De Roode Aarde We graven weer Nu gaf Nederland iets Kenschets van het verzet: Scandinavië heeft een tijd van roem op filmgebied gekend, doch het is alweer jaren geleden, dat wij het ijsbeertje handelsmerk van de Nordisk-film min of meer geregeld op het doek geprojec teerd zagen. In den oorlog werden wij echter verrast door een werk van uit stekend gehalte, Lajla, dat in vele bio- iscopen wekenlang geprolongeerd werd. Kort daarop werd een eveneens Scandi- naafsche ditmaal een Noorsche film van bijna gelijk,e kwaliteiten vertoond, die het vermoeden wettigde, dat de Fransche iilnr niet alleen zou blijven staan in haar strijd om het bestaan als kunstzinnig cine matografisch product tegenover haar kost bare Amerikaansche concurrenten. De jongst verschenen Deensche film, De Roode Aarde, is er wel een van zeer bij zondere hoedanigheden: spel, regie, foto grafie en draaiboek vormen een harmo nisch geheel, dat een waar beeld weet te geven van het verzet. De mensch in zijn grootheid en zijn kleinheid, die onderdrukking en verzet creëert en weerstaat, is het materiaal dat haast van- zelf speelt in de rollen van zou me |a|er de leden van de verzets- schamen groep en der - bezettende macht niet geadoreerd als ridders zon der vrees of blaam, doch haast onwille keurig gedreven tot hun moeilijke en ge vaarlijke taak, waaraan zij zich wijden op evenveel verschillende wijzen als hun aard as: verraderlijk, sadistisch, heldhaftig, ge laten of opstandig. Typeerend is het ant woord van den leider van de groep (uitste kend vertolkt door Poul Reichhardt, die hiervoor een ideaal uiterlijk heeft) aan zijn assistent (gespeeld door een van de regis seurs, Lau Lauritzen), als deze hem vraagt waarom hij zich al die ellende op zijn hals haalt. Dat was op een van de oogen- blikken, die de ondergrondsche werker onvermijdelijk lijkt te moeten tegenkomen, namelijk of het volk de offers en inspan ningen van een kleine groep verzetsman nen wel waard is. Hij zegt dan: ..Mijn antwoord zal je misschien tegenvallen, maar ik doe het, omdat ik me er later Het onderhoud van huizen Schilderwerk mogelijk In het „Bouwplan 1946", opgemaakt dooi den Wederopbouw, wordt uiteengezet hoe de beschikbare bouwvakarbeiders over het land verdeeld zullen worden, om te wer ken aan het herstellen van de oorlogs schade. Voor andere bouwwerken worden in het algemeen geen materialen beschik baar gesteld. Er blijkt evenwel bij de verdeeling van de arbeidskrachten dat er een aanzienlijk overschot aan schilders is. De conclusie die daaruit getrokken wordt, is: „onder- houds-schilderwerk zal dus op beperkte schaal kunnen worden toegelaten." Voor vele bewoners van gehavende hui zen een verblijdende mededeelïng. AGENDA ZATERDAG 16 MAART Stadsschouwburg: Ik zie, ik zie wat jij niet ziet (Comedia), 20 uur. Rembrandt: De Hel der Engelen (18 j.) 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: De Held van de Niger (14 j.) 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor: Een miesjes- pensionaat in opschudding (a. 1.), 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: Parijs onder hoog- spaning (18 j.) 14. 16,30, 19 en 21.15 uur. ZONDAG 17 MAART. Stadsschouwburg: Professor Klenow (Co media), 20 uur. Bioscopen: als Zaterdag MAANDAG 18 MAART Gem. Concertgebouw: Partij van den Ar beid, vergadering, 20 uur. Begijnhofkapel: Piano-recital Gerard Hengeveld. 