Van Dover naar Folkestone Amsterdams haven Zandvoort Sinaasappelen en gedroogd vleesch met de Prince Baadouin Herinneringen aan een Vacantiereis Het bericht van het 100-jarig jubi leum van den veerdienst Ostende-Dover bracht in mijn herinnering een reis, die ik eenige jaren voor den oorlog met de mailboot Prince Baudouin van Ostende naar Folkestone maakte. Er was een groot gezelschap aan boord, leden van de Nederlandsche Reisvereeniging en van haar Belgisch zusje, de Touringclub de Belgique. Met nog de gewone passagiers waren er ze ker wel duizend man aan boord, zoons en dochters uit het Walenland, uit Vlaanderen en Nederland, zoowel van beneden als van boven den Moerdijk. Maar laat ik beginnen bij het begin van deze merkwaardige Kanaalreis. De fraaie motorboot Prince Baudouin lag rustig aan het staketsel achter het station. Doodstil in de veilig omsloten binnenhaven lag zij aan haar zware trossen, te wachten op den Brussel- Ostende-expres. De sneltrein rolt het station binnen. Het is nog vroeg in den morgen; de N.R.V. houdt er van den dag te plukken. Een golf van reizigers, beladen met kof fers, reisdekens en andere voor een reis onmisbare zaken, stort zich uit over het perron. Alles gaat zoo gauw moge lijk aan boord, want de frïssche zeewind laat zich voelen en in den trein was het benauwd, vanwege de volte. Het was zoo'n echte West-Europee- sche zomerdag: zonnig, maar koud. Er stond een stevige bries, die een woelige zee deed vex-wachten. Dit deden klaar blijkelijk niet de meesten van de reizi gers. Ze bestormden de ruime prome nadedekken van de Prince Baudouin en «naakten zich. voor zoover de voorraad strekte, meester van een dekstoel. Daar lagen ze, een paar honderd koeterwa lende dames en heeren en ze koesterden zich heerlijk in het zonnetje van den Julidag. Een stoot op de l'luit en nog een en langzaam achteruit varende gleed de P. B. zeewaarts, langs de pier en het strand, dat bijna geheel verlaten lag. Alleen wat kinderen trotseerden de koude van den Julidag. Op de boule vards was wat meer leven. Buiten de pieren kwam de eerste ver rassing, waar de landrotten niet op ge rekend hadden. De P. B. zwaaide en ge heel onopgemerkt verplaatste het zon netje zich van stuurboord naar bak boord. Algemeene volksverhuizing. Zon en wind stonden wel aan denzelfden kant, maar de P. B. heeft prachtige afgeslo ten promenadedekken, over de voorste helft van het schip althans, met groote vensters, zoodat je van een beschutte plaats af een vrij uitzicht hebt naar vo ren en naar de zijden, zonder last van den wind te hebben. Ja. die wind. De zee was vrij onstuimig, maar nog hadden we de beschutting van de Bel gische kust en zoodoende lag de P. B. nog vrij rustig op het water. Maar toch werden sommige passagiers al aardig wit om den neus. Het algemeen gesprek ging' natuurlijk over zeeziekte. Een dame in ons gezelschap beweerde, dat 2e er nooit last van had. Zooiets is altijd gevaarlijk, want zeeziekte laat niet met zich spotten. Zoo gleed aan bakboord-zijde de Bel gische kust aan ons voorbij. Met een 25- mijls vaart doorkliefde de' P. B. de gol ven," haar smal toeloopende voorsteven schudde het water van zich af als een poedel, die een bad heeft genomen. Spoedig was de haven van Duinkerken in het zicht: duidelijk zagen we de tal- looze kranen op de kaden en de sche pen in de havens. We