsgeest. Politie gaat wandelen en voetballen Zaterdag a.s. neemt een 30-tal leden van de Politie Sportvereeniging Velsen deel aan een wandelmarsch van 25 K.M., uitgeschreven door de Politie Sportver eeniging Utrecht. Uitgerust met 5 trom mels, 3 bazuinen en de clubvlag. zullen zij de eer van de Velser Politie Sportver eeniging hoog houden. Op Dinsdag 19 Maart a.s. speelt het eer ste voetbalelftal van de P.S.V. Velsen een competitiewedstrijd tegen het sterke po- litie-elftal uit Hilversum. Daar dit elf tal, evenals het elftal van de Velser poli tie, nog ongeslagen is, wordt een span nende strijd verwacht. De winnaar van dezen wedstrijd zal zeer waarschijnlijk kampioen der afdeeling worden. De wed strijd, die om 14 uur aanvangt, zal ge speeld worden op het Kinheim-terrein te Velsen-Noord. SANTPOORT Vergadering Oranjevereeniging Woensdagavond had een vergadering i plaats van de Oranjevereeniging om plan- j nen te bespreken voor de viering van den Nationalen Feestdag op 4 Mei a.s. Be sloten werd buurtcommissïes te vormen die voor straatversiering zullen zorgdra gen en volksfeesten e.d. zullen organisee- ren. Binnenkort zal men weer een vergade ring beleggen om de plannen nader uit te werken. Bevestiging ds. A. Verschoor Zondag 31 Maart a.s. hoopt ds. A. Ver schoor zijn ambt als predikant der Geref. Kerk van Santpoort te aanvaarden. Hier toe zal hij door ds. H. J. ten Brink wor den bevestigd. Na de voltooiing van zijn studie aan de Universiteit te Amsterdam, was Ds. A. Verschoor werkzaam als hulp predikant in Amsterdam-Noord. Hierna heeft hij vijf jaar als predikant der Geref Kerk te St. Pancras gestaan Selectie-wedstrijd Terrasvogels benut Zondag a.s. haar vrijen Zondag door het spelen van een selectie-wedstrijd tusschen 2 elftallen, samengesteld uit spelers van het le en 2e elftal. Nieuws uit bet buitenland! V;'-» 2 tot 8 Maart werden bij de Bev- lijnsche ^cherche 1812 diefstnllen aange geven. Vd5rts werden 220 bedrog plegingen, 138 gevallen van verduistering, 458 delicten van zwarten handel en acht moorden ge meld. Volgens Tsjoenking is er een Kranscli- Clilneesehe overeenkomst geteekend, waar bij bepaald wordt dat de Franschen op 15 Maart zullen beginnen met het overnemen van de macht in Noord-Indo-China. en wel van het Chineesche garnizoen, dat zich daar thans bevindt. Deze actie zal op 31 Maart geëindigd zijn. Gratieverzoek van Max Blokzijl aigewezen De minister van Justitie maakt bekende dat de Koningin het gratieverzoek van Max Blokzijl heeft afgewezen De schoenenloterij Het „winnende cijfer" wordt per maand bekend gemaakt. Zooals bekend is. zai te beginnen met 1 April 1946 het laatste cijfer van het stamkaartnummer bepalen, wie in de desbetreffende maand een schoenenbon ontvangt. Dit geldt niet voor diegenen, die na 1 Januari 1945 reeds een bon ont vangen hebben. Van officieele zijde wordt medegedeeld, dat dit cijfer vastgesteld wordt op den vijfentwintigsten van de voorafgaande maand. Dit cijfer zal op dezen zelfden dag worden bekend ge maakt. Dit beteekent, dat op 25 Maart a.s. gepubliceerd zal worden welk cijfer voor de maand April aangewezen is. Alle an dersluidende geruchten en berichten zijn dus onjuist Inlevering van goud en zilver In aanvulling op ons bericht van giste ren inzake de inlevering van edele meta len en deviezen wordt nog medegedeeld, dat onder goud wordt verstaan: gouden munten, zoowel Nederlandsche als bui- tenlandsche, al dan niet gangbaar; fijn goud, alliages en halffabrikaten Gouden sieraden en gebruiksvoorwerpen vallen niet onder deze bepaling. Wanneer de waarde der buitenlandsche betaalmiddelen, die men in zijn bezit heeft, de waarde van f 5 niet te boven gaat, is men eveneens van inlevering vrijgesteld Formulieren voor inlevering en registra tie zijn kosteloos verkrijgbaar aan de Nederl. Bank te Amsterdam of haar bij kantoren. foort I tegemoet gaan. Een gelijk spel is hier voldoende om de volgende ronde te bereiken, doch naar onze meening zal dit resultaat niet gemakkelijk te behalen zijn. Het volgende elftal zal in Amersfoort uitkomen: v. Ronkel; Lefering, v. d. Hoff; Brunink, Brandhoff, Mueller; Nijssen, Bieeker, Poel, Graeper, Straakenbroek. Het tweede dames-team ontmoet op eigen terrein B.D.H.C. uit Bloemendaal. Voor het eerste heeren-elftal is voor de derde maal de belangrijke wedstrijd tegen H.D.M, I vastgesteld. Kon de wedstrijd tot nu toe geen doorgang vinden door sneeuw en ijs, voor Zondag ziet het er beter uit en het zal er nu dan ook wel van komen. Zooals men weet, was H.D.M. in 1943 kampioen van Nederland; zij behoort ook thans tot de kampioenspretendenten. Twee spelers van deze Haagsche club maken deel uit van het Nederlandsch elftal. Het is de linkervleugel, gevormd door Couvret en v. d. Dol. De Strawberries-verdediging krijgt hier een zware taak en het resultaat zal vooral van dit deel van het elftal afhangen. Even als bij den dames-wedstrijd is ook hier een gelijk spel voldoende. In dit geval om dat H.D.M. een klasse hooger speelt. Het Strawberries-elftal, dat om 2 uur dezen strijd gaat aanbinden, ziet er als volgt: uit: v, d. Bliek; Ferment, Huiskes; v. Overeem, Minderhoud, Duinker; v. Randtwijk, H. Brunink, C. Maters, J. Bru nink, Otto, Marktbericht van Donderdag De aanvoer bedroeg heden 73649 K.G., waaronder 7810 K.G. kabeljauw, 6275 K.G. wijting, 51995 K.G. schol, 1265 K.G. bot, 4680 K.G. schar, 330 K.G. tarbot, 480 K.G. griet, 1745 K.G. tong, enz. Dc trawlers besomden 14871. Verdere besommingen: motorloggers: KW227 f5003, KW24 f 1916: kustvisschers: IJM207 f 337, IJM218 f 89, IJM251 f 122. IJM.310 f 104, I JM 237 f 188, IJM255 f 184, IJM213 f 869, KW88 f 107, KW125 f 235, KW34 f 277, KW21 f 3521. HA4 f 325. HA25 f 278, HA96 f 145. HA89 f384, BM41 f523, HD60 f 1066. EG1 f116. EH4 f 620. SL5 f 929, HD18-fl59. UK143 f1201, UK85 f312, UK61 f586, UK2 f 1562, UK126 f 1067. UK172 f1017. UK199 f430, UK75 f491, UK53 f 600, UK79 f 1233. UK7 f 836, UK191 f337. UK22 f456. UK135 f 120,, UK44 f 1576, UK119 f797, UK145 f 293, UK 234 f 1055, UK31 f306, UK1 f 847, UK53 f223 UK 105 f434, UK57 f1717, UK121 f523, UK 144 f 664. UK32 f313, UK142 f 808. UK282 f 1110, UK28 f378, UK77 f277, UK190 f496. UK 169 f393, UK215 f549, UK184 f 942, UK 52 1740, UK87 f1448, UK168 f548. Thalia Theater: Zet 'm op George. Aan- van 7 en 9 uur. ZATERDAG 16 MAART. Bioscoop „De Pont": zie Vrijdag. Thalia Theater: zie Vrijdag Dc burgemeester van llford en diens ochtgeiuiote gaven een partijtje voor 2H Nederlandsche kinderen, die een vaeantie vail X weken doorbrengen In Knpeland. De jeugdige gasten, die ontvangen werden ln het raadhuis van llford, amuseerden zich best. (P) Brief van Sumatra MEDAN, Februari '46. Wij krijgen een koffer terug, die de Jap pen van ons hebben gestolen! ..Een koffer met kleeding" zooals op de lijst staat en we gevoelen ons meteen weer rijk. Het kan nog een paar dagen duren, eer hij wordt thuis bezorgd, maar dat hin dert niet; wij hebben zooveel jaren zonder die kleeren gedaan, dat er best nog een week bij kan Het is geen kleinigheid: een heele hut koffer vol met broeken, jassen en jurken terug te ontvangen, alles bij elkaar voor wel vijftig duizend gulden o£ méér zelfs, want er waren ook nog lakens in en die brengen veel geld, dus eieren, brood en vruchten, op. En die kleeren zijn ook wat welkom, want al zijn ze oud, het is toch altijd nog meer dan niets. De lakens, nog uit Holland, zijn destijds keurig in olie papier verpakt en er bestaat dus goede hoop dat ze de interneeringsjaren hebben overleefd. Is het eigenlijk allemaal niet wonder lijk? Nu hebben die Japanners drie en een half jaar den tijd gehad om onze eigendommen te verdonkeremanen en nóg zijn ze er niet mee gereed gekomen. Hoe komt dat nu? Hadden zij zooveel, of stalen zij zoo langzaam? Een kennis heeft twaalf kisten en zes koffers terug gekregen en kan meteen weer een heel huis inrichten. Wij waren iets ongeluk kiger; behalve de copie van een brief, die als pakmateriaal om een zakje uien was gewikkeld, hebben we alleen een verscheurd plakplaatje uit de kinderka mer ontdekt. En nu deze verrassing! Als we ons goed herinneren moet er een Europeesch pak in die koffer zitten; ook