20 uur. Wes- terhoutpark 1: Lezing Dr. F. W. Zeylmans. Bioscopen: als Zaterdag. voor zou schamen, al6 ik het niet gedaan had." Via een bijzonder spannend en afwisse lend plot, dat zich niet in te hooge sferen beweegt, komt de film tot een indruk wekkend einde: de gebroken leider, die de wijk moet nemen naar Zweden in een vissehersbootje, en de trouwe helper op de kade, die hem met gemengde gevoelens ten afscheid wuift, achterblijvend om het werk tot het einde voort te zetten. Wij vernemen, dat deze voortreffelijke Deensche film binnenkort ook in Haarlem gedraaid zal worden. Amsterdam krijgt zijn Fidelio Oud-Illegalen zijn ontevreden Burgemeester en wethouders van Am sterdam hebben goedgevonden, dat de voorstellingen van Beethoven's „Fidelio" door de Gemeentelijke Opera Zondagavond as. beginnen. In een officieel communiqué wordt voorts aangekondigd, dat het be heer der opera zal worden gereorgani seerd in overleg met de rijkscommissie voor muziek. De Bond van oud-illegale werkers heeft een telegram gezonden aan den minister president, waarin gevraagd werd de op voeringen te verbieden. De Bond zeide dat het niet aanvaardbaar was dat de Opera zou doorspelen op grond van de contrac ten, die burgemeester Voute indertijd heeft aangegaan. Namens de solisten der Opera heeft de heer O. Couperus een rechtvaardiging van hel gedrag der leden gedurende de bezet ting gegeven. Hiervan was de hoofdzaak, dat de compromitteerende opvoeringen voor Frontzorg, het reisje naar Salzburg, enz. onder zware pressie was geschied. Er werd ontkend, dat sommigen der leden ooit voor den Rijkscommissaris zouden zijn opgetreden. De vele geruchten en ver dachtmakingen worden genoemd in strijd met de feiten te zijn. De textielkaarten Speciale punten worden ongeldig:. In verband met het in gebruik nemen van nieuwe textielkaarten, waarop na 30 April 1946 meer artikelen dan tot dusverre kunnen worden gekocht, zullen de dooi de distributiediensten uitgereikte speciale punten voor een aankoop van textielgoe- deren per 1 Mei hun geldigheid verliezen Men wordt aangeraden de speciale punten dus vóór 1 Mei te besleden, aangezien geen gelegenheid zal bestaan tot omwisseling. De punten van de thans in gebruik zijn de textielkaart v.a. 510, alsmede de sokken- kousenbon a, blijven ook na 1 Mei geldig. In dit verband wordt er nogmaals de aan dacht op gevestigd dat losse bonnen en punten van textielkaarten niet geldig zijn. DE SCHOENENBONNEN VAN REPATRIEERENDEN. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de „rantsoenbonnen artikel K" welke aan repatrieerenden uit Indië wor den uitgereikt voor het koopen van schoe nen, ook na 16 Maart geldig blijven. Een donkere toekomst Naar wij vernemen zal met ingang van volgende week (per 22 Maart) op de ta baksbon alleen shag mogen worden ver kocht, en wel gedurende eenige achter eenvolgende weken. Men moet er rekening mee houden, dat erbij de winkeliers veel meer donkere dan lichte shag voorradig is. De politieke gevangenen Een protest der Generale Synode De Generale Synode der Ned. Herv. Kerk richt zich met een boodschap tot de overheid en het Nederlandsche volk over de politieke gevangenen. Daarin wordt gezegd, dat nog vele personen van hun vrijheid blijven beroofd, zonder dat hun zaak door eenige rechterlijke instantie is onderzocht. Naast de trage berechting vervult de behandeling der geïnterneerden de Gen. Synode met groote zorg. Hoewel zij dank baar constateert, dat in vele kampen een ontwikkeling ten goede plaats vindt; is het toch niet te dulden, dat er in sommige kampen nog toestanden voorkomen, die in strijd zijn met de maatstaven die in onzen staat gesteld mogen worden aan een mensch waardige behandeling van gedeti neerden. Ten slotte vestigt de Synode de aan dacht op de dringende noodzakelijkheid, dat de invrijheidgestelden in de gelegen heid gesteld worden in. hun gezinsverband terug te keeren en tot een normale taak in de samenleving. Het is in dit verband diep te betreuren, dat de inboedels van vele gedetineerden, die nog niet veroor deeld werden, zijn ontvreemd. Er ge schiedt onrecht, wanneer bij een voor waardelijke buitenvervolgingstelling a!s voorwaarde wordt gesteld, afstand te doen van