ÏJmuider Courant Een volk ontwaakte door den strijd Lunaparken Zaterdag 16 Maart 1946 „Die vaart van jong Suid-Afrika" In het Zuiden van het zwarte we relddeel wappert een driekleur oranje, blanje. bleu. Die vlag wordt gedragen door meer dan twee mil lioen menschen met eigen tradities, eigen overtuiging en eigen natio naal bewustzijn. Zij hebben zich in den grooten strijd voor de vrijheid van de volken der wereld vrijwillig geschaard in de gelederen der Ge allieerden en hun bijdrage tot de overwinning was niet gering. Wij in Nederland zijn de verre zonen van onzen stam dank verschuldigd voor hun schitterende prestaties. En de Zuid-Afrikaners plukken ook zelf de vruchten van hun krachts inspanning: sterker en eensgezin der dan te voren, als een volle waarmee de wereld rekening moet houden, zijn zij uit den oorlog ge komen. Australiërs, Nieuw-Zeelanders en Engelschen, vroegen zij zich af: wat zijn wij eigenlijk? En trotsch gaven zij toen zichzelf ten antwoord: wij zijn Afrikaners. Daarna was het nationale bewustzijn ontwaakt, waarvan de triomfeerende natie met fiere zeker heid bezit nam. Haar dank gaat uit naar den grijzen veldmaarschalk Smuts, den man, zonder wiens bezie lende leiding dit alles niet tot stand zou zijn gekomen. De mogelijkheden van immigratie. „Een van Zuid-Afrika's grootste vraagstukken", zoo heeft veldmaar schalk Smuts gezegd, „is de geringe bevolking. Wij hebben meer menschen noodig en móeten onze deuren openen." Terwijl er bij menschen in alle landen een streven bestaat, zich elders te ves tigen bijv. in Australië of Zuid-Ameri- ka. is het gebleken, dat vooral Neder landers en Zweden bij voorkeur naar Zuid-Afrika willen emigreeren. In het algemeen hebben prima vak lieden, zoowel in de metaalbedrijven en andere fabrieken als in het bouw bedrijf, bouwkundigen, ingenieurs als ook boeren en tuinders, wel kans om er een bestaan te verwerven. Technici, in het bijzonder M.T.S.'ers, kunnen er met Nederlandsche diploma's terecht. Medici, juristen, architecten, accoun tants. landmeters en vele anderen met Nederlandsche diploma's en bevoegd heden vinden echter in Zuid-Afrika een gesloten deur; zij zullen daarginds moeten studeeren, willen zij er iets be reiken. Nederlandsche onderwijzers heeft Zuid-Afrika niet noodig. Ook voor handels- en kantoorbedienden I zijn de kansen niet groot. Naar ver pleegsters is er nog altijd vraag, maar die kunnen wij zelf met geen moge lijkheid missen. Voorloopig hebben deze overwe gingen echter nog weinig nut. Men moet zich geen illusies maken. Het rechtstreeks verkeer met Zuid-Afrika is nog niet hersteld (in April zal waarschijnlijk de Holland-Zuid-Afrika Lijn haar dienst met de Bloemfontein hervatten) en ook over Engeland is practisch geen plaats te krijgen. Dui zenden staan reeds op de wachtlijst. Het wachten is op den terugkeer van normale toestanden zoowel hier als daarginds. Allerlei regelingen moeten nog worden getroffen.. De moeilijk heden met deviezen zijn huizenhoog. Om in Zuid-Afrika aan den slag te komen, heeft men een beginkapitaal noodig. De Nederlandsche regeering ziet uiteraard ongaarne het Nederland sche geld over de grenzen verdwijnen, terwijl zij ook alle la-achten wil vast houden voor den wederopbouw van ons land. Inlichtingen over de emigra tie-mogelijkheden worden verstrekt door het bureau van de Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Vereeniging Kei zersgracht 141, Amsterdam. Deze vereeniging is ook thans be reid de emigratie naar Zuid-Afrika in goede banen te leiden. Zij ziet daarin een krachtig middel tot versterking van de wederzijdsche economische en cultureele betrekkingen. Onze handel is er immers bij gebaat, wanneer zich daarginds een kern van menschen be vindt, die de Nederlandsche producten kent en in staat is die kennis te ver breiden. Onze cultuur wordt versterkt, wanneer in toenemende mate .Neder landers zich voegen bij diegenen, die reeds een flink stuk in het Zuidafri- kaansche volk zijn opgegaan en zonder toevoer