passeerden het vuurschip de Dyck en dan doemde al weer gauw Calais heel in de verte op. Tot dan voeren we onder de beschut ting van de Belgische, later van de Fransche kust. En dan opende zich, toen we nog ongeveer een uur van Folke stone waren, de verbreeding van den mouw (La Manche noemen de Fran- schen immers het Kanaal) en raakten we de beschutting van den Zuidwal kwijt. Het lieve leven begon. De P. B. stak haar neus diep in de door den Zuidwes terstorm opgejaagde zee en danste en steigerde als een veulen. Geweldige zeeën stortten zich uit over het voordek en kletterden tegen de groote vensters een specialiteit van de P. B. van de salons onder de commandobrug. Het kon niet uitblijven. Een flinke zee begroef den neus van de P. B. Zij liep langs het afgesloten deel van het promenadedek en kwam dan bij het achterste open gedeelte. En stortte zich daar over uit. Daar lagen rustig tientallen passa giers zich heerlijk in het zonnetje te koesteren. Ze lagen te koetei-walen, te lezen of een dutje te doen. In een oogwenk werd het b.b.-pro- menadedek één groote badkuip. De argeloozen, die meenden, dat ze het mooiste plekje aan boord hadden ver overd kregen een formeel bad, stoelen, sjaals, mantels, alles dreef. De vlucht was algemeen; alles vluchtte naar het beschutte deel van het dek of naar de een of andere salon en een paar minu ten na deze surprise van Neptunus was er mets meer te zien dan doorweekte dekstoelen en eigendommen van de vluchtelingen, die alles in hun over haast sauve qui peut hadden achter gelaten. Ze kwamen van den regen in den 125 ImitcnïaiKlsefte studenten zullen van 21 Maart tot 15 April een bezoek aan ons land brengen. In de ochtenduren zal normaal college worden geloopen, verder staan uitstapjes naar Groningen, Walche ren, de Wieringermeer enz. op het program ma. De ontvangst op 21 "Maart zal een eenigszins officieel karakter dragen. Den ZOOOsten bloedgever voor Indlë aan het Nederlandsche Roóae Kruis, den Fries Jaap Postma uit Grouw, is dezer dagen het reddende vocht voor een zieke in Iiidië af getapt. Dit gebeurde met eenig ceremonieel. drop, die argeloozen. Want in de ver schillende, nu opgepropte salons en hutten heerschte inmiddels de zeeziekte epidemisch. Neptunus had zijn tol ver hoogd tot de volle 100 procent. Hij eischte alles wat er van ontbijt of lunch was overgebleven. Ik zal u een beschrijving besparen van den toestand aan boord tusschen de plaats waar we de Fransche kust verlieten en het einddoel, de veilige haven van Folkestone. Tot op het sloe- pendek werd geofferd. Achter een reddingssloep zag ik een dame. Zij boog zich ver over de ver schansing. Het was de dame, die nooit zeeziek werd. In Folkestone wachtte ons een heer lijke lunch. Toen was het leed spoedig geleden. S. B. wordt weer kranig Van de kranen, die een haven in het algemeen en die van Amsterdam in het bijzonder een zoo geheel eigen, boeien- den aanblik verleenen het waren er 357 resteerden er op den datum on zer bevrijding nog slechts 93. Op de eerste van deze maand was het herstel reeds dermate gevorderd, dat alweer 128 hooge grijpconstructies het getuigenis van een voortvarenden vernieu wings wil schreven tegen de lucht en de ruïneuze resten van het havencomplex. Kort na de bevrijding heeft het Netherlands Office for Relief and Rehabilitation (de NORR) voor rekening van de