de goederen, die zonder rechterlijke uitspraak aan de betrokkenen werden ontnomen. Frans Halsmuseum tijdelijk gesloten Wegens kolengebrek zal het Frans Hals museum van 17 Maart tot nader order ge sloten zijn. Voor rondleidingen in groeps verband blijft gelegenheid bestaan na telefonisch overleg. Machtig was de aanblik van de tot den nok gevuld en Royal Albert Hall, de groot ste concertzaal van Engeland, waar het Concertgebouworkest zijn afscheids-con- cert in Londen gaf. Toen de magistrale fi nale van Tsjaikowsky's Vijfde Symphonie verklonken was, rezen zeven duizend toe hoorders overeind, om op hun beurt de enorme ruimte te vullen met het geluid, dat hun dankbaarheid moest vertolken Deze huldebetuiging, waarbij Van Bei- num steeds weer teruggeroepen werd, was zoo onweerstaanbaar, dat de dirigent opnieuw aftikte en het orkest als toegift het laatste ^.deel van „La Damnation de Faust" van Berlioz, geïnspireerd op de Radetskymarseh, deed inzetten. Daarop volgde opnieuw een stormachtige ovatie- Men was het er na deze uitvoering over eens, dat het orkest zichzelf nog overtrof fen had. Hiermede was een einde gekomen aan een der meest triomfantelijke tournees uit de historie van het Concertgebouw orkest. Jhr. Michiels van Verduynen, on ze ambassadeur, was van meening. dat Van Beinum de vroegere triomfen van het orkest nog overtroffen heeft; nog nooit had hij het Engelsche publiek zoo enthousiast gezien Sir Adrian Boult, de dirigent van het BBC Symphonieorkest. zeide alleen: „fan- astisch". Mr. Reinink, directeur-generaal van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen vex-klaarde: „Eindelijk heeft Nederland iets kunnen geven in plaats van te vragen. Het was vlagver toon van den eersten rang". Evert Cornel is, de directeur van het Concertgebouworkest verzekerde: „Er is maar een antwoord op deze glorieuze ont vangst, namelijk te zorgen, dat het Lon- densche Philharmonische Orkest naar Nederland komt". Brief van Sumatra Medan Februari 1946 Met vieren, tjangkol over den schouder, Jap met geweer er naast: zoo trokken wij naar de velden met onkruid en scherp snijdende alang-alang, om er oebie en mais te planten volgens Japansche metho de, hetgeen zeggen wil dat er hard ge werkt moest worden en de opbrengst practisch nihil was. En wanneer we met beenwonden, doornen in de handen en snel infecteerende schrammen terugkeer den. hebben we de aarde in één adem met de Jappen verwenscht. Maar vaak was zij ook onze grootste helpster, als het erom ging iets te verber gen en over heel Sumatra liggen schatten begraven aan geld en goud, zilver en sieraden, boeken en brieven. Het begon al in de dagen, dat we de komst van de gele golf elk moment kon den verwachten; de een begroef een blikje havermout om reserve te hebben voor de baby, de ander verstopte een kist drank om iets in voorraad te houden voor het hoofd des gezins, een derde vertrouwde een doosje met geld aan den grond toe om oen reserve aan te leggen voor later en een vierde zocht een veilig plekje in den tuin voor zijn lievelingsboeken, de laatste brie ven uit Holland. En een heel schrandere enkeling brak een tegel uit den vloer en metselde een voorraadkamer onder de achtergalerij. Toen kwam de Jap en een paar weken later zaten we in de interneeringskampen. Thuis lagen het goud, het geld, het zil ver en de sieraden netjes verborgen onder den grond en in het kamp ontstond een ruil- en smokkelhandel in horloges, vul pennen en wat dies meer zij, waarvoor maandenlange, degelijke maagvulling ge kocht kon worden. Zij die hun kostbaarheden hadden mee genomen, waren goed af, maar de Jap begreep dit op een kwaad moment ook en organiseerde invallen in de kampen om geld en goud in te nemen, „ter b^-*r»i^ins van de kosten der in tem e' levensonderhoud der geva de