dat is van pas wanneer we nog eens op een evacuatieschip terecht komen, dat naar Holland vaart. Weliswaar worden er in Port Said kleeren verstrekt, maar het geeft een gevoel van veiligheid en onaf hankelijkheid om zelf wat te hebben; hoe heette dat schip met evacuees toch weer. dat niet heelemaai van dikke broeken en jassen voorzien kon worden? Doet er ook niet toe, wij krijgen een hutkoffer met kleeren terug. Nummer 754 is het en veilig opgeborgen in de "kluis van een bank. Dat is maar goed ook, want spoorlooze verdwijningen van allerlei goederen ko men wel eens voor. Sommigen beschou wen dat als de completeering van de door de Japanners ondernomen taak. maar wij denken daar anders over Wij vinden het prettig om die koffer met kleeren terug te krijgen en hebben liever niet dat snotjongens van diverse leef tijden in onze eigendommen graaien om daar iets geschikts uit te zoeken. Een looze beschuldiging? Was dót maar waar Dagelijks zijn de straten van Medan getuigen van vrachtwagens vol met kof fers en kisten, die en route even geïn specteerd worden en als de commandant van zoo'n transport zijn oogen niet over al tegelijk heeft, verzuimt zijn helpers na volbrachte dagtaak te fouilleeren. of zelf niet heelemaai vrij is van onderzoeklngs- drang, kan de geadresseerde van colli no. zooveel er zeker van zijn, dat de vracht reeds is betaald in den vorm van natura. Ook in het pakhuis kan ónzen koffer met kleeren niets overkomen, de ónze staat in de kluis van een bank en dat is heel wat anders dan een gewone opslag ruimte in een hotel of leege woning. Tn het andere geval zouden wij er ook heele maai niet gerust op zijn dat het nog een paar dagen moet durerj, voor wij nummer 754 bezorgd krijgen, want eiken dag lan ger in zoo'n ..goedang", verhoogt he*t risico met idem zooveel procenten. De wereld is nog altijd slecht, misschien dat zij nu beter gaat worden, maar het blijft aangenaam te weten dat onze lakens in olie papier, in een koffer en in een kluis staan. Er zijn trouwens nog meer redenen om verheugd te zijn, want we hebben een aanwijzing dat de Japanners aan onzen koffer meer welwillende aandacht heb ben besteed, dan aan andere. Ziet daarom de volgende mededeeling in een officieel rapport, door de Japansche autoriteiten bij den vrede opgesteld: Een aantal van 1.862 stuks pakken met goederen, b ehoorende aan particulieren van geallieerde lan den was in bewaring genomen waarvan 1.153 stuks op een lijst waren geplaatst met de namen der eigenaren, den inhoud en de ge raamde waardeterwijl de restee- rende 608 pakken in bewaring waren gehouden zonder zulk een lijst. Wij hebben geen optelsommetje ge maakt. want dan komt men maar tot 1.761 pakken in plaats van 1.862 stuks en wat moet men dan denken van die 101 pakken, die ook in bewaring waren genomen? Neen. dat zou de somberheid maar in de hand werken. Liever denken we aan ons nummer: 754 Dat is een mooi nummer, niet omdat de som der cijfers 16 is. maar omdat het hooger is dan 608. Stel nu eens dat on2e admini stratie dezelfde nummering had aange houden als de Jappen.... Dan zouden wij ér bijna zeker van kunnen zijn dat onze koffer wel op de lijst was geplaatst en wat °P een lijst staat, kan natuurlijk minder gemakkelijk verdwijnen, dan iets dat zoo-maar kaal wordt opgeborgen. Kortom: we zijn erg vroolijk gestemd en hebben optimistische verwachtingen. Waarom zou het ons ook ni»f ««ns mee- loopen? Heden is de vrachtwagen voorgereden. Nummer 754 is binnen gebracht Eén man kon hem gemakkelijk dragen. Over de sloten was een stuk papier met Japansche karakters geplakt. Het papier was ge scheurd Aan alle kanten was 7=S4 duide lijk te lezen Het eerste dat we zagen, nadar we het deksel hadden opgelicht, was het olie- papier. En tevens het laatste. Er lagen nog wat iapjes goed in, pannelappen of luiers. „Dat Is niet van ons riepen we ver schrikt uit. „O, nee?" vroeg de transportleider „Dan gaat het weer mee". Nu zitten^we om nummer 754 heen en staren in de donkerte van zijn bodem- looze leegte. W. SCH.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3