gemeente Amsterdam in Engeland 10 kranen besteld (met nog 8 voor andere Nederlandsche ha vens) en dezer dagen brachten drie coasters de onderdeelen voor deze laad- en losinstallatïes in onze hoofdstad. Het zal zoo om en nabij anderhalve maand vergen, om deze Diesel-electrisch bewo gen kranen, elk met een vlucht van 18 M. en een maximum hefvermogen van 6 ton, ter plaatse, dat is in het Oostelijk havengebied, te construeeren. Men kan namelijk niet volstaan met het gebrui kelijke in elkaar schroeven volgen^ Mecano-systeem. De nieuwe kraner. zullen gedeeltelijk moeten worden om gebouwd. Nog heeft Amsterdam bij Nederland sche fabrieken in bestelling 53 kranen van verschillende afmeting. De levering daarvan is natuurlijk niet in korten tijd te verwachten. Niettemin ligt in de wereldhaven Amsterdam weer het boeiende beeld van bedrijvigheid, dat het wijde trotsche panorama van voor heen, zal vertoonen. De Clüiieesche kardinaal Tien, bis schop van Tsjinglao, wordt hedenmiddag op Schiphol verwacht. Hij zal eenige dagen in Roermond verblijven en daar feestelijk ont vangen worden. Hoe Nederlanders oordeelen over den zwarten handel De Nederlandsche Stichting voor Statistiek heeft door haar afdeeling Opinie-onderzoek omstreeks de jaar wisseling een. onderzoek doen instellen naar de meening van ons volk over den zwarten handel en de bestrijding er van. Dit opinie-onderzoek, dat volgens de bekende Gallup-methode werd uit gevoerd, strekte zich uit over perso nen van 18 jaar en ouder uit alle la gen der bevolking. Van de gestelde vragen en van de antwoorden, die re presentatief geacht mogen worden voor het geheele Nederlandsche volle, geven wij het volgende overzicht: „Heeft U ernstig bezwaar tegen den zwarten handel?" Totaal Mannen Vrouwen Ja 90 pet. 89 pet. 92 pet. Neen 7 pet. 8 pet. 5 pet Geen meening 3 pet. 3 pet. 3 pet. „Wordt naar Uw meening nu meer, evenveel of minder aan zwarten han del gedaan dan voor de geldzuivering?" Totaal Mannen Vrouwen Meer 4 pet. 4 pet. 4 pet. Evenveel 21 pet. 19 pet. 22 pet. Minder 63 pet. 69 pet. 58 pet. Geen meening 12 pet. 8 pet. 16 pet. „In welke artikelen en bonnen wordt deze zwarte handel bedreven?" De meest uiteenloopende artikelen worden genoemd, maar levens- en ge notmiddelen tezamen bijna viermaal zooveel als alle andere artikelen bij eengenomen. Genotmiddelen worden door mannen meer genoemd dan door vrouwen, door jongeren meer dan door ouderen, door stedelingen meer dan door plattelandsbewoners. Van de an dere artikelen noemt men vooral tex tiel, schoenen en brandstoffen. „Van welken kant krijgt men zijn aanbiedingen meestal? Van winkeliers, van kennissen of van onbekenden?" De percentages zijn samen meer dan 100, doordat sommigen meer dan een mogelijkheid noemen: van winkeliers 9 pet.; van kennissen 20 pet.; van on bekenden 49 pet.; geen antwoord 29 pet. „Hoe vindt U, dat er nu opgetreden wordt tegen den zwarten handel? Te streng, goed of niet streng genoeg?" Te streng 3 "pet.; goed 27 pet.; niet streng genoeg 58 pet.; geen meening 12 pet. „Moet er naar Uw meening strenger worden opgetreden tegen het publiek, dat zwart koopt?" Ja 56 pet.; neen 31 pet.; geen mee ning 13 pet. en het bouwplan 1946 Dit jaar wordt f 500.000 verwerkt In ons vorig nummer deelden wij bijzon derheden mede over het Blouwplan 1946 van den Wederopbouw, samengesteld door het