van nieuw bloed van het oude vaderland zouden vervreemden. En dat men ons in Zuid-Afrika niet heeft vergeten, blijkt wel uit de omvangrijke hulpacties, die er voor ons land in nood zijn georganiseerd en waarvan vele Nederlanders de weldaden dank baar hebben ondervonden. Veldmaarschalk Smuts. Het enthousiasme om aan den strijd deel te nemen was m September 1939 in de Unie van Zuid-Afrika heel klein. De regeering had te kampen met een rumoerige oppositie; haar oorlogsvoor bereidingen werden krachtig gesabo teerd. De recruteeriug was in vollen gang, maar niemand wei'd gedwongen: het moest een vrijwilligersleger zijn. Toen kwam de inval in Nederland, de tiende Mei 1940, en meteen was er een verandering te bespeuren. De stem van het bloed deed zich hooren. Duizenden nieuwe vrijwilligers meldden zich aan. Twee maanden later vertrok de eerste brigade van Durban naar Oost-Afrika en bij El Wak aan de Abessijnsche grens begon de reeks van roemrijke overwinningen van de soldaten van Zuid-Afrika, die eindigen zou in de Po-vlakte bij de capitulatie van de Duitsche legers. Er waren ook tegen slagen: zoo raakten er in 1942 10.000 man Zuid-Afrikaansche troepen bij Tobroek in Italiaansche krijgsgevan genschap, maar de vaart was niet te stuiten. Er kwam een geheel nieuwe gepantserde divisie en bij de lucht macht verrees het eene escadrille na het andere, Eén op de drie mannen in Zuid- Afrika trok de militaire uniform aan, doch nagenoeg allen, ook de vrouwen, waren bij het oorlogsproces ingescha keld. 16.000 vrouwen werden in de ge wapende macht opgenomen. De 100.000 niet-blanken. „naturellen", in militairen dienst, werden gebruikt als transportrijders, ziekendragers, be dienden en koks en droegen geen vuur wapenen. Een enorme oorlogsindustrie weid geheel uit den grond gestampt, fabrieken voor de massaproductie van staal, kanonnen, bommen, mortieren, landmijnen, granaten, geweerkogels, pantsers, auto's, kleeding, schoeisel en mondvoorraad verrezen. Behalve dat zij haar eigen troepen geheel van mate riaal voorzag, verscheepte de Unie haar munitie ook naar de Indische oor- 'logstooneelen. Het was een groot voor deel voor deze industrie, dat de voor naamste grondstoffen in het land zelf bij de hand waren. De productie van schoenen bijv, steeg van 500.000 paren in 1940 tot 2.500.000 paren in 1942. Het besef groeit, dat Zuid-Afrika bestemd is de basis te worden van een geheel complex van koloniën en sta ten. dat zich uitstrekt tot over den eve naar en dat door de gebeurtenissen van de laatste jaren als zoodanig ook er kend is buiten de grenzen van het Britsche Rijk. De Zuid-Afrikaner zal wellicht tot leidende functies in de tropische koloniën worden geroepen. De Zuid-Afrikaner, dat is de burger van Zuid-Afrika, of hij nu Afrikaansch spreekt of Engelsch. De taal is geen Iwispunt meer. Van huis uit Engelsch sprekenden bedienen zich van de Afri- kaansche taal, evengoed als dit omge keerd het geval is. Allen zijn zij Zuid- Afrikaners: die van Engelsche afkomst zijn, voelen zich allerminst Britsche kolonisten, die van Hollandsche af komst zijn vormen geen Nederlandsche kolonie in een vreemd land. Toen de Zuid-Afrikaansche soldaten ten strij de trokken en in contact kwamen met hun wapenbroeders, Amerikanen, Roode Kruispersoiieel naar Indië Prinses Jnliana neemt afscheid. Prinses Juliana heefl Vrijdagmiddag, voor het eerst na haar herstel, weder een bezoek gébracht aan het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis. Zij nam afscheid van de 15. man verplegend personeel, die heden, Zaterdag, .per Sky- master naar Ned.