sloebers beweerden, r. bovendien wat los en vast was. Op zulke dagen kusten en stopten er onze overgehouden >ges, Eversharps en Parkers in en bundeltjes bankpapier verdwenen onder steenen en zand. Wanneer de Jappen 's avonds na gedanen diefstal huiswaarts keerden, had menigeen zijn voedsel-kapitaal gered, ten zij een kampgenoot, een minuutje eerder bij het hoopje steenen was aangekomen en de eigenaar, tóch nog geplukt, achter zijn klamboe kon philosofeeren over de vraag wat erger was: een Japansche of een Hollandsche dief. Nu hebben we de interneering achter den rug, althans de Japansche, en zitten in onze Medansche huizen achter het prik keldraad. Slecht6 een enkeling kwam in zijn eigen, vroegere woning terecht, want de gebouwen werden in volgorde van aan komst aangewezen. Geen wonder dat het een va-et-vient werd van dames en hee- ren die in hun gewqjen huis op bezoek gingen om eens te zien, wat van hun eigendommen was overgebleven. De zeld zaam gelukkige, die nog iets aantrof dat de Japansche hebzucht was ontkomen, moest daarvan echter voorzichtig afblij ven. want alleen met toestemming van het kampbestuur mogen eigendommen aan •het gebruik door de nieuwe bewoners worden onttrokken. Het was bij het bezoek van onzen vroe- geren bewoner, dat we weet kregen van het verblijf „ergens in den tuin" van een prettige hoeveelheid Schiedammer en an dere opwekkende middelen. Totnogtoe hebben we de feestdagen doorgebracht on der het genot van een glaasje samsoe, een product dat in Singapore 23 dooden heeft gekost en waarvan wordt gezegd dat het blindheid kan opleveren, maar verder, dan schele hoofdpijn, de bekende spijker en het zakje knikkers in het achterhoofd is het bij ons nog niet gekomen. U kunt het netjes vinden of niet, maar wij hebben ons oude interneeringshand- werk weer opgenomen en zijn verwoed aan het graven gegaan. Met bloote ruggen, vrij spel voor de muggen, zweeten wc over •onze tjang'lcols en spaden. Wij zijn al twee meter diep, vinden de raarste voorwer pen en kunnen thans een archeologisch museum inrichten, de buren vragen of we een schuilloopgraaf maken of dat we be zig zijn te eva cueeren en wij zoeken een wichelroede, want op deze manier moeten we met Oudejaarsavond wéér samsoe koopen. W. Sch. Alb. Loot en Theo van Reyn ftsjfoseei-cn bij Leffclnar. Als van zoovelen zag ik de laatste jaren ook van den schilder Loots geen nieuw werk. Het is belangrijk vooruitgegaan. Het was steeds aardig, frisch met iels van een jonge naïevieteit: het werk in de beste stalen vaster, met een geconcentreerde aandacht op de levendige en aantrekke lijke kleur, die zijn palet nu eenmaal be zit, en wat het voornaamste is, hc-t bleef en werd in hooger mate onburgerlijk in de beste dingen. Voor niet iedereen zal het duidelijk zijn, dat dit, in dezen tijd van vervlakking en bodemloos gezwam rond om kunst, reeds een opmerkelijke waar deering inhoudt. Zij is er niet minder ver diend om. De schijnbaar speeLsche schilderwijze van deze kunst, die met soortgelijke uitin gen der jong-Fransche school (Dufresne, Segonzac e.a.) verband houdt, leidt ge makkelijk tot waardelooze imitatie voor wie niet serieus in zijn werk pleegt door le dringen. Waar Loots een enkele maal zijn doek misschien te vlug heeft losge laten en beter gedaan had het nog niet te vertoonen, zou dat verwijt gemaakt kun nen worden, doch daartegenover staat zoo veel, dat alleszins geslaagd is, dat het bijeenbrengen ervan volkomen gemoti veerd is. Zoowel in de portretten als in de landschappen en stillevens zijn mooie din gen bereikt, waarin de speelschheid tot harmonieuse gebondenheid, de schijnbare luchtigheid tot vormvastheid werd. Over de technieken van het werk van mevr. Loots waag ik het niet een oordeel te hebben. Dat het effect ervan een ge distingeerd