College van Algemeene Commissaris sen van den Wederopbouw. De oorlogsschade te Zandvoort wordt volgens de laatst gecorrigeerde opgaven getaxeerd op i 4.500.000, als- volgt verdeeld: totaal verwoest f 4.000.000, zwaar beschadigd f 400.000 en licht beschadigd t 100.000. Deze be dragen zijjn evenwel op de basis van 1939 genomen. Omgerekend naar den tegenwoordige toestand wil dit zeg gen ongeveer f 11.450.000. Daaronder is evenwel de waarde van den grond begrepen. Met verschillende bijkomende kosten, zooals puinruimen en extra uitgaven uit hoofde van meer onteigening en afbraak op grond van het herbouwplan, enz is geen rekening gehouden. Zandvoort behoort blijkens de verge lijkingen tot de zwaarst getroffen gemeen ten De schade per inwoner berekend be loopt f 1250. Voor uitvoering van werken in 1946 is voor Zandvoort in het Bouwplan 1946 uitgetrokken een bedrag van 1.500.000, alsvolgt onderverdeeld: her bouw 750.000, zwaar herstel 500.000 en licht herstel 250.000. Er is voor herstelwerk al een bedrag van 500,000 verwerkt. Er wordt op gerekend, dat het. lichte herstelwerk in 1946 geheel voltooid wordt. Het zware herstelwerk zal voor de helft klaar komen. Zandvoort zal de arbeiders uit de om geving betrekken, in het bijzonder natuur lijk uit Haarlem. Uit de gegevens blijkt, dat dit eerste jaar in Zandvoort aan nieuwe bouwwer ken voor f 750.000 verwerkt mag worden. Lettende op het feit, dat er totaal een be drag van 8 of 9 millïoen gulden verwerkt moet worden, zou men licht tot de conclu sie komen dat dit geen begin is dat veel verwachtingen wekt. Wij hadden evenwel een onderhoud met den burgemeester van Zandvoort, den heer H. van Alphen en ir. G. Friedhoff te Haarlem, de ontwerper van Nieuw Zandvoort, die ons beiden ver zekerden dat zij met het verloop van za ken zeer ingenomen waren. Er blijkt uit, dat de regeering wil medewerken om Zandvoort zoo snel mogelijk weer op te bouwen. Er moet natuurlijk rekening ge houden worden met den nood in de andere zwaar geteisterde gebieden. Zandvoort als recreatiegebied wordt niet achtergesteld. Wat eerst gebouwd wordt. Architect Zietsma, leider van het Bouw bureau te Zandvoort, deelde ons mede, dat. de f 750.000 die dit jaar voor nieuw bouw beschikbaar zijn, zullen worden be steed voor den bouw van een nieuw Zuï- derbad en de 40 woningen voor arbeiders en ouden van dagen. Verder wordt nog overwogen de bouw van een café-restau rant op den grond waar vroeger „Sein post" stond en eenige winkels aan den Oostkant van het Badhuisplein. Het nieuwe Zuiderbad hoopt men in elk geval klaar te hebben bij het begin van het volgende badseizoen. Voor 1947 staat op het programma de bouw van een badhotel, waaraan ver bonden is een zaal voor tooneelvoor- stellingen en concerten. Dit gebouw komt op de plaats van Groot Badhuis, Dan gaat men verder in Noordelijke richting bou wen, winkels, misschien een flatgebouw, enz. Die plannen zijn evenwel nog geheel in voorbere:^"ncr PREDIKBEURTEN IJMUIDKN. Ncd. Iïerv. Kerk. Kanaalstr. 10.80: Ds. L. Lagerwey. Goede Herderkerk 10.30: Ds.' G. F. CaUenbach. Gercf, Kerk. Kanaalstraat. 9: Ds. S. E. Wesbonlc. 3.30: Dezelfde., H. Av. Goede Herderkerk 9; Ds. E. G. van Teylingen. 3: Dezelfde H. Av. Le ger des Hells 10.30: Heiligingsdienst 7,30: Openb. Samenkomst. Oud-Kath. Kerk 10: H. Dienst. 