-Indië vertrekken om daar werkzaam te zijn op de schepen met repatnieerenden. De duinen nog steeds gevaarlijk De Marine-Voorlichtingsdienst meldt: Het is gebleken, dat strand en duinen aan de Nederlandsche kust door de aan wezigheid van explosieven nog steeds ge vaarlijk terrein zijn. Onmiddellijk na de bevrijding begon nen Engelsche en Canadeesche troepen met de zuivering van de duinen en zijn de mijnenvelden geruimd door Duitsche krijgsgevangenen onder Engelsche leiding. Vele mijnen en opslagplaatsen zijn en worden nog dagelijks onschadelijk ge maakt door den Mijnen-opruimdienst der Marine en de Provinciale Waterstaat is bezig de aanwezige stellingen op te ruimen en voor een deel te sloopen. zoodat het omliggende terrein meteen intensief door- zocht wordt. Niettegenstaande deze uitgebreide maat regelen is alle gevaar niet geweken, ten gevolge waarvan ondanks herhaalde waarschuwingen nog steeds ongelukken voorkomen. Hoewel het in de bedoeling ligt althans de badstranden aan de Noordzeekust voor het komende badseizoen vrij te geven, dient men wel te bedenken, dat nimmer de garantie kan worden verstrekt, dat het betreden van het strand zonder gevaar kan geschieden. Met nadruk wordt er daarom op gewezen, dat ieder, die zich op het vrijgegeven strand begeeft, dit geheel op eigen verantwoording doet. Men wage zich vooral niet in de duinen. Het spookt ook op <le vliegvelden Aan ,.De Vliegende Hollander", uitge geven door het Directoraat der Nederl. Luchtstrijdkrachten, ontleenen wij: „Het spookt op de vliegvelden. Onbe kende lieden, gehuld in witte lakens en met groene oogen waren er 's nachts rond Het begon op Gilze-Rijen. waar leden van een ongure bende een wachtpost overvie len. die een week later aan zijn verwon dingen bezweek. Daarbij bleef het niet. De bandieten zijn gewapend en vuren des nachts op passeerende auto's. Ook op Ypenbti'-g zijn deze hceren reeds gemeld, o.a. in de buurt van de Hoornbrug. Op Valkenburg doen zich soortgelijke feiten voor. Naar verluidt wil deze bende den in druk geven van een godsdienstig genoot schap te zijn, want bij haar overvallen komt steeds de naam „Jehova" te pas. Wij hopen, dat men er binnenkort in zal slagen de hand op een of meer van deze bandieten te leggen, zoodat we eindelijk te weten komen met wie we te doen heb ben. De heeren zijn gewaarschuwd!" Het wordt inderdaad tijd, dat er tegen deze spokerijen, die een misdadigen in slag blijken te hebben, krachtig wordt opgetreden. In Haarlem en Zandvoort Het ligt in de bedoeling dezen zomer, ter gelegenheid van de feesten ter viering van het 700-jarig jubilé van Haarlem als stad, te Haarlem een Lunapark te openen. Ook Zandvoort heeft het plan, ter ver levendiging van het badseizoen, een Luna park te laten exploiteeren. Er wordt naar gestreefd te bereiken, dat beide vermakelijkheden niet in denzelf den tijd vallen. De Radio geeft KRO 15.00 Voor de kinderen. 16.00 Uit opera's. 16.10 Reportage. RNIO Hongaarsch Strijkkwartet. KRO 17.30 Tijdschriftbespr. 17.45 Splendora. 18.00 Dlnermuz. 18.30 Jour nal. weekoverz. 18.45 Dinermuz, R.NIO 19.00 Nieuws. 19,30 Voor de Ned. Strijdkr. 20.00 Nieuws. KRO 20.05 Lichtbaken. RNIO 20.30 Drs. L. de Jong. KRO 20.35 Sweelinck kwar tet. 21.05 Hoorspel. RNIO 22.00 Nieuws. KRO 22.15 Melodia kwintet. 22.35 Avondgebed. 23.00 Sylvestre Trio. 23.30 Zangcongres. HILVERSUM II, 415 M. RNIO 15.00 Klanken v. eigen bodem. 16.00 Maleische les. VARA 1G.13 Men vraagt en wij draaien. 16.45 Jan Corduwener 17.15 Sport- praatje. 17.30 City-halfuurtje. RNIO 18.00 Nieuws. VARA 18.18 Gram. rnuz, RNIO 18.30 Het Rijk overzee. VARA 18.45 Meisjeskoor. 19.15 Lezing VPRO 19.30 Bijbelvertelling. RNIO 20,00 Nieuws. VARA 20.05 En nu Oké! 21.25 Weekoverzicht. 21.40 Hiorspel. 22.10 The Ramblers. 22.40 Eddy Wal is. RNIO 23.00 Nieuws. VARA 23.15 Gram. muz. ZONDAG HILVERSUM I. 301 M. NCRV 8.00 Nieuws. 8.30 Prot. Studiokerk dienst. KRO 9.45 Kwartetten Novaldi. 10.00 Misuitzending. 11.15 Gram. muz. 1145 Kwar tet v. Haydn. 12.1S In 't Boeckhuys. 12.30 En semble Nina Dolce. 13 20 Gram. muz. 13.50 Radio-interview. 14.10 Johannes-passie van Jos, Vranken. 15.00 Apologie prof. dr. J. B_ Kors. 15.20 Opera-programma. 