karakter draagt, mag ik daar entegen met genoegen noteeren. Theo van Reyn opent 'hier geen nieuwe gezichtspunten op zijn arbeid. Wij bespra ken dien trouwens meermalen met de re verentie, aan weldoordacht en serieus werk verschuldigd. Minder dan Loots be hoeft hij introductie en commentaar. J. H. DE BOIS. Ledenconcert der H.O.V. De pianiste Miek Engelenburg was de so liste van het Vrijdagavondconceri en speelde Mozart's Concert in A gr. t.. K. V. 488, dat wij ook eenige jaren geleden op een volks concert van haar hoorden. Het is wel'het meest bekende en meest gespeelde van Mo zart's klavierconcerten, ook voor instruc tief doel, maar als het met een goede orkestbegeleiding gespeeld wordt, geniet zelfs een doorgewinterde klavierpaedagoog van de geniale orkestratie. De pianiste gaf een correcte vertolking van de solopartij, maar, aan een Pleyelvleugel gewend, gevoel de zij zich op den Bechsteln eenigszins on wennig, waardoor zij zich niet vrij kon geven. Het is nu eenmaal het lot van pianisten tel kens op een ander instrument te moeten concerteeren. Strijkers zijn in dit opzicht te benijden. Een vlotte vertolking van de Entflihrung- Ouverture diende als inleiding. Na de pauze gaf Jan Out een herhaling van de belde Suites, die hij kort geleden voor het eerst uitgevoerd had: Iberia" van Debussy en ..Daphnis et Chloe" van Ravel. De her haling was welkom. Toch geven 2e na elkaar, behoudens interessante stof tot vergelijking wat te vee) van het goede in dit genre. Voor mij voldeed Ravel's Suite wegens haar groo- tere helderheid meer dan die van Debussy. Out gaf Ravel trouwens met een meester schap. dat elke onderdeel uitbeeldde en tot zijn recht deed komen. In Debussy's werk klonk nog veel troebel, alleen in het midden deel, een juweeltje van impressionistische, antiromantische muziek was alles te volgen. De solofluitist verdient weer een speciaal woord van lof voor zijn schitterend spel in Ravel's werk. K. DE JONG. De Sportweek te Haarlem De eemeonte Haarlem en het Waar Ijorgl'ouds. De commissie tot het organiseeren van een sportweek te Haarlem heeft aan B. en W. verzocht te bevorderen, dat ook ten behoeve van de in dit jaar le houden sportweek (4 tot en met 10 Juli), wordt deelgenomen in het te vormen waarborg fonds. De commissie wijst er op. dat zij in de jaren 1938, 1939 en 1945 van de ge meentelijke garantie geen gebruik heeft behoeven te maken en dat zij er een eer in zal stellen ook voor 1946 op gelijke wijze te kunnen werken. In verband met de gewijzigde omstan digheden acht de commissie het echter ge- wenscht, dat het bedrag der garantie voor 1946 hooger wordt gesteld dan in genoem de jaren, en wel op 5000. Het groote succes, dat de sportweek in vorige jaren heeft opgeleverd, geeft B. en W. aanleiding den raad voor te stellen aan "het verzoek der commissie te voldoen. De gifhandel Bij een te 's-Hertogenbosch gehouden stationscontrole werden 12 kisten onge- banderolleerde sigaren aangetroffen en in beslag genomen. Een bijzonder stuitend geval deed zich voor bij een wijnhande laar, tevens functionaris van het Roode Kruis. Bij hom werden 440 „geallieerde" sigaretten en 22.340 z.g. Roode Xruis-«iga- retten aangetroffen. Dit wijs, wel op er gerlijk misbruik van vertrouwen. Het on derzoek duurt nog vo- Op het station te I Zwaluwe werd een groote hoeveelheid artikelen van al lerlei aard in beslag genomen, waaronder 600 eieren, 13.535 sigaretten. 400 M. elastiek 87 vulpenhouders, 10 flesschen parfum, 4 horloges, enz. DE DISTRIBUTIE MELK. Einde Maart zal het melkrantsoen voor kinderen boven vier jaar worden ver hoogd van 3 tot 3'/a liter en voor de leef tijdsgroepen boven 20 jaar van lVa tot L. per week. Hiermee is weer het peil van November 1945 bereikt.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 5