1: Meditatie. Vr(je Evangelisatie 3: de heer Besselaar Sr. uit Amsterdam. Chr. Gercf. Kerk 10 en 4: Ds. A. Zwiep. VELSEN. Ned. Herv. Kerk 10: Ds. J. Bronsgeest. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. (In de Kapel) 10: Ds. P. J. Mackaay, uit Haarlem. 5: Ds. H. v. d, Loos, uit- Haarlem-N. Geref. Kerk In Hersteld Verband. 10,30: A. C. Reuijl, van Bentveld. Voorbereiding H. Av. Ditmaal worden ook weer aan de volwassenen sinaasappelen verstrekt. Nu tegen het voorjaar er nog maar weinig versche en vitamine C. houden de groenten te krijgen zijn en het vita mine C. gehalte van de aardappelen achteruit loopt, kunnen wij een voe dingsmiddel, dat er rijk aan is, uitste kend gebruiken. En de sinaasappel is rijk aan vitamine C. Bij voorkeur ge bruiken wij de sinaasappel als zoo danig en niet het uitgeperste sap. Het vitamine C. wordt n.1. door aanraking met de zuurstof uit de lucht, spoedig onwerkzaam, hetgeen niet het geval zal zijn als het sap in de partjes besloten blijft. Een recept voor het verwerken van de schillen is het volgende: Griesmeelpudding. J Liter melk, 100 g. griesmeel, 60 g. suiker, een snufje zout, eenige sinaas appelschillen, De melk aan de kook brengen met de sinaasappelschil en eenigen tijd laten trekken. Het gries meel met de suiker vermengen, in de kokende melk strooien en de pudding koken tot zij gaar en dik genoeg is, (pl.m. 5 minuten) de schilletjes uit de pudding verwijderen en de massa in 'n met koud water omgespoelden pudding vorm overstorten. Gedroogd vleesch. ..Dehydrated Beef" wil zeggen rund- vleesch, waaraan het vocht onttrokken is. Dit geconcentreeide voedingsmid del zullen we in vele plaatsen weer op den vleesehbon kunnen koopen en we moeten dus even weten, wat we hier het beste mee kunnen doen. Het gedroogde vleesch is meestal zoo vet, dat we het zonder toevoeging van 'boter in braad- of koekenpan zachtjes kunnen opbakken. We voegen daarna vocht toe om het volume te vergrooten en het vleesch zacht te maken. De jus van gedroogd vleesch gemaakt is bui tengewoon smakelijk. We kunnen het vleesch ook. 6 a 12 uur weeken voor we het een volgende bewerking laten on dergaan. Het wordt dan vlugger gaar. Het braden geeft er echter een pittigen smaak aan. In hache, croquettcn en schoteltjes is gedroogd vleesch een zeer gewild artikel. Vleeschkoekjes. 150 g. gedroogd vleesch, 5 dl. water, 1 gesnipperde ui, 5 g. margarine of bo ter, kerrie, sambal oelek, peper (surro gaat), zout naar smaak, 95 g. (ruim 1 Vz kopje) bloem, 2 dl. water, marga rine of boter, paneermeel. Het gedroogde vleesch in het water weeken en zachtjes koken xot het ge heel is uitgezet, pl.m. 1530 min. De gesnipperde ui fruiten met de marga rine of de boter en de kruiden in de koekenpan. De bloem toevoegen, even bruin roosteren in de. koekenpan en er een saus van koken met de 2 dl. water. Vervolgens het vleesch met de gefruite ui en het vocht er aan toevoegen. De massa uitstorten op een bord en laten afkoelen. Is de massa afgekoeld, dan koekjes er van vormen, deze door pa neermeel rollen en bakken in de koe kenpan met margarine en boter. Deze en vele andere recepten zijn door het Voorlichtingsbureau van den Voedingraad in een boekje bijeen gebracht. Dit boekje is oip aanvraag te verkrijgen aan het adres van dit bu reau: Koninginnegracht 42 te 'sGra- venhage, -A-II

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2