16.00 Zieken- iof. 16.30 Melodia-kwintet. NCRV 17.00 Ge wijde muziek. IKOR 14.30 Prot. Kerkdienst. Nederlands monetaire positie Naar aanleiding van recente verklarin gen van minister Lieftinck over de oplos- sirvg van Nederland's monetaire moeilijk heden zegt het ANP op gezag van Neder landsche financieele autoriteiten te New- York: De meeste menschen in Nederland schij nen te denken, dat de meest voor de hand liggende weg is het opnemen van een leening. Het bedrag dezer leening is wel geen geheim meer, nu professor Lieftinck in een interview het cijfer genoemd heeft van 100 millioen dollar in elite drie maan den, dus 400 millioen dollar per jaar. Een andere weg is de liquidatie van beleggin gen. De minister heeft verklaard, dat de voorkeur zou worden gegeven aan vrij willige liquidatie door particuliere be zitters in Nederland, waarbij de Neder landsche Bank als bemiddelaarster voor de Nederlandsche regeering voor de li quidatie dezer activa zou zorg dragen. De Vereeniging voor den Effectenhandel is van meening, dat een voldoende hoeveel heid büitenlandsehe valuta beschikbaar zou komen, wanneer de handel in Ame- rikaansche aandeelen op de Amsterdam- sche Beurs zou worden toegestaan. In zijn interview heeft professor Lief tinck zich tegen beleening dezer activa verklaard. Daardoor blijven er twee mo gelijkheden over: de eerste is, zooals in het interview werd gezegd, het over nemen van activa door de regeering, de tweede, die welke werd voorgesteld dooi de Vereeniging voor den Effectenhandel. Dit laatste zou beteekenen, dat de moei- 1 lijkheid van de registratie van Ameri- kaansche effecten in Nederlandsche han den, om niet te spreken van eventueele falsificaties, moet worden overwonnen. De Vereeniging voor den Effectenhan del is zeer teleurgesteld over de verkla ring van den minister dat deze handel niet zal worden toegestaan, doch ten aan zien van dit probleem dient het breede nationale standpunt te worden ingeno men en niet dat van een speciale groep, aldus verklaren Nederlandsche financi eele autoriteiten te New-York. Een verrader Voor het bijzondere gerechtshof te 's-Gravenhage stond terecht A. N. van W., ambtenaar te Noordwijk. Hij had aan de Ortskommandantur medegedeeld, dat in de Van de Bergstichting te Noordwijk wa- ,pens ingemetseld waren. Na een inval bij genoemde stichting werden vele personen gevangen genomen, waarvan er eenigen in de concentratie kampen zijn overleden. In een café was verdachte door een partijgenoot die de bergplaats wist verd. was sinds 1933 lid van de N.S.B gevraagd dit feit aan den Ortskomamndant voor te leggen, daar hij beter Duitsch kende. De wapens waren daar reeds eenige jaren verborgen, zoodat de directeur van de Van den Bergstichting aanvankelijk niets wist, waarom de Duitsche politie een inval deed. De adv.-fiscaal eischte de doodstraf. Gelijke sh-af werd gevorderd tegen K., die zich aan hetzelfde verraad had schul dig gemaakt. NCRV 18.45 Bacheoncert. RNIO 19.30 Progr. voor de Ned. Strijdkr. 20.00 Nieuws. KRO 20.17 Hartvelt-kwartet. 20.50 Cantabile-ensem ble. 21.20 Voorlezing Ben Bunders. 21.45 Amu sementsorkesten. RNIO 22.00 Nieuws. KRO 22.15 Sylvester Trio. 22.35 Avondgebed. 23.00 George Frank. 23.30 Gram. muziek. HILVERSUM II, 415 M. RNIO 8.00 Nieuws. VARA Gram. muz. 9.00 Lezing Bijenteelt. 9.15 Johan Jong. orgel. 9.45 Geestelijk leven (lezing). VPRO 10.00 Zondagshaifuur. IKOR 10.30 Prot. Kerk dienst. 12.00 Harpkwartet. 12.30 Voor de vrouw. 12.40 Kinderkoor RNIO 13.00 Nieuws. AVRO 13.13 Les Gars de Paris. RNIO 13.50 De Spoor wegen spreken. AVRO 14 05 Boekbespreking. 14.30 Concert met Jacq. Thibaud. 16.30 Dans muziek. VPRO 17.00 Gesprekken met luiste raars. 17.30 VARA Oome Keesje. RNIO 18.00 Nieuws. VARA 18.15 Bravour en charme. 18.50 Parlementarie discussie. 19.40 Jan Vogel. 13.30 Opnamen van Ernst Busch. RNIO 20.00 Nieuws. AVRO 20.05 Amst. Postharmonle. 20.35 Hoorspel. 21.10 Recital zang en piano. 21.35 Orkest Malando. 22.15 Actualiteiten. 22,30 Metropole-orkest. RNIO 23.00 Nieuws. AVRO 23.15 Gr.platen. Prins Beritlifuil, die thans in Zwitserland vertoeft, Lu gesprek met zijn ski- 4(1 da voor liet Juntrtrnu-liotel te Wengerualp.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3